Koninklijk paar begroet president van Tunesië Rit in galarijtuigen naar het paleis op de Dam HET WEER Verkiezing van 37 leden van de Eerste Kamer Drie doden bij autobotsing Honderdjarige in Heemskerk Johnson is optimistisch over oorlog in Vietnam morris UST Vierdaags officieel bezoek Winst voor BoerenpartijP.S.P. en V. V.D., verlies voor P.v.d.A, en K.V.P. Rotterdam begraaft rottend visafval in Botlekgebied „Bezorgen van brood moet mogelijk blijven' Ho Tsji Minh zou gesprek overwegen Onderzoek t.b.c.- besmetting op T.S. in Velsen FAUTEUILS 51e JAARGANG NUMMER 206 WOENSDAG 6 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C van der Mye Gematigde temperaturen Aan het strand Benoeming voor jonge doctorandus Het woord is aan Huisvrouwen aan Den Uyl Gevaren in E.E.G. voor tuindersp a g I n a Haarlemse orgelmaand geopend pagina 9 Met handkarren PANTALONS Reclame Aanbieding Door een grote koop zijn wij erin geslaagd U een degelijke, moderne fauteuil in Afroteak te leveren voor 65.— Fauteuils kunnen wij U reeds leveren v.a. 55.— Kom eens kijken naar onze grote sortering leubelen LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op Schiphol waar honderden mensen van hun be langstelling getuigden, hebben ko ningin Juliana en prins Bernhard vanmorgen de president van Tunesië, Habib Bourguiba welkom geheten. Op een door een erewacht van de Konink lijke Luchtmacht, de Koninklijke Luchtmachtkapel en een erehaag van vijftig leden van de Koninklijke Mare chaussee geflankeerd platform. Na de begroeting zette de Luchtmachtkapel het Tunesische volkslied in. Vervol gens gaf een in het nabijgelegen Am sterdamse Bos opgestelde, batterij van de elfde afdeling artillerie het saluut van 21 schoten. President Bourguiba brengt het konink lijk paar een vierdaags officieel bezoek. Hij kwam op Schiphol aan in een speciaal vliegtuig van Tunis Air, dat van de Bel gisch-Nederlandse grens af begeleid werd door twaalf Starfighters van "de Neder landse luchtmacht. Het Tunesische staats hoofd was o.m. vergezeld door zijn zoon, die minister van Buitenlandse Zaken is, door de minister van Nationale Econo mie, en door een politiefunctionaris die met de zorg voor zijn veiligheid belast is. Nadat hij met de koningin en de prins de erewacht geïnspecteerd had, werd president Bourguiba verwelkomd door de ambassadeur van Tunesië in Den Haag, de heer Abdelmelek Bergaoui, en de leden van de ambassadestaf. Daarna maakte de president van Tunesië kennis met een groot aantal Nederlandse autoriteiten, on der wie de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, minister-president Cals, de ministers, de leden van de minister raad en de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen. De koningin en de prins reden met hun gast en het gevolg in auto's naar het Stadionplein, waar het gezelschap plaats nam in vier galarijtuigen. Voor het huis van de schaker Jan Hein Donner op het plein stond een tiental provo-jongens en meisjes, o.a. Koosje Koster, die, getooid met oranje linten en voorzien van feesttoeters, de Tunesische president op hun manier verwelkomden. Maar wegens het neerhalen van de Ne- Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Bourguiba3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 12 In de vishal en op zee6 Radio en tv 9 Kunstg Feuilleton20 Beeldverhalen20 Vakantiekinderkrant20 Economisch nieuws 22 Scheepsberichten 22 Beurs 22 Examens 22 Sport 13, 15 Topsy26 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdag avond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar in het binnen land ook enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. - Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Een uitloper van een hogedrukge- bied zuidwestelijk van Ierland komt via Schotland naderbij, waardoor het mór gen overwegend droog zal zijn met verspreide opklaringen, maar door de noordelijke luchtstroming enigszins koel: 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wisselvalligmaar wei nig of geen regen en nu en dan zon. derlandse vlag op het Plein heeft de