Piet Mondriaan (1872-1944) E Gysbert Japicx luisterrijk herdacht tu Opera-intendant stelt ultimatum aan het Rijk en de stad Amsterdam Chefarine .4 Bouw de Operaof ik verdwijn Uitgevers gaan weer praten met de boekhandelaren Bijna een miljoen voor manuscript uit 1480 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! DINSDAG 28 JUNI 1966 9 Kunst zal verdwijnen naarmate hei leven meer in evenwicht komt „KUNST IS SLECHTS EEN VERVANGINGSMIDDEL gedurende de tijd dat de schoonheid in het leven tekort schiet. Kunst zal verdwijnen naar mate het leven meer in evenwicht komt". Dat schrijft in maart 1942 de Nederlander Piet Mondriaan, die voor Hitiers horden uit Europa moest vluchten en pas weer rust vindt aan de East 56th Street in New York. Hij voegt daaraan toe: „Thans is kunst nog van het grootste belang, omdat door haar op directe en van individuele opvattingen onafhankelijke wijze de wetten van het evenwicht worden gedemonstreerd". Mondriaan is dan 70 jaar oud, twee jaar later zal hij overlijden, maar zijn oeuvre heeft zijn naam voorgoed verbonden met het zoeken van nieuwe wegen in de beel dende kunst. Zijn zoeken en vinden kan men stap voor stap volgen in de overzichtstentoonstelling die tot 7 augustus in het Haagse Gemeente museum wordt gehouden. Operagezelschap Forum met Amerikaanse musical Koningin onthulde beeld Hamburgse onruststokers snel voor de rechter De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De radio geeft woensdag Orgel van Masevaux bij brand verwoest Televisieprogramma PIETER CORNELIS MONDRIAAN is 7 maart 1872 in Amersfoort geboren. Zijn vader was daar hoofd van de christelijke- gereformeerde school en het gezin aan de Kortegracht leefde volgens de regels van een streng calvinisme. Vader was een uitstekende tekenaar en stelde die aanleg vrijwel geheel in dienst van zijn beroep: op het schoolbord tekende hij treffende scènes uit de bijbel. Zoon Piet tekende sinds de tijd dat hij een potlood kon vast houden. Hij kreeg tekenles van zijn va der en schilderles van zijn oom naam genoot en een van de mindere goden van de Haagse School. Toen Piet te kennen gaf van schilderen zijn beroep te willen maken stuitte dat op grote weerstand, zijn vader stond er op dat hij diploma's zou halen zodat hij eventueel les zou kun nen geven. Zijn lagere en middelbare ak tes tekenen zijn altijd zijn verdediging ge- Heven tegen aanvallen op zijn rakkennis als schilder: hij beheerst ook de akade- mische stijl. Hij trok naar Amsterdam en nam van 1892 tot 1897 schilderles aan de Rijksacademie daar MONDRIAAN IS STRAATARM, houdt zich in leven met portretteren en het ko piëren van oude meesters. Twee jaar werkt hij in het Brabantse Uden, maar komt in 1905 naar Amsterdam terug. Met moeite kan hij de huur opbrengen voor zijn atelier, eerst aan het Rembrandt- plein, later in de Albert Cuypstraat. Hij wandelt veel door het polderlandschap om Amsterdam. De boerderijen van Duiven- drecht, de boomgroepen langs het Gein bij Abcoude schildert hij onder alle mo gelijke omstandigheden: na een regenbui, bij opkomende maan, beschenen door de laatste stralen van de zon. In deze tijd komt hij in contact met de theosofie, die later zijn wereldbeeld diepgaand zal beïn vloeden. Tot het eind van zijn leven blij ven de geschriften van Krishnamurti tot zijn meest geliefde boeken behoren. Hij leert Jan Toorop kennen en via hem het kunstleven van Domburg, dat gegroe peerd is om huize „Loverendale" van is „In echte boogie-woogie zie ik een strek king die aan de mijne verwant is: des tructie der melodie (natuurlijke verschij ningsvorm) opbouw door voortdurende tegenstelling van pure uidrukkingsmidde- len, dynamische ritme". Hij leeft zeer te ruggetrokken. Als zijn vriend Harry Holtzman hem op een dag in januari 1944 komt opzoeken, ligt hij al verscheidene dagen met longontsteking in bed. In de morgen van 1 februari sterft hij in het Marray Hospital. Twee dagen later ko men honderden vrienden van allerlei na tionaliteit naar zijn graf op Cypress Hill Cemetery in Brooklyn. In zijn atelier staat op de ezel het