Consumentenbond wint kort geding tegen Fund of Funds „Wel een paar foutjes in het artikel gemaakt' Bandoengsche Kinine verhoogt dividend Kinabast is schaars Reorganisatie medische controle in ziekenhuizen Loonsom steeg in drie jaar 40 pet. m Investeringsbank geeft weer kredieten voor Zuid-Italië Produktiedaling bij Vlasspinnerij Nota van fondsen aan minister Batig overschot Aniem steeg boven de ton Halberg verwacht forse omzetstijging Scheepvaartberichten CNV-er Van Eibergen op congres Duitsland voert weer varkens in Vulcanus heeft een tekort aan goed personeel iiaaffi DINSDAG 28 JUNI 196(5 13 Agressief Ongewenst Vreemde arbeiders Ontwikkelingslanden m i-sm -rja m yü.r i- anj Gisteren op het Damrak Ford WALL S TRELTGevoelig lager „Onze conclusie kan niet anders zijn dan dat het wenselijk zou zijn, dat de overheid in ons land derge lijke praktijken verbiedt. Zolang dat nog niet het geval is, liudt ons devies „hands off" van I.O.S. en F.O.F." Dit was geconcludeerd in de Consumen tengids in een artikel, waarin werd gewaarschuwd tegen belegging in aandelen „Fund of Funds" (F.O.F.) waartoe acquisiteurs van „Investors Overseas Services" (I.O.S.) argeloze financiële leken in ons land tracht ten over te halen. De president van de Haagse rechtbank, jhr. nir. G. Witsen Elias, vond deze conclusie niet onbegrijpelijk en naar de mening van een effectendeskundige was zij ook logisch. Hiermee was de hoofdzaak in het kort geding, dat de IOS ltd (SA) uit Panama en de IOS (Holland) N.V. in Amsterdam tegen de Nederlandse Consumentenbond hadden aangespannen beslist. De schrij ver van het artikel in de Consumenten gids had wel een paar foutjes gemaakt, die dienen te worden gerectificeerd. Ze wettigden niet de conclusie, dat de alge mene strekking en de conclusie van het artikel onjuist zouden zijn. Mr. Witsen Elias kon de eisen van de IOS dan ook niet toewijzen en veroordeelde de eiseres sen in betaling van tachtig percent van de kosten van het geding en tachtig per cent van de kosten van het deskundigen rapport, dat over deze materie was uit gebracht. De eiseressen hadden gevraagd de con sument te verbieden nog langer te waar schuwen en zich te onthouden van insinue rende en beledigende publikaties op straf fe van een dwangsom van 100.000. Voorts werd retificatie gevorderd van pertinente onjuistheden op straffe van een dwangsom van 25.000. Mr. Witsen Elias deelde mee dat par tijen akkoord waren gegaan met. een on afhankelijke effectendeskundige. De Con sumentenbond had aangevoerd, dat IOS een agressieve verkooppolitiek voerde, waarop agressief mocht worden gerea geerd. Daarmee was mr. Witsen Elias het eens. Restte hem te beoordelen of er sprake was van een agressieve verkoop- politiek. Hij overwoog, dat de acquisiteurs van IOS geen uitgebreide financiële scholing kregen of hadden en bezwaarlijk als financiële beleggingsadviseurs konden worden aangemerkt. Zij waren slechts verkoper. De verkooppolitiek was volgens de deskundigen naar Nederlandse maat staven agressief, omdat er ook geen re kening werd gehouden met de persoon lijke omstandigheden van de potentiële beleggers. Nagaande of in het artikel in de Con sumentengids ernstige onjuistheden of on zorgvuldigheden voorkwamen, stelde mr. Witsen Elias onder meer vast dat dit niet het geval was. De fouten in het artikel vormden geen gronden die afbreuk deden aan de juistheid van de Exchange Com mission (SEC), het toezichthoudend or gaan van de Amerikaanse overheid op de effectenhandel, waarin staat, dat de IOS bliek hebben bedrogen door een mislei- bliek hebben bedrogen door een mistlei- dende voorlichting en door transacties De Europese Investeringsbank heeft met de Italiaanse overheid elf nieuwe kre dietovereenkomsten gesloten voor de fi nanciering van een irrigatieproject, een