poli tie toch vier arrestaties verricht. Bij de arrestanten waren de provo's Hans Tuyn- man en Koosje Koster. Via Apollolaan, Museumplein en Leid- schestraat werd naar het paleis op de Dam gereden. Langs de route stond een afzet ting van detachementen van marine, land macht en luchtmacht, totaal 2400 man. Kort nadat het gezelschap het paleis op de Dam was binnengegaan, kwam de Tu nesische president met zijn gevolg naar buiten om bij jiet nationale monument een krans te leggen. Vervolgens werd het gezelschap door burgemeester Van Hall in zijn ambtswoning ontvangen, waar de wethouders, gemeenteraadsleden en ver tegenwoordigers van het Amsterdamse bedrijfsleven, die zakelijke contacten met Tunesië onderhouden aan president Bour guiba werden voorgesteld. Om één uur vertrok het hoge gezelschap van de ambtswoning van de burgemees ter naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar het noemmaal gebruikt werd. Morgen brengt de Tunesische president een bezoek aan Eindhoven. In de namid dag heeft hij in het Catshuis een bespre king met minister-president Cals en de ministers Luns en Den Uyl. 's Avonds bieden de koningin, de prins en de rege ring een diner aan in hotel De Wittebrug in Den Haag. Daarna woont het gezel schap in de Koninklijke Schouwburg een voorstelling van het Nederlands Dansthea ter bij. Vrijdag brengt de heer Bourgui ba met prinses Margriet een bezoek aan de Leidse universiteit en aan Rotterdam, 's Avonds geeft de president van Tune sië een ontvangst en een diner in kasteel Oud-Wassenaar. Zaterdagmorgen vertrek ken hij en zijn gevolg. Hij zal ook België en West-Duitsland bezoeken. DEN HAAG. De Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, Gelderland, Groningen, Overijssel en Drente heb ben vandaag 37 van de 75 leden van de Eerste Kamer gekozen. Van de 37 zetels kreeg de K.V.P. er 7 (8), de P.v.d.A. 12 (15), de A.R.P. 4 (4), de C.H.U. 5 (5), de V.V.D. 5 (4), de P.S.P. 2 (1) ep de Boerenpartij 2 (0). Volgens de nieuwe Kieswet is de stem ming in Zuid-Holland nietig. De nieuwe Kieswet maakt het mogelijk bij volmacht te stemmen. Hiervan werd door twee Sta tenleden gebruik gemaakt. Aan de stem ming namen 81 Statenleden deel, die 83 stemmen uitbrachten. De Kieswet bepaalt evenwel, dat de stemming nietig is als er meer stemmen uit de bus komen dan er Statenleden aanwezig zijn. De voorzitter van het stembureau, de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, vond deze nietigheidsbe paling een schoonheidfout, die aan de nieu- B. en W. van Rotterdam hebben gisteren in een spoedvergadering een noodoplossing gevonden voor de af voer van visafval in Rotterdam. De overlast is ontstaan doordat bet destructiebedrijf Gekro de visafval niet langer ter verwerking kon aan bieden aan de vismeelfabriek „De Toekomst" in IJmuiden. Vijftig ton rottend visafval hoopte zich op bij het destructiebedrijf in Schiebroek. Ook bij de Rotterdamse vishandelaren ont stonden onwelriekende voorraden. Het visafval zal voorzover het niet el ders verwerkt kan worden, op een terrein in het Botlekgebied worden begraven. Het overschot bij dit bedrijf is inmiddels af gevoerd. Naar aanleiding van de klachten over stank door het verwerken van vis afval zijn de speciale installaties van de Gekro grotendeels afgebroken. Vanmorgen zijn bij een frontale auto botsing op de weg Almelo-Hengelo bij Borne drie mensen om het leven geko men. Om half acht kwam een bestelauto uit Leeuwarden door onopgehelderde oorzaak op de linker weghelft en botste daar frontaal tegen een uit de richting Hengelo komende andere bestelwagen. De twee inzittenden van de auto uit Leeuwarden, de 22-jarige IJ. B. van Aken en de 35-ja- rige timmerman J. W. M. Muntendam, waren evenals de enige inzittende van de tweede bestelauto, de 40-jarige markt koopman H. J. Averdijk uit Hengelo, op slag dood. De slachtoffers zaten zodanig in de wagens bekneld, dat de gemeentepolitie eerst de wrakstukken uit elkaar moest trekken om de lichamen te kunnen ber gen. Op ongeveer dezelfde plaats bij Borne was gisteravond ook een ongeluk ge beurd, waarbij een 39-jarige-Turkse ar beider om het leven kwam. Hij wilde op de fiets de rijksweg oversteken en werd door een personenauto aangereden. we wet kleeft. Hij zei vóór de stemming niet van plan te zijn deze bepaling toe te passen, omdat zij strijdig is met de geest van de nieuwe wet. Een andere bijzonderheid in Zuid-Hol land is, dat de C.H.U.