Heftige Chinese reacties op Indische vredesvoorstellen Dean Rusk noemt Russische protestnota „onnodig" Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Verenigde Staten bezuinigen op de defensie-uitgaven Muiterij aan boord van Britse trawler bij Schiermonnikoog Gevangenen Boeren betogen in Saloniki Epidemieën in Nagpoer Zeventig miljoen Britten in het jaar 2000 Italiaans schip bij Norfolk gezonken Zware straf voor twee leden van de Ku Klux Klan Kabelbaanongeluk in Franse Alpen Razzia in Cairo Neger-demonstratie in Chicago tel eg rammen 2 MAANDAG 11 JULI 1966 3 SPECIAL HALF ZWARE SHAG Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 V rijwilligers Amerikaanse ruimteproef met Apollo-cabine Eén dode, 18 gewonden KflH POELA (AP en Reuier). De In dische premier, mevrouw Indira Gandhi, reist morgen naar Moskou om met premier Alexei Kosygiu te praten over Vietnam. Vandaag en gis teren sprak zij president Tito van Joegoslavië, nadat zij het met de Egyptische president Nasser eens was geworden dat het weer bijeenroepen van de Geneefse conferentie de mees te hoop biedt op een vreedzame op lossing van de oorlog in Zuidoost- Azië. China heeft de oproep van me vrouw Gandhi voor een vredesconfe rentie verworpen. Het blijft aan dringen op volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam alvorens een dergelijke conferentie te houden. Volgens pre mier Tsjoe en-Lai is het Indische voorstel gedaan om de Verenigde Sta ten te bevoordelen en de wereld te misleiden. De Chinese minister van Buiten landse Zaken Tsjen Ji beschuldigde de Russen gisteren van „samenwer king met de Amerikanen bij het om singelen van China door het zenden van troepen naar de grens met China". De Sovjet-Unie heeft in het weekeinde geprotesteerd tegen „provocaties door Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, die een Russisch koopvaardijschip in ge vaar zouden hebben gebracht." Volgens de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, is dit protest „on nodig". De Russische regering verwijt de VS, aldus onze correspondent in Moskou dat bij het bombarderen van de voorsteden van de Noordvietnamese havenstad Hai phong op zeven juli raketsplinters en ma chinegeweer-patronen in de buurt van in de haven liggende Russische schepen te recht znij gekomen. Bovendien zou diezelf de dag een in de baai van Haiphong voor anker liggend Russisch schip hinder heb ben ondervonden van de Amerikaanse aanvallen. De regering in Moskou protes teert tegen deze veronachtzaming van „de elementaire principes van de vrij heid der koopvaardij" en wenst dat Wash ington onmiddellijk maatregelen neemt om herhaling te voorkomen. Uit de Russische nota blijkt duidelijk dat de schepen geen schade hebben gele den door de Amerikaanse aanvallen. Men zou de protestnota als een routine-aange legenheid kunnen afdoen, maar zij houdt een nieuw accent in het Vietnam-conflict in Het moet voor de Sovjet-Unie een groot probleem zijn haar terughoudend heid in de kwestie-Vietnam te handhaven LONDEN (AP) De Britse stedebouw- kundigen gaan er in een nieuwe studie van uit dat Groot-Brittannië in het jaar 2000 zeventig miljoen zielen zal tellen. De volkstelling van 1964 heeft uitgewezen dat er toen ruim 54 miljoen Britten waren. De studie stelt dat onmiddellijk een be gin moet worden gemaakt met plannen voor de bouw van drie nieuwe steden, waarvan een aan de Severn tussen Engeland en Wales een aan de Hum- ber waaraan ook Huil ligt en een in Schotland, bij Dundee, moet komen. Nu is slechts zeven percent van de 244.000 vierkante kilometer Brits grond gebied verstedelijkt. Rond de eeuwwisse ling zal dit tien percent zijn. N V. J. G R U N O en rechtvaardigen, wanneer bij Ameri