Omzetbelasting en accijns op de benzine mogelijk hoger HOFNAR VELSEN n.v. Minister Vondeling belooft zuiniger te zullen zijn U ST HET WEER Pele wees een aanbod van 3,5 miljoen af 4 JONGEDAMES DRUK BERAAD IN HET KABINET Huurverhoging wordt wellicht half jaar uitgeste d een Haringschandaal in België? Snel recht voor bekladders van vissersmonument Hachelijk avontuur van echtpaar uit Heemskerk Olielozing in de Noordzee wordt verboden Fabrieksbranden in Meppel en Utrecht Moederlijke zorgen Directiewisseling Staatsvissershaven- bedrijf in IJmuiden Plannen van het kabinet worden in kalmer tempo uitgevoerd seriöritas special Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij OPRUIMING 20% korting UITSLUITEND TABAK Koel weer Aan het strand Successier echten Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 Hun zeilbootje zonk bij de Friese kust mm Het woord is aan Op alle R D-behang VERF- en BEHANGSELHUIS LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 51 e 1 GANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 14 JULI 196 6 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) De regering overweegt de begro ting voor 1967 te financieren door middel van nieuwe verhogingen in de sector van de indirecte belastin gen. Waarschijnlijk zal het kabinet besluiten tot verhoging van de omzet belasting op fabrikaten en de accijns op olie en benzine. Ook is er sprake van een verdere verhoging van het weggeld. Om de prijsstijgingen te be perken, bestaat het plan de huurver hoging, de belastingverlaging en de invoering van enige nieuwe sociale verzekeringen die op 1 januari zou den ingaan een half jaar op te schor ten. Over dit uitstel is reeds enig overleg gevoerd met de fractieleiders van de drie regeringspartijen. Het kabinet wil op deze manier voor komen dat er op 1 januari een nieuwe be- stedingspiek ontstaat. Het zit evenwel vast aan de afspraken, die bij de kabinetsfor matie zijn gemaakt. Vooral de betrokken ministers voelen zich aan die datum ge bonden en het is de vraag of bij voorbeeld een minister als drs. Bogaers zich bij uit stel van de huurverhoging zal neerleggen. Zonder goedkeuring en overleg met de fractieleiders van de regeringspartijen kan de regering in ieder geval niet tot W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5, 7 Films 7 In de vishal en op zee7 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Vakantiekinderkrant11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15,17 Ferdinand16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, aan Je kust aanvankelijk nog vrij krachtige wind tussen noord-west en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen droog weer met wat meer zon dan de afgelopen dagen en een af nemende westelijke wind. Temperatuur 18 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: Iets stabieler met een kleine stijging van temperatuur. uitstel besluiten. Het kabinet zal daarom de komende dagen waarschijnlijk nog op- nieuw contact met de fracties opnemen. De afgelopen dagen is voortdurend door het kabinet vergaderd, zowel in groepen als in voltallige zitting. Nog steeds wordt getracht deze week de on derhandelingen over de rijksbegroting af te ronden. Daartoe komt men mórgen we derom in plenaire zitting bijeen. Minister Het Antwerpse blad „Volksgazet" heeft vanmorgen de Belgische overheid ge vraagd een einde te maken aan een „ha ringschandaal", waarbij in Nederland on verkoopbare haring in België wordt ver kocht als maatjesharing. Op deze imitatie „Hollandse nieuwe" zouden winsten worden gemaakt van 500 tot 700 percent. Bovendien aldus het blad bestaat er een ernstig gevaar voor het uitbreken in België van de „worm ziekte". Volgens de „Volksgazet" wordt van de Nederlandse verse haring, die niet aan boord van de vissersvaartuigen volgens de voorschriften is gepekeld, in België maat jesharing gemaakt door de vis enkele uren in de pekel te leggen en met zout te be strooien. Deze behandeling is echter veel te kort om de eventuele wormen te doden. Het blad wijst erop, dat op deze wijze een verse haring, die voor één frank is ingekocht (7 cent), kan worden verkocht voor 7 of 8 frank (56 cent), terwijl de winst op echte „Hollandse nieuwe" slechts één frank bedraagt. De vier jonge IJmuidenaren, die zon dagnacht op heterdaad werden betrapt toen zij het vissersmonument in IJmuiden met witte verf besmeurden, zullen snel wor den berecht. Donderdagmorgen zullen zij