Ook Eerste Kamer akkoord met staatsdeelname in pijpleiding Prof. Zijlstra: „Investering was niet nodig geweest" Minister Smallenbroek kreeg zijn zin niet Vreester A wm altijd alles beter.,. GOLD SPUR Eis van 4 jaar tegen internationale juwelendief Standaardbussen voor vier grote steden Oude man kwam om in brandend huis Studentenstop volgende week in Tweede Kamer N.O.T. vraagt zendmachtiging Aanvraag voor f 165 miljoen extra voor Gemeentefonds van Kameragenda afgevoerd Anti-N A V O-taptoe-demonstranten Vuurgevecht met smokkelaars van tv-toestellen Officier in beroep tegen vonnissen in Tres-zaak Morgen beter weer OPREIS WOENSDAG 29 JUNI 1966 ter voorkoming van muggebeten. Impuls Grootvaders, overgrootvaders en bet-overgrootvaders, allemaal zeggen ze éénmaal "vroeger, toen ik nog jong was"... Maar geef ze een Gold-Spur en ze zwijgen beschaamd want Gold-Spur doet hun de ijdelheid van hun beweringen inzien. Elke tijd heeft zijn goede kanten, déze tijd heeft Gold-Spur. onbegrijpelijk goed! Haarlem VERKGOPCENTRUM HOUTPLEIN TEL. 18680 Velsen-IJ muiden Beverwijk 12 De Eerste Kanier heeft gisteren goedkeuring gehecht aan staatsdeel neming in de pijpleiding, die ten be hoeve van de raffinaderij voor Mobil Oil moet worden aangelegd tussen het watergebied en de Noordzeekanaal zone. Hoewel minister Den Uyl er weinig moeite mee had de Kamer te overtuigen van de noodzaak van de pijpleiding en van het nut van de raf finaderij, was er in de betogen van verscheidene afgevaardigden bezorgd heid en soms critiek te beluisteren Vooral de omvang van de pijpleiding, die is berekend op twee raffinaderijen liet enkele senatoren niet met rust. Mr. J. C. Bührmann (C.H.U.) zei, doe lend op mogelijke vestiging van een twee de raffinaderij, dat een ontwikkeling op gang wordt gebracht waarvan de gevol gen niet kunnen worden overzien. Hij re Advertentie CARBOYIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) (Van onze correspondent) ROERMOND De Roermondse recht bank heeft gisteren de geruchtmakende reeks juwelendiefstallen behandeld, ge pleegd door een gentleman-oplichter en in- en uitbreker uit het Zeeuws-Vlaamse Hon- tenisse. Samen met een 28-jarige vriendin uit Den Haag trok de Zeeuwse boerenzoon bijna anderhalf jaar rovend door West- Europa. Op 1 november liep het tweetal in alle vroegte na een inbraak in een win kel in Zeist in de armen van de politie. Vier jaar gevangenisstraf voor de man •n een jaar en acht maanden voor zijn vriendin eiste de officier van Justitie na een nauwelijks twee uren durende behan deling. In de dagvaarding was slechts een greep gedaan uit de reeks van meer dan 80 misdrijven: diefstal van een auto, inbraak in juwelierszaken, oplichting, een kassaroof en winkeldiefstallen. De vrouw droeg bij haar arrestatie een gestolen bontmantel van 12-000 gulden. In de auto vond de politie een partij gesto- stolen sieraden, dameskleding en gebruiks voorwerpen. Ook de auto was gestolen. Het was de achtste gestolen wagen, die het tweetal voor een langdurige stroop tocht door Nederland, België, Duitsland en Frankrijk nodig had gehad. Totaal had den ze daarmee ongeveer 150.000 kilome ter afgelegd. Zij verbleven gewoonlijk in Zuid-Frank rijk, kwamen met een gestolen auto over de grens via smokkelwegen, sloegen hun slag en verdwenen weer. Op 13 juli zal de rechtbank uitspraak doen. Bij de DAF-fabrieken in Eindhoven •an de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf te Amsterdam, ir. W. Ybe ma, de eerste van 81 gestandariseerde stadsbussen overgedragen, vervaardigd in opdracht van de vervoerbedrijven der vier grote steden van ons land. De bus sen zijn 11,60 m lang, 2,40 m breed en hebben 63 staan- en 33 zitplaatsen. Am sterdam bestelde 20 bussen, Den Haag 50, Rotterdam 6 en Utrecht 5 bussen. De carrosserie wordt vervaardigd door Werk spoor, het chassis