Beraad in Brussel van WEU-ministers Nederland bereid schuld van Indonesië te verminderen Britten beginnen campagne voor Verenigd Europa Negerbevolking van VS wordt nog steeds armer Manneken Pis teruggevonden Ook hotline Parijs-Moskou Duits „redetiaarsduel" in gevaar Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Wereldbevolking groeit te snel r Van dag tot dag Confrontatie met Vaak doen dit seizoen: aardbeien met shgroom. Negen arrestaties in Belfast na gewelddaden Healey „wilde niet beledigend zijn" telegrammen DINSDAG 28 JUNI 1966 3 Afwachten Waakzaam blijven Odinga zinspeelt op stembusfraude in Kenia Oe Thant naar Moskou Verlamde vrouw met baby 48 uur in vliegtuigwrak TUINGEREEDSCHAP ASBEST BLOEMBAKKEN ALLES VOOR UW TUIN GEBR. VEENINGA Gemakkelijker W Protest tegen Soekarno In de ministerraad van de Westeuropese Unie een tamelijk geflatteerde aandui ding van een zeer los verbond tussen En geland, Frankrijk en de Beneluxlanden is enig leven in de brouwerij gebracht door de bespreking van twee belangrijke punten in de Europese situatie: de verhou ding van Europese landen met Indonesië en de houding van West-Europa tegenover de Frans-Russische heroriëntatie. Uit de besprekingen bleek duidelijk, dat de politiek van De Gaulle nolens volens wordt gevolgd, al blijven de niet-Franse ministers van Buitenlandse Zaken in dit gezelschap „voorzichtigheid" adviseren. Men was het erover eens dat de West europese landen op eigen houtje moeten proberen, hun betrekkingen met Oost- Europa te verbeteren, wat eigenlijk neer komt op een „vrije concurrentie" en zelfs een wedloop naar economische betrekkin gen met de Sovjet-Unie en andere landen van het Oostbloc. Dat in die wedren Charles de Gaulle ver-uitgelopen koploper is, werd in de W.E.U. niet openlijk vast gesteld, maar waarschijnlijk wel bedacht. De hoop op een eensgezinde tegenwerking van de Franse politiek in kleinere Europe se kring is hiermede wel degelijk ver ijdeld, voor zover die hoop bij sommige fervente aanhangers van de anti-De Gaulle-theorie nog bestond. Onze minister Luns heeft tot dusver ge paradeerd als een heraut van de oor spronkelijke Westeuropese lijn, de door Washington geïnspireerde, Europees-At lantische verbondenheid-tot-het-IJzeren Gordijn, die door de Franse desertie is afgeknapt. De afwijzing van de Franse denkbeelden tot overbrugging van de scheiding tussen Oost en West en de om zetting van de koude oorlog in een rela tieve coördinatie van belangen met het Oosten is als dappere leuze tot het on mogelijke volgehouden, maar uit de be sprekingen in de W.E.U. blijkt nu de door braak van een realistischer opvatting. In tussen hebben trouwens de meeste West europese landen al eieren voor hun geld gekozen door handelsmissies naar Moskou en andere Oosteuropese hoofdsteden te sturen. Minister Luns heeft waarschijnlijk zijn tegenkanting mede op Brits advies la ten varen, al zal de geroemde „voorzich tigheid" wellicht voorlopig nog officieel als de Nederlandse richtlijn gelden. Het andere punt, Indonesië, is al even belangrijk. De nieuwe gezaghebbers in Djakarta hebben een deel van het wan trouwen kunnen wegnemen, dat vooral door de „confrontatiepolitiek" van Soekar- no was gegroeid. De Britten hebben, door de beëindiging van de Indonesische vijan delijkheden in Maleisië, wat meer sympa thie gekregen voor Indonesië en het wach ten is nu op een zeer gewichtige stap van Djakarta, de wederaanmelding van Indo nesië als lid van de V.N. Daarna ligt de weg tot directe hulpverlening aan de Indonesische economie open. Minister Luns heeft inmiddels al een Nederlandse bereidheid tot vermindering van de schuld de Indonesiërs verkondigd, waarop