Franse arbeiders protesteren tegen vertrek van Amerikanen Aardbeving in Turkije HERO APPELSAP Sovjet-Unie zoekt toenadering tot India Spion ontdekt in de VS Russische hulp aan India Waarom Frank Cousins aftrad (I) r Van dag tot dag Onlusten in India: vijf doden Gemini-10 maandag de ruimte in Critiek van De Gaulle op oorlog in Vietnam JUS DE POMMES APPELSAP DRINKS tel eg rammen WOENSDAG 13 JULI 1966 lekkere dorst de Gezond, zonrijp fruit, "KK««ïkWn„kt het pure appelsap met de fijne frisse smaak! in royale gezinsflessen om extra voordelig te schenken (slechts 98 ct!) in gezellige terras-flesjes 40 ct. Kort nieuws I iMHi Andere koersf Izvestia: „Halfslachtige politiek van Wilson in de kwestie-Vietnam" (Van onze redactie buitenland) Frank Cousins is weer algemeen secretaris van de machtige Britse Bond van Transportarbeiders (één miljoen leden). Hij heeft onlangs zijn ministersportefeuille bij premier Wilson ingeleverd. In de „Daily Mail" van 8 juli vertelt Cousins, waarom hij een man die zijn hele leven heeft gestreden voor de verwezenlijking van de idealen van de Labour Partij zijn belangrijke post, minister voor de Technologie eraan gaf. „Ik wil dat het Britse volk weet waarom ik aftrad", schrijft hij. Magische cirkel W aardeloos Vuurwerk in Rio Dat de onvermijdelijke bezuinigingen, waarvoor het kabinet-Cals zich gesteld ziet en waarop de Kamer gisteren nog eens vrijwel unaniem heeft aangedron gen, een zeer ernstige situatie scheppen ten aanzien van de binnenlandse finan- cieel-economische mogelijkheden, zal nie mand betwijfelen. Het punt waarop men zich realiseerde dat bijna onherstelbare tekorten het gehele landsbeleid dreigden lam te slaan, ligt alweer geruime tijd achter ons. Maar de vraag welke gevol gen de voorgenomen bezuinigingen met zich zullen brengen is nog niet volledig beantwoord. Daarmee samenhangend is uiteraard het probleem, van welke departementen of fers worden gevergd en aan welke onder delen van die departementale zorg minder geld zal kunnen worden besteed. Er zijn in de Kamer diverse stemmen opgegaan die waarschuwden tegen de dreigende op vatting, dat ministers apart hun eigen de partementen gaan verdedigen tegen be snoeiingen, alsof zij ieder voor zich een eigen staatje te beschermen hebben. Natuurlijk is de neiging om eigen erf te beveiligen volkomen begrijpelijk. Men heeft als minister de verantwoordelijkheid voor een deel van het volksbelang en men tracht die verantwoordelijkheid zo stevig mogelijk te steunen door armslag te be houden op financieel gebied. Maar mechanisch snoeien, „als een ro bot", zoals dr. Witteveen gisteren in de Kamer de bezuinigingstactiek van dr. Vondeling kenschetste, is natuurlijk ook uiterst gevaarlijk. Daartussen ligt de weg van het gulden midden, waar de directe levensbelangen van het gehele volk wor den afgewogen tegen de min of meer als „luxueus" te beschouwen voorzienin gen. Het zou kunnen gebeuren dat bepaalde ministers eigen plannen en idealen die veel geld kosten niet voldoende in het licht van het algemeen noodzakelijke en urgente volksbelang bekijken. Een coör dinatie van voorzieningen en een geheel nieuwe oriëntatie op een patroon van on misbare, uiterst belangrijke overheidsbe stedingen zonder aanzien van het depar tement waaronder zij ressorteren is de nu dringend opgelegde werkwijze van het ka binet, waarbij de autoriteit van de minis ter-president zeer gewichtig zal kunnen zijn. Er zal een geheel nieuw beleid moe ten worden uitgestippeld, wil men niet vervallen in het „mechanisch snoeien" of het omzeilen van ministeriële preferen ties. Een heroriëntatie van het beleid zal uiteraard toch niet kunnen ontkomen aan het opgeven van voornemens die duide lijk door het algemeen volksbelang wa ren ingegeven. Er zullen