Ruiten ingegooid bij mr. Van Hall Kamer debatteert over ontslag van Amsterdams politiechef Aan hoofdcommissaris was officieel niets medegedeeld VELSEN HET WEER College heeft bezwaren NS-CAO Antenne van ruimtecentrum mM morris Weer bommen nabij Hanoi JvU ST ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers Spuiterij Uitdeukerij en Labour gaat Britse staalindustrie hernationaliseren iü -Jgfc if; "Sik- - mm Mm «JSgTSmi Onderzoek naar tarieven op kampeerterreinen Grote Houtstraat op zaterdag voor brommers afgesloten Boerenpartij-leden dienen klacht in bij de justitie Voorstel Nederlands ruimtevaartprogram neem ook eens doorregen varkenslapjes Plaatwerkerij ;1B -é dameshorloges Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 201 DONDERDAG 30 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mhe Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks N.V. Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 Einde zeeliedenstaking pagina 3 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 In de vishal en op zee6 Topsy 8, 11 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Ferdinand20 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Westelijke wind Aan het strand PRIM-AIR IERLAND-REIZEN M V MÈÊm ii „Isa ,1:1/ |p .1 -l'v v Bl§, li: 1/ v a - Sllifcp i|f§| gg| :/-V"rU' *'5 14 h |fg SUEDE - NAPPAJASJES „Kit" teistert Japan V- -* In Haarlem: Het woord is aan AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN WIJ GAAN MET VAKANTIE PATISSERIE DEKKERS de pianist RICHARD STEIN Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei. IJmuider Courant Minister Smallenbroek Advertentie Volledige weerrapporten op pagina twee. Nu en dan wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en een naar zuidwest draaiende wind. Temperatuur on geveer 19 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Wat stabieler met perioden van vrij goed strandweer. DEN HAAG. De Tweede Kamer debatteert vandaag over het ontslag van de Amsterdamse hoofdcommis saris van politie, de heer H. J. van der Molen. Toen minister Smallenbroek gistermiddag in de Kamer mede delingen deed over dit ontslag, wist de heer Van der Molen daar officieel nog niets van. Ook voor de overige hoge politiefunctionarissen in de hoofdstad kwam de bekendmaking van de minister als een verrassing, zo heeft hoofdinspecteur Vos van de af deling Voorlichting van de politie medegedeeld. Burgemeester Van Hall en zijn ge meentelijk bureau voor publiciteit hullen zich in stilzwijgen over deze zaak. Mevrouw Van der Molen wilde geen commentaar geven op geruchten als zou haar man via zijn door de ra dio ingelichte gezin hebben moeten vernemen dat hij ontslagen was. Omdat hij van mening was dat niet de Amsterdamse hoofdcommissaris maar burgemeester Van Hall ontslagen had moeten worden heeft een 51-jarige auteur uit Den Haag vannacht vier ruiten inge gooid van de ambtswoning van de burge meester aan de Herengracht. De politie heeft wegens vernieling proces verbaal te gen hem opgemaakt. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren heeft zijn verontrusting uitgesproken over de motie ven, die minister Smallenbroek heeft ge geven voor het ontslag van de Amster damse hoofdcommissaris, namelijk de min der goede verstandhouding tussen de bur gemeester en de hoofdcommissaris en de Partjjen bij de ingaande 1 januari 1966 voor drie jaar afgesloten CAO voor het NS-personeel hebben gis teren ernstige bezwaren gemaakt tegen het plan van het College van Rijksbemiddelaars de CAO in etappen goed te keuren. Het College had het voornemen voor 1966 zijn goedkeuring te geven aan de CAO en voor het ko mend jaar en 1968 de zaken later te bezien. Weliswaar werd niet getornd aan de ne gen percent, die de vervoersbonden en de NS-directie gespreid over 3 jaar hadden willen uitkeren (te weten 5 percent nu, 2 percent in 1967 en nog eens 2 percent in 1968), maar de strijdvraag was hoe veel daarvan voor dit jaar kon worden toegestaan. De werknemers in de loon- commissie van het College hielden het op de helft van negen percent, maar de werkgevers meenden, dat de loonbeschik- king van de regering slechts de helft van vijf percent toelaat. Waarschijnlijk zal het College maandag voor dit laatste standpunt kiezen. Gisteren gaf het College wel zijn goed keuring van een 20-tal CAO's waaronder die voor het streekvervoer en de bakkers. Het goedgekeurde contract van het streekvervoer, dat op 11.000 man oetrek- king heeft, voorziet in een loonsverhoging van 7 percent per 1 januari 1966 plus een achterstandsuitkering van 3,50 per week. De buschauffeurs hebben morgen recht op een uitkering van 91 gulden (26 weken