de Indonesische reactie niet anders dan gun stig kan zijn. Zo blijken dus nu tamelijk geruisloos twee „confrontaties" tot een einde te zijn gekomen: de confrontatie van West-Euro pa ten opzichte van het Oostbloc, die van 1946 af door West-Duitsland werd geëist in ruil voor medewerking van de Bonds republiek aan de Westeuropese economi sche en politieke eenheidspogingen. En de confrontatie van Indonesië ten opzichte van omringende gebieden binnen de sfeer van wat de machtsbeluste Soekarno als het toekomstige groot-Indonesië droomde. Einde van de confrontatie be tekent: einde van oorlogsgevaar, voor zo ver de thans aan de leiding zijnde po litici in Europa zowel als in het Verre Oosten hun realiteitszin laten gelden. In hoeverre deze pacificatie de voor bereiding tot een ernstiger gezamenlijke confrontatie ten opzichte van China be tekent, moet worden afgewacht, maar in Amerika gelukkig ook langzaam het be sef glorende, dat het hoog tijd wordt om althans te proberen Peking tot een begin van coëxistentie te brengen. Niemand minder dan Robert Kennedy is van dat besef de exponent, en hij heeft een meerderheid der publieke opinie ach ter zich. BRUSSEL. (ANP). Nederland is bereid de Indonesische schuld van 1.400 miljoen dollar tot een vierde terug te brengen. Dit heeft volgens welingelichte kringen in Brussel de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren tijdens de driemaandelijkse vergadering van de ministerraad van de Westeuropese Unie verklaard. De schuld zou wor den teruggebracht tot 350 miljoen dollar; de terugbetaling zou voorts over een periode van twintig jaar kunnen worden verdeeld. Er zal worden gestreefd naar een uit drie delen bestaand programma voor economische samenwerking met Indo nesië. Daaraan zou moeten worden deelgenomen door crediteurlanden zoals Japan, de Verenigde Staten en de Westduitse bondsrepubliek. De Nederlandse minister, aldus meldt onze correspondent in Brussel, hield zijn uiteenzetting op verzoek van zijn colle ga's in de WEU, de EEG-landen en Groot- Brittannië. Op grond van de besprekingen die minister Luns in Den Haag heeft ge voerd, had de minister wel vertrouwen in de politieke ontwikkeling in Indonesië. Vóór hem had de Britse minister voor Europese Zaken, Thompson, rapport uit gebracht over het beëindigen van het con flict tussen Maleisië en Indonesië. Hij had daarbij duidelijk gemaakt dat men er goed aan zou doen een afwachtende hou ding aan te nemen, omdat men toch niets of weinig weet van het verdere verloop der gebeurtenissen en omdat men wel be grijpt dat Indonesië zich min of meer in schikkelijk had getoond, juist met hoop op te ontvangen hulp. De Indonesische schuld aan Nederland van ongeveer 5 miljard gulden is niet de enige schuld van Indonesië. Ook de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland hebben hun vorderingen en over die van de Sovjet- Unie is dan nog niet eens gesproken. jyWWWWtAAAAAAAA/WWUWWUWUWWI/MWMWVWMWMIftftA/MWW Ook de verhoudingen tussen de landen van de WEU en die van het Oostblok zijn gisteren ter sprake gekomen. Het is weer minister Luns geweest die zich in dit ge zelschap van hiërarchiek tweede keuze (minister Couve de Murville is met gene raal De Gaulle in de Sovjet-Unie, minister Schroder ontvangt in Bonn zijn Italiaan se collega enz.) heeft kunnen uitleven en die zijn licht heeft laten schijnen. Volgens de Nederlandse opvattingen, al dus minister Luns, is de invloed van de Sovjet-Unie op de satellietlanden minder dan enige jaren geleden. De minister meende dat het toch op korte termijn be ter zou zijn bilaterale besprekingen te voeren en dat men vrij spoedig zal pro beren een verdrag af te sluiten