„Het leven van Jozef" Louis Toebosch bespeelde Vulpen-orgel in Amstelveen Mahler's tweede symphonie in het Concertgebouw in Amsterdam „DREAMS niet om aan te zien Zestiende-eeuwse Poolse moraliteit gespeeld door het Poolse Nationale Theater Filmkeuring op de helling Orgelconcert Engeland won in Knokke van de Duitse ploeg f[S T|jM- DINSDAG 12 JULI 1966 5 Nederlands Danstheater David, Koning HAARLEMSE ORGELMAAND Rembrandtprijzen voor schilderkunst en grafiek toegekend Vliegen? Muggen? De radio geeft woensdag T elevisieprogramma W. Witteman Motten? Kort na de hoogst interessante voor stellingen van Calderons „De stand vastige prins" door het Poolse Thea ter-Laboratorium hebben Poolse to neelkunstenaars opnieuw een belang wekkende bijdrage tot het Holland Q L H /J Festival 1966 ge leverd. Gister- avond gaf het Na- t S T I M K V. tionale Theater uit Warschau in de Rotterdamse Schouw burg de eerste van drie voorstellingen (de andere zijn vanavond in Amster dam en morgenavond in Den Haag) van een zestiende-eeuws Pools stuk: „Het leven van Jozef", geschreven door Mikolaj Rej die, zo vertelt het programma ons, „de vader van de Poolse litteratuur" wordt genoemd en die in zijn land de eerste schrijver was in wiens werk naar een drama tische vormgeving werd gestreefd. Wonderlijk genoeg is deze gedramati seerde „Jozef" met de voorstelling van gisteravond voor 't eerst na 430 jaar naar zijn land van oorsprong teruggekeerd. Want Mikolaj Rej baseerde zijn toneelspel destijds op het Latijnse schooldrama „Joseph" dat de Amsterdammer Corne lius Crocus omstreeks 1535 als „comoedia sacra" had geschreven (dus ongeveer een eeuw voordat Hugo de Groot en Vondel hun Jozef-drama's dichtten) en met scho lieren had opgevoerd. Het stuk van Cro cus waarover de Nederlandse toneelhis torici in 't algemeen weinig weten te ver tellen schijnt aanzienlijke invloed te hebben gehad op de ontwikkeling van de dramaturgie in de zestiende eeuw; de re putatie ervan drong blijkbaar zelfs tot in Polen door, want daar publiceerde Rej' in 1545 zijn „Leven van Jozef" als een uit- Van Anna Sokolow hadden wij in vorige jaren alleen de evocatie van wanhop.ge eenzaamheid van de mens in de moderne gemeenschap onder de titel „Rooms" (dat wil in dit geval zeggen: kamers) gezien. Om volstrekt ondoor- grandelijke redepen U f\ L J\ N h heeft de artistieke leiding van het Ne derlands Dansthea ter het blijkbaar nodig geoordeeld haar nogmaals uit Amerika te laten overkomen, waar zij een bescheiden reputatie in de schaduw van de grote vernieuwers geniet, vooral door haar opbouwende werk in Mexico en door haar choreografische aandeel in revues en muzikale komedies op Broadway. Maar goed, dat moet de artistieke lei ding van het Nederlands Danstheater ten slotte zelf weten, al zouden wij gemakke lijk namen kunnen noemen van figuren die meer de moeite en kosten waard zijn of althans lijken. Veel erger is, dat men heeft goedgevonden, dat zij een werk heeft ingestudeerd waarvoor zij zich blij kens het programma door de concentratie-» kampen heeft laten inspireren. Elders in datzelfde programma lezen wij: „Men moet in het ballet Dreams niet naar een verhaal zoeken, men dient het veeleer te ondergaan als een serie nachtmerriebeel- den, die een onbegrijpelijke hel in de her innering oproepen". Wat zij blijkbaar niet heeft beseft, is dat het onbegrijpelijke ook onvoorstel baar 'is, zeker voor iemand die de her innering niet lijfelijk en geestelijk in zich meedraagt. Nu kan men natuurlijk be grip koesteren voor de wens zich in het lijden van anderen te verdiepen zulks nog temeer, omdat van bewustmaking een waarschuwende kracht voor de toe komst uitgaat. Maar een kunstwerk wordt nu eenmaal niet beoordeeld naar de be doelingen, hoe goed die ook mogen wezen. Het gaat om het resultaat. En dat was in dit geval ontoelaatbaar pathetisch en in ieder opzicht onecht. „Dreams" is een poging tot totaalthea ter, om een