Na sterfgevallen in Eindhoven Justitieel vooronderzoek tegen fabriek van in fusie-vloeistof Ook familie van een slachtoffer overweegt actie in te stellen morris HET WEER „Mars tegen de angst" na drie weken geëindigd UST Nieuwe eisen verwacht van stakende Britse zeelieden Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Tas en koffers van bankrovers gevonden? Chemicus ernstig mishandeld in automatiek Vrachtauto tegen tram; zeven gewonden De aarde geknipt Erasmusprijzen uitgereikt aan Sir Herbert Read en prof. Huyghe Morgen verklaring van premier Wilson Dag oponthoud voor 240 Nederlandse vakantiegangers Superslagerij „fa IJmond" 51e JAARGANG NUMMER 198 MAANDAG 27 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Urmriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki WAARIN OPGENOMEN 1» KENNEMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN VerseKJJftt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C van der Mqe REGENKLEDING Hulp aan gedupeerden Forum komt op gang pagina 7 IN DEZE KRANT Harde wind Aan het strand •li Het woord is aan W Door Prins Bernhard in de Ridderzaal Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge sperdeboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham Politie hield vliegtuig aan de ketting IJmuider Courant De officier van Justitie in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft een justitieel vooronderzoek gelast tegen de farmaceutische fabriek van Bro- cades-Stheeman in Meppel, waar de infusie-vloeistof is vervaardigd, die naar alle waarschijnlijkheid oorzaak is geweest van de dood van vier vrouwelijke patiënten in het Diaco- nessenhuis in Eindhoven, aan wie na een operatie deze niet steriel gebleken vloeistof was toegediend. De farmaceutische inspectie heeft haar onderzoek naar deze infusie-vloeistof nog niet afgesloten. De vloeistof is in liter flessen aan het Eindhovense ziekenhuis geleverd. Zij droegen op het etiket het opschrift „Pyrogeen-vrij en steriel". Dit is echter niet het geval geweest. Vermoed wordt dat een aantal flessen door een of andere menselijke fout bij de n.v. Bro cades niet steriel zijn gemaakt voor zij verzonden werden. Er zijn ook twaalf flessen geleverd aan het St. Annaziekenhuis in Geldrop, maar deze waren nog niet gebruikt, omdat men nog een oude voorraad had. De familie Mikkers uit Veldhoven, een randgemeente van Eindhoven, overweegt een actie tegen de n.v. Brocades in te stellen. De 58-jarige mevrouw Mikkers is een van de vier slachtoffers van de niet- steriele infusievloeistof. Over de vier sterfgevallen in het Dia- conessenhuis te Eindhoven, die een gevolg zijn van het toedienen van niet-steriele in fusievloeistof heeft de geneesheer-direc- Advertentie Barteljorisstraet Haarlem Tel. 15357 Lerdsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws 7 Ferdinand8 Sportiej 9-13 Topsy14 Beeldverhalen15 Feuilleton15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele buien en enkele verspreid voorkomende opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot harde en langs de kust af en toe storm achtige wind tussen zuid-west en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Geen weer om te zonnebaden, wèl om naar de door een harde tot stormach tige zuidwester opgezwïepte golven te kijken. Temperatuur 15 tot 17 graden. Zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN: Nog enkele dagen onbestendig door grote de pressie activiteit. teur van het ziekenhuis, dr. M. C. de Haan (die tot 1 november 1965 huisarts in Haarlem was) verklaard, dat hij on danks het voorgevallene nog het volste vertrouwen in Brocades, de leverancier van de infusievloeistof heeft. „Het totale onderzoek is nog niet afgesloten," aldus dr. De Haan. Op de vraag of het moge lijk is de infusievloeistof vóór het gebruik op haar deugdelijkheid te onderzoeken verklaarde dr. De Haan dat zulks theore