Sabotage op spoorbaan Getaway, een nieuwe dans China beschuldigt Moskou van een complot met V.S. Kernenergie morris UST Mes ondermeer in defensie, scholen en ziekenhuizen Brok beton op koninklijke auto HET WEER TT J /n Regering beperkt de uitgaven met f 159 miljoen in opmars a man a Lucky Railverbindingen losgeschroefd bij Tilburg Etappeoverwinning van Jo de Roo Incidenten tijdens Independence day AVRO reorganiseert het televisiebedrijf Mohammed Natsir en negen andere Indonesiërs vrijgelaten zijn (of waren) in Nederland Irene en haar man DE TOVERKLOK Het woord is aan Elfduizend kilometer vliegen per uur Rechercheur in het water geduwd Gekantelde tankauto versperde autoweg Toost op doden A NT1CA-JASJES AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Elizabeth in Belfast Weer Britse motoren voor Friendships pagina 11 DEZE KRANT IN W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Radio en tv 7 Kunst j7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Vakantiekinderkrant9 Topsy10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13,15 Luidsprekers T2 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Enkele buien Aan het strand Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 8 yi 4* Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I II I J 8™1® KRII W f 1 jll Abonnement per week 85 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. XXX VA X VA X V^L X ^ML ill 11,05, franco per post 12,30 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje E. W. Howe: Echtparen met veel kleine kinderen en echtparen zonder kleine kinderen hebben medelijden met elkaar. Naar het A.N.P. pas nu kan melden zijn prinses Irene en haar echtgenoot zon dagmiddag met een lijntoestel van de K.L.M. uit Oslo op Schiphol aangekomen. Een zuster van prins Hugo, die het paar vergezelde is onmiddellijk doorgereisd naar Parijs. Zelfs de Rijksvoorlichtingsdienst kon niet vertellen waar prinses Irene en prins Hugo in ons land verblijven. Ook is niet bekend of het prinselijk paar inmiddels het land weer heeft verlaten. Van Schip hol is tot dusverre geen vertrek van het paar gemeld. Vier lasplaten, waarmee spoorstaven aan elkaar zijn verbonden, zijn vannacht even ten westen van het station Tilburg losgedraaid. Spoorwegpersoneel dat een onderzoek instelde, omdat de machinisten van twee goederentreinen rapporteerden een schok te hebben gevoeld, vonden de platen onder de rails. De bijbehorende losgedraaide bouten waren verstopt in het grint van het ballastbed. Politie en spoor wegrecherche hebben de zaak in onder zoek. HONGKONG (Reuter). Sir Giles Gu thrie, voorzitter van de Britse luchtvaart maatschappij BOAC heeft verklaard, dat Groot-Bnttannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie afzonderlijk onderzoe kingswerk verrichten voor de bouw van een super-straalverkeersvliegtuig dat oen snelheid van 11.000 kilometer per uur kan ontwikkelen en dat in 45 minuten de At lantische Oceaan moet overvliegen. Een rechercheur van de Haagse poli tie, die met een collega aan het dreg gen was naar een fiets, werd plotseling in de rug geduwd waardoor hij in het water viel. Terwijl hij druipend op de kant klom greep zijn collega de dader, een 29-ja- rige tegelzetter, een goede bekende van de politie. Tienduizenden inwoners van de hoofdstad van Noord-lerland, Bel fast, juichten koningin Elisabeth II en prins Philip hartelijk toe, toen zij een rijtoer maakten. Even later werd. de Rolls Royce, waarin zij reden ge troffen door een zwaar stuk beton. De motorkap van de auto werd zwaar beschadigd. Een bouwvak arbeider had het op de koninklijke auto gegooid. (Telefoto). Getaway heet de nieuwe dans die deze meisjes in Londen demon streren. Getaway „ervandoor" zou men het kunnen vertalen heet ook de schijf die bij deze dans speels in de lucht gegooid moet worden. Buiten is dat geen bezwaar, maar binnenshuis kan het brokken geven. De meisjes, leden van een t.v.