Coupe Jules Rimet voor achtste maal inzet Nationale selecties voor Engeland VOETBALLEN ZIEN EN HOREN OP TOERNOOI VOORBEREID Rad Slecht weer verwacht Onderzoek op doping mW Televisie 16 I"'. 5.' io ZATERDAG 9 JULI 1966 E*blJ ir WK-ortje WK-ortje DE DEELNEMENDE LANDEN DE A GROEPEN VAN 1966 DE BELONING! cl Teffi^x ifté #Manche>en - Cv DE VOORRONDE 11-20juli GROEPD M KWARTFINALE 23juli HALVE FINALE 25 on26juli Argentinië Chili Brazilië Engeland Frankrijk Bulgarije Italië Mexico West-Duitsland Uruguay Portugal Spanje Hongarije Noord-Korea Zwitserland Rusland WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL (Van onze sportredactie) Halteroefeningen zijn normale aangelegenheden voor sportmensen: voor voetballers. Een gewicht van 4,5 kg is nauwelijks een last, ook niet als er nadrukkelijk mee boven het hoofd moet worden gezwaaid en al bedraagt de af te leggen afstand bijna vierhonderd meter. De Coupe Jules Rimet weegt 4,5 kg. Ook wanneer die gouden beker tien maal zo zwaar zou zijn geweest, zouden er momenteel in Engeland wel zestien maal tweeëntwintig voetballers gevonden kunnen worden, die enthou siast bereid zijn uitdagend pronkend met dit juweel over Wembley's grond te gaan. Zestien landenteams hebben jaren lange voorbereidingen afgerond met se lecties van tweeëntwintig spelers ieder, die zich meer dan druk moeten maken voor de Coupe Jules Rimet. De Fran se meneer Jules Rimet heeft het zich voorgesteld zo, toen in 1930 voor de eerste maal het wereldkampioenschap voetbal werd gespeeld. Jules Rimet, toen de voorzitter van de Franse voet balbond en van de FIFA. Voor de achtste maal is de Coupe Jules Rimet inzet van de wereldwed strijd en voor de tweede maal heeft een land de kans de beker definitief te veroveren. Na titels in 1934 en 1938 was dat in 1942 Italië; hetgeen toen niet lukte; na kampioenschappen in 1958 en 1962 is dat nu Brazilië. Zater dag 30 juli is alles duidelijk. Dan is de strijd, die op 11 juli begint, gestre den. Nooit tevoren hadden voor het we- reldtoernooi zoveel landen ingeschre ven als ditmaal, eenenzeventig, waar van echter Zuid-Afrika wegens een schorsing door de F.I.F.A. afviel en alle Afrikaanse landen zich terugtrok ken, daar zij het niet eens waren met het kwalificatieschema voor het eind- toernooi. Er restten tenslotte 51 landen voor de kwalificatiewedstrijden, waar voor Brazilië als titelhouder en Enge land als gastland waren vrijgesteld. Behalve Nederland wisten zich onder meer ook niet voor het eindtoernooi te plaatsen Tsjecho-Slowakije en Joego slavië, die in 1962 respectievelijk op de tweede en vierde plaats eindigden. In het eindtoernooi komen nu uit ne gen Europese landen (West-Duitsland; Bulgarije, Spanje, Frankrijk, Honga rije, Italië, Portugal, Zwitserland en Rusland), vier Amerikaanse landen (Chili, Argentinië, Mexico en Uru guay), alsmede één Aziatisch land (Noord-Korea). Vier dagen voor het begin van het toernooi is gebleken dat maar liefst 35 percent van de entreekaarten nog niet is verkocht. Voor alle wedstrijden in de vier poules, de kwartfinales en zelfs voor de openingswedstrijd zijn nog toegangsbewijzen verkrijgbaar. Di alles is nogal