sociale idealen illusoir worden, cultureel belangrijke sti mulansen moeten worden afgekapt, maat schappelijke comfortabelheden moeten worden uitgesteld. Maar daaraan vooraf gaande moet dan ook alles worden ge daan om van niet-onvermijdelijk noodza kelijke voorzieningen af te zien en dié dingen op te geven die niet direct de eco nomische basis des lands verstevigen. Om dat te kunnen doen zal op menig terrein een geheel nieuwe politiek moeten worden geformuleerd. En het blijft toch de grote vraag of dit kabinet daartoe in staat zal blijken. De huidige coalitie mist immers duidelijk de berfeidheid, avant- gardistische hervormingen onder ogen te zien. Het wil bijvoorbeeld wel wat mil joenen van Defensie afknabbelen, maar laat de bewapeningspolitiek onaangetast in oude formule bestaan. Daardoor wordt die formule in schijn gevolgd, doch is in de praktijk niet meer volledig toe te pas sen. Het uitgangspunt dat de NAVO be paalde bezuinigingen toestaat, is onbruik baar geworden omdat de NAVO zich niet bekommert om de wanhopige positie van 's lands financiën. Als het noodzakelijk blijkt, moet een nieuwe formule worden gevraagd voor de Nederlandse NAVO-ver- plichtingen. Het tijdstip daarvoor is zeer gunstig, nu de NAVO zelf aan drastische reorganisatie toe is. Een uitbreken van werkloosheid, dat deskundigen niet onmo gelijk achten als gevolg van de huidige toestand, zou de NAVO ogenschijnlijk wei nig deren maar in feite de Nederlandse bijdrage tot de Europese veiligheid hevi ger verzwakken dan een vermindering op rationele gronden en met behoud van een minimale rol in de NAVO-defensie van de Nederlandse militaire lasten. Dit voorbeeld, gevoegd bij vele andere die tot een nieuwe politieke bezinning lij ken aan te sporen, opent een perspectief waarin nieuwe verkiezingen een sleutelfac tor zouden kunnen zijn. Als daartoe het totale landsbelang aanleiding zou geven, zouden de coalitiepartijen dat risico van de tijd moeten aanvaarden. Er staat im mers teveel op het spel dat direct of in direct de toekomst van iedere Nederlan der bepaalt. (Van onze correspondent) PARIJS Onder de persoonlijke lei ding van de burgemeester van Chateau- roux in Midden-Frankrijk, heeft een de putatie van zeshonderd arbeiders bij de ambtswoning van minister Pompidou in Parijs, gisteren een protest ingediend te gen het gedwongen vertrek van de Ame rikanen uit hun woonplaats. Ook de com munisten waren in de deputatie vertegen woordigd. Het kan verkeren: in 1951 weerklonk in Chateauroux, en elders, overal de leuze „U.S. go home". Die is door „U-S. stay" vervangen. Voor Chateauroux is de ontruiming van de NAVO-basis niet veel minder dan een economische ramp. Chateauroux is gele gen in een van de onderontwikkelde ge bieden van Frankrijk, dat door de Ame rikanen die in hun vliegtuigwerkplaatsen vierduizend Franse families werk ver schaften, in korte tijd in bloei is ge bracht. Nu de Amerikanen nóg eerder vertrekken dan de Franse autoriteiten hadden voorzien, zo niet gewenst, dreigt de bron van die welvaart spoedig te zul len opdrogen. 31 juli wordt de vliegtuigfabriek, die de laatste maanden ook voor de Franse luchtvaart werkte, gesloten en komen al le arbeiders op straat te staan. Premier Pompidou heeft de delegatie, zo gelooft men in Parijs, weinig positie ve toezeggingen kunnen doen, omdat het zeer gespecialiseerde personeel bezwaar lijk in andere fabrieken hetzelfde werk kan krijgen. Dit klemt temeer, omdat de Franse vliegtuigindustrie de laatste tijd met vele moeilijkheden heeft te kampen. ANKARA (AFP) In de nacht van maan dag op dinsdag heeft zich in de provincie Mus in het oosten van Turkije een aard beving voorgedaan die aan twaalf mensen het leven heeft gekost. Zeven mensen werden gewond. Het centrum van de be ving lag bij het dorp Bagici, waar een groot aantal woningen is ingestort. Ook in de dorpen in de buurt is de schade groot. «act vmm tiKW I voot Boordevol natuurlijke vitaminen. Gezond en verkwikkend. Jus d'Orange Grapefruitsap Ananassap Tomatensap Appelsap ^VWVAAItAAAAIUIAAAAIWWVIAAAIVIAAAAIWWWIAAJWtAAAAAW "'WWWWWWWWWWVWWWWVWWWWWVW Ontucht. De concierge van een b.l.o.