Zeker tien jaar militaire junta in Argentinië Domme anti-nazi stunt van Frans weekblad Paris Match Geënsceneerde foto's, maar echte voorbeelden te over 1IqJcüM^ Renme Verkiezingen Noordrijnland-Westfalen r HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Van dag tot dag missie Tweehonderd Britse stakers terug naar Engeland Compromis voor diplomatieke EEG-betrekkingen Zweedse kroonprins zeilt mee Arthur Goldberg licht de paus in Belgische rijkswachter in Vaals gearresteerd J tel eg rammen ZATERDAG 9 JULI 1966 3 Ongelooflijk Ingrijpen Frans luchtruim open voor NAVO-toestellen? Koning van Boeroendi door zoon afgezet - -0 B) B ïS SS 14 15 15 13 14 13 14 13 12 11 15 13 9 15 13 13 12 14 13 12 17 10 12 10 11 9 12 12 7 27 16 16 17 16 20 9 België krijgt een „vredesambassadeur", een reizend diplomaat die in internatio nale kring de mogelijkheden tot bevorde ring van vrede en ontwapening moet on derzoeken. Deze functie wordt bij onze zuiderburen blijkbaar niet sterk geam bieerd, want een benoeming is tot dusver nog niet mogelijk gebleken. Engeland, Amerika en België dus nu ook, hebben een positieve vredesdiploma- tie als een behoefte gevoeld, nadat eeu wenlang het behartigen van de vrede als een negatieve bezigheid was waargeno men door de diplomaten die tot de traditio nele inventaris van iedere regering beho ren. Negatief: dat betekende slechts het voorkomen van oorlog en het voorbereid zijn op oorlog, indien hij onvermijdelijk zou blijken. Thans wordt gewerkt aan po sitiever denkbeelden en vrede bevorde rende contacten, die de toestand van af wezigheid van oorlog moeten veranderen In die van standvastige vrede. Merkwaardig, dat pas in onze tijd ont dekt is hoe de veiligheid van een natie veel meer afhangt van de internationale vrede dan van eigen verdediging. Wat men in brede zin onder „defensie" dient te verstaan, is eigenlijk evenzeer het zo veel mogelijk ontzenuwen van oorlogs aanleidingen als het letterlijke verdedi gen tegen aanvallen. Niettemin hebben de bewapeningen van de meeste landen duur betaald door het volk in geld en arbeid het oorlogsgevaar altijd eerder vergroot dan verkleind. De „vredesambassadeur" zal de ondank bare taak hebben, zijn regering en me de-diplomaten te winnen voor denkbeelden die in strijd zijn met gevestigde tradi ties. Voor ontwapening bijvoorbeeld. Hij zal voorlopig waarschijnlijk met die op dracht niet verder komen dan de leuze, dat ontwapening slechts mogelijk is als iedereen ontwapent. Toch ligt er voor kleine, cultureel iets betekenende landen ogenschijnlijk in de wereld een andere taak dan het verkondi gen van leuzen der groten. Misschien dat de aanstaande Belgische vredesdiplomaat zijn taak aldus zal verstaan, dat hij zoekt naar middelen waarmee een klein land de vrede beter kan dienen dan een gro te natie. En misschien zouden de Beneluxlanden, die in economisch opzicht al zo vertrouwd samenwerken, in dit opzicht ook samen kunnen doen: de benoeming van een Be- nelux-vredesdiplomaat zou in haar boven nationaal karakter al een zekere progres siviteit demonstreren ten aanzien van de vraag des vredes, die een vraag van veiligheid is voor de drie kleine partners. >VAAAAAIWVWWWWWWIA/WIAIWWIAA<WWUWIAAIM> WWWUWUWWVtAAAAAAAAAAAA/VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfW Tweehonderd Engelse werknemers die donderdag door de aannemingsmaatsehap- pij Foster Wheeler, een Brits bedrijf dat bezig is met de bouw van de nieuwe B.P.