onvoltooide „Victory Boogie-Woogie". Het Operagezelschap Forum zal in het nieuwe seizoen weer een musical uitbren gen; op 1 januari wordt de première ge geven van de musical „A funny thing happened on the way to Forum" van Stephan Sondheim, de tekstschrijver ran de West Side Story. De Nederlandse titel wordt waarschijnlijk „Iets geks rond het Forum Romanum". Deze musical heeft in Amerika een enorm succes en het ligt in de bedoeling de Amerikaanse regisseur Georges Abbot uit New York over te laten komen om ook hier de regie te voeren. De musical is een heel gecompliceerd geval van ko mische verwikkelingen, zich afspelend voor en in drie huizen: het huis van een patriciër, een bordeel (met zes meisjes) en het huis van een vader die al gerui- e tijd naar zijn twee kinderen zoekt. Vooraf gaat een proloog waarin alle zes tien medespelenden worden voorgesteld met een in Amerika al populair gewor den introductie-lied. De muziek is ge heel in jazz-stijl en voor de begeleiding onderhandelt men thans met een combo. Historische reisbeschrijving. De in 1692 in Amsterdam verschenen reisgids „Noord en Oost-Tartarije" van Nicolaas Witsen is dezer dagen voor het eerst in het Russisch uitgegeven. Volgens het pers bureau Tass heeft men aan de hand van dit boekwerk de eerste boottochten van Russische onderzoekers van de Lena naar Nova Zembla kunnen reconstrue ren. Het boek, dat gedetailleerde be schrijvingen geeft van 37 tochten die Nicolaas Witsen in Siberië maakte, is in het Russisch vertaald door Wilhelmina Triesman, een etnologe uit Leningrad. GISTEREN WAS DE belangrijkste dag van de plechtigheden waarmee Friesland zijn grote taai-voorvechter efi dichter Gys bert Japicx herdenkt, ter gelegenheid van zijn sterfdag, drie eeuwen geleden. Ko ningin Juliana arriveerde per auto om half drie in Bolsward, nadat zij ver he likopter van Den Haag naar Leeuwarden was gereisd. Voor de Martinikerk onthul de zij het door de Amsterdamse beeld houwer Wiflried Put vervaardigde beeld van de Friese bard. Het onthulde beeld is een met bons-oxyde gekleurd gips-af- gietsel, dat later vervangen zal worden door het definitieve bronzen beeld, dat nog niet gegoten kon worden. Na deze plechtigheid begaf de koningin zich naar de historische raad zaal van het stadhuis in Bolsward, waar door haar commissaris in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. de expositie „Wurd en Byld" werd ge opend die gewijd is aan Gysbert Japicx en de kunst van zijn tijd. De expositie wordt begeleid door een geheel aan de Bolswarder dichter gewijd „Schrijvers Prentenboek". De expositie omvat ook schilderijen van tijdgenoten als Frans Hals, Rembrandt, Jan Steen, Gerard Dou, Jan van Goyen, Salomon Ruysdael en Philip Wouwermans. Oxford stond een handschrift van Gysbert Japicx voor de expositie af. Na de opening van de tenoonstelling werd door de directeur van de Friese Academie, mr. dr. H. de Vries (tevens secretaris van het Gysbert Japicx-co- yy yy Advertentie op a XQftiwda In de algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Uitgeversbond heeft het bestuur meegedeeld goede gron den te hebben voor de verwachting nog voor 1 oktober tot overeenstemming te komen met de Nederlandse Boekverko persbond. De moeilijkheden betreffen de door de Uitgeversbond voorgestelde wijzigingen in de nog van kracht zijnde regeling in zake het Handelsverkeer; met name de uitbreiding van het aantal verkooppun ten. Nu het bestuur verwacht met de boekverkopers nog tot overeenstemming te kunnen komen, heeft de algemene vergadering van de Uitgeversbond het be ltuur gemachtigd met de Boekverkopers bond een nieuw gesprek te beginnen. I Dertien jongens die als de gangmakers beschouwd worden van de relletjes na het optreden van de Beatles op zondag lijn gisteren veroordeeld tot boetes en tuchthuisstraffen van tien dagen tot vier weken. De politie heeft meegedeeld dat er bij de onlusten in Hamburg 177 jongeren zijn gearresteerd van wie de meesten weer in vrijheid zijn gesteld. Eén jongen heeft van de rechtbank opdracht gekregen vijf weken in een ziekenhuis