LIEVER NA DE FINISH Nederlandse ploeg bezet alle topposities in Ronde van de Toekomst Steevens: Gele èn groene trui Dolman en Beugels: tweede KLEINE OM GELE TRUI GROOT GENOEG TE VEROVEREN <kQ Ritzege voor Rudi Altig DE TOUR IN CIJFERS T oekomst-ci jf ers -NIETS WL4S VEILIG - Sprinter Captein wint in Rotterdam Duyndam winnaar van Kersenronde MAANDAG 4 JULI 1966 9 Eigenlijk Beugels Groen faalde Dobry snelste in motorcross Erfurt Britse renner eerste in profronde van Kruiningen H JE» r' A ctiviteiten - snel hersteld - Van der Vleuten cF I fWWMWM\AAAJIArfWMMWWMWWW*AA/\^A/M\/W».sV.*.*V,'v''-,y';VVMVA/VAA/V\A/M\/V\AAJM\A/\A/\AA^fVM%/\AAAAJM\/UUW\/W\A/\/WM\AAJW\JW< Een wel zeer ongewoon avontur overkwam de Britse coureur Kenneth Cotman tijdens de tweede etappe van de Tour de 1' Avenir op het circuit van Revel. Ongeveer halverwege mis te hij een bocht, belandde daardoor niet op, maar naast een brug en ver dween tenslotte met fiets en al in de rivier de Sor. Hoewel het water ter plaatste slechts één nieter diep is, schrok Cotman danig, want hij slaagde er niet meteen in zijn voeten uit de toe-clips te bevrijden. Een dergelijk staaltje tingsvermogen hadden meegemaakt. Toeschouwers hielpen hem weer op de wal, waarna Cotman voor alle ze kerheid maar in de ambulance werd opgenomen. Dit was echter allerminst naar zijn zin: „dat is nu wel leuk wat jullie doen, maar dan is voor mij de ronde meteen afgelopen. Ik heb liever dat jullie me na de finish behandelen". Het verzoek van de Brit werd inge willigd, Cotman stapte welgemoed op een reserve-fiets en reed met een ronde achterstand de etappe uit. Hij eindigde niet eens als laatste en hoe wel hij te laat binnenkwam, streken de organisatoren met de hand over het hart. van doorzet- ij nog nooit (Van een speciale verslaggever) De Nederlandse afvaardiging in de Ronde van de Toekomst heeft de eer ste harde klappen uitgedeeld. De warming up in de kleine oefenetappe- wedstrijden is kennelijk goed geweest, want de oranjeformatie draait op enkele uitzonderingen na (Groen en Tesselaar) voortreffelijk. Na de eerste twee dagen voert Harry Stee vens het algemeen klassement aan met Dolman en Beugels (en een Fransman en een Italiaan) op de ge deelde tweede plaats, leidt Nederland in het ploegenklassement en bezit Steevens ook nog de groene trui (met Dolman als tweede man in dit klasse ment). Wat merkwaardig is verder, dat Dolman in het bergklassement leidt. Na de vreedzame ouverture in de vorm van een 14V2 km lange ploegentijdrit ver rasten in de 117,5 km lange rit „in lijn" met start en finish in Albi Harry Stee vens, Eddy Beugels en Eef Dolman, de drie „toppers" van de door Sjefke Jans sen geleide formatie, op een enkele uit zondering na alle tegenstanders met een geweldig offensief, dat na amper 20 km reeds werd ingezet. Van de buitenlandse favorieten konden slechts de Russische kopman Dochljakov, de Italiaan Denti en de Franse „sous chef" André Desvages, die in reserve wordt gehouden voor het geval leider Ber nard Guyot mocht falen, het oranjetrio volgen in een onstuitbare rush naar de topposities in alle klassementen. Het tempo in het peloton werd verhoogd de zwakkeren moesten afhaken en het ge volg was een ware slijtage-slag, waarbij