keer ƒ3,50). De claim van de bak kers (inhalen van een achterstand van ongeveer 6 percent) is in principe erkend, maar de technische uitwerking moet nog met partijen worden doorgenomen. LONDEN (AFP) Vrijdag zal na slui ting van de Londense effectenbeurs het nieuwe wetsontwerp worden bekendge maakt ter hernationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie. De huidige aan deelhouders zullen een schadevergoeding ontvangen, die nauwkeurig is omschreven. Bij de nationalisatie zijn veertien be langrijke bedrijven betrokken die geza menlijk 90 percent van de Britse ijzer- en staalproduktie voor hun rekening nemen en waarvan er één, Richard Thomas en Baldwins reeds in het bezit van de staat is. Tengevolge van de aangekondigde pu- blikatie zijn de ijzer- en s\aalaandelen van deze maatschappijen reeds met 9 pence tot één shilling opgelopen. vrees dat onder de huidige korpsleiding de noodzakelijke homogeniteit in het Am sterdamse korps niet verzekerd zou zijn. In de verklaring van de minister wordt echter, aldus het hoofdbestuur, niet gerept van de gebeurtenissen in Amsterdam op 13 en 14 juni en de ordeverstoringen die vóór deze datums hebben plaatsgehad, hoewel duidelijk is dat de afdoening van de hierbij gerezen problemen tot dit ont slag heeft geleid. Het politiebeleid is geen zelfstandig beleid, maar uitvoering van het beleid van het bevoegd gezag, te weten de burgemeester. Bij het ontbreken van een duidelijke beleidslijn in dergelij ke situaties, is een gericht eendrachtig op treden van de politie illusoir, aldus deze verklaring. Intussen worden in politiekringen als mogelijke opvolgers van de heer Van der Molen reeds de namen genoemd van drie hoofdcommissarissen die in aanmerking zouden komen om deze functie te gaan bekleden. Het zijn de hoofdcommissaris van politie in Utrecht, H. W. Offers, de hoofdcommissaris van Arnhem, mr. J. F. E. Hopman, en de hoofdcommissaris van Nijmegen, mr. F. P. M. Prick. Het voorstel om het ontslag van de heer Van der Molen hedenmiddag in een open bare vergadering van de Tweede Kamer te bespreken, was afkomstig van mr, Geertsema (V.V.D.). Minister Smallen broek had de kwestie eerst willen behan delen in de Kamercommissie voor Justitie en Binnenlandse Zaken. Mr. Geertsema wilde echter daarvan niets weten. „Het zou verkeerd zijn," zo zei hij, „de indruk te vestigen dat wij in de commissie een deel binnenskamers wil len afdoen." De Kamermeerderheid was het met hem eens. (Een samenvatting van het Kamerde bat wordt vanavond van halfacht tot acht uur door de televisie uitgezonden over Nederland II). Advertentie Op 9 juli nog een- en tweeweekse reizen, o.a. met hotel en auto (met of zonder chauffeur) vanaf ƒ285. Tevens nog enkele dagretours beschik baar (ƒ85.incl. rondrit per auto). Voor augustus en september nog boe kingen mogelijk. PRIM-AIR, Kam. Onnesweg 89. Bus- sum. Telefoon (02959) -15623. Sv ii1/ S", Va - y V A v* V - 1,1 vv 's^saa': V--i;vi::'Ci "IV Dit is de nieuwe antenne van het Franse meteorologisch ruimtecen- trum in Lannion in Bretagne. Het centrum is speciaal gebouwd voor het volgen van communicatiesatel lieten. Advertentie Barteljorisskaat Haarlem - Tel. 15352 LekJsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam De tyfoon „Kit" heeft in Japan een spoor van dood en verderf achter gelaten. Zevenenveertig mensen werden gedood, tientallen werden gewond. Niet minder dan 120.000 woningen werden totaal vernield, waardoor honderdduizenden dakloos zijn geworden. Ook de spoorlijn bij Nagiso werd zwaar beschadigd. (Telefoto). SAIGON (Reuter, AP en AFP). Opnieuw hebben Amerikaanse bom menwerpers olie-opslagplaatsen bij Hanoi gebombardeerd. Dit is officieel door het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam bekendgemaakt. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren zijn te leurstelling uitgesproken over de Ameri kaanse bombardementen van de gebieden Hanoi-Haifong, die hij omschreef als „dichtbevolkte gebieden". Radio-Moskou noemt de luchtaanvallen „de jongste zin loze daad van Washington, die de interna tionale spanningen verder zal verscher pen." Premier Wilson heeft president Johnson laten weten dat Groot-Brittannië zich dis tantieert van Amerikaanse bomaanvallen op „de dicht bevolkte gebieden van Ha noi en Haifong." De fractievoorzitter van de Democratische Partij in de Amerikaan se Senaat Mike Mansfield zei gisteren: „de gang naar de conferentietafel zal hierdoor moeilijker worden. Ik denk dat de Sovjet-Unie en China nu op grotere schaal hulp aan Noord-Vietnam zullen verlenen." <,->.