LAATSTE ACHT BEREIKT Sterke Trudy Groenman in kwartfinales tegen Smith Ruud Geels van Telstar tekent voor Feijenoord Dure klap van De Roo Bitossi en Seis sprintwinnaars in een weinig schokkend Tour-weekeinde DE TOUR IN CIJFERS Iedere avond koerier naar Buckingham Palace Transferbedrag ligt rond 165.000 Nijdam en Van Looy bevorderen Benelux-geest bepaald niet UITGEVLOOID il! MAANDAG 27 JUNI 1966 9 Geen vraagteken Alarmsignaal Janssen de beminnelijkste Goed koersweer Een strop Wimbledon is dol op records en his torie. Toen Trudy Groenman zater dagmiddag, voordat de regen de dag bedierf, in ongeveer drie kwartier de Australische Madonna Schacht met (i1, 62 had verslagen, wilde de ge hele Britse en Australische pers we ten of ooit tevoren wel eens een Ne derlandse speelster de laatste acht van Wimbledon had bereikt en zo ja, wan neer en wie dat dan wel is geweest. Niemand van de vele aanwezige landgenoten van de blonde Trudy uit Groningen had het nationale tennis- archief op zak, zelfs mr. F. Hooyer, de vice-voorzitter van de KNLTB niet. Maar gezamenlijk kwam men toch tot de conclusie dat Thea Bou- man in 1927 de laatste was, die het zover had gebracht. Het was op een verrassend gemakkelij ke wijze, dat de 22-jarige Trudy na de moeilijke zege op Norma Baylon de een jaar oudere Madonna Schacht uitschakel de. Zonder veel vaart, maar met variatie van gecontroleerde diepe drives en goed getimede volleys scoorde zij de punten en liet zij haar tegenstandster de fouten ma ken. Vijfmaal achtereeen doorbrak zij de service van miss Schacht, eenmaal ver loor zij haar eigen service. Zonder ook maar een ogenblik verder in moeilijkhe den te geraken, werd het na 6-1, 3-0 en Margaret Smith 5-2 in de tweede set, waarna Madonna Schacht na een kwartier regenpauze op nieuw haar service verloor. Trudy speelde rustig en beheerst en in telligent met geloof in eigen kracht, maar of zij morgen in de kwart finales tegen Margaret Smith, die ook nu weer favoriet is, een antwoord op het power-play van de Australische zal weten te vinden, moet eerlijk gezegd worden betwijfeld. Voor lopig is Trudy in het voordeel vrijuit te kunnen spelen, terwijl „Maggie" zenu wen krijgt. Maar ondanks dat, zit er voor de Nederlandse toch niet meer dan een handvol games in. Margaret Smith, die noch in Rome noch In Parijs heeft deelgenomen en daarmee rond haar huidige vorm een waas van geheimzinnigheid had gelegd, is al sedert haar eerste partij voor kenners geen vraagteken meer. Zaterdag versloeg zij de Duitse Edda Buding met groot ge mak: 6-1 6-2. De derde speelster, die met deze cijfers in de kwart eindstrijden kwam, was de Zuidafrikaanse Annette van Zyl in haar partij tegen het kleine don kere Amerikaantje Mimi Arnold. Ann Jones had het op het centrecourt niet veel moeilijker tegen het charmante zeventienjarige achternichtje van 's we reld grootste cellist Pablo Casals, Rose- marie Casals. Ann Jones, onmiskenbaar favoriete om uit de onderste helft in de finale te komen, won op indrukwekken de wijze met 6-2 6-3, maar het spel van de Spaans-Amerikaanse Rosemarie had weer zoveel sprankelends en zoveel vaart op looptechniek en siagentechniek geba seerd, dat het niemand zou verbazen wanneer zij binnen enkele jaren aan de top staat. De enige speelster, die het moeilijk had was Billie Jean King. De lange Austra lische nieuwkomer, de negentienjarige Karen Krantzcke kwam met haar over rompelende service en strakke harde dri ves op 5-2 en setpoint in de eerste set, la ter nog op 7-6. Wanneer echte bij de kleine Califomische het alarmsignaal klinkt, blijft de reactie niet lang uit. Met alle beschikbare materieel rukte zij uit en drie games later was zij het vuur meester. De tweede set was een kwestie van