elektrische centrale en negen industriële projecten in Zuid-Italië. Met deze projec ten zijn investeringen in vaste activa ge moeid tot een totaal van 169,7 miljoen dol lar: de Europese Investeringsbank draagt daarin bij voor 48,4 miljoen. Sinds haar oprichting in 1958 heeft de Europese Investeringsbank financierin gen op haar naam staan tot een bedrag van 613,8 miljoen dollar. Het grootste deel ervan kwam in Italië terecht, maar ook zijn projecten gefinancierd in Frank rijk, Duitsland, België en Luxemburg, en in Griekenland en Turkije die met de Europese Gemeenschap zijn geasso cieerd. Bovendien is de bank nu betrok ken bij financieringsactiviteiten in Afri kaanse geassocieerde landen. Gerekend naar de soort projecten die werden gefinancierd, kan men zeggen dat de bank hoofdzakelijk geld heeft gestoken in de industrie, die 39 percent van de verstrekte 613,8 miljoen voor haar reke ning nam. In de sector vervoer kwam 25 percent terecht, 21 percent was be stemd voor energiedoeleinden, 12 percent voor de landbouw en 3 percent voor tele communicatie. tussen de verschillende tot het concern behorende maatschappijen. Vast is komen te staan dat de FOF wel belegt in maatschappijen, die het is toe gestaan a la baisse te speculeren. Mis leidend zijn ook de vergelijkingen, die door IOS worden gemaakt tussen de zgn. vermogenswinst op aandelen FOF en de stijging van de Amerikaanse koersgemid- delden voor aandelen, alsmede de vermo genstoeneming van andere beleggings maatschappijen. Ten aanzien van de fiscale aspecten, die in de Consumentengids worden ge noemd, werd overwogen, dat ze onjuist worden voorgesteld. De schrijver had kunnen volstaan met de mededeling dat de belasting ongunstig kan uitvallen. Uit niet op feiten gebaseerde veronderstellin gen becijferde de schrijver in de Consu mentengids, dat de verwervingskosten op ten minste 20 pet. mogen worden gesteld, wat volgens mr. Witsen Elias gerectifi ceerd behoort te worden. Dat een spaarder volgens de IOS elk ogenblik kan uittreden is niet helemaal correct. Door de regeling bij IOS kan men dan op een bepaald tijdstip meer dan de helft van het gespaarde bedrag kwijt zijn, wat een ongewenste gebondenheid inhoudt, naar het oordeel van de recht bankpresident. De resultaten over 1965 van de NV. Ne- derlandsche Combinatie voor Chemische Industrie hebben, blijkens het verslag, de verwachtingen overtroffen. Zowel de export van de eigen produkten als met name de groothandelsomzetten gaven een gezonde groei te zien. Hetzelfde kan wor den gezegd van de licentie-inkomsten. De gunstige gang van zaken bij de combina tie weerspiegelt zich bij de Bandoengsche Kininiefabriek Holland N.V. (houdster van 3714 percent van het kapitaal der combinatie) in een voorstel het dividend te verhogen tot dertig (v.j. 22) percent. Het winstsaldo van de Bandoengsche steeg tot ƒ440.000 (ƒ374.200). Volgens de geconsolideerde resultaten rekening van de combinatie steeg het bruto bedrijfsresultaat tot 11,5 (v.j. 9) min. Als netto-winst resteert 1,75 1,1) miljoen. Ook in 1966 zal de combinatie niet aan alle aanvragen om kinine en kinidine kun nen voldoen. De grondstoffenvoorziening blijft door de grote schaarste aan kina bast grote inspanning vragen. De prijzen van kinabast, van kinine en van kinidine gaven ook in het lopende jaar tot dusver een verdere stijging te zien. De prijsstij ging in 1965 was grotendeels verantwoor delijk voor het gunstige resultaat in deze sector. Belangrijke oogsten van kinabast zijn van de eigen plantages vooralsnog niet te verwachten, daar deze zich nog in een De resultaten over 1965/66 van de N-V. Nederlandsche Vlas Spinnerij liggen on der die van 1964/65. Het exploitatieresul taat, vóór afschrijvingen, daalde van 540.000 tot 400.000. Deze daling werd hoofdzakelijk