tenslotte het veld totaal verbrokkelde. Bij al deze ontwikkelingen bleven echter dé koplopers duidelijk aan de winnende hand. Halverwege (na 58 km) bezaten zij ruim twee minuten voorsprong op een eerste peloton met onder andere Rini Wagtmans, de gebroeders Guyot en de Italianen Guerra en Dalla Bona. Aan de meet was het verschil met het eerste peloton opgelopen tot 3Va minuut. De zo glorieus gewonnen slag had voor Nederland bijzonder prettige gevolgen. Niet alleen won, omdat het spel bekwaam werd gespeeld, Harry Steevens de rit voor Eef Dolman en werd Eddy Beugels vijfde, maar bovendien boekten de man nen van Janssen in de ploegenrangschik- king een winst van meer dan 5 minuten, waardoor de leiding werd overgenomen van Italië, dat 's morgens met een voor sprong van 36 sec. op d,e als vierde ge- eindigde Nederlanders de ploegentijdrit voor zich had opgeëist. De bedoeling in de eerste rit was overi gens geweest dat Eddy Beugels zou win nen. Janssen had zijn drie renners in de kopgroep duidelijk die opdracht gegeven en inderdaad is ook enkele malen ge tracht, de gebrilde Limburgse student te laten ontsnappen. Toen Beugels echter niet kon slagen, nam Harry Steevens zijn rol over. Ook bij hem mislukte de eerste poging, maar de tweede maal was het raak en met een voorsprong van twee se conden op de anderen snelde de „witte" Ploegentijdrit (14,544 km): 1. Italië, 1 uur, 10 min., 44 sec., 2. Frankrijk 1.11.00, 3. Rusland 1.11.04, 4. Nederland 1.11.20. Zeven renners, onder wie de Nederlander Willy Geraeds, die niet op tijd over de finish kwamen, werden gestraft met een extra-tijd van 5 min., 22 sec. ieder. Tweede gedeelte eerste etappe (117.5 km): 1. Steevens (Ned.) 3.06.52, 2. Dolman (Ned.) 3.06.54, 3. Denti (It.) z.t., 4. Hill (G.-B.) z.t., 5. Beugels (Ned.) z.t., 6. Desvages (Fr.) z.t., 7. Dochljakov (Rusl.) 3.07.1, 8. Dalla Bona (It.) 3.0927. 9. Belski (Rusl). z.t., 10. Bilic (Zuidsl.) z.t., 24. Wagtmans (Ned.) 3.10.27, 27. Geraeds (Ned.) z.t., 56. Van d^r Horst (Ned.) 3.12.35, 81. Groen (Ned.) 3.24.38, 82. Tesselaar (Ned.) z.t. Ploegenklassement tweede helft eerste etappe: 1 Nederland (Steevens, Dolman, Beugels) 9.20.40, 2. Italië 9.25.48, 3. Rusland 9.25.55. Tweede etappe: 1. Gomez (Sp.) 4.08.49, 2. Maes (Fr.) z.t., 3. Leitner (W.-Dld) 4.09.08, 4. Desvages (Fr.), 5. Steevens. 6. Dolman, 10. Van der Horst, 18. Geraeds, 20. Beugels, allen in dezelfde tijd 4.09.88, 23. Tesselaar z.t., 66. Wagtmans op 7.04, 77. Groen 4.28.04. Ploegenklassement tweede etappe: 1. Frankrijk 12.27.05, 2. Spanje 12.27.05 3. Ne derland 12.27.24. Bergklassement: 1. Dolman (Ned.) 5 pnt., 2. Steevens (Ned.) 4, 3. Beugels (Ned.) 3. Algemeen klassement: 1. Steevens 7.16.00, 2. ex aequo: Dolman, Denit (It.), Beugels en Desvages (Fr.) op 2 sec., 6. Dochljakov (Rusl.) op 9 sec., 39. Geraeds op 8 min., 57 sec., 41. Wagtmans op 10 min., 20 sec., 43. ex aequo: Van der Horst op 11 min., 54 sec., 63. Tesselaar op 17 min., 45 sec., 78. Groen op 36 min., 42 sec. Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 22.59.54, 2. Italië 23.03.56, 3. Frankrijk 23.04.16. Puntenklassement: 1. Steevens 37 pnt., 2. Dolman 30 pnt., 3. Gomez 25 pnt. over de eindstreep. Volgens de verwach tingen greep Eef Dolman daarna in de spurt de tweede plaats voor Denti, Hill en Beugels. Hoewel met nadruk werd verklaard dat de ploeg niet ten koste van alles zou trachten de trui van Steevens te verdedi gen, is dat in de tweede etappe toch wel gebeurd. Al te moeilijk viel het niet, want in het circuit te Revel, dat veertien maal moest worden afgelegd om tot een totale afstand van 142,3 km te komen, is een grote slag uitgebleven. Gevaar dreigde al leen bij een vlucht van de Spanjaard Go mez en de Fransman Maes, die in de zes de ronde werd ingezet. Dit tweetal bracht het tot een voorsprong van 2 min. 25 sec., maar mocht uiteindelijk nog blij zijn dat het 19 sec. overhield. In een furieuze spurt eiste Gomez de ritzege voor zich op. Steevens had na afloop wel klachten omdat zijn inziens het gemonteerde ver zet niet het juiste was geweest, zodat hij nogal wat had moeten afzien ,maar al met al waren de zaken voor Nederland toch weer gunstig verlopen. De verwachting dat de zesde ronde van de Toekomst naast een aantal sterke, ook een aantal aan klasse arme deelnemers zou tellen, werd reeds op de eerste twee dagen bevestigd. Zaterdag arriveerden hoewel de limiet van 8 tot 15 percent werd verhoogd, toch nog zeven coureurs te laat, waardoor zij uit de strijd werden genomen. Zondag gaven er nog eens ne gen op, zodat er van de oorspronkelijke 96 nog slechts 80 in de strijd zijn. Wat de Nederlanders betreft, werd de vrees bewaarheid, dat Tiemen Groen voor een evenement als de Tour de l'Avenir totaal ongeschikt is. De Fries, zou evenals Piet Tesselaar, zaterdag reeds geëlimi neerd zijn zonder de verhoging van de limiet. Hij verspeelde zondag nog eens ruim zeventien minuten en bleek op bei de dagen totaal niet te kunnen klimmen. De verwachting is dan ook. dat voor Groen die bovendien veel last heeft van de warm te, de ronde niet lang meer zal duren. Tesselaar herstelde zich zondag, toen op zijn beurt Rini Wagtmans behoorlijk ach terop raakte. Het feit dat in Revel zes landgenoten bij de eerste 23 eindigden, toonde echter aan, dat met uitzondering van Groen momenteel nog weinig reden tot ongerustheid is. De Tsjechische CZ-rijder Peter Dobry heeft gisteren te Erfurt de grote prijs van Oost-Duitsland motorcross gewonnen, de elfde wedstrijd in de competitie om de wereldtitel in de 250 cc klasse. De Rus Viktor Arbekov werd tweede en diens landgenoot Draugs derde. Zij reden even eens met een CZ. De Zweed Torsten Hallman voert met 55 punten de ranglijst voor het wereld kampioenschap aan. De Belg Robert Joel staat met 40 punten tweede en Peter Do bry dercie met 32 punten. Wie verwacht had dat de Tourmeute na de rustdag in de rit naar Revel met frisse moed het slachtveld zou betreden, is bedrogen uitgekomen. De warmte van de naderende Midi, maar vooral de over de heuvels aanloeiende droge wind doofden elk initiatief. Dit werd de dag van de waterdragers, de dwangarbeiders in de karavaan, die niet genoeg flessen drinken, hetzij wijn, bier, water of limonade konden aandragen. Het was voortdurend een komen en gaan van de „gregario's" die cafeetjes en levensmiddelenzaakjes bestorm den en vaak zonder te betalen met een rijke buit aan koel vocht naar hun meesters terugkeerden om er