door DAF. De gestan dariseerde bussen worden vervaardigd naar een ontwerp van de standarisatie- commissie van de vier vervoerbedrijven. Bij een felle brand in een huis aan de Rijnkade in Arnhem is de 82-jarige kamer bewoner W. Aalders om het leven geko men. Van de vijftien kamerbewoners wa ren er op het moment dat de brand uit brak zes thuis. Zij konden zich allen in veiligheid stellen, evenals de pensionhou der en zijn vrouw. De brand is waar schijnlijk ontstaan doordat een der bewo ners een brandend petroleumkacheltje omverliep. Volgende week dinsdag zal in de Twee de Kamer het door minister Diepen horst van Onderwijs en Wetenschappen Ingediende wetsontwerp tot tijdelijke be perking van het aantal medische studen ten worden behandeld. Die dag zal ook de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Margriet rt mr. P. van Vollenhoven aan de or- homen. kende voor dat een terrein van 1660 hec tare is bestemd voor petrochemische in dustrie. „Een formidabele oppervlakte," verzuchtte hij, „die eerder op zijn Ame rikaans dan zijn Nederlands is geprojec teerd." Hij wees op de dichte bevolking van het Noordzeekanaalgebied, op de mo gelijkheid van luchtverontreiniging en pleitte voor een intensief overleg vóór er ooit wordt overgegaan tot vestiging van andere raffinaderijen. Mr. Bührmann verheugde zich er overigens over dat met de komst van de raffinaderij een begin is gemaakt met modernisering van de indus trie om Amsterdam. Ook de liberaal mr. D. A. Delprat drong aan op zorgvuldige afweging van economi sche en sociale belangen als vestiging van een volgende raffinaderij aan de orde komt, ook als men het bedrijf in een an der deel van het land wil stichten. Volgens prof. Zijlstra (A.R.) had de Mobil-raffinaderij net zo goed in Rotter dam kunnen staan. Dan was de investe ring voor de pijpleiding niet nodig ge weest, zo redeneerde hij. „Er is een be langrijke kapitaalschaarste," zo hield hij de minister voor, „wij moeten daarom zo verstandig mogelijk met het kapitaal om springen." Over de staatsdeelneming, die minister Den Uyl voor geval tot geval wil bekijken, merkte hij op dat het aantal ge vallen wel wat groot is geworden. Minister Den Uyl hielp de antirevolutio naire senator gauw uit de droom. „De raffinaderij was niet naar Nederland ge komen, als ze niet in het Noordzeekanaal gebied gevestigd kon worden," liet hij weten. Hij voegde eraan toe, dat het de regering in de eerste plaats was gegaan om verbetering van het industriële kli maat in het verouderde weinig expansie ve industriegebied om Amsterdam. „Er is een doelbewust beleid nodig om oude in dustriegebieden een impuls te geven," zo zei hij. Over de vestiging van een tweede raffi naderij kon hij weinig zeggen. De rege ring aanvaardt het risico van een over capaciteit van de pijpleiding. „Maar we rekenen erop dat een deel van de uitbrei ding van de Europese raffinagecapaciteit, zoals die wordt verwacht, in Nederland terecht zal komen." De minister gaf toe dat vestiging van een raffinaderij het risico van luchtveront reiniging meebrengt. Hij vestigde evenwel de aandacht op de strenge voorwaarden die Mobil Oil op dit punt zijn opgelegd. Die eisen gaan verder nog dan de eisen die in Duitsland worden gesteld en waar mee een gunstig effect is bereikt. „Wij gaan, zoals dat wordt genoemd, een scho ne raffinaderij bouwen", zei de minister, die er ten slotte op wees, dat procedure rondom de vestiging van Mobil Oil heeft geleid tot heroriëntering op de maatsta ven voor vestiging van grote industriële bedrijven. Deze unieke gang van zaken noemde de minister een grote winst voor de leefbaarheid van het land. De fracties van P.S.P. en C.P-N. vroe gen aantekening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Hun bezwaren rich ten zich vooral tegen aspecten van ruim telijke ordening en mogelijke luchtver ontreiniging. De stichting Nederlandse Onderwijs Te levisie (N.O.T.) heeft minister Vrolijk verzocht aan zendmachtiging te verlenen voor het verzorgen van onderwijstelevisie programma's. De N.O.T. heeft voor 1967 gevraagd om een toewijzing van 110 zend uren met een jaarlijkse uitbreiding tot 210 zenduren in 1971. In de afgelopen drie jaren heeft de N.O.T. in samenwerking en in gedeeltelij ke verantwoordelijkheid met de N.T.S onderwij stelevisieprogramma's verzorgd. Op het ogenblik zijn ruim 500 scholen in het bezit van een t.v.