r VAN DAG TOT DAG Bergbeklimmers verongelukt Johnsons speciale adviseur Walt „VS riskeren geen oorlog met China door bombardementen" Franse kernproef van geringe kracht in de Stille Oceaan Spanningen in Britse regering zonder SPU Ongania reorganiseert in Argentinië kS Atoom^ééoacter Noors schip redt schipbreukelingen Permanent verbod voor communisten Tito zuivert het partij-apparaat Vijfdaagse werkweek in Russische stad telegrammen 2 MAANDAG 4 JULI 1966 3 Gesprek over Rhodesische kwestie vandaag hervat Nimmer "Als Goldwater" Minister Cousins treedt af en daar ben je dan keizer voor geworden... Dan liever korporaal maar mèt Gold-Spur de enige sigaret die je 'n troon doet vergeten... Er zijn geen veldslagen nodig om ze te veroveren, één gulden is voldoende en de winkel om de hoek heeft ze... onbegrijpelijk goed! Indonesisch Congres wil: Na de terugkeer van De Gaulle uit Mos kou heeft zich in het voorbije weekeinde de reactie in Frankrijk en het buitenland enigszins tot een herkenbaar patroon ge schikt: een patroon van ongeveer dezelf de nuances als dat, waarmee indertijd het bericht van zijn voornemen tot de reis werd omgeven. In Frankrijk zelf bleek de belangstel ling voor deze eerste contacten op hoog niveau tussen Frankrijk en de Sovjet- Unie matig te zijn, maar dat is een ge volg van de taktische fout van de Fran se president, die toch had moeten weten dat er voor de Fransen niets belangrij kers is dan de Tour. De wielren-enthou siasten in Frankrijk leveren echter in het algemeen niet de Franse politieke elite en de politiek van De Gaulle is dan ook niet afhankelijk van de meerderheid der Fransen. Die meerderheid heeft in het verleden de parlementaire instituties van het land zodanig tot een aanfluiting ge maakt, dat een autoritaire De Gaulle no dig was om enige orde op zaken te stel len. Dat Charles De Gaulle en niet bij voorbeeld de ultra-rechtse Poujade aan de macht is gekomen, mag dan als een bijzonder gunstige lotsbeschikking voor Frankrijk worden aangemerkt. De oppositie in Frankrijk is langzamer hand wel bereid dat toe te geven, al neemt zij iedere gelegenheid waar om de figuur van de president en zijn beleid te ridiculiseren. Zo heet het nu: De Gaulle heeft in Mos kou niets bereikt en is met lege handen thuisgekomen. Diezelfde reactie klinkt ook uit niet zeer op De Gaulle gestelde buitenlandse kringen op. Maar een objec tief en beheerst opinieblad als het Ame rikaanse „Newsweek" laat een heel an der geluid horen: „de reis van De Gaulle was er een die geen verrassingen beloof de, maar belangrijk genoeg is alleen al om het feit dat zij plaatsvond". Anti-Gaullistische stemmen spannen zich in om te weeklagen over het feit, dat De Gaulle in Moskou het Duitse vraagstuk niet heeft opgelost. Men zou geneigd zijn te vragen of dat dan te ver wachten viel, aangezien andere West- europese en Amerikaanse diplomatieke zendelingen al twintig jaar vruchteloos de tanden op dat vraagstuk hebben stukge beten. De verdienste van deze Russische reis van een Frans staatshoofd moet voors hands worden omschreven als een succes volle „ijsbrekerstaktiek". Het ijs tussen de Sovjet-Unie en West-Europa heeft via Frankrijk nu een vaargeul gekregen, waar om allerlei redenen druk gebruik van zal moeten worden gemaakt. Dat de geul onmiddellijk weer kan dichtvriezen spreekt vanzelf. De ontmoeting van Rus sische politici met De Gaulle krijgt ech ter een Parijse voortzetting, die de mo gelijkheid tot nadere en concreter resul taten geheel open laat. Zouden intussen vruchtbaarder en heilzamer initiatieven op het stuk van Europese sanering opdui ken, dan des te beter. Maar voorlopig blijft Charles de Gaulle toch de enige man die met reële mogelijkheden ten to nele komt. Hoe de schade, die hij daar bij aan Atlantische illuSies heeft toege bracht, zo snel en zo afdoende mogelijk kan worden hersteld, is een zaak die uit andere Europese of Westelijke koker met wellicht dezelfde energie kan worden aan gevat als waarmee de bejaarde Frans man zijn toer door de Sovjet-Unie vol bracht. Paus Paulus VI