President Bourguiba wil meer Nederlandse ontwikkelingshulp vleesconserven Nieuwe voorbesprekingen Brits EEG-lidmaatschap Militaire dictatuur in Argentinië Tunesië meer georiënteerd op Europa dan op Afrika OAS-strijdmacht verlaat Santo Domingo Cubaanse lijfwacht beschermt premier Nomazalay Wilson beschuldigt Britse communisten Kies uit uw eigen 'keukenwinkeltje'! Is uw 'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes Geen derde mislukking riskeren" telegrammen WOENSDAG 2 9 JUNI 1966 Bizerta Verliefd paar' Onrust in Congo Onveilige pijpleidingen in de Verenigde Staten U hebt immers altijd een voorraadje knakworstjes in uw 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Wat zijn ze lekker... en ideaal op de boterham, in de stamppot of zomaar eens als hartig hapje. Altijd even vers en smakelijk, met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Ook gemakkelijk voor weekend en vakantie! Perón-mythe Vandor Actie en tegenactie (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) TUNIS President Habib Bourguiba van Tunesië, die zes juli voor een staatsbezoek in ons land komt, ziet voor Nederlandse specialisten veel mogelijk heden, in zijn land in het bijzonder, en in Afrika in het algemeen. Hij is van mening dat de handel tussen beide lan den aanzienlijk uitgebreid kan worden. Hij zei voorts te hopen dat Tunesië een bevoorrechte positie zal kunnen gaan in nemen in de EEG, en dacht zich deze positie in de vorm van een „associatie, een soort gematigde vrijhandelszone". De Tunesische president zei dit in een speciaal vraaggesprek dat wij met hem hadden in zijn buiten Tunis gelegen weekeinde-verblijf. „De Nederlanders hebben zelf een ver gevorderd ontwikkelings-stadium be reikt", zei president Bourguiba. „Ze kun nen voor Afrika en dus ook voor Tunesië veel nuttig werk verrichten op technisch gebied, op industrieel terrein, voor de op leiding van ons kader, en bij de stichting van fabrieken. Wij van onze kant hebben fruit, olie, fosfaat. Ik weet zeker dat wij voor Nederland nuttig kunnen zijn wat zijn economie betreft. Wij kunnen op het gebied van de aanvullende economie de samenwerking tussen beide landen hech ter maken". Tunesië importeert op het ogenblik jaarlijks voor ruim twaalf miljoen gulden aan goederen uit Nederland. Zijn export naar ons land vooral fosfaat be loopt ongeveer vijf miljoen gulden. Een van de Nederlandse hulpverleningsprojec ten in Tunesië is een in november 1964 in Sidi Thabet begonnen veeteelt-instruc tie bedrijf. Het projekt waaraan door Tu nesië en Nederland ieder met ruim één miljoen gulden wordt deelgenomen, be oogt de opleiding van jonge Tunesiërs voor de vee-verzorging. President Bourguiba ziet een eventuele deelneming van Tunesië aan de EEG niet alleen in economische termen. „Wij vin den het van veel belang dat Tunesië van groeiende betekenis kan zijn als een ver bindingspunt, een trait d'union, tussen Afrika en het Europa van de zes, en op die wijze tot een versterking van de so- lidariteitsbanden tussen beide continenten kan bijdragen. Dit is zeer belangrijk", aldus president Bourguiba. Hij legde hierop nogmaals de nadruk in verband met een eventueel Tunesisch EEG-deelgenootschap: „Wij hebben al lange tijd onze particuliere contacten met de EEG via Frankrijk en hopen op een bevoorrechte positie in de vorm van een associatie, die ons kan helpen bij onze ontwikkeling. Dit kan allemaal van groot belang zijn, zowel voor Afrika, als voor het Europa van de zes, en voor Tunesië. President Bourguiba zei dat zijn reis naar Europa hij zal ook staatsbezoeken brengen aan België en West-Duitsland geen „heroriëntatie inhoudt van onze relaties met de westelijke landen. „Het gaat om een versteviging", zei hij, „een versteviging van oude relaties, die wij een bredere en solide basis willen geven". In verband met de opmerkingen van de president over Tunesië als