Meer ruimte voor honden in Kerbert-asiel lJmuiden Verenigingsnieuws uit de IJmond Johan Buning: een schilder van het verstilde leven G. INIA Bloemen steeds prijziger op veiling te Beverwijk FINANCIËLE BAGAGE In juli weer vol met gasten Expositie in „De Kastanjeloot" te Santpoort Muziekavond voor bejaarden Leerlingenavond volksmuziekschool Hannes Postma in Krakau bekroond. GOEDE EXPOSITIE VAN IJMUIDENS „FELISON" ZATERDAG 2 5 JUNI 1966 Ook kattenhuis? TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Marktplein 29 - lJmuiden - Telef. 7541 Velsen-IJ muiden - Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen ponden, pesetas, kronen en drachmen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Hein Steehouwer Vraag proefrit bij: er zijn zóveel aparte geschenken in de "MC De accommodatie van het Kerbert-asiel te IJmuiden-oost is thans verder uitgebreid. Een uitbreiding, die in belangrijke mate mogelijk is gemaakt door de opbrengst van de vorig jaar gehouden collecte. Beheerder wKraayenoord kan er nu ruim honderd honden onderdak brengen, deels zwervers, deels ook pensiongasten. In de maand juli is het asiel al weer ge heel volgeboekt met honden, die niet met de baas of bazin mee kunnen op vakantie, maar voor één of meer weken in het asiel zullen worden verzorgd. Ook dit jaar komen deze pensiongasten weer uit wijde omgeving, tot zelfs Den Haag, Alkmaar, Hoorn en Den Helder toe. In de buitenverblijven is dank zij het bouwen van een „batterij" van twaalf kennels thans plaats voor totaal zeventig jionden. De binnenaccommodatie, aanslui tend op de beheerderswoning, kan er 34 bergen. Rekent men daarbij nog de drie aparte „ziekenboegjes" dan is men al ruimschoots over de honderd. Het Ker bert-asiel is met dit aantal nu wel ge komen aan de maximaal bereikbare ruim te voor zwerfhonden en pensiongasten. Een nog verdere uitbreiding zou het nood zakelijk maken ook meer personeel aan te stellen voor het verzorgen van de hon den en het schoonhouden en onderhoud van de kennels. Aan pensiongasten wor den de volgende maand ongeveer zeventig honden verwacht. Daarnaast vragen ook de zwerfhonden, die worden binnenge bracht, de nodige aandacht. Dit najaar zal een gemeenschappelijke openluchtkennel voor een twintigtal hon den worden afgebroken en worden ver plaatst naar het aangrenzende bos, waar van een deel is afgestaan ten behoeve ven het Kerbert-asiel. De heer Kraaye noord hoopt dat op de vrijkomende plek t.z.t. een kattenhuis kan worden gebouwd. Er is in het Kerbert-asiel wat ruimte be schikbaar voor kattten, maar hij zou het prettig vinden indien voor deze dieren een wat betere accommodatie wordt gecre eerd met binnen- en buitenverblijven. Advertentie De ruimte tussen de buitenverblijven is nu aangelegd als gazon met beplanting en het Kerbert-asiel heeft inmiddels ook de beschikking gekregen over een nieuwe bestelauto, die door de heer Kraayenoord wordt gebruikt om alle mogelijke buiten karweitjes op te knappen, zoals het ver lenen van hulp aan gewonde dieren e.d. DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Advertentie zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën vmmst&m fssmmxstm Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex-dealer NING1NRICHTING (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto). MAANDAG 27 JUNI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.filiaal Santpoort „Spaarn- berg", Wüstelaan (ook voor r.-k. biblio theek): 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. bibliotheek, Willemsbeekweg 96, lJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Banjaertstraat 13. Velsen-Noord, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Venusstraat 1, lJmuiden. 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, lJmuiden, Nederlandse Vereniging voor I Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Sinds vrijdagavond exposeert mevrouw A. Broeckman-Klinkhamer (90) aquarel len, etsen en tekeningen in galerie „De Kastanjeloot" te Santpoort. De avond werd geopend door de heer G. W. in Hout, staf-functionaris van de culturele raad van Noord-Holland, gevestigd te Ber gen. In zijn openingswoord zei de heer In 't Hout, dat hij in de korte tijd, dat hij me vrouw Broeckman heeft leren kennen, bijzonder veel respect voor haar werken en haar vitaliteit heeft gekregen. Opval lend vond de heer In 't Hout het meele ven van de exposante voor het heden daagse gebeuren, hetgeen ook zo goed in haar werken tot uiting komt. Hij bewon derde de werken van