r v-IJ De Gaulle zag lancering van de Kosmos-122 in Baikonoer Vandaag reis naar Kiev a Rusk op ZOAVO-conferentie optimistisch over Vietnam Demonstratie in Warschau Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Veiliger auto's in Amerika I Van dag tot dag Naar Ethiopië m Ball: „Geen bommen op Hanoi" Instelling commissie Europese visserij? Roemeens-Chinees overleg mislukt Paus heeft rapport geboorteregeling Zeeman maakte amok op Britse trawler Regering van Somali afgetreden Nieuwe onrust in Santo Domingo WEU-ministers in Brussel bijeen Beat-avondje ramm 2 MAANDAG 27 JUNI 1966 3 Vredesgroep Verdrag tussen Vaticaan en Joegoslavië SPECIAL HALF ZWARE SHAG Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 De politieke spanningen in verband met de begroting 1967 zijn het afgelopen week einde nog wat verscherpt, doordat van de lijde van de K.V.P. nog eens met na druk is gesteld, dat 't tekort op de begro ting 1967 tot een kabinetscrisis zal kunnen leiden. Uit de hoek van de K.V.P. is bo vendien vrij scherpe openlijke kritiek ge leverd op de twee voornaamste bewinds lieden van het kabinet: minister-president Cals en de minister van Financiën, dr. Vondeling. Hoe het gat in de begroting 1967 moet worden gevuld is nog niet vastgesteld. Volgens het aanvankelijke programma van het kabinet zou in deze zaak om streeks het eind van deze maand een be slissing genomen moeten zijn. Maar het overleg van de minister van Financiën met de afzonderlijke bewindslieden heeft meer tijd gevergd dan was voorzien, zo dat het gemeenschappelijke kabinetsbe raad, dat het overleg zal moeten afron den, nog niet heeft plaats gevonden. Het is niet zonder betekenis dat juist kort voor dit beraad in een aantal ka tholieke dagbladen de waarschuwingen worden herhaald, die de fractie-voorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, tijdens het laatste congres van de K.V.P. tot het kabinet richtte: bezuinigen op de begro ting 1967, uitvoering bij de wet reeds vastgestelde tweede moot van de loon- en inkomstenbelastingverlaging, geen verho ging van de directe belastingen. Tegen verhoging van de indirecte belastingen heeft de K.V.P. zich niet uitgesproken. Als het kabinet zich niet aan deze richt lijnen zal houden, dan zal het met de steun van de K.V.P. vrij slecht zijn ge steld. De toenemende verkilling tussen het ka binet en de grootste regeringspartij, die uit deze herhaalde waarschuwing blijkt, komt ook tot uiting in de vrij scherpe kritiek op de ministers Cals en Vonde ling, die uit de achterban naar de top van de partij doorstraalt en vandaar na tuurlijk ook van invloed is op de houding van de fractie van de K.V.P. Volgens de publikaties in de katholieke bladen worden dr. Vondeling ontaktisch optreden en on deskundigheid verweten. Het verwijt tegen premier Cals zou zijn dat hij faalt in zijn leiding doordat hij teveel als eenling optreedt en te weinig thuis is in de so ciaal-economische problemen. Als men bij dit alles de uiterst scherpe kritiek in aanmerking neemt, die jonge ren in de A.R.P. bezielt tegen het beleid van minister Smallenbroek, dan wordt het beeld van de basis, waarop het huidige kabinet zich handhaaft, wel zeer be denkelijk. Het algemene onbehagen over het kabinet-Cals krijgt zulke vaste vor men, dat het weinig toekomst meer lijkt te hebben. LENINGRAD (AFP). President De Gaulle zal vandaag van Leningrad naar Kiev vertrekken. Zaterdag be zocht hij als eerste vertegenwoordiger van het Westen het Russische ruimte- vaartcentrum in Baikonoer. Hij zag daar de lancering van de 122ste kunst maan van de serie Kosmos. Bij de lan cering zijn ook de ruimtevaarders Joeri Gagarin