nablussen: 6-2. De situatie bij de dames is nu zo dat in de kwartfinales Margaret Smith tegen Trudy Groenman uitkomt, Billie Jean King tegen Annette van Zyl, de winnares van het Amerikaanse duel Harter-Richey tegen Ann Jones en Frangoise Durr te gen de winnares van de partij Bueno-Te- gart. Volgens het kladboekje van de bookmakers zijn de verwachtingen verder voor de halve eindstrijden: Smith tegen King en Jones tegen Bueno, met een fi nale Smith tegen Jones. De al vroeg ingezette regen stond bij de heren maar één complete partij toe. In hoog tempo rolde de stoomwals van Roy Emerson met vaart en accuratesse over Iedere avond na afloop van de wedstrij den op de banen van de All England Club stapt een wat oudere heer met een ern stig gezicht voor het gebouw in een ge reedstaande Rolls Royce. In zijn hand heeft hij twee grote enveloppen. Op een teken zetten de Rolls en een escorte mo torpolitie zich in beweging en rijden in de richting van hetBuckingham Paleis. Wat de oudere heer overbrengt zijn be slist geen staatsgeheimen. Een envelop pe is bestemd voor de koningin, de an dere voor prins Philip. Er in zitten de re sultaten van de die dag gespeelde wed strijden en een speelprogramma voor de volgende dag. Deze handeling gebeurt al 40 jaar. In 1926 heeft nl. de hertog van York en later koning George de zesde in een dubbelspel tijdens het Wimbledon- toemooi meegespeeld. Een afgevaardigde van Labour zal donderdag aan de rege ring vragen hoeveel deze koerierdienst de Engelse belastingbetaler al heeft gekost. (Van onze sportredactie) Ruud Geels, de zeventienjarige mid- voor van het UEFA-jeugdteam en van het eerste elftal van Telstar, is voor een bedrag van 165.000 van Telstar overgegaan naar Feijenoord. Zater dagavond, toen de transfer zijn be- iluit kreeg na een laatste bespreking niet manager Brox en talentenscout Kerkum, werd Geels, die volgende Ruud Geels: voortaan niet meer bij Telstar op de schouders van enthou siaste voetbaljeugd. maand achttien jaar wordt, na afloop van de wedstrijd FeijenoordLane- rossi in Rotterdam voorgesteld aan de spelers van Feijenoord, o.a. aan Hans Kraay, die de Haarlemmer na zijn debuut in Telstars eerste team tegen Feijenoord had gezegd: „jij wordt eet» goede midvoor". Geels, die in 1965 door Telstar werd ontdekt bij de Haarlemse vierde klasser Onze Gezellen, blijft in Haarlem wonen. Hij gaat wel 's morgens in Rotterdam als schilder werken om daarna 's middags bij Feijenoord te kunnen trainen. Na tuurlijk is Ruud bijzonder blij met deze overgang, waarvan hij enkele jaren ge leden alleen nog maar kon dromen. Hij hoopt zijn naam als goalgetter ook bij Feijenoord te kunnen waar maken. Gisteravond werd hij op de wekelijk se dansavond van de KNJK, waar hij met zijn verloofde naar toe was, uitbun dig door zijn vrienden en kennissen be groet. Geels blijft er wel nuchter onder en alle aandacht, die hij nu krijgt, vindt hij eigenlijk wel een beetje vervelend. Maar hij begrijpt, dat het er bij hoort. Bij Telstar is men eigenlijk wat teleur gesteld. Men had een fiks bedrag aan Feijenoord gevraagd, fiks zeker als men de ervaring en de jeugd van Geels in ogenschouw neemt. Men dacht daarmee de Rotterdamse club van de transfer te kun nen afhouden. Maar Feijenoord wilde de talentrijke voetballer toch hebben. En dus werd de koop gesloten. Vorig jaar raakte Telstar door een wat onduidelijke gang van zaken ook al een productieve mid voor kwijt. Boekestein verdween toen naar Go Ahead, waar hij topscorer werd. de jonge Amerikaan Smith 6-2 6-2 6-2. Roy is in een ongenaakbare vorm, zoals Owen Davidson, Okker's overwinnaar, maandag op het centre-court zal ervaren. Op dat centre-court stokte de adem van 15.000 toeschouwers, toen good old Bob Wilson in