Van Arcken bij opening Wéhaté EEG-regeling houdt in voor Nederlandse gevaren tuinders i Snelheid is gevaarlijk Turkse wapensmokkel heeft grote omvang aangenomen V erhouding Israel laat burgerij-politie in te wensen over Afkomst en milieu bepalen gezagsopvatting korpsleden „Vrijheid van de ondernemer is een groot goed'' b«i Britse artsen tegen lord Moran Levenslang voor arts van concentratiekamp Brits-Rhodesische gesprek stokt Vredesresolutie van W arschaupactlanden Levenslang voor Australische Hongaar Bedoelingen blijven onduidelijk Portugal wil met Oe Thant praten Klacht van BP-raadslid tegen P.v.d.A.-collega WONEN MET SFEER en meer keus ESSE2£ WIJ ONTVINGEN 7 ^■UWSPECIAALZAAK Niet te benijden 4* De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, de heer D J. A. M. van Arcken, heeft gisteren in Den Haag de achttiende Wéhaté geopend, een manifestatie die van een Westlandse tentoonstelling is uitge groeid tot een internationale techni sche tuinbouwbeurs. Hij deed het met een druk op een knop, waarop een soort kabelbaantje, zoals dat voor het interne transport in de tuinbouw ge bruikt wordt, een fruitmand naar voren bracht. Aan deze daad liet de heer Van Arcken een toespraak vpor- afgaan, waarin hij de nadruk legde op de vrijheid die de ondernemers in de tuinbouw in ons land genieten en de etere edden Grot* Houtstr. - Geder.ipte Oude Gracht M Haarlem EXETER (AP) De Britse artsenver eniging heeft een resolutie aangenomen waarin wordt gesteld dat de dood van een patiënt de behandelend arts niet ontslaat van zijn plicht tot geheimhouding, ook als de patiënt een figuur in het openbare leven was, wiens beslissingen van invloed zijn geweest op het wereldgebeuren. De resolutie die na een fel debat werd aangenomen, was gericht tegen lord Mo ran, die een boek heeft geschreven over zijn patiënt, sir Winston Churchill, wiens lijfarts hij was. Voordat het debat be gon werden de artsen echter gewaar schuwd dat ze alleen over de ethiek van de zaak mochten spreken en geen namen mochten noemen. BERLIJN (AP) Een voormalig con centratiekamparts is door een Oostduitse rechtbank tot levenslange gevangenis straf veroordeeld voor het uitvoeren van medische experimenten op gevangenen. Dr. Kurt Kreismeyer, een longspecia list die van 1944 tot 1945 dienst heeft ge- dan in het concentratiekamp Neuengam- me, is schuldig bevonden aan „velerlei misdaden tegen de mensheid". Hij heeft talloze volwassenen en een groep van twintig kinderen dodelijke in jecties met tubercel-bacillen gegeven. vrees uitsprak dat die vrijheid in ge vaar zal komen als de in de EEG besproken interventieregeling voor groenten en fruit wordt aanvaard. De Nederlandse tuinbouwondernemers, aldus de heer Van Arcken, nemen zelf hun beslissingen en zijn wat hun bedrijfs uitoefening betreft aan geen enkele in stantie verantwoording schuldig. Slechts onder zeer bijzondere omstandigheden de crisis van de jaren dertig, de oorlog greep de overheid in. Zodra het mogelijk was werden de beperkende maatregelen opgeheven. De teelt van groenten door erkende tuinders is afgezien van de koolteeltregeling die eind 1967 zal eindi gen aan geen enkele beperking meer onderworpen, in de snijbloemensector zal de vrijheid spoedig een feit zijn. (De teeltbeheersing in de bollenteelt is ten dele opgeheven - Red.). Die vrijheid van ondernemerschap heeft volgens de heer Van Arcken zijn vruch ten afgeworpen. Onze glastuinbouw vindt zijn evenbeeld in de wereld niet. Neder land is met een exportwaarde van 736 miljoen gulden 's werelds grootste expor teur van verse groenten, het heeft met 6400 hectare 's werelds grootste glasare aal en voert in Europa ook de boventoon wat de snijbloemenexport betreft. Die