Min. Diepenhorst zinspeelt op eventueel aftreden Kort en bondig DE STUDENTENSTOP „Reële mogelijkheid dat de Kamer mijn beleid afwijst" Dr. mr. J. Ozinga voorzitter NCRV Poolse vergoeding aan Nederlanders Doden in het verkeer Een maand voor man en vrouw die baby te vondeling legden Trein in brand bij Vlaardingen Redacteuren van „Rode Jeugd" vrij Geen adeldom voor P. van Vollenhoven Verveling in de puberteit r* Morgen wat zachter *Jft ZATERDAG 25 JUNI 1966 Amsterdamse Willibror- duskerk gesloten wegens bouwvalligheid Marcel Marceau in Holland Festival m. Haarlem Velsen-1J muiden b€ w w r wzw wzw zw zzw w w wzw w w z zw r De minister van Onderwijs en Weten Behappen, prof. Diepenhorst, blijft bij zijn standpunt, dat de mogelijkheid moet wor den geschapen om eventueel een studen tenstop af te kondigen. Het ontwerp voor een machtigingswet, dat hij bij de Tweede Kamer heeft inge diend, is in de vaste commissie voor On De verenigingsraad van de N.C.R.V heeft de benoeming bekrachtigd van dr mr. J. Ozinga als nieuwe voorzitter van de N.C.R.V. Hij volgt mr. A. B. Roosjen op, die voorzitter van de N.R.U. is gewor den. Dr. mr. Ozinga ging naar het toenma lige Nederlands-Indië. Na de oorlog trad hij weer in gouvernemetsdienst en werd directeur van het Nederlands-Indische rubberfonds. Later was hij president en hoofd van de regeringsvoorlichtings dienst. In Nederland teruggekomen werkte dr Ozinga enige tijd als directie-adviseur bij een grote uitgeverij. In januari 1954 werd hij predikant van de Gereformeerde Kerk te Lunteren. Sinds 1957 is hij directeur van het Convent van Kerken inzake ra dio- en televisiediensten. De waarnemend voorzitter van de N.C.R.V., prof. dr. G. P. van Itterzon heeft in een rede in de verenigingsraad gesproken over het nieuwe wetsontwerp inzake de omroep. Hij noemde het op vallend dat in ongeveer tachtig percent van de wetsartikelen een taak aan de overheid is toebedacht, zodat van een bijzonder grote overheidsbemoeiing kan worden gesproken. In theorie mag de ge dachte van een staatsomroep dan al zijn verworpen in de praktijk gaat het die richting vrij sterk uit, aldus prof. Van Itterzon. Hij vroeg zich ook af, of men ten aan zien van de afwijzing van de commerciële omroep wel zo gerust kan zijn. Hij miste de bepaling, dat de zo genoemde reclame spots rondom het nieuws gezamenlijk zul len worden uitgezonden. Het zou z.i. een kwalijke zaak zijn, als de programma's telkens storend door reclameboodschap pen zouden moeten worden onderbroken De taak van de coördinatiecommissie van de omroep achtte hij bijzonder zwaar, vooral als er meer zendgemachtigden ko men. Ook wat de publikatie der omroeppro gramma's betreft zag prof. Van Itterzon nog vele problemen. Ook het vraagstuk van de financien z.i. volkomen in de mist. Destijds is tussen Nederland en Polen een overeenkomst gesloten tot schadeloos stelling van Nederlanders, wier belangen in Polen getroffen zijn door nationalisatie, onteigening, confiscatie of soortgelijke overheidsmaatregelen, en tot schadeloos stelling aan Nederlandse houders van be paalde categorieën van Poolse obligaties. Bij de Tweede Kamer is nu een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voorge steld de totaal beschikbare 9.050.000 te verdelen als volgt: 60.000 aan aandeelhouders met een aandelenbezit van minder dan 10 per cent van het geplaatste kapitaal van een vennootschap, die door Poolse nationalisa tiemaatregelen of soortgelijk overheidsin grijpen is getroffen, 240.000 aan obliga houders en 8.750.000 aan overige schuld eisers. Bijzonderheden over indiening van vorderingen worden na goedkeuring van het wetsontwerp bekendgemaakt. Bij Diren is gisteravond de 17-jarige bromfietser G. J. Rexwinkel tijdens een hevige slagregen op een onbewaakte overweg tegen een trein gebotst. Hij was op slag dood. In Alphen aan de Rijn is de 17-jarige schippersdochter Sonja