- raffinaderij in Rotterdam-Europoort, wer den ontslagen, zijn vrijdag naar hun land teruggekeerd. Twee door het bedrijf ge charterde Brittannia's van de Britse lucht vaartmij. British United bracht de Engel sen in twee vluchten van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven terug naar Lon den. Zoals bekend werden de Engelsen door de Foster Wheeler directie ontslag aangezegd, nadat zij woensdag samen met nog 700 Nederlandse, Franse, Turkse, Deense en Spaanse arbeiders het werk aan de raffinaderij hadden neergelegd. Het arbeidsconflict tussen de directie en werknemers kon ook vrijdag nog niet wor den bijgelegd, ondanks het ontslag van de 200 Engelsen. Foster Wheeler, zo werd vrijdag nog eens van direktiezijde ver klaard is niet van plan toe te geven aan de eisen van de werknemers voor verho ging van de basisionen en verhoging van de bedrijfsuitkeringen. „Verdere onder handelingen zijn nutteloos. Zij zijn ge bonden aan loonmaatregelen van de Ne derlandse overheid," zo werd gezegd. „Wij hebben de mensen donderdag gezegd het terrein te verlaten. Zij zijn vandaag dan ook niet teruggekomen. Maandag zijn de mensen weer in de gelegenheid het werk te hervatten. Doet men dat niet, dan kunnen ze zich als ontslagen beschou wen," aldus besloot de directie. BUENOS AIRES (AP) Het nieuwe militaire bewind van Argentinië heeft er op gezinspeeld dat het plan is lange tijd aan de macht te blijven. De minister van Binnenlandse Zaken, Martinez Paz, heeft verklaard dat er geen streefdatum is ge steld waarop er weer een burgerregering komt. Wat hij zei kwam er eigenlijk op neer dat president Juan Carlos Ongania als absoluut heerser zal blijven regeren tot hij het land ingrijpend heeft gereorgani seerd. Volgens regeringskringen zal de president zeker tien jaar aanblijven. De regering heeft een decreet uitge vaardigd dat de politie machtigt arres- stanten tien dagen vast te houden zoder een aanklacht in te dienen. Tevens wor den huiszoekingen zonder gerechtelijk be vel toegestaan. (Van onze correspondent) BONN. Het Franse geïllusteerde weekblad Paris Match blijft erbij dat de foto's van een nazi-bijeenkomst in München, die in het nummer van achttien juni zijn afgedrukt, „niet ver valst" zijn. In het laatste nummer zijn de foto's waarmee het blad zich het openlijk uitgesproken ongenoegen van de Bondsregering op de hals haalde, opnieuw opgenomen. Zij tonen jonge lui in een half duistere kamer, die nazi-uniformen dragen en de Hitler groet brengen. In het laatste nummer van Paris Match wordt gesteld dat de drie afgebeelde jongemannen werke lijk Duitsers zijn en geen Fransen, zoals men eerst geloofde. Maar dat zij Duitsers zijn bestrijdt nie mand meer. De namen zijn bekend en zij hebben toegegeven dat de uniformen die zij droegen van een verhuurkantoor afkomstig waren. Zij waren voor het ma ken van de foto's door reporters van Pa ris Match geronseld, verklaarden zij, zon der te weten wat de bedoeling van de fo to's was. Het Franse weekblad voegt er in zijn artikel ever het nazi-incident deze week nog aan toe: „wat wij over het neo-nazis- me geschreven hebben, komt volledig met de feiten overeen". Omdat in deze bewe ring inderdaad een grond van waarheid zit, is het onbegrijpelijk dat Paris Match, dat tot de serieuze bladen in de sensa tionele wereld van de geïllustreerde week bladen wordt gerekend, tot doorzichtige BRUSSEL (ANP) Door een initiatief van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, zullen weer am bassadeurs bij de Europese gemeenschap pen kunnen worden geaccrediteerd. Een twaalftal diplomaten wacht reeds geruime tijd op de mogelijkheid hun geloofsbrie ven in Brussel aan te bieden, omdat Frank rijk de Europese commissie het recht ont zegt daarbij het gebruikelijke ceremonieel toe te passen. Het compromis van minister Luns houdt in, dat de ambassadeurs van landen, die bij de gemeenschappen willen worden ver tegenwoordigd, twee geloofsbrieven aan bieden, beide door het betrokken staats hoofd getekend. Eén dient te worden aan geboden aan de voorzitter van de Europese ministerraad en één aan de voorzitters van de twee uitvoerende Europese organen. trucks als de foto's uit München zijn toe vlucht genomen heeft. De reporters hadden bijvoorbeeld met meer doeltreffendheid naar het stad je Dillingen in Saarland kunnen gaan, waar een hakenkruisschandaal is uitge broken. Binnenkort zal de Landdag van Saarland zich bezig moeten houden met het geval van de „Römerschule" in Dil lingen, waar in de hogere klassen een hakenkruis ter grootte van een vel schrijmachinepapier is opgehangen. Nadat een lid van de oudercommissie bezwaar tegen de