voorpost in de contacten tussen Europa en Afrika, is het interessant te vermelden dat Tune sië destijds zeer ernstig in overweging heeft genomen zijn grote vlootbasis in Bizerta aan de NAVO aan te bieden. Vol gens goed ingelichte kringen in Tunis werd tenslotte dit voornemen niet uitge voerd, omdat men vreesde dat andere Afrikaanse staten bezwaren zouden ma ken tegen deze te duidelijke oriëntatie op het Westen. President Bourguiba's verklaringen over Tunesië's ambities aangaande de EEG, en zijn gedachten over een verste viging van de banden met een aantal Europese landen duiden erop, dat Tune sië zich niettemin meer betrokken voelt bij Europa dan bij Afrika. Dit kwam ook tot uiting in een vraaggesprek met de zoon van de Tunesische president en zijn Advertentie met een 8 Daags AlgemeenAbonnement f 60.- Ie klasse. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor nw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is bij alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. minister van Buitenlandse Zaken, Habib Bourguiba junior. „Mijn vader heeft geen ambities een plaats in de Arabische wereld op te ei sen", zei de minister. „Hij heeft al ge noeg problemen en lasten om Tunesië tot ontwikkeling te brengen. Maar voorzover wij deel uitmaken van de Arabische we reld voelen wij dat wij erbij horen, en zijn wij erbij betrokken. Maar wij voelen ons niet aangetrokken door bepaalde po litieke richtlijnen en bepaalde beleidsvor men, die onder het mom van de Arabi sche eenheid er alleen op uit zijn om het lot van slechts een van de Arabische fa milies te verbeteren. Dit kunnen wij niet accepteren". Onze reisredacteur, mr. H. L. Leffe laar (links), had dezer dagen in Tu nis een gesprek met president Habib Bourguiba. Het Tunesische staats hoofd brengt 6 juli een officieel be zoek aan ons land. Bourguiba gaf in het gesprek te kennen dat hij hoopt op meer Nederlandse ontwikkelings hulp voor Tunesië. Die hoop werd later nog sterker uitgesproken door Bourguiba jr., die minister van Buitenlandse Zaken is en die zijn vader op zijn reis door enkele Euro pese landen zal vergezellen. De relaties met Frankrijk karakteri seerde minister Bourguiba als die tussen „gefrustreerde verliefden". „Verliefde mensen hebben ook vaak onenigheid, maar weten tegelijkertijd dat ze niet bui ten elkaar kunnen. Wij hebben ons eigen karakter, en de Fransen hebben het hun ne. Wanneer wij het over onafhankelijk heid hebben, bedoelen wij daarmee een werkelijk zelfbeschikkingsrecht. Maar er zijn nog steeds mensen aan de andere zijde van de Middellandse Zee, die nog niet helemaal van houding zijn veran derd en die nog niet begrepen hebben dat de tijden niet meer dezelfde zijn als in de dagen van het protectoraat. Toch ge loof ik dat de zaken er op het ogenblik beter voorstaan", aldus minister Bour guiba. Met het oog op het aanstaande bezoek van de Tunesische president aan Neder land, minister Bourguiba zal zijn vader vergezellen, sprak hij de hoop uit dat de Nederlandse regering aanleiding zal zien de ontwikkelingshulp aan Tunisië te ver groten. „Wanneer ik zou zeggen dat wij geen uitbreiding in de Nederlandse hulp ver wachten, zou ik een onwaarheid uiten" zei de Tunesische minister van Buiten landse Zaken, „maar het zal uiteraard afhangen van de mogelijkheden en de houding van Nederland. Wij hopen dat wij hebben aangetoond, met de manier waarop wij van de tot nog toe geboden hulp gebruik hebben gemaakt, dat wij het waard zijn". SANTO DOMINGO (AFP/Reuter) - Een afdeling Amerikaanse parachutisten die deel uitmaakte van de inter-Ameri- kaanse strijdmacht in de Dominicaanse republiek, is dinsdag teruggekeerd naar haar basis Ford Bragg in Noord-Carolina. Er is daardoor een begin gemaakt met het terugtrekken van de inter-Amerikaan- se strijdmacht, waartoe vrijdag door de Organisatie van Amerikaanse Staten is besloten. De