-toestel.. De scho len behoeven geen kijkgeld te betalen Dat dit aantal scholen zo gering is schrijft de N.O.T. toe aan het feit, dat rijk en gemeenten nog geen standpunt hebben be paald over de subsidiëring van t.v.-toestel len voor scholen. Inbrekertjes. De rijkspolitie in Etten en Leur heeft drie jongens van 12, 13 en 15 jaar aangehouden die maandenlang in West-Brabant tal van inbraken en dief- stalle in scholen, directieketen en in aanbouw zijnde woningen pleegden. Bij een inbraak in een school in Etten en Leur werden ze betrapt. (Van onze parementaire redacteur) DEN HAAG Onverwacht heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten een voorstel van minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken om in het Ge meentefonds een extra bedrag van 165 miljoen te storten, van de agenda af te voeren. De beslissing werd genomen op voorstel van mr. Beerning (CHU) en drs. Nootenboom (KVP) Hun bezwaren richt ten zich vooral tegen het feit dat minis ter Smallenbroek aanvankelijk een ex tra-storting van 80 miljoen voorstelde, maar later bij nota van wijziging dit be drag verhoogde met nog eens 85 mil joen. De extra-uitkeringen zijn bestemd voor uitgaven in verband met het lager on derwijs. Het voorstel van de minister l WÊ Jeugdige demonstranten die wilden protesteren tegen de NAVO-taptoe, waarvan in Arnhem de eerste uit voering werd gegeven, kregen van de politie geen kans. Zij werden in het politiebureau opgesloten. moet nu eerst in de commissie van Bin nenlandse Zaken worden besproken. De ABC Vanmiddag beslist de Tweede Kamer over de vraag of er een algemene be grotingscommissie moet komen die alle financiële wensen, welke bij de begro tingsbehandeling ter sprake komen, tegen elkaar moet afwegen. Deze algemene be grotingscommissie (ABC) moet een eind maken aan het verschijnsel dat de finan ciële specialisten van de fracties voor uitgavenverlaging pleiten en andere spe cialisten daarna verhoging van bepaalde begrotingsposten bepleiten. Door de ver schillende wensen tegen elkaar af te we gen en te voorzien van commentaar hoopt men de wensen 'van de uitgavenverhogers te matigen. De liberale fractievoorzitter mr. Toxopeus wees in dit verband op de invloed van de vele pressiegroepen: „Het lijkt wel alsof men denkt dat er op het Binnenhof een boom staat waaraan de guldens groeien en men maar behoeft te schudden om de schatkist te vullen. Men moet de bevolking duidelijk maken dat dat niet hel geval is", zei hij. Hoewel er waarschijnlijk wel een meer derheid voor de ABC zal zijn, bleek gis teren de tegenstand toch groter dan ver wacht. Mej. Klompé (KVP) en de heren Kikkert (CHU), Kieft (ARP), Bakker (CPN) en Scheps (PvdA) vonden allen dat de ABC het gevaar van functiever menging inhoudt, omdat het parlement op de stoel van de regering zou gaan zit ten. Het is echter de taak van de rege ring om op verlagingen ja of nee te zeg gen. Mej Klompé vond dat de fracties zelf wensen tegen elkaar moeten afwegen omdat daar de verschillende specialisten zitten. De heer Kieft zei te vrezen dat de ABC een soort kernparlement zou wor den, maar wilde het nieuwe systeem toch wel voor twee of drie jaar een kans ge ven. Met de stemming over de ABC zal de Kamer beslissen over een van de belang rijkste onderdelen van het nieuwe Re glement