tisch uiteraard wel mogelijk is, maar een dergelijk onderzoek is technisch niet te verwezenlijken. Een volledig onderzoek neemt ongeveer een week in beslag. De patiënt, die een infuus nodig heeft kan daarop niet wachten. Bovendien zou bij het nemen van een proefmonster één bac terie de fles met vloeistof kunnen binnen dringen als gevolg waarvan de aanvanke lijk mogelijk goede vloeistof ondeugdelijk zou worden. In de praktijk zijn de me dici dus wel genoodzaakt volledig af te gaan op het waarborgingsetiket. Dr. De Haan noemde het een geluk bij een ongeluk dat het hier om een zeer be perkte hoeveelheid infusievloeistof ging' en om een relatief kleine partij flessen die volgens zijn inlichtingen alleen in Eindhoven is afgeleverd. "f v V v.ï<' - Twee Haarlemmers hebben in de nacht van zaterdag op zondag bij 'n automatiek in de Haarlemse binnenstad een 21-jarige chemicus zodanig mishandeld, dat de man een oog moet missen en met een zware hersenschudding in het Groote Gasthuis is opgenomen. Beide mannen zijn later in de nacht door de Haarlemse politie gearresteerd en ingesloten. Het waren twee broers, een 19-jarige classificeerder en een 27-jarige grondwer ker. Samen met een derde man, die niet bij de vechtpartij was betrokken, zouden ze in de automatiek smerige opmerkingen hebben gemaakt tegen eenmeisje dat met de chemicus en een 23-jarige be drijfsleider enkele stukjes saté was komen van de smerige taal van het driettal ge diend te zijn. Toen de man zich naar buiten begaf, werd hij door beide broers gevolgd- Er ontstond een vechtpartij in het steegje naast de automatiek. Toen de chemicus de vechtenden wilde scheiden, kreeg hij enkele slagen tegen zijn hoofd. De man die een bril droeg, kreeg het versplinter de glas ervan in het oog. Bij operatief ingrijpen in het Groote Gasthuis werd het glas verwijderd, maar het oog kon niet worden behouden. Tevens blijkt de chemi cus een zware hersenschudding te heb ben. Vanmorgen zijn in Rotterdam zeven trampassagiers gewond, toen op een kruispunt een vrachtauto waarvan de be stuurder niet met de situatie bekend was, geen voorrang verleende aan de tram. De wagen botste met vrij grote snelheid te gen de rechterzijde van de tram. Vracht wagen en tram werden zwaar beschadigd. Vijf gewonden moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Rumoer. Het Amerikaanse Congres heeft hartige woorden gesproken over het uit stel van dienstplicht dat is verleend aan de filmster George Hamilton in Holly wood, de vriend van Lynda Bird, doch ter van president Johnson. Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart is een Russische satelliet, de Molniya-1, erin geslaagd een foto te nemen van de gehele aarde. De camera die deze prestatie leverde bevond zich 40.000 kilo meter van het object. De Russen hebben de plaat gestuurd aan het Amerikaanse astronomische tijd schrift Astronomy Magazine". De foto toont het door de zon verlichte noordelijke halfrond van West- Siberië in het oosten tot het oosten van Noord-Amerika in het westen en van de Noordpool tot de Indische Oceaan en de Sahara in het zuiden. (Telefoto). Porfirio Diaz: Arm Mexico, zo ver van God en zo dicht bij de Verenigde Staten. JACKSON (MISSISSIPPI) (Reuter) De Amerikaanse negereider James Me redith heeft zondag in Jackson in de staat Mississippi tegen 16.000 deelnemers aan een vrijheidsmars gezegd dat de ne gers in de Verenigde Staten blanke over heersing in Mississippi niet kunnen toe staan. Op een slotbijeenkomst van de „Mars tegen de angst" die 22 dagen heeft ge duurd, zei Meredith: „Het doel van de mars die ik drie weken geleden begon, was datgene wat aan het systeem ten grondslag ligt aan te tonen en te wra ken angst. Een angst, die de neger in de Verenigde Staten tot in zijn been deren beklemt". Het gebouw waarin Meredith die zich vier jaar geleden als eerste neger bij de