veroorzaakt door gestegen kosten bij een iets gedaalde produktie. De resultatenrekening sluit, na aftrek van 260.000 afschrijvingen, met een voorde lig saldo van 254.595 (v.j. 353.913). Voorgesteld wordt 75.000 toe te voegen aan de reserve diverse belangen en het dividend te verlagen van 15 tot 12 percent. Het aandelenkapitaal bleef 1 min. De vooruitzichten voor de vlasoogst 1966 zijn minder gunstig. De vlasserijen maken een moeilijke tijd door en zijn veelal onrendabel. Dit had tot gevolg dat verscheidene bedrijven hun activiteiten staakten. Het Gemeenschappelijk Overleg van Zie kenfondsorganisaties (GOZ) heeft giste ren aan de minister van Sociale Zaken en aan de voorzitter van de Ziekenfondsraad een nota gezonden inzake een reorganisa tie van de medische controle in het zie kenfondswezen. Deze houdt in een ratio nalisatie waarbij over het gehele land in een bepaalde inrichting slechts één contro lerend arts voor alle in die inrichting op genomen ziekenfondsverzekerden de con trolerende taak op zich neemt. Aangezien er in Nederland 270 ziekenhuizen zijn en nog een aantal andere inrichtingen, zul len de 60 a 70 beschikbare controlerende geneesheren het werk in ongeveer 350 in richtingen samen moeten verdelen. Deze maatregel moet worden genomen, omdat de toenemende betekenis van de categorale ziekenhuizen (astmaklinieken, epilepsiklinieken, revalidatie-centra, enz.) en de groei van het aantal verzekerden, dat wordt verpleegd in dergelijke inrich tingen, die vaak ver buiten het rayon van het betrokken ziekenfonds zijn gelegen, steeds meer praktische moeilijkheden op leveren voor de controlerende artsen met betrekking tot het verkrijgen van „in spraak" bij deze inrichtingen. Bovendien is het voor de inrichtingen bezwaarlijk contact te onderhouden met een groot aantal controlerende artsen van diverse ziekenhuizen. Het ligt in de bedoeling, dat voor de opstelling van een landelijk indelingsplan een kleine centrale begeleidingscommis sie de voorbereidende besprekingen met de ziekenfondsen zal voeren en ook later een rol zal spelen bij de uitvoering van het plan. De ziekenfondsorganisaties stellen zich op het standpunt, dat de samenvoeging van de ziekenfondscontrole en de medische controle van de bedrijfsverenigingen enz tot één medische dienst, zoals de minis ter dat wil, beslist ongewenst moet wor den geacht. Het GOZ wil met de reorganisatie klaar zijn op het moment, dat de algemene wet zware geneeskundige risico's in werking treedt. De streefdatum van de minister hiervoor is 1 januari 1967, maar men ver wacht, dat het nog wel iets langer zal duren. Gisteren werd bekend, dat de overeen komst tussen de landelijke huisartsenver eniging en de ziekenfondsorganisaties ein digt op 1 juli, maar dat de AHV bereid is op de bestaande basis door te gaan tot 1 januari '67. Dit heeft deze organisatie gedaan omdat zij zich het recht voorbe houdt een eventuele nieuwe overeenkomst te doen ingaan met terugwerkende kracht tot 1 juli 1966. ontwikkelingsstadium bevinden. Begin 1966 is in Guatemala een dochteronderne ming gesticht, die de exploitatie van een bestaande kina- en koffieplantage gaat uitoefenen, waarvan eerst na enige jaren kina-oogsten mogen worden verwacht, Verder werd begin 1966 een kina-onderne ming gekocht in Rwanda. Tenzij zich bij zondere ontwikkelingen voordoen, zoals bij kinaprodukten, moet rekening worden gehouden met een verdere margevernau wing door de steeds stijgende personeels kosten. De Electriciteitsmaatschappij Aniem n.v. heeft, blijkens het verslag, over 1965 aan dividenden ontvangen 396.009 (v.j 322.700). De werkzaamheden ten behoe ve van maatschappijen waarin wordt deelgenomen brachten op 64.984 (ƒ76.030). Het exploitatie-overschot kan toorgebouw en huizen beliep 69.179 (ƒ84.683). Overige