Atlantic College Karaktervorming Wales (slot) en geestelijke ontwikkeling staan er voorop n -... r HOE IS HET ONTSTAAN? -n Davidson schakelde Okker uit Slechts in de tweede set schitterde de Nederlandse kampioen 6-1 2-6 6-3 6-3 Bossu wordt weer verslagen bij Monnikendam Kruisverenigingen willen weten waar zij aan toe zijn Nieuw baanrecord voor Nereus-acht Worst gaat voor Haarlem spelen Trudy Groenman m Botwinnik en Flohr in IBM-toernooi Bob Hewitt naar het „Melkhuisje" ZATERDAG 25 JUNI 1966 Evenwichtig Belangstelling V oorloper Dit woord: NOVELLE Dit woord: ADERLATEN ALCHEMIE Kerkelijk nieuws Guldemond nog aan de leiding in Kielerwoche Sterke dubbel Yvonne van Kuilenburg klopte Carla Janssen Het Atlantic College ligt op een magnifieke plek. Van het vriendelijke, grijze historische bouwwerk dat prachtig gerestaureerd is, dalen brede terrassen af naar de baai, die een belangrijke functie in het schoolbestaan vervult. Een van de activiteiten die beogen van een jongen een man te ma ken en zijn humanitair gevoel te ontwikkelen, is het reddingwerk op zee langs de gevaarlijke klippen. Sinds de twee jaar dat deze reddingdienst van het College bestaat, hebben de jongens vier mensenlevens op zee en één op de rotsen gered. De leerlingen zorgen, met goedkeuring van de officiële instanties, voor de reddingdiensten langs de kust van het Kanaal van Bris tol tussen Aberthaw en de monding van de Ogmore, een afstand van vijf tien kilometer. „Dit werk is belangrijker dan het spelen van cricket", zegt de onderdirecteur, een opmerkelijke uitspraak voor een Engelsman te laten logeren en vice-versa. Op het kas teel worden geregeld op zaterdag dans avonden gehouden en op zondag concerten gegeven en vrienden en vriendinnen van de studenten kunnen bij deze gelegenhe den in het College de maaltijden gebrui ken. In de zomer bewaken de leden van de reddingsdienst, die zich als zwemmers uitstekend weren in de branding, de stranden. Anderen patrouilleren in zee kano's om baders in ruwe zee te helpen. Ook worden door ervaren bergklimmers reddingen uitgevoerd langs de steile rots hellingen, waar mensen vaak door het hoge water getijverschil dertien me ter! de pas wordt afgesneden. Een deel van het reddingsmateriaal wordt door de leerlingen zelf ontworpen en ver vaardigd. Op het onderste terras bevindt zich een prachtig, van april tot december in ge bruik zijnd, verwarmd openlucht-zwem bad. Zwemmen en het leren van eerste hulp bij ongelukken zijn verplichte vak ken. Aan de voet van de glooiing vóór het kasteel ligt het jachthaventje met jollen. Een haven in de nabijheid wordt gebruikt voor zeilschepen die de oceaan kunnen bevaren. Nieuwelingen worden onderworpen aan een individuele proef, waarbij zij zich door moeilijke omstandigheden moeten proberen heen te slaan. Tot de groeps projecten behoren culturele en andere expedities. De wilde natuur van de zich in de nabijheid bevindende Black Moun tains biedt gelegenheid te over voor avontuur. Tegenover al deze lichamelijke activiteiten, die in een land als Wales na tuurlijk ook rugby omvatten, staat de in tellectuele en esthetische ontplooiing van de persoonlijkheid. Wat al deze facetten betreft is naar een evenwichtig program ma gestreefd. Elke leerling moet zich, bij voorbeeld, één of twee middagen per week aan muziek, tekenen, schilderen, handenarbeid, of aan een ander creatieve bezigheid wijden, zoals pottenbakken, fo tografie of amateurtoneel. Er wordt vooral ook gezorgd voor het sociale