evacuatie van de achtduizend man tellende vredesstrijdmacht zal negentig dagen duren. BRAZZAVILLE (Reuter, DPA en AFP) Omtrent de toestand in Congo- Brazzaville, het voormalige Franse Kongo waar opstandige militaire gis teren een poging hebben gedaan de rege ring af te zetten, heerst vandaag nog ver warring. In Parijs aangekomen reizi gers verklaarden dat het bij hun vertrek uit Brazzaville nog rustig was. Op het vliegveld waren gisteren vanuit de verte echter schoten te horen. Nadat de opstand was begonnen vlucht ten de ministers onder leiding van pre mier Ambroise Nomazalay naar een sportstadion aan de rand van de stad. Cubaanse militairen, onlangs door de re gering als lijfwachten aangeworven, leg de een verdedigingsgordel om het stadion. Aanleiding tot de ongeregeldheden in het Centraalafrikaanse land was de de gradatie van een officier, die geweigerd had een bevel op te volgen. Aanhangers van deze officier vernielden het hoofd kwartier van de enige politieke partij, de Nationale Revolutionaire Beweging. Via de radio, die door Cubaanse mili tairen zou zijn bezet, riep premier No mazalay de militairen op hun wapens neer te leggen. President Massemba-Debat, die zich voor een conferentie in Malagasy bevindt, heeft besloten nog niet naar zijn land te rug te keren. MassembaDebat kwam in augustus 1963 aan de macht, toen pre sident Youlou werd afgezet. De invloed van China is in CongoBrazzaville bij zonder groot. Noch GrootBrittannië noch de Verenigde Staten onderhouden betrek kingen met het bewind MassembaDebat. LONDEN (AFP) Premier Wilson heeft de Britse Communistische Partij er dinsdag van beschuldigd dat zij de zee liedenstaking heeft willen gebruiken om het slagen van het loon- en prijsbeleid van de regering te verhinderen. Wilson zei dat een communistische min derheid onder de zeelieden er in was ge slaagd een overwegende invloed op het bestuur van de vakbond voor zeelieden uit te oefenen. De secretaris-generaal van de Britse Communistische Partij, John Gollan, heeft op een persconferentie de beschul diging van premier Wilson „laster" ge noemd. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaan Ralph Nader, die bekendheid kreeg door zijn critiek op de veiligheidsvoorzie ningen aan auto's, heeft zich dinsdag te gen de industrieën voor olie- en gaspijp- leidingen gekeerd. Op een conferentie van veiligheidstech nici in Washington zei hij dat de pijplei dingen in de Verenigde Staten waardoor olie en gas wordt vervoerd een voortdu rend gevaar vormen „omdat gebruik is gemaakt van uitermate dunne pijpen, om dat zij slecht gelast zijn, onvoldoende diep liggen en niet afdoende worden geïnspec teerd." ADVERTENTIE BRUSSEL, (AP en ANP). De toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeen schap is „alleen nog maar een kwestie van wanneer en de wijze waarop". Dit verklaarde gisteren de Britse minister van Europese Zaken, Thompson in de ministerraad van de Westeuropese Unie (WEU). Thomp son betoogde dat zijn land geen derde mislukking bij onderhandelingen wil nnnnnnnnnnnnnnnnnn- (Van onze redactie buitenland) De opperbevelhebber van het Argentijnse leger, Pistarini, is in verzet gekomen tegen president Arturo Illia. Hij legde het tegen hem uitgevaar digde ontslag naast zich neer en dwong de 65-jarige voormalige platte landsdokter Illia tot aftreden. Al enige tijd werd in dit Zuidamerikaanse land een staatsgreep verwacht. Enkele hoge militaire leiders wensten een krachtiger politiek tegen „de toenemende invloed van de communisten en peronisten". Men was vooral bevreesd dat de pe ronisten, die het vorige jaar bij de verkiezingen voor de helft van het aantal Congreszetels aanzienlijke winst boekten, bij de komende verkie zingen in 1967 de absolute meerder heid zouden veroveren. Argentinië heeft bovendien economische en so ciale problemen die om een oplossing schreeuwen. In het begin van dit