te gaan werken. Mondriaan. Marie Tak van Poortvliet, waar ook freu le Jacoba van Heemskerk, lid van de ex pressionistische groep „Der Sturm" veel komt. In deze omgeving, waar graag en veel over geestelijke waarden wordt ge discussieerd, voelt hij zich thuis. Hij is zeer produktief en kiest de vrijstaande boom of toren als favoriete onderwerpen. IN PARIJS LEERT HIJ het kubistische werk van Braque en Picasso kennen. Hij komt onder de indruk van hun werk. In een vertrouwelijke bui laat hij de schrijf ster Til Brugman zijn kladboek zien. La ter schrijft zij daarover: „Het kladboek half vol in 1910 bevatte de contouren van de ovdle schilderijen en tintjes van de al lerfijnste kleur. Het bevatte ook, aan het eind van de gebruikte blaadjes aanduidin gen van zijn eerste abstracte, rechthoe kig werk. Voorzichtig, doch vast aangezet, kleur van één tint, blauw, rood, geel. Er tussen grijs, wit, zwart. „Ik word pri mair", zei Mondriaan. Een van zijn brie ven aan Til Brugman besluit hij met: „Parijs is toch wel ver, vind je niet?. Ik bedoel, erg opgeschoten. De eerste wereldoorlog verrast hem in Nederland. Een jaar later sluit de man, die niet bij een groep is onder te bren gen, zich aan bij de Stijl-groep. Hij pu bliceert zijn artikelenreeks „De nieuwe beelding in de schilderkunst", waarin hij de idee uitdraagt slechts van de rechte horizontale en vertikale lijn gebruik te maken als beeldmiddel. Hij is dan 45 jaar. Na de oorlog gaat hij opnieuw naar Parijs. In die gigantische dynamische stad, waarvan hij herhaaldelijk zegt ziels veel te houden, leeft hij stil, bijna ver- droomd voor zich heen. Hij noemt zich er Mondrian. Hij werkt hard, exposeert re gelmatig, maar de verkoop van schilde rijen blijft een knelpunt. Als één van de Parijse bohémiens hem dertig frank te leen vraagt, spreekt half artistiek Parijs daar schande van. Dat doe je niet bij de straatarme Mondrian. Hij gaat weinig met vrouwen om. De reden daarvoor zijn één enkele ongelukkige liefdesaffaire en zijn financiële toestand. Toch staat bij de ingang van zijn atelier in de Rue du Dé part altijd een vaas met bloemen, als een eerbewijs aan de enkele vrouw die hem nu en dan komt opzoeken. Want hoffelijk en gastvrij blijft hij, altijd bereid zijn schotel en zijn witte wijn met een vriend te delen. HIJ HOUDT VAN DE overvolle kroeg jes van Montparnasse, maar sinds hij de jazz heeft leren kennen, vermaakt hij zich ook graag, even schutterig als opgewon den, in dancings. Als hij bijna zestig jaar is, neemt hij dansles. Zijn naam heeft een bekende klank gekregen en regelmatig wordt hij geïnviteerd voor feesten. Stil, weemoedig glimlachend ziet hij het ge woel aan. In zijn sober gemeubileerd ate lier draait hij jazz-platen op een roodge schilderde ko'ffergrammofoon en werkt in uiterste concentratie aan zijn geometrische composities. „Foxtrot A", noemt hij een van zijn werken uit 1930. Even vóór de tweede wereldoorlog gaat hij naar Londen. Tijdens een van de bom bardementen van Londen wordt het huis van zijn buurman getroffen. De achten zestig-jarige heeft geen ogenblik rust meer. Vrienden halen hem over naar Amerika te komen en op 3 oktober 1940 komt hij daar aan. Hij woont in New York eerst in East 56 th, later East 59th Street. In deze laatste periode krijgt hij het voor het eerst in zijn leven financieel wat gemakkelijker. WAT ZIJN VOORKEUR betreft voor jazz: de boogie-woogie trekt hem sterk aan. Kort voor zijn dood schrijft hij: Een manuscript van William Carton, de eerste Engelse drukker van de „Me- tamorphosenvan Ovidius is voor 900.000 gulden verkocht aan een Amerikaanse handelaar. Dit is het hoogste bedrag dat ooit voor een manuscript is betaald. De deskundigen zijn het er niet over eens of het manuscript in Caxton's eigen handschrift is. De afbeeldingen zijn waar schijnlijk de oudste Engelse tekeningen bestemd voor een gedrukt boek. Aange nomen wordt dat Caxton Ovidius in 1480 uit een Franse versie vertaalde. In 1476 was hij uit Europa teruggekeerd met het vurige verlangen het in het Engels te drukken. „Mijn pen is versleten