hakenkruisen had ge maakt, zijn zij aanvankelijk door het hoofd, Albert Kramer, verwijderd. Na dat Kramer met de burgemeester had overlegd, kreeg hij van deze toestemming de nazistische symbolen weer op te han gen. Het schoolhoofd Kramer, dat in 1935 tot de N.S.D.A.P. toetrad verklaar de de aanwezigheid van de hakenkruisen met de opmerking dat deze „om paeda- gogische redenen voor het geschiedenis onderwijs" nodig waren. En hij voeg de eraan toe: „moet ik dan misschien een jodenster in mijn klassen hangen"? Even ongelooflijke verklaringen vielen in Bergzabern aan de Weinstrasse te be luisteren. Een rechtbank in Koblenz hield zich deze week met dit geval bezig. Er is een plaatselijke vereniging „Stahlhelm Bund der Frontsoldaten" opgericht. Na een behandeling van twee dagen besloot de rechtbank in Koblenz de vereniging te verbieden. Ze was bij haar oprichting in januari van dit jaar niet alleen in het nieuws ge komen, omdat een 27jarige „Feldwebel" van de Bundeswehr als voorzitter optrad en daarbij ongrondwettelijke taal uit sloeg. Hij werd meteen uit de dienst ge schorst. De toespraken van haar oprichters wa ren bovendien van dien aard, dat de jus titie besloot meteen in te grijpen. Een van WASHINGTON (AP) Het wordt mo gelijk geacht dat Frankrijk het gebruik van het Franse luchtruim door vliegtui gen van de gaalieerden luchtmachten niet zal verbieden. Volgens diplomatieke zegslieden zou dat de prijs zijn, die Frankrijk wil betalen voor het gebruik van het radarnet van de NAVO. De vraag, hoe en onder welke omstan digheden geallieerde militaire vliegtuigen boven Frans grondgebied kunnen blijven vliegen, wordt beschouwd als een van de belangrijkste kwesties, die bij onderhan delingen in Parijs te rtafel moeten ko men. de redenaars in Bergzabern was ook de drager van de „bloedorde" en van het gouden N.S.D.A.P.-insigne, de 62-jarige handelsreiziger Wilfried Lammel. Deze Lammel herhaalde voor de rech ter nog eens met hartstocht wat hij in dertijd in het openbaar gezegd had: „in bijzonderheden bestaat er tussen de re publiek van Weimar en de Bondsrepubliek geen verschil, want ook nu laten de tele visie en een bepaald deel van de pers geen kans voorbij gaan om „het eigen nest te bevuilen". Lammel ging voort met te beweren dat de joden in het derde rijk weliswaar waren vervolgd, maar men moest bedenken dat dit in de oorlog ge beurde. Weliswaar waren er ook in Duits land concentratiekampen, maar deze in stellingen bestonden ook in andere lan den en worden daar gedeeltelijk ook he den nog gebruikt. „Daarover is men het toch algemeen eens", zei Lammel tenslotte. De uit de Bundeswehr gezette 27-jarige Feldwebel Hans Benitz verklaarde nog voor de rechter en dit kan ook het Franse weekblad Paris Match weer moed geven dat hij bijna iedere dag brieven ontvangt van Bundeswehrsoldaten, waarin deze verklaren dat zij uit de Bundeswehr zullen treden wanneer hij Benitz erin zou mogen blijven. BOEJOEMBOERA (AFP en Reuter) De negentienjarige kroonprins Charles van de Afrikaanse staat Boeroendi heeft de regering van premier Leopold Biha afgezet. Hij heeft de macht overgenomen. Hij heeft zijn vader, koning Mwamboet- sa IV, van de troon gestoten. De koning is al enige tijd in Spanje. Kroonprins Charles, hervormingsgezind, keerde zelf enkele dagen geleden van een bezoek aan Europa in de hoofdstad Boejoemboera terug om het land tijdens de afwezigheid van zijn vader te besturen. Hij deelde vrijdag mee, dat de Grond wet is geschorst en zal worden vervan gen door een Grondwet die meer aange past is aan de behoeften van het land. Hij had „met diepe droefheid gezien hoe sinds de dood van prins Rwagasore vermoord in oktober 1961 de regerin gen elkaar in zeer snelle opeenvolging hadden afgelost, de politieke moorden waren vermenigvuldigd en de komplotten al evenzeer". Na de bekendmaking bleef het in Boejoemboera rustig. Lekker eten? Neem Rennies mee op reis! DIGESTIF PASTILLES helpen direct tegen brandend maagzuur De Zweedse kroonprins, Carl Gus- tav, doet mee aan de grote zeilrace van