dan vrijwel onmiddellijk weer op uitgestuurd te worden. Niets was veilig voor hun grijpgrage vingers. Families, die zich kostelijk langs de weg in de schaduw van een boom hadden geïnstalleerd om al picknickend het feest van de voorbijtrekkende Tour mee te maken, bleven met verbijsterde gezichten achter wanneer hun gehele voorraad drank van de tafeltjes was verdwenen. Harry Steevens heeft al veel ple zier in de Ronde van de Toekomst. Na zijn winst in het tweede gedeelte van de eerste etappe deelde hij dat plezier met de juffrouw, die de vreugdevolle kus aan de winnaar gaf. De Brit Albert Hitchins zegevierde za terdag in wielerronde van Kruiningen voor profs, over 100 km in 2 uur 32 min 05 sec. De uitslag luidt verder: 2. Van der Klundert (Hoogerheide) z.t., 3 Boog (La ren) z.t. op 10 sec., 4 Schuuring (Amster dam), op 20 sec., 5 Schepers (Steyn). (Van een speciale verslaggever) De kleinste maat gele trui was bijna nog te groot voor de 27-jarige Karl Heinz Kunde, 1.59 nieter lang en 99 pond zwaar. De Duitser is na gis teren onverwacht de tot dusver snel ste Tour-renner geworden. Hij had na een rit, waarin de waterdragers het voornaamste werk te doen kregen, de maillot jaune in bezit. Vrijdag, toen er verwarring ontstond of nu Lebaube Kunde, de nieuwe gele-truidrager met een plaatselijke schone uit Revel. of Kunde in de gele trui diende te komen, waren er al grapjes gemaakt voor het geval Kunde leider zou wor den. „Ze moeten pijlsnel een nieuwe maillot jaune laten maken, want zulke kleine truitjes bestaan er niet" werd er gezegd. Het viel nog mee, gisteren in Revel, waar Altig de anderen voor gaatje kon vinden en zich met de negende plaats tevreden moest stellen. Gerben was kwaad. „Het is een schan daal, dat ze Altig zomaar lieten lopen. Niemand stak een hand uit om hem te achterhalen. Dat heeft me veel punten ge kost". Het was overigens de bedoeling van de Televizieren geweest, dat Henk Nijdam dit karwei zou opknappen ten gunste van Karstens. Maar Nijdam, die in de laatste ronde nog betrokken was geweest bij een mislukte ontsnappingspo ging, had de kracht niet meer om Altig te achterhalen. De voornaamste activiteiten speelden zich af op de drie cols van deze etappe, waarop Julio Jimenez bewees, dat men met hem in het klassement om de grote bergprijs nog altijd rekening moet hou den. Op de eerste „berg", de Col des Ares, die inmiddels naar de vierde cate gorie is gedegradeerd, was hij er nog niet bij. Hier kwam Bitossi als eerste door, gevolgd door Crain en Galera en vervolgens het hele veld. Maar hier ook waren slechts drie punten te verdienen. Jimenez stak zijn neus aan het venster (Van onze wielermedewerker) Op het circuit van Varkensoord in Rot terdam hebben de profs zondagmiddag weer met elkaar slag geleverd in een koers van Intersport. Door het hoge tem po werden alle ontsnappingen in de kiem gesmoord. Bovendien waren Cor Schuu ring en de Belg Rik Luyten zeer actief als het erom ging vluchtelingen tot de orde te roepen. Een peloton van 35 man stormde tenslotte op de eindstreep af en daarvan bleek de Amsterdammer Joop Captein met een halve lengte verschil de rapste. De Beverwijker Cees Lute verspeelde zijn kansen op een prijs door een val in de