- school in Den Helder, die ervan ver dacht wordt ontuchtige handelingen met drie 10-jarige meisjes, leerlingen van de school, te hebben gepleegd, is in het Huis van Bewaring in Alkmaar opgesloten. De van spionage verdachte Whalen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse inlichtingendienst (FBI) heeft gis teren de gewezen luitenant-kolonel van het Amerikaanse leger William Whalen gear resteerd. Hij wordt verdacht van spionage. Als samenzweerders in het complot wer den twee Russen genoemd, die vfoeger op de Russische ambassade in Washing ton werkzaam zijn geweest. De twee Russen zijn niet in staat van beschuldiging gesteld omdat zij zich niet meer in de Verenigde Staten bevinden. FBI-directeur Edgar Hoover deelde mee dat Whalen er van wordt beschul digd inlichtingen over de Amerikaanse defensie aan de twee Russen te hebben Verstrekt, waardoor de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar was geko men. Dit zou geschied zijn toen Whalen verbonden was aan het comité van chefs van staven. Na te zijn verhoord is Whalen op borg tocht vrijgelaten. Volgens de aanklacht ontving hij bij verschillende gelegenheden bedragen van ongeveer drieduizend tot zeventienhonderd gulden van de Rus sen. (Van onze correspondent) MOSKOU De premier van India, me vrouw Indira Gliandhi, is dinsdag voor een vijf dagen durend staatsbezoek in Moskou aangekomen. Zij werd begroet door de Russische minister-president, Ko- sygin, en door talrijke andere leden van de regering. De indruk bestaat, dat bij de gesprekken die de Indische regerings leidster met haar Russische collega zal voeren, vooral de kwestie-Vietnam en de bilaterale betrekkingen tussen de beide landen ter sprake zullen komen. Het zwaartepunt van de besprekingen, dat aanvankelijk lag op de verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en India, is ver schoven, doordat mevrouw Gandhi vóór haar bezoek aan de Russische hoofdstad nog twee tussenstations heeft aangedaan: NEW DELHI (AFP) De Indische mi nister van Landbouw en Voedselvoor ziening, Soebramaniam, heeft bij zijn te rugkeer uit de Sovjet-Unie meegedeeld dat de Russen hulp zullen verlenen bij de ont- widdeling van de Indische zeevisserij en wikkeling van de Indische zeevisserij en Met Russisch materiaal zullen vijftien staatsboerderijen voor het verbouwen van graan worden ingericht. Geholpen zal ook worden bij de bouw van vijftien montage hallen voor de vervaardiging van land bouwmachines. Voor de zeevisserij zullen twee Russische vissersboten worden ge leend. Egypte en Joegoslavië. Voor de Russen is dit zeer interessant, omdat de voor het eind van dit jaar aangekondigde conferen tie tussen mevrouw Gandhi en de presi denten Nasser en Tito, zonder twijfel ge wijd zal zijn aan de mogelijkheden van de ongebonden landen om te bemiddelen in de kwestie-Vietnam. Moskou is nieuws gierig naar de houding van New Delhi in deze kwestie, omdat India wat deze initiatieven, aanzienlijk meer terughou dendheid toont dan Belgrado en Cairo. Dat India zich zal laten verleiden eni germate naar de koers van Moskou af te zwenken, is zeer goed mogelijk, omdat het land voor de uitvoering van zijn vijf jarenplan op een zeer grote hulp van het oostblok rekent. New Delhi hoopt op een economische steun van ongeveer 750 mil- MOSKOU (Reuter). Het Russische rege ringsblad Izvestia heeft de tot nog toe duidelijkste