Volkscongres neemt Soekarno's titel af Berlijnse muur wordt vervangen m Amerikaanse ruimteproef met zware Saturn-1 werd succes President Bourguiba in Nederland Overval op postkantoor in Brussel r Van dag tot dag V.J Terug uit Rome Niet meer „president-voor-het-leven" Malawi republiek in Gemenebest vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en... grote ballen gehakt m telegrammen WOENSDAG 6 JULI 196 6 3 Indonesiës wil Reagan lonkt nog niet naar het Witte Huis GEBR. VEENINGA (Van onze reisredacteur) President Habib Bourguiba van Tunesië, die deze week in ons land is voor een staatsbezoek van enkele dagen, is 63 jaar. Ruim tien jaar van zijn leven bracht hij door in gevangenissen, onder huisarrest, of in bal lingschap. Hij is kleiner dan men zou veronderstellen, omdat hij de martiale houding en gebaren heeft van een forsere man. Zijn meest karakteristieke pose is met het hoofd enigszins schuin en opwaarts ge richt. In zijn kleding is hij conservatief, met een voorkeur voor double- breasted kostuums en witte zijden shawls, die hij vaak bij officiële ge legenheden losjes om de hals draagt. Een verzorgd voorkomen, zei presi dent Bourguiba, gaat hand in hand met zelfrespect. „Hebben wij niet ook zekere staatshoofden gezien die zich slordig kleedden, om het nu maar eenvoudig te zeggen, zodat zij voor revolutionairen konden door gaan? Wat mij betreft, ik ben geen voorstander van dergelijke mystifi caties". Koninklijk Kalm afscheid „Grootste strijder" Het verhoor van de Nederlandse jezuiet J. van Kilsdonk door een instructie-raad van de Congregatie voor de Geloofsleer is een aangelegenheid van zuiver intern- katholieke draagwijdte, die voor buiten staanders het gevaar van een volkomen verkeerde interpretatie openlaat. Toch mag er uit worden geconclu deerd, dat in Nederlandse katholieke krin gen iets gaande is van groot belang. Van zó groot belang, dat het onverantwoord zou zijn er voorspellingen aan te wagen. De Nederlandse katholieken en niet in de laatste plaats de kerkelijke overheden spelen een bijzonder betekenisvolle rol in de ontwikkeling hunner kerk. Rome blijkt op zijn hoede, zonder vooralsnog duidelijk corrigerend op te treden. Men kan zich voorstellen dat de Nederlandse katholieken in hevige spanning verkeren en dat voortrekkers als pater Van Kils donk leven en werken op het scherp van de snede. Daar behoort moed, ja zelfs iets van doodsverachting toe. Het moderne communicatiemiddel televi sie heeft enige verwarring teweeggebracht in de samenlevingen, hier en elders op de wereld, met het gevolg dat talrijke ge vestigde gewoonten en conventies op drift zijn geraakt. Er is een merkwaardig sa menspel ontstaan tussen moderne stromin gen „van onderop" en de nieuwsgeving In hoeverre televisie een factor in het ontstaan van die stromingen is geweest, zal moeilijk kunnen worden berekend. Feit is, dat de beeldreportage tweezijdig van invloed blijkt te zijn: zij geeft het nieuws direct en bij de bron op navrante wijze weer, en zij stimuleert de werk zaamheid der nieuwselementen doordat de nieuwsgevers beseffen, bezig te zijn onder het oog van de buitenwereld. Deze twee factoren hebben ook het po litieke toneel beïnvloed. De Amerikaan se presidentsverkiezingen zijn nu al twee maal zeer aanwijsbaar voor een groot deel „televisieverkiezingen'* geweest. Niet alleen omdat de wereld de procedu re der voorbereidingen en verkiezing zelf kon gadeslaan, maar ook omdat de politieke strijders in de arena positief ge bruik konden maken van het t.v.