baten verbeterden tot 75.671 (ƒ51.544). De exploitatiekosten stegen tot 439.720 390.541). Het batig overschot beloopt 108.725 (ƒ97.095). Dit bedrag wordt aan de reserve diverse be langen toegevoegd, waarna deze rekening ƒ11.001.822 groot is. Er wordt wederom zoals gemeld, geen dividend uitgekeerd Het kapitaal bleef 11.567.000. Hoewel de resultaten over de eerste maanden van 1966 geen belangrijke af wijkingen vertonen ten opzichte van 1965 is het nog te vroeg om enigerlei verwach- tig te kunnen uitspreken omtrent het uit eindelijke bedrijfsresultaat. Dit wordt ge accentueerd door de omstandigheid, dat dit resultaat in zo sterke mate afhanke lijk is van de gang van zaken bij de Pe ruaanse belangen van „Aniem". Hun bedrijfsuitkomsten staan onder in vloed van stijgende exploitatiekosten ener zijds, vergroting van omzet en naar wordt gehoopt verbetering van tarief niveau anderzijds. De beperkingen, die door het uitblijven van termijnbetalingen uit Indonesië aan de activiteiten van „Aniem" worden opgelegd, blijven onver minderd van ongunstige invloed op de be drijfsresultaten, aldus het verslag. Halberg Machinefabriek N.V. in Eind hoven verwacht buitengewone om standigheden daargelaten voor 1966 een omzetverhoging van minstens een miljoen gulden, zodat deze dan rond 2,7 miljoen zal bedragen. Dit is meege deeld door de president-commissaris, mr. A. J. A. van Laake, op de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering. Hij verklaarde zich evenwel niet bereid reeds cijfers te geven over de omzetstijging gedurende de afgelopen maanden van dit jaar. Wel zei hij nog de omzetverhoging voorname lijk te verwachten van de nieuwe artike len van Halberg. Abida 27 ten anker Le Havre. Achilles 27 v. Callao n. Huacho. Alcor 28 te Suez. Algol 27 op Elbe n. Hamburg. Algorab 28 te Santos verw. Alkmaar 27 v. Buenos Aires n. Curasao. Amstelveen 28 te Vancouver. Anco Spray 27 v. Philadelphia n. Rotterdam. Area 28 te Eastham. Arendskerk 27 te Singapore verw. Argos 27 rede Ormilia n. Istanbul. Asmidiske 27 te Aalborg Atys 27 v. Stanlow n. Oldkilpatrick. Avedrecht 28 v. Botanybay n. Dumai. Batjan 26 rede Calcutta. Beninkust 28 te Dakar. Billiton 27 te Singapore verw. Blitar 27 v. Port Said n. Hamburg. Caltex Amsterdam 27 v. Bahrein n. Pembroke. Caltex Eindhoven 27 rede Lourenzo Marques. Caltex The Hague 28 te Balik Papan. Caltex Utrecht 28 v. Fredericia n. Pembroke. Ceres 28 te Paramaribo. Charis 27 v. Miragoane n. Savannah. Chiron 28 te La Guaira. Cinulia 28 te Liverpool. Cirrus (weerschip) 27 v. Rotterdam n. station Atlantische Oceaan. Colytto 28 te Montreal. Deneb 27 te Rotterdam. Duivendrecht 27 te Baie Comeau. Eemhaven 28 te Kotka. Eenhoorn 27 v. Patras n. Piraeus. Esso Amsterdam 28 ten anker Suez. Forest Lake 27 v. New York n. Trinidad. Guineekust 27 te Takoradi. Hermes 27 te Matias de Galvez. Hilversum 27 v. Bermuda n. Charleston. Isis 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. James Benedict 27 t.h.v. Bizerta n. Buchanan Johannes Frans 27 v. Valparaiso n. Punta Arenas. Kamperdijk 27 te Antwerpen. Karimata 28 te Hamburg. Katsedijk 28 te Boston verw. Kelletia 28 v. Point Fortin n. Curacao. Kermia 27 te Rotterdam. Kloosterkerk 28 v. Fremantle n. Adelaide. Koratia 28 te Stanlow. Kreon 28 te Rotterdam. Ladon 28 v. Curacao n. Aruba. Langkoeas 27 v. Papeete n. Apia. Madison Lloyd 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Marathon 28 te Philadelphia. Meerdrecht 27 rede Bahia Blanca. Memnon 27 v. Maracaibo n. La Guaira. Mersey Lloyd 28 v. Manilla n. Hongkong. Neder Eems 28 v. Port Said n. Aden. Ommenkerk 27 te Kaapstad verw. Oranjestad pass. 27 Kaap de La Hague n. Madeira. Osiris 27 v. Barbados n. St. Vincent. Ossendrecht 28 te Port Alfred. Pericles 27 v. Puerto Hierro n. Dordrecht. Philippia 27 v. Ravenna