Visserij in EEG zit moeilijk door zeer grote concurrentie Regeling voor het personeel van de steenfabriek Alcazar Riva verhoogt het dividend Commissie in Brussel stelt een gemeenschappelijk beleid voor Standard Oil en Nestlé samen in de eiwitten „Staalfabrieken bouwen zonder inzicht in VerVOerSpIïjzeiT Voorstel tot opheffen van de CKV Jhr. Van Andringa de Kempenaer commissaris bij Erdal Alg. Exploratie Kamerlid wil iets doen tegen jacht op spaargelden Linoleumfabriek vestigt zich in Davo-gebouwen Kort economisch nieuws SCHEEPYAARTBERICHTEN Massaal ontslag in Europoort Lufthansa heeft grote plannen jora- m Ts* fc T VRIJDAG 8 JULI 1966 11 Ongeruste Dr. Schuijt: ^AN EUROPA'S GRO°^ m ss m m ep? ,9. i iï* jj. za ast Gisteren op het Damrak Ford WALL S I REE F: Opgaande lijn doorgetrokken i De uitvoerende commissie van de EEG heeft een voorstel over de hoofdlijnen van een gemeenschappe lijk beleid in de visserijsector laten verschijnen. Het wordt eerst toege zonden aan het economisch en sociaal comité, daarna zal een ontwerpbegro ting worden ingediend bij de raad van ministers. Het lijvige document (340 bladzijden)geeft een overzicht van de huidige situatie en doet voorstellen voor het gemeenschappelijk beleid. De wereldproduktie van visserijpro- dukten is van 1956 tot 1965 met bijna 50 procent gestegen tot meer dan 46 miljoen ton. In dezelfde periode is de produktie van de gemeenschap stabiel gebleven op ongeveer 2 miljoen ton. Dit in tegenstelling tot de buurlanden van de gemeenschap die een expansie hadden. De mate waarin de EEG in eigen behoefte kan voor zien, blijft over het algemeen bevre digend. Maar speciale produkten, zo als haring en tonijn waarvan de vang sten door de landen van de EEG slechts voor resp. 71 en 40 procent in de totale behoefte voorzien vermin deren aanzienlijk. De verarming van de traditionele vis gronden en de uitbreiding van de voor ei gen vissers gereserveerde wateren door niet tot de EEG behorende kuststaten, waren er oorzaak van dat de vissers van de EEG verder van thuishavens verwij derde visgebieden moesten zoeken. Zo zijn de vangsten in het noordwesten van de Atlantische Oceaan van 1956 tot 1962 met 200.000 ton gestegen. Deze zeer aan zienlijke verschuiving van de visserij-ac tiviteiten van het noordoosten naar het noordwesten van de Atlantische Oceaan is met name toe te schrijven aan de activi teiten van de meest-moderne methoden voor het conserveren aan boord. Dat heeft enerzijds een ingrijpende wijziging van schepen en uitrusting en anderzijds grote investeringen met zich meege bracht. De uitvoering van het nodige investe ringsprogramma die zich noodzakelijker wijze over een lange periode uitstrekt en de financieringsmoeilijkheden die zich in deze zeer bijzondere sector van de econo mie voordoen, hebben geleid tot een ach terstand van de produktiemiddelen ten Het Zwitserse concern Nestlé Alimenta- na en de Amerikaanse Standard Oil of New Jersey hebben besloten gezamenlijk «peurwerk te gaan verrichten naar de mogelijkheden om via micro-organismen eiwitten te gaan maken, die volkomen gelijkwaardig zouden zijn aan dierlijke ei witten. Zij willen aldus samen het on derzoek ter hand nemen naar de produk- tiemogeüjkheden van eiwitrijke stoffen op basis van bio-synthese. Het doel van Standard Oil en Nestlé zal zijn een eiwit te vervaardigen waarvan de voedingswaarde hoger is dan van de eiwitten die voorkomen in granen en groenten, en waarvan niet één van de be langrijke aminozuren ontbreekt. Dit project verkeert thans nog in het laboratoriumstadium. Maar de thans reeds behaalde resultaten hebben aange toond dat het mogelijk is een produkt te maken, waarvan de voedingswaarde overeenkomt met de eiwitten van vlees, vis, melk en eieren. Het zijn aldus een mededeling van Nestlé juist deze eiwitten die voor een groot deel