verrassend, omdat toen in maart jl. de verkoop begon voor een miljoen pond sterling (10 min gulden) werd omgezet. Dit bedrag steeg de laatste maanden De Britse meteorologen hebben voor de periode, waarin in Engeland het wereldkampioenschap voetbal wordt gehouden, niet al te best weer voor speld. Het zal overwegend koel en zwaar bewolkt zijn met temperaturen, die ver onder het gemiddelde voor de maand juli liggen. De verwachte neer slag in de .doorgaans regenrijke maand zal echter niet groter zijn dan in an dere jaren. Indien de FIFA, op een voorstel van een groep artsen ingaat, zullen de deelnemers aan het wereldkampioen schap voetbal op doping worden om- derzocht. Volgens de artsen kan binnen 18 uur na het onderzoek reeds worden vastgesteld of een speler doping heeft gebruikt. tot 12 min, doch de kaartverkoop stok te tot groot verdriet van de zwarthan delaren, toen bekend werd dat vele wedstrijden op het televisiescherm te zien zouden zijn. Zelfs voor de meest verstokte Britse voetbalenthousiast wa het vooruitzicht, thuis in een behaag lijke omgeving de wedstrijden te zien, aangenaer dan op de voorspelde natte tribunes door te brengen. Als opperrechter van een commissie tegen grof spel, fungeert de president van de Antilliaanse voetbalbond, Mor- dy Maduro. Hij en zijn medecommis sieleden moeten bepalen of de „over treder' voor 1, 2 of meer wedstrijden zal worden geschorst. De heer Maduro uit Curasao zeker in ons land geen onbekende wordt terzijde gestaan door een legertje „spionnen" die hem direct na iedere wedstrijd per telex rapport uitbrengen. De president van de Engelse voetbal league, Joe Richards, heeft het Britse volk gevraagd de Engelse ploeg aan te moedigen. „Schreeuwt uw hart uit uw lichaam voor onze jongens. Ram sey heeft een goed team gevormd, daarom Engelse fans, kom naar het stadion en ondersteun de Engelse ploeg". Commentaar van een Engelse krant: „hopenlijk schreeuwt de massa straks niet om de koppen, die moeten rollen". Het gemeentebestuur van Sheffield, waar de ploegen van Zwitserland, West- Duitsland, Spanje en Argentinië in ac tie komen, heeft de eigenaren van bars toestemming gegeven tijdens het we reldkampioenschap hun zaken langer open te houden. Het sluitingsuur is van 12 tot en met 20 juli de termijn waarin te Sheffield wedstrijden voor de Coupe Jules Rimet worden gespeeld op werkdagen vastgesteld op half twaalf in plaats van half elf. De voetbalploeg van Portugal heeft geen hekel aan wijn. In het hotel waar de Portugezen verblijven, is kelder ruimte voor zeshonderd flessen ge vraagd. /,-* v>:,? Wte:' Pele (foto) is natuurlijk een schitterend voetballer. Vicente Feola heeft des ondanks zorgen, want Pele heeft spelers rondom hem nodig, die samen Brazilië opnieuw wereldkampioen kunnen maken. Dat waren de zorgen van Feola, de coach van de Brazilianen, die al in 1958 en 1962 de leiding had van het nationale team. Geleidelijk heeft hij de spelers weggeleid van hun Braziliaanse omgeving en gewoonten en hun vertrouwd gemaakt met omstandigheden, die zij in Engeland zullen ontmoeten. Hij bracht zijn spelers naar Zweden, waar de herinnering boven kwam aan Stockholm 