tussen de landen van het Pact van Warschau en die van het Westen. De algemene tendentie van de andere WEU-landen was dat men er inderdaad verstandig aan deed te zoe ken naar contacten op het economische en culturele vlak met de satellietlanden, maar dat men, militair en politiek gezien, toch wel waakzaam moest blijven. LONDEN (AFP) Ongeveer tweehon derd Britse parlementariërs, leden van de drie partijen Labour, Conservatie ven en Liberalen en talloze vooraan staande 'figuren uit de universitaire, de maatschappelijke en de kerkelijke wereld en van de vakbonden hebben de verkla ring van „de campagne voor een Euro pese politiek gemeenschap" getekend die vanochtend tijdens een persconferentie in het Lagerhuis is ingeluid. De nieuwe organisatie, die in de herfst in Groot-Brittannië met haar campagne zal beginnen, bepleit „de schepping van een verenigd West-Europa, in het kader van het Atlantisch bondgenootschap", dat in een machtige positie zou zijn om nau we en vriendschappelijke betrekkingen aan te gaan met Oost-Europa en de ont wikkelingslanden doelmatige steun zou kunnen geven. Lord Gladwyn Jebb, de voormalige Britse ambassadeur in Parijs en voorzit ter van de nieuwe organisatie, die de cam pagne inluidde, deed een beroep op Frank rijk toe te geven dat „Groot-Brittannië gereed is deel te nemen aan de bouw van Europa." NAIROBI (Reuter) De oppositiepar tij van de voormalige vice-premier van Kenia, Oginga Odinga, heeft maandag meegedeeld de uitslagen van de „kleine algemene verkiezingen niet te kunnen aanvaarden. In een verklaring wordt gezegd dat de partij, de Keniase Volksunie, reden heeft aan te nemen, dat er aan deze verkiezin gen „een luchtje zit", ook al omdat de regering veertien dagen heeft gewacht met de bekendmaking van de uitslagen. Toen in 26 van de 29 kiesdistricten de uitslagen bekend waren, had de regerings partij, de Afrikaans- Nationale Unie, acht tien zetels gewonnen en de oppositiepartij acht. Van drie afgelegen kiesdistricten in het noordoosten van Kenia kwamen gis teren de uitslagen binnen. Om veilig heidsredenen bleven de stembussen ver zegeld tot maandagochtend. Minister Luns NEW YORK (AFP) Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties zal op uitnodiging van de Russische re gering van 25 tot 28 juli een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. De secretaris generaal heeft tot nog toe geen plannen om op de heen- of terugreis naar Moskou andere landen te bezoeken. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse ne gerleiders die op de laatste dag van de mars naar Jackson zo verrassend eens gezind optraden, hopen dat zich de ko mende weken meer negers zullen laten inschrijven om stemrecht te krijgen. De afgelopen drie weken verzekerden 4077 negers zich van dat recht in de staat Mississippi. Het was Meredith erom be gonnen de vrees weg te nemen bij de tienduizenden die de proef nog moeten afleggen om te mogen stemmen. Het is niet zeker dat hem dat is gelukt met dit massale historische protest dat Amerika in het weekeinde direct op de televisie meebeleefde. In verschillende plaatsen zijn de span ningen toegenomen en de kreten van „zwarte macht", die dr. Martin Luther King iedere keer probeerde te verzachten, klinken nog na in die dorpen waar de ridders van de Klu Klux Klan hun geste ven puntmutsen hebben klaarliggen en de houten kruisen achter in hun auto mee voeren, gaarne bereid tot iedere contra demonstratie. De negerleiders trekken nu terug naar de grote steden, waar het deze zomer waarschijnlijk het hardst zal broeien. Want de veranderingen in het zuiden mo gen dan wel tergend langzaam gaan, ze vinden eindelijk plaats en de conflictsitua