heeft zondag zeven tig priesters gewijd. Het gebeurt zelden dat de paus dit doet. De priesters zullen allen hun herderlijke taak in Zuid-Amerika vervullen. De plechtigheid trok grote belangstel ling. Tijdens de ceremonie moeten de wijdelingen enige tijd languit op de treden van het altaar liggen. (Telefoto). De oprechtheid van politieke kreten is dikwijls ver te zoeken, maar evenzeer kan er een dosis onoprechtheid schuilen in politiek zwijgen. Dat wordt nog eens gedemonstreerd door de zwijgzaamheid van de Sovjetrussische en Chinese diplo matie over de Franse atoombomontplof fingen in het gebied van de Stille Oceaan. De Gaulle heeft geweigerd aan het ver drag tot stopzetting van atoombomproe- ven deel te nemen, dat door Moskou en Washington is gesloten en waardoor de wereld nu al bijna drie jaar verlost is van de veelvuldige atoombomontploffin gen dezer mogendheden, die de radio activiteit in de ether indertijd met spron gen deden toenemen. Als reden tot Rus sische gramschap zou zijn over Westelij ke „misdaden" dan zou de Franse eigen gereidheid op het gebied van de atoom- bomproeven aanleiding genoeg hebben moeten betekenen om eens fel uit te va ren. Dat is echter niet gebeurd. Moskou heeft een prille vriendschap te koesteren en geeft daarom de Franse president stil zwijgend carte blanche. En China, dat de „atoombomclub" evenmin wenst te vereren met zijn deel neming aan afspraken, zolang het niet een belangrijke voorraad atoombommen heeft, zwijgt al evenzeer. Wie niét zwijgen zijn de burgers van Peru, met name van Lima, die zeer ver stoord zijn over de radio-activiteit in de luchtlagen boven de Zuidamerikaanse kust. Nu ligt het Franse eiland Mururoa, waar de atoombomproeven worden ge houden, wel bijna 7000 kilometer van de kust, maar de invloed van de proeven zal toch in de Zuidamerikaanse landen on gunstig werken op de luchtsamenstelling. De Franse legaties in de Zuidameri kaanse landen, met name in Lima, zijn versterkt en worden scherp bewaakt. Er worden ongeregeldheden verwacht en men is zelfs voorbereid op geweldplegingen tegen de legatiegebouwen. De stemming is er dus allerminst vriendelijk, al doet de Franse regering haar uiterste best om de gevolgen van de atoombomproeven zo veel mogelijk te beperken en deze als doodonschuldig voor te stellen. Deze si tuatie tekent echter wel de hele Franse atoombom-krachtproef: Frankrijk tilt ver boven zijn macht en roept reacties op die de betrekkelijk zwakke atoombompositie van Frankrijk nog eens in een enigszins belachelijk daglicht stellen. Van de Fran se „glorie" blijft daarginds in Zuid-Ame- rika weinig over. SALISBURY (Reuter). Britse en Rhodesische functionarissen zouden van daag in Salisbury hun informele voorbe reidende besprekingen over de kwestie van de eenzijdige Rhodesische onafhanke lijkheidsverklaring hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Rhodesische ministerie van Voorlichting meegedeeld. De besprekingen werden een week ge leden opgeschort, toen de plaatsvervan gend leider van de Britse delegatie, Oli ver Whright, naar Londen vloog om aan premier Wilson rapport uit te brenger.. CHAMONIX (Reuter) Drie Italiaanse bergbeklimmers zijn zondag verongelukt tijdens de beklimming van de noordoos telijke kant van de Mont Blanc. De drie mannen, twee van 25 en een 26 jaar oud, kwamen uit Turijn. Twee Oostenrijkse bergbeklimmers zijn om het leven gekomen en twee Zwit sers werden ernstig gewond door een la wine in de Italiaanse Alpen. Zij werden door de lawine verrast, toen zij de Gran Pilastro aan het bestijgen waren. WASHINGTON (Reuter en AP). Walt W. Rostow, bijzonder raadsman voor buitenlandse aangelegenheden van president Johnson, gelooft niet dat de Verenigde Staten een oorlog met China riskeren door het bom barderen van olieopslagplaatsen in de buitenwijken van Hanoi en Haifong. In een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie zei hij de alom ge rezen bezorgdheid voor een oorlog met China niet te kunnen delen. „Zo als president Johnson heeft verklaard hebben wij niets in China te zoeken. Wij