Hulp voor houders van de Forum-boekjes begint op maandag 4 juli n. .EXTRA Esso Nederlander kan roken niet laten De Beurs mms Van den Wall Bake somber over beursklimaat Piloten van Air France krijgen meer salaris Groot havenproject in Vlaardingen Meer verzekeringen in 1ste kwartaal Groter belang van Vlismar in NV Pakhuismeesteren Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! TIJGERSHIRT Winst Lufthansa met 23 omhoog Zaalberg is weer een rendabel bedrijf Gewichtige kerkklok Selecta-verzekerden moeten polissen toch oversluiten „Oude Haagsche" in '65 Reineveld verhoogt de winstdeling Kort economisch nieuws Boerenhuisje in Velsen-N. gesloopt Scheepvaartberichten 1.50 MAANDAG 27 JUNI 1966 7 aanbieding voor iedereen zolang de voorraad strekt: Ideaal voor sport, fiets, strand, vakantie, enz. 2 maten l'?? Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. 4 Z WEEKABONNEMENTEN Er komt schot In de hulp aan houders van bankboekjes van de Forum Bank, de vennootschap die werd meegesleept in de déconfiture van het bankierskantoor Teixeira de Mattos. Overleg over een en ander heeft nu geleid tot de volgende regeling. Door de Nederlandse Bankiers vereniging wordt de betaling van de uit de boekhouding van de Forum-Bank NV blijkende tegoeden van de houders van bankboekjes. vermeerderd met rente tot en met 30 juni 1966 op basis van 4 per cent per jaar, gegarandeerd tot een be drag van 1500, vermeerderd met 25 per cent van het eventueel meerdere bedrag tussen 1500 en 10.000 per boekje. Voor zover het saldo van een boekje 10.000 overschrijdt, blijft derhalve het meerdere voor deze garantie buiten beschouwing. Met ingang van maandag 4 juli zal tot uitbetaling van de gegarandeerde bedra gen aan de houders van bankboekjes wor den overgegaan tegen ondertekening van een kwitantie, waarbij de houders de Ne derlandse Bankiersvereniging tot het aan hen betaalde bedrag laat treden in zijn rechten jegens de Forum-Bank N.V. Toon derboekjes die niet geheel worden vol daan, dienen op naam te worden gesteld. De president-directeur van de Algemene Bank Nederland, de heer H. W. A. van den Wall Bake, heeft zich gisteren in de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Crane Nederland n.v. pessimistisch uitge laten over de toestand en de vooruitzich ten van de Amsterdamse effectenbeurs. „Het is heel erg", zo zei de heer Van den Wall Bake, die tot gisteren presi dent-commissaris was van Crane Neder land, „vooral nu er ook nog over een di videndstop wordt gepraat". De houding van de regering tegenover de effecten beurs vond de heer Van den Wall Bake verontrustend, o.m. omdat men in Den Haag de beurs niet behandelt als een groot bedrijf, waarvan zeer veel men sen afhankelijk zijn. Men dient in te zien dat de positie van ons land in de finan ciële wereld op de effectenbeurs is geba seerd en dat de beurs een belangrijke functie heeft in onze nationale economie. PARIJS (Reuter) Ongeveer 2.500 man vliegend personeel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France krijgt salarisverhoging met terugwerkende kracht over drie jaar. Men verwacht dat dit akkoord met de regering een einde zal maken aan een reeks kostbare stakingen. De betrokkenen die sinds november j.l. viermaal in staking zijn geweest, ontvan gen een salarisverhoging van 2,35 percent vanaf 1 april 1963. Het vliegend personeel had vijf percent over 1966 gevraagd, zoals ook het grond personeel had gekregen. De overheid wei gerde dit echter, omdat naar haar mening de piloten niet konden worden vergeleken met andere werknemers in het staatsbe drijf. De meeste piloten verdienen 5.000 a 8.200 gulden per maand. De maatschappij schat de schade als gevolg van de stakin gen op ongeveer 20 miljoen gulden. Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" n.v. Is van plan vóór het einde van 1967 op haar terrein in Vlaardingen zes silo's te bouwen met een capaciteit van 15.000 ton elk, plus bijbehorende installaties, be stemd voor de opslag en expeditie van fosfaten en dergelijke massaprodukten. Een en ander is bedoeld als eindpunt voor de invoer van deze materialen in West Europa. Het project vereist een investering van ongeveer acht min. gulden en is mede te danken aan de nauwe samenwerking met de Trans Terminal N.V., een Neder landse dochtermaatschappij van de Cen tral Resources Corp in New York. We gens de talrijke commerciële en techni sche aspecten heeft de uitwerking van het project bijna twee jaar in beslag geno men. De tot stand gekomen samenwer king maakt het ook mogelijk de capaci teit te zijner tijd te verdubbelen. Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" N.V. is een dochteronderneming van de Bank voor Handel en Scheepvaart N.V. te Rot terdam. De maatschappij heeft ca. 950 mensen in dienst, die verspreid zijn over het stuwadoorsbedrijf, de scheepsrepara- tie, de staalconstructie en machinefabrie ken en de bedrijven in de Botlek en in Friesland. (Red.). Gegevens van het CBS tonen aan, dat bij het levensverzekeringbedrijf in de eerste drie maanden van dit jaar voor een hoger bedrag aan nieuwe levensver zekeringen is tot stand gekomen dan vo rig jaar in dezelfde periode. Er werd voor een totaal verzekerd bedrag van 2.233 min aan nieuwe levensverzekerin gen afgesloten, waarmee het in het eer ste kwartaal van 1965 bereikte resultaat van 2.124 min met f 109 min of 5 per cent werd overtroffen. Dit betekent, dat de opgaande lijn, die zich in het vierde kwartaal van het vorig jaar aftekende, zich in het eerste kwartaal van 1966 heeft voortgezet. De Nederlandse Bankiersverehiging heeft zich bovendien jegens de houders van bankboekjes, waarop thans slechts ge deeltelijke betaling plaatsvindt, verbon den, haar daarbij jegens de Forum-bank verkregen rechten telkens achter te stel len bij de resterende vordering van de houder van elk bankboekje. Aldus zullen de houders van deze bank boekjes hun recht op terugbetalingen door de Forum-Bank N.V. volledig behouden, gebaseerd derhalve op de totale vorde ring alsof geen betaling door de bankiers vereniging had plaatsgehad, met dien verstande dat deze terugbetaling te za- men met het thans ontvangen bedrag niet meer zullen belopen dan het tegoed per 30 juni 1966, vermeerderd met de over het restantsaldo gekweekte rente. De aanbieding van de bankboekjes kan geschieden ten kantore van de Forum- Bank N.V. te Amsterdam met inachtne ming van een bepaald schema. De gele genheid tot aanbieding zal voorlopig tot 1 september openstaan. Tevens is tot die datum inzending van de boekjes aan de Forum-Bank N.V. onder opgave van de gewenste wijze van betaling mogelijk. De N.V. Vlismar heeft besloten om haar belang in de N.V. Pakhuismeesteren uit te breiden door deel te nemen in een aan delenemissie (1 op 10 tegen een koers van 300 percent) van laatstgenoemd be drijf. Als gevolg hiervan zal Vlismar 15 percent van het kapitaal van Pakhuis meesteren bezitten. Het Vlismar-belang zal toenemen van nominaal 1.706.000 tot 1.971.000. Deze mededelingen deed de president-commissaris van Vlismar, de heer A. Ruys, in de jaarvergadering naar aanleiding van de kritiek van aandeel houders die klaagden over het summiere inzicht dat het jaarverslag bood. Zoals bekend heeft Vlismar vorig jaar het aandelenkapitaal van