van de wereldbe volking in niet voldoende mate aanwezig zijn of indien wel aanwezig, te duur zijn voor de dagelijkse voeding. opzichte van de nieuwe eisen die aan het visserijbedrijf worden gesteld. De vis sers van de EEG zijn daardoor in een moeilijke situatie geraakt op het vlak van de internationale concurrentie. De maat regelen die in de lidstaten worden getrof fen ter bevordering van de expansie in deze sector hebben geleid tot een duide lijke verbetering van de produktiviteit van de nieuwste visserijvaartuigen. De EEG-commissie verwacht dat deze ont wikkeling zich in de komende jaren zal voortzetten. De grondbeginselen van het gemeen schappelijk beleid dat de commissie thans voorstelt, zijn afgestemd op de huidige situatie. Ze hebben tot doel de evenredi ge expansie te bewerkstelligen door mid del van gelijktijdig te treffen en op el kaar afgestemde maatregelen met be trekking tot de structuur, het marktme chanisme en de sociale vraagstukken. De uitvoering van het gemeenschappe- „Het is toch wel merkwaardig, dat er bijvoorbeeld nog steeds beslissingen vallen over investeringen van honderden miljoe nen guldens in nieuwe staalfabrieken, zon der dat er voldoende inzicht bestaat in de toekomstige ontwikkeling van de ver- voersprijzen bij de Europese Economische Gemeenschap". Dit zei vanmorgen Dr. W. J. Schuijt, KVP-lid van de Tweede Ka mer en lid van het Europese Parlement op de jaarvergadering van de Nederland se R.-k. Bond van Reders en Schippers „Sint Nicolaas". Dr. Schuijt meende, dat er reden is voor grote ongerustheid over de achter stand van de vervoerspolitiek in de EEG- een achterstand die ontwrichtend kan werken op de economische integratie. lijk visserijbeleid zal te zijner tijd moe ten plaatsvinden door middel van raadge vende organen die daartoe worden ge vormd naar het voorbeeld van de over eenkomstige organen op het gebied van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Hierbij gaat het met name om een comi té van beheer voor visserijprodukten en om de gebruikelijke raadgevende com missies. De bij het NVV aangesloten Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (13.500 leden) wil zichzelf op een nader te bepalen datum ontbinden met het doel te kunnen komen tot de oprich ting van twee nauw met elkaar samen werkende rechtspersoonlijkheid bezitten- tende verenigingen. Een daartoe strekkend voorstel van het hoofdbestuur van de C.K.V. zal worden behandeld op de algemene vergadering, die op 19 augustus in Utrecht wordt ge houden. Als het voorstel wordt goedge keurd ontstaan twee nieuwe verenigingen, te weten één voor koopvaardijofficieren en een andere voor leden van de vak groepen van zeelieden en visserij. Als 2/3 van de algemene vergadering zich voor ontbinding uitspreekt, moet nog een referendum worden gehouden. Het voorstel is ingediend om organisa torische redenen. Het houdt verband met het feit, dat de C.K.V. kortgeleden een nauwe samenwerking is aangegaan met de kategorale vereniging van Nederland se koopvaardij-officieren. De omzet van de Erdalfabriek in Amersfoort is in het eerste halfjaar met tien percent gestegen. Het staat echter niet vast of de omzetstijging voldoende is om de kostenstijging te compenseren. Dit is gisteren meegedeeld op de jaarverga dering. Dit jaar zullen de investeringen spectaculair zijn Jhr. W. van Andringa de Kempenaar werd als vierde commis saris benoemd. De sluiting van de N.V. Overijsselse Steenfabrieken heeft zijn beslag gekre gen: gistermiddag hebben directie en vakbondsbestuurders na urenlange be sprekingen met het 100 man tellende per soneel een gezamenlijk communiqué uit gegeven. Ongveee rde helft van het personeel Ongeveer de helft van het personeel op de drie vestigingen zal voorlopig door werken voor het gedeeltelijk voltooien van de produktie. Deze werknemers zul len