tie verscherpt zich in de steden. Wets voorstellen worden wel ingediend. Maar de door de regering-Johnson verklaarde „oorlog tegen de armoede" heeft nog weinig uitwerking in de steden en daar om vreest men juist daar nieuwe moei lijkheden. In sommige Amerikaanse ste den breiden de getto's zich nog steeds uit. Meer blanken trekken weg naar de buitenwijken en negers en Puertorieanen (Van onze correspondent) BRUSSEL Het befaamde Brusselse Manneken Pis, dat november vorig jaar werd gestolen, is terecht. Onbekenden hebben vorige week het Antwerps week blad De Post opgebeld met de medede ling dat het beeldje „ergens" in een ka naal zou liggen, ter hoogte van een be paalde brug. Na enig zoeken is het bron zen beeld daar gevonden. Maandag is het beeldje, dat één van de ontelbare afgiet sels is van het achttiende eeuwse origineel dat in het Brussels stedelijk museum wordt bewaard, aan den volke getoond. „Toevallig" gebeurde dat tijdens een persconferentie van het casino van Knok- ke, waar binnenkort weer het songfestival wordt gehouden. Advertentie komen in hun uitgeleefde huurkazernes wonen. Een zo juist uitgekomen rapport van het Amerikaanse ministerie van Arbeid constateert dat de negers in Watts de negerwijk van Los Angeles, waar vorig jaar 43 doden vielen bij een opstand er nog slechter aan toe zijn dan een jaar geleden. De studie zegt dat de negerfa milies sinds 1960 ieder jaar 400 dollar per familie minder konden besteden voor noodzakelijke uitgaven, terwijl de blanke families in Los Angeles ieder jaar op nieuw aanmerkelijk meer konden uitge ven dan het jaar tevoren. Ook in Harlem, de negerwijk van New York, wordt de situatie slechter, omdat de negers die wat beter af zijn vertrek ken en nieuwe arme families hun plaats innemen. Niemand durft werkelijk te in vesteren in deze getto's en de federale, staats- en stadsregering hebben ervoor gezorgd dat de hulpprogramma's zo met politieke twisten verweven raken dat er uiteindelijk heel weinig gebeurt. President Johnson is herhaaldelijk door verschillende negerleiders voor deze ge vaarlijke situatie in de steden gewaar schuwd. Het uitblijven van zijn reactie schrijft men op rekening van de verkie zingen die dit jaar worden gehouden. Dui zenden negers mogen dit jaar dan stem recht hebben gekregen, in Washington houdt vooral net Congres de nieuwe maatregelen tegen. De regering legt zich daar gewillig bij neer. KIEV (AFP) Bij besprekingen tus sen president De Gaulle en de Sovjet russische leiders zou het besluit zijn ge nomen om een permanente telefoonlijn tussen het Kremlin en het Elysée in te stellen, naar het voorbeeld v^n de verbin ding Washington-Moskou. SEATTLE (AFP) Een half verlamde Amerikaanse vrouw en haar twee maan den oude baby die 48 uur in de vernielde cockpit van een particulier vliegtuigje aan sneeuw en wind hebben blootgestaan zijn door een helikopter van de Ameri kaanse luchtmacht gered. Het toestel met de 25-jarige Amerikaan se Karla Little aan boord was tegen de berg St. Helen in de staat Washington ge vlogen, waarbij haar man en haar schoon moeder om het leven kwamen. Mevrouw Little liep een wervelfractuur op, waar door zij gedeeltelijk werd verlamd. Zij slaagde erin aan bevriezing te ontkomen door zich en het kind in een deken te wikkelen. Nadat een militair hefschroefvliegtuig het wrak had ontdekt, konden moeder en kind naar een ziekenhuis worden over gebracht. NATURALISTEN Ged. Oude Gracht 62. Haarlem. Tel. 11269 (Van onze correspondent) BONN Wanneer niet deze week de voorbereidende gesprekken kunnen wor den afgesloten, zullen de openbare discus sies van sprekers van de Oostduitse SED en de Westduitse SPD (Socialisten) op 