kaanse oorlogsactiviteiten haar eigen schepen en staatsburgers worden betrok ken. Een Pakistaanse politieke partij wil vrij willigers sturen naar Noord-Vietnam om te helpen „in de strijd voor de bevrij ding." In de Italiaanse stad Napels hebben zondagavond honderden jongeren betoogd tegen de Amerikaanse bombardementen bij Hanoi en Haiphong. Zij gooiden rotte eieren en potten verf tegen de muur van het Amerikaanse consultaat en staken een pop, die president Johnson voorstelde, ge wikkeld in een Amerikaanse vlag, in brand. WASHINGTON (AFP) Niet eerder dan twintig augustus zullen de Amerika nen weer een ruimteproef nemen in hun Apolloproject. Dat is opgesteld om een mens op de maan te brengen. Twintig augustus, of kort daarna, zal er met behulp van een raket van het ty pe „Saturnus" een cabine in de ruimte worden gebracht, die ongeveer 1% uur om de aarde moet blijven draaien. Het doel van de proef is een nauwekeurige controle van de systemen, die toegepast zullen worden bij vluchten om de aarde van ruimtevoertuigen waarin mensen zit ten. De terugkeer naar de aarde van de cabine zal worden vertraagd om de weer stand van het hitteschild in de dampkring na te gaan. Nadat de draagraket van het ruimte voertuig is gescheiden, zal het voortstu wingsmechanisme van dit voertuig in werking worden gesteld, waardoor dit boven Zuid-Afrika een hoogte van 1200 kilometer moet bereiken. Boven de Stille Oceaan moet het voertuig in de damp kring terugkeren. Daarna zal het, op 450 kilometer van het eiland Wake worden geborgen. PORTSMOUTH (Virginia) (AP) De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld dat het Italiaanse schip Paestum dat de haven van Norfolk binnen wilde lopen, vanochtend gezonken is. De 32 koppen tel lende bemanning heeft het schip verlaten en werd uit reddingboten opgepikt door een tanker. Het schip was van Florida op weg naar Italië. Een van de ruimen lek te, zodat het voor herstelwerkzaamheden naar de haven koerste. Voor het Norfolk bereikte konden de pompen het binnen stromende water niet meer verwerken. ATHENS (Reuter) Twee leden van de Ku Klux Klan, Joseph Howard Sims en Cecil Myers, die schuldig zijn bevon den aan een samenzwering tegen de bur gerrechten van negers, zijn zaterdag door een rechtbank in Athens in de Ameri kaanse staat Georgia, ieder veroordeeld tot de maximum gevangenisstraf van tien jaar. Volgens federale agenten zijn ze door een Klan-lid geïdentificeerd als de mannen die in juli 1964 de neger Le muel Penn doodschoten. In september van dat jaar werden ze vrijgesproken. (Van onze correspondent) PARIJS Het zomerseizoen in de Franse alpen, die steeds meer toeristen trekken, is dit weekeinde ingezet met een ernstig ongeluk, dat bijna de afmetingen van een catastrofe had aangenomen. Vermoede lijk ten gevolge van het breken van een kabel is zaterdagmorgen in de Vallee Blanche bij Chamonix een kabeltreintje van vyftig meter hoogte naar beneden gestort, waarbij een Westduitse toerist werd gedood en 18 mensen werden ge wond. De gewonden werden onmiddellijk naar de dichtst bijzijnde Franse en Italiaanse ziekenhuizen getransporteerd, waar van morgen vier ernstig gewonden nog in levensgevaar verkeerden. Omdat door een speciaal beveiligingssysteem de twee andere kabeltreinen, die aan dezelfde zes kilometer lange kabel hingen terstond tot stilstand konden worden gebracht, wisten 65 andere passagiers aan een zelfde lot te ontkomen. Gedurende meer dan acht uren hebben zij niettemin in doodsangst in hun kabines tussen hemel en besneeuw de aarde gezweefd alvorens zij met be hulp van het hefschroefvliegtuig dat in deze buurt juist de renners van de Tour de France volgde uit hun onbehagelijke positie