en Valentina Teresj- kova aanwezig geweest. De Gaulle arriveerde het weekeinde in Lenin grad in gezelschap van premier Kosy- gin. De lancering was voor Russische ver houdingen, zo meldt onze correspondent in Moskou, een unieke gebeurtenis. De be richtgeving bijvoorbeeld werd uniek be handeld. Het Russische volk werd wel op de hoogte gebracht van de start van de satelliet, maar radio en televisie zwegen over het feit dat De Gaulle bij de lan cering aanwezig was geweest. Er werd al leen maar meegedeeld dat De Gaulle za terdagochtend Novosibirsk had verlaten en 's avonds in Leningrad was geland. Wat hij in de vele uren die daar tussenin lagen had gedaan, bleef onvermeld. Al leen het persbureau Tass deelde in zijn buitenlandse dienst mee, dat de Franse president op weg was naar Baikonoer. Er werd verder niet gemeld dat De Gaulle daar ook was aangekomen. BAIKONOER is een van de twee bases waarvan alle bemande Russische ruimte vaartschepen zouden zijn gelanceerd. Het bezoek aan deze basis kan worden gezien als een symbolische inleiding van de Rus- sisch-Franse samenwerking op het gebied van de ruimtevaart. Die samenwerking werd al in het afgelopen voorjaar, toen de Franse minister Couve de Murville in Moskou was, in 'n communniqué van bei de zijden gewenst genoemd. Een verdrag dat deze wens in werkelijkheid omzet zal nog voor dat De Gaulle terug reist naar Frankrijk in Moskou worden ondertekend. Zondag de dag na het bezoek aan de ruimtevaartbasis woonde generaal De Gaulle een mis bij in de rooms-katho- lieke kerk, de moeder van God van Lour- des, in Leningrad. Fransen hebben deze kerk in 1907 gebouwd. Van de 12.000 rooms-katholieken in Le ningrad waren er 1.500 die de mis in deze kerk gisteren bezochten. De Gaulle werd door een priester begroet. Deze drukte President De Gaulle gaat eind au gustus naar Ethiopië op uitnodiging van de negus. Uit Addis Abeba zal hij voor een bezoek naar Cambodja gaan. Daarna vertrekt hij naar de stille Oceaan om het laatste deel van de Franse kernproeven bij te wonen. President De Gaulle bezocht in Leningrad een machinefabriek. Hij nam er wuivend de hulde van de arbeiders in ontvangst. CANBERRA (Reuter) In de Austra lische hoofdstad Canberra is vandaag de jaarlijkse ministersvergadering van de (ZOAVO) geopend door secretaris-gene raal Vargas. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zei in een toe spraak dat de communistische strijd krachten in Vietnam al verscheidene maanden geen belangrijke successen hebben behaald en zelfs een aantal ern stige nederlagen hebben geleden. Zo is hun aantal slachtoffers tot boven dat van de geallieerde troepen gestegen. Rusk zei reden te hebben om aan te ne men dat de regering in Hanoi rekent op de critiek in de Verenigde Staten en el ders tegen de oorlog, maar „zij zal zich moeten realiseren dat Zuid-Vietnam en zijn bongenoten uit de vrije wereld de middelen en de wil hebben om te ver hinderen dat de communisten Zuid-Viet- nam met geweld grijpen". Bij de aankomst van de Amerikaanse minister werd gedemonstreerd met een bord waarop stond: „Ga naar huis, jij moordende yank" en bij het vertrek van Rusk rende een mesje naar zijn auto. Zij werd door een lid van de veiligheids dienst tegengehouden. Aan de conferentie, diè tot woensdag duurt, wordt deelgenomen door afvaardi gingen uit Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Thailand, de Philippijnen, Paki stan, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Au stralië. George Ball, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft zondag in een televisie-vraaggesprek gezegd dat de Verenigde Staten niet hebben besloten