Russische journalisten aan het woord (I) Russen, houden deur open voor toeristen Erbij I iiï.1 Sa De Franse president, Char les de Gaulle, heeft in Moskou pogingen gedaan tot verbete ring der betrekkingen tussen Oost en West. De tegenstel lingen tussen de Sovjet-Unie en West-Europa zijn er niet door opgelost, maar wellicht iets gemakkelijker te om schrijven dan voordien. In tussen zijn de economische en culturele betrekkingen tussen de landen van het Oostelijke blok en van West-Europa door velerlei initiatieven op gang gekomen. Ook Nederland zal zijn be trekkingen met de Sovjet- Unie trachten te verbeteren. Een cultureel akkoord tussen Nederland en Rusland zal mo gelijkheden bieden tot nadere kennismakingen buiten het politieke vlak. Dit alles was voor ons blad aanleiding om, met medewerking van de persattaché van de Sovjet- Russische ambassade, journa listieke contacten te leggen en Russische journalisten de ge legenheid te geven, iets over hun denkbeelden en opvat tingen in oorspronkelijke vorm aan onze lezers mede te delen. Wij hebben de beschik king gekregen over enkele ar tikelen uit Sovjet-Russische journalistieke bron, over on derwerpen die wij via de pers- attaché aan Russische journa listen konden opgeven. Het eerste artikel, dat van daag wordt gepubliceerd, heeft „Het toerisme uit West- Europa naar de Sovjet-Unie" tot onderwerp. Volgende week hopen wij het tweede artikel te publiceren, dat handelt over de ruimtevaart en een vraaggesprek bevat met Rus sische kosmonauten. Deze artikelen, geschreven door journalisten in dienst van het Sovjet-Russische fea ture-persbureau APN, wor den ongewijzigd en volledig afgedrukt. Wij hopen, dat deze publikaties ertoe zullen bij dragen, dat men hier een beter denkbeeld krijgt van de opvattingen en redeneringen die in Sovjet-Russische offi ciële kring opgeld doen. HOOFDREDACTIE DE LEIDERS van het Sovjet-reisbureau Intoerist hebben er in de pers herhaalde malen de nadruk op gelegd dat de U.S.S.R. haar deuren wijd open heeft staan voor ieder die met de werkelijke stand van zaken in het land kennis wil maken en met het leven van het Sovjet-volk: voor ieder met een open hart en goede bedoelingen. Verleden jaar hebben 1.1 miljoen vreemdelingen de Sovjet-Unie bezocht. De stroom van buitenlandse toeristen neemt merkbaar toe. In „De Volkskrant" van 3 juli vorig jaar schreef Martin Ruy- ter: „De tijd van de eerste weifelende kennismaking met het land is voorbij. De toeristen hebben zich ervan overtuigd dat ze in Rusland niet geschaduwd worden en dat de bevolking er niet naar streeft om ze bij elke stap communisme op te dringen Voor een land, dat consequent voor vrede en wederzijds begrip tussen de volken opkomt en dat trots is op zijn ver worvenheden, maar ook zijn tekortkomingen niet onder stoe len of banken steekt, is het iets volkomen natuurlijks, dat het naar ontwikkeling van toeristische contacten met de ge hele wereld streeft. Het hoofddoel van de ontwikkeling van het buitenlandse toerisme ie ongetwijfeld om een zo groot mogelijk aantal vreemdelingen in de gelegenheid te stellen zich uit eigen ervaring een objectieve voorstelling van de Sovjet-Unie te vormen. De commerciële kant van de zaak komt op de tweede plaats, hoewel de Sovjet-Unie natuurlijk ook, evenals iedere andere staat in de wereld, er belang bjj heeft, zijn valutavoorraden aan te vullen. „Bent u tevreden over de contacten met Nederland?", vroeg ik aan Wjatsjeslaw Zjilin de Intoerist-vertegenwoordiger, die belast is met de zorg voor de ontvangst van de toeristen uit de Duitse Bondsrepubliek, Oostenrijk en Nederland. Het antwoord was: „Over het geheel genomen hebben wij geen reden erg ontevreden te zijn; hoewel een groter aantal Neder landers de Sovjet-Unie zou kunnen bezoeken". Op een volgende vraag over de oorzaken daarvan kreeg ik ten antwoord: „Voorlopig beschouwen de Nederlandse fir ma's de Sovjet-Unie niet als een land, waaraan vele dui zenden toeristen een bezoek zouden kunnen brengen. Dat uit zich bijvoorbeeld daarin, dat uit Nederland geen charter- reizen worden gemaakt voor ontspanning aan de Zwarte Zee". En mijn gesprekspartner voegde er aan toe, dat firma's van een aantal andere Europese landen vliegtuigen huren voor groepsbezoeken aan de Sovjet-Unie. De Intoerist-ver- tegenwoordiger is echter optimistisch: hij denkt dat reizen van Nederlandse toeristen naar de Zwarte-Zeekust in een niet verre toekomst een even gewoon verschijnsel zullen worden als thans die naar de kust van de Middellandse Zee. Dit optimisme zal wel niet ongegrond zijn. W. Zjilin die ongeveer tien jaar bij Intoerist werkt, be schouwt zichzelf als een veteraan van de firma. Hij herinneit er aan, dat het eerste verdrag met een Nederlands reisbureau dat was met de firma Muller in 1956-1957 gesloten werd. Tien jaar geleden kwamen slechts enkele honderden toeristen uit Nederland, terwijl verleden jaar reeds zeven duizend Nederlanders de Sovjet-Unie bezochten. De neer Zjilin zegt, dat dit jaar een toeneming van twintig tot dertig percent verwacht wordt. De uitbreiding van de toeristische betrekkingen met Neder land is niet alleen te verklaren uit het over het algemeen groter worden van het internationale toerisme, en niet alleen uit het groter worden van de belangstelling voor de Sovjet- Unie, maar ook uit het feit, dat de meeste reizen betrekkelijk goedkoop zijn en binnen het bereik van het reizende pubMek liggen. De formaliteiten zijn tot een minimum teruggebracht. Er bestaan geen beperkingen voor de komst van buitenlanders naar de U.S.S.R. De visa worden door de Sovjet-consulaten in letterlijk enkele dagen kosteloos verstrekt. Daarbij komt dat de toerist dat gewoonlijk zelf niet hoeft te verzorgen, dat wordt gedaan door de firma, die zijn reis verzorgt. De goedkoopste en volgens velen ook interessantste wijze om door de Sovjet-Unie te reizen is een tocht met de eigen auto. Intoerist biedt de autotoeristen een groot aantal reisroutes met goed ingerichte campings. Per etmaal kost het onderbrengen van de auto er f 2,40 plus f 3,60 per persoon. Deze betaling verleent de bezoeker het recht om van de cam ping gebruik te maken en, óm de dag, van de diensten van een gids die een excursie leidt. De campings liggen in het westen en het zuiden van het land, bijvoorbeeld in de Krim die, wat de natuur betreft, veel overeenkomsten heeft met het zuiden van Frankrijk en Italië. Met de auto kan men ook de hotels in de steden en de motels aandoen. Het spreekt van zelf, dat de autotoerist overal service voor zijn wagen heeft. Voor degenen die een auto willen huren, zijn in de steden speciale kantoren, waar men dat dopn kan. Er worden zowel personenauto's als bussen verhuurd. Het buitenlandse autotoerisme in de Sovjet-Unie ontwik kelt zich snel, maar uit Nederland komen nog altijd weinigen: mogelijk wordt men afgeschrikt door de grote afstanden. Nederlanders maken in hoofdzaak groepsreizen naar de U.S.S.R. De firma Vernu biedt voor 800 gulden een reis van veertien dagen naar Moskou en Leningrad aan. De prijs van de reizen die door andere firma's worden georganiseerd, is ongeveer dezelfde; hij hangt in hoofdzaak af van de route en het vervoermiddel dat gebruikt wordt. De routes voor groepsreizen zijn zeer- verschillend maar meestal bezoeken de toeristen Moskou, Leningrad en Kiev, de Zwarte-Zee badplaatsen of de oude steden in de Middenaziatische Repu blieken van de Sovjet-Unie. De hele reis wordt gewoonlijk per vliegtuig gemaakt. Interessant is op te merken, dat er vaak door „specialisten" groepsreizen worden gemaakt, zoals door ingenieurs, econo men, liefhebbers van toneel, sterrekundigen, schakers en an deren. Dit jaar bijvoorbeeld