TT 1 Vondeling wenst het meest te bezuinigen op de landmacht Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* morris Russische protestbrief aan de Veiligheidsraad UST HET WEER Berend Botje ging uit varen... Ruim honderd miljoen gulden minder voor voertuigen Luchtoorlog boven Laos Rijksinstituut misleid door Duitse auteur Aanvullende nota naar Tweede Kamer Poes liep 80 km naar vorige huis terug Nieuwe leider van Leger des Heils in Nederland over bombardementen bij Haiphong Javaanse dans voor prinses en prins W. M. GEELS 51e JAARGANG NUMMER 211 DINSDAG 12 JULI 1966 Het woord is aan WEGENS HUWELIJK zijn onze beide zaken PLEIN 1945 en WILLEMSBEEKWEG 64 woensdagmiddag gesloten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 13 Radio en tv 5 Kunst5 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Vakantiekinderkrant7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport U, 13 Ferdinand14 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vrij veel wind Aan het strand Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I "I j§ 1 T 4* Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. j bB I I 111 I 1 B L fill W I Abonnement per week 85 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A VA A A A w 11,05, franco per post 12,30 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mrje Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge speröeboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham ANTIC A-JASJES Gegevens gebruikt voor lovend boek over Waffen-SS N jaarverslag pagina 9 V er geving" AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Carmen Sylva: Ik zou graag vleugels willen hebben, als ik mijn handen mocht vrijhouden. Verwachting van het KNMI, geldig van dins dag- tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later op de dag kans op enkele regenbuien. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krachtige, aan de kust later moge lijk harde wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Achter een regenfront dat vanavond en vannacht passeert morgen veel be wolking en een vrij krachtige westen wind. Vrij koel: 16 tot 17 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Door een hardnekkige oceaanstroming blijft het wisselvallig en koel weer. Minister Vondeling heeft gister avond een nadere nota over zijn be zuinigingsplan aan de Tweede Kamer gezonden. Over deze nota beginnen vandaag de debatten. Het totale be zuinigingsplan omvat als gemeld een bedrag van 650 miljoen gulden, waar van 160 miljoen met een onmiddellijk effect. Bijna de helft komt voor reke ning van het departement van Del'en' sie. Minister De Jong zou volgens de plannen van de heer Vondeling 307 miljoen gulden moeten laten val len, waarvan de landmacht dan de grootste veer Iaat: er zal voor 107,7 miljoen minder voertuigen wor den aangeschaft en voor 67,2 miljoen minder aan springstoffen en munitie Ook nieuwbouwplannen ter waarde van 20 miljoen zullen niet kunnen doorgaan. Verder belangrijke bezuinigingen zijn: Marine: 75 miljoen (die zouden wor den gebruikt voor de bewapening van 2 fregatten). Onderwijs: 25 miljoen (temporisering van scholenbouw). Verkeer: 15,2 miljoen (rijkswater- staatwerken). terwijl de Zuiderzee werken met 33,8 miljoen gulden wor den beknot. Economische zaken: 5 miljoen voor regionale industrialisatie en 26 mil joen op de post bevordering industrië le stimuleringsgebieden. Bij landbouw en visserij zal onder meer worden bezuinigd op cultuurtechnische De leider van het Leger des Heils in Noorwegen, commandant K. Wester- gaard, is benoemd tot territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland. Commandant Westergaard zal comman dant W. F. Palstra opvolgen, die interna tionaal secretaris voor Europa in Londen wordt. Commandant Westergaard zal op 15 september in Nederland in functie tre den. Een 14-jarige poes heeft een prestatie geleverd die voor dierkundigen een raad sel is: zij liep van Swifterband in de nieuwe polder Flevoland naar Hooghalen in Drente een afstand van zeker tachtig kilometer. De poes was van de familie A. Tolle naar, die in Hooghalen woonde op een boerderij Schattenberg. Op 23 maart ver huisde de familie naar het nieuwe land en de poes ging mee, in een kartonnen doos in de verhuiswagen, zonder uitzicht naar buiten. Acht dagen hield poes het in Swifterband uit. Toen verdween zij. Dezer dagen meldde een landarbeider in Hoog halen, die bij de familie Tollenaar in dienst was geweest, dat de poes daar op het erf van de boerderij rondliep. De familie Tollenaar wil poes graag terug hebben, maar vreest dat het dier opnieuw zal weglopen. werken (voor 2,1 miljoen) en stichting beheer landbouwgronden (4,1 miljoen). Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk laat een veer tot een totaal van 12,9 miljoen, waarvan on der meer 5,8 miljoen voor openluchtre creatie en 3 miljoen voor sociale plan ning in de stimuleringsgebieden. Ook de post aankoop natuurreservaten zal het met ruim 2 miljoen minder moeten doen. Minister Smallenbroek (binnenlandse zaken), tenslotte zou volgens de plannen van minister Vondeling bijna 10 miljoen moeten laten vallen op de post civiele verdediging. (BB). New York, (AP). De „clan destiene" luchtoorlog in Laos is thans zo omvangrijk geworden, dat onge veer honderd aanvallen per dag wor den uitgevoerd. Hiermee pogen de Amerikanen de infiltraties van Noordvietnamese manschappen en materieel te vertragen. Dat meldt de New York Times. In een telegram uit Saigon wordt in de Times gemeld, dat prins Souvanna Phou- ma, het staatshoofd van Laos toestem ming voor de aanvallen heeft gegeven, maar niettemin niet als een anti-commu- nisi te boek wil staan. Gemiddeld, aldus de Times, voeren Amerikaanse oorlogs vliegtuigen in Zuidoost-Azië ruim acht honderd aanvallen uit. Groot succes hebben nachtaanvallen op Laos met langzaam vliegende tweemoto- rige C 47-toestellen die uitgerust zijn met snel vurende machinegeweren. Andere vliegtuigen hebben optische installaties aan boord die het licht van de sterren dusdanig versterken dat de grond ver licht wordt. De Pathet Lao zegt 158 Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten te hebben en zestien toestellen te hebben beschadigd in de eerste helft van dit jaar. Dat deelt het persagentschap Nieuw China mee. Bartetforisstraat - Haarlem - Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is misleid door een Berlijnse schrijver, dr. K. G. Kliet- mann, van wiens hand bij de uitgeverij „Der Freiwillige" in West-Duitsland, die het beruchte, eveneens „Der Freiwillige" geheten blad voor oud-SS'ers uitgeeft, on langs het boek „Die Waffen SS, eine Doku- mentation" verschenen is. In dit boek wordt de indruk gewekt, dat de Waffen SS'ers fatsoenlijke, bekwame en dappere soldaten waren. Misdrijven door hen begaan blij ven onvermeld. In het voorwoord brengt dr. Klietmann, die „eminent krijgskundige en historicus bij het voormalige opperbevel van het le ger" genoemd wordt, verschillende in stellingen, die hem bij de voorbereiding van het boek behulpzaam waren, dank. Hierbij is ook het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam. Dit heëft, aldus dr. Klietmann, „voortduren de hulpvaardigheid" betoond. Voor het instituut is deze dankbetui ging van dr. Klietmann een volledige ver rassing. Men heeft hem op het instituut ontvangen en hem inlichtingen verschaft zonder precies te weten wie men voor zich had. Dr. Klietmann had contact met het instituut opgenomen als directeur van de „Internationale Gesellschaft für wis- senschaftliche Ordenskunde" in Berlijn. Bij het rijksinstituut kende men dr. Klietmann alleen in deze kwaliteit. „Wij wisten niet dat een dergelijk boek in voorbereiding was. Wat dat betreft heeft dr. Klietmann ons misleid. Ook bij het contact dat wij met hem gehad hebben is over dit boek niet gesproken", aldus de bibliothecaris van het instituut, de heer E. G. Groeneveld. Klietmann heeft het boek geschreven onder auspiciën van de HIAG, de organi satie van oud-SS'ers. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie zal geen stappen ondernemen tegen Klietmann. „Wij hebben dit wel overwogen, maar wij hebben er van af gezien, omdat de oplage van zo'n boek groter wordt naarmate er meer aandacht aan wordt besteed", aldus bibliothecaris Groeneveld. Drie Amsterdamse studenten raakten gisteravond met hun rood geschilderd zeiljachtje, onderweg van Den Helder naar IJmuiden, in moeilijkheden, toen ter hoogte van Wijk aan Zee het roer van hun scheepje brak. Na aangeboden hulp van een Volendammer vissersvaar tuig en van de zeesleepboot „Titan" te hebben afgewezen uit financiële overwe gingen, ontfermde een vlet van een loods boot zich over „Berend Botje" en zijn drie opvarenden. Het zeiljachtje en zijn bemanning bereikten veilig IJmuiden. „Berend Botje" heeft geen hulpmotor. Het zeiljachtje heeft Durgerdam als thuis haven. De studenten J. Koning (rechten), I. Elias (politieke-sociale wetenschappen) en J. F. Tichelaar (economie), allen uit Amsterdam, hadden het jachtje gehuurd voor een zeiltocht op de Noordzee. Onge veer ter hoogte van Wijk aan Zee brak het roer. „Berend Botje" ging voor an ker. Een noodreparatie bleek niet zo best te voldoen. Een Volendammer visser bood aan het jachtje naar IJmuiden te slepen, maar stelde als voorwaarde, dat de drie studenten over zouden stappen. Dit werd afgewezen, evenals de daarna aangeboden hulp door de „Titan", die na een bericht van de kustwacht IJmuiden was uitgevaren. De gezagvoerder van de „Titan" kon geen prijs noemen en de jongelui vreesden, dat ze het verschuldig de bedrag, dat zij wel aan de wal in IJmuiden zouden vernemen, niet zouden kunnen betalen Uiteindelijk bracht een vletje van een loodsboot uit IJmuiden uitkomst, door „Berend Botje" op sleeptouw te nemen en veilig IJmuiden binnen te brengen. Het was geen gemakkelijk karwei, maar na tweeëneenhalf uur was het volbracht en lag „Berend Botje" achter de kleine sluis, waar vanmorgen de eigenaar uit Amsterdam poolshoogte kwam nemen. Berend Botje" met de studenten Koning en Elias bij de kleine sluis in IJmuiden, na het avontuur op de Noordzee. NEW YORK (Reuter, AP en AFP). De Russische regering heeft gis teren in een brief aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ge protesteerd tegen de Amerikaanse bombardementen op doelen bij Hanoi en Haiphong. In de brief wordt niet 0111 een bijeenkomst van de Raad ge vraagd. De Sovjet-Unie verwerpt de verklaring voor de bombardementen, die de Amerikaanse afgevaardigde, Goldberg, in een brief heeft gegeven. Voorts heeft de Sovjet-Unie gister avond bekendgemaakt dat is begon nen met de uitvoering van een plan voor het zenden van economische en militaire hulp aan Noord-Vietnam. De bekendmaking was in zorgvuldige bewoordingen gesteld: „Sovjet-organen hebben opdracht gekregen alle nodige maatregelen te nemen, die voortvloeien uit de verklaring van Boekarest". In de ze verklaring, vorige week afgelegd, wordt „meer en veelzijdige steun, waaronder wapens", aan Noord-Vietnam beloofd. „Er is een nieuw München in de maak" zo schrijft het Chinese persbureau, „Hsin- hua", in een uitgebreid artikel over de pogingen de Geneefse conferentie bijeen te roepen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. „De Geneefse over eenkomsten zijn al lang geleden aan stuk ken gescheurd door de oorlogsdaden van de regering-Johnson. Zij bestaan niet meer. Washington zal er nooit in slagen dit in discrediet gebrachte uithangbord te gebruiken om zijn agressieplannen tegen Vietnam te verwezenlijken". „Er is een nieuw München in de maak met medewerking van de Russen, die het Vietnamese volk verraden. De imperialis ten de Russische revisionisten en de In dische reactionairen werken hand in hand aan de uitvoering van de Amerikaanse samenzwering" aldus het Chinese persbu reau. In de laatste zin wordt gezinspeeld op het plan van de Indische minister-presi dent, mevrouw Indira Gandhi, om tot vre de in Vietnam te komen onder meer door het opnieuw bijeenroepen van de confe rentie in Genève. De helft van de bevolking van Hanoi is al geëvacueerd, aldus meldde hetTsjecho- slowaakse persagentschap CTK gisteren. „Het is opvallend dat geen kinderen meer in de straten van de Noordvietnamese hoofdstad spelen". Een boven Noord-Vietnam omlaag ge schoten Amerikaanse piloot heeft volgens Telefoon 8166 DAMESKAPSALON het Noordvietnamese persbureau, giste ren bekend gevolg te hebben gegeven aan „misdadige bevelen" en het Vietnamese Volk om vergeving gevraagd. (Zie ook pagina 3 voor de verklaring van minister McNamara over Vietnam). Nwe OPELS. KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 Bij hun bezoek aan Coronie, het „ko- de bewoners een Javaanse dans voor kosdistrict" van Suriname, voerden prinses Beatrix en prins Claus uit.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1