afschuwelijk modewoord te gebruiken. De choreografe heeft geen enkel middel geschuwd om een exhibitie van gekweldheid te geven: flarden mu ziek van Bach (uit het Eerste Branden- burgse Concert) en een der Orkeststuk ken van Anton Webern, afgewisseld door vage jazz van Teo Macero en door ge steun en gerochel, brokstukken van poë zie en de ironisch gebruikte beginre gels van de bijbel, de meest expressionis tische vormen van pantomime onder ge raffineerde belichting en voor de onzegba re rest de gruwelijkste clichégebaren. Het was allemaal niet om aan te zien, on danks het opmerkelijke talent van het ver tolkende personeel, dat zijn beste krach ten gaf om angstvisioenen en dierlijke vernederingen zichtbaar te maken. De combinatie van toegepaste psychologie en geabstraheerde menselijkheid voltrekt zich evenwel in een voor geen beoordeling, laat staan voor ontroering, vatbaar niemands land. Het publiek bij de première in de Ko ninklijke Schouwburg in 's-Gravenhage had pas in de gaten, dat het spektakel der wreedheid afgelopen was, toen de dansers merkbaar aanstalten gingen ma ken om te danken voor het applaus, dat door de maakster van dit monstrum even later met in de handen geheven bloemen in ontvangst werd genomen. Maar zal men mij misschien tegen werpen Picasso heeft toch ook de ver schrikking van het gebombardeerde Guer nica in vele kleuren geschilderd! Ja, dat is waar. Dat de vergelijking dan ook in wezen niet opgaat, is vooral te wijten aan een gebrek aan vormgevingsvermogen van •en bezeten dilettante in ieder opzicht. voeriger mysteriespel welks hoofdbe standdeel het werk van Crocus is. Het zal wel niet meer dan een toeval zijn dat beide Poolse gezelschappen, die deze zomer naar Nederland zijn gekomen, voor deze kennismaking hun keus hebben laten vallen op eeuwen-oude stukken, waarvan zij slechts de kern hebben ge bruikt en ook die nog alleen om er een moderne volstrekt onklassieke vertoning mee op te bouwen. Zoals Jerzy Grotowski de tekst van Calderons drama tot een minimum had gereduceerd, zo heeft ook Kazimierz Dejmek, de regisseur van het Nationale Theater, twee-derde van de dia loog van Rejs mysteriespel geschrapt. Maar daarmee houdt de gelijkenis tussen de twee voorstellingen dan ook op, want er is een hemelsbreed verschil tussen het experimentele, geëxalteerd-ritualistische karakter van Grotowski's voorstelling en de van volkse humor en speelse primiti viteit uitgaande vertoning van Dejmeks gezelschap, die veel meer bij de traditie aanknoopt. Het moderne element in de opvoering „Het leven van Jozef" is vooral gelegen in het wereldwijze, ironiserende afstand- nemen van de dramatische handeling door regisseur en spelers. Zij vertolken het bijbelverhaal in een prachtig volgehouden stijl van kinderlijke eenvoud, heel serieus en toegewijd, maar toch met de door-alles heen voelbare gedachte „we doen dit nu wel, maar we menen het natuurlijk niet echt." Deze toon herinnert sterk aan die van poppenkastfiguren, waarin men soms ook een tot het publiek gericht commen taar van de poppenspeler door de dialoog heen kan beluisteren. De manier waarop Kazimierz Dejmek dit doet is eigenlijk een simpel-lijkende, maar in wezen heel geraffineerde vorm van Brechtiaanse ver vreemding. Van begin af aan blijkt deze regie-op- vatting al uit het decor: een onverander lijke toneelbouw, die een variant is op het Shakespeare-toneel, met zo weinig diepte dat er voor groepen van meer dan twee personen alleen plaats is in reliëf-opstel ling. En daarvan maakt Dejmek dan ook royaal gebruik. Al in de eerste scène zien wij Jacob, Rachel en hun zeven zonen aan tafel zitten in een opstelling die sterk aan de compositie van middeleeuws houtsnij werk herinnert.