contact met de buitenwereld. Ge durende de weekeinden logeren de leerlin gen vaak bij gezinnen in de omgeving, o.a. bij mijnwerkers. In de vakanties vvorden Britse leerlingen aangemoedigd Er zijn op het ogenblik 180 leerlingen. Elk jaar wordt het College uitgebreid, want de aanvraag is enorm. De grootste groep vormen de Britse jongens, name lijk 68, maar tegenover de buitenlanders zijn zij verre in de minderheid. Er zijn 25 Duitsers, 12 Noren, 11 Grieken, 10 Amerikanen, 10 Canadezen, 8 Denen, 6 Zweden, 4 Nederlanders, 3 Italianen, 3 Belgen, 3 Jordaniërs, 2 Oostenrijkers en 2 Zuidafrikanen, die rassenmoeilijkheden in eigen land ondervinden. Verder zijn nog met één leerling de volgende elf lan den vertegenwoordigd: Argentinië, Gi braltar, Iran, Koeweit, de Libanon, Ma leisië, Mexico, Malawi, Nigeria, Thailand en Turkije. Het collegegeld is ongeveer 5000 gulden per jaar. Niemand mag om financiële re denen worden geweerd. Het systeem van internationale beurzen helpt hier. Ook mag toetreding tot de school niet worden belemmerd door enig lichamelijk gebrek. Terecht merkt de leiding op dat gehandi capten vaak een opmerkelijk sterk karak ter ontwikkelen. Het Atlantic College, dat in hoofdzaak uit een particulier initiatief is voortgekomen, maar dat belangrijke financiële steun kreeg van de Britse regering en de West- duitse Bondsrepubliek, is slechts een voor loper van elders op te richten dergelijke instellingen. Gedacht wordt aan een Paci fic College in Canada en een Baltic Col lege in Duitsland. Eén van de voordelen van een reeks van deze college's zou zijn, dat gezinnen, die in het buitenland werken, een school aan treffen, die een zodanige opleiding biedt, dat hun kinderen, later in hun. eigen land om hun buitenlandse kameraden bij hen naar de universiteit kunnen gaan. Dit zal de internationale bewegingsvrijheid enorm bevorderen. Het Atlantic College streeft, in samenwerking met de internationale school in Genève en het syndicaat voor internationale schoolexamens, naar de in stelling en de erkenning van een interna tionaal school-baccalaureaat. Maar de nadruk wordt erop gelegd, dat de verdwijning van internationale acade mische barrières niet genoeg is en dat studenten vertrouwd moeten raken met de denkwijzen en de bijzonderheden van andere landen. Het Atlantic College dat dit wil verwe zenlijken, heeft gebroken met het Engel se systeem van vergaande specialisering als onderwijsbeginsel. Het heeft daarom meer weg van een universiteit dan van een school. Alles is op democratische leest geschoeid. Een studentenraad vergadert regelma tig met directeur en leraren, van wie een aantal uit de landen komt, welke door de grootste groepen leerlingen zijn vertegen woordigd. Alleen academisch veelbelovende leerlin gen kunnen tot de school worden toegela ten. Veertien landen zorgen voor beur zen. Het College is open voor leerlingen tussen 16 en 19 jaar. Ook Nederland bezit thans een nationaal comité voor het At lantic College, dat tot taak heeft beurzen te organiseren en leerlingen te selecteren. Het onderwijsprogramma omvat negen vakken met wijde keus. De buitenlanders kunnen als examenvak hun eigen taal en litteratuur kiezen. Engels is voor hen verplicht. Van 9 tot en met 11 juli is het feest in Monnikendam, omdat er dan de jaarlijk se reünie van de vereniging „Stamboek van Ronde- en Platbodemjachten" zal worden gehouden. Het oude stadje is erg blij met dit feest, omdat het de aandacht zal vestigen op Monnikendam als