aanwijzing gegeven dat een initiatief van premier Wilson van Groot- Brittannië om tot vrede in Vietnam te komen weinig kans van slagen heeft. De „Izvestia" besteedde gisteren veel aandacht aan een artikel in het linkse Britse weekblad „Tribune," volgens het welk Wilson de Amerikaanse Vietnam- politiek zijn steun moet ontzeggen als hij tijdens zijn komende bezoek aan Moskou een vredesoffensief wil lanceren. Het Russische blad publiceerde het artikel onder de kop „een gevaarlijke halfslachti ge politiek." joen dollar, waarvan het grootste deel van de Sovjet-Unie afkomstig moet zijn. De Indische ministers van Handel en Voedselvoorziening zijn dezer dagen reeds in Moskou geweest, om hierover te praten, in het bijzonder over de aankoop van Russische landbouwmachines. Ook zullen in de komende dagen pro blemen ter sprake komen die verband houden met de overeenkomst van Tash kent in het begin van dit jaar, waarbij door Russische tussenkomst een einde werd gemaakt aan het wapengekletter tussen India en Pakistan. Moskou is er zeer op gebrand de „geest van Tasjkent" te bewaren en ie dere verslechtering in de betrekkingen tussen de twee landen te vermijden. Uit de overweging dat zij dan ook op vol strekt gelijke wijze benaderd moeten wor den, zouden de Russen thans besloten hebben niet alleen India, maar voortaan ook Pakistan van wapens te voorzien. Vanzelfsprekend is het niet de bedoeling, dat de beide staten dit wapentuig tegen elkaar zullen gebruiken. LUCKNOW (Reuter) In de stad Ban- da, 200 kilometer ten zuiden van Lucknow, in India, zijn vijf mensen om het leven ge komen en zestig gewond toen de politie bij onlusten op een menigte demonstranten schoot. De betoging maakte deel uit van een algemene staking van een dag in de Indische staat Oettar Pradesj, die door linkse partijen is georganiseerd uit protest tegen prijsstijgingen. Door de politie is meegedeeld, dat 200 arrestaties zijn verricht in Benares en an dere plaatsen waar betogers stenen gooi den naar gebouwen en autobussen. „Ik zal zo eerlijk als ik kan mijn beweegredenen uiteen zetten en zoveel mogelijk gewone mensen vertellen wat mij tot mijn besluit bracht. Mijn be slissing is niet lichtvaardig genomen en komt niet voort uit een verlangen op de een of andere manier in verzet te komen tegen de regering-Wilson. mijn besluit vindt heel duidelijk zijn oorsprong in mijn ergernis over het feit dat de regering van dit land, elke regering, machteloos schijnt de werke lijk gewichtige vraagstukken die ons uitdagen aan te vatten. In mijn geval kristalliseerde die er gernis zich in het wetsontwerp op de lo nen en prijzen. Ik meen dat dit ont werp van geen belang is voor het op lossen van de werkelijk ernstige eco nomische vraagstukken waarvoor wij ons geplaatst zien. Wij hebben er een nationale gewoonte van gemaakt over deze zaken te praten in slagzinnen en te denken in clichés. En deze rege ring, evenals al haar voorgangsters, heeft dezelfde vergissing begaan. Als wij een oplossing willen vinden, zal 'n diepgaande en ernstige studie nodig zijn van de oorzaken van onze econo mische moeilijkheden door een analyse van de produktiviteitsfactoren van de Britse industrie. We moeten die pro- duktiviteit verhogen. Twintig jaar en langer draaien we in Groot-Brittannië op dit gebied in een cirkel rond. We slikken eikaars ideeën zoals we ons wekelijks verschonen, zonder ooit eens ernstig de problemen die ons confronteren te bestuderen. En hoe zullen wij ze ooit kunnen oplossen, als we er niets eens rustig voor zijn gaan zitten om ze zonder emoties onder de loep te nemen? Wat is eigenlijk de kern van onze economische problemen? Ik geloof dat er een produktiviteits- probleem bestaat. Wij slagen er niet in de produktiviteit te verhogen, de