ondernemersvrijheid zou volgens de heer Van Arcken in gevaar komen als de in de EEG besproken interventierege ling voor groenten en fruit wordt aange nomen. Het gaat hier om een regeling waarbij voor alle aangeboden produkten van overheidswege een aanvaardbare prijs wordt gegarandeerd, teneinde de te lers een redelijk inkomen te verzekeren. Dit lijkt voor de telers aantrekkelijk, maar als de tuinder verzekerd is van zijn prijs zal hij zich minder laten leiden door het reële marktgebeuren. Het gevolg zal zijn overproduktie in de EEG, en omdat overtollige met overheids geld uit de markt moet worden genomen zullen produktiebeperkende maatregelen onafwendbaar zijn. In het ontwerp van de Europese Commissie komen ook diverse bepalingen voor, strekkende tot bevoog ding van de telersorganisaties. De tuin ders, die tot dusver vrij zijn geweest, zullen dus aan diverse beperkende maat regelen van Brussel, onderworpen wor den. Dit stemt niet overeen met onze op vattingen over het vrije ondernemer schap, aldus de heer Van Arcken. Bo vendien zal de tuinbouw, die tot dusverre in Nederland een bloeiende tak van be drijf is geweest, worden tot een sector die door overheidsingrijpen op de been wordt gehouden. De heer Van Arcken was er zich van bewust dat de Nederlandse regering bij de onderhandelingen in Brussel tot een zeker compromis gedwongen zal zijn. Hij sprak niettemin de hoop uit dat zij alles in het werk zal stellen om maatregelen met al te ver strekkende consequenties te voorkomen. Het in stand houden van een vrije markteconomie is z.i. een le vensbelang van onze tuinbouw. De heer Van Arcken sprak zich ook uit tegen rechtstreeks aan tuindersbedrijven te geven overheidssubsidies. Veeleer moet gestreefd worden naar afschaffing van die subsidies in andere EEG-landen. Toe te juichen is een uitbreiding van de steun voor bijvoorbeeld ruilverkaveling, onder wijs, onderzoek en voorlichting. LONDEN (AP) Snelheid is levensge vaarlijk. Deze waarheid wordt onder streept door cijfers over de eerste vier maanden dat nieuwe snelheidsbeperkingen in Groot-Brittannië van kracht zijn. De rijksdienst voor wegresearch heeft bekendgemaakt, dat het aantal ongeluk ken met doden of zwaar gewonden met dertien percent is afgenomen. In december is de snelheid op drukke verkeerswegen tot tachtig kilometer en op de autosnelwegen en dergelijke tot 110 kilometer beperkt. In totaal werd een snelheidsbeperking afgekondigd voor 160.000 kilometer weg. Voordien bestond er op vele wegen bui ten de steden geen enkele snelheidsbeper king. Op de autosnelwegen werd veelal met 160 kilometer snelheid gereden. De snelheidsbeperkingen hebben protes ten uitgelokt bij sommige automobilisten bonden en sportwagen-enthousiasten. Al les wijst erop, dat het ministerie van Verkeer de snelheidsbeperkingen zal handhaven. De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit de heer D. J. A. M. van Arcken heeft gisteren in de Haagse Houtrusthal de 18de Technische Tuinbouwbeurs de Wé haté geopend. Na de traditionele druk op de knop bracht een kabel baantje een fruitmand naar voren met daarin het opschrift „De tech niek zet de tuinbouw in beweging". Links de heer Van Arcken, rechts de voorzitter van de Wéhaté de heer J. Bruinsma. LONDEN (Reuter) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft in het Lager huis meegedeeld dat de niet-officiële be sprekingen tussen Britse en Rhodesische functionarissen over het Rhodesische vraagstuk met wederzijdse instemming voor korte tijd zijn onderbroken. De 23 staten van het Britse Gemene best zijn overeengekomen in Londen een topconferentie te houden van 6 tot 15 september. Daarbij zal de Rhodesische crisis worde>n besproken. Wilson, aldus