Smallegange, die per fiets de rijksweg Leiden-Utrecht wil de oversteken, aangereden door een auto en aan de gevolgen overleden. De 65-jarige mevrouw A. Samson-Van de Berg uit Kamerik, die op de weg Ka- merik-Woerden met haar bromfiets plot seling linksaf sloeg, werd door een tege moetkomende auto aangereden. Zij over leed later in een ziekenhuis. In Sleen (Dr. is de 80-jarige mevr. W. Kuipers die op haar fiets voor een busje wilde oversteken, door dit busje aangere den. Zij was op slag dood. De Haagse politierechter heeft een 63- jarige expediteur en een 49-jarige wedu we, beiden uit Alphen aan de Rijn, ieder tot een maand gevangenisstraf veroor deeld wegens het te vondeling leggen van een baby. Uit de relatie welke de gehuw de expediteur met de vrouw onderhield, werd op 1 november van het vorige jaar een kind geboren. Het werd door de man dezelfde nacht te vondeling gelegd bij de Marthastichting in Alphen. De vrouw ver zocht thans de rechter weer in het be zit van het kind te worden gesteld. De rechter kon hierover echter uiteraard niet beslissen. De officier van Justitie had drie maan den gevangenisstraf geëist. Hij had een strengere straf willen vorderen maar wil de rekening houden met de moeilijke si tuatie waarin zowel de man als de vrouw lich bevindt. derwijs en Wetenschappen uit de Tweede Kamer besproken en heeft naast instem ming ook verweer opgeroepen. Minister Diepenhorst heeft hierop ge reageerd. Hij zegt: „Over de maatrege len, te nemen na een eventuele verwer ping van de wet, is het nu nog niet de tijd iets te zeggen. Het is ook mogelijk dat die maatregelen voor de verantwoor delijkheid van een andere bewindsman komen. Dit hangt van de loop der zaken af." De minister heeft desgevraagd ver klaard dat hij hiermee niets anders be doelde dan rekening te houden met de mogelijkheid, dat bij de debatten in de Tweede Kamer de Kamerleden zich niet slechts tegen de concrete maatregelen van een numerus clausus verzetten, maar dat hun verweer het gehele beleid van de minister betreft. „Als de Kamer mijn be leid verwerpt, en dat vind ik wel een reële mogelijkeid waarmee ik rekening dien te houden, dan zullen maatregelen in verband met de te grote toeloop van me dische studenten voor de verantwoorde lijkheid van een andere, een volgende be windsman komen," aldus minister Die penhorst. Een onderzoek dat is ingesteld naar de toestand van de St. Willibrorduskerk aan de Ceintuurbaan in Amsterdam heeft aangetoond dat het gebouw zulke ernstige gebreken vertoont, dat onmiddellijke slui ting vereist is wegens het acute ge vaar van vallend gesteente. Er zal mor gen reeds geen dienst meer worden ge houden in deze r.k. kerk, maar in het na bij gelegen Willibrordushuis. De St. Willibrordus dateert uit 1873 en werd gebouwd door dr. R. H. Cuijpers, de bouwer van het Rijksmuseum, het cen traal station en diverse andere kerken in Amsterdam. Het kerkbestuur zegt niet over midde len te beschikken voor afdoende herstel lingswerken. Bij het kerkbestuur bestaat de vrees dat dit bouwwerk voor Amster dam verloren zal gaan. De mime-speler Marcel Marceau is gis teren op Schiphol gearriveerd. Hij zal tij dens het Holland Festival een 15-tal voor stellingen geven in diverse grote steden van ons land. Zijn eerste optreden zou hedenavond zijn in de Koninklijke schou- burg te Den Haag, maar op het laatste ogenblik werd er gisteravond nog een extra-voorstelling ingelast in de Stads schouwburg te Leiden. De Franse ar tiest, die in het verleden reeds herhaalde lijk in Nederland zijn pantomimes heeft vertoond, brengt een voor ons land geheel nieuw programma. een in In een trein die van Rotterdam naar Hoek van Holland op weg was, is gister middag in Vlaardingen-Oost brand ont staan door kortsluiting. Nadat eerst zon der succes getracht was de brand met be hulp van schuimblussers te doven, werd de hulp van de Vlaardingse