was een groep leiders van Nederlandse wegenbouwfirma's in de U.S.S.R. en in mei was er een groep directeuren onder leiding van de minister van Economische Zaken van Nederland. Voor zulke groepen or ganiseert Intoerist een speciaal program, waarbij bezoeken aan de desbetreffende instellingen, ondernemingen en onder wijsinrichtingen staan, evenals ontmoetingen met beroeps collega's. Velen zullen zich misschien ook voor individuele reizen interesseren. Het moet ronduit gezegd worden, dat zo'n reisje zeer duur is. In de luxe-klasse kost een bezoek 120 gulden per persoon per dag. Indien men in diezelfde klasse met z'n tweeën reist kost dat voor elk 90 gulden. De service in deze klasse is uitgebreid: een eigen auto, voeding naar keuze en een luxe hotelkamer. Ook kan men gebruik maken van de diensten van een tolk voor zich alleen. „Ik neem aan", aldus de heer Zjilin, „dat de kosten van overeenkomstige verzor ging in een willekeurig ander land van Europa niet minder hoog zullen zijn dan in de U.S.S.R.". De individuele reizen in de andere klassen zijn aanmerke lijk goedkoper. Zo betaalt men voor voeding en volledige verzorging, de kosten van de hotelkamer inbegrepen, in de „pensionklasse" toeristenklasse vijftig gulden per per soon. Er zijn ook goedkopere klassen. Alle prijzen hebben be trekking op het zomerseizoen. Vanaf de eerste november tot en met de 'dertigste april zijn de reizen 25 percent goedkoper. Intoerist die bij de organisatie van de reizen door de U.S.S.R. met Nederlandse firma's samenwerkt, streeft ernaar om aan alle wensen van de gasten te voldoen. Zo zijn er voor de liefhebbers van trektochten door schilderachtige gebieden bijvoorbeeld speciale wandelroutes door de Kaukasus. Wit van jagen houdt kan in Siberië op de berenjacht, in de Kau kasus op de steenbokken jacht of op de herten- en reeënjacht gaan. De praktische mogelijkheden om het Sovjet-land te leren kennen zijn zeer groot. Men kan elk van de vijftien repu blieken van het land bezoeken en meer dan honderd steden. Er kunnen tochten gemaakt worden door de Oostzee-repu- blieken van de U.S.S.R., door de Kaukasus, op een Wolga- boot, naar de Siberische stad Irkoetsk, naar de Middenazia tische centra Tasj kent, Samarkand, Boechara. Al deze reis routes staan reeds lang in de toeristengidsen. Men kan er zich uitvoerig van op de hoogte stellen bij de Nederlands» reisbureaus of bij de Intoerist-vertegenwoordiger in Neder land. Het aantal reisroutes wordt voortdurend uitgebreid. In het westen hebben de Sovjet-badplaatsen aan de Zwarte Ze» grote populariteit verworven; velen komen er genezing zoe ken. Voor 1.500 tot 2.000 gulden kan men een gezondheids kuur van bijna een maand ondergaan in de beste herstellings oorden van de Krim en de Kaukasus. In de prijs is de hel» verzorging van de badgasten opgenomen: al met al is een kuur in welke andere badplaats in Europa niet goedkoper. Het Sovjet-systeem voor een effectieve behandeling in een gezondheidsoord heeft zich in de gehele wereld een goed» naam verworven. Intoerist biedt van jaar tot jaar steeds meer variaties. Eén daarvan is een doorreis over het grondgebied van de U.S.S.R. naar China, Japan, Turkije, India of andere landen. Die rei zen zijn zowel interessant als zeer goedkoop. Zo kost een rei» uit een Europees land naar Japan, via de U.S.S.R., slechts een derde van het bedrag dat men op een willekeurig andere route betalen moet. De ontwikkeling van het toerisme zal de in onze tijd van spanningen zo noodzakelijke toenadering tussen de volken ongetwijfeld in de hand werken. A. DOEMOV, (Exclusief voor ons blad) verslaggever APN Nederlandse toeristen op bezoek in het park van de Botanische Academie van Moskou. Zij werden daar ontvangen door dt directeur van de Academie, de heer Peter Lapin.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11