-Ook de snit en kleur van hun kostuums (geïnspireerd op laat-mid- deleeuwse Poolse kledij en dus opzettelijk niet-Oosters) draagt daartoe bij. Deze om- zo-te-zeggen „Poolse" oud-testamentische familie komt via de Egyptische koopman, die Jozef als slaaf meeneemt, in aanra king met een wèl zeer sprookjesachtig uit gedost Oriëntaals hof, een humoristisch contrast waarvan ook de gevoelskanten uitstekend zijn gebruikt: deze Jozef hoort bij „ons", de Egyptenaren zijn „de vreem den" in wier land hij is verzeild geraakt. Het eigenlijke stuk van Mikolaj Rey, dat het bijbelse Jozef-verhaal vrijwel op de voet volgt, wordt onderbroken door twee kluchtige tussenspelen „die ook tot lering dienen": de klucht van de koopman en de klucht van de bakker, korte dwa ze spelletjes zoals ze al eerder en met minder gevoel voor humoristisch to neeleffect ook in ons land werden ge schreven en gespeeld. Vooral het tweede tussenspel, met zijn prachtige bakker die wordt opgehangen en begraven maar na zijn dood nog even een slok neemt en daardoor herleeft, waarna Magere Hein zelf dronken wordt gevoerd en wordt op gesloten, is een kostelijk stukje oude volkshumor. Dit alles wordt door een talrijk gezel schap, met veel talent, grote vakkennis en 'feilloos stijlgevoel, zeer onderhoudend ge speeld, gezongen en gedanst. Van de na men der vele medewerkenden noem ik al leen die van Wojciech Siemion. Hij maakt een onvergetelijke creatie van de rol van Jozef, de altijd vertrouwend-gelovige, kin derlijk eerlijke maar af en toe toch wel slimme jongeman. Ondanks alle beschei denheid van Siemions beminnelijke vertol king, die nooit over de gevaarlijke rand van het belachelijk-worden heen gaat, vormt deze figuur de hele avond een fasci nerend middelpunt van het gebeuren. Ook als men geen woord Pools ver staat kan men aan deze toneelavond bij zonder veel genoegen beleven, zoals het publiek (dat de Rotterdamse Schouwburg gisteravond helaas lang niet vulde) duide lijk liet merken. De spelers werden dan ook geestdriftig en zeer langdurig toege juicht. Simon Koster DE UITBREIDING van de Haarlemse orgelmanifestaties in oostelijke richting tot in Amstelveen moet gezien worden in het feit, dat aldaar in de R.K. „Carmel- kerk" een nieuw groot mechanisch orgel hangt, dat in zijn klankkarakter renais sance en barok met de moderne tendens voor helderheid verbindt. Het instrument is onder advies van Albert de Klerk door de Utrechtse firma Gebr. Van Vulpen ge bouwd en werd verleden jaar in gebruik genomen. Wij hebben het toen gehoord in een Bachprogramma gespeeld door An ton Heiller.Deze maandag was het de eerste winnaar van het improvisatiecon cours, Louis Toebosch, die de kwaliteiten van het instrument demonstreerde met werken uit de renaissance en met moder ne composities, waaronder ook zijn im provisatie te rekenen was. MET SWEELINCKS FANTASIE, die naar een oude copie uit Padua de betiteling „Ricercare" draagt, maar als steeds in de Fantasieën van Sweelinck door rit mische en melodische veranderingen van de hoofdgedachte tot ontwikkeling komt, wist Toebosch met stijlvolle kleurzin de geest van die oude Nederlandse orgelkunst levend te maken. De keuze van dit stuk kon als bepalend gelden voor de erken ning van de specifieke eigenschappen van het instrument waarop het tot klinken werd gebracht. Kennelijk had de concerterende orga nist zich op deze karakteristiek der oude orgel timbres ingesteld toen hij zijn pro gramma vaststelde, want ook met Psalm 50 van Anthoni van Noordt blijft men heus niet ver uit de buurt van Sweelinck, die zijn voorganger was als organist van de Oude Kerk te Amsterdam. Het Vulpen-orgel verleidt er als het wa re toe deze zolang verwaarloosde muziek naar voren te halen, en wanneer zij dan met zoveel distinctie voor détail en vorm geving opgebouwd wordt als wij het hier hoorden, wordt men geconfronteerd met een boeiende bladzijde uit onze muziekhis- torie. Het schijnbaar dorre in Van Noordt's tabulaturen loste zich op in de kleur en de sfeer die haar eigen is. VERDER GING Toebosch met zijn de monstratie nog ruim een eeuw terug, met de vertolking van twee korte stukjes van Jacob Obrecht die