-dans groep, lieten wel de danspassen voor de meisjes zien, hun mannelijke partners zullen zich waarschijnlijk tot het opvegen van de ravage moe ten bepalen. (Telefoto). gemaakt. Het zijn: Mohammed Natsir, vroeger voorzitter van de socialistische Masjoemi- partij en premier; Sjafroeddin Prawirane- gara, oud-minister van Financiën; Assaat in het laatst van de jaren veertig waar nemend president van de republiek Djok- ja; kolonel Simbolon, gewezen divisiecom mandant in Noord-Sumatra; Boerhanoed- din Harahap, vroeger premier en leider van de Masjoemipartij; kolonel Vent ja Soemoeal, Noem Pantov, Dolf Roentoe- rambi, kolonel Zoelkifli Loebis (gewezen plaatsvervangend stafchef) en Nawawi. Jo de Roo heeft vanmorgen het eerste gedeelte van de veertiende etappe in de Tour de France van Montpellier naar Vals Les Bains over 144 km. gewonnen De Roo maakte deel uit van een kop groep van negen renners. De Roo won de wedstrijd op afgete kende wijze. Hij had in de laatste kilo meter, een lastige klim, de Fransman Be- net ingelopen, die ontsnapt was uit het kopgroepje. De Roo pakte hem terug en ging op de laatste honderden meters goed door. De uitslag: 1. De Roo (Ned.) 3.23.54, 2. Aimar (Fr.) 3.23.58, 3. Benet (Fr.), 4. Spruyt (Belg.), 5. Carlesi (It.), 6. Den Hartog (Ned.), 7 De Wolf (B.). 8. George Groussard (Fr.), 9. Bracke (B.) allen z.t. als Aimar, 10. Monty (B.) 3.24.16 en verder een grote groep met de favo rieten voor de eindoverwinning. De Duit ser Kunde, die in het peloton finishte bleef leider in het algemeen klassement. Een met teer geladen tankauto met aanhangwagen is bij Delft op de autoweg Den Haag-Rotterdam omgeslagen. Het ge vaarte lag over de volle breedte van beide rijbanen. Het verkeer moest twee uur lang worden omgeleid door de bin nenstad van Delft. HONGKONG, (Reuter en AP) - „China zal zeker die maatregelen nemen die het noodzakelijk acht in overeenstemming met de belangen van het Vietnamese volk. Aangezien het Amerikaanse imperialisme geen grenzen stelt aan de uitbreiding van zijn aanvalsoorlog tegen Vietnam zal China ook geen grenzen stellen voor zijn hulp aan Vietnam". Dit stond gisteren in het officiële orgaan van de Chinese regering, het Pekingse „Volksdagblad". Het blad beschuldigt de Sovjet-Unie van samenspanning met de VS: „De hui dige bombardementen van het Ameri kaanse imperialisme op Hanoi en Hai phong zijn het produkt van de smerige politieke transactie die gesloten is tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, die twee handen op één buik zijn." In het hoofdartikel wordt niet openlijk het zen den van vrijwilligers aangeboden aan Noord-Vietnam. Bij de aankomst van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, in Japan hebben vele duizenden demon stranten uitdrukking gegeven aan hun on genoegen over de uitbreiding van de bom bardementen op Noord-Vietnam. De mi nister die vandaag besprekingen voert met de Japanse regering moest door een enor me politie-afzetting worden beschermd. Tijdens de viering van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag, Independence Day, zijn gisteren in vele Europese steden anti- Amerikaanse betogingen gehouden. Uit Londen, Parijs, Oslo, Bonn, Hamburg, Frankfort, Heidelberg en Rebild (Dene marken) kwamen meldingen over inci denten. Op een receptie in de Amerikaanse ambassade in Londen ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheids dag beklom op een gegeven moment een Engelse student een verhoging en ver zocht de aanwezigen, onder wie vele pro minente Britse politici als vice-premier George Brown, minister