onze correspondent in Londen wil trach ten iets positiefs met Rhodesië te berei ken voor de bijeenkomst van Gemene best premiers. Als dit niet zou lukken, zullen zij zeker scherpere maatregelen tegen Rhodesië eisen. Wilson en Smith hebben daarom een kleine twee maanden om een nieuwe impasse te vermijden. Maar dat ze een oplossing zullen vinden lijkt volgens waarnemers in Salisbury op dit ogenblik zo goed als onmogelijk. BOEKAREST (AFP en Reuter) De leiders van de landen van het Warschau pact hebben dinsdag op hun topconferen tie in de Roemeense hoofdstad Boekarest een verklaring ondertekend die aan dringt op vergroting van de vrede en veiligheid in Europa. De ondertekening van de verklaring volgt op berichten, volgens welke op de conferentie een Roemeens plan zal wor den besproken om geleidelijk te komen tot een dialoog tussen Oost en West in Europa, die uiteindelijk tot een beter politiek klimaat en ontbinding van de twee militaire blokken moet leiden. BRISBANE (Reuter) De 39-jarige Hongaarse emigrant Frank J. Saebar is door het hooggerechtshof in Brisbane tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij had bij een ruzie met zijn buren, het uit Nederland afkomstige gezin Wil schut, mevrouw Hendrina Klasiena Wil schut doodgeschoten en de man en zoon van mevrouw Wilschut verwond. De ruzie ging over een schutting. Ter zitting zei de Hongaar niet de be doeling gehad te hebben de Wilschuts te doden. Hij had alleen maar zijn geweer op hen willen richten. (Van onze correspondent) UTRECHT. Sinds Nederland gro te aantrekkingskracht op Turkse ar beiders is gaan uitoefenen neemt de wapensmokkel in ons land in opval lende mate toe. Met de regelmaat van de klok worden uit de trein Keulen-Arnhem zwaar bewapende Turken gehaald. De douane is er zich heel goed van be wust dat lang niet alle wapensmokkelaars tegen de lamp lopen. Het aantal Turken dat er in slaagt Nederland met wapens binnen te komen is waarschijnlijk veel groter dan het aantal dat aan de grens gegrepen wordt. Sinds duidelijk is geworden dat wapen smokkel onder Turken vrij frequent voor komt (er wordt gemiddeld zo eens per week een Turk gepakt), houden douane en marechaussee de Turken aan de grens ex tra in de gaten. Met de omvang van het huidige apparaat is een vrijwel waterdich te controle echter onmogelijk. Het heeft er de schijn van dat de mees te wapens afkomstig zijn uit Keulen, waar de illegale handel in wapens grote vor men heeft aangenomen. Keulen is op het ogenblik de grote misdaadstad van Duits land. Er zou zelfs een „filiaal" van de ma fia zijn. De Turken kopen er niet alleen pistolen met munitie, maar ook stenguns en kleine machinegeweren, die zij in onderdelen Nederland proberen binnen te smokkelen. Het is geen uitzondering als er in de trein een Turk gepakt wordt met onder zijn kleding drie, vier pistolen, allerlei soorten munitie en steekwapens. Niet zelden loopt hij tegen de lamp doordat de wapens reeds bij een vluchtige blik overal door de kle ren heen te zien zijn. De justitie, die de wapensmokkel wel als een opvallend, maar nog niet als een verontrustend verschijnsel beschouwt, treedt over het algemeen nogal mild op. Er worden processen-verbaal opgemaakt wegens smokkel en verboden wapenbezit. De kantonrechter doet de zaken daarna af met boetes. De Turken maken bij hun aanhouding geen moeilijkheden. Zij geven de feiten toe (veel anders zouden ze trouwens ook niet kruinen doen), maar blijven in het vage over het doel van het wapenbezit. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Niet alleen in Amsterdam is de verhouding tussen politie en een deel van de burgerij er niet beter op geworden. Ook in Israel is de politie een staatsinstituut on der. eenhoofdige leiding de laatste tijd in opspraak geraakt. Een serie gebeurtenissen, waarvan hier veel op hef is gemaakt, heeft daartoe aanlei ding gegeven. Ik noem er hier drie van. Een ambtenaar van de dienst voor de in komstenbelasting, die verdacht van een misdrijf was gearresteerd, moest zich bij zijn verhoor door de politie de grof ste beledigingen en bedreigingen laten welgevallen. Twee politiemannen, die zich daarbij te buiten gingen, hadden eerder van het Hooggerechtshof een uitbrander te incasseren gekregen, omdat zij bij het onderzoek in een andere zaak zich onbe heerst hadden gedragen. Bij het bezoek van Adenauer aan de Jeruzalemse universiteit legde de politie een tactiek aan de dag, die bij het pu bliek weinig bewondering wekte. Er ont stonden hevige schermutselingen tussen studenten aan de ene, en van knuppels, stalen helmen en schilden voorziene agen ten aan de andere kant. En dat alles, om dat de politie meende, dat een menigte rennende jongelui de gast min of meer letterlijk naar het leven stond. In werkelijkheid had men geen snodere dingen in de zin dan de vertegenwoordi ger van de Bondsrepubliek door leuzen te verstaan te geven, dat niet iedereen in Israel van zijn komst gediend was. Mis schien maar dat is nog niet vastge steld wilden enkele bijzonder heetgeba- kerden aan hun woorden kracht bijzetten door tomaten als projectielen te gebrui ken, een „begroeting" die natuurlijk niet kan worden toegestaan, maar die toch niet het onverkwikkelijke slag- en steekspel, waartoe de politie haar toe vlucht nam, rechtvaardigt. De knauw, die de reputatie van de po litie had gekregen, werd nog groter, toen de bladen een paar weken geleden mel ding maakten van mishandeling van een zeventienjarige jongen uit Tel-Aviv door de bemanning van een surveillance-auto. Het te laat ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de knaap op die bewuste avond een vriendinnetje naar huis had gebracht en door de politieman nen was aangezien voor een souteneur! Toen de jongen bont en blauw geslagen was thuisgekomen, diende zijn vader een aanklacht in. De hardhandige speurders werden, weliswaar door hun districtscom mandant zwaar gestraft, maar pers en publiek konden zich na dit incident toch niet losmaken van het gevoel, dat er bij de politie „something rotten" was, dat grondig gecorrigeerd diende te worden. De oorzaken van deze en andere schan dalen liggen voor de hand. De politie heeft het nergens gemakkelijk, maar is in Israel zeker niet te benijden. In een land, bewoond door mensen van zo ver schillende afkomst en met een zo sterke differentiatie van opvattingen over wat goed en kwaad, wat geoorloofd en ver boden, wat fatsoenlijk en niet toegestaan is, wordt van de politie een meer dan normale mate van geduld, tact en inzicht geëist. Maar dezelfde bijzondere omstan digheden, diezelfde nationale eigenaardig- De politie in Israel is in opspraak. Er hebben zich de laatste tijd enkele gebeurtenissen voorgedaan die demonstreren dat er leden in het korps zitten die hun taak niet be grijpen en die zich nietontzien tegen burgers geweld te gebruiken. Het korps is uitstekend geoefend en uitgerust, maar mentaal waarschijn lijk niet geheel opgewassen tegen zijn zeer moeilijke taak. heden, bepalen ook de „image" van het politiekorps, dat immers een produkt is van die volksstructuur. Deze achtergrond manifesteert zich vooral als men die mensen van wapens voorziet, een uniform aantrekt en met een gezag bekleedt, dat zij eigenlijk niet aan kunnen. Aan remmende en regelen de instructies ontbreekt het ook hier niet. Veel wordt ook gedaan om de een voudige politieman van lagere rang Wse- terse opvattingen bij te brengen en een Westers