watersportcentrum. Er zullen binnenkort drie jachthavens zijn, een strandbad en een natuurbad, een „botel", ruimte voor caravans en ten ten en een parkeergelegenheid voor 1500 auto's. Op het stuk Gouwzee vóór Monniken dam en omgeving is genoeg ruimte voor 3.000 zeilschepen. De vereniging „Het Stamboek van de Ronde- en Platbodemjachten" komt met wat ouderwetse maar weer in de mo de geraakte zeilschepen. De centrale fi guur van het feest is een historische oud admiraal van Noord-Holland, die in de be ginjaren van de 80-jarige oorlog burge meester was van MMonnikendam, C. Dirksz. Hij voerde de vloot van de geuzen aan die de Spaanse admiraal en ver trouweling van Alva, Bossu, op de Zuider zee na een strijd van vier dagen de ne derlaag toegebracht. Die zeeslag zal wor den geïmiteerd in de middag van 8 juli, nadat er admiraalzeilen is geweest. Na afloop wordt de zege herdacht met een glorieuze intocht van de zeeheld en zijn gevolg. Er zijn verder volksdansen, twee maal 's avonds een taptoe. Ook zijn er zeilwedstrijden in het programma opge nomen. Zwemmen en kanovaren zijn belang rijke onderdelen van het lesrooster van het Atlantic College. De leer lingen moeten bewijzen dat zij ge meenschapsgevoel hebben en dat zij bereid zijn voor de gemeenschap op offeringen te brengen. Uitgangspunt voor de verklaring van het woord novelle is het La tijnse bijvoeglijke naamwoord novus: nieuw. Een verkleinwoord daarvan luidt no vel lus: jong, fris, pas ge- Onder aderlaten verstaat men de me dische ingreep waarbij men mens of dier door het openen van een ader en het laten, wegvloeien van het bloed een plant. Een lex novella was een bepaalde hoeveelheid bloed aftapt. In pas uitgevaardigde wet. In het Ita- de 18e eeuw deed men dit veelvuldig liaans komt het woord novella voor als bij mensen die zenuwachtig of geschokt zelfstandig naamwoord in de betekenis: waren. Laten betekent dus in deze sa- nieuwtje. La buona novella is de Blij- menstelling: laten vloeien en aderla de Boodschap. In de 18e eeuw vormde ten: het bloed uit een ader laten zich daaruit de betekenis: kort ver- vloeien. Reeds in het Middelnederlands haal. Als litteraire term verstaat men kende men de uitdrukking dat bloed la- thans onder een novelle een proza- ten ter aderen, waarin later het woord verhaal van beperkte omvang, waarin bloed, als vanzelfsprekend en dus over- dikwijls 'n belangrijke gebeurtenis uit bodig, werd weggelaten. Men zei ook het leven van een mens wordt ver- wel kortweg: iemand laten, zoals wij haald. Het is dus een kort romantisch nog zeggen: iemand knippen voor: verhaal. De Engelsen zeggen: novelette iemand het hoofdhaar kortknippen, of short story. Het Arabische woordje al is een lid woord dat in vele aan het Arabisch Gesticht betekent: gebouw, instituut, ontleende woorden is vastgegroeid aan inrichting. Natuurlijk is 't woord ver- het woord dat volgde, bijvoorbeeld in want met het werkwoord stichten al cohol, al gebra, al koof e.a. Al che- bouwen, oprichten, zorgen dat iets tot mie is dus: de chemie en daaronder stand komt. Dit werkwoord wordt ook moet men verstaan de oude, geheime figuurlijk gebruikt. Men zegt bij voor wetenschap om goud te maken, de zo- beeld: onheil stichten, verwarring genaamde Steen der Wijzen. stichten. Dan betekent het: veroorza- Het woord chemie wordt verklaard ken. Vervolgens wordt stichten gebe- uit het Griekse werkwoord cheo: ik zigd in de zin van: in zedelijk opzicht giet en het verwante chumos: sap, om- bouwen en