jaar werd Buenos Aires verlamd door uit gebreide stakingen. Er werden loons verhogingen van ruim veertig percent geëist. Dat klinkt minder buitensporig wanneer in aanmerking wordt geno men dat de regering zelf heeft toege geven dat de kosten van levensonder houd in het afgelopen jaar met bijna 37 percent waren gestegen. De tegenstelling onder de peronisten volgelingen van de voormalige Ar gentijnse president, nu banneling, Pe- ron maakt de politieke situatie wei nig overzichtelijk. Na talrijke twisten kwam het tot een breuk, waarvan de oorzaak onder meer was het bezoek van Perons tegenwoordige vrouw Isa bel aan Argentinië. Het door peronis ten geleide vakverbond, de Confedera tion General del Trabajo, de zoge naamde „62 vakbonden", samenge steld uit zestien secties, waaronder die van de suiker- de rubber- en de tex tielindustrie, keerden zich tegen Pe rons onvoorwaardelijke aanhanger Alonso. Daardoor stegen de kansen voor de machtige en eerzuchtige me taalvakbondsleider Augusto Vandor. Alonso werd uit de leiding van de pe- ronistische vakbeweging verdrongen. Sindsdien bestaan er twee besturen voor dezelfde organisatie, omdat Alon so zijn nederlaag weigerde te erken nen. Vandors metaalarbeiders, die de machtigste vakbond van Argentinië lei den, controleren op het ogenblik de fe deratie. Vandor hoopt kennelijk nog tijdens het leven van Peron diens aan hang tot zich te trekken. De Peron- mythe leeft echter nog zó krachtig in het Argentijnse volk dat Vandor zich nauwelijks openlijk tegen de verbannen oud-president durft te verklaren. Maar alle ingewijden weten dat hij alleen in schijn trouw aan Peron betuigt. Ook bij de politici gaapt een kloof tussen peronisten en neo-peronisten. Wel konden hier de tegenstellingen be ter worden verhuld, maar sinds het weinig gelukkig verlopen bezoek van Ex-president Illia mevrouw Peron is de tweespalt weer groter geworden. Ex-president Illia was overigens -niet afkerig van een „vreedzame coëxisten tie" met de sterkste peronistische groe pen. Hij besefte echter dat het leger hiertegen in het geweer zou komen. In zijn tactiek van verdeel en heers pas ten bepaalde wijzigingen in de uitvoe ringsbepalingen van Perons vakbonds- wet, wijzigingen met een anti-peronis- tische en antitotalitaire strekking. Zo wel de aanhangers van Vandor als die van Alonso hebben woedende protes ten laten horen, toen deze wijzigingen bekend werden gemaakt. De peronis ten in het Parlement hadden al be loofd tegen de begroting van 1966 te zul len stemmen, als de nieuwe maatrege len niet ingrijpend zouden worden veranderd. Het is niet uitgesloten dat Augusto Timote Vandor in de toekomst in de Argentijnse politiek een grote rol zal gaan spelen. In Madrid heeft Peron hem „de vliegende Hollander" ge noemd. In Buenos Aires staat hij be kend als „el lobo", (de wolf) en in derdaad heeft hij veel van een eenza me wolf. Het is een betrekkelijk jon ge man, die weinig zegt en weinig aan de weg timmert. Maar zijn resultaten zijn indrukwekkend: binnen twee jaar wist hij zich een vooraanstaande plaats in de vakbeweging te veroveren: hij dwingt respect af bij de militaire lei ders en vernietigde de illusie van de peronisten over de macht van de ver bannen dictator. Over het communisme in Argentinië schreef enige tijd geleden de corre spondent van de Londense „Times": De communisten waren in de dagen dat Peron nog aan de macht was, een te verwaarlozen macht. Ze werkten openlijk, velen stemden zelfs op Pe ron. Maar men was het er in het alge meen over eens dat de peronistische beweging niet door communisten was geïnfiltreerd. Op het ogenblik is deze situatie geheel veranderd. Sinds de communisten buiten de wet zijn gesteld is het nauwelijks een geheim dat ve len van hen hun toevlucht in de pero nistische gelederen hebben gezocht. Hoe sterk deze infiltratie is kan niet riskeren en dat een formeel