olie-opslagplaatsen in het gebied van Ha- OSLO (Reuter) De landbouwcommis- sie van de Raad van Europa heeft op een bijeenkomst in Oslo eenstemmig een Brits voorstel aanvaard de raad te advi seren een subcommissie in het leven te roepen die zich speciaal zal bezighouden met de ingewikkelde vraagstukken van de Europese visserij. noi en Haiphong in Noord-Vietnam te bombarderen. Hij sloot, gezien de Noord- vietnamese houding, toekomstige bom bardementen echter niet uit. Dit was de eerste officiële Amerikaanse reactie op recente speculaties in Ameri kaanse kranten, dat president Johnson al een besluit zou hebben genomen. Een groep van 700 mensen uit het Franse universitaire leven heeft op de Verenigde Staten een beroep gedaan om in Vietnam tot onderhandelingen te ko men door het stopzetten van bombarde menten, het erkennen van de Vietcong als onderhandelingspartner en het nale ven van de overeenkomst van Genève uit 1954, waarin de aanwezigheid van buiten landse troepen en de vestiging van bui tenlandse bases verboden worden. De groep noemt zich .„Mouvement de la Paix". BOEKAREST (AFP). In de Roe meense hoofdstad Boekarest is een offi ciële Roemeense verklaring' uitgegeven over het bezoek van de Chinese premier Tsjoe en Lai. Er is geen gemeenschappe- pelijk communiqué verschenen. Dat duidt erop dat de besprekingen mislukt zijn. De Roemeense verklaring is kort en nietszeggend. Waarnemers zijn het er over eens dat het voornaamste doel van Tsjoe's bezoek geweest is de Roemenen af te brengen van hun neutraliteit in het geschil tussen Moskou en Peking. Dat is niet gelukt. Op de laatste avond van Tsjoe's bezoek, toen een rel net voorkomen kon worden is een ding duidelijk geworden: in de Chi nese politiek tegenover Moskou is geen verandering gekomen. Tsjoe hechtte blijkbaar zoveel waarde aan de aanval die hij in die laatste rede opnieuw op de Sovjet-Unie had willen doen, dat hij er bijna een openlijk schan daal voor over heeft gehad- Deze Roemeense overwinning zal de an dere communistische landen veel stof tot overpeinzingen geven. Neutraliteit-op-zijn Roemeens blijkt geen slechte politieke houding te zijn. Misschien opent ze zelfs perspectieven voor een derde blok in het -communistische kamp, aldus waarnemers. VATICAANSTAD (AP) De commis sie van de r.k.-kerk die het vraagstuk van de geboorteregeling bestudeert heeft haar rapport voor paus Paulus voltooid. De paus zal nu de waarde van het rap port en de aan hem voorgelegde conclu sies vaststellen. Er is geen aanduiding over het tijdstip waarop de paus bekend zal maken, of de kerkelijke voorschriften tegen kunstmati ge middelen ter voorkoming van zwna- gerschap al dan niet gewijzigd zullen wor den. De commissie is in januari 1964 door de paus benoemd om advies te geven over het vraagstuk van de geboorteregeling. De paus heeft de commissie herhaalde lijk aangespoord sneller te werken. TYNEMOUTH (AP en Reuter) Een Britse trawler van 100 ton, van de „Wil son Line", is in de buurt van de Doggers- bank urenlang in moeilijkheden geweest. Een lid van de bemanning, die zich in de machinekamer had gebarricadeerd, liet 't schip voor- en achteruit varen. Hij dreig de het vaartuig in de lucht te zullen laten vliegen, als hij gestoord werd. Ook de koers van de trawler werd be heerst door de man in de machinekamer, die de radio had uitgeschakeld. Tenslotte wist de eerste werktuigkundige door een dakraam te klimmen en de benzinetoevoer af te sluiten. De man gaf zich daarop over. Hij werd overgenomen door de Zweedse autoveerboot. „Tor Anglia". De man is in Gothenburg opgenomen in een ziekenhuis. MOGADISJOE (Reuter) De regering van Somali is