Bevel tot bombardementen op Hanoi en Haiphong opgeschort Geruchten over interventie van Wilson in Washington HET WEER VS breken met Argentinië f ff Weer een bankoverval, buit f 30.000 morris Alle renners in de Tour stapten af Harster, Zöpf en Slottke in München aangeklaagd Duitse generaal krijgt topbevel in de NAVO Ontslag voor Amsterdams politiechef? TAPIJT SPIJKER ST UcDCDp Onderzoek naar marges textiel, schoenen e.d. Stroopwafels voor koningin Massamoord op Nederlandse joden Verlies N.S. in '65 van 21.4 miljoen „Geen explosieven bij raffinaderij Grote Belgische order voor Figee EEN VRAAG...? 51e JAARGANG NUMMER 200 WOENSDAG 2 9 JUNI 196 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. eubelen Nieuwe verkeerscode pagina 9 Opklaringen Aan het strand Vraaggesprek met president Bourguiha Het woord is aan PANTALONS Protest tegen doping-controle Ondanks recordontvangst Mr. Bührmann IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse regering zou vorige week bevel hebben gegeven de grote steden Hanoi en Haiphong in Noord- Vietnam te bombarderen. Ingrijpen van de Britse premier Wilson zou president Johnson ertoe hebben ge bracht dat bevel te annuleren. Het nieuws hierover is wereldkundig ge maakt door de correspondent van Co lumbia Broadcasting System in Sai gon. Het bericht over de Britse inter ventie circuleert in diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad. Andere berichten melden dat de bom bardementen op dichtbevolkte Noordviet- namese centra zijn uitgesteld, omdat het bevel in de pers was gepubliceerd. Ook acht men het niet onmogelijk dat het slechte weer of politieke overwegingen tot opschorting en niet tot annulering van het bevel hebben geleid. Diplomaten in Washington bespreken het Advertentie Een veel voorkomende vraag „Waar kocht je je meubels?" Een veel voorkomend antwoord: Natuurlijk bij Boot De meubelspecialiat. De leverancier aan ge neraties. Sedert 1849. BOOT TIL. 12047 Gierstraat W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Argentinië3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee 6 Kunst7 Radio en tv 7 Topsy 10 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport r13, 15 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Kou dere nacht, maar iets hogere mid- dagtemperaturen. Overwegend ma tige noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog met flinke opklaringen en een afnemende noordwestelijke wind. Overdag kan de temperatuur op lopen tot 17 a IS graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Een over de Noordzee naderend hogedrukgebied doet een belangrijke verbetering ver wachten. bombardementsbevel zonder reserve. Amerikaanse functionarissen zwijgen er over als het graf. Er worden geen mede delingen over gedaan. Het motief daarbij is dat over militaire operaties geen com mentaar kan worden gegeven. Amerikaanse diplomaten over de gehele wereld zouden opdracht hebben gehad de redenen voor de luchtaanvallen op de bevolkingscentra uiteen te zetten aan de regeringen bij wie zij de Verenigde Staten vertegenwoordigen, nadat de aanvallen zouden hebben plaatsgehad. Premier Wilson zou druk hebben uitge oefend op president Johnsom om de bom bardementen af te gelasten. Wilson zou hebben gezegd dat zijn land de noodzaak ertoe niet inziet en als de bombar dementen zouden worden uitgevoerd zich ervan zou distantiëren. In verband met deze berichten wijst men in Washington op een verklaring van president Johnson op een persconferentie op achttien juni afgelegd. Johnson zei toen: „Onze aanvallen op militaire doelen in Noord-Vietnam hebben een toenemende last gelegd op diegenen die de opstand in het zuiden steunen. We moeten bij de