Maestro Pele en Garrincha - briljant met vrije trappen - velden Bulgarije Russen hadden het niet al te moeilijk met N.-Korea In Den Haag kwamen de bewijzen op tafel Voortreffelijk Duits voetbal Bouw van Wijk grote verliezer in de Braassemzeilweek Brazilianen en Duitsers maakten een grote indruk Sybrands leidt in Leeuwarden Boete van 250,- voor Telstar Jonker (Kennemers) naar Blauw Wit Competitieindeling zaterdagvoetbal De Bouter trainer bij Elinkwijk WOENSDAG 13 JULI 196 6 19 Kwikzilver Niet overtuigend Quicksilver S weer Nederlands kampioen Lily ter Metz kwam tot kwartfinales in strijd om nationale titels lllll Te laat binnen Twee Nederlandse teams spelen om Gentropa Gup Tennisinterland van de dames tegen Frankrijk Haarlem speelt eerste wedstrijd tegen AGOW Dudok van Heel leidt in Europees kampioenschap (Van een speciale verslaggever) De luidruchtige Braziliaanse radio reporters schenen niet te weten wat vermoeidheid was. In een ware esta fette losten zij elkaar aan de micro foon af om het thuisfront aan de an dere zjjde van de oceaan toch maar precies te kunnen vertellen hoe bril jant de schoten waren, waarmee Pele en Garrincha in bijna broederlijke samenwerking de Bulgaarse weer stand braken. Waarlijk schone scho ten waren de explosies van kracht waarmee de produktieve Braziliaanse aanvallers hun eerste overwinning in het achtste toernooi om de wereld beker boekten. Lang nadat de toe schouwers het veld van Everton ver laten hadden keerde hoog in de tri bunes de rust weer. Pas toen vond de gezamenlijk Braziliaanse sportpers dat de helden voldoende eer was ge geven. Al was het geen wedstrijd waarin de hoogtepunten steeds sneller terugkeerden, geïmponeerd heeft de formatie van Vin- cente Feola - zeker voor de rust in zijn eerste Engelse optreden beslist wel. Pele, de zeventienjarige kind-voetbal ler, die uithuilde tegen de schouder van zijn „tweede" vader, coach Feola, toen in Zweden in 1958 voor de eerste keer de coupe Jules Rimet veroverd was, bleek een gerijpt talent en een waarlijk leider van de ploeg te zijn geworden. De ongrijp bare Garrincha, 36 jaar oud, scheen een levend bewijs voor de stelling, die wil dat het leven pas begint bij veertig. Drie honderd spelers had Vincente Feola in twee jaar nodig om zijn nieuwe team te formeren. De talloze experimenten blij ken verre van nutteloos te zijn geweest en ook stqat het vast dat de Braziliaanse bewering dat hun favorieten sterker zijn (Van een speciale verslaggever) Het wonder Pele. De man die gister avond het nummer 10 op zijn shirt droeg, is 26 jaar. 60 maal mocht hij het shirt aantrekken van het Braziliaanse elftal. De linksbinnen van F.C.' Santos is on grijpbaar. Hoeveel malen, gisteravond in het stadion in Beatle-stad Liverpool, de gradeerde hij niet de internationalen van Bulgarije met luchtige schijnbewegingen tot eenvoudige adspirantjes? Met zulke voetballers móét Brazilië wel winnen. De vrije schop waarmee de heer Pele Brazilië op 1-0 bracht, zal worden geboekstaafd als de trap door het klein ste gat dat ooit in een muur van spelers was te zien. Er ivaren niet méér dan enkele decimeters ruimte tussen de opeen gedrongen Bulgaren. „Meester" Pele zag bet gat en scoorde (1-0). De Brazilianen aangemoedigd door 7000 supporters die met tientallen vliegtuigen waren aange voerd, schreeuwden hun elftal naar een nóg grotere zege: Garrincha scoorde in de 63ste minuut. Het ivas wéér uit een vrije schop. Pele, de man die een team kan opstu wen naar een vjereldkampioenschap, heeft onder andere een vertegenwoordi ging in voetbalschoenen. Hij wilde nu eens sen „ideale" schoen. De heer Pele schreef een brief aan de fabriek van Barrats in Northampton. Pele wilde veel. Hij zocht de „Pele-schoen" de schoen die anders is dan andere. Hij wilde dat het leer water