de eerste set tegen de Spaanse artist „Manoio" Santana met een kreet van pijn door zijn rechterknie zakte. Lijn rechters schoten toe en Santana snelde langs het net om Wilson overeind te hel pen en te masseren. Toen het net moest worden opgeborgen en het grote groene zeil boven het kostbare, al kalende gras tapijt werd gehesen, stond Santana met 6-3 6-2 1-2 voor. Bobby Wilson riskeerde diskwalificatie door om zes uur, ander half uur voordat de eerste Wimbledon- Trudy Groenman, bij de laatste acht. week officieel wegens de regenval moest worden gesloten, naar huis te gaan. Maar de 30-jarige Brit zou toch niet tot verder spelen in staat zijn geweest. In de kleed kamer was zijn rechterbeen geheel stijf geworden en gistermorgen heeft hij de wedstrijdleiding laten weten dat hij zich wegens de blessure terugtrok. Uitslagen dames-enkelspel, achtste fi nales: Frangoise Durr (Fr)-Christine Brasher (GB) 6-2 6-2; Billy King Moffit (VS)-K. Krantzcke (Austr.) 9-7 6-2. Dames dubbelspel, tweede ronde: Shaw/Williams (GB)Collins/Rosser (GB) 6-1, 6-1, Starkie/Toyne (GB/Au- str.)De Lansalut/Knode (Fr./VS) 6-1, 6-0, Swan/Walkden (ZA/Rhod)Berner- Habicht (Can/VS 6-4 6-0, Bassi/Riedl (IT)Dennis/Harris (GB/Austr) 6-1 6-2, gemengd dubbelspel: tweede ronde: Mc- Donald/Fretz (NZ/VS)—Saul/Lloyd (ZA/GB) 6-4 6-2. Henk Nijdam en Jo de Roo namen het niet, dat de jonge Fransman Maurice Benet, in de spurt van de zaterdag ver reden etappe naar Caen eerst de oud wereldkampioen achtervolging aan zijn shirt had getrokken praktisch iedereen doet mee aan deze nieuwe rage en ver volgens nog eens had getracht, De Roo de schuld in de schoenen te schuiven. Voor de start van de rit naar Angers stapte het tweetal op Benet af, toen deze net de presentielijst tekende. „Luister eens mannetje", sprak Nijdam, terwijl hij dreigend voor de Fransman ging staan. „Als je me nog eens zoiets lapt, gebeu ren er nare dingen met je". Benet verstond het Nederlands uiter aard niet, maar Nijdams toon zei hem voldoende en snel zocht hij een veilig heenkomen. De licht ontvlambare De Roo was nog kwaad, toen hij op het geneu traliseerde eerste gedeelte voor de wer kelijke start van de rit naast Benet kwam te rijden. Weer ontspon zich 'n woorden wisseling en plotseling kon De Roo zich niet meer beheersen. Hij gaf de verbou wereerde Benet zo'n klap op zijn mond, dat deze Willy Altig raakte, die op zijn beurt kwam te vallen. Voor De Roo had het incident nare gevolgen, want de wed strijdleiding had de gebeurtenissen op de voet gevolgd. Na afloop van de rit werd de straf bekend gemaakt.: 50 franken boete en vermeerdering van het totaal- tijd van De Roo met vijf minuten. De Zeeuw zelf gaf niet toe te hebben gesla gen, maar ontkende het evenmin. „Ach, je maakt je wel eens kwaad, hè", sprak hij grinnikend. Het lachen verging hem, toen hij hoorde wat de straf was. Kees Pellenaars heeft op zijn klacht bij Felix Lévitan over het slechte hotel in Duinkerken (het was een „vlooien theater") 'n onverwacht antwoord van de organisatie gekregen. Na de aan komst in Dieppe kreeg hij bezoek van de heer Lohmuller, een rechterhand van Jacques Goddet, die Pellenaars twee dozen overhandigde. Hierin zaten twee spuitbussen met een insectenver- delgingsmiddel (Van een speciale verslaggever) Op de Avenue Jean Joxe, waar zon dag de finish van de zesde etappe van Caen naar Angers was gelegen, is de totale oorlog tussen de Belgen en Nederlanders afgekondigd. De catch- as-catch-can, kenmerk van alle massa spurts in deze Tour, werd hier door de specialisten van de Soloploeg van Rik van Looy in de perfectie uitge voerd en bracht de zege aan Van Looy's secondant Ward Seis. Waar de onregelmatigheden precies begonnen zijn is niet meer vast te stellen. Vast