Kamer wil nog meer zuinigheid in komende miljoenennota Zeer scherpe critiek van oud-minister Witteveen Verlies NS dit jaar f 75 min Partijfakkel Gebroken ruit van Surveyer-I op de foto HET WEER I TM Minister Smallenbroek sprak urenlang met mr. Van Hall morris 30°/o korting Prof. dr. ir. J. P. Mazure voorzitter Eerste Kamer U ST 40ei\20Z 1& WEINIG GOEDS OVER NOTA-VONDELING Besmeurders van vissersmonument voor Justitie Lijk aangespoeld in IJmuiden SPD en FDP werken niet samen in Noordrijnland K.V.P.-Kamerfractie wil spoed met onderzoek naar achtergrond van ontslag-Van der Molen yg| Generaties lang NATUURPERMANENT „SUBSTANCE" HILDE HAGED00RN +Itil\t«rfMl\iOI\5 5ie JAARGANG NUMMER 212 WOENSDAG 13 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 1292-88. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Nieuwe Susie in bankwereld pagina 17 Nederland vrijwel zeker in Knokke-finale Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Frank Cousins 3 In de vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Kennemer Kruimels7 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Vakantiekinderkrant15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand18 Sport 19, 21 Luidsprekers 12, 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Enkele opklaringen Aan het strand REGENKLEDING SUEDE - NAPPA JASJES CAMEL - TWEED JASSEN C. BOERS (VIA Bedrijfskoeling IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN a TW^Wrlsrtenr: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer wil zich vóór de indiening van de begroting 1967 niet definitief uitspreken over het financiële beleid van het kabinet-Cals. Dat is de voornaamste conclusie uit de eerste ronde van het gisteren be gonnen financiële debat over de be zuinigingen, die minister Vondeling de afgelopen dagen heeft aangebracht in de begroting van het lopende dienstjaar. Minister Vondeling heeft veel en scher pe critiek te horen gekregen, vooral van zijn voorganger prof. Witteveen, die de reeks bezuinigingen betitelde als „het failliet van de financieel-economische po litiek". Ook de woordvoerders van de re geringspartijen waren niet best te spre ken. De meeste steun kreeg de minister van zijn geestverwant de heer Roemers. Overheersend was de opvatting dat de Kamer met een definitief oordeel moet wachten totdat in september alle financië le gegevens op tafel komen. De woord voerders van twee van de drie regerings partijen, dr. Lucas (K.V.P.) en de heer Kieft (A.R.P.), maakten inmiddels van de gelegenheid gebruikt om scherpe waar schuwingen te laten horen. Dr. Lucas her haalde de vermaningen die hij ook vorig najaar al uitsprak. De regering heeft daaraan onvoldoende aandacht besteed, zei hij. De stijging van de uitgaven is niet „wat sneller" gegaan maar „veel en veel sneller". Ook de verwachting dat de stij ging tot 1966 beperkt zou blijven komt niet uit. Dr. Lucas herinnerde nog eens aan de Zijlstra-norm (stijging overheids uitgaven niet sneller dan stijging natio naal inkomen) en vroeg of minister Von deling misschien dacht dat deze richtlijn alleen maar voor 's ministers opvolger zou gelden. Hij hoopte dat in steptember het kabinet meer eenheid zal blijken te bezitten dan nu wel eens naar buiten lijkt. De bezuinigingen in de nota van minis ter Vondeling vond dr. Lucas „niet om te juichen". De 159 miljoen gulden die de regering nu bezuinigt, is nog niet één per cent van de begroting. Maar dr. Lucas De Velsense politie heeft nu ook de vier de man aangehouden die betrokken is ge weest bij het bekladden met witte verf van het vissersmonument in IJmuiden. Het is een 19-jarige inwoner van IJmui den. Het viertal zal donderdag voorgeleid worden voor de officier van Justitie in Haarlem. (Van onze speciale verslaggever) Knokke. De uitslag van de gisteren ge houden wedstrijd tussen België en Italië heeft lichte verwondering gewekt. Toen in de „Glazen Zaal" de cijfers bekend werden gemaakt 358 punten voor België en 305 voor Italië steeg er een verrast gemompel op. Dat beide ploegen geen indrukwekkende prestaties hadden geleverd, was duidelijk, dat moest men erkennen. Nederland moet 337 punten te gen Italië (vanavond op t.v.) scoren, om in de finale te komen. wilde er rekening mee houden dat hal verwege het dienstjaar nog maar weinig ongedaan gemaakt kan worden. De heer Kieft (A.R.) noemde