Het Nationale Ballet met „Apollon Musagète" Mil HOLSTER N.V. MARCEL MARCEAU Orgelconcert Amerikaanse wint het T s jaikof sky-zangconcours Ernstige jeugdrellen bij Beatle-optreden in Hamburg t MS IIM NV Dagelijks nachtvoorstellingen in Cinétol uniek voor Nederland HOLU^ CENTRALE VERWARMING Hl VIJFHUIZEN - TÉEl^M^lllll OPLEIDING VOOR CENTRALE VERWARMINGSMONTEUR MAANDAG 27 JUNI 1966 Gerard Kornelis van het Reve katholiek gedoopt Ballet uit 1928 bleef geniaal voorbeeld Ziekteberichten over Sinjavski en Daniel Slechthorenden stellen televisieprijs in dichterlijke vrijheid en virtuoze routine Vocalistencursus geopend Gedurfd initiatief van bioscoopexploitant De radio geeft dinsdag Televisieprogramma De schrijver Gerard Kornelis van het Reve is hedenmorgen toegetreden tot de rooms-katholieke kerk. Het doopsel werd hem toegediend door rector Lambert Si mons in de kapel van „De Zusters van de Koorstraat uit Den Bosch" in de Rusten burgerstraat te Amsterdam. Peter bij de doop was prof. drs. B. P. M. Hemelzoet, hoogleraar in de bijbelexegese aan het Grootseminarie van het bisdom Haarlem te Warmond. De heer Simons is moderator van het Amsterdams Kunstenaarscentrum. Gerard Kornelis van het Reve toonde in zijn boe ken „Op weg naar het einde" en „Nader tot U" al eerder zijn genegenheid voor het r.-k. geloof. Tegen de heer Van het Reve is thans een gerechtelijk vooronderzoek gaande we gens godslastering naar aanleiding van twee door hem in het tijdschrift „Dialoog" gepubliceerde brieven. In deze brieven geeft de schrijver een symbolische voor stelling van zijn relatie tot God, voorge steld als een ezeltje. Deze brieven zijn „gecorrigeerd" verschenen in zijn boek „Nader tot U". Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van vragen die het Twee de-Kamerlid ir. R. van Dis (S.G.P.) had gesteld aan de minister van Justitie. De doop had plaats in de rustige beslo tenheid van het Amsterdamse zusterhuis. Op straat waren enkele nieuwsgierigen aanwezig. Rector Simons heeft ons van ochtend vroeg verklaard, dat de neiging van Van het Reve tot het katholieke ge loof vooral doorschemerde in zijn werk „Nader tot U". Het religieus ervaren is volgens rector Simons een grote inspiratie bron voor de auteur en de r.-k. kerk legt nu, evenals in de Middeleeuwen, grote na druk op het gezamenlijk beleven van de religie. „Bij Van het Reve vindt men" aldus de eerwaarde „trekken uit de mystiek, die zeer katholiek aandoen. Zijn werk, dat schokkend is voor vele lezers uit alle kringen, moet toch in de eerste plaats worden gezien tegen deze mystieke achtergrond". HET NEDERLANDS PUBLIEK mag zich gelukkig prijzen, dat Het Na tionale Ballet de vertoningsrechten heeft verworven van een werk, waar van in 1928 te Parijs onder de titel „Apollon musagète" de wereldpremière werd gegeven. Het betekende een keerpunt in de carrières van de componist Igor Stra- winsky en de choreograaf George Balanchine, bovendien het begin van een bij alle stijlwisselingen nog altijd vruchtbare samenwerking. In elk geval kan men zonder veel overdrijving zeggen, dat de vernieuwing van de danskunst in aansluiting bij de traditie hiermee begon. Vandaar het bij zonder belang van de uitvoering, die in de Amsterdamse Schouwburg voor een groot aantal bezoekers van het Holland Festival plaats had. De in studering was met volstrekte trouw aan het origineel geregeld door John Taras. IN EEN REEKS korte danstafrelen wordt de ontwikkeling gehoond, die Apol lo moet doormaken om tot leider van de muzen te geraken. De wilde, maar van oorsprong goddelijke jongeling, zich aan vankelijk ongearticuleerd gedragend zijn uitingsdrift, groeit tot waarachtige adeldom, zijn hartstocht onderwerpend aan de heerschappij van de ordenende geest. Misschien wist u dat niet, maar de ze laatste zinsnede is ontleend aan een be ginselverklaring aan de toondichter uit die tijd. Dit neoklassicistische ballet heeft zijn lyrische schoonheid behouden, een zeldza me combinatie van grote waardigheid en plastische elegantie, van gesublimeerde atletiek en fysieke