14 en 21 juli in Chemnitz en Hannover niet kunnen doorgaan. Aldus West-Berlijns burgemeester en voorzitter van de SPD Willy Brandt in een brief aan Oost- Duitslands sterke man Walter Ulbricht. Deze had van zijn kant in een brief, die hij 22 juni aan Willy Brandt zond en waar van de inhoud pas gisteren werd bekend gemaakt, voorgesteld om ter voorberei ding van de „redenaarsduels" in Chem nitz en Hannover allereerst nog weer voorbereidende besprekingen in Maagden burg en Hannover te houden. De Westduitse sociaal-democraten krij gen nu genoeg van het touwtrekken in Oost-Bertijn. Daarom was de teneur van Willy Brandts brief aan Ulbricht: „Wanneer de machthebbers in Pankov werkelijk nog wat zien in de uitwisseling van redenaars op 14 en 21 juli in Oost en West-Duitsland, dan moeten ze nu eerst wel met de kaarten op tafel ko men". In televisievraaggesprekken verklaar den gisteravond zowel de plaatsvervangend voorzitter van de SPD, Herbert Wehner, alsook Willy Brandt, zich pessimistisch over de plannen voor Chemnitz en Hannover. Duidelijk is in ieder ge val, dat de problematiek van de komst van Brandt en Wehner naar Chemnitz, de Oostduitsers boven het hoofd is gegroeid. Intussen is van Oostduitse zijde nog steeds niet bekendgemaakt welke redenaars uit Oost-Berlijn de hoofdbestuursleden van de SPD tegenover zich zullen zien. Willy Brandt die in zijn televisie-interview gis teravond liet doorschemeren, dat hij be reid is de datum voor de ontmoeting nog weer eens te verschuiven, wanneer men kon verwachten dat in Oost-Berlijn de problematiek hiermee overwonnen kon worden, voelde er echter niet voor om als speelbal van de SED te worden ge bruikt. BONDSKANSELIER Erhard verklaarde afgelopen weekeind in een vraaggesprek dat hij niet geloofde dat het „redenaars duel" nog tot stand zou komen. „Het zou de hereniging van Duitsland ook geen stap dichterbij gebracht hebben" voegde hij er aan toe. Maar dat heeft SPD-voorzitter Brandt ook nooit beweerd. Brandt hoopt slechts ermee te bereiken dat „de men sen in de zone" zoals het in de Bonds republiek officieel heet het wat „ge makkelijker" zouden kunnen krijgen wan neer het gesprek tussen Oost en West een maal op gang was gebracht. ADVERTENTIE NEW YORK (AFP) Als niets wordt gedaan om de geboortegolf tegen te gaan, zal de wereldbevolking thans ongeveer 3.300 miljoen zielen tegen het eind van deze eeuw zeven miljard 400 miljoen zie len bedragen. Dit heeft de Amerikaanse socioloog Philip Hauser van de universi teit van Chicago vandaag gezegd op een conferentie over „bevolking en expansie" die in New York wordt gehouden. De Amerikaanse socioloog zei dat in 1960 in zeven landen China, India, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Indone sië, Pakistan en Japan 53 percent van de wereldbevolking leeft, één miljard 750 miljoen mensen. „Slechts iets dat even onwaarschijnlijk is als een wonder zou kunnen voorkomen dat deze landen tegen het jaar 2000 een totale bevolking van drie-of vier miljard mensen tellen", aldus Hauser. BELFAST (Reuter) De politie van Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland, heeft negen mannen gearresteerd na een golf van gewelddaden die uitbraken als gevolg van spanningen tussen rooms-ka- tholieke en protestantse groepen. Vijf van de gearresteerden worden beschuldigd van moord. De spanning in Belfast was het afgelo pen weekeinde gestegen nadat een acht tienjarige rooms-katholieke barkeeper was gedood. Een zeventigjarige vrouw werd voordien gedood bij een bomaan slag op haar woning en een 28-jarige fa brieksarbeider werd een maand geleden doodgestoken. Premier O'Neil heeft maandag zijn be zoek aan Parijs afgebroken, omdat