laatste bocht voor de finish. De uit slag was: 1. J. Captein, Amsterdam; 2. M. Paul, Den Haag; 3. B. Zoet, Sassen- heim; 4. R. Luyten, België; 5. A. Hitchen, Engeland; 6. C. van Espen, Arnhem; 7. W. Swaneveld, Dordrecht; 8. J.v.d. Klun dert, Den Heen; 9. C. Snepvangers, Bre da; 10. P. Steenvoorden, Heemstede. Een race voor amateurs werd gewonnen door P. Legierse uit Den Bommel met een ronde voorsprong. De amateurrenner Leo Duyndam, die in het nieuws kwam doordat hij in Olym- pia's Toer drie etappes won, toonde in de Kersenronde met de finish in Mierloo- Hout dat hij weer geheel „terug" is na zijn val van enkele weken geleden. Na 156 km demarreerde hij te Someren- Heide uit het peloton en maakte de ander halve minuut goed, die hem scheidde van een kopgroep je van tien renners. Later voegden zich nog negen avonturiers bij de voorhoede. Het kon de druivenkweker uit Honselersdijk niet deren. Drie kilometer voor de finish sprong hij weg. Wat Hesse, Rentmeester, Van Hest en Van Middel koop ook probeerden, de sterke Westlan der bleef onbereikbaar en ging met 17 se conden voorsprong over de streep. 1. Leo Duyndam (Honselersdijk) 4.16-09 over 182 km., 2. Cor Rentmeester (Ovezande) 4.16.26, 3. Jan Hesse (Arn hem), 4. John Brouwer (Rotterdam), 5. Ad Russens (Den Bosch), de etappewinst net iets te slim was afgeweest, en waar Lebaube weinig, maar toch tijd verloor. Kunde profi teerde en het geel gleed over zijn schouders. De trui paste rondom die schouders, maar zakte ver weg over zijn rennersbroekje, waarvan een paar smalle randjes zichtbaar bleven. De Franse trots werd dus opnieuw niet gestreeld. Lebaube kwam na de twaalfde etappe van Luchon naar Revel over 218 km. beschaamd met het hoofd gebogen over de eindstreep. Hij had zich laten verrassen en verloor 27 seconden. Geen toejuichingen ook voor Anquetil en Pou- lidor, die zich alleen maar rustig hadden laten meevoeren met het peloton. Rudi Altig had op zijn eigen wijze zijn tweede etappe-zege bewerkstelligd. Toen het eerste deel van het veld na het heu velachtige circuit aan de laatste vlakke kilometer begon, was Altig onweerstaan baar gedemarreerd en als een ware loko- motief naar de finish gestoomd. Achter hem ontsnapten ook nog Tom Simpson, Jos Spruyt en Michel Crain, van wie de laatste met 1 sec. voorsprong op de gre tig aanstormende horde sprinters beslag legde op de vierde prijs. Achter dit kwartet spurtte Ward Seis voor Jan Janssen, Annand Desmet en Georges Vanderberghe om de punten voor het klassement van de groene trui, in welke strijd Gerben Karstens geen bij het beklimmen van de Portet d'Aspet (tweede categorie). De Spanjaard ging met een voorsprong van 5 sec op de Belg Vandenbossche als eerste over de top, op 10 sec kwam Galera, op 15 sec een groep je met Poulidor, op 20 sec. de rest van het veld met Anquetil en vrijwel alle Ne derlanders. De laatste berg, de Col de Pailhes (vierde categorie) bracht de puntenver deling aan Bitossi, Galera en Jimenez, die hier de leiding in het bergklassement veroverde. Toen het compacte veld aan de laatste ruim tien kilometer lange ron de van Revel begon, herleefde de hoop in de Franse harten. Want de Franse ren ners kennen dit moeilijke circuit waar zij weken