dus: in de vereiste verhe- dat de oude chemici sappen uit plan- ven stemming brengen. Hierbij behoort ten trokken en verschillende sappen het woord stichtelijk: treffend, tot mengden om kwalen te genezen. An- godsdienstzin opwekkend, dat ook in deren menen dat chemie samenhangt andere zin wordt gebruikt, bij voor met de naam van Egypte: Chemie beeld in: ik dank er stichtelijk voor. dat: zwarte grond betekent. Egypte is Gesticht betekent: getroost, in een ge- het stamland der chemie en de stam- wijde stemming gebracht, het tegen- vader van Egypte was Cham, de zoon overgestelde van ontsticht: geërgerd, van Noach. gekwetst in zijn gevoelens. De drie nationale kruisverenigingen, het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, hebben de vaste commissie voor de volksgezondheid van de Tweede Kamer hun ernstige bezorgd heid kenbaar gemaakt over het door de minister gevoerde subsidiebeleid ten aan zien van de maatschappelijke gezond heidszorg. Naar de mening van de kruisorganisa ties dient er gelijkwaardigheid in de fi nanciering te zijn tussen de maatschap pelijke gezondheidszorg en de zorg die uit sociale verzekeringen wordt gefinancierd. De kruisverenigingen achten het nood zakelijk, dat de overheid thans op korte termijn een duidelijke uitspraak doet over de wijze, waarop naar haar mening het recht op financiring voor de mat schappelijke gezondheidszorg, in casu de kruisverenigingen, moet worden gereali seerd. Bij handhaving van het subsidie stelsel zal de overheid de garantie moeten geven, dat de huidige toestand wordt be ëindigd. Als deze garantie niet kan wordden ge geven, zal een andere oplossing moeten worden gezocht. Daarbij kan worden ge dacht aan ziekenfondsfinanciering van de totaliteit van het werk der kruisverenigin gen, waarbij door overheidssubsidies, de inbreng van de ziekenfondsen en'de eigen middelen een volledige financiering wordt bereikt. Ook wordt gevraagd de rechtspositie voor de bij de kruisverenigingen werkza me functionarissen te willen verzekeren. Bij het huidige financieringssysteem is die rechtspositie niet gegarandeerd, het geen een bedreiging vormt voor de conti nuïteit van dit stuk gezondheidszorg. Geref. Kerken Beroepen te Aalten (vak. L. J. Goede) B. Berends te Leeuwarden-Huizum te 's-Gravenhage-West (vak. J. H. Baas) G. Vesseur te Boskoop te Koog aan de Zaan D. Bakker, kand. te Eindhoven. Aangenomen naar Voorthuizen (vak. P. Melse) D. W. Dondorp te Antwerpen (Bel gië), die bedankt voor Gouda (vak. J. Hen- geveld). AAMMMtMAMMAMAMMMAWUWIMMWfWVV\MANUWVWMWUWUVMMAMIMWUUAAAMMVVVIMIWIMWWWWWWMNWMWMMMWMAMAMMMM* ■"""""W'WWVWWWVWWVWVWWIlWIIWNVIIWWNlMWIVWNVyWWVUWWMmVWW^^ Onder goede weersomstandigheden uitstekend geschikt voor het maken van baanrecords en onder grote publieke belangstelling werden vrijdag aan de vooravond van het grote internationale roei-treffen Nederland-West Duitsland van de ,JCorlinklijke" en de „Holland be ker" de wedstrijden van Argo-sprints over 500 meter verroeid. In de elite klasse was de strijd tussen Dukla Praag en Nereus wel het meest imposant. In de acht kraakte Nereus het oud Dukla-Praagrecord van 1963, dat stond op 1 min 19.6 en bracht dit terug naar 1 min 17,55. Dukla Praag liet nu 1.18.5 voor zich afdrukken. ïn de vier met stuurman elite revancheerden de gasten zich door het aanstormende Ne reus net voor te blijven en ook met een baanrecord naar huis te keren, namelijk 1 min 26.73 tegen het oude record van 1960 van 1.27.2, terwijl Nereus vrijdag 