resolutie Veiligheidsraad HET WEER Alva Cape moeizaam tot zinken gebracht Demonstratie in Den Haag tegen bommen op Vietnam UST morris doorregen varkenslapjes* neem ze nu! tt ji n* Portugal weigert te spreken over met zijn Frankrijk en de VS negeren Oe Thant koloniën Officieel bezoek van president Bourguiba BP-raadslid in Laren trekt zich terug Jongen zonder rijbewijs met auto tegen boom; vriend dood Twee weken voor redacteuren van „Bikkelacht" Man schiet zwager dood na ruzie Aannemers willen 15.000 b-woningen laten vervallen Twee doden bij vliegtuigongeluk Dit jaar al meer dan zes miljoen auto's door de Velser tunnel Kleuter in Heemskerk dodelijk verongelukt door bestelwagen neem ook eens ontbijtspek op de boterham DEZE IN KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9-13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Vakantiekinderkrant15 Ferdinand16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Overwegend zwakke wind Aan het strand Geen antwoord Duitse .ambassadeur in Israel wekt weerstand Belediging van prinses Amerikaanse senator vreest West-Duitsland Brief aan Bogaers Dr. Drees morgen tachtig jaar pagina 2 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN REGENKLEDING Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! 51e JAARGANG NUMMER 204 MAANDAG 4 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I IJl "V* I 1 T V* T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Ill II I II f"™ I (III I I 1 1 I Abonnement per week 85 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL Vi^L JL JL 1» 11,05, franco per post 12,30 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN OE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan NEW YORK (AP) De Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken, Nogueria, heeft geweigerd met de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, te praten over het verlenen van zelfbe schikking aan de Portugese koloniën in Afrika. Oe Thant heeft dat in New York onthuld. Hij vertelde ook dat de Verenig de Staten en Frankrijk niet willen mee delen, of het embargo op wapens en an der materieel dat dient om de bevolking in de Afrikaanse Portugese koloniën in toom te houden, wordt nageleefd. De Vei ligheidsraad had Oe Thant gevraagd daarover inlichtingen in te winnen. In een rapport aan de Veiligheidsraad deelt Oe Thant mee dat 48 landen, waar onder Groot-Brittannië en Nederland, wél op het verzoek hebben gereageerd. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland hebben zich ont houden van stemmen over de resolutie van de Veiligheidsraad over de Portuge se gebieden die 23 november 1965 met President Bourguiba van Tunesië arri veert woensdag voor een officieel bezoek in Nederland. Hij wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, de heer Habib Bourguiba jr., en door de mi nister van nationale economie, de heer Ahmed Ben Salah, en voorts door de dircteur van het kabinet van de president, de directeur van het Instituut Pasteur in Tunis en lijfarts van de president, de chef van het protocol, chef van het kabinet van de minister van voorlichting, een adjudant en een politiecommissaris, belast met de veiligheid van de president. (Van onze correspondent) LAREN. Ir. S. J. Hellings te Laren (N.H.) heeft zich teruggetrokken als raadslid voor de Boerenpartij. Ir. Hellings, die werkzaam is bij Philips Telecommuni- catie-industrie, heeft zijn toegenomen werkzaamheden als reden opgegeven. Bij de verkiezingen kreeg de Boerenpartij in Laren genoeg stemmen voor twee zetels. Daar ir. Hellings echter de enige kandidaat was, verviel de tweede zetel aan de Partij van de Arbeid. Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Perioden met zonneschijn en ta melijk warm weer, maar ook plaat selijk enkele regen of onweers buien. Over het algemeen zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Door vlakke luchtv er deling rustig en zomers strandweer. Ook morgen een onweerskans en 's middags een zwakke zeewind. Overdag 21 tot 23 graden. Zeewater bijna 17 graden. VOORUITZICHTEN: Overwegend pe rioden van zomers strandweer. zeven stemmen voor en geen stemmen te gen werd aangenomen. Er werd, onder andere, in geëist dat de Portugese strijdkrachten die voor onder drukking van de bevolking worden ge bruikt, worden teruggetrokken, dat met Afrikaanse politici wordt onderhandeld over verkiezingen in die gebieden en dat onmiddellijk daarna onafhankelijkheid wordt verleend. Oe Thant deelt mee dat hij 23 novem ber 1965 en elf februari 1966 aan Noguei- ra heeft geschreven. 21 maart heeft No- gueira geantwoord dat zijn regering wacht op voorstellen van Oe Thant. Elf april heeft Oe Thant teruggeschreven dat hij gaarne met de Portugese minister zou spreken over maatregelen ter uitvoe ring van de resolutie van de Veiligheids raad. Op deze brief is geen antwoord ont vangen. Nederland heeft 22 maart meegedeeld de nodige maatregelen te hebben geno men om de verkoop en levering aan Por tugal te voorkomen van wapens en mate- Een auto, bestuurd door een 19-jarige jongen die geen rijbewijs had, is tussen Groenlo en Eibergen met een zo grote snelheid tegen een vrij dikke boom ge botst dat deze afknapte. Van de twee vrienden van de bestuurder die bij hem in de auto zaten werd de 20-jarige G. H. Odink uit Eibergen zo ernstig gewond dat hij korte tijd later is overleden. Op de rijksweg bij Waardenburg kreeg een scooter een lekke band, ten gevolge waarvan de echtgenote van de bestuur der. de 62-jarige mevrouw G. J. de Jong uit Overschie van de duo viel en met het hoofd tegen de middenbermrail sloeg. Zij overleed later in het ziekenhuis in Zalt- bommel. De 33-jarige mevrouw Rengeling-Pol- man uit Zevenaar is om het leven geko men, toen de auto waarmee zij met haar man en twee kinderen voor vakantie op weg was naar Oostenrijk, bij München in botsing kwam met een Duitse auto. Haar man en de twee kinderen bleven on gedeerd. JERUZALEM (AP) In Israëlische regeringskringen is men ontzet over de opmerkingen die de Duitse ambassadeur, Rolf Pauls, in het openbaar gemaakt heeft over het Israëlische standpunt in de Oder- Neisse kwestie en over de openbare me ning in Israel over Duitslands verleden. De rede van Pauls is zondag door link se ministers in het kabinet ter sprake ge bracht. Hoewel noch het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch de regerings woordvoerder officieel opmerkingen over de kwestie wilden maken, hebben officiële zegslieden in Jeruzalem gezegd, dat zij de Duitse ambassadeur op de hoogte zul len brengen van hun ernstige ontstem- De Franse afgevaardigde heeft in het debat in de Veiligheidsraad niet het woord gevoerd. De Amerikaanse afgevaardigde heeft toen verklaard dat zijn land de le vering van wapens en militair materieel verbiedt, als niet de verzekering wordt gegeven dat het niet wordt gebruikt in de Portugese gebieden. Er is geen verkla ring gegeven voor het feit dat aan Oe Thant nu niet hetzelfde is meegedeeld door Washington. De rechtbank in Amsterdam heeft twee redacteuren van het Amsterdamse stu dentenblad „Bikkelacht", 21 en 23 jaar oud, conform de eis wegens opzettelijke belediging van prinses Beatrix veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf. In het maartnummer was op de front pagina een portret van de prinses opge nomen. Hierbij werd verwezen naar de middenpagina waarop een fotoreportage van een schaars geklede jonge vrouw stond. Volgens de officier van Justitie maakten de foto van de prinses en de fotoreportage op de middenpagina in hun onderling verband de belediging uit. Door de foto op de voorpagina en de verwij ziging naar de middenpagina werd bij de lezer de indruk gewekt dat de afbeel ding op de middenpagina prinses Beatrix was. PORTLAND (Oregon) (AP) „De mo gelijkheid dat West-Duitsland zal beslui ten mee te doen