Falmouth naar Skaw in Dene marken. Het Zweedse schip Falken is een van de 28 zeezeilers die de tocht van 800 mijl maken. Er doen schepen van zes nationaliteiten mee, namelijk Engeland, Frankrijk, Ne derland, Noorwegen, de Verenigde Staten en Zweden. VATICAANSTAD (AP) —De Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Goldberg, heeft een bezoek ge bracht aan paus Paulus VI. Men neemt aan dat hij de paus heeft ingelicht over de geïntensiveerde bombardementsaan- vallen op Noord-Vietnam waarvan het Va- ticaan heeft verklaard dit te betreuren. Het is de tweede maal dat Goldberg naar de paus ging om over Vietnam te praten. De Amerikaanse gedelegeerde is december vorig jaar in een onaange kondigde audiëntie ontvangen en heeft toen een uur met de paus gesproken en hem namens president Johnson bedankt voor zijn inspanningen in het belang van de vrede. (Van onze redactie buitenland) Zondag wordt in Noordrijnland-Westfalen een nieuwe Landdag ge kozen. Ruim elf miljoen Duitsers zes miljoen mannen en vijf miljoen vrouwen zullen dan uitmaken, hoe en door wie de tweehonderd zetels in het „provinciale parlement" van West-Duitslands dichtstbevolkte deelstaat 480 mensen per vierkante kilometer zullen worden bezet. Kern van deze in 1946 gestichte deelstaat is het Roergebied. De deel staat telt 21 steden met meer dan 100.000 inwoners en vier met rneer dan een half miljoen. De uitslag van de verkiezingen is van meer betekenis dan anders. De bevolkingsopbouw is in de deelstaat maatschappelijk en confessioneel van dien aard dat hij een vrij nauwkeuri ge doorsnee is van die in de gehele Bondsrepubliek. Bovendien is de oppo sitiepartij de Socialistische Partij Duitsland er is opmars. Men kan stellen dat Noordrijnland- Westfalen een politieke barometer is, waarvan de stand door geen enkele po litieke partij in West-Duitsland kan en zal worden genegeerd. In oktober 1946 kreeg de deelstaat Heinz Kühn (SPD) zijn eerste nood-parlement. Dit werd benoemd door de Britse opperbevelheb ber, Sir W. Sholto Douglas- De S.P.D. had daarin toen een meerderheid. In 1947 brachten de kiezers de Christen Democratische Unie in het zadel. De verschuiving ten gunste van de C.D.U. bleef de vier volgende verkiezingen aanhouden. In 1958 verenigde die partij 50 Vz percent van de stemmen op zich. In 1962 trad in het politieke tijd echter een duidelijke kentering in. Twintig jaar De C.D.U. kreeg toen 46.6 percent van de stemmen (96 zetels), de S.P.D. zag haar aanhang stijgen van 39.2 tot 43.3 percent (negentig zetels) en de Vrije Democratische Partij (Liberalen) kreeg veertien zetels. De C.D.U. moest toen een coalitie-regering vormen met de F.D.P., geleid door Franz Meijers. Sinds 1950 daalde het stemmental van de F.D.P. gestadig. In 1962 gaf nog slechts 6.9 percent van de kiezers die partij het vertrouwen- Als morgen haar aandeel in de stemmenlawine de vijf percent niei zou halen, zouden ïaar vertegenwoordigers niet langer zit ting kunnen hebben in de landdag. Veranderingen De S.P.D. rekent er min of meer op dat zij in de deelstaat Noordrijn land-Westfalen opnieuw winst zal boe ken. In ieder geval hoopt zij dat de uitspraak van de kiezers haar in Dus- seldorp aan het bewind zal brengen. Als die hoop wordt verwezenlijkt zal de S.P.D. aan invloed winnen in Bonn, het Westduitse regeringscentrum. Er heerst sociale, en daardoor ook politieke onrust in deze sterk geïn dustrialiseerde deelstaat. Er voltrek ken zich, met name in de energie-sec- tor, grote structurele veranderingen. Noordrijnland-Westfalen zou de sa menstelling van de Bondsraad - het par lement van de regeringen van de deel staten, elf in getal grondig veran deren. In die Bondsraad beschikt de C DU. nu over 26 stemmen en de S.P.D. over vijftien. Aflossing van de wacht in Noordrijnland-Westfalen zou die verhouding brengen op 21-20, meer derheid van één stem voor de C.D.U. Maar bij de benoeming van de voor zitter, de vorming van commissies of het vaststellen van de agenda zou de S.P.D. toch in een veel gunstiger positie komen te verkeren, omdat