hun rechten op vakantieionen en va kantietoeslagen behoudens bijzondere omstandigheden volledig gehonoreerd zien. Aan de werknemers die niet bij de doorwerkregeling zijn ingeschakeld en die één dezer dagen hun ontslag zullen krij gen zal een gedeelte van de vakantieio nen en vakantietoeslagen worden toege wezen. De Nationale Investeringsbank heeft daarvoor een bedrag van 25.000 beschikbaar gesteld. Het bezoek van directie en vakbonden kwam geheel onverwacht voor het perso neel dat voor in de middag nog van niets wist en in de vroege avonduren de besprekingen met de vakorganisaties in het vooruitzicht had. Deze bijeenkomst in Olst ging niet door; vakbonden, bewind voerder mr. Van der Belt en directie heb ben kennelijk eerder een akkoord bereikt dan algemeen werd verwacht. Het personeel heeft gistermiddag met de definitieve maatregelen ingestemd. De ongeveer 100 man bezetting van de drie vestigingen („Hengforden", bij Olst en „Scherpenhof" en „Vooruitgang", bij Ter- wolde) hebben deze week hun normale produktie gehaald. Ongeveer een half miljoen zogenaamde groene stenen half-fabrikaten die nog gebakken moeten worden zijn op de „tassen" gekomen. Het bakken van de steen is voortgezet. Over eventuele opzegtermijnen wordt er in de gezamenlijke verklaring niet gerept. Wat er met de aanwezige voorraad van het bedrijf, ongeveer 310 miljoen metsel en straatstenen, gaat gebeuren is niet be kend. Intussen hebben sinds de bekend making van de moeilijkheden in het be drijf verschillende arbeidsbureaus verbin dingen gelegd met bedrijven waar plaat singsmogelijkheden zijn. De arbeidsbu reaus in Deventer en Heerde, in welk ge bied de meeste arbeidskrachten woonach tig zijn, hebben reeds informatieve ge sprekken gevoerd. De directie van de N.V. Algemeene Exploratie Maatschappij heeft van de di rectie der Bataafsche Petroleum Maat schappij N.V. bericht ontvangen dat laatstgenoemde haar activiteiten in Indo nesië heeft gestaakt en derhalve ook op het terrein Limau. Waar hiermee de bron van inkomsten van de N.V. Algemeene Exploratie Maatschappij heeft opgehou den te bestaan, zal het bestuur op korte termijn aandeelhouders voorstellen moe ten doen over liquidatie of voortzetting van de vennootschap. Riva N.V. (Autohandel) stelt, blijkens het verslag, over 1965 een dividend voor van acht percent in contanten, plus tien percent in aandelen, waarvan vier per cent uit de agio-reserve (v.j. 16 percent in contanten). Het kapitaal bleef op ƒ3.85 min gehandhaafd. Volgens de geconsoli deerde cijfers steeg het saldo cxploitatie- rkening tot ƒ2,7 (v.j. ƒ2.43) min. Na af schrijvingen ad ƒ0.8 (ƒ0.83) min en ven nootschapsbelasting ad 0.72 0.58) min, resteert een saldo winst na belas tingen van 1.18 1.02) min. Ter ver dere versteviging van de financiële posi tie der vennootschap wordt voorgesteld een deel van de winst aan de algemene reserve toe te voegen. De per 1 januari 1966 aangekondigde verhoging van de omzetbelasting heeft een belangrijke verschuiving van de vraag naar 1965 tot gevolg gehad. Deze vervroeging had een positieve invloed op de resultaten van 1965. De vraagverschui- ving zal uiteraard de omzet in 1966 na delig beïnvloeden, terwijl bovendien de uit de belastingmaatregelen voortgevloei de prijsstijging in het eerste kwartaal van 1966 een zekere rem heeft betekend. Als de conjuncturele omstandigheden zich niet wijzigen is het overigens weinig aan nemelijk, dat de belastingpolitiek een ver dere toeneming van de autodichtheid in Nederland langdurig zal belemmeren. Voor 1966 verwacht de directie een om zetdaling en een verdergaande kostenstij ging, waardoor het resultaat lager zal zijn dan over 1965. Tegen de jacht op spaargelden moet in het belang van de kleine spaarder iets worden gedaan, zo meent het Tweede- Kamerlid Boersma (A.R.P.). Hij brengt zijn ongerustheid