van Buitenland se Zaken, Stewart en oppositieleider Ed ward Heath, een toost uit te brengen op de deden en stervenden in Vietnam. Daar na riep hij dat alle Amerikaanse troepen uit Vietnam moesten verdwijnen. Samen met een medestandster werd hij de ambassade uit gezet. De student, lid van het comité van honderd (een Britse ban-de-bom-beweging) was met het meis je in een auto met Zweeds nummerbord en diplomatieke kentekens komen voor rijden en had zich als Zweeds diplomaat aan de ambassadeur laten voorstellen. Sprookje voor kinderen van 6-12 jaar. woensdagmiddag half dria Openluchttheater te Bloemendaal Zie advertentie elders in dit blad. Barleljofisstraai Haarlem - Tel. 15332 Leédsestreet (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 GENEVE (Reuter) Kernenergie zal volgens dr. Eklund, directeur-generaal van het Internationale Bureau voor kern energie, tegen 1980 in achttien percent van de energiebehoefte in de wereld voor zien. In het jaarverslag van het bureau worden voorts atoomfabrieken voor het winnen van drinkwater uit de zee in het vooruitzicht gesteld. Er kan gesteld worden dat grote atoom- ontziltingsinstallaties goedkoop genoeg vers water zullen produceren voor huis houdelijk gebruik en voor sommige indu striële doeleinden, aldus het verslag. De kosten zouden echter aanzienlijk lager moeten zijn voor gebruik van dergelijk water in de landbouw. Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 Telefoon 8166 DAMESKAPSALON De aangekondigde ambtenarenstop, de temporisering van de inves teringen en de terughoudendheid ten aanzien van andere overheidsuitgaven, zoals deze in de loon- en prijsnota van de regering in mei werden uiteen gezet, zullen hoogstwaarschijnlijk een verlagende invloed op de begroting 1966 hebben van 159 miljoen. Dit heeft minister Vondeling van Financiën de Tweede Kamer meegedeeld in een toelichting op deze door het kabinet genomen „afremmende" maatregelen met betrekking tot de besteding van overheidsuitgaven. De omvang van de drie maatregelen te zamen wordt gesteld op 651 miljoen. Door de opschorting van investeringen tot 1 oktober wordt een verlagende invloed op de uitgaven van dit jaar verwacht van 88 miljoen. Verder gaat van de perso neelsstop een verlagende invloed uit van 20 miljoen en de terughoudendheid ten aanzien van andere uitgaven 51 miljoen. Het gehele investeringsprogramma, dat wordt opgeschort omvat 580 miljoen. Meer dan de helft van dit bedrag, te we- Overkoepelende afdeling Informatie (Van onze correspondent) HILVERSUM. De zelfstandig wer kende afdelingen Actualiteiten, Documen taire en Sport van de AVRO-televisie worden samengevoegd. Zij worden onder- febracht in een nieuw opgezette afdeling nformatieve Uitzendingen. Het doel van deze sanering is een efficiënter gebruik te maken van de medewerkers. In de praktijk komt het erop neer dat in de actualiteitenrubriek AVRO's Televi- zier ook sportonderwerpen aan de orde komen en dat sommige onderwerpen die in een langere uitwerking beter tot hun recht komen een meer documentaire-in houd krijgen. Ook culturele aspecten wil de AVRO meer aansnijden en op de ac tualiteit enten. Het ligt in de bedoeling deze sanering per 1 augustus te laten in gaan. Volgens de heer G. Lugtenburg, waarnemend directeur AVRO's t.v.