geleden hun nationale kampioen schap uitvochten, op hun duimpje. Maar ook nu kwamen de Fransen er niet aan te pas. Er ontstond een vluchtgroepje van acht man, van wie Henk Nijdam, Simp son, Armand Desmet en Momene het langst stand hielden. Toen zij waren ach terhaald, volgde de coupe van Altig. Geen Fransman dus het volk van Re- vel trok teleurgesteld af. Onder de achterblijvers bevonden zich twee coureurs, die voor Nederland van belang zijn. Voorop natuurlijk Jos van der Vleuten. De jonge Brabander hij is 23 jaar heeft het zware vak nog niet door. Kort na de ravitaillering van Pamier (132 km) moest de „Vleut" afhaken. Hij had last van zijn maag. „Zal wel ijskoud water hebben gedronken", was het enige commentaar van Pellenaars, die niet veel hoop heeft dat Van der Vleuten deze Tour tot een goed einde zal brengen. De Bra bander zwoegde in zijn eentje voor de brokkenwagen uit en kwam 1614 min. na Altig binnen. Op tijd nog, maar hoe lang zal hij dat volhouden? De tweede belang rijke achterblijver was Willy Planckaert, de drager van de groene trui. Hij ver loor op het circuit van Revel meer dan een minuut en eindigde als 75 ste. Daar door konden Karstens en Janssen, die wel in de prijzen vielen, de Belg in het pun tenklassement weer naderen. Twaalfde etappe (218 km): 1. Altig (Dld- Albani) 6 uur. 32 min., 15 sec., 2. Simpson (G.-B.-Plaud) 6.32.16, 3. Spruyt (Belg.-Mag- ne) 6.32.17, 4. Grain (Fr.-Geminiani) 6.32.19 5. Seis (Belg.-Marien) 6.32.20 6. Janssen (Ned.-De Muer), 7. Desmet (Belg.-Marien), 8. Vandenberghe (Belg.-Driessens). 9 Karstens (Ned.-Peil.), 10. Huysmans (Belg - Cools). 18. Nijdam (Ned.-Fell.), 23. Anque til (Fr.-Geminiani), 24. Haast (Ned.-Peil.), allen in 6.32.20. De plaatsingen van de Ne derlanders waren29. Den Hartog (Ned - Geminiani) 6.32.20. 40. Harings (Ned.-Peil.) 6.32.47, 57. Geldermans (Ned.-Albani) z.t. 65. Zilverberg (Ned.-Pell.) z.t., 66. Wouters (Ned.-Peil.) z.t., 72. De Roo (Ned.-Pell.) 6.33.27, 103. Van Dongen (Ned.-Pell.) 6.41.42 119. Van der Vleuten (Ned.-Pell.) 6.48.46. Algemeen klassement: 1. Kunde (Dld)- Plaud) 63.56.17, 2. Lebaube (Fr.-Caput) op 27 sec., 3. Mugnaini (It.-Bertolazzo) op 44 sec., 4 Janssen op 1.06, 5. Aimar (Fr.-Ge- minani) op 1.56, 6. Deslisle (Fr.-Plaud) op 2.24, 7. De Rosso (It.-Albani) op 2.34, 8. Momene (Sp.-Langarica) op 3.28, 9. De Pra (It.-Albani) op 3.54. 10. Haast op 4.35, 11 Perurena (Sp.-Mahcain) op 5.02, 12. Uriona (Sp.-Langarica) op 5.54, 13. Altig op 6.05, 14 Huysmans op 7.09, 15. Anquetil op 7.13. 16 e.a. Gabica (Sp.-Langarica) en Poulidor (Fr.-Magne) op 7.15, 46. Harings op 15.35 61. Nijdam op 23.46, 70. Den Hartog op 26.26, 75. Karstens op 28.48 80. Zilverberg op 30.39, 82. De Roo op 30.43 85. Gelder- mans op 34.13, 94. Wouters op 38.26 114 Van der Vleuten op 50.52, 118. Van Dongen op 1.00.32. Bergklassement: 1. Jiminez (Sp.) 25 pnt. 2. Gallera (Sp.) 24, 3. Mugnaini (It.) 19. Algemeen ploegenklassement: 1. Langari- ca 194.15.59, 2. Albani 194.17.59, 3. De Muer 194.20.11, 8. Pellenaars 194.41.27. Puntenklassement: 1. Planckaert (Belg.) 145 pnt., 2. Karstens (Ned.) 134, 3. Seis Belg.) 122, 4. Janssen (Ned.) 116. 5. Van Loo.v (Belg.) 115.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9