bron de prijs voor agressie verhogen." Onder-minister van Buitenlandse Zaken George Ball, zei later in een televisie-in terview over de bombardementen op gro- BUENOS AIRES (Reuter en AP> Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de diplomatieke be trekkingen met Argentinië geschorst. In Washington werd verwacht dat de Ame rikaanse hulpverlening aan Argentinië voorlopig zal worden stopgezet. De Ver enigde Staten zullen overleg plegen met de andere leden van de Organisatie van Amerikaanse Staten over een eventuele erkenning van het nieuwe bewind- Generaal Ongania wox-dt vandaag be ëdigd als voorlopig president. Gisteren waren alle beurzen en banken in Argen tinië gesloten. Het parlement, het hooggerechtshof en de politieke partijen zullen worden ontbo den. Er zal een „nationaal revolutionair plan" worden uitgevoerd. Ex-president Perón zei gisteren dat een staatsgreep de enige manier was om aan het corrupte bewind, dat Argentinië sedert drie jaar heeft gehad, een einde te ma ken. Perón noemde generaal Ongania „een briljant soldaat." (Zie ook Achtergrond, pagina 3). Onze reisredacteur, mr. H. Ledfe- laar, had dezer dagen in Tunis een gesprek met president Habib Bourgui ha. Zijn verslag staat op pagina 3. Een cameraploeg van de NCRV was bij dit gesprek aanwezig. In de tv-ru- briek „Attentie" van de NCRV wordt vanavond cxm 21.55 uur dit interview over Nederland-1 uitgezonden. Het vraaggesprek vond plaats in verband met het staatsbezoek dat de Tune sische president en zijn zoon, die mi nister van Buitenlandse Zaken is, zes juli aan ons land zullen brengen. Maan dag vier juli zendt de NTS een docu mentaire uit, waarin verschillende as pecten van het leven in Tunesië wor den belicht. Niek Heizenberg regisseer de die documentaire. Han Visser ver zorgde het camerawerk. Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDIN _JCHZC|LJeS te steden dat nog geen besluit was geno men. Hij liet de mogelijkheid voor der gelijke luchtaanvallen in de toekomst open. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en marine hebben vanochtend brandstof opslagplaatsen in de buitenwijken van Hanoi en Haiphong gebombardeerd. De toestellen lieten bommen vallen 3,2 km. ten noordwesten van de haven Hai phong en 5,6 km. van Hanoi. China heeft herhaaldelijk gewaarschuwd dat een bombardement van Hanoi of Hai phong zijn deelneming aan de oorlog zou rechtvaardigen. Vanmorgen om negen uur hebben twee gewapende mannen een overval gepleegd op de Boerenleenbank in St» Anthonis (N.B.). Zij maakten on geveer 30.000 gulden buit. De twee mannen kwamen ieder met een pistool in de hand, het bankgebouw binnen en riepen in het Duits „Uberfall!" De kassier had een zwartlederen tas met 29 bankbiljetten van 1.000 gulden, Engelse ponden ter waarde van ongeveer 1.700 gul den en een hoeveelheid Duits. Frans en Belgisch geld ter verzending gereed staan. De overvallers namen de tas mede en verdwenen in de auto, waarmede zij wa ren gekomen. Dit was een zwarte Opel Rekord, die naar later bleek, in de afge lopen nacht in Nijmegen was gestolen. St. Anthonis is een dorp in oostelijk Noord-Brabant, ongeveer 10 kilometer ten westen van Boxmeer. De overvallers waren ongeveer 25 jaar oud. De ene droeg een blauwe overall, de andere een grijze regenjas. Het ministerie van Economische Zaken heeft de prijsontwikkeling in een aantal middenstandsbranches in onderzoek geno men. De bijzondere belangstelling van het departement betreft de detailhandel in textiel, schoenen, meubelen en matrassen, die in strijd met de prijsgedragsregels hun marges procentueel zouden hebben opgetrokken aan de gestegen grondstof - fenprijzen. Eén van de stelregels van het