1.27.1 voor zich liet noteren. In de dubbel twee kon Willem III de Tsjechen met 21/100 de baas blijven ter wijl Triton het genoegen smaakte Nereus en Tachos in de elite zonder stuurman aan de zegekar te kunnen binden. (Van onze sportredactie) Haarlem heeft een contract afgesloten met Worst, een 23-jarige Amsterdamse voetballer, die tot dusver voor De Spar taan speelde. De nieuwe contractspeler is een voorhoedespeler. Telstar sloot een contract af met de 19- jarige Vos, de doelverdediger van De Fo resters, een vierde klas amateurclub uit Heiloo. Telstar is overigens bezorgd over het mogelijke vertrek van Geels, waar voor ondanks de hoog gevraagde trans fersom Feijenoord nog altijd veel belang stelling heeft. Ook op de zesde en voorlaatste dag van de Kielerwoche verleende het weer niet de minste medewerking. Wim Gul demond heeft nog steeds de leiding in de algemene rangschikking in de 12m2 Sharpie-klasse. In de vrijdag gehouden zesde race eindigde hij met zijn Spotvo gel op de tweede plaats. In de Drakenklasse zorgde Jan Bier voor een Nederlandse overwinning. In het algemeen klassement bezet hij de vijfde plaats. De Zweedse gebr. Sundelin moes ten hun eerste plaats in de algemene rangschikking afstaan aan de Duitser Biek, die als derde finishte. Bij de Finn-Dinghies won Willy Kuh- weide voor de vierde maal in de vijf wed strijddagen. Hij staat met 2,9 pnt rots vast op de eerste plaats voor zijn land genoten Mares 40,2 pnt, en Burghardt 40,9. Tom Okker heeft de kans om als eerste Nederlander in de historie bij de laatste acht van het heren-enkel in het Wimbledontoernooi te komen, niet gegrepen. Hij heeft moeten buigen voor het trefzekere, linkshandige geweld van de 22-jarige Australische tennisatleet Owen Davidson. Op de volgepakte baan 1, dezelfde baan waar hp in 1965 door Davidson uit ge wonnen positie naar een nederlaag in de finale van het troosttoernooi werd gespeeld, werd hij opnieuw verslagen, met 6-1, 2-6, 6-3, 6-3. De partij leverde nog eens het bewijs hoe wankel de mentale kracht van de Nederlandse kampioen eigenlijk is. Donderdag tegen Barnes werd zijn enorme over macht onderbroken door een zeer zwakke set, nu tegen Davidson was het precies andersom: zijn over het algemeen onzekere en onvaste spel in deze partij werd voor een periode onderbroken door een ineens weer daverende tweede set, waarin Okker heer en meester was en Davidson hoofdschuddend naar zijn slagen van daarvoor liep te zoeken. Het is met Okker als met het weer boven Wimbledon: donkergrijze kille regenbuien, met perioden van heerlijke zonneschijn. De ene dag wint de zon het, de andere dag de regen en de buien, die gisteren volgden op de zonnige tweede set spoelden elke kans op herstel weg. Het leek wel of Tom de baan op kwam met angst voor Davidson, maar het kan even goed de grote spanning zijn geweest, die hem onzeker, onvast en ogenschijn lijk zonder zelfvertrouwen deed beginnen. De eerste servicegame ging verloren en op de service van Davidson bleef de goe de diepe return uit. De linkshandige op slag van de breedgeschouderde Australiër stelde de tengere Nederlander voor de grootste problemen. De effectvolle bal zwaaide naar buiten en telkens weer faal de dan de backhand. Okker begon er om heen te lopen en vaak met succes, maar hij maakte het zijn tegenstander toch steeds te gemakkelijk, met te korte dri ves, te hoge returns en bespeelbare vol leys. De tweede set gaf een geheel ander beeld, van de ene minuut op de andere kwam de