afgetreden, nadat twee wets ontwerpen door het parlement waren afge wezen. Dat heeft de minister van Voor lichting aan de pers meegedeeld. Premier van Somali was Abdirazak Djahi Hoessein. BELGRADO (AP) Joegoslavië en het Vaticaan hebben een overeenkomst ge tekend om de diplomatieke betrekkingen te herstellen die veertien jaar geleden verbroken werden. De overeenkomst is een belangrijk keer punt in de benadering van de communis tische wereld door de rooms-katholieke kerk. Voor de eerste keer sinds 1952 zal de H. Stoel een officiële diplomatieke ver tegenwoordiging hebben in de hoofdstad van een communistisch land. zijn vreugde uit over de „zo goed verlo pende gesprekken tussen de twee regerin gen". Voorts zei hij nog: „Laten wij ge zamenlijk bidden voor de vrede en de vriendschap tussen het Russische en het Franse volk." De Franse president en zijn echtgenote deden communie. Franse woordvoerders deelden mee dat het voor het eerst was dat De Gaulle op een officiële buitenland se reis had gecommuniceerd. In de loop van de dag bezocht De Gaul le ook het oorlogskerkhof van de stad waar 100.000 slachtoffers van de tweede wereldoorlog begraven zijn. In totaal zijn tussen 1941 en '44 een miljoen inwoners van Leningrad omgekomen door honger, bombardementen en andere gevolgen van het Duitse beleg. Gisteravond heeft De Gaulle opnieuw een balletvoorstelling bijgewoond. WARSCHAU (AP) Oproerpolitie in Warschau heeft met gummistokken een einde gemaakt aan een poging van hon derden demonstrerende Poolse katholieken op te marcheren naar het hoofdkwartier van de Communistische Partij. Elders in de Poolse hoofdstad werden tot laat in de avond katholieke demonstraties gehouden. De uitbarsting kwam na grote spanningen tussen bewonderaars van kardinaal Wys- zynski en partijwerkers, die in groten ge tale waren opgekomen om de straten af te zetten. De grootste demonstratie in Warschau in tien jaar begon op de hoek van Nowy Swiat en de straat van het Heilige Kruis. Daar voerde de politie een charge uit op een menigte jongemannen, die optrokken in de richting van het partij hoofdkwartier. Een aantal personen werd licht gewond. SANTO DOMINGO (AP) De politifc van de Dominicaanse Republiek heeft twee krachtige kortegolfzenders en ontvangers in beslag genomen in het huis van Luis Antonio Rojas, broer van de communisten leider Julio Cesar Rojas. De Dominicaanse autoriteiten nemen speciale veiligheidsmaatregelen om orde verstoringen tegen te gaan die door linkse elementen zouden zijn beraamd op 1 juli, de dag waarop Joaquin Balaguer als pre sident wordt ingehuldigd. De demonstra ties zouden zijn bedoeld om de nieuwe president in discrediet te brengen bij de buitenlandse delegaties, met name de Ame rikaanse die zal worden geleid door vice- president Hubert Humphrey. BRUSSEL In Brussel komt vandaag en morgen de ministerraad van de West- europese Unie voor zijn driemaandelijks overleg bijeen. Op de agenda staan onder werpen als de Oost-West verhoudingen en de betrekkingen tussen de landen van de Europese gemeenschappen en die van de Europese Vrijhandelsassociatie. De Westeuropese Unie wordt gevormd door de zes landen van de Europese ge meenschappen Frankrijk, Duitsland, Ita lië en de drie Beneluxlanden en Groot- Brittannië. De Britse beat-groep, „The Rolling Stones" is begonnen aan een Ameri kaanse tournee. Zaterdag strooiden zij kwistig hun gitaar geluiden uit over een ademloos luisterend gehoor van tieners in Lynn. Behalve luis teren wilde men ook allemaal te gelijk het podium beklimmen. Dat vond de politie niet goed. Resultaat: vier gewonden, vijf arrestaties en vele rode ogen door het