Stormweer langs de kust „Willemstad" blokkeerde toegang tot middensluis Op Zandvoorts kampeerterrein vlogen 30 tenten de lucht in HET WEER morris „Werknemers ten onrechte buiten de deur gehouden „Meer VS-troepen naar Vietnam Kandidaten Boerenpartij in opspraak President Illia afgezet: leger regeert Argentinië UST Van Goor koopt H. Meulenhoff mi HIJ GAAT AL WEER WAT VOORUIT... Stormachtig slot van juni Zuid-Molukkers in één organisatie CNV voorzitter Rusk in Canberra AAA-embleem op een postzegel Onderzoek naar nog twee sterfgevallen in Eindhoven antica-jasjes 51e JAARGANG NUMMER 199 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ...2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws ...3, 7 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving ...4. 5 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton n 11 13 13 Scheepsberichten 13 Sport lb Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minder buien Aan het strand Kampeerterreinen =§*&.- 7)U|U X/f ARGENTINIË Eftlcmtischê= ■■hsh Peronisten Het woord is aan LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning DINSDAG 28 JUNI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye W/, fa? g»j! 11 Vanmorgen om kwart voor acht is het S.000 ton metende vrachtpassagiersschip „Willemstad" van de K.N.S.M. bij het binnenkomen uit zee in het toeleidingska- naal van de IJmuidense middensluis, ver moedelijk door zeer zware windstoten, uit de koers geraakt en op de kanaalbe schoeiing gelopen. Vier sleepboten van Bu reau Wijsmuller moesten er aan te pas ko men om het schip, dat de toegang tot de middensluis volkomen had geblokkeerd, weer in het rechte spoor te krijgen. Na ongeveer een half uur hadden de slepers het karwei geklaard en kon de „Willem stad" haar reis naar Amsterdam voortzet ten. Het is niet bekend of het schip scha de heeft opgelopen. Kort voordat de „Willemstad" vanoch tend de middensluis zou binnenvaren liep het schip bij windkracht acht tot negen uit het roer, vernielde een ducdalf en maakte daarna een draai van bijna 90 gra den. Voor- en achterschip liepen vast op de kanaalbeschoeiingen. De gezagvoerder van de „Willemstad" accepteerde sleep boothulp omdat hij op eigen kracht niet weg kon komen. De Wijsmuller-sleepboten Simson, Hector, Assistent en Cornelis Willem waren spoedig ter plaatse om hulp te bieden. De Hector en Assistent maakten aan het achterschip vast terwijl de Cor nelis Willem tegengesteld aan het voor schip begon te trekken. Later maakte de Simson ook vast aan het voorschip. Tegen dit verenigde sleepbootgeweld moest de Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en in het al gemeen minder buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind, aan de kust aanvankelijk nog krach tig tot hard. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aan,de kust blijft het nog hard uit het noordwesten waaien, maar de buien nemen af en morgen is er een kans op enkele opklaringen. Het blijft nog koel: 15 tot 17 graden. Zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN: Een langzame weersverbeteringmaar nog onbesten dig. dwarsliggende „Willemstad" het afleggen en omstreeks half negen voeren de sle pers met de K.N.S.M.-er de middensluis binnen. Alle loodsdiensten te IJmuiden werden in de afgelopen nacht omstreeks een uur gestaakt bij windkracht 9 (westenwind) Het stormachtige weer heeft de afgelo pen nacht ook veel werk en soms paniek bezorgd op de kampeerterreinen aan de kust. De gasten van de camping „De Lakens" aan de Zeeweg in Bloemen- daal konden van geluk spreken. Het ter- i ligt vrij beschut in het duinland schap en hoewel het zeil soms kreunde on der de gierende windstoten, vloog geen enkele tent de lucht in. Wel was iedereen paraat en op het ergste voorbereid en ook werd hier en daar een enkele scheur in tentdoek gerapporteerd, maar van een chaos was er op deze camping