prijsbeleid laat niet toe dat tegelijk met externe kostenstijgingen de geldmar- ges worden opgetrokken, tenzij bijzonde re omstandigheden daartoe aanleiding ge ven. Minister Den Uyl heeft nog geen be slissing genomen over een eventuele in greep in de prijsontwikkeling in deze branches. BARTELJORISSTRAAT 5 Ook met uw vakantie Varopa bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 Gustave Flaubert: Hygiëne behoedt de mens voor ziekten, als ze niet zelf de oorzaak ervan is. In paleis Soestdijk ontving koningin Juliana een groep bejaarden uit Gouda. De 93-jange diacones mei. M. Clausing bood de vorstin een bus Goudse stroopwafels aan. Advertentie Bartetjorisstraat - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Als protest tegen de antidoping contro les, die gisteravond in Bordeaux werden gehouden, stapten de renners, die om 11.15 uur voor de volgende etappe vertrokken waren, op vijf kilometer van Bordeaux als één man van de fiets. Het oponthoud duurde bijna vier minuten. (Van onze correspondent) BONN Het openbaar ministerie in München heeft aanklachten ingediend te gen de 61-jarige Oberregierungsrat dr. Wilhelm Harster, de leider van de S.D. in bezet Nederland en zijn beide medewer kers Zöpf en Slottke. Harster wordt me deplichtigheid ten laste gelegd aan moord in 82.856 gevallen, de 58-jarige jurist Zöpf in 55.382 gevallen en de 63-jarige secre taresse Gertrud Slottke in 54.982 gevallen. Of deze aanklacht van het openbaar mi nisterie door de rechtbank zal worden toe gelaten is niet te zeggen. Dit moeten de rechters beslissen. Die moeten echter eerst de akten van het „Oberlandesge- richt" in München doorgeven. Deze gerechtelijke instantie moet eerst vaststellen, of de sinds twaalf januari van dit jaar opgesloten Harster, Zöpf en Slott ke langer kunnen worden vastgehouden. Of het tot een proces komt hangt af, hoe lang het duurt voor de rechters met het onderzoek bezig zijn. In de aanklacht tegen Harster staat dat deze als SS-brigadeführer en politiegene- raal tot zijn overplaatsing naar Italië, in augustus 1943, de gehele operatie tot „voorbereiding en uitvoering van de eind oplossing" van het jodenvraagstuk in Ne derland heeft geleid. Zöpfs beschuldiging luidt: „Hij werkte in de joden betreffende zaken als assis tent van de leiding van de toenmalige be velhebber van de Sicherheitspolizei in Den Haag". Gertrud Slottke ten slotte: „Werkte als assistente van de toenmalige jodenrefe- rent van de opperbevelhebber der S.D. in Den Haag". In het raam van de „afschuiving naar het concentratiekamp Auschwitz" voor de „Arbeitseinsatz im Osten", waaraan Slott ke en Zöpf ook meewerkten werden in 86 transporten 94.398 joodse mannen, vrou wen en kinderen gedeporteerd, waaa«van er slechts 1070 het leven behielden. Dn 'Wilhelm Harster PARIJS (DPA) De Westduitse gene raal Johann Adolf graaf von Kielmann- segg is met ingang van 1 juli tot opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa benoemd. Hij volgt de Franse generaal Jean Crepin op. Die treedt af na het Franse besluit tot uittre ding uit de NAVO. Hij voerde sedert sep tember 1963 het bevel over de geallieer de landstrijdkrachten in Midden-Europa. De benoeming van Von Kielmannsegg is dinsdag in Parijs bekendgemaakt door generaal Lyman Lemnitzer, NAVO-opper- bevelhebber in Europa. De nieuwe functie van Von Kielmann segg is op een na de belangrijkste in het bondgenootschap en de hoogste die een Duitser tot dusver in de NAVO heeft be kleed. De Nederlandse Spoorwegen heb ben wederom een slecht jaar achter de rug. Uit het vanmiddag vrij ge geven jaarverslag over 1965 blijkt, dat het bedrijf een verlies heeft geleden van 21.4 miljoen, dat is ruim twaalf