-medium om hun eigen „imago" te bouwen. In Nederland is de t.v. als politiek wa pen volop in gebruik, zij het op de enigs zins gezapige manier die Nederland eigen is. „Zendtijd der politieke partijen" heet dat bij ons. Daarnaast spinnen sommige politieke groeperingen zijde bij de gelukkige om standigheid, dat zij zijn opgegroeid uit dezelfde ideologische grond als waarop een omroepvereniging kon gedijen. Maar nu komt de t.v. in andere om standigheden als politiek instrument aan de orde, namelijk in de Tweede Kamer. Een strikte objectiviteit, zoals die door de Kamervoorzitter bij t.v.-uitzendingen van Kamerdebatten is geëist, werkt na tuurlijk slechts theoretisch. In de prak tijk kunnen de Kamerleden, al naarge lang hun talent daartoe, de camera ge bruiken voor eigen subjectiveringen. On getwijfeld is de poging om in de Kamer het voorlezen van een papiertje te ver bieden, mede ondernomen met het oog op de t.v.-camera. De vlotte sprekers met goede geheugens en een aanleg tot voor-de-vuist-weg-praten zouden een bij zonder belangrijke voorsprong hebben ge kregen op hun minder fortuinlijke (niet minder intelligente!) collega's. Uit de dis cussie over t.v.-uitzendingen in de Kamer is gebleken, dat men onwillekeurig de t.v. als een bepalende factor gaat be schouwen. Het is niet zo eenvoudig als het lijkt: een reportage van Kamerdebat ten door de schrijvende pers is niet van gelijke invloed als een t.v.-uitzending. De levendigheid en bewustheid van af gevaardigden worden kennelijk gestimu leerd door het besef, dat men „in beeld" is. In belangrijke aangelegenheden is de Kamer geen onderonsje meer, waar het publiek betrekkelijk weinig van merkt. Het publiek, dat zijn de kiezers, zit er nu „bovenop". Het persoonlijke beeld van afgevaardigden en ministers komt onbarm hartig in de huiskamers. Het contact wordt heftiger. Maar het gevaar dat politieke persoonlijkheden zich gaan inspannen om een goed visueel figuur te slaan, kan de ernst en de soliditeit van de discussies nadelig beïnvloeden Een grapjas kan populair worden on danks een gebrek aan gedegen kwali teiten. Een serieus en consciëntieus man kan een mal figuur slaan door een ge brek aan acteertalent. Het grote publiek onderscheidt de werkelijke waarden min der, naarmate het Kamerdebat thuis een „ontspanningsnummertje" wordt. Een be heerst en verantwoord gebruik van de t.v.-reportage is een belangrijke eis. Maar het nieuwe communicatiemiddel wordt nog onwennig en experimenteel gebruikt, als een curiositeit aangevoeld en zonder empi rische zekerheid toegepast. Het vraagstuk van de t.v. in de politiek is nog nauwe lijks geanaliseerd. Er kan nog heel wat uit groeien. >AAAAAA«VWWIAAIWUWIWWWWMWWmiWI|yWlimimillWl«MW\# DJAKARTA, (Reuter). Presi dent Soekarno heeft gisteren in een toespraak tot het raadgevend Volks congres te kennen gegeven dat hij instemt met het besluit van het con gres de titel „president voor het leven" - die hij tot dusver droeg - af te schaffen. Hij verklaarde nauwe lijks hoorbaar voor de radio: „Ik wil alleen het volk, het land en de vrij heid dienen. Dat is mijn ware ver langen - niet president te zijn of pre sident voor het leven of koning of keizer". Generaal Soeharto zal, bij afwezigheid van Soekarno, waar nemend president zijn. De president zei verder dat hij met generaal Soeharto zal samenwerken bij de vorming van een nieuw kabinet. Dit zal als voornaamste taken hebben: verbe tering van de economie, voortzetting van de strijd tegen