verlangen niets van communis tisch China. Naar mijn mening heeft men hier in China begrip voor", al dus Rostow. De vandaag in Peking gepubliceerde verklaring had bij hem niet de indruk gewekt dat Peking zich rechtstreeks in het geschil zou mengen. „Wij bombarde ren niet de steden Hanoi en Haifon. Wij bombarderen olie", aldus de medewerker van de Amerikaanse president. Ook verscheidene politieke waarnemers in de Chinese hoofdstad Peking waren de mening toegedaan dat China de Verenig de Staten niet navolgt bij de uitbreiding van de oorlogsactiviteit in Vietnam. „Noord-Vietnam zal zich nimmer naar de conferentietafel laten dwingen. Zelfs niet als de Amerikaanse bombardemen ten ophouden. De oorlog kan alleen ten einde komen als de Amerikaanse agres sors hun nederlaag toegeven, hun agres sie-oorlog stoppen en de onafhankelijkhei van Vietnam erkennen". Aldus het Noord Vietnamese partijblad Nhan Dan. Als antwoord op de bombardementen van doelen in de directe omgeving van Hanoi en Haiphong heeft de Chinese re gering zondag verklaard, dat deze aanval len haar van beperkingen bij de steun aan Vietnam ontheffen. „Wij zullen dat gene doen wat wij nodig achten", aldus de Chinese verklaring. In Londen werd zondag een demonstra tie tegen de Amerikaanse bombardemen ten op Hanoi en Haifong gehouden, waar aan ongeveer 2000 mensen deelnamen. De demonstranten vroegen premier Wilson in zijn ambtswoning de Britse steun aan de Verenigde Staten te staken. Zij over handigden bij de Amerikaanse ambassa de een protestnota tegen de „barbaarse en provocatieve" bombardementen „die de kans op een derde wereldoorlog ver groten". De „New York Times" schreef giste ren in een hoofdartikel dat de politiek die nu door de Verenigde Staten in Viet nam wordt gevolgd, „in wezen dezelfde is als die welke tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen in 1964 door senator Goldwater werd bepleit en toen door Johnson werd gecritiseerd." De president „hoeft zich er echt niet over te verbazen wanneer Amerikanen, Britten, Fransen en vele anderen bezorgd zijn, want dé oorlog in Vietnam heeft nu nieuwe en onheilspellende afmetingen aangenomen", aldus het blad, dat het on logisch acht de oorlog uit te breiden, „zoals de Verenigde Staten gestaag doen", en dan nog te verwachten dat de Noordvietnamezen en de Vietcong willen onderhandelen. Ook vindt het blad het geen prettige WASHINGTON (Reuter en AP) De Amerikaanse en de Britse regering heb ben hun leedwezen uitgesproken over de Franse kernproef van zaterdag. De bom had een kracht van „tactische" klasse. Aangenomen wordt dat hiermee een be trekkelijk geringe kracht wordt bedoeld. De proef is de eerste in een serie. De Franse kernproef zou oorspronkelijk vrijdag zijn gehouden. Slecht weer maak te echter uitstel nodig. President De Gaulles persoonlijke vertegenwoordiger Jacques Foccart bevond zich aan boord van de Franse kruiser de „Grasse", van waar het bevel tot de ontploffing werd gegeven. Frankrijk is van plan tot november drie series proeven in het gebied van Moru- roa te nemen. Het atol ligt ongeveer 1300 van Papeete, Tahiti. De ontploffingen zijn drie jaar voorbereid, ondanks protesten van landen in het gebied van de Stille Oceaan. Frankrijk heeft het Moskouse verdrag van 1963, waarbij alle kernproeven, met uitzondering van ondergrondse, werden verboden, niet getekend, evenmin als Chi na. Het heeft sinds 1960 tenminste een half dozijn kernproeven genomen in de Algerijnse Sahara. Vóór de ontploffing waren in het proef gebied buitenlandse marineschepen waar genomen. De VS deelden zaterdag mee Amerikaanse schepen bevinden om de proeven gade te slaan. Zij varen in de internationale wateren. Bij de rij landén, die afkeurende gelui den hebben laten horen over deze Fran se kernproef, sloten zich gisteren Japan, Australië en Nieuw-Zeeland aan. LA CORUNA (Spanje) (AP) Een Noors motorschip is vanochtend in La Co- runa aangekomen met elf overlevenden van het gezonken Panamese vracht schip „Andreas Panou". Acht beman ningsleden worden vermist. Gevreesd wordt dat