zou afstoten, dat het niet zou rekken en dat het nóóit hard zou worden. Het was veel. De idtwn van de Braziliaan zijn uitgevoerd Pele kreeg zijn schoenen. Precies zoals hij wenste. Hij droeg zijn eigen ontwerp voor de eerste maal gisteren. Hij knikte in de richting van meneer Barrats toen hij het veld afliep. Vanaf vandaag maakt de firma Barrats in Northampton schoenen „merk Pele", De grote Pele is weer eens geveld door het Bulgaarse geweld. Pele zag verscheidene malen het gras van Everton van zeer nabij. dan vier jaar geleden in Chili, niet bij voorbaat alle grond mist. Zeker, de Bul garen zijn in een groep waarin Brazilië, Hongarije en ook Portugal spelen, de eer ste formatie die de rol van outsider kan worden toebedeeld. Dat houdt echter niet in, dat de elf van coach Rudolf Vytlachil voor elke ploeg geen gevaarlijke tegen stander is waar men geducht rekening mee moet houden. „Gundi" Asparuchov, de 23-jarige aspi rantsportleraar uit Sofia, heeft het vorig jaar overduidelijk bewezen toen hij vrij wel door eigen kracht België in de beslis singswedstrijd in Florence uitschakelde voor het eindtoernooi. De Bulgaren heb ben ditmaal nauwelijks kansen gehad. Ve teraan Bellini gaf de grote Aparuchov geen meter vrijheid. Steeds weer moest „Gundi" afzwenken om ruimte te krij gen. Voor hij werkelijk gevaarlijk kon worden was de Braziliaanse defensie de situatie weer meester. Als voetballers met het aangeboren ge voel van een biljarter dirigeerden de groot meesters uit Rio de Janeiro en Sao Paulo de bal naar de plaats waar zij hem wil den hebben. Het waren acties waaraan steeds vijf of zes spelers deelnamen in een ploeg die geen stilstand scheen te kennen. Drie, vier mogelijkheden waren er om de bal af te spelen, waardoor de Bulgaren steeds weer voor moeilijkheden werden geplaatst. Door hun hechte man- tot-man dekking slaagden de Bulgaren er in Alfindo bijzonder ongelukkig met zijn wervelende schoten en Garrincha bij na in bedwang te houden. Bijna, want tweemaal moest de dekking wel falen. Dat was bij de vrije trappen die arbiter Tschenscher uit West-Duits- land toekende. Met een schitterende va riant op het tientallen jaren oude „over stapje" nam Pele op de rand van de strafschopcirkel de eerste treffer voor zijn rekening. Garrincha toonde drie kwar tier later dat een dergelijk doelpunt bij de Brazilianen geen gelukstreffer mag worden genoemd. Kon Naidenov tien „dienstjaren" in de nationale ploeg het genadeloze schot van Pele nog aanraken, tegen de treffer van de snelle vleugelspe ler had hij in het geheel geen verweer. Middlesbrough heeft elf van de met veel mysteries omgeven Noordkoreanen aan het werk kunnen zien tegen Rusland. De 16.000 toeschouwers maakten kennis met kwieke, bijzonder veel op elkaar lij kende mannetjes, die weliswaar geen nieuwe snufjes op voetbalgebied demon streerden, maar toch over een aanzienlij ke snelheid beschikten .gemakkelijk wend baar bleken, een goede balcontrole had- Banishevsky was één van de ge vaarlijkste spelers van het Russische team. Hier maakt hij het tiveede doelpunt tegen Korea. den en boven alles met inzet van hun hele agressieve persoonlijkheid speelden. Dat kwam wel het meest tot uiting als de grover gebouwde Russen hun spier kracht inzetten en de Aziatische kwikzil vermannetje verontwaardigd over het gras tuimelden. Zij hielden tot groot plezier van het pu bliek ruim een half uur stand, voordat Malofeev de openingstreffer scoorde. Twee minuten later verhoogde Banishevs- ky, de beste Russische aanvaller, de stand tot 2-0. Pas twee minuten voor het einde gelukte het Malofeev na een magnifieke solo de eindstand op 3-0 te brengen. Gedurende vrij lange perioden was het spel rijkelijk hard. Vooral van de zijde van de Russische verdediging, die nogal ruw ingreep. De Russen