traangas. (Telefoto). ADVERTENTIE NV. J. GPU NO WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft een wetsont werp aanvaard, waarin van de regering het opstellen van strenge veiligheidsvoor schriften voor auto's wordt geëist. Deze maatregelen gaan veel verder dan presi dent Johnson had voorgesteld. De Senaat verplicht het ministerie van Handel tussen tijdse voorschriften in te voeren op 1 janu ari 1967, en een jaar later permanente voorschriften. Deze zijn nog niet precies uitgewerkt. Aangenomen wordt dat veiligheidsgordels gecapitonneerde dashborden en schokbre- kende sturen er onder vallen. Het wets ontwerp stelt voor het uitwerken over drie jaar 51 miljoen dollar beschikbaar. De president had om zeventien miljoen dol lar gevraagd. Het ministerie van Handel kan bovendien voortaan een boete van 400.000 dollar eisen voor overtredingen door fabrikanten. Het wetsontwerp moet nog door het Huis van Afgevaardigden worden aanvaard. Uitzending De Britse piratenzender Radio City, waarop maandag een over val werd gepleegd, heeft zondagavond zijn uitzendingen hervat. Ongeluk. Zeven Italianen, waaronder twee jonge kinderen, zijn zondag om het le ven gekomen bij een auto-ongeluk. Vijf mensen werden zwaar gewond. Het on geluk gebeurde op een drukke verkeers weg. Bezoek Premier Aldo Moro van Italië is zondag in Bonn aangekomen voor het voeren van besprekingen over de NAVO- crisis, de Europese gemeenschappelijke markt en de betrekkingen tussen Oost en West. Autotentoonstelling. De 46-ste internatio nale Brusselse autotentoonstelling zal van achttien tot 29 januari volgend jaar worden gehouden. De expositie is tot 29 jan. volgend jaar worden gehouden. De expositie is op het Heysel terrein aan de rand van de Belgische hoofd stad. Recht. In 1965 zijn in Hongarije 330 mensen berecht voor tegen de staat ge richte activiteiten. Verstikking. Een diepe irrigatieput bij een boerderij in Parma heeft zondag vier mensenlevens geëist. Eerst daalde een man af in de put om een gebroken waterpomp te repareren. Toen hij niet boven kwam, volgden zijn twee broers en een zoo^ van een van hen. Alle vier kwamen door verstikking om het leven Ravage. Zondagochtend om een uur of drie hebben in Montreal op een nachte lijk openluchtbal in een park, enkele honderden jongelui amok gemaakt, toen het .orkest even rust nam. Zij trokken de stad in, gooiden ruiten in en be schadigden auto's. Na vijf uur slaag de de politie er pas in de orde te herstellen. Er zijn dertig jongelui aan gehouden. Komplot. De leider van de militaire jun ta in Bolivia, generaal Ovando, heeft bekendgemaakt dat in de hoofdstad La Paz arrestaties zijn verricht in verband met de ontdekking van een komplot van de „revolutionaire nationalistische be weging". Ook zijn twee regimenten ge stuurd naar Viacha, dat bij La Paz is gelegen. Het komplot zou worden geleid vanuit Lima de Peruaanse hoofdstad, waar Bolivia's ex-president Paz Estens- soro als balling woont. ZOAVO. 27 juni komt in Canberra de ministerraad van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie, de ZOAVO, bijeen. Op de conferentie, die drie dagen duurt, zal worden gesproken over de betrek kingen tussen Indonesië en Maleisië. Frankrijk stuurt een waarnemer, de andere leden, Australië, Engeland, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippij nen, Thailand en de Verenigde Staten worden door hun ministers van Buiten landse Zaken vertegenwoordigd. Marinewerf. De 165 jaar oude, histori sche marinewerf in Brooklyn is geslo ten. 9.500 arbeiders hebben ontslag ge kregen. De werf is gesloten om te be zuinigen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3