niet als orgelmuziek bedoeld zijn, maar als vierstemmige lie deren op Brabantse teksten door wijlen professor Smijers ontdekt werden in het muziekrepertoire der kathedraal van Se govia. Dat ze daar ooit zouden gezongen zijn is niet denkbaar, niet alleen wegens de taal, maar ook wegens de profane geest van de teksten, waarvan ik er een terugvond in het even beruchte als be roemde Antwerps Liedboek van 1544. Toe bosch heeft de geestige polyfone werkjes ongewijzigd voor orgel gezet en ze ons nu laten horen in een klankidioom dat wij ons kunnen voorstellen al» passend omstreeks het begin van de zestiende eeuw. DAARNA RUKTE de concertgever ons uit de antikiserende sfeer met muziek van deze tijd, die bij voorkeur gediend is door de onromantische timbres van het oude orgeltype. Van de Keulse componist Hermann Schroder hoorden we een klank rijk sterkgebouwde koraalfantasie, van Toebosch, Albert de Klerk en Anton Heil ler ieder een naspel op het „Ita Missa est" in gewijzigde vorm qua thema en zeer verscheiden wat conceptie en wellui dendheid betreft. En tenslotte werd het publiek vergast op een improvisatie over een zeer geschikt thema. Het werd een meesterlijke manifestatie van spontane musiceerlust, logische opbouw en geraf fineerd detailwerk, alles gerealiseerd met grote technische vaardigheid en een re gistratie die de klankvermogens van het orgel volledig uitbuitte. Jos de Klerk Wojciech Siemion (rechts) in „Het leven van Jozef". Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) zal binnenkort een commissie in stellen met als taak te adviseren over de wenselijkheid wijziging te brengen in het bestaande stelsel van de filmkeuring. De bewindsman deelt dit mede in zijn beantwoording van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. J. Voogd (P.v.d.A.) over films van Van Gasteren en Van der Reuken. Het antwoord is mede ondertekend door minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk). Dat de film „Omdat mijn fiets daar stond van Van Gasteren voor open bare vertoning is afgekeurd vindt volgens de bewindslieden zijn oorzaak in het ge zagsondermijnende karakter. Op de beeldbuis is slechts een fragment van deze film vertoond. Van de cineast Van der Keuken is de laatste tijd geen enke le film ter keuring aan de centrale com- misse aangeboden. De Rembrandtprijzen voor schilderkunst en grafiek zijn dit jaar toegekend aan de heren C. Westerik (Den Haag) en Wout van Heusden (Rotterdam). De uitreiking van beide prijzen zal geschieden gelijktij dig met de opening van een eretentoonstel- ling van de werken van de prijswinnaars in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" in Leiden. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling van 16 september tot 17 oktober te houden. De Rembrandtprijs voor de schilder kunst is al toegekend aan mej. Coba Rit- sema, die een belangrijke plaats heeft in genomen in de groep van de Amsterdam se joffers en aan de Haarlemse schilder Kees Verwey. De Rembrandtprijs voor de grafiek wordt dit jaar voor het eerst toe gekend. am. Genietend van en prachtig werk f f Q r i u k\ Is deze „Weichet O f 1 u Dank zij het feit dat Elly Ameling er toch was, dat een Mahler-symfonie net geen hele avond vult en de buffetjuffrou wen nu eenmaal ook moeten leven, kwam, bij wijze van uitzondering, ook eens één van Bachs honder den cantates tot klin- n I I A «i ken in het Concert- U L L Q gebouw in Amster dam. Genietend van een als nur, betrübte Schat- ten", betreurt men het dat ten gevcige van de omvang van het symfonieorkest, zoals wij dat nu kennen, een figuur als Bach wordt teruggedrongen tot kamer- en orgelconcerten of religieuze seances. De uitvoering o.l.v. Bernard Haitmk be wees, niet het minst dank zij Elly Ame- lings sympathieke en zuivere stem, dat dergelijke fijnzinnige werken in een grote zaal zeer wel tot hun recht kunnen komen. Cees van der Kraan, hoewel met het ni veau bereikend van de vorig jaar