Pont overvaren in Utrecht HET WEER Waarschuwing van de SER „Beteugel stijging der bestedingen" SPD wint verkiezingen in Westduitse deelstaat Kabinet moet moeilijke puzzel oplossen UST LI morris Duikers zoeken naar slachtoffers Schipper en drie passagiers verdronken Fabiola niet meer in verwachting CDU faalt in Noordrijnland-West falen Bezuinigingsnota- Vondeling morgen in Tweede Kamer onder het mes Vissersmonument in IJmuiden met witte verf besmeurd Nederlandse in Zwitserland in ravijn gevallen Nieuwe droogte in India Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 210 MAANDAG 11 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Topsy8 Sportief 9-13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Vakantiekinderkrant15 Ferdinand16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Tijdelijk opklaringen Aan het strand lil LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Gespuis' BLANKE HAMLAPPEN SUPER-MALSE PARDEBIEFSTUK Het woord is aan @1 lik r4" IliiflllHHiiii REGENKLEDING Evacuatie in Bombay als regen uitblijft IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN In Utrecht zijn vanmorgen de schip per en drie passagiers van de gemeen tepont over het Amsterdam-Rijn kanaal bij het DEMKA-industrieter- rein verdronken toen de pont over varen werd door een motorvracht schip. De stoffelijke overschotten van twee passagiers, een ongeveer 55- jarige vrouw en een jongeman van ongeveer 25 jaar, konden vrij spoedig worden geborgen. Het is mogelijk dat er meer dan vier slachtoffers zijn. De pont is overvaren door het motor vrachtschip „Vertrouwen" uit Vreeswijk. Een der overlevenden, de 45-jarige H. van Oostveen uit Utrecht, opzichter bij het gasbedrijf, wist zwemmende de oever te bereiken. Volgens hem raakten na de aan varing vijf of zes personen te water. Slechts een deel van de kajuit en de mast van de pont steken nog boven wa ter uit. Het pontje kon maximaal 15 per- nen vervoeren. Uit het onderzoek is gebleken dat de veerman al op weg was naar de over kant van het Amsterdam-Rijnkanaal toen er nog een passagier arriveerde. De veerman, die nog dicht bij de kant was, voer terug om deze bromfietser nog mee te nemen. Direct daarna zette hij weer koers naar de overkant. Hij was pas een meter of vijftien uit de wal toen de „Vertrouwen" het pontje overvoer. Dit motorvrachtschip was op weg naar Vreeswijk met een lading grint. De schipper en de stuurman van het motorschip „Actief" uit Krimpen aan de IJssel, dat bij het Werkspoor-terrein lag te wachten om te worden gelost waren de eersten die te hulp kwamen. Zij haalden de enige overlevende van het ongeluk, de heer Oostveen, met een roeiboot uit het water. De waterpolitie is bezig met dreggen en heeft ook twee duikers ingeschakeld. Een drijvende bok die dicht in de buurt lag gemeerd, heeft de pont boven water gehesen. Verwachting van het KNMI, geldig van maandag- tot dinsdagavond: Aanvankelijk perioden met zonne schijn, later mogelijk enige regen. Iets hogere temperaturen overdag. Overwegend matige noordwestelij ke wind, later krimpend naar zuid west. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen eerst flinke opklaringen, maar 's middags meer bewolking door na derend regenfront. Vrij veel wind tus sen zuidwest en west. Vrij koel: 16 tot 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij koel en onbesten dig. S* jKlr - •«tliPw' 4 >s. >o"v^ Terstond na het overvaren van hei gemeentepontje bij het industrieter rein in Utrecht hebben duikers naar slachtoffers gezocht. Tot dusverre zijn slechts twee lichamen gevonden. „Jaarlijkse stijgingen van de loon som per werknemer met tien percent of meer en prijsstijgingen in de orde van grootte van vijf percent kunnen niet onbeperkt voortduren zonder ernstige schade voor de groei en de werkgelegenheid in ons land. Het is ook daarom dat wij de partijen hij de loononderhandelingen voor het ko mende jaar reeds nu vragen de grootst mogelijke voorzichtigheid bfj die ge sprekken in acht te nemen". Dit staat in het vandaag verschenen achtste halfjaarlijkse rapport dat de Sociaal- Economische Raad (SER) vandaag aan de regering heeft uitgebracht. Het verloop van de produktie en inves teringen is nog steeds gunstig, maar er moet rekening mee worden gehouden, dat onder invloed van een eventueel voortdu ren van de liquiditeitskrapte vooral de middelgrote en kleine bedrijven voor gro te moeilijkheden komen bij het financie ren van hun investeringen. Bovendien moet volgens de SER worden gewezen op de minder gunstige factoren, zoals de aan houdende prijsstijgingen en het weinig be vredigende beloop der lopende rekening van de betalingsbalans. Deze factoren maken het wenselijk de sterke bestedingsdrang snel te beteugelen. Anders ontstaat onder