hij vreesde dat het tot een botsing op grote schaal zou komen. LONDEN (Reuter en AFP) De Britse minister van Defensie, Healey, heeft gis teren in het Lagerhuis verontschuldigin gen aangeboden voor zijn uitlating dat president De Gaulle een slecht bondge noot is. De opmerking van Healey, gedaan op een zaterdag gehouden bijeenkomst, was onmiddellijk aangegrepen door de conser vatieve oppositie, die de regering wilde vragen of zij de mening van haar minis ter deelde. Healey had letterlijk gezegd: „Nie mand in Europa vertrouwt hem (De Gaulle) toe het woord namens allen te voeren. Hij wordt als een slecht bond genoot gezien in de NAVO en als een slecht deelgenoot in de Europese Econo mische Gemeenschap. Een slecht bond genoot en een slecht partner kan niet voor de rest van zijn deelgenoten onder handelen". Healey zei in het Lagerhuis, dat hij niet de bedoeling heeft gehad beledigend te zijn. „Ik betreur dat ik woorden heb ge bruikt die ik, bij nader inzien, beter niet had kunnen gebruiken", aldus de Britse minister. In Djakarta nemen de demonstraties tegen president Soekarno in omvang en aantal toe. Elke dag stromen dui zenden jongeren samen bij het sport paleis waar het Volkscongres ver gadert. Ze werden maandag toege sproken door congresvoorzitter, generaal Nasoetion. Hij werd har telijk toegejuicht. (Telefoto). Erkenning. De Philippijnen hebben de erkenning van de staat Singapore be kend gemaakt. Nazi's. Ter voorbereiding van het staat- siebezoek van de Israëlische president Sjazar aan Chilie zijn bekende nazi's Santiago uitgestuurd. Arabieren in San tiago zijn onder toezicht geplaatst. Alpinisten. Twee jonge Joegoslavische al pinisten zijn bij een val in de Sloveense Alpen om het leven gekomen. Toerisme. Amerikaanse toeristen hebben het vorig jaar meer dan 3.1 miljard dollar in het buitenand uitgegeven. Buitenlanders hebben het vorig jaar bijna 1.4 miljard dollar in de V.S. uit gegeven. Vliegtuigongeluk. Bij Gulfport in de Ame rikaanse staat Mississippi is maandag een tweemotorig vliegtuig verongelukt. De beide vliegers kwamen om en de tien passagiers werden gewond. Overeenkomst. Frankrijk en Joegoslavië hebben een nieuwe overeenkomst voor technische en wetenschappelijke sa menwerking gesloten. Er zal meer uit wisseling komen van hoogleraren en en wetenschappelijke onderzoekers. Reuzenvliegtuig. De Lockheed vliegtuig fabrieken in Californië hebben dinsdag een triplex-model op ware grootte ge toond van het supersonische vliegtuig dat de fabriek wil bouwen en dat 266 mensen in 23 uur rond de wereld kan vervoeren, vliegend op een hoogte van twintig kilometer. Hitte. Maandag stond het kwik in New York om drie uur in de middag op 37.22 graden wat een hoogterecord is voor deze datum. Autobotsingen. Elf mensen zijn om het leven gekomen bij verkeersongelukken in het weekeinde. Dat delen de War- schause maandagavondbladen mee. Onlusten. In de steden Davengere en Ha- rihar in de Indische staat Mysore ii maandag een uitgaansverbod afgekon digd na een dag van hevige onlusten, waarbij drie mensen door kogels van de politie het leven lieten en veel scha de is aangericht. Men protesteert te gen de voorgestelde benoeming van een commissie van onderzoek om een tien jaar oude grenskwestie tussen de staten Mysore en Maharasjtra op te lossen. Autobus. Bij de Indische stad Agra is een autobus in brand gevlogen als gevolg waarvan veertig inzittenden het leven verloren. Dertig passagiers moesten met ernstige brandwonden in zieken huizen worden opgenomen. De brand brak uit, toen een inzittende in de buurt van een lekke benzinetank een sigaret opstak.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3