imperialisme en kolonia lisme, het voorbereiden van algemene verkiezingen op 5 juli 1968 en het voeren van een onafhankelijke buitenlandse po litiek. „Ik zou niet akkoord gaan met de vorming van een kabinet dat zich alleen zou bezighouden met het vullen van ma gen", aldus Soekarno. Over de door het Congres geëiste alge mene verkiezingen zei de president dat deze verkiezingen werkelijk vrij moeten zijn. „Ik wil weten hoe de werkelijke wil van het volk is." Sedert de onafhankelijk- BLANTYRE (Malawi) (AP) Met het afvuren van 21 saluutschoten is Malawi een republiek geworden. Sedert het land onafhankelijk was, was het een dominion van het Britse Gemenebest. Nu is het een republiek binnen het Gemenebest. Vandaag wordt dr. Hastings Banda of ficieel beëdigd als president in het stadion van Blantyre. De eed wordt afgenomen door de in Engeland geboren opperrech ter, sir Fredrick Southworth. Malawi heette vroeger Nyassaland en was een deel van de Centraalafrikaanse Federatie, samen met Noord- en Zuid- Rhodesië, onder het Britse koloniale be stuur. Het werd onafhankelijk en kreeg zijn nieuwe naam in 1964. Dr. Hastings Banda was de eerste premier van het land, dat drie miljoen inwoners telt. heid zijn er in Indonesië slechts eenmaal, in 1955, algemene verkiezingen gehouden. Soekarno's stem klonk soms kwaad. Hij kreeg enig applaus toen hij uitgesproken was. Voordat Soekarno sprak had de voorzit ter van het Congres, generaal Abdoel Ha- ris Nasoetion, verklaard, dat de soeverei niteit van Indonesië volgens de Grondwet in handen van het Indonesische volk be rust. Het gebouw waar het Volkscongres ver gaderde, was omringd door pantserwa gens. Op strategische punten in de stad stonden tanks en zwaar bewapende mili tairen. In de afgelopen week was melding gemaakt van toegenomen communistische activiteit. BERLIJN (AP) Oostduitse soldaten zijn vandaag begonnen aan het neerhalen van de Berlijnse muur waar die langs het Rijksdaggebouw loopt. Dit is kennelijk een eerste maatregel om de muur ter plaatse door een andere versperring te vervangen. Een afdeling soldaten, die tegen even tuele vluchtpogingen worden bewaakt door anderen, gewapend met machinepi stolen en voorzien van honden, zijn om tien voor zeven begonnen met het breken van een gat in de muur. LOS ANGELES (AP) De acteur Ro nald Reagan heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de republikeinse no minatie voor het presidentschap in 1968. Hij is op het ogenblik republikeins gou verneur kandidaat in Califomië. Hij ver klaarde dat hij, als hij gekozen wordt, zijn hele ambtstermijn van vier jaar zal volmaken. VIJVERVISSEN VIJVERPLANTEN VIJVERPOMPEN VIJVERFONTEINEN VIJVERS in plastic en asbest NATURALISTEN Ged. Oude Gracht 62, Haarlem. Tel. 11269 De Saturn-1 kort na de lancering. KAAP KENNEDY (Reuter en AP) Gistermiddag is op de Amerikaanse lan ceerbasis Kaap Kennedy de zwaarste Amerikaanse satelliet tot nu toe, de Sa- turn-1, gelanceerd. De satelliet is de 26,5 ton wegende tweede trap van de raket, die in de toekomst zal worden gebruikt om er Amerikaanse ruimtevaarders mee naar de maan te brengen. De ruim 52 meter lange Saturn-1 werd na twee uur uitstel gelanceerd. Het voor naamste doel van de proef is na te gaan hoe vloeibare waterstof zich in de ruimte als brandstof gedraagt. De tweede trap is 28 meter lang. Van het totaalgewicht, bij na tien ton meer dan enige vroegere Ame rikaanse ruimtesatelliet, is tien ton brand stof, voornamelijk vloeibare waterstof. Drie of vier