zij zijn omgekomen. Het Noorse schip „Hoelh Aiglone" en de Panamees kwamen zondagmorgen vroeg, vijf mijl van kaap Villano, met el kaar in botsing. De „Andreas Panou", die bijna in tweeën gesneden was, zonk toen geprobeerd werd het schip naar de haven te slepen. Dikke mist is de oorzaak van de aanvaring. Een Spaans reddingsvaartuig en een marineschip hebben de omgeving van het ongeluk afgezocht naar overlevenden. Het Noorse schip, dat een lading dynamiet van Engeland naar Casablanca brengt kon op dat zich in het betrokken gebied twee eigen kracht naar La Coruna varen. gedachte dat er nu kennelijk op gerekend wordt dat Peking niet in actie zal ko men. Johnson lijkt nu aan te sturen op een militaire overwinning in Vietnam „tot elke prijs en hoelang het ook mag duren". Hij schijnt er nu van verzekerd te zijn dat de oorlog „uitsluitend in Zuid en Noord-Vietnam kan worden uitgevoch ten en gewonnen, met steun van landen als Thailand". „Het zou een droeve dag zijn voor de Verenigde Staten en de gehele wereld wanneer deze beoordeling onjuist zou blijken te zijn", aldus de New York Times. LONDEN (AP en Reuter) De Britse minister voor Technologie, Frank Cousins is afgetreden. Hij is het niet eens met de loon- en prijspolitiek van de regering-Wil- son. Cousins wordt opgevolgd door de direc teur-generaal van de Britse PTT, Antho ny Wedgwood Benn. Frank Cousins keert terug naar zijn post van secretaris-gene raal van de Vakbond van Transportarbei ders, de grootste vakorganisatie in Enge land die bijna lVz miljoen leden telt. Cousins is afgetreden aan de vooravond van de publikatie van een wetsontwerp die de regering de bevoegdheid geeft haar loon- en prijspolitiek dwingend op te leg gen als onderdeel van haar economisch program op lange termijn. Reeds enige tijd heeft Cousins blootgestaan aan aanval len van de conservatieve oppositie, omdat hij lid bleef van een kabinet dat deze loonwetten steunde. ViiJU/ BUENOS AIRES (Reuter) De nieu we Argentijnse president, Ongania, heeft zeven rechters van het hooggerechtshof, die onder het bewind van (de afgezette) president Illia in functie waren, ontslagen en er vijf andere rechters voor in de plaats benoemd. Zij zijn gisteren beë digd. President Ongania zal voorts zijn kabi net tot vijf ministers beperken. De rege ring onder Illia telde negen leden. Tot dusver hebben slechts twee landen het bewind van Ongania officieel erkend. Het zijn Bolivië en Spanje. Waarnemers verwachten, dat president Ongania op nieuw een beroep zal doen op buiten- V^yXv -»:•:<>-v;. lands kapitaal om volledige exploitatie van de Argentijnse olie en het aardgas mogelijk te maken. Zes leden van het bestuur van een in stituut voor het beheer van fondsen van Argentijnse coöperatieve organisaties zijn gisteren gearresteerd. De instelling is herhaaldelijk ervan beschuldigd gelden aan de Communistische Partij verstrekt te hebben. Een groep peronistische politici heeft een beroep gedaan op president Ongania, de verbannen ex-dictator Juan Peron uit Madrid naar Argentinië terug te laten ke ren. Naast „volledige waarborgen voor DJAKARTA (Reuter) Generaal Ab- doel Haris Nasoetion, voorzitter van het raadgevende Indonesische Volkscongres heeft gisteravond in een radio-vraagge sprek gezegd, dat de commissie van het Congres voor politieke en staatszaken overeenstemming heeft bereikt over een verbod op het communisme en over maat regelen om generaal Soeharto te machti gen tot de vorming van een nieuwe rege ring. Over een mogelijk permanent verbod op het communisme zei Nasoetion, dat partijen, organisaties en activiteiten ter ondersteuning van het communisme ver boden zouden worden. Hij acht het na genoeg zeker dat het voltallige congres de ontwerpresoluties van genoemde commis sie zonder wijzigingen van belang zal goedkeuren. Communisten en sympathisanten heb ben in de Westjavaanse stad Bandoeng een moskee aangevallen en mohammeda nen mishandeld die daar in gebed waren. Dit meldde gisteren het persbureau Anta- ra. De plaatselijke mohammedaanse jeugdorganisatie heeft de autoriteiten om