hadden geluk, dat de Spaanse scheidsrechter Gardea- zabal niet strenger floot. Gemeten naar het kunnen van de te genstander kon de Russische ploeg niet overtuigen. De jonge doelman Kavasasj- vili, die voor Jashin werd ingezet, maak te zijn uitverkiezing waar met enkele goe de reddingen. De verdediging had echter duidelijk met de zenuwen te kampen en kon zich vaak slechts door bodychecks te gen de snelle Noordkoreanen handhaven. In de voorhoede vestigde de jonge Ba- nishevsky de aandacht op zich. Deze spe ler heeft een grote toekomst voor zich. Banishevsky werd echter slechts matig ondersteund. Het ontbreken van buiten speler Metreveli was duidelijk merkbaar, vele passes kwamen zuiverheid te kort. Jashin, die langs de kant de wedstrijd had bekeken zei: „deze ontmoeting is mij beter bevallen dan de openingsmatch, die ik op de TV heb gezien. De Noordko reanen kunnen echt wel voetballen en dat is ook de reden waarom wij niet tot meer doelpunten konden komen." Trainer Myong Rye Hyon (Noord-Ko- rea) zei „ik geloof dat wij ondanks de nederlaag van 0-3 een goede indruk heb ben achtergelaten. De Russen spelen naar onze begrippen vaak te hard. Wij zijn hier om te leren en hebben zeker geen aspiraties de beker te winnen." De uitslagen van de partijen, die dins dag werden gespeeld voor het internatio nale damtoernooi in Leeuwarden, luidden: derde ronde: Wiersma-Germain (Haiti) 1-1; Claessens (Belg)-Schotanus 0-2; Ca- zemir (Zwits.)-Kuyken (Zwits.) 1-1; Sy- brands-Bandstra 2-0; Varkevisser-Gor- dijn 1-1. Vierde ronde: Bandstra-Claessens 1-1; Gordijn-Wiersma 0-2; Kuyken-Sybrands 0-2; Schotanus-Varkevisser 2-0; Germain- Cazemir 1-1. De stand is nu: 1. Sybrands 7 pnt.; 2-3. Germain en Schotanus elk zes punten. Quicksilver S„ de 17-jarige hengst van de stal Wagenaar, heeft gisteravond in het Hilversumse Sportpark met groot machtsvertoon het kampioenschap van Nederland op zijn naam gebracht. De hengst, die bekwaam geleid werd door Jan Wagenaar Jr., zette bij het uitkomen van de laatste bocht zijn fabuleuze eind sprint in en met enkele lengten voor sprong op de toch zeker niet zwakke Car los Pluto ging Quicksilver S. door de finish. De uitslagen luiden: Kampioenschap van Nederland (2440 meter): 1. Quicksilver S.: 2. Carlos Pluto; 3. Zilo. Toto: win. 1.70, pl. 1.20, 1.30, 1.70, cov. 3.10, groeps- koppel 3.70. Quicksilver S.-prijs (2000 meter): 1. Christine Williams; 2. Zoagli T.: 3. Bemardine. Toto: win. 2.50, pl. 1.40, 2.40 1.60, cov. 8.40, groepskoppel 9.40, trio 96.70. Mac Kinley-prijs (2920 meter): 1. Zelma Dear; 2. Darlin Jill; 3. Blauwe Druif B. Toto: win. 8.40, pl. 3.50, 1.90, 3.10, cov. 5.90, koppel 18.80, De totale totalisator-omzet bedroeg 176.906,50. We zijn gauw weer weg", beloofden de Sunil dames aan Mevrouw Th. v. d. Pluym, De Gaarde 402 in Den Haag. „Alleen maar even laten zien hoeveel witter Sunil wast; mogen wij uw was machine gebruiken?" En korte tijd later lagen de bewijzen op tafel: al het goed dat in Sunil werd gewassen, was opvallend witter!..." Jammer dat ik niet 'j eerder Sunil geprobeerd heb", was de reactie van mevrouw Van der Pluym. „Dan had ik al lang gedaan, wat ik me nu vast voorneem: een trouw Sunil gebruikster worden!" In Zwolle worden de Nederlandse kampioenschappen tennis voor jongens en meisjes tot en met zeventien jaar ge houden. De uitslagen van dinsdag waren; Meisjes enkelspel, kwartfinales: Salomé (Amsterdam)-Bendel (Utrecht) 6-3 7-5, Sluyter (Rotterdam)-Lily ter Metz (Haar lem) 6-0 6-2, IJspaard (Amsterdam)-Blom (Utrecht) 6-3 6-4, Vos (Rotterdam)-Van Amstel (Amsterdam) 6-4 6-2, halve fina les: Salomé-Sluyter 6-2 6-4, Vos-IJspaard 6-4 6-3. Jongens, kwartfinales: Schmitz (Den Haag)-Sakman (Gelderland) 6-3 6-0, Hor dijk (Rotterdam)-Molenkamp (Utrecht) 6-2 6-4, Booy (Noordholland Noord)-Van