omwentelingen lang zal het gedrag van de satelliet op meer dan 160 kilometer boven de aarde op grondstations nauwlettend worden gevolgd. Maanreizi- gers zullen ongeveer dezelfde tijd in een baan om de aarde moeten draaien voor dat hun derde trap kan worden ontstoken voor de tocht naar de maan. Kort na de lancering maakte het Amerikaanse ruim tevaartbureau, NASA, bekend, dat de tweede trap tot ontbranding was geko men en in de voorgeschreven baan te recht was gekomen. Door deze succesvolle proef is bewezen dat de vloeibare waterstof meer dan een "OTWwinnravvvvinnfvvvMnfVvwvwwvinnnivvmvvvvwvvvvwinnmvwvvviMvwvwmWMvwwiivimiivMMwwiiMfvvvw De Tunesische president is een boei end spreker, die ook in officiële rede voeringen een persoonlijke toon weet te introduceren. Hij is op zijn best wanneer hij geen gebruik maakt van aantekeningen en gaandeweg improvi seert. Een bijzonderheid hierbij is dat de president over zichzelf kan spreken alsof het iemand anders betreft. „Ik werk met grote toewijding voor mijn volk", zei hij onlangs in een vraag gesprek. „Soms ben ik wel eens ver moeid maar toch vind ik altijd de kracht om te werken". Deze gewoonte duidt niet om zelfverheerlijking, maar op een bijna totale vereenzelviging met Tunesië en de Tunesiërs. In zijn contacten met het Tunesische volk is president Bourguiba zowel ko ninklijk als amicaal. Hij heeft er een gewoonte van gemaakt om, tijdens of ficiële rijtoeren op het dak van zijn li mousine te klimmen, en de menigte met beide armen toe te wuiven. Het Tunesische publiek is zo op dit gebaar ingesteld, dat er een applaus opgaat wanneer de president aanstalten maakt zich op deze wijze te manifesteren. Het presidentiële paleis, Arabisch van architectuur maar ingericht met Frans meubilair, ligt twaalf kilometer buiten de hoofdstad aan de Golf van Tunesië, niet ver van de ruïnes van het oude Carthago. Het paleis werd vol gens de instructies van de president gebouwd. Ook de ligging was zijn keu ze. Om uit te rusten laat president Bour guiba zich vaak gedurende het week einde naar een villa, veertig kilome ter buiten de hoofdstad Tunis, rijden. Rondom dit buitenverblijf, dat het ei gendom is van zijn tweede echtgenote, bevindt zich met zorg geïrrigeerde en gecultiveerde grond waar het Tunesi sche staatshoofd veel aandacht aan be- wwwwvwwvwwwww steedt. Met trots legt hij de bezoekers uit dat hij hier bezig is voor Tunesië nieuwe gewassen te kweken: groen ten, tomaten, druiven voor tafelwijnen en artisjokken ter vervanging van de gebruikelijke tarwecultuur. Hij hoopt hiermee voor zijn land het bewijs te leveren dat een omschakeling op an dere en meer voedzame produkten mo gelijk is. Onder zijn vertrouwensmannen be vindt zich een opmerkelijk aantal jon ge Tunesiërs. Op een recent weekein de in zijn buitenverblijf werd hij bij voorbeeld vergezeld door de 36-jarige gouverneur van Bizerta, Hedi Bacchou- ché. De staatssecretaris van het minis terie van Voorlichting, een ongeveer even oude Tunesische academicus, is tevens burgemeester van Monastir, de geboorteplaats van de president. Behalve president Bourguiba, staat vooral ook zijn 39-jarige zoon en naam genoot uit zijn eerste huwelijk in de belangstelling. Habib Bourguiba ju nior, de Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken, is een gepolijste di plomaat die zijn opleiding voorname lijk in het Westen kreeg. Hij is ge trouwd en woont met zijn vrouw en drie kinderen in een weinig aanzienlij ke woning in Rue Fulton, naast de Duitse en tegenover de Marokkaanse ambassade. Een nieuwe en grotere ambtswoning, vlakbij het Hilton hotel, wordt op het ogenblik voor hem in ge reedheid gebracht.