over leden Haakon Stotijn, blies een fraaie, soms wat onrustige hobosolo. Wat cle pe- geleiding betreft, zou men in sommige recitatieven en ook wel bij de ana s de octavering van de contrabas best eens kunnen missen; in de meesterlijk gezongen aria „Sich üben im Lieben", viel op hoe verfrissend de fagot hier als continuo- instrument werkte. Het hoogtepunt-op-zich dat deze cantate vormde, betekende in tijdsduur slechts een opmaat tot Mahlers tweede symfonie, die, hoe tijdgebonden veel van de filo sofische en psychische achtergronden ook mogen zijn, als totaal nog een pakkend werk blijkt te zijn. Mahler, die een grote faam genoot als operadirigent, heeft al leen in zijn studietijd zelf twee opera s voltooid, die nimmer opgevoerd zijn. Zi]n zeer egocentrische natuur zal vermoede lijk een volledig inleven in verschillende karakters zeer bemoeilijkt hebben, en, zich dit intuïtief terdege bewust, heeft Mahler een weg gezocht en gevonden om in symfonische vorm zijn dramatisch ta lent te kunnen ontplooien. Zoals dan ook in de opera verschillende dramatische si tuaties en karakters tegenover elkaar ge plaatst worden, zo wordt in Mahlers sym fonieën de strijd geleverd tussen de ideeën en krachten die in de componist zelf le ven. Het vocale en dus ook litteraire element blijft in praktisch al zijn wer ken een grote rol spelen: In deze tweede symfonie is het vierde deel een aangrij pend lied voor altsolo met orkest su- bliek vertolkt door Aafje Heynis, die zich zelf hier bepaald overtrof het vijfde en laatste deel is gecomponeerd rond Klop stocks tekst: „Auferstehn, ja aufersteh'n, Wirst du, mein Staub, nach kurzer Ruh!" etc., welke gezongen wordt door sopraan alt en groot gemengd koor. Opvallend is dat dit laatste deel, waarin Mahler het meest tracht te zeggen, muzi kaal het minst bevredigend is. De sympho- nicus is hier teveel door de operadirigent verdrongen. Dat de muziek hier niet meer wezenlijk boeit mag blijken uit het feit, dat het massaal oprijzen van het koor tij dens een fortissimo in het orkest waar schijnlijk het meest fascinerende moment in dit gedeelte werd. Zelfs het effect van het in de gangen opgesteld, door mid del van televisie gedirigeerd, achtergrond orkestje kon hier niet tegen op. In de overige delen, waarvan de eerste f 3.65 - f 4.95 EEN ORGANON PRODUKT OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Op donderdag 14 juli 's middags om drie uur, geeft Albert de Klerk een con cert in de Grote of Sint Bavokerk in Haarlem. Dit concert heeft plaats in het kader van de gemeentelijke, gratis toe gankelijke orgelconcerten. Op het programma staan vermeldt Ba tella de Sexto Tono van Jimenez (16e eeuw); Differencias sobre la Pavana Ita liana van Antonio de Cabezón (1510-1566) Sonata de Primer Tono para clava o pa ra organo con trompeto real van José Li- don (1752-1827); Variazioni sopra „Christ lag in Totesbanden" di J. S. Bach en Sin fonia van Anthon van der Horst (1899- 1965); Sonate van Jan Mul (geb. 1911) en Chant de Peine, Chant de Joie, Chant de Paix en Chant Héroïque van Jean Langlais (geb. 1907). HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. ochtendgymnastiek en soc. lied. 7.23 Gram.muziek en reportages. (8.00 Nws.) 9.00 Van alle markten thuis. 9.05 Klas. gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Gram.muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Dixie- land-muziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango-rumba orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actua liteiten en kalender. 13.30 Amusementsmu ziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Noord- holl. Filharm. orkest. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de jeugd. (Tussen 15.30-17.00 Rechtstr. Ronde van Frankrijk). 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer: tips voor vakan tie en snipperdagen. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Het Nat. Park De Kennemerduinen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muziek voor kinderen. 