de nota „meer kruimelwerk dan hoofdschotel". Nu een herziene begroting te vragen zou echter onmogelijk en onredelijk zijn. Hij verlangde dat het kabinet in de komende begroting de uitgaven werkelijk gaat te rugdringen. Hij was verder van mening dat er niet te veel uitgaven boven het volgende kabinet mogen blijven zweven. De tweede fase van de inkomstenbelas tingverlaging noemde hij als voorbeeld van zo'n zwevende uitgave. De milde bijdrage in het critische de bat kwam van drs. Roemers (P.v.d.A.) die meende dat minister Vondeling de kwade gevolgen van het beleid van zijn voorganger ondervindt. Zijn uitlating had vooral betrekking op de gevolgen van de niet-voorziene woningbouwexplosie. waar voor het kabinet-Marijnen onvoldoende ruimte had gelaten. Bovendien bleken voor het eerst de economische voorspel lingen niet in gunstige maar ongunstige zin af te wijken. Hij bleek wat ongerust te zijn over de beperkingen in de regiona le uitgaven op de begroting van Econo mische Zaken en over het uitblijven van reacties van de werkgevers op het inves- teringsloon. Invoering ervan zou de over heid meer ruimte op de kapitaalmarkt bieden. Drs. Roemers gaf de minister de raad niet te veel te bezuinigen. De verkeerde gevolgen daarvan zijn in 1956 gebleken toen de economie door het evenwicht heenschoot, zei hij. (Zie verder pag. 2.) Aan het strand bij de IJmuidense zuid pier is vanochtend het lijk aangespoeld van de 45-jarige heer R. Stam uit Heem stede. Het lichaam is voor onderzoek overgebracht naar het hoofdbureau van politie in IJmuiden. De heer Stam was tussen Zandvoort en Bloemendaal in zee gegaan. Sydney Harris: Wie een onmenselijkheid begaat, ver ontschuldigt zich vaak met te zeggen: „Ik ben tenslotte ook maar een mens". Het verlies van de Nederlandse Spoor wegen voor 1966 wordt geschat op 75 mil joen gulden. Staatssecretaris Posthumus (verkeer en waterstaat) deelde dat gis teravond mee aan de Eerste Kamer. Het bedrag ligt 13 miljoen gulden hoger dan men aanvankelijk had berekend, maar hij het geschatte tekort van 62 miljoen had men nog geen rekening gehouden met de nieuwe CAO voor het spoorweg personeel. In het tekort van 75 miljoen is het effect van de nieuwe spoorwegta rieven verwerkt. De staatssecretaris zei dat de regering niet van plan is de verliezen van de N.S. jaar op jaar te gaan bijpassen. „Daar door kan de spanning uit de leiding van het bedrijf gaan", motiveerde hij. De bewindsman herhaalde de toezeg ging van de regering dat er maatregelen op korte .termijn zullen worden genomen om het bedrijf te helpen. Hij wilde daar niet dieper op ingaan en verwees naar de begroting voor 1967, waarin de rege ring met voorstellen hoopt te komen. DUSSELDORP (DPA) In Noordrijn- land-Westfalen, waar zondag de sociaal democraten bij de verkiezingen voor de Landdag een grote overwinning behaal den, zal het niet tot een coalitieregering van SPD en FDP komen. De Vrije De mocraten wezen woensdagmorgen samen werking met de SPD af. President Nyerere van Tanzanië ver voert als laatste loper de fakkel, die de 1.600 kilometer lange weg van Boetiwa (Nyereres geboorteplaats) naar de hoofdstad Dar des Salaam is gedragen. Daarmee zijn in Tanzanië de feestelijkheden ter gelegenheid van de 12-jarige viering van de TANU, de regerende partij in Tan zanië, begonnen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krach tige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Iets lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie bij Schotland blaast mor gen weer koelere lucht naar ons land, waarin opklaringen maar ook buien kunnen voorkomen. Temperatuur 17 graden. Zeewater pl.m. 16 graden. Vooruitzichten: Wellicht over enkele dagen wat stabieler weer door lucht drukstijging boven de oceaan. Im Am (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, en de com missaris der koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, zijn gisteren opnieuw door de minister van Binnenlandse Zaken de heer 3. Smallenbroek, op diens depar tement in Den Haag ontvangen. Aangeno men wordt dat het overleg verband hield met het onderzoek dat de Tweede Kamer ingesteld wil zien naar de achtergronden van het ontslag van de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie. De minis ter, die dit onderzoek reeds heeft toege zegd, zou vanmiddag in antwoord op