staat wel, dat in de laatste tientallen meters Rik van Looy met zijn elle bogen begon te werken om een door tocht te banen. Hij kwam op deze wijze vlak naast Gerben Karstens, die aan het wiel van Ward Seis in goede positie zat. Laten we nu de Leidenaar aan het woord: „Opeens kwam Van Looy langs en smeet me opzij. Het is een schandaal". Wat Karstens in de verwarring niet zag, was dat hij bijna tegen Henk Nijdam terechtkwam. Die greep in zijn woede de trui van Van Looy en bekvechtend ging dit tweetal achter Seis over de eindstreep. Offi cieel werd aanvankelijk bekendge maakt dat Van Looy de rit had ge wonnen met Nijdam op de tweede plaats, maar na het raadplegen van de finishfoto's zakte dit tweetal, want Seis was duidelijk eerder over de kalkstreep. Terwijl Nijdam recht door naar zijn ho tel reed, ging Van Looy zich bij de wed strijd-commissarissen over Nijdam bekla gen. Een grote naam doet blijkbaar veel bij deze heren, want nog weer later be sloten zij Nijdam, die juist deze zondag had willen winnen, omdat zijn vrouw Li- dy jarig was, te deklasseren. Nijdam kwam terecht op de laatste plaats van het peloton: de 120ste. Het bleef niet bij deze vernedering. Nijdam kreeg ook dertig strafseconden en een boete van 25 nieuwe franken op gelegd. Uiteraard heeft Pellenaars tegen deze gang van zaken een scherp protest ingediend. Het resultaat hiervan zal ech ter nog wel even op zich laten wachten, want als de Pel, die niet ontkende dat Nijdam heeft getrokken, gelijk zou krij gen, zou dat betekenen dat ook Van Looy gestraft dient te worden voor het wegdu wen van Karstens, in ieder geval hadden de wedstrijdcommissarissen al vóór het protest besloten met ingang van maan dag één hunner op de motor in massa spurts te laten meerijden, zodat men al le ongeregeldheden direct kan constate- Opnieuw is een Nederlandse renner een onderscheiding ten deel gevallen. Kreeg De Roo enkele dagen geleden de dagprijs voor de elegantste cou reur, Jan Janssen werd zondag uitge roepen tot de beminnelijkste. Vooral z'n gedrag tegenover z'n ploegmakkers wordt andere vedetten ten voorbeeld gesteld. Janssen zal ze niet snel ver wijten maken en troost zelfs zijn co- equipers als dezen zich bij hem ko men verontschuldigen, omdat ze hem in de spurt niet voldoende hebben kunnen steunen. Vleuten en Rik Wouters reikten naar ereplaatsen. Nu werden zij respectieve lijk vijfde en zevende en met een negen de plaats van Gerben Karstens moesten zij de eer laten aan de Belgische Mann- ploeg. Buiten het rumoer om (een Frans jour nalist drukte zich aldus kernachtig uit: „als het zo doorgaat, komen er nog eens messen aan te pas") waren de resultaten van het eerste Tourweekeinde weinig schokkend. De etappe-overwinningen van Ward Seis en Franco Bitossi werden ge boekt, terwijl het volledige veld over de eindstreep snelde. En de seconde winst van Bitosi in de rit van Dieppe naar Caen mag men rustig verwaarlozen. De gele trui bleef dus in bezit van Rudi Al tig, terwijl Willy Planckaert op beide da gen genoeg punten verzamelde om zijn groene maillot ruimschoots te conserve ren. Blijft de vraag hoe dit zo zal doorgaan. Natuurlijk is er een aantal ploegen, die Seis (vierde van rechts op de foto) zegeviert in de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk. Van Looy (geheel links) is tweede. Naast Seis zijn op de voorste rijen ook Janssen en Nijdam te onderscheiden. geen enkel belang hebben bij strijd voor de bergen. Dat zijn dan de formatie van Anquetil, die van Poulidor, de Spaanse Kas-ploeg, de Molteni's, die elke dag door de gele trui van Altig de kas spekken, die Belgische Mann-ploeg, die in het gebergte in Jos Huysmans een kanshebber heeft en uiteraard de mannen van Lomme Dries sens (Smith), die met de gele petten ook al het nodige in het laatje brengen. Deze formaties zijn er voor verantwoor delijk, dat er geen enkele ontsnapping van formaat kan ontstaan. Nu werken de weersomstandigheden hen in de kaart. Het is de eerste zes dagen van deze Tour de France goed koersweer geweest met veel wind, maar zonder de gevreesde hit te. De algemene mening is dan ook dat omslaan van het weer wel eens het ein de zou kunnen betekenen van tientallen coureurs, die nu zonder moeite meefiet sen. Jan Janssen ziet het ook zo: „als het warm wordt, gaan ze met bosjes naar huis." Door deze samenloop van omstandig heden is het ook duidelijk, waarom de Pellenaars-ploeg nog steeds niet de gerin ge achterstand in het algemeen ploegen- klassement op de Smith-formatie heeft kunnen overbruggen. Het zijn slechts twee seconden, maar in deze vlakke etap pes tellen seconden net zo zwaar als anders minuten. Vijfde etappe (178,5 km)1. Bitossi (It.- Bertolazzo) 4.55.50, 2. Seis (Belg.-Marien) 4.55.51, 3. Planckaert (Belg.-Driessens). 4. Reybroek (Belg.-Driessens), 5 Karstens (Ned.-Pellenaars), 6. Van Looy (Belg.-Ma rien), 7. Vandenberghe (Belg.-Driessens). 8. Janssen (Ned.-De Muer). 9. Van Coningsloo (Belg.-Plaud), 10. Huysmans (Belg.-Cools), De Roo (Ned.-Pellenaars), 15. Nijdam (Ned.-Pellenaars), 31. Wouters (Ned.-Pelle naars), 38. Zilverberg (Ned.-Pellenaars), 39. Van Dongen (Ned.-Pellenaars), 41. Harings (Ned.-Pellenaars), 46. Haast (Ned.-Pelle naars), 70. Geldermans (Ned.-Moltini), 76. Den Hartog (Ned.-Gemiani). Zesde etappe (216 km): 1. Seis (Belg.-Ma- rien) 5.21.43, 2. Van Looy (Belg.-Marlen). 3. Huysmans (Belg.-Cools), 4. Boucquet (Belg.- Cools), 5. Jos van der Vleuten (Ned.-Pelle naars), 6. Jan Janssen (Ned.-De Aluer), 7. Rik Wouters (Ned.-Pellenaars), 8. Vran- ken (Belg.-Cools), 9. Gerben Karstens (Ned.- Pellenaars) allen dezelfde tijd 5.21.43, 10. Vandenberghe (Belg.-Driessens) 5.21.43, 12. Planckaert (Bleg.-Driessens), 14. Jo de Roo (Ned.-Pellenaars), 15. Leo van Dongen (Ned. -Pellenaars), 20. Reybroeck (Belg.-Dries- dens), 46. Huub Harings (Ned.-Pellenaars), Huub Zilverberg (Ned.-Pellenaars), 71. Rudi Altig (Dld-Albani), 74. Ab Geldermans (Ned. -Albanl), 77. Kees Haast (Ned.-Pellenaars), 111 Jacques Anquetil (Fr.-Geminiani), 117. Arie Den Hartog (Ned.-Geminiani), allen de zelfde tijd 5.21.43, 120. Henk Nijdam (Ned.- Pellenaars). Algemeen klassement: 1 Altig (Dld-Alba ni) 29.22.34, 2. ex aequo: Reybroek (Belg.- Driessens), Janssen (Ned.-De Muer), Seis (Belg.-Marien), Den Hartog (Ned.-Geminia ni), Harings (Ned -Pellenaars), De Pra (It.- Albani) allen op 36 sec., 8. Brands (Belg.- Driessens) op 44 sec., 9. Karstens (Ned.- Pellenaars) op 46 sec.. 10. ex aequo o.a Planckart (Belg.-Driessens), Van Vlierber- ghe (Belg.-Driessens), Momene (Sp.-Langa- rica). De Rosso (It.-Albani), Anquetil (Fr.- Geminiani), Van Looy (Belg.-Marien), Ga- bica (Sp.-Langarica), Poulidor (Fr.-Magne), allen op 47 sec., 32. Zilverberg op 1.32, 44. Haast op 1.54. v.d. Vleuten z.t., 91. Nijdam op 4.14, 94. Geldermans op 5.09, 99 De Roo op 6.35, 110. Wouters op 12.09. Van Dongen z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Dries- sens 90.30.04. 2 Pellenaars 90.30.06, 3. De Muer 90.30.33, 4. Cools 90.31.13, 5. Marien 90.32.49. Puntenklassement (groene trui): 1. Plan ckaert (Belg.) 88 pnt., 2. Seis en Van Looy (Belg.) 78. 4. Karstens (Ned. 72. 5. Rey broeck (Bleg.) 65. 6. Janssen (Ned.) 52, 9. De Roo (Ned.) 33, 15. v.d. Vleuten (Ned.) 18. De beslissing tegen Nijdam betekende een financiële strop voor de Televizieren, die zonder de deklassering van hun ploeg genoot het dagploegenklassement zouden hebben gewonnen. Want ook Jos van der

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9