^ De herinneringen van de zoon aan de vader worden bepaald door de vele malen dat deze werd gearresteerd. „Ik was zeven jaar toen hij de eerste keer werd gearresteerd, en elf toen hij vijf jaar werd opgesloten. Toen hij terug keerde was ik zestien, maar toen moest hij opnieuw vluchten. Zijn per soonlijkheid had dus door deze afwe zigheid weinig invloed op me, maar ik ben wel beïnvloed door zijn daden. Ik was er gewend aan geraakt de zoon van een man te zijn, die voortdurend in de gevangenis zat, maar ik heb me nooit voor hem geschaamd. Hoewel ik erg jong was, heb ik altijd begrepen wat zijn doel was". De meest levendige herinnering be waart minister Bourguiba aan de ar restatie van zijn vader op 19 april 1938. „Het was mijn verjaardag.' Mijn vader was ziek en lag in bed. Er was op die dag verschrikkelijk gevochten. Honderden mensen waren in de straat dood geschoten. Die avond kwamen zij hem halen. Ik was elf jaar. Er waren een paar familieleden bij ons en ik her inner me hoe kalm hij zijn kleren bij elkaar pakte en wegging, en ons troostte. Die waardigheid, die zeker heid is mij altijd bijgebleven en ik heb altijd geprobeerd dat voorbeeld na te volgen." Is het niet moeilijk om altijd in de schaduw van zo'n man te leven? „Het kan zeker erg moeilijk zijn", zegt de zoon van president Bourgui ba. „Vooral voor je eigen persoonlijk heid. Een vriend heeft eens gezegd dat wat dat betreft ik geluk heb gehad, om dat mijn vader zo lang gevangen heeft gezeten en daarom niet zijn stempel op mij kon drukken. Mijn vader schrok toen hij dit hoorde. Maar ik zei hem dat het niet zijn schuld was. Hij heeft nooit geprobeerd mijn persoonlijkheid te onderdrukken, maar wanneer hij er was, was hij. ook zo „aanwezig", dat President Bourguiba door Tunesische menigte omstuwd en toegejuicht. het onmogelijk was je niet wat be drukt te voelen. Ik weet niet of het een kwestie van geluk is de zoon van zo'n vader te zijn, maar het is zeker dikwijls een grote last." President Bourguiba is sedert 25 ju li 1957 staatshoofd van Tunesië. Op die dag werd Bei Mohammed al Amin af gezet en een einde gemaakt aan de monarchie. In 1959 en 1964 werd Bour guiba door het volk herkozen. De jonge Habib, zoon van een officier, bezocht scholen in Tunesië en studeerde rech ten en politieke wetenschappen in Pa rijs. Na zijn terugkeer in 192 7 naar Tu nesië was hij korte tijd advocaat. In 1933 werd hij gekozen tot lid van be stuur van de oude Grondwetpartij. Ken jaar later nam hij deel aan de oprichting van de nieuwe grondwetpar tij. Na de wereldoorlog opende Bour guiba een bureau dat propaganda voer de voor de nationale beweging in Tu nesië, Algerije en Marokko. In 1955 kreeg Tunesië zelfbestuur, een jaar la ter gevolgd door de onafhankelijkheid. Bourguiba formeerde het eerste Tune sische kabinet; hij werd zelf minister president. Zijn onafhankelijke politiek heeft de met de oude Berbertitel geëer de „grootste strijder" verschillende malen in conflict gebracht met de Arabische Liga. tfWVWWWOWWWWWWWWWWWU w rfWWWVWWWVWWVWWVWVWWWVWVWVWWWVWWVWV' ^^/\nn/WWWW\/VVVVV>VWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A keer in de ruimte tot ontbranding kan worden gebracht. De vloeistof raakte zelfs minder in beroering dan werd verwacht. Volgstation Bermuda meldde dat de waterstof in de tank in evenwicht bleef. De