en mijn hand vermoeid van het overschrijven", noteerde hij. In 1481 zag zijn eerste ge drukte uitgave het licht, die hij wilde doen volgen door Ovidius. Maar de ma nuscripten zijn nooit gepubliceerd. De eerste negen delen ervan die nu ge veild zijn zijn lang spoorloos geweest; de delen 10 tot 15 waren door Samuel Pepys (1633-1703) gekocht, (die bevinden zich nu in Cambridge). De eerste negen delen werden teruggevonden in een berg oud papier uit de bibliotheek van sir Thomas Phillips, een in 1872 overleden Engelsman met zo'n hartstocht voor ma nuscript dat hij zelfs voorraden van vod denmannen opkocht. Bij zulk afval werden de losse vellen van Caxtons manuscript hervonden. Maurice Huisman, de intendant van de Nederlandse Opera, heeft de rijksover heid en de gemeente Amsterdam een ul timatum gesteld. Als vóór september het plan tot het bouwen van een opera in Amsterdam naar het plan-Bijvoet (bouw tijd zeven jaar) niet is aanvaard zal hij zijn ontslag indienen en nog slechts het komende operaseizoen zijn functie waar nemen. Met de uitvoering van dit plan hangt samen het gebruiken van een transportabel plastic theater naar het ontwerp van de Rotterdamse architect Bakema in de periode dat de definitieve behuizing nog niet gereed is. De inten dant van de Nederlandse Opera legde gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam zijn verklaring af. Dr. Huisman zei: „Deze opera heeft een eigen huis nodig. Deze Festihal moet on verwijld in Amsterdam worden gebouwd. Als men die beslissing niet neemt, putten wij onze krachten uit in een leegte. Er rest mij niets dan' in het openbaar de vraag op te werpen: wil de overheid een opera, een kwaliteitsopera, in Nederland of WiTmëh dat fitét. Is het antwoord po Advertentie Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! sitiéf, dan sta ik gereed. Is het negatief laat men mij dan geen verwijt maken als ik het stadium van improvisatie niet langer voortzet Het aan de minister voorgelegde plan van de Rotterdamse architect Bakema, voor een verplaatsbaar, modern plastic theater 3.000 zitplaatsen kosten 2 miljoen vindt dr. Huisman in vele op zichten wel acceptabel, maar niet als de finitieve oplossing. De heer Huisman begon met een over zicht te geven van het afgelopen eerste overgangsseizoen. Daarin is, zo zei hij, het programma punt voor punt verwezen lijkt. Wel is niet iedere keer in de roos geschoten, maar met een opera zonder orkest zijn voorstellingen gegeven, waar aan de grootste orkesten uit het land heb ben meegewerkt; zonder koor is een jong vocaal ensemble opgezet, dat zowel Mo zart als Schat kan zingen; grote Neder landse talenten is de mogelijkheid gebo- deWhun kunnen te tonen; er is nu een springplank voor jonge Nederlandse ar resten, namelijk de Opera-Studio en het Lente Opera Festival, noodzakelijk voor de toekomst. De voortzetting van deze opleiding van jonge krachten is overigens afhankelijk van een gevraagde en ge hoopte subsidieverhoging. DE INTENDANT releveerde een aantal voorstellingen en liet daarop volgen: „Dit alles is alleen maar vuurwerk. Het kan misschien nog één of enige keren worden herhaald, maar vroeg of laat zal dat als culturele nonsens voorkomen, die op een trieste middelmatigheid uitloopt. Nu, op dit ogenblik, moeten de staat en de stad Amsterdam op dit gebied verantwoorde lijkheid nemen", aldus de intendant, die de onverwijlde bouw van een Festihal in de hoofdstad bepleitte. „De gemeente Amsterdam op dit gebied verantwoorde de staat de verdere gang van zaken fi nanciert. Is het risico zo groot? De nieu we theaters in ons land en in heel Europa bewijzen toch dat de nieuwe zaal, die zo essentieel is voor de cultuur, onmiddel lijk het publiek stimuleert. Natuurlijk be staat er een financieel probleem in de orde van grootte van dertig miljoen gul den. Dit bedrag is niet in één keer nodig, het kan verdeeld worden over zeven jaar. Eén ding is zeker: Amsterdam en Neder land hebben ir 1966 nog geen zaal, die aan de behoefte van de opera en van het ballet tegemoet komt; de zaal die het pu bliek geeft wat het hebben moet. Wenst men een opera, dan is het logisch dat men er een eigen huis voor schept." HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws, ochtendgymnastiek en soc. strijdlied. 