Min (Den Haag) 6-4 7-5, Hemmes (Rot terdam)-Westendorp (Noord Brabant) 4- 6 6-2 6-1, halve finales: Hordijk-Booy 6-2 en 6-10. Hemmes-Schmitz 6-2 5-7 6-2. Het Westduitse voetbalelftal heeft in het met 40.000 toeschouwers zeker niet uitver kochte Hillsboroughpark in Sheffield de eerste horde in de strijd om de wereldti tel elegant en op indrukwekkende wijze genomen. De Zwitsers kregen tegen dit team dat modem en effectvol voetbal speelde, geen enkele kans en vooral „old timer" Grobety, Tacchella en Schneiter waren in de defensie eenvoudig niet snel genoeg om de Duitse aanvallen te stop pen. Bovendien bleken de Duitse aanval lers uitgezonderd Uwe Seeler bij zonder goed op schot en misschien dat zij in de eerste tien minuten een beetje ner veus begonnen, later speelde dit elftal zo superieur dat men enigszins kan begrij pen waarom het tot de kanshebbers om de titel kan worden gerekend. Hoeveel verschil in klasse er was tus sen de Duitsers en de Zwitsers bleek dui delijk toen de Duitsers het middenveld her haaldelijk vrij gaven. De doorzichtige aanvallen van de Helveten werden echter onmiddellijk opgevangen en zelfs in de eindfase, toen Brülls en Overath buiten de lijnen waren was er geen sprake van ster ke tegenstand. Dit elftal, dat overigens in Spanje en Argentinië sterkere tegen- standers zal ontmoeten, heeft echter ge heel volgens de verwachtingen gespeeld en zou er een Zwitserse grendel zijn ge weest, dan heeft men hiervan weinig ge merkt. De beste spelers waren zonder twijfel Beckenbauer, Halier, Brülls en Overath. Halier maakte twee doelpunten, Beckenbauer eveneens twee en Held één treffer. De Zwitserse spelers Kuhn en Leim- gruber zijn gisteravond niet opgesteld. Ernst Thommen, president van de Zwitserse voetbalbond, verklaarde: „de ploeg had opdracht maandagavond om half elf thuis te zijn. Kuhn en Leimgruber kwamen om twintig over elf binnen. Zij zijn onmiddellijk uit de ploeg genomen." De maatregel gold alleen voor de wed strijd tegen West-Duitsland. Beckenbauer, ster bij de Duitsers, maakt hier één van de vijf doel punten van zijn ploeg. Aan het toernooi om de Centropa Cup 1966 dat van vrijdag 15 tot en met zon dag 17 juli op de banen van het tennis park „Beekhuizen" in Velp wordt gehou den, zullen acht landenploegen deelnemen Nederland komt evenals Duitsland met twee teams op de baan. De acht deelne mende landen zijn Zwitserland, Oosten rijk, Hongarije, Tsjechoslovakije, Duits land 1 en 2 en Nederland 1 en 2. Het Nederlandse damesteam dat 30 en 31 juli in het Amersfoortse tennispark ALTA tegen Frankrijk uitkomt, bestaat uit de volgende speelsters: Trudy Groenman, Lidy Jansen Venneboer, Elly Krocké, Els Spruyt en Betty Stöve. De straffe zuidwester, die dinsdag over de Braassemermeer raasde, was er de oorzaak van dat op de vierde dag van de Braassemweek heel wat zeilers on vrijwillig een nat pak haalden. Vooral in de kleinere klassen was het raak. De gro te verliezer was gisteren Bouw van Wijk, die nog wel eerste staat in de totaal stand, maar ir. G. Bakker dichterbij zag komen. De overwinning ging naar de bollen- kweker Do van der Hulst, die met rui me voorsprong zijn Kwikstaart als eerste over de aankomstlijn stuurde. Achter Van der Hulst woedde een he vige strijd tussen Bakker, Van der Vel de en Van Wijk, die in deze volorde de finishlijn passeerden. In de 16 M 2 klasse zijn de kansen van Jan van Staveren op de hoofdprijs aanmerkelijk gedaald. De man uit Oude-Wetering zeilde lang op de tweede plaats, maar moest door pech de strijd staken. Zijn tweede plaats werd nu overgenomen door zijn grootste con current de Aalsmeerder Henk Kunst. Eer ste werd Jan van Rietschoten, die bijzon der bekwaam zijn schip over de gol ven stuurde. In de Valkenklasse heeft Egon Rolf van den Baumen eindelijk weer eens