• Vs sSV» V,t v v. X v. Sft De economische controle dienst heeft een onderzoek ingesteld naar de tariefstij- ging, die zich recentelijk bij een aantal kampeerbedrijven heeft voorgedaan. Aan de hand van de uitkomsten van dit on derzoek zal worden beoordeeld of de ta riefstijging in het kader van het prijsbe leid aanvaardbaar te achten is. Dit zegt minister Den Uyl mede na mens zijn ambtgenoot van C.R.M. de heer Vrolijk, in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede Kamerleden Wilmans en Vis (beiden P.v.d.A.) over de tarief stelling van kampeerbedrijven. Beide Ka merleden meenden nl. dat tal van kam peerbedrijven in het afgelopen jaar over gegaan zijn van het etmaaltarief op het dagtarief, hetgeen een verdubbeling van het tarief betekent voor een verblijf bin nen één etmaal. Als bij het onderzoek mocht blijken dat in deze sector op ruime schaal door over gang van etmaaltarief op dagtarief en-of op andere wijze tariefsverhogingen zijn toegepast die volgens het huidige prijs beleid als ontoelaatbaar zijn te beschou wen, zullen passende maatregelen worden getroffen. De Grote Houtstraat in Haarlem zal met ingang van 2 juli op zaterdagen van morgens 11 tot 's avonds 6 uur voor brom fietsers worden afgesloten. Voor de invoe ring van het verkeersplan in Haarlem was deze straat op zaterdag voor alle verkeer afgesloten, zodat er rustig ge winkeld kon worden. Toen het verkeersplan van kracht werd en het doorgaande verkeer uit deze straat werd geweerd, dacht men dat de status van voetgangersstraat niet meer nodig zou zijn. omdat het verkeersbeeld veel rustiger zou worden. Dit nu is niet geheel juist gebleken. De eerste zaterdag dat de regeling van kracht was merkte men dat de bromfietser een storend element in de straat vormt- Op za terdag zal hij nu voortaan worden ge weerd. De straat blijft toegankelijk voor stadsbussen en fietsers. Ook automobilis ten kunnen er komen zij het slechts via omwegen. Ambrose Bierce: Een losbol noemt men iemand, die zo snel achter het genot aanjaagt dat hij het inhaalt. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Haagse lijsttrekker van de Boerenpartij, drs. W. J. Haarman, inmiddels gekozen tot raadslid en kandi daat gesteld voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, heeft verklaard, dat hij bij de justitie een klacht heeft ingediend te gen de Nieuwe Rotterdamse Courant. Hij acht zich aangetast in eer en goede naam door een artikel in het blad, waarin twij fel wordt uitgesproken over zijn politiek verleden. De leiding van de Boerenpartij heeft gesprekken gevoerd met zowel de heer Haarman als met de tweede in het NRC- artikel van een niet zuiver politiek verle den beschuldigde ir. H. Adams, die ook door de Boerenpartij voor de Eerste Ka mer kandidaat is gesteld. Volgens de se cretaris van de Boerenpartij, de heer E. J. Harmsen, hebben beide leden tegenover hem en de heer Koekoek uitdrukkelijk ont kend ooit lid te zijn geweest van de N.S.B. of van een pro-Duitse organisatie. De heer Adams gaf alleen het feit toe, dat hij indertijd een brief met „Heil Hitier" heeft ondertekend. Ook de heer Adams heeft verklaard een klacht tegen het Rotterdamse dagblad te zullen dienen. De Nederlandse elektrotechnische vliegtuigindustrie heeft gisteren aan minister van Economische Zaken, drs. M. den Uyl, een voorstel voor een Ne derlands ruimtevaartprogramma aange boden. Dit voorstel omvat de bouw van een experimenteel grondstation voor tele- communicatiedoeleinden en de bouw van een satelliet voor waarnemingen. Met het voorstel is aan de minister ook een model van een te ontwikkelen satelliet over handigd. en de J. Het experimentele grondstation kan worden gebruikt om het telefoon- en tele graaf verkeer via satellieten te leiden. Ver wacht wordt dat in de periode van 1970 tot 1975 vijftig tot honderd grondstations in de wereld in gebruik zullen komen voor communicatie per satelliet. De kosten van een experimenteel grondstation worden voorlopig geschat op negen miljoen gul den. Voor de bouw van een grondstation zal, na een voorbereidende studie van ne gen maanden, ongeveer twee jaar nodig zijn. Aangenomen wordt dat de kosten van een grondstation in een tijdvak van naar schatting tien jaar kunnen worden bestreden uit de opbrengsten. De satelliet zou er, volgens de voorstellen, een moeten zijn voor astronomische waarnemingen. Advertentie Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 I eieio« DAME! Telefoon 8166 DAMESKAPSALON Onze banketbakkerswinkel is GESLOTEN van 4 i/m 16 Juli. De automatiek blijft normaal GEOPEND Hedenavond speelt in het Concertgebouw met het N.Ph.O. Het le Pianoconcert van Tschaikowsky. Entree 2.Aanvang 8.15 uur. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1