ontwikkelingspeil te verschaffen. Maar het bloed kruipt desondanks waar het niet gaan kan. En als de politieman in kwestie afkomstig is uit een milieu, waar de opvattingen over goed en kwaad afwijken van de officieel geldende, dan kan zijn optreden hem en zin superieuren wel eens uit de hand lopen. Merkwaardigerwijs doen de sociaal- psychologische factoren, die ik hierboven aanduidde, bijna uitsluitend hun invloed gelden bij de mannelijke leden van de po litiemacht. De vrouwen zijn uit heel an der hout gesneden. Wat ontwikkeling be treft laten zij hun mannelijke collega's ver achter zich. In het district Tel-Aviv met zijn negentig „politievrouwen" is ze ventig percent in het bezit van het eind dens hun diensttijd aan een van de beide universiteiten criminologie, sociologie, rechten en politieke wetenschappen. Het werk van de vrouwelijke agenten loopt pa rallel met dat van hun mannelijke vakge noten, met één uitzondering: 's nachts doen zij geen dienst. En nog in een ander opzicht onderschei den zij zich. Het overwicht van een vrou welijke agent op het publiek is groter. Komt het door haar hogere ontwikkelings graad? Of is het de befaamde vrouwelij ke intuïtie, die haar bij het uitoefenen van haar beroep bijstaat en haar aanzien vermeerdert? Niet zij veroorzaken de leiding van de politie hoofdbrekens. Het zorgenkind is „oom agent", die het door zijn sociale achtergrond maar zelden verder brengt dan tot de rang van „samal" equivalent van het Nederlandse „brigadier." De Is raëlische politie heeft in weerwil van al haar moeilijkheden en struikelblokken, al tijd een goede naam gehad. Daarom is het zo triest, dat zij haar reputatie heeft ge schaad. Doorgaans zeggen ze alleen dat de wa pens bestemd zijn om later mee te ne men naar hun geboorteland. Aangenomen kan worden dat dit inder daad de bedoeling is. Immers, van schie tende Turken merkt men in Nederland tot dusver niets. De Turkse arbeiders ge dragen zich in ons land over het algemeen rustig. Van georganiseerde misdadigheid is nog nimmer iets gebleken. In Utrecht, een stad met zeer veel buitenlandse ar beiders, heeft voor zover hoofdinspecteur C. van den Dorpe zich kan herinneren, nog nooit een Turk een schot gelost. Dat echter alle wapens bestemd zouden zijn voor Turkije is zeer onwaarschijnlijk. Er zijn zeer sterke aanwijzingen dat ver scheidene Turken hun wapens in Neder land met winst doorverkopen aan landge noten, die relaties hebben met de onder wereld in de zuidelijke provincies. Met na me in het grensgebied van Nederland en Belgisch-Limburg zouden Turkse „gros siers" in gesmokkelde wapens zaken doen. Behalve met wapenverkoop zouden som migen van deze „grossiers" zich voorts bezighouden met verspreiding van uit Turkije afkomstige hasjish. boekenboekenboekenboekeai boekenboeken boekenboekenl buelnaitxxfkenboetamOoelKul boekenboekenboe kenboekenl boekenboeken txw2is:enC>o<ik*-r boekenboeken boe kenboe kei boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboeki boekenboekenboekenboeken ene :en| ;enl :en| STAATSBOSBEHEER (Museumlaan 2 in Utrecht) heeft uitgegeven „Natuur en landschap van waterland" van J. G. R. Wartena. Het boek gaat over het gebied tussen Amsterdam en Monnikendam, waar ook het natuurreservaat Waterland van 50 ha gelegen is. Van de Russische Nobelprijswinnaar 1965 Michail Sjolochov zijn in „Stille Don- 1" en „Stille Don 2" een aantal van zijn werken verzameld. In het eerste deel van de romancyclus zijn opgenomen „De stil le Don" en „Storm over Rusland" en in het tweede deel „De steppen in vuur en vlam" en „Tussen wit en rood". De WERELDBIBLIOTHEEK n.v. in Amsterdam en Antwerpen heeft de beide banden uitgegeven. „Apolloon tussen zwart en wit" van