pro- duktiekosten te verlagen en een zo ef ficiënt mogelijk gebruik te maken van het schaarste artikel dat we in ons land hebben: mankracht. Voorts zitten we opgescheept met het vraagstuk van onze betalingsbalans. Dat is gesneden koek. Hierover ben ik het eens met mijn vroegere collega's in de regering. Maar voor de rest zijn wij het voortdurend oneens geweest. Ik ben het niet eens met de meeste hunner over de wijze waarop deze vraagstukken moeten worden aange pakt. Vele malen heb ik met de eer ste minister en met de belangrijkste ministers gesproken, maar ik ben er eerlijk gezegd niets mee opge schoten. Ik ben wel in staat geweest wederzijds begrip tot stand te brengen met vele prominenten uit de indus triële wereld van ons land, maar ik heb gefaald mijn ministeriële collega's te overtuigen, en hen die in het rege ringscentrum onze economische zaken behartigen, dat een loon- en prijspoli tiek die beperkingen oplegt, niets zal oplossen. Men heeft nog nimmer duidelijk kunnen maken, hoe het bevriezen van de lonen en het beperken van de loons verhogingen van jaar tot jaar, het ge ringste effect zal hebben op onze pro- Frank Cousins duktiviteit. Of op onze betalingsbalans. Als we elk jaar honderd gulden uit ieders loonzakje halen, kan dat mis schien de bestedingen wat indammen en daardoor een tijdelijke verbetering brengen in onze binnenlandse econo mie, maar niet lang. Het helpt ons niet de magische cirkel van vallen en op staan te doorbreken die ons na de oor log steeds heeft ingesloten. Toch had ik de stellige indruk toen ik in 1964 door de heer Wilson werd gevraagd lid van zijn ploeg te worden, dat het onze bedoeling was deze vraag stukken te gaan behandelen. Wij zouden het anders gaan doen. Wij zouden de Britten wakker schud den en hen ertoe brengen zich met ons in het Grote Avontuur te storten. Dat zou voorgoed het probleem oplossen. En dan zouden wij onze kinderen en kleinkinderen iets beters nalaten. Ik geloof oprecht dat we dat allemaal wil len. Maar hoe kun je dat doen, als je niet eerst eens rustig bent gaan zitten om het vraagstuk duidelijk onder ogen te zien en te zoeken naar oplossingen U herinnert zich nog wel dat binnen twee maanden nadat in 1964 een re gering van Labour was gekozen in Lancaster House een vergadering werd gehouden voor de „historische" onder tekening van de „Verklaring van de doeleinden van Labour met de betrek king tot de produktiviteit, de prijzen en de inkomens." Het zal u niet ontgaan dat die drie woorden juist in deze volgorde zijn ge zet, omdat wij geloofden dat ze daar door de juiste nadruk kregen. OP LANGE TERMIJN? Maar het gesprek van de eerste mi nister met de top-figuren uit de indus trie over de produktiviteit zal pas wor den gevoerd op 27 september dit jaar. Als het belangrijk genoeg was om het eerst te worden genoemd in de regeringsverklaring, dan was het be slist ook belangrijk genoeg om met de industrie te praten in het begin van de regeringsperiode om er de nadruk op te leggen dat de Labour-regering van plan was alles op alles te zetten om de produktiviteit te vergroteh, een ef ficiënter gebruik te maken van onze mankracht, moderner regeringsmetho den toe te passen en de groei planma tig voor te bereiden. In plaats daarvan is de nadruk ge heel komen te liggen op wat ik als niet terzake beschouw, als negatief de loon- en prijspolitiek, culminerend in dit zogeheten „vroeg-alarm" wets ontwerp. Het is wel zeker dat sommige vak bonden met allerlei middelen gaten in de bepalingen van die wet zullen vin den. En hetzelfde geldt voor de leiders van de industrie die vast van plan zijn hun prijzen te verhogen. Maar het is vooral de visie, de zo genaamde politiek, die mij zorgen baart. Wat gebeurt er uiteindelijk met ons land, zelfs als