mevrouw Broeck man zeer, vooral de aquarellen, die van een gedegen vakbekwaamheid getuigen. Mevrouw Broeckman-Klinkhamer werd in 1876 te Amsterdam geboren. Na de kunstnijverheidschool te Haarlem te heb ben bezocht, volgde ze de lessen aan de Haagse kunstacademie. Hierna leerde ze het etsen van de destijds zeer bekende Zickeln. In Haarlem terug gekomen gaf ze onderricht in tekenen. Na haai" huwe lijk woonde mevrouw Broeckman in La ren, nu al geruime tijd te Santpoort (Duin weg 22a). Vele kunstkenners zijn de mening toe gedaan, dat een periode uit haar werk mag worden gerekend tot die van de Am sterdamse Joffers. De expositie duurt tot en met 18 juli. De batterij" van twaalf nieuwe ken nels in het Kerbert-asiel. Hiermee is de totale opnamecapaciteit voor honden uitgebreid tot ruim honderd stuks. Advertentie \N - v-;:x:; V lJmuiden: Plein 1945 no. 46 Johan Buning, méér dan een stilleven schilder een weergever van het verstilde leven. Ook zijn tuinen, een enkel figuur stuk, een kerkhof, hebben die ingetogen heid, de harmonie en het heimwee naar vroeger, die men in zijn stillevens het sterkst vindt uitgebeeld. Dat is, nu ik Bu- nings werk na een aantal jaren opnieuw zie en deze keer in de gemeentelijke expositie-zaal in lJmuiden, onder auspi ciën van „Félison" de zich vooral op dringende gedachte. Een goede schilder ook, een kenner van zijn métier, zijn grenzen en zijn persoonlijke instelling je gens de wereld om hem heen. Johan Buning (1893-1962) spreekt aan, hoewel zijn werk van een voorbije tijd lijkt te zijn. Maar wat is „voorbij" in de ze jaren, waarin jongeren teruggrijpen naar meubels uit grootmoeders tijd, Ju- gendstil-juwelen weer „in" zijn en speel dozen op de planken van moderne wand- meubels te pronk staan. Heimwee naar een wellicht slechts schijnbaar be tere of althans rustiger periode slaat door de grenzen van de tijd heen. Vergeten tradities bloeien soms ineens weer op en deze schilder is er het bewijs van, want hij is een typische voortzetter van tradi ties, zonder zich er echter al te zeer aan te binden. Hij is zichzelf gebleven binnen het ruime kader van een echt Nederland se schilderkunst. Zijn beschouwelijkheid, zijn gebruik van „zware" en warme kleu ren stempelen hem tot een vertegenwoor diger van de groep van de beschouwelijke schilders, die ons land altijd heeft gekend, door de eeuwen en de stijlen heen. Het is een zich bedachtzaam en liefde vol keren tot de „gewone dingen", die door de herschepping toch ongewoon wor den. Buning tilde een plant-in-pot, een schaal fruit, een fles, een lamp of spie gel uit hun gewoonheid in zijn eigen ver beeldingswereld. Soms is er dan een te veel aan knusheid, maar meestal is dit werk eraan ontkomen. Het is een realisme dat zoveel Nederlandse schilders nebben beleden, maar dan van een type, waarin de realiteit met de wereld van de geest vaA de schilder wordt verzoend. Buning schenkt daarbij aan de verstilde dingen een intiem leven, dat ergens zijn eigen geestelijke leven verbeeldt, een overgave aan de nostalgie, zonder somber te wor den, zonder zich af te keren van de we reld. Het is breed gesmeerd schilderen, in donkere en toch levende kleuren met hier en daar oplichtende tinten, toetsen op de juiste plaatsen. Veelomvattend ook, want Buning schuwde evenmin het por tret of figuur, hoewel hij daarin niet het sterkst was, met uitzondering van een heel goed portret, psychologisch ook gaaf, van mej. Leenhout, een werk,, kort voor zijn dood gemaakt. Zijn veelzijdigheid blijkt eveneens uit het feit, dat hij een goede aquarellist was, ook al prefereer ik zijn olieverven, en in dat genre vooral zijn „Tuin in Sloterdijk" uit 1961. „Landschap in Kanne", door Buning geschilderd in het dorpje in België dichtbij Maastricht. Om der wille van de reproduceerbaarheid kozen we dit boek, een goed geschilderd landschap overigens, doch niet zo representatief als stemmiger werk, zoals zijn scheme rige interieurs, waarin de typische kwa liteiten van Buning persoonlijker tot hun rechten zijn gekomen. Natuurlijk zijn er ook zwakkere plekken in het geheel van de expositie aan te wij zen, maar dan ook is het de toch daarin nog doorbrekende beschouwelijkheid van deze schilder die de toeschouwer blijft treffen. Buning is gedurende zijn leven wellicht wat teveel in de schaduw van schilders met meer faam gebleven, maar zeker zal zijn werk terecht bemind blij ven bij hen die eerder zoeken naar con stante waarden dan snel voorbijgaande mode-stijlen, hoe interessant die 'aatste