-fractie de V.V.D. aan een extra zetel in de Eerste Kamer heeft geholpen ten koste van de S.G.P. Van de negen C.H.U.-Statenleden heb ben er acht op hun eigen partijgenoten- kandidaten voor de Eerste Kamer ge stemd. De negende stem werd uitgebracht op de derde kandidaat van de V.V.D., die daardoor verzekerd was van een zetel in de Eerste Kamer. Had de C.H.U.-fractie haar negen stem men op de eigen kandidatenlijst uitge bracht, dan zou de C.H.U. toch niet meer dan twee zetels hebben gekregen. Dan zou er om een restzetel moeten worden geloot tussen de V.V.D. en de S.G.P. De C.H.U.-fractie heeft door haar handel wijze haar voorkeur voor de V.V.D. ken baar gemaakt. Zij had met haar „over tollige" stem namelijk ook de S.G.P. aan een Kamerzetel kunnen helpen. De heer G. Boekhout uit IJmuiden is dinsdag aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het docto raal examen in de wis- en natuurkunde. De pas 23-jarige doctorandus is benoemd tot leraar aan het Coornhertlyceum te Haarlem. De heer Boekhout kreeg zijn middelba re schoolopleiding op de rijks-hbs in IJmuiden. In Velsense sportkringen geniet hij bekendheid als rechtsbuiten van het voetbalelftal van Waterloo. Mevrouw W. M. E. Nelis-Schwarts, sinds december van het vorig jaar opgenomen in de St. Jozef-verpleeg inrichting te Heemskerk, is vandaag honderd jaar geworden. Het berei ken van deze mijlpaal ging natuur lijk niet ongemerkt voorbij. Zelfs de nationale vlag wapperde voor deze bijzondere gebeurtenis voor het ge bouw. In de conversatiezaal heerste een gezellige drukte, waar velen de zes nog in leven zijnde kinderen van mevrouw Nelis gelukwensten. De jubilaresse zelf lag temidden van veel bloemen rustig op haar eigen kamer. Haar gezondheid, die de laat ste tijd nog al eens iets te wensen weg 5a te Heemskerk woont. overlaat, was vandaag opmerkelijk goed. Ze begreep elk woord, die burgemeester H. Nielen tot haar sprak. Na het uitspreken van zijn gelukwens en het aanbieden van een fleurige ruiker bloemen, drukte de burgemeester een kus op haar voor hoofd. Duidelijk verstaanbaar rea geerde de jarige met een „Dank u wel". Mevrouw Nelis werd in Haar lem geboren, waar ze tot haar huwe lijk woonde. In 1942 werd ze we duwe, waarna haar dochters haar afwisselend bij zich in huis namen. Zo verbleef ze onder andere lange tijd bij haar dochter mevrouw C. Langedijk-Nelis, die aan de Kager- Don Marquis: Menig man rammelt zijn kinderen af voor dingen die zijn eigen vader helaas niet uit hem gerammeld heeft. -O De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft de minister van Economi sche Zaken gevraagd maatregelen te wil len bevorderen, die het dagelijks bezor gen van brood in de naaste toekomst mo gelijk maken. Dit verzoek was vergezeld van een rapport over de problemen rond de brooddistributie. In dit rapport wordt onder meer gezegd, dat het dagelijks af halen van brood voor de huisvrouw een extra-belasting zou betekenen, terwijl dit ook voor de groep bejaarden en de werkende vrouw vaak moeilijk en onmo gelijk is. Voorts zegt het rapport, dat de brood bezorger een volledige dagtaak met het rondbrengen dient te hebben en niet des middags met klusjes oneconomisch moet worden beziggehouden. Ook pleit het rap port voor vervroeging van het tijdstip van het begin der bezorging, dan wel geheel vrijlaten daarvan. Ten aanzien van het prijsverschil tus sen bezorgd en afgehaald brood meent de betrokken commissie, dat wanneer het huidige verschil van drie cent groter zou worden, de toekomst met bezorgdheid te gemoet wordt gezien. Een te grote winkel toeloop zou de overblijvende bezorging inefficiënt en dus te duur maken. Wat meer vrijheid om de prijzen aan te pas sen