aan de kernwapenwed loop is een ernstiger bedreiging van de veiligheid van de wereld dan de strijd in Zuidoost-Azië." Dat heeft de democrati sche senator McCarthy verklaard. Hij zei dat de Franse terugtrekking uit de NAVO zal leiden tot een onstabiele si tuatie, waarin West-Duitsland in overwe ging kan nemen een eigen kernmacht te gaan ontwikkelen. McCarthy meent dat het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Europa voor de strijd in Zuidoost-Azië zal bijdragen tot de ontwikkeling van West-Duitsland tot een onafhankelijke kernmogendheid. In Hollandscheveld heeft een 38-jarige man in de nacht van zaterdag op zondag zijn zwager, een 35-jarige chauffeur uit Geestbrug tijdens ruzie met een buks doodgeschoten. De chauffeur was de wo ning van de ouders van zijn gewezen vrouw binnengedrongen. Terwijl de vrouw bij de buren de politie waarschuwde, riep haar 16-jarige stiefdochter de hulp in van de 38-jarige inwonende broer van de vrouw, die na een woordenwisseling de chauffeur doodschoot. Hij is in arrest ge steld en zal worden voorgeleid aan de of ficier van Justitie in Assen. De buks is in beslag genomen. De raad van bouwondernemers heeft minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) een brief gezonden, waarin de bewindsman gevraagd wordt minder woningwetwoningen in uitvoering te nemen. Met name wil de raad minder woningwet B-woningen gebouwd zien. In de brief wordt gesteld dat de hoge rente standaard er toe geleid heeft dat de be leggers zich van de woningbouw hebben afgewend en dat door de hoge hypo- theekkosten er ook weinig belangstel ling meer bestaat voor de eigen woning. Iedere B-woning die zou vervallen zou een besparing op de lopende middelen op leveren van 32.000 en dit bedrag zou aangewend kunnen worden als financiële steun voor de bouw van vijf woningen in de particuliere sector, met een bedrag van 6400 per woning, zo becijfert de raad. De raad is van mening, dat hiermee het struikelblok van de hoge rentevoet gecom penseerd kan worden, zodat zowel gega digden voor de eigen woning als beleg gers weer geïnteresseerd zullen raken. Dit systeem levert, aldus de raad, niet alleen het voordeel op dat het totale bouwpro gramma vrijwel gehandhaafd zou kunnen worden, maar dat bovendien dit doel be reikt kan worden zonder een verdere stij ging van de overheidsuitgaven. De raad geeft de minister in overweging 15.000 B- woningen te laten vervallen, waarmee de realisering van 75.000 andere woningen veilig gesteld kan worden. De Amerikaanse kustwacht heeft drie uur en 57 1214 cm. granaten nodig gehad om de Britse tanker „Alva Cape" 125 mijl ten oosten van New York in de Atlantische Oceaan tot zinken te brengen. Het bevel om het schip te vernietigen kwam na een botsing en twee branden, die 37 mensenlevens eisten. Het uitge brande casco lag met nog 150.000 gallons licht ontvlambare nafta in de haven van New York. Twee sleepboten brachten het wrak naar zee. Daar begon de kotter Spencer de stuurboordzijde van de Alva Cape te beschieten. Door een ontploffing in de voorste tanks ontstond een reeks brand jes, die zich snel over de gehele lengte van het schip uitbreidde. Toen de „Alva Cape" ten slotte begon te zinken, brak het in tweeën. Op het water bleef een enorme brandende olievlek achter. Als protest tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam hebben naar schatting 250 jongeren uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zondag in de residentie een sit-downdemonstratie gehouden bij de Amerikaanse ambassade aan het Korte Voorhout en bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken aan het Plein. De de monstranten hadden borden bij zich met onder meer de leuzen „Independence for Vietnam", „Hanoi geen Guernica 1936 of Rotterdam 1940" en „Bommen op Hanoi, begin van het einde". AUCKLAND (Nieuw Zeeland) (AP) Een DC8 van Air New Zealand is van ochtend toen hij van het vliegveld