geen sprake. Veel minder gelukkig waren de gasten van het trekkerskamp „De Branding", dat achter de boulevard in Zandvoort is gelegen. Van de 180 tenten, die hier ston den, zijn er in de loop van de nacht on geveer dertig in de lucht gevlogen. Flar den tentzeil, delen van kampeeruitrustin gen en kledingstukken werden door de storm over het gehele terrein verspreid Vooral de kleinere trekkerstenten kregen het hard te verduren. De familietenten, die met lange houten haringen diep in de grond waren verankerd, trotseerden de storm, hoewel de schade ook bij deze tenten vrij groot was. De beheerder van „De Branding" is de gehele nacht in touw geweest. „Er zijn vele tenten aan flarden gewaaid", zegt hij. „Maar gelukkig zijn de meeste kam peerders verzekerd. Het merkwaardige is echter, dat de mensen zich door het barre weer niet hebben laten afschrikken. De meesten zijn vanmorgen gebleven; ongeveer tien kampeerders Rebben de be nen genomen". (Van onze weerkundige medewerker) Nog twee dagen telt juni. Vanmorgen was het in Den Helder al de natste juni in 80 jaar. In De Bilt, waar tot vanmor gen 135 mm regen tegen normaal 62 mm viel, staan over de laatste honderd jaar nog twee nattere junimaanden genoteerd in 1887 en 1927. De stormdepressie, die gisteren de Noordzee passeerde en naar Denemarken trok, veroorzaakte in het afgelopen et maal op de meeste plaatsen weer 15 tot 20 mm regen. Langs onze kust stond ook vanmorgen nog windkracht 8 met onder andere op Schiphol windstoten van ruim 80 kilometer per uur. Er zit voor morgen wel een kleine verbetering in, maar de laatste junidag kan al weer wat regen brengen van een depressie, die vanmor gen de Schotse westkust naderde. Tijdens een tweedaags congres van in Nederland woonachtige Zuidmolukkers dat in Assen is gehouden, is besloten tot het stichten van een nieuwe regering in ballingschap, omdat na de executie van dr. Chr. Soumokil het zwaartepunt van het bestuur van de Zuid-Molukken niet meer Ceram ligt, maar in Nederland. Als opvolger van dr. Soumokil werd tot pre sident benoemd ir. J. A. Manusama uit Rotterdam. Als vice-presidenten werden gekozen dr. J. Nikyuluw uit Rijswijk en de heer P. W. Lokollo uit Den Haag. Er werd besloten een nieuwe organisa tie te vormen waarin alle bestaande ver enigingen van Zuid-Molukkers zijn opge gaan. Er bestond tussen de onderscheide ne verenigingen verschil van opvatting ten aanzien van een te volgen beleid maar besloten is de geschillen terzijde te stellen teneinde in een nieuwe organ i satie beter te kunnen opkomen voor de na te streven doeleinden. In de nieuwe organisatie zouden ongeveer 24.000 van de in ons land wonende 25.000 Zuid-Moluk kers verenigd zijn. De naam van de nieu we organisatie is „Badan Persatuan". Advertentie Berteljorlsstraot Haarlem Tel. 15352 beédsestraat (bij Koeingsplei») Telefoon (020) 22 5596 Vier sleepboten, twee voor en twee achter het schip, moesten er van morgen in IJmuiden aan te pas komen om de bij de middensluis aan de grond gelopen „Willemstad" van de K.N.S.M. weer vlot te trekken. Het vracht-passagiersschip was door zeer krachtige windstoten uit de koers geraakt. „Worden de werknemers niet toe gelaten tot het gemeenschappelijk be raad binnen de ondernemingen, dan rest hun niets anders dan buiten dat beraad om te vechten voor de eigen belangen. Lang, veel te lang is op dit gebied de boot afgehouden". Dit zei vanmorgen de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer J. van Eibergen bij de opening van de in Utrecht gehouden algemener1 vergadering van dit verbond. Niet de werknemers kiezen de strijd, maar degenen die hen ten onrechte bui ten de deur houden en als het ware tot strijd dwingen. De komende jaren moe ten leren welke weg het Nederlandse be drijfsleven zal opgaan: die van samen werking of die van opgedrongen strijd". De heer Van Eibergen zei verder, dat binnen het verbond beslist nog niet één stemmig wordt gedacht over de plannen voor een spaarloon naast een stuk loons verhoging in de contante sfeer. Als men inderdaad tot het invoeren van spaarloon zou komen dan is één van de vragen waarvoor men komt te staan of deze me thode ook voor de laagste inkomens moet gelden, en indien neen, waar men dan de grens denkt te trekken. Meer over de rede van de heer Van Eibergen op de pagina economie. li CANBERRA (AFP en Reuter). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft de minister raad van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie meegedeeld, dat het vrijwel zeker is dat nog meer Ameri kaanse troepen naar Zuid-Vietnam zullen worden gezonden. Hoeveel dit er nog zullen zijn heeft Rusk, die op een besloten bijeenkomst sprak, niet gezegd. Volgens hem zou het nu wel duidelijk dienen te zijn dat Noord- Vietnam de oorlog niet kan winnen. Hij sluit het gevaar niet uit dat andere landen aan die oorlog zullen gaan deelnemen. Dat risico is er, aldus Rusk. Men neemt aan, dat hij China op het oog had. Verscheidene leden van de verdrags- organisatie steunden tijdens de vergade ring van vandaag voorstellen om een intensievere campagne te gaan voeren tegen communistische opstandelingen in het noordoosten van Thailand. De Ameri kaanse minister merkte daarbij enkele malen nadrukkelijk op, dat de plichten van de Verenigde Staten tegenover Thai land dezelfde zijn als die tegenover Viet nam. Thailand is lid van de verdragsorgani satie. De andere leden zijn: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk. Pa kistan, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Boerenpartij verkeert in moeilijkheden doordat ernsti ge twijfel is gerezen aan de politieke zui verheid van twee partijleden die kandi daat zijn gesteld voor de Eerste Kamer. Het gaat om de heer W. J. Haarman, kan didaat voor Zuid-Holland, en ir. H. Adams kandidaat voor Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente ,die volgens de Nieu we Rotterdamsche Courant van gister avond beiden voormalige politieke delin quenten zijn. Volgens het Rotterdamse blad heeft de heer Haarman, de lijsttrek ker van de boeren bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen in Den Haag, vóór deze verkiezingen bij de gemeentesecre taris geïnformeerd of zijn politiek ver leden hem moeilijkheden kon opleveren bij eventuele verkiezing tot raadslid. Tot zijn geruststelling heeft hij toen verno men dat er voor hem geen wettelijk be letsel meer was. Inderdaad is er geen wettelijk verbod dat hun benoeming in de weg staat. Ir. H. Adams zou een „zwaarder" ge val zijn dan de heer Haarman. Hij werd bij een zuiveringsbesluit van 24 april 1946 door de minister van Landbouw wegens zijn oorlogsverieden ontslagen uit zijn functie van rij kspluimveeconsulent en te vens uit alle door hem beklede openbare functies. Volgens de N.R.C. ondertekende ir. Adams destijds een brief met „Heil Hitier" en schreef hij in een andere brief „Wees ervan overtuigd dat u thuishoort in de groep van raszuivere nationaal-so cialisten". Ir. Adams zou voorts lid ge weest zijn van het nationaal-socialistisch genootschap „Saxo-Frisia" en artikelen hebben geschreven in „De Misthoorn de Nederlandse tegenhanger van het be ruchte Duitse anti-semitische tijdschrift Der Stürmer". In het zuiveringsbesluit zou gesproken zijn van „een sterke na tionaal socialistische gezindheid". De heer Adams heeft al vrij lang con tact met de Boerenpartij en werkt mee aan de partijkrant. De heer Koekoek zegt niets te weten van zijn verleden. „Hij zou wel eens iets in een twijfelachtig blad hebben geschreven, maar dan alleen om in dienst te blijven", aldus de heer Koe koek. De verkiezing voor de Eerste Kamer geschiedt op 6 juli door de Provinciale Staten, die 37 nieuwe leden gaan kiezen, BUENOS AIRES, (Reuter en AP) Het leger in Argentinië heeft