7.23 Gram.muziek en reportages. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek en reportages. 9.00 Van alle markten thuis, voor de huis vrouw. 9.05 Klass. gram.muziek. 9.25 Gram. muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 De wereld van het Exlibris. 11.32 Gewijde muziek. 12.00 Instrumentaal ensemble. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango-rumba orkest. 13.00 Nws. 13.10 Ak- tualiteiten en kalender. 13.30 Exotische or kestmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Koor. (Tussen 15.30-17.00 Evt. onderbr. rechtstr. reportage van de Ronde van Frankrijk). 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer. 17.30 Vara-dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Aktuali- teiten. 18.20 Uitzending van de K.V.P. Kaar ten op tafel uitzending politieke zaken. 18.30 A. Roland Holst en William Butler Yeats. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muziek voor kinderen. 19.30 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk. 19.40 Artistieke staalkaart. Nationaal programma: 20.00 Nws. 20.05 Ge lukwens. 20.10 Open-Luchtigheden: gevar. progr. 21.30 20.000 maal, klankbeeld rond het wereldmuziekconcours te Kerkrade 21.50 Promenade-orkest en radiokoor. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.50 Avondoverdenking. 23.00 Amusementsmuziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek. (7.30 Nws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Gram.mu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw 10.10 Amusementsmuziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Concertgebouworkest. 12.00 Gram.mu ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land -en tuin- Nws. bouw. 12.30 Nws. 12.40 Hervormde kerk dienst. 13.00 Operafragmenten. 14.00 Voor dracht. 14.10 Gram.muziek. 15.50 Bijbelver telling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheidsvoorichting: De geweldsin- structie. 18.00 Gram.muziek. 18.30 Het Spec trum. 18.50 Draaiorgelmuziek. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 A cappellakoor. 19.5 Wereldpanorama: buitenlands commentaar. Nationaal programma: 20.00 Nws. 20.05 Ge lukwens. 20.10 Pianomuziek. 20.15 Holland Festival 1966: Concertgebouworkest. In de pauze: Tussen schalmei en saxofoon; pro gramma van muzikaal geïnspireerde gedich ten. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuziek. 23.00 Ra dio Philharmonisch sextet. 23.30 Populaire klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Gevar. mu ziek. 11.00 Nws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Kof fie met Kees. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Holl. plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actua liteiten. 13.05 Gevar. platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevar. platenpro gr. 15.00 Nws. 15.02 Gram.muziek. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16 30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.02 Gevar. platenrogr. voor automobilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht en SOS-berichten. 12.48 Melodieën van Leo Fall. 12.55 Buitenlands persoverzicht 13.00 Nws. en Ronde van Frankrijk. (14.00 15.00, 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. Tuss. 15.45-17.00 Ronde van Frankrijk. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filo sofie. 18.50 Sport. 18.55 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.40 Gevar. muziek. 20.00 Wedstrijd schoolkoor 1966. 21.00 Kamermuziek. 