haar dochter bedrijf NOM (Nederlandse Opslag Maat schappij) omgeruild tegen een aandelen pakket Pakhuismeesteren N.V. Advertentie STOP'NTUGER IN UW TANK! KEULEN (DPA) Lufthansa heeft in 1965 opnieuw met winst gevlogen. In 1964 werd voor het eerst winst gemaakt. In 1965 steeg de winst met ca. 23 pet. tot DM 43 miljoen. Naar uit het jaarverslag verder blijkt, steeg de omzet met 24,1 pet. tot DM 822 miljoen. De kosten stegen slechts met 20,2 pet tot DM 766,7 miljoen. Zoals reeds bekend, zal geen dividend worden uitgekeerd. De winst zal in haar geheel aan de reserves worden toege voegd. De aandeelhouders van de N.V. Konink lijke Nederlandse fabriek van wollen de kens v/h J. C. Zaalberg en Zoon spraken er tijdens de jaarvergadering hun vreug de over uit dat Zaalberg gezien de jaar stukken weer een rendabel bedrijf be gint te worden. Tegenover een verlies van ruim een kwart miljoen over 1964 stond een verlies van ruim een halve ton in het afgelopen jaar. Dit verlies wordt ruim gecompenseerd door de winst van de N.V. Van Beurden en Moll, waarvan het aandelenkapitaal is overgenomen. Van directiezijde werd ter vergadering meegedeeld dat de eerste periode 1966 weer een aanzienlijke verbetering te zien geeft, aangezien de orderportefeuille 38 percent beter gevuld is dan in de overeen komstige periode van het afgelopen boek jaar. Aangezien de winstmarge behoorlijk schijnt te zijn is er alle reden om aan te nemen dat het bedrijf in het lopende jaar weer rendabel zal blijken te zijn. De sigarettenindustrie heeft zich, on danks de vele publikaties over het ver band tussen longkanker en het roken van sigaretten, gunstig ontwikkeld. Weliswaar liep de produktie in 1964 in verhouding tot het jaar daarvoor met 2 miljard te rug tot ongeveer 12 miljard 500 miljoen sterk toe en steeg tot 16 miljard 690 mil- stuks, een jaar later nam de omzet weer sterk toe en steeg tot 16 miljard 690 mil joen stuks. Deze cijfers heeft de heer G. van Dolder, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Tabak verwerkende industrieën, vanochtend be kend gemaakt in de rede, waarmee hij het tweedaagse congres van zijn bond in Utrecht opende. In de kerftabakindustrie is het verloop van de produktie tegengesteld. In 1963 werd 13 miljoen kg. omgezet, in 1964 ruim 15 miljoen kg, maar een jaar later ging een deel van de pijprokers kennelijk weer over op het gebruik van sigaretten, want de produktie bedroeg toen 14,9 miljoen kg. De struktuur van de sigarettenindustrie is van geheel andere aard dan die van de kerkftabak- en sigarettenindustrie. In deze sterk gemechaniseerde branche liep de personeelsbezetting belangrijk achter uit: in 1963 nog 11.230 werknemers, maar twee jaar later nog slechts 9.450. De si- garenindustrie beschikte in 1958 over cir ca 5.000 sigaren-opdekkers tegenover 900 het vorig jaar. De mechanisatie had ook een wijziging in de samenstelling van het personeelsbestand tot gevolg. Vóór de mechanisatie in 1955 was de percentuele verhouding tussen het aantal mannelijke en vrouwelijke werknemers respektievelijk 75 en 25 percent. Het vo rig jaar was de verhouding 62 en 38 per cent. De wijzigingen hadden ook organisa torische verschuivingen tot gevolg. Vroe ger waren de werknemers in de sigaren- industrie voor meer dan 70 percent geor ganiseerd, maar dit percentage daalt thans. Volgens de gegevens van het CBS zijn er in ons land nog 52 sigarenonder- nemingen (26 bedrijfjes met minder dan 10 werknemers en 4 met meer dan 750 arbeidskrachten) De heer Van Dolder sprak verder zijn ongerustheid uit over de concentraties en fusies van vele Nederlandse ondernemin gen. „Deze