aan de verschillende omstandigheden, wordt door velen gunstig geoordeeld, al dus de commissie. De ouders van de kleine Christos, het Grieks-Duitse echtpaar Nerant- zackidis. wilde heerlijk rustig va kantie hebben in Griekenland. Daar om werd Christos „losgelaten" in een groot bos bij Hagen in Rijnland- Westfalen. Twee dagen en nachten zwierf de kleine man door dat grote, angstaanjagende bos. Toen werd hij, volkomen uitgeput, gevonden. Hij wordt nu in een ziekenhuis liefde rijk verpleegd. Pa en ma werden door de politie uit de Hellas-expres gehaald. De vakantie die zij ge nieten is bijzonder rustig en een zaam. Ze zijn in afwachting van hun berechting opgesloten in een ge vangenis, beschuldigd van poging tot moord. Christos werd door een chirurg in het ziekenhuis herkend aan een litteken. De arts waar schuwde de grootvader, bij wie de zesjarige dochter van het echtpaar logeerde. De vierjarige zoon An dreas had de reis mogen meemaken. De grootvadeikon zijn ogen niet geloven, toen hij Christos in het ziekenhuis aantrof. Zijn dochter had hem verteld dat het kind met een kindergroep een vakantiereis naar het eiland Norderney maakte. SAN ANTONIO (Reuter en AP). President Johnson heeft gisteren op een persconferentie in San Antonio (Texas) gezegd dat de bommen die bjj Hanoi en Haiphong zijn gevallen on geveer 57 percent van de Noordvietna mese olie-opslagplaatsen hebben ver nield. Van de olievoorraad zou 86 per cent in vlammen zijn opgegaan. De Amerikaanse president liet zich opti mistisch uit over de strijd in Vietnam. Hij zei dat uit diplomatieke rapporten blijkt dat de communisten niet langer een militaire overwinning verwach ten. Deze uitlating van de president houdt vermoedelijk verband met geruchten uit Parijs, dat president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam Moskou en Peking ge vraagd zou hebben om goedkeuring voor een oplossing van de kwestie-Vietnam door onderhandelingen. Volgens het blad „Enterprise" zou Peking gekant zijn te gen een dergelijke oplossing, maar Mos kou niet. Volgens dit bericht zou Ho ver klaard hebben de oorlog niet langer te kunnen volhouden dan medio 1967. De Noordvietnamezen hebben gisteren twintig luchtdoelraketten afgevuurd op Amerikaanse vliegtuigen; de grootste ra- ketaanval sinds het begin van de oorlog. Geen van de vliegtuigen werd geraakt. De Amerikaanse toestellen „ontweken alle projektielen van Russische makelij door gebruik te maken van nieuwe elek tronische apparatuur en door taktisch manoeuvreren". Een van de nieuwe me thoden is naar men aanneemt een met elektronische apparatuur voorzien vlieg tuig dat de radar-geleidingsstelsels van de raketten stoort. Het Russische persbureau „Tass" meld de gisteravond dat de massa-evacuatie Op alle leerlingen van de Technische School in Velsen is, alvorens de vakantie begon, de tuberculine-reactieproef toe gepast. Dit is geschiedt omdat bij een der leden van het onderwijzend personeel t.b.c. werd vermoed. Vanwege het Consultatiebureau zijn maatregelen genomen, in afwachting van de resultaten van het onderzoek. van Hanoi, de Noordvietnamese hoofdstad in volle gang is. De nauwe straten zijn vol mensen die met huisraad geladen op fietsen en handkarren de stad verlaten. Volgens de correspondent van „Tass" was de evacuatie in feite al in april van het vorige jaar begonnen toen men vrees de voor Amerikaanse luchtaanvallen op de stad. Toen reeds was een begin gemaakt met de evacuatie van scholen en andere onderwijsinstellingen naar het oerwoud. „Veel kinderen zijn van hun ouders ge scheiden", aldus Tass. De premier van Australië, Harold Holt, heeft gisteren in New York gezegd dat een wereldoorlog onvermijdelijk zou wor den wanneer de V.S. zich uit Zuid-Viet- nam zouden terugtrekken. Holt verweet de pers een „onvolledig en misleidend" beeld van de oorlog in Vietnam te geven. Barteljorlsstraat Haarlem Tel. 15351 Leidseslraat (bil Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Sedert 184» BOOT TEL. 12047 Gierstraat Telefoon 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1