brandweer in geroepen, die met twee wagen motorspui ten uitrukte en de brand wist te bedwin gen. De 200 passagiers zijn met volgende trein verder gereisd. Een storing in de stroomlevering Amersfoort is er gistermiddag oorzaak van geweest, dat het treinverkeer een uur lang met vertraging te kampen had De storing veroorzaakte in het station moeilijkheden bij de loketten, omdat de plaatskaartenapparatuur ook stroomloos kwam te staan. Overwegbeveiligingen, seinapparatuur en wissels moesten met de hand worden bediend. Voorts hebben dertig treinreizigers gis Den Haag vice-versa gemaakt. De ma chinist van een trein Enschede-Den Haag vergat namelijk om in Voorburg te stop pen. De dertig reizigers met bestemming Voorburg zijn met een kerende trein uit Den Haag naar Voorburg gebracht Verder heeft een trein van Rotterdam naar Den Haag gisteravond vertraging opgelopen doordat een schipper tussen Rotterdam en Schiedam precies onder de spoorbrug die opengedraaid was om hem te laten passeren ten anker ging De brug kon toen niet meer dicht en het kostte nog al wat overredingskracht van de brugwachter de schipper te bewegen een eindje verder te „parkeren". De Amsterdamse rechtbank heeft de vordering van de officier van Justitie tot een bevel tot gevangenhouding van de vier redactieleden van „Rode Jeugd" afgewe zen. Zij zijn daarop in vrijheid gesteld. De vier jongelui, een 29-jarige laborant uit Haarlem, een 28-jarige rijksambte naar uit Den Haag, een 23-jarige expedi tieknecht en een 22-jarige kantoorbedien de, beiden uit Amsterdam, werden op 19 juni gearresteerd wegens opruiing en be lediging van het openbaar gezag in „Bul letin nr. 3" van „Rode Jeugd", een uit gave van de „Marxistisch-leninistische Jongeren." Hoewel de mogelijkheid open blijft de verloofde van prinses Margriet, de heer P. van Vollenhoven, op het ogenblik, dat de wenselijkheid daarvan mocht blijken een adellijke titel te verlenen, geldt al ja ren als beleidsregel van de Nederlandse regering, dat geen adeldom meer wordt verleend. De regering heeft geen reden ge zien in verband met de toekomstige echt verbintenis tussen prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven van deze beleidslijn af te wijken en het jonge paar wenste dit evenmin. Dit hebben minister-president Cals en de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken geantwoord op vra gen van enkele Kamerleden, die vroegen naar de motivering van de regering om mr. Van Vollenhoven geen adellijke titel te verlenen. Wel zal de heer van Vollenhoven na zijn huwelijk lid van het Koninklijk Huis zal zijn. Aan de r.k. universiteit te Nijmegen is de oud-adjunctdirecteur van de gemeente hbs in Nijmegen drs. A. M. P. Knoers ge promoveerd tot doctor in de psychologie op een proefschrift over „De verveling in de puberteit". Dr. Knoers heeft een onderzoek inge steld naar voorkomen, omstandigheden en betekenis van de verveling in de puber teit. Hij maakte hierbij gebruik van ge gevens, die hij verkreeg bij enquêtes op een hbs en een gymnasium. In zijn proef schrift stelt hij dat de school een taak heeft bij het opvoeden tot een goede vrije tijdsbesteding, maar dat de scholen in dit opzicht in gebreke zijn gebleven. Hier door krijgt de verveling een te grote kans. Er ontstaat een onvervuldheid in het menselijk bestaan, waarna eindeloos wordt gezocht naar surrogaatvullingen zoals plagen en lawaaischoppen. De vier gemaskerde en gewapende mannen, die gisteren 40.000,- roof den uit het bijkantoor van de Nuts- spaarbank in Amersfoort, kwamen en verdwenen met deze Citroënauto. De wagen werd later leeg aangetrof- fen op 'n zijweggetje van de rijksweg bij Terschuur. De rovers zijn daar met hun buit overgestapt in een andere auto met een Belgisch nummer. S - De overvallers namen ongeveer f 40.000 weg uit deze brandkast uit het Nutsspaarbank in Amersfoort, maar lieten 12.000 liggen, wmmmm wmmmmmmmmm be- De drie kantoormeisjes van de der rovers met een revolver spaarbank zijn hier al wat bekomen dreigd, lijdelijk toezien hoe de over- van de schrik. Zij moesten, door een vallers het geld uit de brandkast wegnamen. Antoniuskerk (Nwe Groenmarkt), maan dag 20.15 u.: Concert door Feike Asma (orgel). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Judith", 14 jr. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.15 u.: „Wagenmenners in de ena", 18 jr. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 Actieman Harper", 14 j.; vandaag 23.30 Vrouwen achter prikkeldraad", 18 j.; zondag 11 u.: „Onsterfelijk Griekenland", .1. - Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.„Saboteur in volle zee", 14 jr. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u. en maandag 20.15 u.: „De eend en de Ca dillac", a.l.zondag 14 en 16.15 u.: „Tarzan in New York", a.l. x«oooooooonooooooooooooooocooooooo«»oooooooooooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oonfinnnrinnnmnronrin t Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Verboden lading", 14 j.; zon dag 11 u.: „Geen plaats voor wilde dieren", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De dief van Damascus", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wrekende hand", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De vrouw in het zand" zondag 11 u.: „De wereld zonder zon", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van Finse wandtapij ten, ceramiek, glaswerk etc. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 4 juli. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; dan van 13 tot 16 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Zomerexpo- sitie van werken uit eigen bezit. Tot 3 juli. Artificia (Binnenweg 95. Heemstede): Tentoonstelling van werk van Loes Gorlee Dagelijks van 9.30-18 u Tot 1 juli. In 't Goede Dur (Nieuwe Kerksplem): Expositie van werk van Chavalit Soem- prungsuk. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot 1 juli. Galerie :i (Jansstraat): Expositie van werk van Hans v. d. Horst en J. Mulder. Dagelijks van 12-18 u. Tot 4 juli. Museum Het huis van Looy (Kamper laan): Expositie van cultuurhistorische diorama's en tekeningen van Herman Moerkerk. Dagelijks van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Tot 1 juli. Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Stoom gemaal en oude machinerieën. Van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9-17 u„ zaterdag van 9-12 u Zon- en feestdagen gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is ge opend donderdag van 10-12.30 u en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek): Tot oktober van 9 tot 18 u. geopend De Waagtaveerne, vandaag en zondag, 21 u. tot 02 u.: „Café Chantant Mascara". ZATERDAG 25 JUNI City, 19 en 21.15 u.: „Zeven gouden man nen". Stadsschouwburg. 20 u.: „Strijd in de Birma-jungle". Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 uur af geïllumineerd; 21.30 u.: Klankspel „Zingende stenen". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort, 10-18 u.: Expositie A. Broeck- manKlinkhamer. Expositiezaal „Felison", Heidestraat, 14 tot 17 uur: Expositie Johan Buning. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 26 JUNI City, 14.30 u.„De slavenkoopman"; 19 en 21.15 u.: „Zeven gouden mannen" Stadsschouwburg, 15 u.: „Vrolijke avon turen van de Comedy Capers"; 20 uur: „Strijd in de Birma-jungle". Ruïne van Brederode, Santpoort, als za terdag. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32. Santpoort, geopend van 13 tot 17 uur. Expositiezaal „F'elison", Heidestraat. ge opend van 14 tot 17 uur. MAANDAG 27 JUNI Geen bioscoopvoorstellingen. Pieter Vermeulenmuseum en Ruïne van Brederode, geopend van 10 tot 18 en 19 tot 21 uur. Expositiezaal „Felison", Heidestraat, ge opend van 19 tot 21 uur. Fries water duurder. De tarieven van het drinkwater in Friesland zullen op 1 ja nuari met twintig percent worden ver hoogd wegens sterke stijging van lo nen en sociale lasten en een omvangrijk investeringsprogramma, dat weer het gevolg is van een sterke stijging van het watergebruik. Het waterleidingbe drijf in Friesland, verwacht dit jaar een verlies van ruim een miljoen gul den. Door niet te roken. Op doorreis naar Londen arriveerde op Schiphol een da me uit Nieuw-Zeeland, die een wereld reis had gemaakt met het geld, dat zij had gespaard door sinds 20 jaar niet meer te roken. Zij bezocht India, Ja pan, Singepore, Hongkong, Honolulu, Canada en de Verenigde Staten. Zij is nu in Engeland en wil nog een reis door Afrika maken. Parkeerverbod ongeldig. De Hoge Raad heeft in een proefproces over een par keerverbod in de Limburgse gemeen te Heer beslist, dat de gemeenteraad niet bevoegd was te verordenen dat het verboden is met stilstaande vrachtau to's en autobussen het uitzicht vanuit percelen te belemmeren of op andere wijze te hinderen. Door stroom gedood. De 30-jarige scha penscheerder S. Elzinga is om het leven gekomen toen bij het scheren van scha pen bij een landbouwer in Niehove (Gr.) zijn elektrische tondeuse defect raakte, waardoor hij de stroom door het lichaam kreeg. Advertentie Hofjuweliers EXCLUSIEVE GOUDEN RINGEN MET CULTIVÉ PARELS, AMETHYST, TOERMALIJN, OPAAL, GRANAAT ENZ. ANEGANG 13-15 Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie, die gisteren bij de Schot se Noordzeekust was gelegen, trok van morgen in de richting van de Oostzee. Met een krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind stroomde met veel bewolking koele lucht vaq de Noordzee het binnenland binnen, verge zeld door buien. De storing wordt ge volgd door een zwakke rug van iets ho gere luchtdruk, waardoor er enkele tij delijke opklaringen zullen voorkomen. Morgen drijven er evenwel opnieuw wolkenvelden van een nieuwe oceaansto ring het land binnen. Uit deze bewolking zal plaatselijk wat regen of motregen va llen. Er stroomt echter ook iets zachtere lucht het land binnen, zodat de tempera turen morgen iets hoger zullen zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum en minimum c temperaturen binnen- en buitenland wind- rich ti max. temp. min. temp. de Den Helder regenbui 17 13 Ml Ypenburg zw. bew. WNW 18 13 Vlissingen zw. bew. W 17 14 Eelde regenbui ZW 20 12 T De Bilt regenbui 19 13 Twente regenbui 20 12 X Eindhoven regenbui 18 13 Z.-Limburg zw. bew. 19 13 Helsinki geh. bew. 25 12 Stockholm licht bew. 21 12 Kopenhagen zw. bew. windst 21 15 Aberdeen zw. bew. NNW 16 11 h( Londen onbewolkt W 21 12 Amsterdam regenbui 17 10 va Brussel regen 19 12 dc Luxemburg geh bew. 17 10 d« Parijs onbewolkt 19 11 ha Bordeaux onbewolkt windsl 21 9 bc Grenoble licht bew. ONO 24 14 to Nice licht bew NNW 29 17 VI Berlijn zw. bew. W 23 13 Frankfort regenbui ZZW 21 11 München half bew. 22 11 Zürich half bew. WZW 18 11 Genève half bew. 22 11 Locarno onbewolkt O 23 9 Wenen regen WNW 23 14 Innsbruck regenhui ONO 24 10 Belgrado onbewolkt ZZW 31 15 Athene onbewolkt windst 31 23 Rome licht bew. windst 29 17 Barcelona zw. bew. NNW 25 16 •f Madrid licht bew. N 28 14 ri Mallorca geh. bew. O 28 21 v< Lissabon licht bew.. N 25 15 ac Zondag 26 juni Zon op 4.21 uur; onder 21.04 uur. Maan op 13.53 uur; onder 1.04 uur. Maandag 27 juni Zon op 4.21 uur; onder 21.04 uur. Maan op 15.16 uur; onder 1.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 juni Hoog water 8.41 uur en 21.13 uur. Laag water 4.14 uur en 16.42 uur. Zondag 26 juni Hoog water 9.47 uur en 22.20 uur. Laag water 5.14 uur en 17.47 uur. Maandag 27 juni Hoog water 10.55 uur en 23.27 uur. Laag water 6.20 uur en 18.59 uur. Maanstanden Eerste kwartier25 juni 14.23 uur Het hoog en laag water te Zandvoort i» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmurden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2