uitingen ook kunnen zijn. Traditiegetrouw verzorgde het jeugdor kest Viva la Musica te Heemskerk een muziekavond voor bejaarden. Dit keer viel aan de bewoners van het St. Agnes- paviljoen deze eer te beurt. De herhaling van het programma, dat het jeugdorkest vorige week op de ouder avond bracht, werd door de bejaarden uitermate op prijs gesteld. Een welge meend en hartelijk applaus na elk num mer bewees, dat de bewoners van het St. Agnespaviljoen de geste en de muziek van Viva la Musica waardeerden. De Stichting Volksmuziekschool Heems kerk heeft er goed aan gedaan de jaarlijk se leerlingenavond dit keer niet in de aula van de Bachschool te houden, zoals aan vankelijk de bedoeling was. De belangstelling was zo groot, dat de ze aula te klein geweest zou zijn om al len te kunnen bergen. De dr. Prinsenhal aan de Maerelaan bood voor dit doel een veel betere accommodatie. Deze avond werd gehouden om de ouders een indruk te geven van wat er op de school gedaan wordt. Er werden demonstraties gegeven van klassikale les sen algemeen vormend onderwijs, afge wisseld met instrumentale muziek, waar bij de kinderen alleen of in groepsver band optraden. De kinderen zetten hun beste beentje voor en waren zeer rustig; zij deden al» gold het een normale les op de school. De ouders reageerden spontaan en beloon den elk onderdeel van het programma met een hartelijk applaus. In het begin van de avond wees de di recteur van de school, de heer Van Essen, nog op het grote nut van de algemeen muzikale vorming. Dit is een nieuwe, be langrijke fase, die niet moet worden ge zien als een aanvulling, maar als nood zakelijke voorbereiding voor het bespelen van een instrument. Zonder deze voorbe reiding laten de meesten het afweten bij het leren bespelen van een instrument. Dit probleem wordt op de school onder vangen door de leerlingen de vreugde van het musiceren te laten voelen en beleven. Advertentie Dealer voor gemeente Velsen v/h „Kennemet Garage" N.V Kennemerlaan 224-226, lJmuiden Telefoon 02550 - 4324/6238 De bloemen worden deze week onbe taalbaar was de voorspelling van menig bloemenkoopman toen de prijzen sinds maandag steeds meer omhoog gingen, En dit is uitgekomen ook, want steeds duurder werd de niet al te grote aanvoer aan de veiling het Centrum te Bever wijk. Rozen en anjers waren heel wat prij ziger dan een week terug en kwamen weer tot goed 20 cent per stuk. Voor fresia werd tot 1,25 per bosje betaald, De 32-jarige Haarlemse kunstenaar Hannes Postma heeft wederom een inter nationale prijs gewonnen: de grote prijs (20.000 zloty, ca. 3.000) van de eerste Biennale van Grafiek in de Poolse stad Krakau. Het thema der Biennale is „De mens en zijn wereld." De Biennale-jury voor aankopen heeft een ets van Hannes Postma aangekocht ter plaatsing in het Nationaal Pools Museum in Warschau. Beide jury's, voor de grote prijs en voor aankopen, hadden een internationale sa menstelling. Hannes Postma won in mei 1964 de In ternationale Kleurengrafiekprijs van de Triënnale in Grenchen (Zwitserl.), in no vember 1965 de Prix de la Critique van de Parijse Biennale, in april van dit jaar de prijs van de Nederlandse sectie van de Association Internationale, des Critiques d'Art (A.I.C.A.-prijs) en de Schwarzprijs voor grafiek. Hannes Postma is onlangs uitgenodigd, samen met Dick Cassée, Nederland met grafiek te vertegenwoordigen in de, eind dit jaar te houden Biennale van Tokio. gerbia's waren nog in flinke partijen aan de markt en de prijs ging tot 25 cent per stuk. Dan was er veel vraag naar wat de handel noemt, bij de bloemen. Dat wa ren dan met name de Wereld Supreme waarvoor van 60 tot 120 cent per bos werd betaald. Duizendschonen raken al weer op en kwamen dicht bij de gulden per bos. De eerste dahlia's kwamen aan de markt en varieerden van 100 tot 120 cent per bos. Alstroemria's waren nog ruim vertegenwoordigd en noteerden tot 90 cent per bos. Lathyrus en vilolieren waren ook goed te verkopen. Een bosje tuinanjers ging tot 95 cent, spirea's lagen tussen de 50 en 65 cent per bosje. Dan staat men aan de vooravond van de lelie-aanvoer, de" eerste rubrums kwamen aan de veiling en gingen tot ƒ1,70 per tak, ook de andere soorten gin gen grif weg. Met ingang van de komen de week zullen de lelies apart worden ge veild. De aanvoer van pot- en perkplanten niet zo groot meer. De handel heeft nog wel belangstelling voor. is er Advertentie sunart de kunst nijverheids- sideling van

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4