1958, het begin van Braziliaanse roem en waar de gedachten levendig werden aan Londen 1966. De Brazilianen hadden zich voordat zij in Zweden verbleven al geruime tijd in Serra Negra voorbereid op de Engelse tijd. Dat Serra Negra is hooggelegen en heeft een klimaat dat vrijwel gelijk is aan dat van Engeland. O GROEPA GROEP: B GROEP: C GROEP: D Engeland W-Duilsl. Brazilië Rusland Uruguay Zwitser!. Bulgarije M-Korea Frankrijk Spanje Hongarije Italië Mexico Argentinië Portugal Chili wedstrijden Wedstrijden: wedstrijden: wedstrijder Londen Birmingham, Liverpool, Middlesbn Sheffield Manchester Sunderland DE WERELDKAMPIOENEN 1930-62 1930 URUGUAY-Argentinië 4-2 1934 ITAUË-Tsjechostow 2-1 1938 ITAUË-Hangarije 4-2 1950 URUGUAY-Brazilië 2-1 1954 W-DU ITSL .-Hongarije 3-2 1958BRAZIUÈ-Zweden S-2 1962 BRAZIUË-Tsjechoslwe3-1 Deelnemende landen W-Duilsl Sovier-Ume= Engeland Frankrijk Portugal VerSraren Mexico .-Korea Brazilië AFRIKA Australië Uruguay "Argentinië De gouden wereldbeker (Rimet-beker). In 1929gafdeFransmtin Jules Rimet de stoot tot instelling van het wereld kampioenschap voetbal. Tot op heden werd 7x om. de Rimet-beker gestreden. DE STADIONS WAAR ZE SPELEN 0 Sunderland /n ■•jiX a V\ MiddlesbroughNOORDZEE Er worden32wed- rijden gespeeld 20 dagen. stri in De organisatie kostca-5miijoen gulden. Totaal zijn er2,4 De verkoopvnn de |ca.1600jouma- miljoen toegangs- toegangsbewijzen listen verslaande kaarten te koop brergt ca16miloengld.op)wedstrijden. Birmingham^ OenBaw Wembley/ M /FRANKRUK O GROEP: DATUM: WEDSTR'JD: 11 juli 13 juli GROEPA 15juli speelt in isjull Londen igjU|j -SOjuli Engeland-Uruguay Frankrijk-Mexico Uruguay-Franknjk Engefand-Mexico Mexico-Uruguay.. Engeland-Franknik 12juli 13juli GROEP: B I5julï speelt in ISjuii Birmingham, 19juli Sheffield 20juli Duitsland-Zwitserl. Spanje-Argentinië Zwifserland-Spanje Argentinië-DuiP9nd ZwitserL-Arge e DuitslancFSpanje 12juli 13ju!i GROEP C 15juli speelt in 16]uii Liverpool, 19 juli 20 juli Manchester Braziliè-Bulgarije Hongarije-Portugal Brazilië-Hongarije Portugal-Bulgarije Brazilië-Portugal Hongarije-Biigarije 12 juli 13 juli speelt in 16juli Middlesbrough 19 juli Sunderland 20juli Ruslahd-t\LKored Italië—Chili Chili- N-Korea Itaüë-Rusland italië- NKorea Rusland-Chili De winnaarvnn groepA speelt tegen nn2 van groep B. 23 juli in Londen. De winnaarvan groep B speelt tegen nr.2van groepA 23 juli in Sheffield 2 Dewinnaar van groepC speelt tegen nr. 2 van groep D 23 juli in Liverpool. 3 •De winnaarvnn groepDspeeit tegen nn2van groep C 23juli in Sunderland. fj Dewinnaar vanl speelt tegen dewinnaar van 3 25 juli in Liverpool Dewinnaar van 2 speelt .tegen dewinnaarvan4 1*26 juli in Londen LONDEN 30juli FINALE verliezers howfinale Elke nationale voetbalbond, die de eindronde bereikte, mocht de namen van 22 spelers opgeven. In de wed strijden, die in Engeland worden ge speeld, moeten de teams worden sa mengesteld uit spelers, van wie de na men op deze lijst voorkomen- Chili: Araya, Berly, Campos, Cruz, Donoso, Eyzaguirre, Figueroa, Fouil- loux, Godoy, Hodge, Landa, Marcos, Olivares, Prieto, Jaime Ramirez, Or lando Ramirez, Sanchez, Tobar, Val- des, Valentini, Villanueva