invloed van de mo netaire krapte het gevaar, dat de last in 1967 eenzijdig komt te drukken op onder andere de woningbouw en de gemeenten. Van een beteugeling van de nationale bestedingsdrang, waaraan alle sectoren een bijdrage moeten leveren, mag volgens (Van onze correspondent) BRUSSEL Koningin Fabiola van Bel gië is niet meer in verwachting. De ko ningin heeft zondag een spoedoperatie on dergaan, die aan de zwangerschap een einde heeft .gemaakt. De gezondheidstoe stand van de vorstin is bevredigend. Vrij dag is officieel medegedeeld dat de ko ningin een baby verwachtte. DüSSELDORF (Reuter en AP). De Westduitse Sociaal-Democratische Partij heeft de verkiezingen in de dichtstbevolkte deelstaat Noordrijn- land-Westfalen overtuigend gewon nen. Van de tweehonderd zetels wor den er nu 99 door de socialisten bezet. De Christen-Democraten (CDU) be zetten 86 zetels en de Liberalen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vandaag zet het kabinet-Cals het beraad over de be groting 1967 voort. Zaterdag hebben de ministers zich ook al uren lang gebogen over alle plussen en minnen van de Nederlandse economie voor de nab(je toekomst. Men neemt in Den Haag aan, dat het kabinet zich deze week zal beraden over de begrotingen, wellicht met uitzondering van mor gen, als minister Vondeling zijn be zuinigingsnota in de Tweede Kamer moet verdedigen. Premier Cals heeft na de kabinetsver gadering van zaterdag verklaard dat de problemen op het ogenblik bijzonder inge wikkeld zijn, maar dat de Jeden van de regering gezamenlijk naar een oplossing zoeken. Hij zag niet in, waarom men niet zou slagen. De regeringsleider meen de dat men er wel uit zou komen en ver klaarde verder nog dat de sfeer van het beraad goed was. De problemen concentreren zich vooral rond de begrotingen van Defensie, Onder wijs, Verkeer en Volkshuisvesting. Minis ter De Jong (Defensie) weet zich gesteund door grote groepen in de K.V.P., die te gen verlaging van het de'fensieplafond ge kant zijn en dat al duidelijk hebben laten weten aan de minister van Financiën, Vondeling. Deze is op zoek naar mogelijk heden tot bezuiniging. Verkeer en Onder wijs hebben vorig jaar hoge voorrang ge kregen en het ziet er naar uit dat deze departementen nu enige veren moeten la ten. Maar het staat wel vast dat de mi nisters Suurhoff (Verkeer) en Diepenhorst (Onderwijs) zich tot het uiterste tegen vergaande beknotting zullen verzetten. En dan is er nog de kwestie van de huurverhoging. Minister Bogaers heeft zich steeds verzet tegen het uitstel van de huurverhoging per 1 januari 1967. Hij acht deze verhoging van eminent belang voor een uiteindelijke oplossing van het woningprobleem. Volgens sommige politieke kringen in Den Haag zou nu in het kabinet zijn voor gesteld om zowel de belastingverlaging (tweede deel) als de huurverhoging uit te stellen tot 1 april 1967, een verschui ving van een kwartaal. Het is nog de vraag of dit compromis voor de ministers Vondeling en Bogaers aanvaardbaar is. Drs. Bogaers heeft tot nu toe niets willen weten van enige verschuiving van de huurverhoging en dr. Vondeling zou eigen lijk het tweede deel van de belastingver laging willen opschuiven tot 1 juli 1967. Maar dit laatste lijkt politiek onhoudbaar, gezien het standpunt van de K.V.P., die de belastingverlaging per 1 januari 1967 wil zien ingaan. Er zijn dus nog tal van voetangels en klemmen, die het kabinet deze week moet zien op te lossen, voordat het op 15 juli met vakantie kan gaan. Bij Doorn is de 46-jarige mevrouw P. G. Avezaat-Bakker uit Langbroek op een kruispunt verongelukt. Zij reed op een kruispunt en verleende geen voorrang aan een auto. De automobilist kon haar niet meer ontwijken. Haar vijfjarig zoontje, dat achterop de bromfiets zat, bleef onge deerd. De vrouw was vrijwel op slag dood. Telefoon 8166 DAMESKAPSALON (FDP) 15 zetels. In percenten uitge drukt kreeg de SPD 49,63 van de stemmen, de CDU 42,91 en de FDP 7,44. Vier jaar geleden waren deze cijfers 43,3, 46,4 en 6,9. De FDP ver loor bij recente verkiezingen in Beie ren en Hamburg stemmen aan de uiterst rechtse Nationaal-Democrati- sche Partij voor Duitsland (NPD). In Noordrijnland-Westfalen nam de NPD niet aan de verkiezingen deel. Het belang van de uitslag van dezè landdagverkiezingen, aldus onze corres pondent in Bonn, ligt niet alleen op het gebied van de interne politiek in de deel staat Noordrijnland-Westfalen. Met zijn zestien miljoen inwoners is het land het dichtstbevolkste van alle Westduitse Lan der. Bovendien ligt hier het zwaartepunt van West-Duitslands industrie en is het financieel het belangrijkste land. De voorzitter van de SPD, Westberlijns burgemeester Willy Brandt, gaf gister avond als zijn mening dat een nederlaag van de CDU in