uitlaatgassen werden volgens plan uit gestoten, wat enige energie opleverde, no dig om de vluchtige brandstof in even wicht te houden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Twee gemaskerde en ge wapende mannen hebben dinsdag uit een postkantoor van een Brusselse buitenwijk ongeveer twee miljoen Belgische francs geroofd. Zij reden weg in een blauwe Citroen, waarin een medeplichtige voor het kantoor had gewacht. Enige minuten voor vier kwamen de twee rovers, waarvan er een een automa tisch geweer bij zich had, het postkan toor binnen. Zij moeten goed op de hoog te zijn geweest van de situatie, want op dat moment brengen, iedere dag, twee PTT-ers een zak met geld, opgehaald bij andere postkantoren, met een vrachtauto naar de binnenplaats van het gebouw. Van die twee mannen is een met een re volver gewapend. Hij kon dat wapen ech ter niet gebruiken, omdat zijn collega en hij, onder bedreiging van het geweer, op de grond moesten gaan liggen. Een van de overvallers pakte de zak met geld en liep weg. Hij wierp hem in de auto en sprong er zelf ook in. De tweede overvaller sprong eerst verkeerd en viel op straat, maar wist direct daar op toch in de auto te komen. Na de overval is de politie gewaar schuwd. Deze is een grootscheepse speur tocht begonnen, doch tot nu toe is het enige resultaat daarvan dat men weet dat de auto 's morgens in een andere Brusselse wijk werd gestolen. J Reis. De Russische premier Kosygin gaat in november een bezoek aan Tur kije brengen. Hij is dan de eerste Rus sische premier in de geschiedenis van de twee republieken die een dergelijk bezoek brengt. Negenling. In het dorp Poenjarai in Oost- Pakistan heeft een jonge vrouw het le ven geschonken aan negen kinderen. Alle baby's zouden het goed maken. Ongelukken. In het driedaagse weekeinde waarin de onafhankelijkheidsdag viel, zijn in de Verenigde Staten 767 mensen bij ongelukken om het leven gekomen. 559 van hen stierven door verkeersonge lukken. Treinbotsing. Twee passagierstreinen zijn dinsdag in de omgeving van Rio de Ja neiro in botsing gekomen. Hierbij wer den vier mensen gedood en dertig ge wond. Vliegtuigbotsing. Twee straaljagers van de Turkse luchtmacht zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen bij Diyarbakir in het zuidoosten van Tur kije. De toestellen zijn brandend neer gestort. Een van beide vliegers is om het leven gekomen. De ander werd zwaar gewond. De toestellen waren na manoeuvres in Noord-Turkije op weg naar hun basis. Aardschok. Een lichte aardschok is dins dag geregistreerd in de provincie Tak- sony, 24 kilometer van Boedapest. Van slachtoffers of schade maakt het Hon gaarse persbureau MTI geen melding. Gratie. De sjah van Perzië heeft het doodvonnis voor twee wegens commu nistische activiteiten veroordeelde man nen gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. In een half jaar heeft de sjah zes communisten gratie verleend. Daar bij maakt hij gebruik van zijn veto recht. Vliegtuigongeluk. Van de veertien inzit tenden van een militair transportvlieg tuig dat maandag in Bolivia is veron gelukt, blijken negen de ramp te heb ben overleefd. Drie van hen zijn ernstig gewond. Het wrak werd bij de Rio Or- ton gevonden. Gevecht. Britse troepen zouden dinsdag het vuur geopend hebben op het Jeme- nitische dorp Baidha, bij de grens met Aden. Maandag werd bericht, dat in hetzelfde gebied gevechten aan de gang zijn tussen Jemenitische royalisten en republikeinen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3