DE NEDERLANDS E PLOEG VOOR HET KNOKKE-SONGFESTIVAL Succesvol zakenman met öoud In handen TV-quiz voor prijsbewuste mensen 15 Slavendrijver Paus Natuurvrienden Schijnheilig Leuke meisjes ZATERDAG 9 JULI 1966 Erbij Martine Bijl Margie Ball Ronnie Tober Karin Kent Janneke Peper Het achtste Knokke-festival is in volle gang. Onze eigen vaderlandse ploeg, bestaande uit Karin Kent, Janneke Peper, Martine Bijl, Margie Ball en Ronnie Tober moet het morgen opnemen tegen Frankrijk en woens dag tegen Italië. De finale is de dag daarna. Chef d'equipe is als van ouds mag men zeggen de harde en uitgekookte zakenman Lou van Rees, een impresario die goud verdient. „Mijn geheim?" Hij gaat even verzitten en zegt lachend: „Ik heb altijd op het juiste ogenblik met iets gekapt. Altijd geprobeerd het toeval te vlug af te zijn. Voor de oorlog was ik musicus. In 1947 ben ik ermee ge stopt. Want vroeg of laat word je aan de kant gezet. Dat heb ik aan mijn vader gezien, die zat ook in de muziek. Nu coach ik zo'n tachtig orkesten door Europa, voornamelijk West-Duitsland. Dat verdient goed. Ik ben 25 jaar getrouwd. We hebben geen kinderen. Dus we kunnen alles voor onszelf gebruiken. Het meeste gaat naar de watersport". Hans Moltzer 4 LQU VAN REES: „HARD HOOFD IN EERSTE PLAATS" g sbmmwm» nnmwttuwilt Zaken als het Kokkefestival doe ik er eigenlijk naast. Het is een goede business. Als de ploeg Wint, gaan ze met een paar mille naar huis. Toch niet gek. Ik verwacht veel van dit groepje. Martine Bijl is voortreffelijk. Een knap kind. Zij zal het met haar chansons goed doen in het chauvinis tische Knokke. Ik werk altijd een jaar vooruit. Toen ik van het vorige festival thuiskwam begon ik dezelfde dag plannen te maken voor nu. Een goed ploegje, maar ik heb een hard hoofd in de eerste plaats". „We hebben nu twee keer gewonnen. Dat Nederland voor de derde achter eenvolgende keer eerste wordt, zullen ze voor iedere prijs proberen te voor komen. Maar je weet het nooit. De tegenstanders kunnen heel zwak zijn. Dan moeten ze ons wel kiezen. In het land der blinden is éénroog koning. Ik herinner me die Oostenrijkse zan ger een paar jaar geleden. Hij kwam zó (beeft zelf met zijn behaarde bruine handen) de Bühne op. Hij zong niet eens en ging af als een gieter. De volgende dag sprong een landgenoot in, een journalist die toevallig zingen kon. Dan lachen de anderen begrijp je wel. Weer een kanshebber minder. Net als bij de Rallye van Monte Car lo. Als er één de struiken inrijdt, wrijft de rest zich in de handen. In 1964 zorgde ik zelf voor hilariteit. Toen had ik mijn witte smoking thuis laten hangen. Ik had er niet op gere kend dat we zouden winnen". „Ik moet een slavendrijver zijn, an ders wordt het niets. Niet te streng na tuurlijk. Ze begrijpen het zelf donders goed. Vooral de platenmaatschappij moet ik achter de vodden zitten. Zij verzorgen de kostuums en kapsels. Het moet allemaal af zijn. De arrange menten en teksten moeten ruim op tijd zijn en niet op het laatste nippertje ge schreven worden. Zelf stel ik het pro gramma samen. Niet omdat ik zo'n hoge dunk heb van mezelf, maar om dat ik geloof dat één man dat moet doen. Anders wordt het los zand. De presentatie en de verschijning zijn op zo'n festivel doorslaggevend. Janneke Peper is een typisch meis je. Als ze hier met haar moeder op be zoek is, zit ze twee uur op de bank zonder een woord te <zeggen., Ik vrees het ergste als ze geinterviewd wordt, er komt niets uit. Maar op het toneel verandert ze op slag. Dan leeft ze. Omgekeerd is erger. Ik heb het mee gemaakt met een zangeresje dat in Duitsland werkte. Ik was meteen weg van de foto's. Een charmant figuur, een lief gezichtje en de bandopnamen klonken heel aardig. Maar toen ik haar in werkelijkheid hoorde, schrok ik me dood. Verschrikkelijk, om te huilen. Op de band had het zo mooi ge klonken. Ze hadden er net zo lang aan geknipt en geplakt tot ieder foutje er uit was". 