Al- bert van Hoeck (handelend over twee diep ontgoochelde mensen die na het Kon golese avontuur naar het moederland te rugkeerden) is ook verschenen bij de We- reldbiblitheek; het werk werd bekroond met de literaire Reinaertprijs 1965 voor het reisverhaal. ANDRIES BLITZ in Laren heeft onder de titel „Vreugde met Venus" een ver zameling van versjes, uitspraken, verha len, gedichten, spreekwoorden en derge lijke uitgegeven. Ze zijn samengesteld en geïllustreerd door Wessum. „Het oude diaconaat in de zich ver nieuwende kerk" is een nieuw werk van Henri Bouchette dat bij de uitgeverij H. NELISSEN in Bilthoven het licht zag. Als PRISMAboeken zijn verschenen Balsporten" van Nic van de Burgt (spel regels en beschrijving van twaalf beken de balspelen die druk beoefend worden); ,De uiterste mogelijkheden van de na tuurwetenschap" van Magnus Pyke (toe komstige prognose en een voorspelling van de leefsituatie tussen 1980 en 2000); „De landing bij Anzio" van de oorlogs correspondent van de B.B.C., Wynford Vaughan-Thomas; „Rekenkronkels (wis pelturigheid van cijfers en getallen) van J Newton Friend; „Prisma-puzzels" van J. Koolstra (het 25ste puzzelboek dat in vijf jaar tijds verscheen). „FANTA weekendbibliotheek", een eer ste serie van zes boekjes, is bedoeld de ouders in de vakantietijd te helpen bij het bezighouden van hun kinderen. De ti tels van de boekjes zijn: „Geen kind aan de kinderen" (honderdtal spelletjes); Wie sprong er van de toren?" (historie voor bezoeken van kastelen en kerken); Wat zullen we nu eens doen?" (tips over hobby's en sporten); „Wie zie ik daar nu in het gras?" (verschijningen in de natuur); „Voer voor dagjesmensen" (zomerse recepten); „Ginnegapjes en dije-kletsers" (grapjes over toerisme). „Ons weekeindhuisje" van To en Theo de Vries bevat honderd-en-één raadgevin gen voor hen die een dergelijk huisje be zitten of willen aanschaffen; het boekje verscheen bij de Uitgeverij BROEKMAN DE MERIS n.v. in Amsterdam. Jan van Rheenen schreef twee boekje» over dieren: „Onze papegaai" en „Apen in huis"; beide zijn geïllustreerd en ver schenen bij de Uitgeverij P. VAN BEL- KUM Az. in Amsterdam. NEW YORK (AFP en Reuter) Por tugal heeft zich bereid verklaard tot be spreking van bepaalde aangelegenheden over zijn koloniën in Afrika. Het wil de ze eerst met secretaris-generaal Oe Thant bespreken en later in groter ver band. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Noueira, zegt in een nota aan Oe Thant dat hij de komende zitting van de Algemene Vergadering hiervoor een gunstige gelegenheid acht. De heer G. G. Gerkens, raadslid van de Boerenpartij in Bussum, gaat een klacht indienen bij de officier van Justitie te Amsterdam tegen de heer M. Sluyser, raadslid van de P.v.d.A. in Bussum. De heer Sluyser heeft in de raadsver gadering van vorige week gezegd dat op de bevolkingskaart van de heer Gerkens een veroordeling tot ontzetting uit de kies rechten zou voorkomen voor een tijd van tien jaar. De afdeling Bussum van de Boerenpar- n tij verklaarde daarna, van de heer Sluy- diploma h.b.s. Ruim twintig studeren tij- ser te verwachten dat hij zijn beschuldi ging ook buiten de raadszaal zou herha len opdat de heer Gerkens in staat zou zijn door middel van een gerechtelijke procedure te doen uitmaken in hoeverre deze beschuldiging op werkelijkheid be rust. De heer Sluyser heeft daarop zijn be schuldiging, aangevuld met meer bijzon derheden, onder andere dat de heer Ger kens ook tot een boete van tienduizend gulden zou zijn veroordeeld, in zijn par tijblad herhaald. Naar aanleiding daarvan zal de heer Gerkens thans een klacht in dienen wegens belediging subsidiair las ter.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7