konden worden bevrijd. De achttien inzittenden van de veronge lukte kabeltrein mogen trouwens nog van geluk spreken dat een meter dik pak sneeuw de schok van de val heeft opge vangen. Wanneer het ongeluk slechts even verder was gebeurd waar een af grond van honderden meters gaapte, zou de kabine zonder de minste twijfel zijn verbrijzeld- In dat geval zouden alie in zittenden zeker op slag zijn gedood. Met de kabelbaan die nabij Chamo nix Zwitserland en Italië verbindt is dit weekeinde een ernstig ongeluk gebeurd: een kabeltreintje stortte naar beneden. Daarbij verloor een Duitse toerist het leven. Achttien mensen werden gewond. De andere cabines konden niet verder, doordat de kabel gebroken was. De passa giers moesten na lange uren van wachten met behulp van touwen de cabines verlaten. WASHINGTON (Reuter) Besnoeiing op het defensieprogramma heeft de Ame rikaanse belastingbetalers dit jaar 414 miljard dollar ongeveer zestien mil jard gulden bespaard. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Mc- Namara, zondag meegedeeld. In een verslag aan president Johnson zegt McNamara dat over een periode van vijf jaar in totaal veertien miljard dollar ongeveer vijftig miljard gulden is bezuinigd. Hij voorspelde dat van 1969 af jaarlijks 6,1 miljard dollar ongeveer 21 miljard gulden minder aan de de fensie zal worden besteed. Het Pentagon kocht uitsluitend wat voor de defensie nodig was tegen zo scherp mogelijke prijzen. Ook door beëindiging van onnodige activiteit, door standaardi- CAIRO (AFP) De afgelopen twee da gen zijn in Egypte bij een grootscheepse razzia van de politie meer dan driedui zend handelaars in en verslaafden aan verdovende middelen aangehouden. Hon derdvijftig gelegenheden voor het schui ven van opium zijn gesloten. satie en consolidatie zijn besparingen be reikt, aldus de minister. Hij wees erop dat gedurende het op dertig juni afgelopen fiscale jaar 1966 een bedrag van 54,2 miljard dollar 190 miljard gulden aan de defensie is be steed. Voor het lopende belastingjaar worden de defensie-uitgaven geraamd op 58,3 miljard dollar 208 miljard gulden. CHICAGO (AFP en Reuter) De Amerikaanse negerleider dr. Martin Lu ther King heeft zondag een lijst met eisen bevestigd op de voordeur van het stadhuis van Chicago. Dat gebeurde na een mars door de stad van ongeveer tienduizend betogers voor gelijke bur gerrechten. Een jeugdige blanke probeer de de lijst eraf te scheuren, maar werd weggejaagd. Gedurende de betoging klonk herhaalde lijk de leuze „zwart aan de macht". Dr. King had in een toespraak op een massa bijeenkomst in een stadion in Chicago eer der verklaard, dat overheersing van zwart even gevaarlijk is als die van blank. Hij pleitte opnieuw voor geweldloosheid. BORKUM (AP en AFP) Zaterdag brak op de Britse trawler „Loveden" muiterij uit. De kapitein zond een nood- bericht uit- Zondag werden vijf muiters, die het vaartuig in een sloep verlaten hadden, door een reddingboot opgepikt en aan de politie van Borkum uitgele verd. De „Loveden" is op weg naar Grimsby. De Duitse politie op het eiland Borkum heeft de vijf muiters ingesloten. Hun ar restatie volgde op een SOS-signaal van de kapitein van de 212-tons trawler, die meer dan een dag vermist is geweest. De gezagvoerder verklaarde, dat de vijf mannen het schip met een reddingsvlot hadden verlaten. Volgens radio-Norddeich waren ze op weg naar Schiermonnikoog. Naderhand werden zij echter even uit de kust opge pikt door de Duitse zeersddingskruiser „Georg Breusing" en naar Borkum ge bracht, Het SOS-signaal van de „Loveden" werd zondagochtend gehoord. Reddings vliegtuigen werden uitgezonden, maar deze konden de trawler niet vinden. Zon dagavond meldde