sereniteit. Balanchine zelf heeft bewezen men denke aan ,Agon" of aan „Episodes" hoever men in de hiermee ingeslagen richting kan doorgaan om ook aan zulke ondefinieer baarheden als hedendaagse levensgevoe lens vorm te geven. Mogen ook onze choreografen inspiratie uit dit geniale voorbeeld putten. DE TITELROL werd door Sylvester Campbell met veel alure en een geleide lijk toenemende zelfbeheersing gedanst Olga de Haas was als Terpsichore de eer ste onder de haar gelijken, Jessica Fof kerts en Kathleen Smith, waarmee overi gens allerminst gezegd wil zijn, dat het geheel niet zou kunnen groeien qua fines se en aanwezigheid. In de 2de voorstel ling zal men David Holmes als Apollo kunnen zien. De tweede première was die van „De verloren zoon" op muziek van Serge Pro- kofjef, waarvan Het Nederlands Ballet en kele jaren geleden een betrekkelijk apo criefe versie, namelijk die van David Li- chine, op het repertoire heeft gehad. Men zag nu de door Balanchine in 1929 voor Serge Lifar gemaakte en onlangs enigszins herziene zetting van deze bijbelse gelijke nis. Het was vooral merkwaardig te con stateren hoe weinig indruk de destijds op zienbarende achterdoeken van Georges Rouault nu nog maken. Ook qua dans is er niet zo heel veel te beleven, waarvoor men rechterop in zijn stoel gaat zitten. Pe oriëntaalse en archaïserende groeps- bewegingen waren suggestief genoeg. Ma ria Koppers vertolkte de meeslepende rol van de sirene heel verleidelijk. Ronald Snijders is niet meer alleen een snelle vir tuoos, maar toonde zich voor de tweede keer na „Petroesjka" zeer bevredi- Advertenüe geeft aan jongelui met LTS-opleiding gelegenheid tot Het centrale verwarmingsbedrijf biedt Ruime kansen op een goede toekomst Grote zelfstandigheid bij het werk Arbeid op steeds wisselende plaatsen Volledige mogelijkheid voor een doeltreffende vakopleiding Tevens gevraagd ERVAREN VERWARMINGSMONTEUR In de Grote of St. Bavo Kerk geeft morgen, dinsdag 28 juni 's avonds om acht uur, de stadsorganist Albert de Klerk, een concert in de serie gemeentelijke, gratis toegankelijke, orgelconcerten. Zijn programma vermeldt: Dialogue (Maesteso Allegro- Lentement Allegro Légèrement Gravement) van Louis Mar- chand (1669-1732); Vier Fuga's van Giro lamo Frescobaldi (1583-1643); „Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ" en „Jesus Christus, unser Heiland, der von uns den Gotteszorn wand" van Joh. Seb. Bach (1685-1750); Concerto del Sigr. Telemann (appropriato all' Organo) van Joh. Gottfr. Walther (1684-1748); Prélude, Fugue et Variation van César Franck (1822-1890) en de Fantasie f moll K.V. 608 (Allegro- Andante-Allegro) van Wolfgang Amad. Mozart (1756-1791). Een Amerikaanse, Jane Marsh, heeft de eerste prijs voor zang behaald tijdens het Tsjaikofsky-muziekconcours in Moskou. Zij krijgt 2.500 roebel en een gouden me daille. De tweede prijs ging naar Veroni ca Tyler, eveneens een Amerikaanse, en Evelina Stoitseva (Bulgarije). De derde viel ten deel aan Maria Biesjoe (Sovjet- Unie). Diploma's werden toegekend aan een Amerikaanse, een Roemeense en twee Russinnen. Bij de heren werd de eerste prijs gewonnen door de Rus Wladimir At- lantov, de tweede prijs door de Rus Ni kolai Ochotnikov. De derde prijs wordt gedeeld door de Amerikaan Simon Estes en Konstantin Lisovsky van de Sovjet- Unie. Van welingelichte zijde wordt verno men dat de Russische schrijvers Andrei D. Sinjavski en Joeli M. Daniel, die res pectievelijk tot zeven en vijf jaar dwang arbeid zijn veroordeeld voor hun publika- ties in het buitenland, beiden ziek zijn geweest. Het werk in het kamp maakte dat een oorlogswond aan Daniels rechterarm er ger werd, zodat hij om ander werk vroeg. In plaats daarvan werd hij twee weken in een strafcel gestopt op beschuldiging te simuleren. Hij werd acht dagen geleden vrijgelaten. Sinjavski kreeg last van steenpuisten als gevolg van de voeding. De schrijvers zouden zich in afzonderlij ke kampen in het Mordovische gebied bij de Wolga, 550 km ten oosten van Moskou, bevinden. Mevrouw Daniël, die zelf schrijft en in Moskou werkt als vertaal ster, zou volgens de zegslieden van deze berichten nu proberen een buitenlandse groep, bij voorbeeld het Internationale Rode Kruis, te bewegen een actie te on dernemen voor verbetering van het lot van de twee schrijvers. De Nederlandse Vereniging voor Slecht horenden heeft in haar te Utrecht gehou den zomervergadering besloten een jaar lijkse televisieprijs in te stellen voor een t.v.