's Ochtends aan de Vinkeveense Plassen. Het platte houten buitenhuis je met de vier patrijspoorten lijkt op 'n luciferdoosje. Een gerieflijk inte rieur met luie stoelen, waarin we laag over het water uitkijken. De telefoon gaat veel. Lou van Rees doet altijd zaken. Een houten bruggetje zonder leuningen geeft toegang tot het stuk grond, dat hij gekocht heeft toen het Uitzicht op de Vinkeveense plassen nog te betalen was. Ze wonen er alleen in de zomermaanden, de rest van het jaar in Amsterdam. De blauwe Merce des met zwarte linnen kap staat aan de overkant van de landweg, haaks er op als een herkenningsteken, een weg wijzer. De ruime raceboot ligt klaar. Straks zal de impresario assisteren bij lucht- machtoefeningen op en boven de plas sen. Dat doe ik altijd. Ze zetten man netjes in volle bepakking overboord. Die moeten zich een paar uur in het water bezighouden tot een helikopter ze oppikt. Als er iets misgaat, spring ik bij. Lou van Rees houdt van het buiten leven. „Al m'n geld gaat er aan op. Waterskiën met of zonder parachute". Zijn vrouw doet niet voor hem onder. „Ik was de eerste die zweefskiën in ons land introduceerde. Louis Arm strong bracht er één voor me mee uit de Verenigde Staten". zou kunnen meeblazen als er iemand uitviel. Ik maakte grote winsten, maar verloor soms ook in één klap 13000 gul den". Lou van Rees met tenorsaxofoon in het fietsregiment in Den Bosch (1937). Hij zegt ook van planten en bloemen te houden. „Ik heb als jongen aan de rand van Den Haag gewoond. Bij de duinen en de zee. Op het lyceum (af gemaakt, goed in talen, ongeïnteres seerd nog steeds in geschiede nis) was ik voorzitter van een jeugd vereniging van natuurvrienden. Zou je niet zeggen hè. Ik was van plan om in Leiden biologie te gaan studeren. Ik ben er nooit aan begonnen. Ik speel de toen al clarinet en saxofoon. Het verdiende aardig en ik werd beroeps. Een avontuurlijk leven en ik zag veel van de wereld". In dienst zat ik bij het fietsregiment in Den Bosch. Ik speelde in de band en blies tenorsax op de fiets. Een paar jaar geleden heb ik nog eens op die zelfde fiets gezeten in het televisiepro gramma „Dit is uw leven". Ik heb ook nog samengewerkt met mijn vrouw Ze zat ook in het amusementsvak". Lou van Rees denkt vooruit waar het geldverdienen betreft. Na de oor log musiceert hij nog twee jaar. Dan breekt de impresarioperiode aan en daarmee het tijdperk van de nachtelij ke jazzconcerten. „Fantastische tijd. Van Count Basie hield ik het meest. Lekkere ongecompliceerde swing. Ik heb hem vier keer hier gehaald. Als de band speelde, stond ik tussen de coulissen. Ik had het gevoel dat ik zo „Je hebt nooit honderd percent ze kerheid. Dat is de risico van dit vak. Ik heb Sammy Price eens hier gehad, voor een tournee door Europa. In het begin liep alles op rolletjes. Het be loofde een goede zaak te worden. Bo vendien veel lol onderweg, want je kon lachen met Sammy. Toen kwam de klap. De paus ging dood. Alle concer ten ten zuiden van de Franse grens kon ik op mijn buik schrijven. De ten ten gingen dicht. Sammy nam het niet zo ernstig op. Hij stelde voor om nog wat meer in het noorden te gaan wer ken. Maar ik zat met de brokken. Met een concert op de vliegbasis