n. Essider. Polyphemus 27 v. Aden, pass. 28 Socotra n. Penang. Prins Alexander 28 te Londen. Prins Casimir 28 te Chicago. Radja 26 v. Tsingtao n. San Fernando. Randfontein 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rijn 27 v. Singapore n. China. Socrates 28 te Bilbao. Spaamekerk 28 v. Aden n. Aqaba. Straat Chatham 28 te Nagoya verw. Straat Clement 27 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Straat Cumberland 29 te Sydney verw. Straat Florida 27 rede Nagoya. Straat Franklin 27 te Tema. Straat Johore 29 te Melbourne verw. Straat Madura 29 te Hobart verw. Straat Magelhaen 27 v. Luanda n. Pointe Noire. Straat Van Diemen 28 v. Mauritius n. Port Eliza beth. Tahama 28 v. Rotterdam n. Isle of Grain. Tjitjalengka 25 v. Buenos Aires n. Santos. Vasum 27 v. Antwerpen n. Curacao. Videna pass. 27 Sabang n. Mena. Vlieland 29 te Mombasa verw. Willemstad 27 v. Southampton n. Amsterdam. Woltersum 27 v. Le Havre n. Duinkerken. Wonosobo 29 te Balboa verw. Zaria 27 v. Portland (Maine) n. Curacao. SLEEPVAART Cycloop, 27 juni nog te Malta (dok). Friesland. 26 juni aangekomen te Singapore met Chinees vrachtschip „Ever Happiness" (vastge maakt in Zuid Chinese Zee na aanvaring met onbekend gebleven schip). Gelderland, 25 juni aangekomen te Manilla van Camranh Bay. Groningen, 26 juni met zuiger 200 mijl Noord west Cook Island, naar Hue. Jacob van Heemskerck, 27 juni vertrokken van Stavanger naar IJmuiden. Noord-Holland, 27 juni vertrokken van Stavan ger naar IJmuiden. Titan, 27 juni gestationeerd nabij Landsend. Utrecht, 27 juni aangekomen te Tarbet (Ierland) met heistelling van Lissabon. Willem Barendsz. 26 juni met drijvende opslag tank 150 mijl Noordoost van Balikpapan naar Port Harcourt (Nigeria). Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek ingezet met een vaste tot zeer vaste stemming. Dit laatste gold speciaal Unilever, welk fonds het herstel van vrij dag met kracht voortzette. De prijs van Unilever lag bij de opening op 86.40 3% gulden boven het slotniveau van vrijdag. Dekkingsaankopen alsmede vraag van het publiek hebben tot de zeer vaste stemming in deze hoek bijgedragen. Hierbij werd tevens de steun ontvangen van Wall Street alwaar Unilever vrijdag 3/4 dollar hoger sloot. Ook moet worden vermeld, dat Ameri ka met verkopen in de Unileverhoek ver stek liet gaan. Ook Kon. Olie zette de zeer vaste stemming van vrijdag verder voort met een openingsprijs van 139.10 137). Philips moest wel Amerikaans aanbod verwerken doch dit werd goed op genomen. Hier werd gedaan gemiddeld 100.50 tegen vrijdag als slotprijs 100.10. AKU was ca drie punten hoger op 348 doch met weinig handel. Voor Hoogovens werd 345 als advies- koers opgegeven hetgeen een half puntje winst zou betekenen. KLM, vrijdag 19 gulden lager, zakte verder in doordat dit fonds op de Newyorkse beurs 3 5/8 dollar lager sloot. In vrijwel alle hoofdfondsen was aanvankelijk middenkoersvraag aan wezig waardoor hoog werd ingezet. Zo- De totale gemiddelde loonsomstijging per werknemer over de jaren 1963-1965 is uitgekomen op ruim 40 percent. Het ge middelde prijspeil in die jaren is met on geveer 16 percent gestegen. Dit zei de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen. tij dens de vandaag in Utrecht gehouden vergadering van het verbond. Onder de netto stijging van 24 percent zijn ook de verbeteringen in de sfeer van de sociale verzekeringen begrepen, dat wil zeggen de stijging van de sociale kos ten. Per 1966 bedragen de jaarlijkse uit keringen in het kader van de sociale ver zekering ƒ8.783.600.000 ten opzichte van 1960 is dit een toename van ongeveer 158 percent, ten opzichte van 1963 een stij ging van 68 percent. Over de gehele linie is een stijging van de uitgaven waar te nemen, maar de uitkeringen ten behoeve van de bejaar