structuurveranderingen zijn weliswaar noodzakelijk voor de rationali satie, maar mogen niet ten koste gaan van de werknemer. Ook in onze branche zijn ondernemingen gefuseerd, opgeheven of naar elders verplaatst. In de afgelopen drie jaar zijn vier grote ontslagzaken in de sigarenindustrie voorgekomen, waar bij ongeveer 400 werknemers buiten de poort kwamen te staan", zo zei de heer Van Dolder. Hij deelde mee, dat er vori ge week weer één aan dit lijstje is toe gevoegd: een ontslagaanvrage voor 50 mannen en vrouwen bij Karei I. De heer Van Dolder is bang dat dit ook niet de laatste ontslagzaak zal zijn. Hij was niet ontevreden over de in de meeste geval len getoonde bereidheid van de werkge vers om de ontslagenen met een lang dienstverband financieel tegemoet te komen. De grootste kerklok, die ooit in Ne derland werd gegoten, is met een vrachtschip onderweg naar de Ver enigde Staten. De 8700 kilo wegende klok is bestemd voor de Presbyte- raamse kerk in Dearfield bij Chi cago. De ongeveer 25.000 personen die hun automobielverzekering hebben lopen bij de N.V. Selecta Verzekerings- en Herver zekeringsmaatschappij zullen hun verze kering toch bij een andere maatschappij moeten oversluiten. De overeenkomst die aanvankelijk tot stand leek te komen tussen de Selecta, die per 5 juli haar be voegdheid om automobielen tegen wette lijke aansprakelijkheid te verzekeren zal kwijt raken en een nieuw op te richten vennootschap „De Rotterdam-Londen As surantie Agentuurmaatschappij" is op het laatste moment niet mogelijk geble ken. De Selecta had zich, volgens de direc teur de heer P. M. W. M. van Eyck be reid verklaard om haar administratieve medewerking te verlenen opdat de ver zekerden zouden kunnen overgaan naar de nieuw op te richten maantschappij waarin Lloyd's Brokers een overwegend meerderheidsbelang zouden krijgen. De overeenkomst over administratieve sa menwerking is echter niet tot stand geko men. Vandaag heeft de Selecta dan ook al haar tussenpersonen benaderd met de mededeling dat zij alsnog het beste hun Selectapolissen bij een andere maat schappij kunnen oversluiten- Bij de „Oude Haagsche van 1836" kwa men in 1965 nieuwe verzekeringen tot stand tot 70.907.342. Afgevoerd werd 29.754.622. De netto-vooruitgang was derhalve 41.152.720. Het verzekerde be drag steeg hierdoor tot meer dan mil jard gulden. De beleggingen stegen van ƒ79.751.711 tot 85.255.761. De winst, vóór reserveringen en vóór betaling van venootschapsbelasting, be droeg nagenoeg 1,2 min. Hiervan werd ongeveer 490.000 toegevoegd aan de re serves en werd ƒ281.250 (v.j. ƒ250.000) afgezonderd ten gunste van de polishou ders voor verhoging van uitkeringen. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Machinefabriek Reineveld in Delft heeft om personeelsverloop te voorkomen besloten de jaarlijkse winstdeling voor het personeel, waarvan het totale bedrag het reglementaire maximum kende van 75 percent van de dividendsom te verhogen tot honderd percent. KOERSEN EN GEEN KOUSEN Door een betreurenswaardig misverstand is zaterdag in het financiële weekoverzicht een fout geslopen in de onderkop, waarin wordt gezegd, dat het bergafwaarts gaat met de kousen. Bedoeld wordt uiteraard de koersen. De Oranje-Lijn (Maatschappij Zeetransport) N.V. te Rotterdam heeft met de N.V. Kon. Paket- vaart-Maatschappij te Amsterdam overeenstem ming bereikt over de aankoop van drie KPM- schepen. Het betreft hier de zusterschepen Schouten, Van Waerwijck en Roggeveen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ■oooongTnonr.,.onooocmoopoo Enkele weken geleden berichtten wij, dat de boerenwoning aan de Grote