verzoek om het lidmaatschap van de EEG pas zal volgen na intensieve voorbespre kingen. De Britse minister verklaarde dat zijn regering bereid is de bestaande instellin gen van de EEG te aanvaarden, met in achtneming van de aanpassingen die een gevolg zijn van de uitbreiding van de ge meenschap. De WEU-ministerraad besloot de Brit se verklaring ter nadere studie aan de zeven regeringen (Groot-Brittannië, Frankrijk, West Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden) voor te leggen. Britse parlementsleden van alle par tijen zijn gisteren een actie begonnen voor een Europese politieke gemeen schap, waardoor Amerikaanse en Russi sche strijdkrachten zich zouden kunnen terugtrekken. Gisterenavond gaven tachtig Labour- afgevaardigden een verklaring uit, waar in ze zeiden dat degenen die voor Europa ijveren de publieke opinie in het buiten land misleiden, en dat Groot-Brittannië niet tot de EEG in de huidige samenstel ling moet toetreden. Onder de onderteke naars van deze verklaring zijn vijf parle mentaire secretarissen van premier Wil son en vier ministers. E 3 Voorlopig president van Argen tinië, Juan Carlos Ongania. met zekerheid worden vastgesteld. Maar er bestaat de kans dat het pe- ronisme in de toekomst een zwenking naar links zal maken naar „cas- troïsme" en communisme. President Illia, die gisteren door mi litairen geëscorteerd zijn paleis moest verlaten, kreeg bij de presidentsverkie zingen van 1963 slechts 2.4 miljoen van de negen miljoen stemmen. Dankzij een coalitie in het kiescollege werd hij voor zes jaar aangewezen als staats hoofd. Door een strikt democratisch be leid trachtte hij het land de rust te geven die het na de val van de dic tator Peron in 1955 niet meer had ge kend. Hoewel politieke tegenstanders zijn bewind onbekwaam en corrupt heb ben genoemd, is het een feit dat Ar gentinië onder zijn leiding voor het eerst een voordelige handelsbalans heeft gekregen. Generaal Pistarini, de huidige sterke man werd in november opperbevel hebber van het leger, als opvolger van generaal Ongania. Hij is 51 jaar. Pis tarini komt uit een officiersfamilie en is een van de beste vrienden van ge neraal Ongania, die president van Ar gentinië zal worden. immwwwwMW IftniMiMflllVfMMMIftfMMMMWWMMWiMHMMMifWVfWVMMfHVMfilVniMMMMMfWtfVnMniiMIWMMnMfllWMiMMMMnMMVfMVMMMilMMMMMMMi Surveyor zwijgt. Amerika's camera op de maan, de Surveyor-I, heeft dinsdag avond niet gereageerd op bevelen om na de intens koude maannacht twee weken met temperaturen van 260 gra den onder nul weer te gaan zenden Voorverkiezingen. Vier negers, die zich kandidaat wilden stellen voor een zetel in de wetgevende vergadering van da Amerikaanse staat South Carolina, zijn dinsdag bij voorverkiezingen van de De mocratische Partij verslagen. Brand. Brand en een reeks ontploffingen hebben dinsdagmiddag aan boord van de Britse tanker „Alva Cape" het le ven gekost aan drie mannen. Twaalf da gen geleden was de „Alva Cape" be trokken bij een aanvaring met een an dere tanker in de haven van New York waarbij brand ontstond. Toen kwamen er 31 mannen om. Twee opvarenden worden nog vermist. Proces. In Madrid is twintig jaar gevan genisstraf geëist tegen de 29-jarige Garcia-Villalba, die tussen 1962 en 1964 toen hij secretaris was van de Spaanse ambassadeur in Syrië, diplomatieke ge heimen aan de Russen heeft verkocht. Luchtvaart. Tussen Guatemala en Bel gië is een luchtvaartovereenkomst ge sloten. Het verdrag is dinsdag in Guate mala ondertekend door de Belgische ambassadeur en de minister van Bui tenlandse Zaken van Guatemala. Gibraltar. Groot-Brittannië heeft Gibral tar 1,2 miljoen pond sterling geschon ken om de kroonkolonie tot 1968 bij te staan. Busongeluk. Tweeënveertig mensen zijn maandagavond omgekomen toen een bus in een ravijn stortte bij Sjaroed, ten oosten van Teheran.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3