en Yavar. Argentinië: Roma, Irusta, Gatti, Per- fumo, Varacka, Calics, Marzolini, Fer- reiro, Simeone, Rattin, Pastoriza, Al- brecht, Lopez, Chaldu, Solari, Conzalez, Sarnari, Rojas, Artime, Onega, Mas en Tarabini. Brazilië: Santos Neves, Santos, Fide- lis Santos, Bellini, Ruas, Figueiredo, Carvalho, Oliveira, Menezes, Edson Arantes Nascimento (Pele), Nunes, Arruda, Machado, Lima, Miranda, San tos, Jair Filho, Freitas, Silva, Andrade Barros en Americo. Engeland: Banks, Cohen, Wilson, Stiles, John Charlton, Moore, Ball, Greaves, Bobby Charlton, Hurst, Con nelly, Springett, Bonetti, Armfield, Byrne, Peters, Flowers, Hunter, Paine, Callaghan, Hunt en Eastham. Frankrijk: Aubour, Artelesa, Baraf- fe, Bonnel, Bosquiet, Budzynski, Chor da, Combin, Couecou, De Bourgoing, De Michele, Djorkaeff, Gondet, Haus- ser, Herbet, Herbin, Muller, Piumi, Ro- buschi, Simon, Carnus en Schuth. Italië: Albertosi, Anzolin, Barison, Bulgarelli, Burgnich, Facchetti, Fogli, Guarneri, Janich, Juliano, Landini, Le- oncini, Lodetti, Mazzola, Meroni, Pas- cutti, Perani, Pizzaballa, Rivera, Rizzo, Rosato, Salvadore. Mexico: Carvajal, Charies, Pena, Del Muro, Jauregui, Diaz, Ruvalcaba, Padilla, Cisneros, Fragoso, Jara, Cal- deron, Gonzalez, Nunez, Hernandez, Regueiro, Marcado, Munoz, Reyes, Borja, Navarro en Vargas. West-Duitsland: Tilkowski, Hottges, Schnellinger, Beckenbauer, Schultz, Weber, Brulls, Haller, Seeler, Held, Emmerich, Overath, Homig, Lutz, Patzke, Lorenz, Paul, Sieloff, Kramer, Grabowski, Bernard en Maier. Uruguay: Marurkieviez, Troche, Ma- nicera, Goncalvez, Caetano, Cortes, Urrusmendi, Sacia, Rocha, Perez, So- sa, Diaz, Emilio Alvarez, Ubinas, Eli- seo Alvarez, Salva, Viera, Silva, Ra mos, Esparrago en Taibo. Portugal: Lopes, Carvalho, Pereira, Lucas, Figueiredo, Peres, Figueiredo, Lourenco, Conceicao, Coluna, Simoes, Augusto, Eusebio, Cruz, Duarte, Gra- ca, Morais, Torres, Pinto, Baptista, Carlos en Festa. Spanje: Iribar, Sanchis, Silvestre, Del Sol, Zoco, Glaria, Ufarte, Aman- cio, Martinez, Suarez, Gento, Betan- cort, Reina, Rivilla, Reija, Olivella, Fernandez, Martinez, Fuste, Peiro, Ro driguez en Lapetra. Bulgarije: Naidenov, Shalamanov, Vutzov, Gaganelov, Penev, Zhechev, Dermendjiev, Kito, Asparuhov, Zhekov, Kolev, Metodiev, Yakimov, Kotov, Largov, Rostov, Abadjic-v, Yanchovski, Apostolov, Dahidov, Simeonov en De- yanov. Hongarije: Szeritmihalyi, Kaposzta, Matrai, Sovari, Meszoly, Sipos, Bene, Varga, Albert, Farkas, Rakosi, Feny- vesi, Mathesz, Nagy, Molnar, Tichy, Szepsei-Szednnka, Ihasz, Puskas, Nagy, Gelei en Geczi. Noord-Korea: Li Chan Myung, Pak Li Sup, Shin Yung Kyoo, Kang Bong Chil, Lim Zoong Sun, lm Seung Hwi, Pak Doo Ik, Pak Seung Zin, Li Keun Hak, Kang Ryong Woon, Han Bong Zin, Kim Seung II, Oh Yoon Kyung, Ha Jung Won, Yang Seung Kook, Li Dong Woon, Kim Bong Hwan, Ke Seung Woon, Kim Yung Kil, Ryoo Chang Kil, An Se Bok en Li Chi. Zwitserland: Elsener, Alemann, Arm- bruster, Bani, Broadmann, Durr, Fuh- rer, Gottardi, Grobety, Hosp, Kuhn, Eichmann, Kunzli, Leimgruber, Oder- matt, Quentin, Schindelholz, Schneiter Stierli, Tacchella, Vuilleumier en Pros- peri. Rusland: Yashin, Serebrjannikov, Ostrovskiy, Ponomarev, Afonin, Shes- ternev, Khurtsilava, Sabo, Getmanov, Danilov, Chislenko, Voronin, Komeev, Sichinava, Khusainov, Metreveli, Por- kujan, Banishevskiy, Maloefeev, Mar- karov, Kavazashvili en Bannikov. Maandag 11 juli, 19.00 uur: ope ningsplechtigheid. Engeland-Uruguay. 