Soesterberg en iets voor de televisie heb ik toen nog wat terugverdiend, maar best was het niet. Met die jazz ben ik op tijd gestopt. Na tien jaar voelde ik het aankomen. De gouden tijd was voorbij. Anderen zijn ermee doorgegaan. Maar het le vert niet veel meer op." Lou van Rees aait de dwergpoedel op schoot. Hij is ijdel en houdt van pu bliciteit. Hij praat met een licht Haags accent, graag en veel, maar nooit te veel. Hij weet hoe hij zijn zaken verko pen moet. Hij zwijgt over de rel rond Willeke Alberti en haar man Joop Oonk. Maar geeft toe dat deze onfris se affaire ook Ronnie Tober schade heeft berokkend. „Over het peil van de lichte muziek in ons land laat ik me liever niet uit. Als ik zeg wat ik daar over denk, of namen noem, krijg ik ruzie met een heleboel mensen." niet. Daar lopen ze hier nou altijd over te zeuren. Alles moet altijd op een cultureel hoog niveau staan, anders is het zonde of verderfelijk. Daar kan ik me zo aan ergeren. De mensen willen geamuseerd worden. Dat worden ze toch met zo'n Knokke-festival? Er ge beurt van alles. Er wordt in verschillen de talen gezongen, er lopen leuke meis je rond en er zit spanning in door het wedstrijdelement. Meer willen de mensen niet als ze 's avonds in hun luie stoel naar de televisie zitten te kijken. „Dat schijnheilige verzet tegen re clametelevisie vind ik ook zo zielig. Net of we nu zulke hoogstaande pro gramma's hebben. En dat eindeloze ge klets over godsdienst en sexualiteit. Wat gaat mij andermans sexuele proble men aan? Als ik 's ochtends in de auto naar Hamburg rijd, wil ik muziek ho ren, bij dat geleuter val ik in slaap. In Duitsland zet ik altijd de AFN „Culturele waarde van een songfes tival? Is er niet. Maar dat hoeft ook „Beatmuziek? Er zijn vele goeie groepen. De Beatles, The Motions ook en de Tieleman Brothers. Maar het is niets nieuws, dat ritme bedoel ik. En het draait allemaal om geld. He"t is har de business. Ik geloof niet in dat cultu rele gedoe zoals bij die protestsongs. Met een schijnheilig engelengezicht op de Bühne en dan de winst met schep pen over de balk smijten. Alleen zo'n vrouw als Nina Simone, 'in zo iemand geloof ik. Zij is een negerin. Zij meent wat ze zegt, als ze over rassendiscri minatie zingt." Lou van Rees kent de poppenkast. Hij is in zijn leven in heel wat kleed kamers geweest. Ook in die van Knok ke. Maar zijn witte smoking zal er in juli wel hangen. In de Verenigde Staten heeft een nieuwe televisie-quiz in korte tijd zo veel kijkers getrokken, dat men gerust kan spreken van een nieuw aspect van de „American way of life". Uit de toe schouwers die de uitzending elke dag bijwonen worden er telkens vier geko zen die moeten raden wat op het po dium uitgestalde artikelen kosten. In verzegelde enveloppen heeft de quiz master de juiste prijs van elk artikel. Wie er het dichtst bij komt krijgt het artikel, om het even of dit een Parijse modecreatie is, een wasmachine of een nieuwe auto, waarvan het merk ge camoufleerd is. De enige voorwaarde is, dat men niet hoger mag „bieden" dan de in de enveloppe vermelde prijs. Is men erboven, dan is men automatisch uitgeschakeld. Het is dus mogelijk, dat iemand zeer dicht bij de juiste prijs is, maar helaas enige dollars daarboven en dus een con current, die er honderd dollar beneden bleef, met de buit gaat strijken. De quiz leidt er toe dat de honderden toeschou wers in de studio en de miljoenen daar buiten hun warenkennis verrijken en bovendien meer „prijsbewust" worden in meer dan één betekenis van het woord 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15