19.30 Nabeschou wing Ronde van Frankrijk. 19.40 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Artistieke staal kaart. 20.15 Vragenvuur. 20.35 Holland Festi val 1966. 21.20 Gram.muziek. 21.30 Het Kas- sandra-complex. 22.25 Sport. 22.30 Nws. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Metropole-show. 23.30 Weerklank: muziekrevue. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek. (7.30 Nws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32. Klass. vioolconcert. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Amusementsmuziek. 10.30 Studiodienst. 11.00 Klassieke en moderne orkestmuziek. 12.00 Touringclub. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram.platen. 12.50 Orkest. 13.10 Opera muziek. 14.00 Fondant bij de koffie. 14.15 Gram.muziek. 15.50 Bijbelvertelling. 16.p0 Voor de jeugd. 17.00 Pianoconcert. 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheidsvoorlich ting: De politie nu. 18.00 Gram.muziek. 18.30 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radio krant. 19.30 Koorwerken. 19.50 Wereldpanora ma. 20.00 Gevar. muziekprogr. 21.15 Wereld kampioenschappen Voetbal 1966 de wedstrij den Hongarije-Portugal, Frankrijk-Mexico, Chili-Italië en Spanje-Argentinië. 21..40 Koor werken. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Orkestmuziek. 23.00 Modern Calvinis me, lezing. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogr. 10.00 gr. 11.00 Nws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Kof fie met Kees. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Holl. plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actua liteiten. 13.05 Muziekprogr. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevar. platenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Gram.muziek. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues. 17.00 ws. 17.02 Gevar. platenprogr. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht SOS-berichten. 12.48 Intermez zo. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. (14.00, 15.00 en 16.00 Nws. 16.03 Beurs berichten). 14.30 en 15.45-17.00 Ronde van Frankrijk. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinde ren. 18.00 Nws. 18.30 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.40 The Tielman Brothers. 20.00 Gevar. progr. 20.21 Orkest muziek. 20.00 Klassieke muziek. 21.40 Klave- cimbelmuziek. 21.45 Visions infernales. 22.00 Nws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 16.15-16.30 Ronde van Frankrijk. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.30 Wereldkampioen schap voetbal: West-Duitsland-Zwitserland. (20.15-20.25 Journaal. 21.15 Wereld op wie len. 21.45 De oude Draaidoos. 22.15 Olympi sche Spelen 1972 in München. 22.30 Journaal. 22.35-0.05 Wereldkampioenschap voetbal: Bulgarije-Brazilië. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Bill Dana Show. 20.25 Triade. 20.35 Europees Panorama. 21.30 Songfestival te Knokke. 22.15 Godsdienstig programma. 22.45 Journaal. 22.50 Filmver slag Ronde van Frankrijk. WOENSDAG 13 JULI NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.30 Teleac: De Attische tragedie. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les. (herh .les 39). 19.20 Eurovisie: Wereldkampioenschap voetbal: Spanje-Argentinië. (20.15 Journaal). 21.15 De schavuiten, TV-film. 22.05 Holland Festival 1966: Boy's Big Band jazzconcert. 22.35 Ac tueel Humanisme. 22.45 Stichting Socutera. 23.00 Journaal. 23.05 Filmverslag Ronde van Frankrijk. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De Humboldtschool, TV- film. 20.25 Battista van Tarente, film. 20.45 Koningsgambiet, TV-spel. 21.45 Een verant woordelijke maatschappij: informatie en in- I terviews uit Genève. 22.05 Journaal. 