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) Dinsdag 12 juli, 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) West Duitsland- Zwitserland. 22.30-24 uur: (Ned. 1) Bulga- rije-Brazilië. Woensdag 13 juli, 19.20-21.15 uur: (Ned. 1) Spanje-Argentinië. Vrijdag 15 juli, 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) Brazilië-Hongarije. Zaterdag 16 juli, 14.50-16.45 uur: (Ned. 1) Italië-Rusland. 19.20-21.15 uur: (Ned. 1) Mexico-Engeland. Dinsdag 19 juli, 16.30-18.15 uur: (Ned. 1) Mexico-Uruguay. 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) Por- tugal-Brazilië. Woensdag 20 juli, 19.20-21.15 uur: (Ned. 1) Spanje-West Duits land. Zaterdae 23 juli, 15.00-16.45 uur: (Ned. 1) Winnaar groep B- nr. 2 groep A. 18.30-20 uur: (Ned. 2) Win naar groep C-nr. 2 groep D. Maandag 25 juli, 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) Halve finale (win naars Londen-Liverpool). Dinsdag 26 juli, 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) Halve finale (win naars Sunderland-Sheffield). Donderdag 28 juli, 19.30-21.15 uur: (Ned. 1) wedstrijd om derde en vierde plaats. Zaterdag 30 juli, 14.50-16.45 uur: (Ned. 1) Finale. Maandag 11 juli: 21.05-21,25 uur: (AVRO) Engeland-Uruguay. Dinsdag 12 juli, 21.10-21.35 uur: (AVRO) Reportages en na beschouwingen van West- Duitsland-Zwitserland, Rus land-Noord Korea en Bulga- rije-Brazilië. Woensdag 13 juli, 21.15-21.40 uur: (NCRV) Reportages en nabe schouwingen van Hongarije- Portugal, Frankrijk-Mexico, Chili-Italië en Spanje-Argen tinië. Vrijdag 15 juli, 21.10-21.35 uur: (KRO) Reportages en nabe schouwingen van Brazilië- Hongarije, Noord Korea-Chi- li, Zwitserland-Spanje en U ruguay-Frankrij k. Zaterdag 16 juli, 16.40-17.05 uur: (VARA) Reportages en nabe schouwingen van Italië-Rus land, Portugal-Bulgarije en Argentinië-West Duitsland. 21.10-21.20 uur: (VARA) Mexico-Engeland. Dinsdag 19 juli, 18.15 uur: (AVRO)Radiojournaal, waar in een reportage van Mexico- Uruguay, Italië-Noord Korea, Portugal-Brazilië en Argenti- nië-Zwitserland. 21.30-21.50 (KRO) Reportages en nabeschouwingen. Woensdag 20 juli, 21.10-21.40 uur: (VARA) Reportages en nabe schouwingen van Spanje- West Duitsland, Frankrijk- Engeland, Chili-Rusland en Hongarije-Bulgarije. Zaterdag 23 juli, 16.55-17.25 uur: (KRO) Reportages en nabe schouwingen van de kwart finales in Londen, Sheffield, Liverpool en Sunderland. Maandag 25 juli. 20.30-21.20 uur: (NCRV) Reportage van de tweede helft van de halve finale in Liverpool. Dinsdag 26 juli, 20.30-21.20 uur: (KRO) Reportage van de tweede helft van de halve fi nale in Londen. Donderdag 28 juli, 21.05-21.20 uur: (AVRO) Reportage van de strijd om de derde en vierde plaats. Zaterdag 30 juli: 14.55-16.55 uur: Direkte reportage van de fi nale op Wembley te Londen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 16