miljoen gulden meer dan in 1964 toen het verlies f 9.1 miljoen beliep. Dit grote verlies werd geleden ondanks het feit, dat de ontvangsten met ruim 5% percent stegen tot het recordbe drag van 690 miljoen. Het verlies van het railbedrijf beliep zelfs 26.5 miljoen, maar door de ontvangst van 5.1 miljoen aan dividenden van dochterondernemingen kon dit wor den teruggebracht tot f 21.4 miljoen. De kosten stegen met zeven percent. De personeelssterkte, die de afgelopen tien jaar met tien percent daalde tot 28.500 man zal verder worden terugge bracht. Gedacht wordt aan een vermin dering van ongeveer 500 man per jaar. Volgens de directie kan dit gebeuren zon der ontslagen. Thans verlaten gemiddeld 2.000 personen per jaar de N.S., waarvoor er gemiddeld 1.500 terugkeren. Meer over het N.S.-verslag treft de lezer aan op de pagina financiën en economie. „Enkele rijksinstanties spelen met de gedachte om in het gebied, dat voor re creatie is bestemd nota bene tegen de terreinen van Mobil Oil aan een kruit- haven te vestigen met opslagplaatsen voor explosieven. Als er met alle geweld een kruithaven in de omgeving moet komen laat men die dan aan de andere kant van het Noordzeekanaal projecteren en niet zo dicht bij de raffinaderij". Dit zei gisteren mr. J. C. Bührmann (C.H.U.) in de Eerste Kamer tegen minister Den Uyl bij de behandeling van de wetsontwer pen, die betrekking hebben op de financie ring van een pijpleiding tussen Europoort en het Noordzeekanaal. Als veiligheidszone moet een straal van 400 meter worden aangehouden en er moet alles aan worden gedaan, aldus de Velsense burgemeester om die haven ver plaatst te krijgen naar een terrein ten noorden van het Noordzeeknaal. Meer nieuws over de Eerste Kamer zitting op pagina twee. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Volgens het so cialistische dagblad „Het Vrije Volk" zal minister Smallenbroek vanmiddag in de Tweede Kamer meedelen, dat de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Mo len, eervol is ontslagen. De minister zou dit besluit bekendmaken in zijn antwoord op vragen van het P.S.P.- Kamerlid Bruggeman. Als reden voor het ontslag worden de moeilijke per soonlijke verhoudingen tussen de hoofdcommissaris en zijn superieuren en ondergeschikten aangevoerd, aldus „Het Vrije Volk". Het Algemeen Rijksambtenarenreglement geeft hier voor een bepaling aan. Men zou vanuit Den Haag getracht heb ben de hoofdcommissaris te bewegen uit zichzelf ontslag te nemen, maar deze zou dit niet hebben gewild, omdat de mo tieven voor zijn ontslag geen betrekking hebben op zijn vakbekwaamheid als lei der van de politie. De heer Van der Molen was vanochtend niet bereikbaar voor het geven van com mentaar op het bericht. Mevrouw Van der Molen deelde mede, dat haar man naar zijn werk was vertrokken, maar op het hoofdbureau werd ontkend dat de hoofd commissaris aanwezig was. Op het voor lichtingsbureau van de gemeente Amster dam wist men van niets over een even tueel besluit van minister Smallenbroek de heer Van der Molen te ontslaan. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken weigerde men commentaar op het bericht uit „Het Vrije Volk". Verklaard werd dat de minister niet bereikbaar was voor de pers. De n.v. Machinefabriek Figee in Haar lem heeft uit België een opdracht ontvan gen voor zes stuks zware havenkranen. De kranen zijn bestemd voor de Antwerp se haven. Met deze opdracht is een be drag van ongeveer 2,5 miljoen gulden ge moeid. Advertentie 16 kollekties beschikbaar WONINGINRICHTING Snelliusstraat 13-27 - Tel. 565S BESTEL VROEGTIJDIG Jl BICIU, DAME: Telefoon 8166 DAMESKAPSALON LANGE N1EUWSTR. 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1