het Duitse motorschip „Thorstein" echter de „Loveden" bij het lichtschip Emden gezien te hebben. De kapitein van de Loveden deelde ra dio-Norddeich mede, dat hij en vier over gebleven bemanningsleden aan boord van de trawler waren. Het reddingswezen van Schiermonnik oog heeft zondagavond met een tractor gereed gestaan om het kleine bootje met de vijf muiters aan boord behouden het strand op te trekken. Het wachten was echter vergeefs, want een 500 meter uit de kust werden de mannen opgepikt door het Duitse politievaartuig. In Zuid-Vietnam duurt de strijd tussen Amerikaanse soldaten en Vietcong-guerrilla's onverminderd voort. Op de foto, genomen in de omgeving van Quan Loi, worden een gevangen genomen Vietcong- soldaat en zijn gewonde kameraad door Amerikaanse soldaten weg gevoerd. ATHENE (Reuter) Duizenden Griek se boeren zijn zondag met hun landbouw trekkers naar Salonica gegaan om deel te nemen aan een massale protestbeto ging tegen het graanprijsbeleid van de Griekse regering. In de buitenwijken van de Macedonische stad kwam het tot ern stige botsingen met de politie, als ge volg waarvan ongeveer vijftig politieman nen en betogers verwondingen opliepen. Tientallen boeren werden gearresteerd. De boeren eisen verhoging van de ga rantieprijs voor graan. NAGPOER (INDIA) (AP) Door een drievoudige epidemie cholera, pokken en hersenvliesontsteking zijn in Nag poer 203 mensen om het leven gekomen. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtof fers nog zal stijgen. De epidemieën bra ken begin deze maand uit. E J Prijs. De eerste prijs in een loterij waar van de opbrengst is voor de bouw van een kinderziekenhuis in de Peruaanse stad Trujillo: een gratis blindedarmope ratie of amandelen knippen. Ijskap. De ijskap van Groenland heeft een dikte van 1.400 meter, in de buurt van de plaats Thule. De Amerikanen van de basis daar zijn er in geslaagd met een boor door de ijskap heen te dringen. Vonnis. Negenenveertig Jehovah's getui gen zijn zaterdag in Lissabon veroor deeld tot boeten van ongeveer 150 tot 600 gulden subsidiair la/i tot 51/» maand hechtenis. Tien verdachten werden voorwaardelijk veroordeeld. Ballonvaart. De Amerikaan William Ber ry heeft zondag in zijn met hete lucht gevulde ballon City of San Francisco een wereldrecordhoogte, 5971 meter, be reikt. EEG. Nigeria zal zaterdag zestien juli in Lagos een associatie-overeenkomst met de EEG tekenen. De Nederlandse mi nister voor Buitenlandse Zaken, Luns zal voor de EEG tekenen. Bende opgerold. De Milanese politie heeft een bende opgerold die in Milaan ge maakte horloges als Zwitsers fabrikaat naar Portugal exporteerde. De kostprijs van de uurwerken bedroeg achttien gul den. Tegen een prijs van 180 gulden gin gen er jaarlijks 20.000 naar Portugal. Botsing. Twee helikopters zijn zondag bo ven Alexandrië met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Zes mensen verloren het leven. De toestellen be hoorden tot de Egyptische luchtmacht. Treinongeluk. Een sneltrein is zaterdag in Keulen op 'n overweg ingereden op een auto. Vier inzittenden van de auto wer den gedood. De spoorbomen waren open op het ogenblik van het ongeluk. De wachter is door de politie aangehouden. Hij zei dat hij vergeten had de bomen te sluiten. Brandstichting. Een onbekende heeft za terdag brand gesticht in het kantoor van de Westberlijnse joodse gemeente, waardoor voor 5000 mark schade aan gericht werd. De politie deelde mee, dat zich vrijdagavond vier andere antisemi tische incidenten hebben voorgedaan in West-Berlijn. Swastika's en nazi-leuzen zoals „joden er uit" werden geklodderd op winkelruiten, muren en geparkeerde auto's.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3