een goe de wedstrijd gevaren. Achter zijn aloude rivaal en clubgenoot Ed Hoppe ging hij als tweede over de lijn. Hoppe is door zijn succes weer wat ingelopen op Piet van Buren, die echter nog steeds duide lijk voorstaat met een klassering van 1, 1, 4, 3. In de Finnjollen gaat het bijzon der spannend toe. Drie zeilers Hans van Eist, Frits Beck en Dick Seret gaan hier met een klein onderling verschil samen aan de kop van het klassement. Henk de Ruyter in de Randmeerklasse is de enig overgebleven ongeslagen zeiler in de Braassemweek. Ook op de vierde dag ging hij onbedreigd als winnaar over de lijn. In de 12 voetsjollen sneuvelde het ongeslagen record van Bulters, die dins dag achter Gaillard als tweede binnen kwam. (Van onze sportredactie) De strafcommissie van de KNVB heeft Telstar een geldboete van 250 opgelegd wegens het overtreden van een artikel uit het Algemeen Reglement. Op 11 juni van dit jaar speelde Telstar in het kader van de Velser Sportweek een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse Bundesligaclub Meidericher SV. Voor deze wedstrijd waren vier gastspe- lers uitgenodigd (De Groot en Madsen van Sparta, Bond van Volendam en de Engelse amateur Bielkus). Het bestuur van Telstar heeft de KNVB niet om toe stemming gevraagd de genoemde spe lers voor de wedstrijd tegen Meidericher SV te mogen opstellen, zoals het Alge meen Reglement vereist. Bovendien mo gen in een vriendschappelijke wedstrijd nooit meer dan twee gastspelers worden opgesteld. (Van onze sportredactie) De 21-jarige rechtsbinnen Jonker van de Beverwijkse amateurvereniging De Kennemers heeft een contract getekend bij Blauw Wit Bij De Kennemers be treurt men de overgang van deze tech nisch knappe voetballer, die reeds op 17-jarige leeftijd zijn debuut in het eerste elftal maakte. De Rotterdamse ere-divisieclub Sparta heeft de 22-jarige voorhoedespeler Ad Vermolen (De Baronie) en de midden- en achterspeler B. Bosma van Roda JC ge contracteerd. Ad Verhoeven kreeg geen contract meer aangeboden. Doesburg, Bosveld en Kemper hebben nog steeds niet getekend. Tubantia uit Hengelo contracteerde Hans Hammink van Heracles. (Van onze sportredactie) De indeling van de zaterdagmiddag- competitie van de KNVB ziet er voor de clubs uit Haarlem en omstreken als volgt uit: Derde klasse A, West I: ARC, Blauw Wit W., HCSC, Kennemerland, Marken, PVWA, SIZO, Wartburgia, IJmuiden, Zandvoortmeeuwen, Zwaluwen '30. Vierde klasse A, West I: ABN, AFC, ASC '37, Kinheim, Kromhout, OSDO, SAC, SMS, SVJ, VEW. ZSGO. Vierde klasse B, West II: 's-Graven- zande, Katwijk, Leiden, De Lier, Lisser Boys, Oegstgeest, TAW, TOGR, De Zwervers. De Bouter wordt de nieuwe trainer van Elinkwijk. De Utrechtse club heeft deze voormalige oefenmeester van Heracles en VSV gecontracteerd nu Dubbelman wegens een knieblessure heeft afgezien van zijn contract met Elinkwijk. Tuvantia, dat komend seizoen toch nog in de tweede divisie blijft voetballen, heeft als technisch adviseur-coach de heer C. H. W. de Bois (voorheen trainer van Oldenzaal en Quick'20) aangetrokken. Op 7 augustus (een week eerder dan de ere- en eerste divisie) start de compe titie van de tweede divisie. Van de Haar lemse clubs is EDO vrij en speelt Haar lem uit tegen AGOVV. De derby EDO Haarlem wordt tegen het einde van de eerste competitiehelft (8 januari 1967) gespeeld. Op 14 augustus trekt EDO naar Venlo (FC VVV) en speelt Haarlem thuis tegen NOAD. Bij de Europese titelstrijd in de Flying juniorklasse die op de Tegernsee wordt gehouden heeft Wim Dudok van Heel nog steeds de leiding in het algemeen klasse ment. De vierde wedstrijd, die bij zwak ke, omlopende wind werd gezeild, eindig de in een succes voor de Nederlanders die op de eerste plaatsen beslag legden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19