de macht handen genomen. President Arturo Illia werd vanochtend gedwon gen af te treden. Volgens militaire zegslieden zou generaal Ongania van middag worden ingehuldigd als pre- sidnt van het Zuidamerikaans land. De militaire junta die een greep naar de macht deed na een verschil van ARAGUA SoH ucum Resislenc otamarc O La Rioja Card end02a attwMuMO roRnadamo SsJBeros ^ALKpÖÜ3£?Ji VUUHLANO- OHHetding Spoorweg Btéongrijke weg O mening tussen president Illia en generaal Pistarini, bestaat uit drie opperbevelhebbers van de strijd krachten. De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Sanchez is gearres teerd, nadat tevoren de Argentijnse regring was afgetreden. De bevolking heeft rustig op de revolte gereageerd, alleen het Britse persbureau Reuter meldde vanochtend dat hier en daar in de hoofdstad Buenos Aires scho ten waren gehoord. Groepjes nieuwsgieri gen keken op het plein voor de roze ambtswoning van president Illia naar mi litairen die voor het gebouw op wacht stonden. Pistarini, een 50-jaar oude legerofficier heeft de minister van oorlog en generaal Carlos Caro, de vroegere commandant van het tweede legerkorps, ervan beschul- digd dat zij hun belofte hebben geschon den door de vorige week toch een be spreking met de peronistische leiders te hebben gehouden. Generaal Caro is ar rest opgelegd in zijn bureau op het mi nisterie. Er circuleerden al enige weken gerueh ten in Argentinië dat een staatsgreep door het leger op handen was. Samuel Butler: Wie zijn toevlucht neemt tot de logica, zal erdoor vergaan. WWWw- WWWWWWWW-WWW w «.AA AAA.A De Afrikaanse republiek Roeanda is de eerste staat die een serie post zegels uitgeeft met het embleem van de A.A.A., de Anti Atombomb Ac tion. De tekst op de zegels luidt: Strijd tegen de kernwapens Lntte contre les armes nucléaires)Op de zegel ziet men behalve het embleem van de A.A.A., drie wegvliegende bommenwerpers die een atoom explosie achterlaten, drie vallende bommen en een Afrikaanse moeder met een baby op de arm op de voor grond. De serie omvat zes waarden, uitgevoerd in verschillende kleuren. Advertentie Telefoon 8166 DAMESKAPSALON i Het gaat nu weer redelijk goed met Chuck Taylor, de man die men met triomferend gebaar in de race wagen ziet zitten. Een mooie stunt om zo hoog in de lucht je stuur met beide handen los te laten. Maar waarschijnlijk is het meer wanhooo, want raceauto's zijn geen vliegtui gen. Chuck maakte zijn (korte) vlucht op de baan van New Bremen in de Amerikaanse staat Ohio. De artsen zeggen dat hij weer wat voor uit gaat, al zou je er op het moment dat de foto gemaakt werd geen tien tje voor gegeven hebben. Uitgeverij H. Meulenhoff te Amsterdam wordt met ingang van 1 juli overgenomen door G. B. van Goor Zonen's Uitgevers maatschappij N.V. te Den Haag. H. Meu lenhoff (opgericht in 1905) heeft een ge varieerd fonds. Het bedrijf geeft romans en studieboeken uit. Het bedrijf zal naar Den Haag worden verplaatst, maar onder eigen naam worden voortgezet binnen het kader van de Van Goor-Groep, die thans buiten de moeder maatschappij Van Goor Zonen de uitge verijen Gebrs. Van Cleef, W. van Hoe ve en Kramers (Den Haag), Van Goor België, Manteau en Editions Lumière (Brussel en Antwerpen), de drukkerij Geuze en Co (Dordrecht) en de Binderij Stokkink (Amsterdam) omvat. EINDHOVEN De rijksrecherche heeft alsnog een onderzoek ingesteld naar twee sterfgevallen in het Diaconessenhuis In Eindhoven. Het betreft hier twee vrouwe lijke patiënten, die in de week van 14 tot 20 juni overleden zijn. Zij hadden een operatie ondergaan waarna gebruik was gemaakt van de verontreinigde infusie vloeistof. De doodsoorzaak is echter in beide gevallen zeer moeilijk vast te stel len. Beide patiënten waren zeer ernstig ziek. Advertentie Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 4 t

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1