-medewerker of -medewerkster die, naar het oordeel van een grote groep slechthorenden, het beste verstaanbaar is. De uitreiking zal ieder jaar in de maand oktober plaatsvinden. gend in staat ook een dramatische figuur dynamisch gestalte te verlenen. De nood zaak van de keuze van dit ballet is des ondanks niet erg duidelijk geworden. Wij hadden liever een noviteit van een der eigen choreografen gezien. Na de pauze kon men opwindend ple zier aan „Etudes" beleven, door Harald Lander enkele maanden geleden persoon lijk op ingeslopen fouten gecorrigeerd. Het succes was groot. DAVID KONING De politie heeft te Hamburg 44 jonge mensen gearresteerd tijdens relletjes na een optreden van de Beatles. De arrestan ten zullen vandaag voor de rechter moe ten verschijnen om zich te verantwoorden voor ordeverstoringen en het veroorzaken van moedwillige vernielingen. De oproerpolitie joeg de menigte van 8000 liefhebbers van beatmuziek met wa terstralen uiteen. Deze menigte was sa mengestroomd bij een spoorwegstation, in de buurt waarvan de Beatles optraden. De politie zette paarden en honden in te gen de menigte. Sommige jongeren vuur den traangasgranaten af. Naderhand trok ken groepen jongeren naar het centrum waar een aantal etlageruiten sneuvelde Een van deze groepjes heeft geprobeerd een tramrijtuig onklaar te maken. Een po litie-officier werd gewond en een jonge man is met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De politie heeft een aantal zwepen en metalen buizen, die als wapens werden gebruikt, in beslag ge nomen. JOHNNY HALLYDAY IN POLEN BEBOET De Franse popzanger Johnny Hallyday is zaterdag door een rechtbank in Krakau veroordeeld tot een boete van 20.000 zloty (ongeveer 3.000 gulden). Hij zou in een hotel gevochten en vernielingen aange richt hebben. HET OPTREDEN van Marcel Marceau staat zo mooi in het programma van het Holland Festival beschreven, dat ik de verleiding niet kan weerstaan enkele pas sages hier onveranderd over te nemen, al ware het alleen maar ter instructie der genen, die hem nog nooit aan het werk hebben gezien. „Het zijn wonderlijke avonden van grote kleine kunst. Een ii n I I II ii muisstil publiek in n U L L fl Q de stilte van het theaterEen nage noeg verlaten toneel in een oogverblin dende plas van alle kanten toestromend licht. Met in het mid den één man met een krijtwit ge schminkt gezicht waarvan het masker bij de hals abrupt ophoudt die een avond lang honderden toeschouwers weet te boeien. Het gebarenspel in een groot thea ter de vele bezoekers turend in het licht naar iedere nuance van uitdrukking in e- r Bip, de stierenvechter. één gezicht en één bewegend lichaam vraagt een voortdurend meedoen en hre- kennen. Maar als het bij raden en her kennen bleef, zou de pantomime nooit kunst kunnen worden. Dat is nu gelukkig wel het geval, waar de pantomime boven de techniek uitkomt. Die techniek moet eerst boven elke onzuiverheid zijn ver heven. Het gebarenspel beschikt van ondsher over een geheel eigen taal, niet onze gebarentaal, maar het vaste vocabu laire van de gestileerde theatervorm, die pantomime is geworden. Mimespelers I j ken oppervlakkig gezien veel op elkaar. Zij kunnen allemaal hollen en ladders be klimmen zonder van hun plaats te kom,en onzichtbare deuren openen en sluiten touwtrekken zonder touw, vloeren vegen zonder bezem, dansen zonder partner, het witte masker laten schrikken en een heel lichaam verwonderd laten zijn. Maar bij Marcel Marceau is er nog meer. Bij hem maakt de pantomime ineens wezenlijke bedoelingen zichtbaar en peilbaar". HET IS GEEN GEMAKZUCHT, waar om ik dit alles hier weergeef het be treurend dat de auteur