22.00 Het door de Amsterdamse beeld houwer Wilfried Put vervaardigde beeld van Gysbert Japicx. mité) aan de koningin het eerste exem plaar overhandigd van de zesde uitgave van het verzameld werk van de Friese schrijver. Interessant is het te weten dat op de lijst van intekenaren voor de derde druk (1821) de eerste twee namen die van koning Willem I en de toenmalige prins van Oranje (later Willem II) waren. KONINGIN JULIANA verliet Bolsward omstreeks half vijf, het toen zeer donke re weer deed de feestverlichting van de stad al in volle glans zien. De dag werd besloten met een Gysbert Japicx-herden- king in de Martinikerk. Prof. dr. J. H. Brouwer sprak over leven en werk, de Friese dichter D. A. Tamminga decla- een een declamatorium van de Friese com ponist P. Folkertsma werd uitgevoerd door het Frysk Orkest, de Oratoriumvereni ging Bolsward, het Sneker Cantatekoor en het Grouwster Gemengd Koor onder lei ding van Bram Veenstra. De exposities „Wurd en Byld" en een tentoonstelling van Friese ambachtskunst blijven de gehele zomer geopend. MASEVAUX. De rooms-katholieke kerk te Masevaux in Frankrijk, waar één van de bekendste orgels van Europa stond, is maandagavond door een felle brand in de as gelegd. Het orgel was ge bouwd door Galliat-Rouffach en in 1842 in de kerk gepl^gtgt. D& schade wordt op 3507)00 gulden meer dan geschat. Nederland 1: Jan Blaaser heeft van avond zijn tenten opgeslagen op de Dar in Amsterdam voor zijn programma „J< en Alleman." Daar komt dagelijks ee stroom van toeristen voorbij en Jan Blaa ser vraagt de toevallig passerende voor bijganger naar diens vakantieplannen Ook buitenlandse toeristen zullen de gele genheid krijgen te vertellen waarom zij ons land als verblijfplaats voor hun va kantie hebben gekozen. In de serie „Jazz 625" wordt,een optreden uitgezonden van het Oscar Peterson-trio. Het trio bestaat uit Oscar Peterson (piano), Ray Brown (bas), en Ed Thigpen (drums). Het pro gramma wordt weer ingeleid door Steve Race. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.1519.00 Rep. Tenniswedstr. Trudy GroenmanMargareth Smith (halve finale Wimbledon. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak 19.05 Jour naal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. (les 39 en herhaling les 38. 20.00 Jour naal. 20.20 Jan en Alleman, licht program ma. 20.50 Silhouet: hoogtepunten uit het le ven van bekende tijdgenoten. 21.25 Jazz 625. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort. 22.15 Jour naal. 22.20 Filmverslag Ronde van Frank rijk 1966. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo, tekenfilm. 20.05 De onbekende wereld Kamperen bij de tegenvoeters, filmrep. over Nieuw- Zeeland. 20.30 Hogan's helden. T.V.-film. 20.55 Muzikaal programma. 21.10 The long hot summer, T.V.-film. 22.00 Meneer Kape laan: een dag uit het leven van een kape laan. 22.30-22.35 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND II 19.00 Reportage Wimbledon. 20.00 Nws. 20.01 Le petit théatre: TV-spel. 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Het baantje, speelfilm. 22.25 Journaal. NEDERLAND I 17.00 Voor de jeugd. 18.30 Teleac: De At tische tragedie: les 15. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (les 38 en herh. les 37). 19.35 De Beverly Hillbillies. 20.00 Journaal. 20.20 Dzjes zien: jazzmuziek. 20.55 Jillali, film. 21.40 Op de maan staat ook een opera- TV-spel. 21.55 Attentie. 22.20 Avondsluiting. 22.25 Journaal. 22.30 Filmver slag Ronde van Frankrijk 1966. In het programma „Jazz 625", dat vanavond op Nederland 1 wordt uit gezonden. treedt het trio van Oscar Peterson (foto) op. Nederland 2: Na het tekenfilmpje van Mister Magoo wordt een nieuwe afleve ring van de serie „De onbekende wereld" uitgezonden. Onderwerp is een kampeer- tocht door het nog weinig bekende Nieuw- Zeeland. Vanavond gaat de nieuwe AVRO serie „Hogans Helden" van start. De film speelt zich af in de jaren 1940-'45. Een aantal geallieerde militairen in Duit se krijgsgevangenschap bereiden ont vluchtingen voor in andere krijgsgevan genkampen. Kolonel Hogan houdt er niet van zijn Duitse commandanten naar de mond te praten. Daarom verliest hij zijn positie en een andere militair komt zijn plaats innemen. Hogan geeft opdracht al le geheimen over ontvluchtingspogingen voor deze man geheim te houden en dat blijkt geen gemakkelijke zaak te zijn. Het programma wordt besloten met een docu mentaire over het priesterschap.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9