van Orde. De Kamer zal ook be slissen over de mogelijkheid om in plaats van een letterlijk verslag een korte sa menvatting te publiceren van de vergade ringen. Volgens de heer Bommer (PvdA) lopen de letterlijke verslagen uit tot ont zaglijke hoeveelheden papier zonder evenredig nut. „U noet mij eens de men sen aanwijzen die nog in staat zijn alle Handelingen (dat zijn de letterlijke ver slagen) van de Tweede Kamer te lezen", merkte hij op. Advertentie -i (Van onze correspondent) ENSCHEDE Tussen de grensover gangen Overdinkel en Glane is het tot een vuurgevecht gekomen tussen een drie tal douanebeambten en twee smokkelaars die met een auto vol televisietoestellen naar Nederland reclen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Al enkele weken lang zagen Duitse douanebeambten de auto door een stukje niemandsland rijden dat over enkele tientallen meters pal langs de grens ligt. De smokkelaars behoeven daar maar enkele meters door verboden terrein te rijden om Nederlands grond gebied te bereiken. De Duitse douane kon daar niet tegen optreden, maar waar schuwde de Nederlandse collega's. Drie douaniers van de overgang Over dinkel besloten een poging te wagen de smokkelaars te grijpen. Toen de wagen weer passeerde, schoten zij op de banden, de bijrijder van de chauffeur stak daarop een pistool door het rechterportierraam naar buiten en vuurde terug, maar hij kon weinig uit richten, omdat de douanebeambten links van de weg stonden. De smokkelwagen verdween in snelle vaart. Het nummer van de wagen bleek bij controle gefin geerd te zijn. De douanerecherche uit Amsterdam zal zich nu met deze zaak bezighouden. Minerva Theater, vandaag en donderdag 20.15 u.: René Sleeswijk's Revue met „Een lustig zomeravondprogramma". Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Concertgebouw donderdag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Ernst Schaerer. Solist: Richard Stein (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace vandaag 14 19 en 21.15 u.: Judith", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Thunderball", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Wa genmenners in de arena", 18 j. Van don derdag af 19 en 21.15 u.„Agent 007 opera tie Lissabon", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Actie man Harper", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Tickle me", 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Sa boteur in volle zee", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het teken van Zorro", a.l. Minerva, geen voorstellingen. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: Verboden lading", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Paris Secret", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wrekende hand", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Een revolverheld keert terug", 14 j. Studio, 19 en 21.15 u.: „De vrouw in het zand", 18 j. Van donderdag af alleen 14.15 u.: „Flipper de dolfijn", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van Finse wandtapij ten, ceramiek, glaswerk etc. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 4 juli. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; dan van 13 tot 16 uur. De Kastanjeloot (Wüstelaan, Santpoort): Expositie van tekeningen, etsen en aqua rellen van A. BroeckmanKlinkhamer. Dagelijks van 10 tot 16 uur en van 19 tot 21 u. Op zondag van 13 tot 17 u. Tot 19 juli. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Zomerexpo- sitie van werken uit eigen bezit. Tot 3 juli. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk van Loes Gorlee. Dagelijks van 9.30-18 u Tot 1 juli. In 't Goede Dur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Chavalit Soem- prungsuk. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot 1 juli. Galerie 3 (Jansstraat): Expositie van werk van Hans v. d. Horst en J. Mulder. Dagelijks van 12-18 u. Tot 4 juli. Museum Het huis van Looy (Kamper laan): Expositie van cultuurhistorische diorama's en tekeningen van Herman Moerkerk. Dagelijks van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Tot 1 juli. Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Stoom gemaal en oude machinerieën. Van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9-17 u., zaterdag van 9-12 u Zon- en feestdagen gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is ge opend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek): Tot oktober van 9 tot 18 u. geopend. Poppentheater Merlijn woensdag 14.15 u.: „De fluit van Rozebol". Advertentie voor Amerikaanse en Duitse produkten WOENSDAG 29 JUNI City, 20 u.: „Zeven gouden mannen". Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 u. af geïllumineerd; 21.30 u.: Klank beeld „Zingende stenen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Expositiezaal „Felison", Heidestraat, 19 tot 21 u.: Expositie Johan Buning. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort, 19 tot 21 u.: Expositie A. BroeckmanKlinkhamer. DONDERDAG 30 JUNI City, 20 u.: „De levensroman van Joseph Schmidt". Expositiezaal „Felison", Heidestraat, 19 tot 21 u.: Expositie Johan Buning. Tot en met 10 juli. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort, 19 tot 21 u.: Expositie A. BroeckmanKlinkhamer. Tot en met 18 juli. Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 u. af geïllumineerd; 21.30 u.: Klank beeld „Zingende stenen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 29 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Dra- cuia, prins der duisternis". Luxor, 20 u.: „Tokio Olympiade". Kennemer Oudheidkamer, hoek Stum- phiusstraat-Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. De officier van Justitie in Utrecht heeft beroep aangetekend in de Tres-zaak. Hij is het niet eens met de uitspraak van de rechter. Hij is in alle zeven zaken in ap pèl gegaan. De rechtbank in Utrecht sprak van de verdachten één vrij. Vijf Tres-leden werden veroordeeld tot boeten van elk 2.000. Het zesde lid kreeg een boete van 1000. ^WWVWWVWiWVVWWVVWVWVVWVWWVWVVW WWWWWWWWWW\/WWWWvvvfv\/yvyyyWVWWWW Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie, die zulk slecht weer heeft veroorzaakt, is naar Oost-Europa getrok ken. Via de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge luchtdruk, die het weer donderdag in gunstige zin zal beïn vloeden. In de nacht daalt de temperatuur tot lagere waarden dan de afgelopen nach ten het geval is geweest, maar overdag wordt de temperatuur iets hoger dan vandaag. De noordwestelijke tot noorde lijke wind neemt verder in kracht af. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg geh bew. geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. geh bew. regen regen E 14 14 15 14 14 13 14 13 Helsinki geh. bew. Stockholm geh. bew. Oslo zw. bew. Kopenhagen regen Aberdeen zw. bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. zw. bew. regenbui geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt regen onbewolkt half bew. motregen onbewolkt onbewolkt nnw nnw nnw nw nw nnw nw wnw o n nno n nw nnw nnw nnw w nw nno nnw nno nnw w w wnw nno ozo nw wnw o windst. 26 windst. 35 ono 28 22 22 19 16 14 19 14 16 15 19 20 25 25 15 17 21 20 22 29 26 28 27 a, SE ES 13 12 12 13 12 12 12 10 15 16 16 15 3 11 12 10 9 10 10 14 18 11 12 10 10 9 14 1.2 22 18 18 13 17 Donderdag 30 juni Zon op 4.23 uur; onder 21.04 uur. Maan op 19.19 uur; onder 2.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 juni Hoog water 0.29 uur en 13.06 uur. Laag water 8.30 uur en 21.08 uur. Donderdag 30 juni Hoog water 1.30 uur en 14.01 uur. Laag water 9.27 uur en 22.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i* 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2