22.10 Eurovisie: Songfestival te Knokke. drie zuiver instrumentaal zijn, is echter muzikaal voldoende te beleven om aan de feilen van de finale niet te zwaar te til len. Het werk had dan ook een enorm succes; de haast on-Nederlandse en waarschijnlijk voor een groot gedeelte ook buitenlandse toejuichingen betroffen uiteraard in de eerste plaats Bernard Hai- tink, die met grote overgave een buiten gewoon doorleefde, zij het in details niet altijd gave, uitvoering verzorgde, maar zeker ook Elly Ameling, Aafje Heynis, het toonkunstkoor en de koninklijke Mannen- zangvereniging „Apollo". OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Enkele dagen gelden sprak Stefan von Baranski er zijn angst al over uit: zou de pers in zijn land na afloop van het 8ste festival om de „Coupe d'Europe du Tour de Chant" in het Casino van Knokke wéér moeten schrijven „de Duitse ploeg is volledig ten onder gegaan"? Het gaat er thans droevig veel op lijken, want gisteravond in de strijd tegen En geland heeft zijn team niet meer dan 346,5 punten kunnen verzamelen. De Britten daarentegen zagen kans voor de tweede maal een aanzienlijke score te maken: 376. Vanavond is Italië eindelijk aan de beurt om te laten horen of er zich kleine Modugno's in de ploeg bevinden. De re den waarom het Italiaanse team zich zo laat richting België heeft begeven, schijnt deze te zijn: het is bezig aan een uitvoe rige tournee door Europa en pikt Knokke eigenlijk noodgedwongen even mee. Het had geen haast, zo te zien. Maar van avond wordt er dan toch strijd geleverd. Tegen de Belgen. Op voorstel van Wim lbo (jury-lid) zul len bijzondere beslissingen voortaan al leen worden genomen in bijzijn van de voorzitter plus alle jury-leden. Afgelopen zondag blijkt aan Nederland namelijk aan vankelijk een puntentotaal van 405 te zijn toegekend. Toen is buiten de andere jury leden om tussen voorzitter en Italiaanse jury-leden besloten van het totaal 12 pun ten af te trekken, omdat men dat meer in overeenstemming achtte met de capaci teiten van de Engelse ploeg. In de reglementen staat dat de voorzit ter inderdaad het laatste woord heeft en ingrijpende beslissingen mag nemen. lbo heeft er echter voor gezorgd, dat deze dingen nu niet meer heimelijk kunnen gebeuren. Nederland I: Na het journaal voor ge hoorgestoorden kan men getuige zijn van de voetbalwedstrijd West-Duitsland-Zwit serland in het kader van de wereldkam pioenschappen. In de pauze wordt het journaal uitgezonden. Na de wedstrijd zendt de VPRO een nieuwe aflevering uit van de rubriek „Wereld op wielen". Hierin ziet men weer een test van een auto uit de populaire prijsklasse. Verder komt onder meer aan de orde de „acces soires- en benzineoorlog" en het verlenen van eerste hulp bij ongevallen. De samen stellers hebben een ongeluk geënsceneerd en met een candid-camera de reacties van enkele automobilisten in beeld ge bracht. Laat op de avond volgt nog de volledige reportage van de voetbalwed strijd om de wereldtitel tussen Bulgarije en Brazilië. Thérèse Steinmetz is een van (ie drie Nederlandse ehansonnières die vanavond op Nederland 2 te zien zijn in een filmpje dat gemaakt werd door de cineast Hans van den Busken. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa/maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Nederland 2: De Amsterdamse cineast Hans van den Busken heeft een filmpje gemaakt, waarin drie Nederlandse ehan sonnières Liesbeth List, Thérèse Stein metz en Martine Bijl elk een Frans chanson brengen. Thérèse Steinmetz zingt „Un jeune homme" met medewerking van Hein Boele. Liesbeth List zingt „Sans toi" en Martine Bijl „Un femme du vent" waarbij Arnica Elsendoorn danst. Verder ziet men onder meer het programma „Europees Panorama", dat werd samen gesteld door de redacties van actualiteiten rubrieken van zes Europese landen. Ne derland wordt vertegenwoordigd door de redactie van KRO's Brandpunt. In een uitzending vanuit Knokke kan men zien hoe de ploegen van België en Italië het tegen elkaar opnemen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5