controle in de slagen van de Haarlemmer terug. Okker's tempo werd hoger, de drives en de volleys dieper, eerder genomen en scherper geplaatst. Davidsons service werd tweemaal spelen derwijs doorbroken en aces kwamen van eigen opslag. Het werd 6-2 voor Okker. Het was alsof nu Davidson weer een slok van de toverdrank had mogen nemen en weg was alle zekerheid bij Okker. De reikwijdte van Davidson aan het net werd als die van een octopus. Na een doorbraak op Okker's service werd het 0-3. Nog kwamen de kansen terug, maar Tom's precisie bleef zoek en in de vier de set was hij totaal ontmoedigd en speel de hij verder een verloren partij. De Amerikaan Dennis Ralston versloeg de Fransman Pierre Darmon met 4-6, 6-3, 6-4, 6-4. De in Hong Kong wonende Austra liër Bob Hewitt schakelde zijn landgenoot Bill Bowrey in vier sets uit: 4-6, 6-4, 7-5, 6-1. De strijd om de resterende vijf plaatsen bij de laatste acht zal vandaag worden geleverd. Later op de avond, in het dubbelspel met zijn Australische partner Ray Ruf- fels tegen de Amerikanen Dennis Ralston en Charlie Pasarell bracht Okker het geestdrigtige centrecourt weer in jubelen de verrukking met zijn nu ineens weer sterke spel. Okker en Ruffels wonnen deze sensationele partij met 3-6, 4-6, 6-1. 6-4, 7-5. Okker was de ster van het vier tal, die de weerstand van de Amerikanen brak met schitterend volleren en weer da verende meestal onbespeelbare services en hij was de man, die de zwak startende Ruffels inspireerde tot steeds sterker wor dend spel. Hij was ook de speler, voor wie de minutenlange ovatie van de 15.000 toeschouwers na afloop in de allereerste plaats gold. Ja, Tom is een bijzonder kind en dat is-ie. Uitslagen gemengd dubbelspel: eerste ronde: Riessen-Buding (V.S.-Dld.) Gibb-Roberts (G.B.) 6-3, 6-3, Pokorny-Pachta (Oostenrijk) Tyn-Tyn (V.S.) 7-9, 6-4, 6-1, Mills-Mills (G.B.)— Pinto Bravo-Els Spruyt (Chili-Nederland) 6-3, 10-8, Barclay-Terrass (Fr.)Curtis-Wade (G.B.) 4-6, 6-1, 11-9, Stolle-Durr (Austr.-Fr.)— Ambrose-Ambrose (G.B.) 7-5, 6-3. Heren dubbelspel: eerste ronde: Javorsky-Ko- des (Tsj.sl.Salomon-Van Lihgen (Rhod.-Z.A.) 8-6. 3-6, 6-8. 6-3, 7-5, Bengtson-Holmström (Zwe den)Ward-Warwick (G.B.) 10-8, 1-6, 6-2, 8-6, tweede ronde: Cox-Mills (G.B.)Sangster-Wilson (G.B.) 10-8, 6-4, 1-6, 6-3, Okker-Ruffels (Neder- land-Austr.)Passarall-Ralston (V.S.) 3-6, 4-6, 6-1, 6-4, 7-5, Lutz-Smith (V.S.)Diepraam-Mc- Millan (Z.A.) 4-6, 6-4, 4-6, 13-11, 8-6, Emerson- Stolle (Austr.)Kumar-Misra (India) 6-3, 6-1, 6- 1, Hewitt-Segal (Austr.-Z.A.)Bluett-Crump (G.B.) 7-5. 6-4, 6-2, Barnes-Holmberg (Braz.- V.S.)Lihachev-Metreveli (Rusl.) 6-1, 7-9, 2-6, 12-10, 6-3, Santana-Arilla (Sp.)—Pilic-Scott (Joe- gosl.-V.S.) 6-2, 14-16, 2-6, 6-2, 6-4, Fletcher-New- combe (Austr.)Hann-McDonald (G.B.-N.Z.) 7-6. 6-4. Dames dubbelspel: eerste ronde: Heide Orth Schildknecht-Christine Truman (Did.-G.B.) Frangoise Durr-Janine Lieffrig (Fr.) 7-5, 7-5, Gail Sherriff-Betty Stöve (Austr.-Nederland) Soady-Townsend (G.B.) 6-3, 6-4, Albert-Arnold (V.S.)Lazzarino-Pericoll (It.) 6-3, 6-2, Starkie- Toyne (G.B.-Austr.)Percival-Wagstaff (G.B.) 6-3, 6-1, Swan-Walkden (Zd.Afr.