hierover in schriftelijke vragen ter kennis van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het Kamerlid constateert de laatste tijd een verhoogde activiteit van personen en in stellingen, die soms van agressieve me thoden gebruik maken. De heer Boersma meent dat door het in uitzicht stellen van hoge dividenden of renten en het voorspiegelen van fiscale faciliteiten gevaar van misleiding voor het publiek ontstaat. Hij wijst erop, dat het bedrijfsleven, bij voorbeeld de Vereeni ging voor den Effectenhandel, voorzover het om niet ter beurze genoteerde fond sen gaat, niets kan doen. Het Kamerlid wil, dat het publiek wordt gewaarschuwd, dat regels worden getroffen voor die be leggingsfondsen, waarop voor beheer, be waring en de aard van de kosten het ven nootschapsrecht, de beschikking beleg gingsmaatschappijen, respectievelijk de door de Vereeniging voor den Effecten handel opgestelde regels voor beleggings fondsen niet van toepassing zijn en dat het bedrijfsmatig aantrekken van gelden voor belegging aan een vergunning wordt gebonden. Dan wel alleen wordt toegestaan aan leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel of dat andere regelingen worden getroffen om het huis aan huis propageren van het toevertrou wen van gelden tegen te gaan. De gemeenteraad van Coevorden heeft besloten de Davofabriek te Coevorden te kopen voor een bedrag van 3.500.000. De gemeente heeft reeds twee miljoen gul den in de fabriek geïnvesteerd, zodat voor een bedrag van 1.500.000 dient te worden gefinancierd. Coevorden is van plan de fabriek in huurkoop te geven aan Koninklijke Lino leum N.V. te Krommenie. Een definitie ve beslissing is hierover nog niet geno men, daar de raad van commissarissen van deze industrie nog zijn goedkeuring aan dit besluit moet hechten. Linoleum Krommenie zal in totaal aan honderd tot honderdtien mensen uit Coe vorden werkgelegenheid kunnen ver schaffen. Werknemers, die geschoold zijn in een andere bedrijfstak, zullen op een voudige wijze kunnen worden omge schoold. Op 15 augustus vertrekt een eerste groep van 20 werknemers uit Coevorden naar Krommenie om gedurende een pe riode van drie maanden een omscholings cursus te volgen. In de loop van de vol gende week worden deze mensen uit het vroegere DAVO-personeel geselecteerd. Het chemische concern Montecatini en de Italiaanse Edison Maatschappij zijn gisteren for meel samengegaan. De commissarissen en aan deelhouders van beide ondernemingen hadden de fusie in maart goedgekeurd. Door dit besluit is een van Europa's grootste maatschappijen ont staan, die alleen ruim 70 percent van de Italiaanse chemische produktie voor haar reke ning neemt. 'fc Sfflttram ?<a témèftci t, ■lit/. timtvC^é ITm Al ZPÜ WOrnKCT y *s- i./o - O-IS I /O Z4»TW?tiWa' 08 I i'-V Wo'jke-li; l WÏ6 32V; «av.rfSni' J og n.1 E 17 48 48 4 8 2?Si I ÜJ.S De hausse-stemming voor vrijwel alle internationale waarden zit er op het Dam rak zeer goed in. Dit bleek gisteren maar al te duidelijk uit de gedane koersen ge durende de niet-officiële ochtendhandel, alsmede die van bij de opening. De stem ming van de hoofdfondsen was zeer vast tot „willig". Philips liep op van 108.50 tot 109.10, tegen woensdag als slotprijs 102.90. Dit betekende voor Philips een koerswinst van bijna zes gulden ofwel 24 punten op de oude omrekeningsbasis. Uni lever ging ruim vijf gulden omhoog tot 96.50 hetgeen een koerswinst betekende van ca. 27 punten op de oude basis. Kon. Olie verbeterde op 147.80 ruim drie gul den. In al deze fondsen bestond goede speculatieve vraag van het publiek. Inter- fondsen tot dekkingsaankopen over, die voor een belangrijk deel tot de zeer vaste tendentie hebben bijgedragen. AKU opende 2% punt hoger op 34614 doch zakte later in tot 344V2. Voor Hoog ovens werd 344 (34214) als advieskoers opgegeven. Amerika liet aanvankelijk met verkoopopdrachten wederom verstek gaan. Het sterk verhoogde niveau lokte later enig Amerikaans aanbod uit waar door Philips inzakte tot 107.80 en Kon. Olie tot 146.70. Volgens twee bekende Amerikaanse effectenmakelaars liggen de koersen van de Nederlandse hoofdfondsen te laag, vergeleken bij die van de Ame rikaanse aandelen. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tydv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 144.30-145.20 144.60 Philips 106.20-106.90 106.20 Unilever 94.60-96 gl 94.80 K.L.M. VERHANDELDE FONDSEN 6 juli 7 juli Totaal 366 387 Gelijk 163 f44.5»/») 236 (60.9%) Hoger 110 (30%) 83 (21.5 Lager 93 (25.5«/o) 68 (17.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 143.10-145.80 Philips 106gb-107.20 Unilever 94.20-95.80 K.L.M. Adonis 8 v. Willemstad n. Maracaibo. Algorab 8 te Salvador. Almkerk 7 v. Bombay n. Colombo. Amsteldijk 7 te Antwerpen. Amstelsluis 9 te Geelong verw. Annenkerk 7 v. East London n. Port Elisabeth. Andijk 7 t.h.v. Cartagena n. Antwerpen. Balong 8 te Napels. Borneo 8 te Halifax verw. Caltex Arnhem 7 te Fredericia. Caltex Rotterdam pass. 7 Kaap St. Vincent n. Pembroke. Caltex The Hague 9 te Pladju verw. Camerounkust 8 v. Lobito n. Novoredondo. Camitia 7 v. Willemstad n. Cotonou. Ceres 8 te Georgetown. Dahomeykust 7 v. Lagos n. Monrovia. Duivendrecht pass. 7 Grindstone n. Antwerpen. Eemhaven 7 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Eenhoorn 7 v. Volos n. Saloniki. Esso Rotterdam 8 te Ras Tanura. Forest Hill 7 v. Palermo n. Menu Garoet 8 v. Chalna n. Colombo. Hilversum 8 te Savannah. Japara 8 te Rotterdam verw. Jason 8 te Hamburg. Johannes Frans 8 te Quintero. Kaap Hoorn 7 te Singapore. Karimun 8 v. Beyrouth n. Genua Katsedijk 7 v. Baltimore n. Norfo. Kloosterkerk 8 te Sydney. Koratia 7 te Thameshaven. Korendijk 8 te Philadelphia. Lelykerk 7 ten anker Mena al Fahal. Liberiakust 8 te Bordeaux verw. Limburg 8 te Hongkong verw. Main Lloyd 8 te Timaru. Marathon 8 te La Guaira. Memnon 8 te Georgetown. Neder Rhone 7 v. Djibouti n. Penang. Nieuw Amsterdam 7 v. Le Havre n. Rotterdam. Onoba pass. 7 Kreta n. Port Said. Overijsel 6 v. Bangkok n. Hongkong. Prins Willem George Frederik 7 v. Montreal n. Toronto. Purmerend 7 te Liverpool. Riouw 8 te Cochin verw. Roepat 7 te Lattakia. Rotterdam 7 v. Cobh n. New York. Sanana 6 v. Rangoon n. Port Swettenham. Sepia 8 te Mena al Ahmadi. Slamat 8 te Marseille verw. Soestdijk 8 te Antwerpen. Spaamekerk 7 v. Tripoli n. Genua. Stad Vlaardingen 8 te Casablanca verw Stad Zwolle 7 ten anker rede Liverpool. Stentor 7 v. Famagusta n. Lattakia. Straat Banka 8 te Santos. Straat Clarence 8 v. Devonport n. Melbourne. Straat Futami 9 te Lourenco Marques verw. Streefkerk 8 te Mtwara. Tero 8 te New York. Sumatra 8 te Penang verw. Tjitarum 8 te Bangkok verw. Van Riebeeck 8 te Dar es Salaam verw. Waterland 8 te Salvador. Wonogiri 8 te Matarani. Zaanland 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Zaria 8 te Curasao. koersen Slot- 7 juli koersen Slot- 7 juli A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5% Ned. 1964 5'/,% Ned. 1964-11 5%% Ned. 1965 6% B.N.G. 1965 5V,% Ned. G. U. 4'/,% A.K.U. 5%% Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norft Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast. Amsterd. Droogd. Bensdorp .fS Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Breder o Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 343% 345 107.70 96.20 146.60 77 125 gb 99 105% 475 92 V» 185 gl 187 gb 136 gl 87>/t 88% gb 9211 gl 92% 105»/, 94 242% 48.70 180 474 84 384 205 169 79.00 103 439 740 178 348 375 gb 81% gb 420 no 193'/» 401 353 gb 118 637 430% gb 290 gb 147% 187 394 2751 Van Gelder Zn. Gelderl. Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves-J acob Meneba Muller Co Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Explo Mij Schol ten Foxhol Schuttersveld -Smit- Transform: Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 960 108'/i 395 415% 136 829% 92.20 190 gb 398 gb 219 37.80 240 gb 115 195% 530 gb 135 336 gb 142 305 gb 314% gb 425 183 gb 295 72% 224 b 95 283 Va 87.00 gb 205 176% 80.50 123% 209"--e 575 b 128 275 91 gb 77.00 b 138% b 137% 125 432 168 457% 169.80 6 juli 7 juli 6 juli 7 juli 32% 32'/» Amer. Motors 10% 10'/» 33 b 34 Int. Harvester 45»/» 43% 59% 60% Int. Nickel 88% 89'/» 73 74% Int. T. and T. 76% 77% 73% 73% 37 38'/, 59% 59 Mont. Ward 35% 36% 35% 35% 50% 51% 37% 37 38% 38% 39% 39% Royal Dutch 40»/» 40% 55 55% 55 55 51% 51% 62 62% 61% 6IV» 42% 42'/, 57% 58% 33% 32»/. 34 34 Stand. Oil N.J. 71% 71»/. 84'/» 84% Studebaker 36'/» 36% 32% 32% 71 70% 74% 73 V» Un. Aircraft 78% 73% 40% 41 8% 8% 50% 51% Un. Fruit 31 31% 36% 36% Us. Rubber 42 42'/, 66 64% Us. Steel 44% 45 195 198'/» Westingh 54'/» 55»/, 136% 135% Woolworth 23% 24% 109% 108% 47»/» 48 84% 85% K.L.M 132»/» 132 51% 52% Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent. N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. A.C.F. Ind. Am. Can Am. Smelting Am T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Wall Street heeft de opgaande lijn gis teren doorgetrokken, waarbij het Dow Jones gemiddelde met 2.78 punt steeg tot 891.64. Een verder forse stijging werd geremd door het bericht, dat de 'anden van het Warschaupact hun steun aan Noord-Vietnam zullen vergroten. De ge middelden bleven op peil doordat Du Pont er in slaagde 3 a 4 punten winst te ten zich goed te handhaven. Zwak lagen United Aircraft, Douglas Aircraft en Eastman Kodak. De drie grote autofond sen trokken fractioneel aan. De omzet steeg tot 7.21 miljoen shares tegen 6.87 miljoen woensdag. De Dow Jones indices: industrie 891.64 2.78); sporen 233.25 1.99) en openbaar nutsbedrijven 133.96 (+0.81). De woensdag uitgebroken arbeidsonrust onder 900 man personeel van de Engelse aannemingsmaatschappij Foster Wheeler, een bedrijf dat in belangrijke mate be trokken is bij de bouw van de nieuwe B.P.-raffinaderij in Rotterdam-Europoort, heeft zich gisteren toegespitst. De directie van Foster Wheeler is namelijk overge gaan tot het ontslaan van enige honder den buitenlandse arbeidskrachten, voorna melijk Engelse pijplassers en constructie werkers, die ook woensdag weigerden te werken. De staking onder de 900 in Europoort werkzame personeelsleden van Foster Wheeler brak woensdag uit toen de direc tie van het bedrijf geen gehoor gaf aan enkele looneisen van de werknemers. De arbeiders lieten weten o.m. een verhoging van het basisloon en een verhoging van de verblijfsuitkering te wensen. Ook don derdag bleef de Foster Wheeler-directie voet bij stuk houden en zegde zelfs ont slagen aan. De overige stakenden moeten, willen zij BONN (DPA) De Lufthansa wil haar aanbod in het vracht- en personenvervoer tot het jaar 1971 in vergelijking met het huidige niveau verdubbelen. Dit werd gis teren door het bestuur der maatschappij meegedeeld. In het kader van haar in vesteringsprogramma heeft de Lufthansa een bedrag van DM 425 miljoen uitgetrok ken voor de aankoop van drie vliegtuigen van het type Boeing 747 „Jumbo". Met deze toestellen kunnen ongeveer 500 pas sagiers worden vervoerd. Naar de maat schappij voorts nog mededeelde zal in Frankfort de modernste installatie ter we reld voor luchtvracht worden gebouwd. De bouw van deze installatie zal geschieden door een Amerikaanse maatschappij. een ontslag ontlopen, maandag aan het werk zijn, zo luidt het standpunt van de directie. Onder de 900 stakende arbeiders bevinden zich 500 Nederlanders. Naast de nieuw ontslagen Engelsen, die vrijdag per vliegtuig naar hun land terugreizen, zijn ook nog Turken, Denen en Fransen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11