zij bij de regeling van „interne aangele genheden" nog kan rekenen op de stem men van de vier socialisten die Ber lijn vertegenwoordigen. Voor de C.D.U. zou een nederlaag een betekenis hebben die ver uitgaat boven het regionale karakter van de verkiezingen. Het zou opnieuw aanto nen dat Erhard en zijn ploeg op steeds meer tegenstand stuiten. Hoe de lande lijke leiding van de C.D.U. dat zou gaan verwerken is een vraag die zelfs internationaal zijn weerslag kan heb ben. Dr. Franz Meyers (CDU) Die lijken als twee druppels water op de problemen van de Nederlandse mijn streek. Maar de regering in Bonn heeft totnutoe bepaald niet zo krachtig ge reageerd als de regering in Den Haag. In het Roergebied bestaat daardoor reeds enkele jaren een onmiskenbare vertrouwens-crisis. Meijers, de C.D.U.- premier van de deelstaat, en zijn re gering hebben gepoogd door het treffen van vele voorzieningen de groeiende problematiek het hoofd te bieden- Maar het technische getij kunnen zij natuur lijk niet keren. De antwoorden op die enorme uitdaging kunnen niet gegeven worden in deelstaat-verband. Men kan echter moeilijk beweren tie van C.D.U. en F.D.P. in de Bondsre- dat de regering-Erhard, ook een coali- publiek heeft getoond de wil te hebben naar oplossingen te zoeken die de struc turele revolutie eist. Dat maakt de po sitie van de S.P.D. in Noordrijnland- Westfalen sterk, steker dan zij in ja ren is geweest, vooral in de industriële centra en de direct van die centra af hankelijke gebieden. Een verkiezingszege van de S.P.D. in Willy Weyer (FDP) In het Huis van Bewaring in Maastricht is een 23-jarige Belgische rijkswachter ingesloten, die half april in Brussel de serteerde. Met een 15-jarig Belgisch meisje maakte hij reisjes door België, Frankrijk en Duitsland in een eigen au to. In Duitsland hoorde hij dat hij ge zocht werd. Het meisje reisde per trein terug naar België, de rijkswachter vlucht te naar Nederland. In Vaals werd hij ge arresteerd. Hij zal worden overgegeven aan de Belgische instanties. weet van wanten met zijn prijzen Van bedden en ledikanten om in je handen te wrijven zelfs om over naar huis te schrijven. Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 J Gevoelig oog. Sedert enkele weken is in Alaska een nieuw, uiterst gevoelig, elek tronisch oog in bedrijf, dat gericht is op het luchtruim boven Europa en Azië en dat kan waarschuwen voor een verrassingsaanval met raketten op de Verenigde Staten. Eurochemic. Koning Boudewijn van Bel gië heeft Eurochemic ingewijd, een pro ject van dertien landen voor het bewer ken van nucleaire brandstof. Leken. Paus Paulus heeft donderdag een commissie ingesteld die moet ijveren voor uitbreiding van de taak van het lekendom in de R.K.-kerk. Lancering. De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek, ESRO, gaat binnen kort op Sardinië vijf raketten lanceren, drie Britse „Skylarks" en twee Franse „Beliers" voor wetenschappelijk onder zoek. Bezoek. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Fanfani, z^l van 25 tot 28 juli een officieel bezoek aan Polen brengen. Negenling. De negen baby's die onlangs in een gezin in Oost-Pakistan zijn gebo ren zijn allen overleden. Zij hebben vijf dagen geleefd. De ouders waren veer tien maanden getrouwd. Bezoek. De Amerikaanse minister van Defensie, Mc-Namara, wordt 23 juli in Bonn verwacht voor een bespreking over de stagnerende Duitse wapenaankopen in de Verenigde Staten. Arrestatie. Generaal-majoor Richard Oe- doegama, de 54-jarige bevelhebber van het leger van Ceylon, is donderdag, di rect na zijn terugkeer uit Engeland, in Colombo gearresteerd in verband met de in februari ontdekte samenzwering tegen de regering. Godsdienstvrijheid. Aan de Spaanse minis terraad, die volgende week onder voor zitterschap van generaal Franco verga dert zal een wetsontwerp worden voor gelegd over de godsdienstvrijheid dat tot doel heeft talrijke beperkingen waar aan niet-katholieken in Spanje onder worpen zijn, op te heffen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3