vra gen van mr. Geertsema (V.V.D.) in de Tweede Kamer nadere mededelingen doen over de wijze waarop hij het onder zoek aanhangig wil maken. Het gesprek, waarvoor de heer Van Hall zijn vakantie had onderbroken, nam on geveer twee-en-een-half uur in beslag. Over het besprokene werden geen mede delingen gedaan. Dat bracht sommigen tot de veronderstelling dat de Amsterdamse burgemeester wellicht zal willen aftreden om aan alle moeilijkheden een einde te maken. Anderen hielden het er echter op dat de minister de Amsterdamse burge meester wilde raadplegen met het oog op de vragen die hij in de Kamer beantwoor den moet. Na dit antwoord zal de Kamer beslissen over een KVP-voorstel een bijzondere Kamercommissie in te stellen die tot taak zal moeten hebben de resultaten van het onderzoek naar de achtergronden van het ontslag van de Amsterdamse politie chef te beoordelen. Om te voorkomen dat de zaak door het recès van de Kamer, dat eind deze week begint, zal worden vertraagd is voorge steld de Kamerpresident te machtigen om de vaste commissies van Binnenland se Zaken en Justitie bijeen te roepen zo De Survey or-1, het Amerikaanse maanvoertuigdat een zachte lan ding op de maan heeft gemaakt, heeft een nieuwe serie foto's naar de aarde gezonden. Daaruit blijkt dat de Amerikaanse „maanverken- ner" een kapotte ruit heeft. Ver moedelijk is het glas door de zeer lage temperaturen in de maannacht gesprongen. De foto links geeft een duidelijk beeld van het maanland schap. Rechts de gebroken ruit van dichtbij gezien. dra minister Smallenbroek het rapport van de commissie van „wijze mannen' aan de Kamer zal overleggen. De com missie zal moeten beoordelen of de Ka mer eventueel het recès zal moeten on derbreken ter bespreking van het rapport Barteljorisstiaat Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 - Amsterdam Bij Koninklijke Besluit is op voordracht van de minister van Binnenlandse Zaken tot voorzitter van de Eerste Kamer be noemd prof. dr. ir. J. P. Mazure, thans lid van de Eerste Kamer. Prof. Mazure wordt de opvolger van mr. J. A. Jonk man, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Mr. Jonkman behoorde tot de in de provincies Gelderland, Overijs sel, Groningen en Drente gekozen groep van 19 leden van de Eerste Kamer, die op grond van artikel 101 van de Grond wet op 20 september zal aftreden. Prof. Mazure is op 24 december 1899 in Rotterdam geboren. Na een middelba re schoolopleiding studeerde hij aan de technische hogeschool in Delft. In 1923 behaalde hij met lof het diploma van ci viel ingenieur. In hetzelfde jaar trad hij in functie bij de Dienst Zuiderzeewerken. In 1937 promoveerde hij cum laude tot doctor in de technische wetenschappen op het proefschrift: „De berekening van getijden en stormvloed op benedenrivie ren". Een jaar later werd hij eerstaan- wezig ingenieur bij de Dienst Zuiderzee werken. In 1944 werd hij benoemd tot di recteur van de Stichting tot Rationalisa tie voor het Bouwen. Sedert 1950 is hij hoogleraar in de toegepaste mechanica aan de technische hogeschool in Delft. In 1958 kreeg hij voor de Partij van de Ar beid zitting in de Eerste Kamer. Verescheidene jaren is de heer Mazure lid geweest van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond en van de technische commissie van deze organisatie. Thans is hij nog lid van de Uw overgrootouders kochten reeds bij ons. Sedert 1849 hebben wij ons gespecialiseerd in meubelen. Het vak zit ons dus in 't bloed. Kwaliteit en service zijn onze belangrijkste wapenen. rneubelen Sedert 1849 boot i Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500-20903 SERVICE 0 2510 - 32115 De nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure. commissie van beroep van die bond. Voorts is hij voorzitter van de Raad van Avies van het Algemeen Haags Comité en voorzitter van de afdeling Den Haag van het Humanistisch Verbond. Hij is buiten gewoon lid van de Octrooiraad en weten schappelijk adviseur van de Vereniging van Systeembouwers. In 1960 werd hij benoemd tot lid van de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen. Telefoon 8166 DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN geeft het haar meer volume. KAPSALON Reggestraat 86 - hoek Rijnstraat Telefoon 4546 M opruiming korting zie pag 13

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1