van deze voor treffelijke inleiding anoniem zijn bijdrage leverde. In voorgaande jaren heb ik het optreden van Marceau reeds zo vaak met eigen woorden trachten te beschrijven, dat ik deze moeite gaarne heb gedelegeerd nu ik er toch wel op uitgekeken ben ge raakt. Het is voor hem gelukkig, dat iii.j bij zijn 14 voorstellingen in het Holland Festival de tournee begon zaterdag avond in de Koninklijke Schouwburg in hoofdzaak waarschijnlijk een nieuw pu bliek zal trekken. Van zijn kant immers is nauwelijks nog enige vernieuwing te verwachten. Hij verkeert thans op het toppunt van zijn populariteit en meer mag men bij een dergelijke romantische bezig heid als de zijne niet verwachten. Marceau beheerst alle genres van de pantomime zowel de humoristische, de illusiescheppende als de fantasmagorische met een technisch meesterschap, dat hij toch nog in onderdelen (vooral wat be treft de expressieve vingerzetting) heeft weten te verbeteren. Zijn klaarblijkelijke sensibiliteit en zijn wonderbaarlijke con centratie zijn onverminderd gebleven. Maar onontkomelijk gaat de dichterlijke vrijheid tot virtuoze routine verstarren. David Koning In Huize Bergen te Vught heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, zondag de vijfde Internationale Zomercursus voor Vocalisten officieel geopend. De docenten van de cursus zijn Clara Ebers uit Ham burg, Janine Micheau uit Parijs en Her man Schey uit Amsterdam. Er zijn 25 cursisten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In de Tolstraat in Amsterdam heeft sinds kort iedere nacht een voor Nederland en bijna geheel Europa uniek gebeuren plaats. Na de laatste avondvoorstelling blijven de deuren van de naar de straat Cinétol genoemde, 600 plaatsen tellende, bioscoop open voor bezoekers van een om kwart over twaalf beginnende nachtvoorstelling. De initiatief nemer is Cor A. Coppies, een 30-jarige peper-en-zoutkleurig besnorde film enthousiast, die sinds vijf jaar eigenaar is van dit eens ten dode opgeschre ven, maar dank zij hem weer springlevend geworden hunr+theater. „Wij draaien nu twee weken zo, en het loopt bevredigend", zegt hij. „Dat wil zeggen de exploitatie van de nachtvoorstellingen is rendabel". Als wij hem om kwart over twaalf 's mid dags in de hal van zijn bioscoop ontmoe ten zijn snor en haar nog nat. Hij komt juist uit bad. „Met het personeel is hex s' nachts moeilijk. Ik moet zelf vaak bij springen". Hij ziet er bleek, maar wel varend uit. Dat is een merkwaardig verschijnsel, want er zijn weinig direc teuren van kleinere bioscopen in ons land die welvaren bij hun bezigheden. Hun theaters sneuvelen bij bosjes. Het aantal bioscoopbezoekers blijft dalen. Vorig jaar moesten negentien bioscopen de deuren sluiten. In Amsterdam was dit sinds 1961 met meer bioscopen het geval. Er kwamen er in die tijd ook wel weer drie bij, maar een van deze theaters, een gloednieuw in een van de tuinsteden, kan het alweer niet meer bolwerken en gaat dicht. NOG MEER BIOSCOPEN staan op de nominatie om te verdwijnen. Somber ge stemde exploitanten verzuchten dat, als het doorgaat, over enkele jaren in de hoofdstad geen enkel buurttheater meer zal bestaan. Zij wijzen op cijfers van het gemeentelijk bureau voor de statistiek Dit becijferde onlangs dat het bioscoopbe zoek in Amsterdam in 1965 terugliep tot beneden het peil van veertig jaar geleden. Zo niet Cor Coppies. Hij sluit geen deuren, integendeel, hij zet ze wijder open. Nacht aan nacht een voorstelling en het loopt nog goed ook. Hoe kan dat? y - Uniek voor Nederland. Coppies: „Wij hebben er drie jaar voor nodig gehad om zover te komen. Pas de laatste twee jaar is het goed gaan lopen. We hebben een vrij exclusieve, soms ex treme programmering. Veel „Nouvelles Vagues". Ieder jaar een Bergman. Maar wij zijn geen „art house". Wij proberen films van kwaliteit, vaak moeilijke films, te brengen, films met artistieke of histori sche waarde, die ook amusement bieden. Daarnaast geven wij via brochures en programma's een zo goed mogelijke voor lichting aan onze bezoekers". „Het gaat er om het massapubliek een HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram. muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Gram. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Instrumentale operafragm. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nws. 12.00 Metropole-orkest. 12.27 Medode lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting voor de landbouw. 12.40 Orkestmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 't Muzikantenuur. 14.40 Schoolradio. 15.00 Alt en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Nws. 16.02 Operette-aria's. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York cal ling. 17.20 Gram. muziek voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.25 Reportage Wimbledon. 18.30 Orkestmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Pa rijs. 19.05 Klassiek strijkkwartet. 19.30 Jeugd en ritme. 20.00 Nws. 20.05 Vakantie-toelage: gevar. prog. 21.10 Instrumentaal ensemble. 21.35 Voordracht. 21.45 Stemmen die gelden: nieuwe grammofoonplaten. 22.00 Pianorecital 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 23.00 In drukken van het Intern. Congres ver de he dendaagse componist en het publiek, gehou den te Rotterdam. 23.30 Gram. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Gram. muziek. (7.30 Nws.) 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.10 Gram. muziek. (8.30 Nws.). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.10 Pianorecital. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. muziek. 11.50 Volaan.voor uit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Orkestmu ziek. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Mu- siësta: gevar. muziekprog. 15.10 Lichtbaken. (Tussen 15,30 en 17,00 wordt het program ma onderbroken voor reportage Tour de France. 15.20 Er was eens15.50 Licht orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Gram. muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Boekbe spreking voor de kinderen. 17.50 Overheids voorlichting. 18.00 Instrumentaal septet. 18.20 Uitzending van de C.H.U. 18.3: Ned. en Duitse cabaretliedjes. 18.50 En nu mijn ge val: vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Nabeschouwing Tour de France. 19.40 Noordh. Pilharm. orkest. 20.20 Bevriende pleiters, hoorspel. 21.25 Gitaarmu ziek. 21.30 Muziek in miniatuur. 22.00 In drukken van de landdag 1966 van de Sint Gregoriusvereniging. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Muziek kent geen grenzen. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.02 Gram. muziek. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Volksliedjes. 12.30 Sinatrance: Frank Sinatra. 13.00 Nws. 13.02 Orgelspel. 13.30 Klanken van eigen bodem. 14.00 Nws. 14.02 Vocale muziekjes. 15.00 Nws. 15.02 Pla- tenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Gevar. gram. mu ziek. 16.30 De Top Tien. 17.00 Nws. 17.02 Ver- zoekplatenprogr. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 weer bericht en SOS-berichten. 12.45 Walsmuziek 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. Aansluitend amusementsprogramma met mu ziek en Ronde van Frankrijk. (14.00, 15.00 en 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten) Tussen 15.45 en 17.00 Rechtstreekse reportage van de Ronde van Frankrijk. 17.00 Nws. 17.15 Orkestmuziek. 17.45 Jeugd musiceert. 18.00 Nws. 18.03 V. d. soldaten. 18.25 Paardesport. berichten. 18.30 Pianomuziek. 18.45 Sport. 18.52 Enoch Light in het Zuiden. 19.00 Nws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Orkest muziek. 20.00 Orkestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.40 Liederencyclus. 22.00 Nws. MAANDAG 27 JUNI NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Come dy Caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Flipper. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de PvdA. 20.30 Voetbal in Engeland, documentaire. 20.55 Uitzending Socutera. 21.00 De verdoolde bus, speelfilm. 22.25 Journaal. 22.30 Filmverslag Ronde van Frankrijk 1966. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De wereld van het moe ras, film. 20.20 Hullabaloo: muziekprogram ma. 21.05 Een zondag op z'n Italiaans. TV- film. 21.30 Attentie. 21.55 Uitgediend: ge sprek met een legerpredikant. 22.05 Jour naal. VOOR DINSDAG NEDERLAND 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Jour naal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les.' (les 39 en herhaling les 38. 20.00 Jour naal. 20.20 Jan en Alleman, licht program ma. 20.50 Silhouet: hoogtepunten uit het le ven van bekende tijdgenoten. 21.25 Jazz 625. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort. 22.15 Jour naal. 22.20 Filmverslag Ronde van Frank rijk 1966. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo, tekenfilm. 20.05 De onbekende wereld Kamperen bij de tegenvoeters, filmrep. over Nieuw- Zeeland. 20.30 Hogan's helden, T.V.-film. 20.55 Muzikaal programma. 21.10 The long hot summer, T.V.-film. 22.00 Meneer Kape laan: een dag uit het leven van een kape laan. 22.30-22.35 Journaal. Cor A, Coppies, de exploitant van Cinétol. zetje te geven naar het betere film-genre. De tijd van de hup-hup in elkaar geflans te B-films die jaren geleden bioscoop aan bioscoop (bijvoorbeeld op de Nieuwen- dijk) furore maakten, is voorbij. Het grote publiek gaat, dankzij de televisie, hogere eisen stellen. Door onze programma's zó samen te stellen dat er een mixture ont staat van moeilijker en gemakkelijker films èn onze voorlichting, geven wij het publiek dat zetje". ZELF HOEFT HIJ DAT zetje niet te hebben. Na een technische radio- en t.v.- opleiding bij het Leidseplein-theater in Amsterdam als filmoperateur begon nen en daarna tot bedrijfsleider opge klommen werd hij zo gefascineerd door het filmmedicum, dat men hem midden in de nacht voor een film wakker kon en kan maken. Toen hij dan ook de kans kreeg het noodlijdende Cinétol-theater te kopen aarzelde hij geen moment. Dat was een mooie gelegenheid om zijn hierboven nader uitgewerkte ideeën te gaan verwe zenlijken. Idealisme? „Dat is zo'n mooi woord", zegt hij. ,,'t Is meer 'n kwestie van van film houden en wat willen verdienen. Ik hoef er niet rijk van te worden, als ik maar een goeie film kan laten zien. Als ik krui denier was zou ik ook geen slechte waar kunnen verkopen". Nachtvoorstellingen gaf Coppies met vier of vijf andere bioscoopexploitanten in Amsterdam al geruime tijd in de nacht van vrijdag op zaterdag en die van zater dag op zóndag. Tijdens onlangs in Cinétol gehouden „film-teach-ins" bleek echter dat de bioscoop in de nacht van maandag op dinsdag ook vol kwam te zitten. Als zoiets op maandag kan waarom ook niet op dinsdag, woensdag, donderdag en zon dag, dacht Coppies. Zo werd het spoedig verwezenlijkte idee voor de „dagelijkse" nachtvoorstellingen geboren. De bezoekers van de nachtvoorstellingen op werkdagen zijn over het algemeen stu denten. „Als je die basis niet hebt, dan kan het niet", zegt Coppies. Voorlopig ziet hij nog niet méér Amsterdamse bioscopen tot nachtvoorstellingen op zijn schaal overgaan. „Het publiek is daarvoor nog te klein. Maar het zal zeker groeien". Nederland 1: „In het licht van Ver meer" is de titel van de uitzending van Openbaar Kunstbezit, gemaakt naar aan leiding van de gelijknamige tentoonstel ling in het Mauritshuis in Den Haag. La ter op de avond kan men getuige zijn van een documentaire van het Engelse be roepsvoetbal. In dit programma ziet men hoe het in deze sport reilt en zeilt in de periode die aan de wereldkampioenschap pen 1966 voorafgaat. De documentaire wordt door Herman Kuiphof van com mentaar voorzien. - De Amerikaanse zanger Trini Lopez is te zien in het tienerprogramma „Hul labaloo", dat vanavond op Nederland 2 wordt uitgezonden. Nederland 2: De NCRV begint het pro gramma met een natuurfilmpje over moerasdieren. In het tienerprogramma „Hullabalo" treden onder anderen op: Trini Lopez, Chuck Berry, The Four Sea sons, Herman's Hermits en Freddy and the Dreamers. Hierna ziet men een film pje over het leven van een familie in Italië op een gewone zondag.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6