het ontwerp wet wordt? Ik ben mijn hele leven socialist ge weest ik gebruik dat woord op zettelijk maar ik geloof vast dat onze samenleving prikkels nodig heeft. (Wordt vervolgd.) KAAP KENNEDY (AP) De astro nauten van de Gemini-10, die waarschijn lijk maandag gelanceerd worden met het deel een ruimtewandeling en twee enterin gen uit te voeren, begonnen dinsdag met het testen van raketten en ruimteschip. John W. Young en Michael Collins klommen, gekleed in hun ruimtepak, in de capsule. Er zullen twee verschillende lanceringen worden uitgevoerd. Eerst die van de Atlas-Agenaraket, die de Agena doelsatelliet in een baan om de aarde moet brengen, en dan die van de Titan- 2 die de Gemini-10 ongeveer twee uur la ter, in een baan brengt. (Van onze correspondent) PARIJS Met de koning van Laos, Sa- vang Vatthana, die met zijn vrouw en de leden van zijn regering op het ogenblik een staatsbezoek brengt aan Parijs, heeft generaal De Gaulle ginsteren uitvoerig over de oorlog in Vietnam gesproken. In zijn welkomstwoord kondigde het Franse staatshoofd al aan dat de aanwe zigheid van de vorst hem in staat zal stellen gedachten uit te wisselen over de armzalige oorlog die momenteel in Zuid Oost Azië woedt en de wereldvrede bedreigt." Rio de Janeiro heeft de overwinning van Brazilië met 2-0 op Bulgarije, met vuurwerk begroet. Er werd gejuicht, met vlaggen gezwaaid terwijl ladingen serpentines door de lucht vlogen. In de straten verzamelden zich tallo ze mensen om via de luidsprekers de uitslag te horen. Toen deze bekend ge maakt werd kwam er aan het gejuich bijna geen einde. 2 Kroon. Niet ver van de plaats in de Keul se dom, waar de beroemde „Milanese madonna met kind" staat, heeft men dinsdag de kroon teruggevonden, die het hoofd van Jezus sierde en die donder dag gestolen was. Erfenis. Mary Bird Perkins, die 25 juni in Parijs overleed, heeft ongeveer vijf miljoen dollar nagelaten aan de medi sche faculteit van de Tulane-universi- teit in New Orleans. Bezoek. Keizerin Farah van Perzië is voor een particulier bezoek van zes da gen in Genève waar ze haar twee kin deren, kroonprins Reza en prinses Fa- rahnaz, gezelschap gaat houden. Hittegolf. Sinds zondag zijn in de Ameri kaanse staat Missouri zeker zeventien mensen om het leven gekomen als ge volg van een hittegolf, waarbij de tem peraturen soms ver boven de veertig graden kwamen. De meeste slachtoffers waren bejaarden. Drie. Bij de verkiezingen die zondag in Albanië gehouden zijn, werden slechts drie stemmen tegen de regering uitge bracht. Alle 240 kandidaten voor het De mocratische Front Communistische Partij werden gekozen met 99,99 per cent van de stemmen. Torpedokop. De 49.500 ton metende Brit se tanker Kent heeft dinsdag in Wil helmshaven bij het lichten van het an ker een anderhalve meter lange torpe dokop met propellor opgehaald. Tekort. President Johnson van de VS heeft dinsdag meegedeeld dat het tekort op de Amerikaanse begroting over het op dertig juni geëindigde jaar minder dan de helft zal bedragen van het ge raamde tekort van 6,4 miljard dollar dat hij noemde in zijn begrotingsrede van januari j.l. Aardschokken. Twee aardschokken heb ben dinsdag in de Bulgaarse stad Veliko Turnovo lichte schade aangericht. Er vielen schoorstenen om en er scheurden muren. De stad ligt tweehonderd kilo meter ten oosten van Sofia. Brand. De 34.395 ton metende Noorse tan ker Mosli en de Griekse tankboot Ma rietta Nomikos zijn woensdag op de At lantische Oceaan, ongeveer vijfhonderd kilometer van de Azoren, met elkaar in aanvaring gekomen en in brand gevlo gen. Het Britse schip Reavel seinde dat een der tankers van boeg tot achterste ven in brand stond. Het Noorse schip zond SOS-seinen uit. T

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3