Hout- of Koningsweg nummer 1 in Velsen- Noord na geruime tijd leggestaan te heb ben door de jeugd danig was vernield. Van de dakbedekking was niet veel meer over doordat de pannen voor een groot deel waren verwoest, zodat de nok van het boerenhuisje een gapend gat was gewor den. Wij schreven toen ook, dat het huisje, eigendoom van Van Gelder's papierfabriek, beter geheel gesloopt kon worden teneinde op deze hoek van Corberslaan en Grote Hout- of Ko ningsweg voor het zware op- en afgaan de verkeer naar de papierfabriek een be ter uitzicht te krijgen. Vorige week donderdag is men met de sloop van het huisje begonnen en vrij dagmiddag waren de slopers zo ver gevor derd, dat nog slechts een enkel stuk muuf overeind stond. Vandaag wordt de sloop voortgezet en als puin en hout zijn op geruimd dan zal weinig meer herinneren aan het oude huisje, dat eens deel uit maakte van de terreinen van het buiten „Watervliet", destijds toebehorende aan de familie Corver. Het laatste stukje van een historisch deel van het oude Wijker- oog is dan verdwenen. Acmaea 27 te Curagao. Adonis 26 te Houston. Alhena 25 v. Las Palmas n. Rotterdam. Amstelhof 24 v. Singapore. Annenkerk 27 te Lourenco Marques. Area 25 te Dublin. Ares 26 te Valparaiso. Attis pass. 15 Schiermonnikoog n. Bremen. Batu 27 te Hongkong. Bintang 26 te Kuwait. Blitar 26 rede Suez. Caltex Amsterdam 25 te Bahrein. Caltex Eindhoven 26 te Lourenco Marques. Caltex Madrid 25 v. Port Said n. Pembroke. Camerounkust 25 te Luanda. Ceres 26 te Port of Spain. Chiron 26 te Maracaibo. Congokust 27 te Lagos. Diemerdijk 25 v. Longview n. Stockton. Gaasterland 26 te Las Palmas. Ganymedes 25 v. Curagao n. Rotterdam. Giessenkerk 26 te Tanga. Graveland 27 dw. Madeira n. Amsterdam. Gulf Swede 25 v. Port Said n. Antwerpen. Hermes 25 te Porto Barrios. Isis 26 te Anwerpen. Jagersfontein 25 v. East London n. Durban. Japara 26 te Marseille. Karimun 25 v. Colombo n. Djibouti. Kerkedijk 27 te New York. Kermia 25 v. Norrkoping n. Antwerpen. Kinderdijk 27 te La Libertad. Kloosterdijk 27 te Baltimore. Koningswaard 25 te Liverpool. Kopionella 25 te Stanlow. Koratia 26 te Swansea. Korenia 25 v. Thameshaven n. Europoort. Korovina 28 te Rotterdam verw. Koudekerk 25 v. Le Havre n. Marseille. Kreon 25 te Le Havre. Kylix 25 v. Suez n. Rotterdam. Marathon 26 te Baltimore. Maron 25 te Paramaribo. Mississippi Lloyd 25 te Malta. Moerdijk 25 te Antwerpen. Neder Ebro 27 te San Francisco. Ommenkerk 26 te Port Elizabeth. Oranjefontein pass. 27 Dakar n. Txeriffe. Overijsel 25 v. Singapore n. Bangkok. Peperkust 25 v. Bremen n. Amsterdam. Philidora 25 v. Portland n. Caraibische Zee. Polydorus 25 v. Aden n. Penang. Prins Johan Willem Friso 25 v. Le Havre n. Montreal. Prins Maurits 27 te Toronto. Randfontein 25 te Antwerpen. Riouw 25 v. Madras n. Colombo. Ruys 25 v. Durban n. Mauritius. Sarpedon 27 te Miami. Schiedijk 25 v. Hamburg n. Bremen. Schouwen 26 te Tasmkong. Senegalkust 26 te Porto Alexandre. Skadi 25 v. Lissabon n. Liverpool. Sliedrecht 25 ten anker Three Rivers. Spaamekerk 27 te Aden. Steenkerk 25 v. Port Said n. Genu*. Straat Van Diemen 26 te Mauritius. Straat Magelhaen 26 te Luanda. Sumatra 25 v. Suez n. Penang. Tara 26 te Salvadore. Telamon 25 v. Georgetown n. Rotterdam. Van Riebeeck 27 dw. Masira n. Mukalla. Van Waerwijck 25 v. Bassein n. Belawan. Vasum 27 te Antwerpen. Willemstad 27 te Southampton. Zonnekerk 26 te Hamburg. Zwijndrecht 26 te Curasao. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 138.50gb-139.2i 138.80 Philips 100.60-101.30 100.50 Unilever 85-86 85.90 K.L.M.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7