bescherming tegen aanvallen gevraagd. Uit Djogjakarta, in Midden-Java, is za terdag gemeld dat 300 communisten daar een moskee bestormden, waarbij zes men sen ernstig gewond werden. de terugkeer van generaal Juan Peron" vragen zij „een algehele amnestie voor alle politici en vakbondsleiders die voor de militaire staatsgreep gevangen zijn ge zet". Inmiddels zijn dertig leden van de Ar gentijnse Communistische Partij die vo rige week na de coup waren aangehou den, vrijgelaten. De kantoren van alle politieke partijen zijn zaterdag door de politie gesloten. BELGRADO (DPA) Het centrale co mité van de Joegoslavische communisti sche partij heeft eenstemmig het ontslag van Rankovic als zijn secretaris en als lid van het politieke bureau aanvaard. Rankovic is ook ontheven uit de functie van vice-president van de republiek. Hij blijft raadgever van Tito. Rankovic erkende dat hij te weinig waakzaam was geweest als hoofd van de veiligheidsdiensten en als lid van het cen trale comité. Hij voelde zich verplicht van al zijn functies afstand te doen, zowel in de partij als in het staatsapparaat. Hij veroordeelde de methoden van de veilig heidsdienst, met name het installeren van afluisterapparaten in appartementen en bureaus van partij- en regeringslei ders. President Tito drong aan op een zuive ring in de communistische partij en re organisatie van het centrale comité. „Het vertrouwen van het volk in het centrale comité dient te worden hersteld". Ook de 56-jarige Stefanovic, lid van het centrale comité en hoofd van de geheime politie, is van zijn macht beroofd. MOSKOU (Reuter) Het Industriecen trum Perm is het eerste in de Sovjet- Unie waar op een vijfdaagse werkweek wordt overgeschakeld. Dit heeft de Prav- da zondag gemeld. De verkorte werkweek is een van de meest populaire maatrege len van op het drie maanden geleden ge houden partijcongres. Perm, een stad in de Oeral, telt 750.000 inwoners. J Handel. In Bonn is officieel meegedeeld dat de Sovjet-Unie handelsbesprekingen met de Bondsrepubliek tot de'herfst heeft uitgesteld. Zij zouden aanvankelijk der tien juli in Moskou beginnen. Brandstichting. Een nachtwaker stichtte in een spinnerij in de Duitse stad Augsburg een brand die voor een half miljoen mark schade aanrichtten. Hij pleegde daarna zelfmoord. Inwoners. Eind maart telde de Japanse bevolking honderd miljoen zielen. Dit is een toeneming van meer dan een mil joen, vergeleken met vorig jaar. Hotelbrand. Bij een brand in een nieuw hotel in de Formosaanse hoofdstad zijn zondag vijf mensen, onder wie drie Amerikanen, om het leven gekomen. Vier mensen werden ernstig gewond. Aardschok. Een afgelegen bergstreek ln West-Nepal is vorige week door een aardbeving getroffen. Men vreest dat zeker honderd mensen gedood zijn en minstens vijfduizend mensen hebben geen dak meer boven het hoofd. Verdronken. 45 mensen zijn om het leven gekomen bij het zinken van een veer boot op de rivier de Haida in India. De veerboot kapseisde in de sterke stroom. Slechts vijf mensen hebben zich zwem mend kunnen redden. Zitstaking. Zestig melaatsen uit de lepro zerie van de Italiaanse stad Bari hebben dit weekeinde drie uur op de spoorlijn Bari-Tarente gezeten uit protest tegen de langzame behandeling van het wets ontwerp dat verbetering van hun toela gen inhoudt. Belasting. De Portugese regering heeft een nieuwe belasting, variërend van ze ven tot twintig percent, ingevoerd op de verkoop van goederen aan consumenten. Salaris. De voorzitter van de Amerikaan se vakvereniging van transportarbei ders, James Hof fa, die met een salaris van 75.000 dollar per jaar de best be taalde vakbondsleider der Verenigde Staten is, krijgt nog een salarisverho ging van 25.000 dollar. Gijzelaars. Verpleegden in een inrichting voor geesteszieke misdadigers in Lar- ned in de Amerikaanse stad Kansas houden zeven bewaarders als gijzelaars vast. Ze willen onderhandelen over be tere levensomstandigheden voor de ver pleegden in het staatsziekenhuis voor krankzinnigen van Kansas.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3