-be- drijf is het al enige tijd de wens geweest dit samenvoegen in te voeren. Over de lei ding van de afdeling en het wisselen van functies kon nog niets worden medege deeld. Een groot deel van het overleg wordt binnenskamers gevoerd, zonder dat het betrokken personeel er iets van af weet. ten 307 miljoen valt onder de defensie uitgaven. Uit de toelichting van de bewindsman van Financiën blijkt, dat door het minis terie van Buitenlandse Zaken de aankoop van gebouwen in het buitenland wordt op geschort waardoor een verlaging van 8 ton wordt bereikt. Bij Binnenlandse Za ken heeft de temporisering in hoofdzaak betrekking op de bijdragen in de bouw kosten van politiebureaus en de aanschaf fing van machines bij de Staatsdrukkerij. Bij Onderwijs en Wetenschappen wordt het mes gezet in de bouw van scholen en in het bijzonder van nijverheidsscholen. Bij het departement van Defensie ,dat in het najaar 1965 buiten de besnoeiing viel zullen de klappen vallen in de sector van de bewapeningsapparatuur, voertuigen, munitie en bouwwerken. In totaal wordt ruim 50 miljoen bezuinigd. Bij volkshuis vesting wordt in totaal een verlaging be reikt van ƒ11 miljoen, terwijl voor 22 miljoen aan investeringen wordt opge schort. Het gaat hierbij om de uitgaven voor aankoop en nieuwbouw door de Rij ksgebouwendienst In het totaal van ƒ51.3 miljoen wegens opschorting van investeringen bij Sociale Zaken is 49.6 miljoen begrepen wegens het uitstellen van toezeggingen van ga ranties voor het bouwen van ziekenhuizen. De verlaging van de andere uitgaven be treft in hoofdzaak uitstel van de verbe tering van de rechtspositie van personeel van gesubsidieerde instellingen. Uitstel van investeringen ook bij het departement van mr. Vrolijk. Het betreft hier voor namelijk aankoop natuurreservaten en dergelijke, waarop een verlaging wordt verwacht van 7.2 miljoen. „Wat de bouwproduktie betreft kan worden opgemerkt", aldus minister Von deling, „dat de afremming van de inves teringen bij de centrale overheid en de invloed van de kapitaalschaarste op de investeringen van de lagere publiekrech telijke lichamen en de particuliere sector ertoe zullen leiden, dat de aanvankelijk voor 1966 verwachte bouwproduktie van BELFAST (Noord-lerland) (Reuter) Een stuk beton heeft maandag de motor kap van de Rolls Royce van koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland beschadigd. Zij had juist het stadhuis van Belfast verlaten. Het stuk beton werd van een bouwsteiger afgegooid. Het Britse vor stenpaar brengt een bezoek aan Noord-Ier- land, waar de laatste tijd ernstige onge regeldheden zijn voorgekomen als het ge volg van twisten tussen rooms-katholieken en protestanten. Een man die zich op een steiger bevond, is gearresteerd. Ook een vrouw zou zijn opgepakt. De motorkap werd gedeukt. Er zou cok een fles naar de auto zijn ge gooid. Belfast had het Britse vorstenpaar een luidruchtig welkom bereid. Van het vlieg veld Aldergrove tot Belfast moest de stoet auto's zelfs langzaam rijden door de op dringende menigte. Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen een frisse zeewind en half tot zwa"r bewolkt met mogelijk een ver spreide bui. Middagtemperatuur 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: De stonngs- invloed wordt iets groter waardoor de buienkans toeneemt. DJAKARTA (ANP) In mei en juni zijn in Indonesië tien politieke gevange nen vrijgelaten die ervan beschuldigd wa ren een leidende rol te hebben gespeeld bij opstanden in Sumatra en Celebes, aan het eind van de jaren vijftig. De vrijla- ting is officieel geheim gehouden. Een blad in Djakarta heeft er nu melding van 6000 miljoen niet geheel zal worden ge haald. Het ziet er thans naar uit, dat de realisatie in gebouwen in 1966 ca. 90 min lager zal zijn. Van dit bedrag is 25 min een gevolg van de investerings beperking van in tptaal 50 min., die in de nota inzake wijziging van de omvang van de rijksuitgaven en van het dekkings plan werd aangekondigd. De verdere ver mindering van de produktie met 65 min in 1966 is een gevolg van het niet of ver traagd tot uitvoering komen van werken, waarvan de gezamenlijke bouwsom een veelvoud van dit bedrag is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1