-Rhod.) -Mills- Ward (G.B.) 6-4, 6-4. i Trudy Groenman heeft zich als eni ge Nederlandse tennisster bij de laatste 16 van het enkelspel geschaard. Zij ze gevierde in drie sets 4-6, 6-4, 6-4 over de als achtste geplaatste Argentijnse Norma Baylon. Het was geen mooie partij, maar Trudy speelde rustig en zonder ri sico, scorend aan het net met geva rieerde volleys en merkwaardig ge noeg ook vaak met haar zachte tweede service. In de vierde ronde komt zij uit tegen de Australische Madonne Schacht. Betty Stöve mocht op baan 3 de Nederlanders kwamen deze dag vaak op de show- courts" haar 21ste verjaardag niet met een zege vieren. Daarvoor speelde Billie Jean King te sterk en te geroutineerd. Maar Betty weerde zich voortreffelijk en speelde een goede partij met sterke ser vice en mooie, lange groundstrokes: 6-4, 6-3 voor de Amerikaanse. Ook Lidy Jan sen Venneboer werd uitgeschakeld: met 6-0 6-3 door Madonna Schacht uit Austra lië, die in de achtste finales dus de te genstandster wordt van Trudy Groenman. Tom Okker in zijn partij tegen Davidson De verdere uitslagen van de derde ron de enkelspel luiden: Maria Bueno (Braz) versl. Tory Fretz (V.S.) 6-2, 6-0, Edda Buding (Did) versl. Sonja Pachta (Oos tenrijk) 6-1, 6-4, Judy Tegart (Austr.) ver sl. Julie Heldman (V.S.) 6-1, 6-1, Nancy Richey (V.S.) versl. Rita Bentley (G.B.) 3-6, 6-4. 6-2, Rosemary Casals (V.S.) versl. Karen Melville (Austr.) 1-6, 715, 64, Ka thy Harten (VS) versl. Helga Schultze (Did) 6-3, 6-2, Mimi Arnold (V.S.) versl. L. Rossouw (Z.Afrika) 6-1, 7-5, Shirley Brasher (G.B.) versl. Greville Collins (GB) 6-4, 6-2, Annette van Zyl (Z.Afrika) versl. Mary Habicht (V.S.) 6-3, 6-1, Ann Jones (G.B.) versl. F. Maclenner (G.B.) 6-0, 6-2, Frangoise Durr (Fra) en Karen Krantzcke (Austr.) plaatsten zich donder dag al bij de laatste zestien. (Van onze zwemmedewerker) Bij nationale zwemwedstrijden die in het nieuwe en fraaie zwembad in Zwijn- drecht werden gehouden heeft Yvonne van Kuilenburg, HPC, voor een daveren de verrassing gezorgd door alle favorie ten op de 400 meter vrije slag dames te kloppen. Zij finishte als eerste in de fraaie tijd van 5 min 5,4 sec; tweede werd Carla Janssen, Njord '59, in 5 min. 6,3 sec.; 3 Corry Mulder. Merwede. 5 min.7,8 sec. Marjan Janus, HPC, had op de 200 me ter schoolslag dames te weinig tegen stand om tot een topprestatie te komen; zij liet 2 min. 57,8 noteren. Martin Van Goor, Haarlem, veroverde een tweede plaats op de 100 meter vlinderslag in 1 min.6,1 sec. (Van onze sportredactie) De Russische grootmeesters Botwinnik en Flohr zullen deelnemen aan het IBM- schaaktoernooi, dat van 4 tot en met 16 juli zal worden gehouden in Amsterdam. Daaraan nemen ook nog deel de groot meesters Szabo (Hongarije), Robatsch (Oostenrijk), Pomar (Spanje) en de meesters Szilagyi (Hongarije), Baren- dregt. Van Scheltinga Zuidema en Kuij- pers (Nederland). In de meestergroep spelen Ghitescu (Roemenië), Ostojic (Joegoslavië), Muller (Oostenrijk), Enevoldsen (Denemarken), Konstantinopolski (Rusland), Dückstein (Oostenrijk) en de Nederlanders Bakker, Kerkhoff, Scholl en Hartoch. Reeds nu staat vast, dat aan de in ternationale tenniskampioenschappen van Nederland, die van 18 tot en met 24 juli op de banen van het „Melkhuisje" in Hilversum worden gehouden, ongeveer zestig buitenlandse spelers en speelsters uit ongeveer 20 landen zullen deelnemen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door o.a. de gehele Wimbledonploeg, ter wijl bovendien de komst zeker is van de Australiër Bob Hewitt, die in het heren enkelspel in Wimbledon als nu 3 geplaat ste Fred Stolle uitschakelde, en de Bra ziliaan Ronald Barnes, die daarmee mo gelijk de kans krijgt zich te revancheren voor de tegen Okker in het Wimbledon toernooi geleden nederlaag

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7