Noordrijnland-Westfalen te wijten is aan het optreden van kanse lier Erhard tijdens zijn verkiezingstour nee en dat deze CDU-nederlaag een per soonlijke nederlaag voor Erhard betekent. Hiermee probeert de SPD-leider de con sequenties van de overwinning van zijn partij in de belangrijkste deelstaat al meteen over te brengen op het terrein van de bondspolitiek in Bonn. Een feit is dat de kanselier tijdens zijn verkiezingstournee ten gunste van de CDU-kandidaat en huidige minister-presi dent Franz Meyers, uiterst ongelukkig reageerde, onder meer op ordeverstorin gen door jongelui tijdens zijn toespraken. Erhard noemde deze groepjes onvoorzich- tigerwijze „gespuis". Erhard ging toen voort: „Wanneer ik er niet was geweest om met de vrije-markteconomie ons land er bovenop te helpen, waren jullie allang in je luiers gestikt". Welke consequenties de regering-Er- hard uit deze voor haar uiterst onaange name toestand zal trekken, is nog niet bekend. In Bonn wordt echter niet ver wacht dat binnen afzienbare tijd op een beslissing in dit verband gerekend kan worden. 500 gram 3.28 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 de SER een verbetering van de betalings balans worden verwacht en zal een mati gende invloed uitgaan op de gespannen ar beidsmarkt en dus op de loon- en prijs ontwikkeling. Daarmee zal ons concur rentievermogen zijn gebaat. Omdat de monetaire krapte de sector van de par ticuliere investeringen reeds automatisch tot beperkingen dwingt (de hoge rente voet) zal het beleid zich volgens de SER vooral moeten richten op beperking van de particuliere consumptie en matiging van de overheidsbestedingen. Over de vraag of de onlangs door het kabinet genomen maatregelen een vol doende en effectieve bijdrage zullen le veren tot beteugeling van de overbeste- ding heeft de SER zich nog geen mening kunnen vormen, omdat onvoldoende ge gevens beschikbaar waren over de aard en de omvang van deze maatregelen. Vanochtend werd direct begonnen met het verwijderen van de witte verf waarmee het vissersmonument was besmeurd. Drie van de daders van deze misselijke streek zijn door de politi ■1 n-vrtl" rfy-i rl Comtesse Diane: De moraal dient hen, die zich willen troosten over de zonden die zij niet hebben durven bedrijven. Drie jonge IJmuidenaren achter slot en grendel De Velsense politie heeft drie jeugdig* IJmuidenaren ingesloten, die in de afge lopen nacht op heterdaad werden betrapt terwijl zij bezig waren het vissersmonu ment op de kop van de vissershaven met witte verf te bekladden. Het bronzen beeld, dat werd opgericht als herinnering aan alle vissers die op zee zijn omgekomen, zat van tot tot teen onder de verf die zich slechts met veel moeite laat verwijderen. De verontwaar diging in visserij kringen over deze wan daad is algemeen. De politie werd vannacht omstreeks half twee gewaarschuwd dat vier jongelui het monument aan het beschilderen wa ren. Twee van hen, een 18-jarige en een 20-jarige IJmuidenaar konden direct in de kraag worden gegrepen. De twee an deren zetten het op een lopen. Een van deze kon kort daarop worden aangehou den. Hij wordt er bovendien van ver dacht een bromfiets te hebben ontvreemd. I|i!:iliili 11 :ii w«si •r.jtk.. De 34-jarige Amsterdamse onderwijzeres mevrouw R. Denneboomvan Gelder is in het Zwitserse Berner Oberland in de om geving van Wengen in een 200 meter diep ravijn gevallen. Zij maakte met haar echt genoot een wandeling. Even tevoren was deze uitgegleden, waarbij hij gewond werd. Met grote moeite slaagde hij erin Wengen te bereiken, waar hij de politie waarschuw de, die later het stoffelijk overschot van zijn vrouw heeft geborgen. Bartefjorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (029) 22 35 96 - Amsterdam NEW DELHI (Reuter) In India vreest men voor een nieuwe periode van droogte. Vorig jaar leidde de langdurige droogte tot een ernstig voedseltekort. De moessonregens komen nu slecht door. Bombay kampt reeds met een tekort aan water. De gehele Indische westkust, waar anders veel regen valt, heeft van droog te te lijden. Ook in Midden-India is nog niet voldoende regen gevallen. In de uiterst noordoostelijk gelegen staat As sam daarentegen hebben zware regens tot overstromingen geleid, die de rijstoogst in gevaar brengen. BOMBAY (Reuter). Er worden voorbereidingen getroffen voor een even tuele evacuatie in fasen van Bombay, In- dia's grootste haven met vier miljoen in woners een van de grootste steden ter wereld, wegens een acuut tekort aan drinkwater. Het watergebrek is veroor zaakt door het uitblijven van de moes sonregens. Een schema voor evacuatie van de stad wordt opgesteld. Vrijdag zal men beslis sen of tot evacuatie moet worden over gegaan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1