van Auckland opsteeg voor een oefenvlucht, verongelukt. De vijf inzittende beman ningsleden werden allen ernstig gewond. Twee hunner overleden later. In liet laatste half jaar passeerden 6.200.000 motorvoertuigen de Velser tun nel in beide richtingen. Dat is twaalf per cent meer dan in de overeenkomstige pe riode van 1965. Afgelopen zondag zijn ruim 44.000 auto's door beide tunnelbui zen gereden. In de komende maanden zal moeten blijken of de onlangs in gebruik genomen Coentunnel een ontlasting zal betekenen voor het verkeer door de Vel ser tunnel. Zaterdagmiddag om kwart over vier is in Heemskerk de tweeëneenhalfjarige Magda Hehves dodelijk verongelukt. Het kind was onder een op een parkeer haven voor de woning Handelstraat 12 stilstaande bestelwagen (een zogenoemde rijdende winkel) uit Haarlem gekropen. Nadat de bestuurder van deze bestel wagen op nummer 10 een klant had be diend, reed hij weg zonder te merken, dat de kleuter nog onder de wagen zat; het nieisje kreeg de wielen van de auto over het hoofd. Aangezien het slachtoffertje nog teke nen van leven vertoonde, werd zij op ad vies van de kinderarts dr. Van Benthem naar het St. Josefziekenhuis overgebracht, waar het meisje kort na aankomst is over leden. De demonstranten stelden zich om vijf uur op voor het gebouw van de Ameri kaanse ambassade, waar zij in de handen klappend „Johnson, moordenaar" rie pen. Jan Blok, bestuurslid van de „Actie groep Vietnam', las de inhoud voor van een aan de ambassade te overhandi gen protestbrief. De brief werd even later door een in het ambassadegebouw aan wezige militaire politieman in ontvangst genomen. De demonstranten riepen daar bij in koor „L.B.J., how many kids did you kill today". In optocht gingen zij vervolgens naar het gebouw van het ministerie van Bui tenlandse Zaken aan het Plein, waar even eens een sit-down-demonstratie werd ge houden. Ook daar werd, onder het toe ziende oog van de Haagse politie, de in houd voorgelezen van een voor minister Luns bestemde brief, die door een bode in ontvangst werd genomen. In de brief wordt onder meer gezegd, dat steeds meer landgenoten met stijgende verontwaardiging de politiek volgen van de Nederlandse regering met betrekking tot de houding van de V.S. in Vietnam. „Het minste wat de Nederlandse regering en de minister van Buitenlandse Zaken zouden kunnen doen is langs diplomatie ke weg, zoals Engeland en enige andere Westeuropese landen hebben gedaan, de ongerustheid over de steeds toenemende bombardementen door de V.S. ter kennis te brengen van Washington". Na afloop van de demonstratie ver spreidden de deelnemers zich in de stad en deelden vlugschriften uit. In Amsterdam heeft de mobiele een heid van de politie in de nacht van za terdag op zondag negenentachtig jonge lui, onder wie drie vrouwen, aangehou den en met politiewagens naar het hoofd bureau gebracht. Zij hadden geen gevolg gegeven aan het herhaaldelijk gegeven bevel zich te verwijderen. Op het Leidse- plein staken zij ook enig vuurwerk af. Na een verhoor werden allen naar huis gestuurd. Enkele minderjarigen moesten tot 's morgens wachten tot hun ouders hen kwamen afhalen. Telefoon 8166 jLg DAMESKAPSALON Berteljorisstraat Haarlem Tel 153M Leidseslraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam V. riaal „dat deze regering in staat zou stel len haar politiek in de Afrikaanse gebie den voort te zetten". Ook de andere lan den die hebben geantwoord, hebben ver klaard dat ze de resolutie naleven. In Den Haag hebben zondag enige honderden betogers een protest demonstratie gehouden tegen de Amerikaanse bombardementen in Vietnam. Zij stelden zich op voor de Amerikaanse ambassade aan het Korte Voorhout en overhandigden een militaire politieman, die in het gebouw aanwezig was, een protest brief voor de ambassadeur. Lord Byron: De beste profeet is het verleden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1