universiteit van Missisippi liet inschrij ven en die twee dagen na het begin van zijn pelgrimage vanuit een hinderlaag werd besloten zijn toespraak hield, was omringd door staatspolitie en leden van de nationale garde. Een vijftigtal le den van de Ku Klux Klan had zich bui ten het gebouw opgesteld. Een van hen. zei dat geen moeilijkheden zouden ont staan, als de deelnemers aan de mars die niet zouden maken. De laatste 12 kilometer naar Jackson had Meredith in een auto afgelegd. Za terdag had hij zich weer bij de deelne mers aan de mars gevoegd maar zijn gewonde been noopte hem het lopen op te geven. Tot degenen die aan de mars deelna men behoorde dr. Martin Luther King. Advertentie SCHOUDERKARBONADE 500 gram 2.28 SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram 1.98 PLEIN 1945 No. 53 N. RES Telefoon 8166 DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTR. 471 - UMUIDEN De „mars tegen de angst" is ten einde. Zondag kwamen de ongeveer 16.000 deelnemers in Jackson aan, de hoofdstad van Mississippi. De man die de protestmars begon, James Meredith, sprak er de betogers toe. Hij kon de mars zelf niet uitlopen, omdat hij gewond werd toen een blanke tegenstander hem beschoot. (Telefoto). In de Haagse Ridderzaal heeft prins Bernhard als regent van de stichting Prae- mium Erasmusprijs '66 100.000) met bij behorende oorkonden uitgereikt aan de kunstcriticus x filosoof sir Herbert Read en de Franse kunsthistoricus prof. René Huyghes. De directeur der stichting, de heer G. Sluizer, las de motiveringen van de prijstiekenning voor. Sir Herbert Read werd geprezen om de wijze waarop hij door z'n critieken en geschriften de waar dering voor moderne beeldende kunst heeft bevorderd, en omdat hij in sociale bewogenheid onaflatend gestreden heeft voor het doordringen van kunst in alle bevolkingslagen. Voorts werd genoemd zijn streven kunst en creativiteit in de opvoeding der jeugd te integreren. Prof. Huyghe werd de prijs toegekend omdat hij door gebruikmaking van de moderne wetenschap heeft weten door te dringen tot de psychologie van de beeldende kun stenaar door de eeuwen heen, waardoor LONDEN (AP) De leiding van de stakende Britse zeelieden zal waarschijn lijk nieuwe eisen voor langere vakanties stellen wanneer het gesprek inet de re ders morgen wordt hervat. Een derge lijke eis zou de duur van het arbeids conflict kunnen verlengen. De stakingslei ding zou tot nieuwe eisen hebben besloten de morele steun te hebben gekregen van de Itemationale Federatie van Transport arbeiders (I.T.V.F). De zeelieden hebben gisteren op de 340 aangesloten bonden in 84 landen een beroep gedaan de staking financieel te steunen. Hans Imhof, secre taris van de I.T.W.F., verklaarde dat de stakingskas hierdoor met honderdduizen den guldens kan worden versterkt. De staking heeft de Britse Nationale Bond van Zeevarenden tot dusverre 3,2 miljoen gulden gekost. Dit is gisteren meegedeeld door de voorzitter van de bond, William Hogarth. De stakers krij gen een wekelijkse uitkering van de bond van dertig gulden. Het is te verwachten dat er in het be stuur van de bond, dat 48 leden telt, geen eenstemmigheid zal heersen over de nieu we eisen. Dit kan leiden tot een com promis tussen militanten en gematigden dat de vorm kan krijgen van een raad pleging van alle leden. De nieuwe besprekingen van morgen met de reders zullen samenvallen met onthul lingen die minister-president Harold Wil son aan het Lagerhuis heeft toegezegd. Hij zei te zullen aantonen dat commu nisten de staking gaande hebben gehou den. Zegslieden uit regeringskringen heb ben verklaard dat Wilson wel namen van verantwoordelijken zal noemen, maar niet alle bewijzen, die hij heeft, zal onthullen om te voorkomen dat de bond van zee varenden wordt geprovoceerd tot een nog onverzoenlijker houding. hij zijn tijdgenoten nieuwe mogelijkheden geschonken