den en de invaliden stegen het meest. Tus sen 1960 en 1966 nam bijvoorbeeld het per centage voor uitkeringen aan bejaarden toe met 194 percent en aan invaliden met 387 percent. De overheidsbijdrage in de financiering van de sociale verzekering nam in zes jaar toe van 203.400.000 tot 474.400.000, hetgeen een toename van rond 133 per cent betekent. Op het totaal van de uitga ven 1966 bedraagt de overheids-bij- drage slechts 8,8 percent. De heer Van Eibergen zei verder dat in de afgelopen jaren in Nederland te veel is gedaan aan breedte- en te weinig aan diepte-investering. Het nog steeds zwaar sterke tekort aan arbeidskrachten demon streert dat duidelijk. Het aantrekken van vreemde arbeiders zal dit vraagstuk ech ter niet tot een oplossing kunnen brengen Hij vindt het nog een vraag of het naar hier halen van vreemde arbeiders op den duur wel zedelijk en sociaal verantwoord is. We zeggen dat we ze helpen en ten dele kan dat waar zijn, maar we zouden ze pas werkelijk helpen als we hun in hun plaats van herkomst werk en brood zou den kunnen bezorgen. Het zou een goede zaak kunnen zijn als wij als vakbeweging of als georganiseerd bedrijfsleven tot daadwerkelijke hulp aan de ontwikkelingslanden zouden kunnen ko men, aldus de heer Van Eibergen. Over de Stichting van de Arbeid zei hij dat het met name goed zou zijn als de stich ting zich wat meer beperkte in haar ge harrewar over de loonpolitiek, en zich wat meer bezighield met andere zaken, die haar reeds nu voor actuele ontwikke lingen worden opgedrongen of die zich in de nabije of wat verder liggende toe komst naar voren zullen dringen. In dit verband noemde hij de op gang zijnde herstructurering van het bedrijfsleven, zo wel nationaal als in EEG-verband, de ar beidsmarktpolitiek, de opleiding van werk nemers en de struktuur van de onderne ming. Het lijkt er volgens hem op, dat in de stichting de bereidwilligheid aanwe zig is om ernstig na te gaan of in deze zin het werk van de Stichting meer zin vol kan worden gemaakt. Per 1 juli zullen de kanaalgelden voor het Suezkanaal met één percent verhoogd worden. Dit Is de derde maal sinds het kanaal in 1956 genaast werd, dat deze gelden verhoogd zijn. (ef* of lld|7 it V- !;#V fit«-• als meestal na dergelijke hoge openings koersen, daalden ook gisteren enkele fondsen gedurende de verdere beursduur. Unilever zakte in tot 85,90, Kon. Olie tot 138,80. De handel in Unilever en Kon. Olie was, vooral beginbeurs, vrij le vendig. In de Philipshoek was de arbi trage actief door het Amerikaanse aanbod. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 348'/, 139.70gb-140.50 100.50gb-100.60 87.10-87.80 2de tijdv. 140.10 100.90 87.50 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 139.30-140.40 Philips 100.60-101 Unilever 87-88 K.L.M. 445-460 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Gelijk Hoger Lager 24 juni 97(26.6»/») 364 174(47.9»/») 93(25.5»/») 27 juni 390 129 (33.1»/o) 154 (39.57») 107 (27.4»/») koersen Slot- 27 juni koersen Slot- 27 juni A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M. K.N.S.M. Kon. Paketvaart. Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5»/« Ned. 1964 5'/»»/» Ned. 1964-11 5Ned. 1965 6»/» B.N.G. 1965 5Ned. G. U. 4'/,»/» A.K.U. 5V,»/o Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank HolL Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast. Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Cura?. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 349 344 100.60 gl 86.90 gl 139.00 gl 81»/. 123»/» 98 106'/» 468 88'/. 174 181'/, 129 853/, 87'/. 94'/» 92'/. 102'/. b 93 237 48.10 181'/. 450 gb 85 386 203 169 77.00 101.50 408 661 178.50 347 378 80'/, 420 193 393»/. 335 333 585 1 501 2751 144'/, 192.30 267 gl Van Gelder Zn. Gelderl. Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeyer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machine! Holec HolL Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudys Leidsche Wol Lindeteves-J acob Meneba Muller Co Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Explo Mij Scholten Foxhol Schuttersveld Smit Transform. Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 975 gb 105»/, gb 398 411 136'/, 825 97 199 gb 188 gb 388»/, 470»/, 84 281 39.00 230 3551 198 510 137 3351 139 312 gb 301 410 292 72 222'/, 95 289 84.50 200 163 78.50 121 208 552 126'/, 93»/, 72.70 gb 136 136 128'/, 438 165'/, 458 169.00 24 juni 27 juni 24 juni 27 juni Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent. N.Y. Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem. A.C.F. Ind Am. Can Am. Smelting Am T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Het is Wall Street op de eerste dag van de nieuwe beursweek niet gelukt zich te herstellen van de vorige week geleden verliezen. Van het begin af aan was de markt lager en deze tendens zette zich in de namiddag in verhevigde mate voort. Vooral luchtlijnen moesten het ontgelden. Zo waren Pan American Airways beide ongeveer vier dollar lager. KLM moest 33'/, 33s/» Amer. Motors 34»/. 34 Int. Harvester 63'/» 62 Int Nickel 70'/, 70'/» Int. T. and T. 76»/, 75% 60s/» 597» Mont. Ward 34'/, 34'/, Radio Corp. 37»/, 37'/» 39'/» 39'/, Royal Dutch 54 53'/, 5IV» 51»/, Shell Oil 59'/, 60'/» Mobil Oil 55'/. 567» Stand. Br. 337» 333/8 Stand. Oil N.J. 87 84ys Studebaker 33'/, 337» 74'/, 72 Un. Aircraft 40 397, Un. Corp. 487» 497» 357/g 357» Us. Rubber 76 69 Us. Steel 19IV, 191»/, 137»/» 135"» Wool worth 1137» 114»/, 807'» 80V» 52 51'/, 11 10»/. 47% 47 ys 89'/, 89 76V» 757. 367, 36'/» 35'/. 34'/, 51V» 507» 387» 38^ 38 387» 56'/, 567. 597» 58»/, 897» 897, 31'/, 31'/, 67»/, 66'/. 36'/, 377. 71 70% 91'/. 88 S'/s 8'/, 317» 31 42'/, 42 45'/, 45'/» 577» 567» 23'/. 23»/» 45% 45»/, 129'/» 1237, zelfs 5 dollar prijsgeven. Ook de ruimte vaartwaarden waren gevoelig lager. Dou glas daalde 6 punten. Verder verloren Ze nith 3 dollar en Polaroid 5 dollar. De om zet beliep 5.35 miljoen shares tegen 7.14 miljoen vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 888.97 (-8.19); sporen 229.87 (-1.69) en openba re nutsbedrijven 132.27 (-0.21). De Duitse invoerstop op levende en ge slachte varkens uit Nederland zal binnen kort worden opgeheven. De situatie rond de mond- en klauwzeerepizootie heeft zich namelijk zo gunstig ontwikkeld dat men het niet langer nodig acht voorzorgsmaat regelen te nemen. De Duitse regering heeft haar besluit om het verbod op de in- en doorvoer op te heffen in de bonds raad bekendgemaakt. DIVIDENDEN De N.V. Nederlandse Metaalindustrie Polynorm heeft besloten het dividend over het boekjaar 1965 vast te stellen op 10 (v.j. 9) pet. In aanmerking genomen dat de economische omstandigheden dui delijk minder gunstig worden en dat an derzijds de kostenverhogingen nog forser zijn dan in 1965, is de directie over het verstreken gedeelte van 1966 niet ontevre den. Overeenkomstig de verwachting, uitge sproken in het verslag over 1964, is de Nederlandsche Ijzergieterij „Vulcanus" N.V. gedurende geheel 1965 ruim van op drachten voorzien geweest, hetgeen tot een hoge bezettingsgraad leidde. Toch bleef nog een deel van de installaties en ma chines onderbezet wegens bebrek aan ge schikt personeel. Uiteraard had dit een nadelige invloed op de financiële resulta ten. Desondanks werd het boekjaar afge sloten met een winstsaldo van 239.000 (v.j. ƒ204.000). De verlies- en winstreke ning verantwoordt een saldo exploitatie- rkening (na belastingen) van 729.400 (ƒ702.300). Diverse baten brachten op 60.400 52.600). Afschrijvingen vergden ƒ550.000 (onv.'

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13