zich voor de Haarlemse politierechter moeten verantwoorden. De door hen ge bruikte en gestolen verf hechtte zich zo stevig op het bronzen vissersbeeld vast dat zij slechts door staalstralen kon wor den verwijderd. De Braziliaanse voetballer Pele beeft een aanbod om voor een miljoen dollar (ongeveer 3.570.000) voor de Italiaanse club Internazionale Milaan te spelen van de hand gewezen, aldus Clive Toye van de Londense Daily Express. Toye schreef in zijn artikel, dat de aan bieding werd gedaan in een officiële brief van Angelo Moratti, de voorzitter van de Milanese club. De Braziliaanse club San tos, waarvoor Pele uitkomt, zou eveneens een bedrag van een miljoen dollar ont vangen. Pele zelf verklaarde, dat hij geen be hoefte had aan het geld. Hij voegde eraan toe, dat hij al zijn vrienden in Brazilië heeft, van de zon houdt en dat, als hij naar Italië zou gaan, hij de taal zou moe ten leren spreken. Al deze dingen kunnen niet opwegen tegen de aanbieding en daarom wees hij deze van de hand. Biesheuvel laat er de E.E.G.-ministerraad die hij deze keer presideert, voor schie ten. In politieke kringen rekent men er op dat de accijns op sigaretten, alcohol en bromfietsen niet verder zal worden ver hoogd. Verhoging van de omzetbelasting op fabrikaten van 5 tot 6 percent brengt 400 miljoen extra in de schatkist. Moge lijkerwijs zullen ook de successierechten nóg worden verzwaard. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Het echtpaar Huele uit Heemskerk heeft gisteren een hache lijk avontuur beleefd toen hun zeilboot voor de Friese kust op een onder water gelegen dam stootte, lek raakte en zonk. Vóór het schip zonk probeerden de heer en mevrouw Huele de aandacht te trekken door de scheepshoorn in werking te stellen. Pas geruime tijd later werden zij opgemerkt door een boer die zijn koeien ging melken. Hij roeide naar het echtpaar, dat zich aan de mast van hun gezonken scheepje had vastgehouden en bracht het naar het dorp Zwartehaan. Later voer ook de reddingsboot uit Hol- lum uit, maar bereikte het zeilschipje pas, toen de heer en mevrouw Huele al van boord waren. Het echtpaar Huele was op weg van Nes op Ameland naar Harlingen. Het zeilbootje was buiten de vaargeul geraakt. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zijn goedkeuring gehecht aan het inter nationale verdrag ter voorkoming van verontreiniging van de zee door olie. Op grond van dit verdrag is het verboden om op de Noordzee olie te lozen. De Noord- zee-staten overwegen de zeewatervervui ling gemeenschappelijk te gaan bestrij den. Daarover is overleg gaande. De Koninklijke Marine is belast met de opsporing van olievelden. Of de marine ook belast moet worden met de opruiming van die velden is nog een punt van over leg, dat nog niet tot resultaten heeft ge leid. Met ingang van 18 mei van het vol gende jaar zal het gehele Noordzeegebied beschouwd worden als een gebied waar geen olie mag worden geloosd. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht in het gebouw van de voormalige rijwielfabriek Primarius, waarin de laatste jaren een fabriek voor plastic lift- koepels was gevestigd, geheel in de as ge legd. Alle machinerieën en de gehele ad ministratie gingen verloren: De oorzaak van de brand is nog onbekend. Verzeke ring dekt de schade, die op 200.000 ge schat wordt. In Utrecht heeft een hevige brand van morgen vroeg de produktie-afdeling van de coöperatieve lijnkoekenfabriek aan de Vaartse Rijnstraat vrijwel geheel ver woest. De schade, inclusief de bedrijfs schade wordt op anderhalf a twee miljoen geschat. Toen de brandweer bij het ge bouw aankwam, sloegen reeds huizenhoge vlammen door het dak. Met 17 stralen was de vuurzee na ruim een uur bedwon gen. In Hardegarijp (Fr.) is vanmorgen vroeg een grote boerderij in nog geen uur totaal in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 120.000 gulden. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk hooibroei. m Laaiende vlammen slaan uit de tweede verdieping van de Stichtse Olie- en Lijnkoekenfabriek, waar het vuur in de afgelopen nacht voor on geveer twee miljoen gulden schade aanrichtte. Montesquieu: De bijval der grote menigte geldt meestal de opvallende middelmatig heid. Zoals wij vorige week dinsdag reeds hebben gemeld, wordt de heer J. Oore beek uit Den Haag directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden. Zijn benoeming, bij Koninklijk Besluit, gaat in per 16 juli aanstaande. Vrijdag 22 juli zal in het kantoorgebouw van het S. V. H. B. aan de IJmuidense Vissers haven een receptie worden gehouden van 16.30 tot 17.30 uur, tjjdens welke ontvangst officieel afscheid wordt geno men van de voormalige directeur, mr. J. R. van Eerde. Tevens zullen de aan wezigen dan kennis kunnen maken met de nieuwe directeur. De heer Oorebeek werd 27 februari 1916 in Maassluis geboren. Hij ging op de R.h.b.s. in Schiedam, waar hij in 1934 het einddiploma behaalde. Na een oplei ding aan de school voor reserve-officie- ren in Kampen te hebben gevolgd, werd hij in 1937 tot reserve tweede luitenant der infanterie benoemd. In hetzelfde jaar trad hij in dienst van een accountants kantoor, om echter reeds enkele maanden later over te gann naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waar hij thans als administrateur plaatsvervan gend hoofd van de afdeling comptabiliteit werkzaam is. Gedurende de oorlogsjaren verbleef hij twee jaar lang in Duitse gevangenschap. De heer Oorebeek is bestuurslid van de Stichting produktiviteit rijswerkers en steenzetters, voorzitter van de perso neelscommissie van het ministerie van V. en W. en lid van de ideeëncommissie van dit departement. Hij is officier in de orde van Oranje-Nassau. De nieuwe directeur is geen vreemde op het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden. Als hoofd van de controle dienst heeft hij in de laatste jaren veel met genoemd staatsbedrijf te maken gehad. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het kabinei-Cals zal bij de samenstelling van de be groting 1967 ernstig rekening houden met de aandrang tot matiging. „De waarschuwingen zijn niet aan dove mansoren gezegd", zei minister Von deling gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het bezuinigingsdebat. „We zullen de plannen van het kabi net in een wat kalmer tempo moeten verwezenlijken. Ik heb de overtuiging dat we op de goede weg zijn". De discussies over de financiële poli tiek zijn zonder duidelijke conclusies ge ëindigd. Een scherpe afkeurende motie van de V.V.D. en de C.H.U. werd welis waar met ruime meerderheid- verworpen, maar een groot deel van de Kamer bleef bij de opvatting dat een definitief oor deel pas gegeven kon worden nadat in Horloger - Juwelier st 51 Tel.?) 101 aarlem Tijgerin Anita in Artis werd kwaad chtte. Zij n:.m veiligheidshalve een toen een man een vreemd apparaat der welpen in de bek en dat was op haar drie weken oude welpen oor de fotograaf de kans dit plaatje te maken. SIEBEL, juweliers vraagt voor haar nieuwe vestiging in Haarlem die willen werken in een prettige en mooie juwelierszaak. Leeftijd vanaf 16 jaar. Als aank. verkoopster krijgt u een in teressante vakopleiding. Het aanvangssalaris is tenminste f 200.— per maand en er zijn goede toekomstmogelijkheden. Uw schriftelijke sollicitatie gaarne te ricfyen aan de Directie van Siebel, juweliers, Lange Poten 11, Den Haag. L JUWELIERS september alle financiële gegevens zijn gepubliceerd. In de motie, ingediend door prof. Witteveen en mede ondertekend door leden van de C.H.-fractie, werd vast gesteld dat de regering de noodzaak van beperking van de overheidsuitgaven te laat heeft ingezien, dat er daarom nu onevenwichtig moet worden bezuinigd en dat dus de financiële politiek heeft ge faald. Behalve de CHU en de V.V.D. stemden ook de Boerenpartij, de SGP en het GPV voor de motie. Minister Vondeling baseerde zich in zijn antwoord vooral op de stelling dat het ka binet heeft ingegrepen zodra bleek dat er een verkeerde ontwikkeling gaande was. Dat was nog niet het geval toen de be groting 1966 werd ingediend. Er was toen sprake van een evenwichtige situatie. Be halve deze verkeerde ontwikkeling, die in het begin van dit jaar optrad, kreeg het kabinet ook nog te maken met een groot aantal begrotingsoverschrijdingen, totaal ten bedrage van ongeveer 910 miljoen. Daardoor zal het tekort op de begroting 1966 ongeveer 1600 miljoen gaan bedra gen tegen ongeveer 1500 miljoen op de begroting 1965. De minister noemde als oorzaak van de tegenvallers voor een deel de snelle groei van de woningbouw tij dens de nadagen van het kabinet-Marij- nen en voor een deel de investeringen die overheid en particulieren hebben ge daan in verband met de komst van het aardgas. (Zie verder pagina 2)- Zeeweg 203 - IJmuiden t/o Ziekenhuis. Tel. 6214. 1 Telefoon 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1