heeft de zin van een kunst werk te ervaren. Prins Bernhard memoreerde dat in sir Herberts strijd om cultuur aan allen deel achtig te maken, de politiek een grote rol heeft gespeeld. Hij is wel eens een anar chist genoemd zei de prins en en kele bestuursleden hebben zich zelfs afge vraagd of het wel passend zou zijn dat de regent van de stichting, die toevallig ook lid van een koninklijke familie is, 'n prijs zou uitreiken aan een anarchist. Maar zei de prins de zeer wijze leden van het bestuur hebben hun vrees overboord gegooid, want „ik houd van uw soort anarchisten." „Op u is het woord idealist méér van toepassing. De verwer kelijking van uw idealen brengt de aan val op zoveel heilige huisjes met zich mee, dat men voor degenen die zich ple zierig genesteld hebben in hun vaste denk beelden en oordelen, niet anders dan een anarchist kan zijn." Tot prof. Huyghe zei de prins: „U heeft de mensen leren zién en hun ge leerd de artistieke schepping, de gevoelig heid en de emotie van de kunstenaar te begrijpen." „Fijngevoeligheid, diepgaand inzicht, enthousiasme, nederigheid, zijn woorden die ons in gedachten komen wanneer wij tegenover René Huyghe staan. Door van de psycho-analyse ge bruik te maken heeft u als estheticus de ziel van het kunstwerk ontbloot. Als hu manist heeft u er ook een boodschap in willen ontdekken, die de kunstenaar er be wust of onbewust in heeft gelegd. Éénzelf de distinctie kenmerkt uw arbeid als con servator, essayist, criticus, historicus, psycholoog, filosoof." Na deze woorden reikte de prins de prijs en de oorkonde uit. Advertentie De daders van de overval op het bij kantoor van de Nutsspaarbank in Amers foort hebben vermoedelijk vrijdag een tas en een koffer achtergelaten op het terras van café „Suisse" in Deventer. Hierin zijn kleding, drie pasfoto's en een school schrift aangetroffen. Op het schoolschrift met Italiaanse les jes stond de naam Martin Friedmann. De politie speurt in samenwerking met colle ga's in het binnen- en buitenland naar deze man. In de koffer werd onder meer een zwart leren jack gevonden. Op de pas foto's, die in de zak van een van de kle dingstukken zaten, is een gebrilde jonge man afgebeeld, die ook een dergelijk jack draagt. Het personeel van de Nutsspaarbank in Amersfoort heeft in de pasfoto's één van de daders menen te herkennen, dat van de AMRO-bank in Utrecht echter niet. (Zie ook pagina 2) De rijkspolitie heeft op de luchthaven Zuid-Limburg een DC-6 van Inter Ocean Airways aan de ketting gehouden, omdat de documenten van het toestel niet in or de waren. Daardoor hebben ruim 120 Ne derlandse toeristen 24 uur oponthoud ge had bij hun vertrek naar vakantieplaatsen in Italië. Bijna evenveel vakantiegan gers hebben op de luchthaven in Verona zolang moeten wachten op het vliegtuig, waarmee zij naar Nederland zouden te rugkomen. De helft heeft de nacht op het Italiaanse vliegveld moeten doorbrengen. De in Zuid-Limburg gestrande toeristen zijn door het bureau dat de reis had ge organiseerd in hotels in Valkenburg on dergebracht. De DC-6 met een Ameri kaans kenteken had zaterdag moeten ver trekken voor de eerste vlucht naar Vero na. De Dienst Luchtvaart van de Rijks politie van Schiphol onderwierp het Ame rikaanse toestel en de daarbij behorende documenten aan een nauwkeurig onder zoek. Op een door een bureau in Okla homa City afgegeven registratiebewijs bleek een handtekening niet te zijn ge autoriseerd. Meer dan een dag verliep er, eer met medewerking van de Amerikaan se ambassade in Den Haag uit Amerika telegrafisch werd bericht dat met de pa pieren alles in orde was. Inter Ocean Airways was tot voor enkele weken ge vestigd op de luchthaven van Luxem burg. Door de komst van NAVO-onderde- len aldaar moest de onderneming ver dwijnen en vestigde zij zich in Neder land.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1