TOEKOMSTPROJECT VAN NEDERLANDER IN VENETIE BEKROOND ConstantW erken in New Baby Ion is zoiets als tanden poetsen of nagels schoonmaken" CONSTANT 4 van cobra tot aards paradijs Venetië heb ik de funeste invloed van de kunsthandel en het leugenachtige ervan gemerkt provo's willen Amsterdam i eerste New JBabylon^sector maken Ton Neelissen CONSTANT IS TERUG UIT VENETIE. De Neder landse inzending naar de drieëndertigste Biennale bestond uitsluitend uit werk van hem. Hij werd be kroond met de Cardazzo-prijs. De man die gezegd heeft „kunst is dood" wordt met een kunstprijs geëerd. De man die zei „De begrippen kunstenaar en creativiteit dekken elkaar niet langer, de kunstenaar is nog slechts een historische figuur die in het museum thuis hoort" krijgt in Venetië het hele Rietveld-paviljoen tot zijn beschikking. De man die de dood heeft verklaard aan kunstwerken die een duurzaam produkt van een indi viduele uiting zijn, en leeft voor één idee: het collec tieve New Babyion, geniet een éénmans-expositie in een der belangrijkste wereldbiennales. De man wiens New Babylon-project door de provo's tot beginsel is verkozen en die door hen wordt gezien als een ideolo gische leider, een voorman, is de officiële vertegen woordiger in de kunst van het land waarvan hij het hele cultuurpatroon fossiel vindt. Hoe kan dat alle maal? Wat voor soort verbintenis gaan die tegenstel lingen aan in deze man, die een der oprichters was van Cobra, een aarts-revolutionair gebleven is en die nu, in zijn atelier, geamuseerd glimlachend een fles Lu xemburgse Moezelwijn opentrekt terwijl hij onze vra gen aanhoort als echo's van iets lang geledens. Alles in zijn atelier is klinisch-schoon als in een laborato rium. De vouwstoelen, blinkend wit gelakt, hebben niet één vuile vinger, terwijl de boor-, fraise-, zaag- en lasapparaten waar men de handen niet schoon bij pleegt te houden ook van een glanzende ver zorgdheid zijn. Een dorado van bewerktuiging, een uit gekiend werktuigenpaneel: stofloze ..cleanness". Een grote stofzuiger trekt de aandacht. Een grote sector van New Babylon, met liefdevolle precisie uiterst ge detailleerd gelast, trekt het licht naar zich toe dat door het tiental zeer hoge ramen binnenstroomt «van buiten over het water. Het atelier is in een oude school aan de Derde Wittenburgerdwarsstraat, naast Kattenburg, in Amsterdam. Constant formuleert gemakkelijk maar niet achteloos. Later, tijdens een tweede gesprek om het inverview af te ronden, zal hij op een al eerder gestel de vraag een woordelijk identiek ant woord geven. Hij heeft een boek ge schreven over New Babyion, er arti kelen over gepubliceerd (met name twee in Randstad), hij heeft er in ge heel Europa lezingen over gehouden: hij is volmaakt thuis in de taal die met zijn idee samenhangt. Zijn intense be trokkenheid bij het gesprek verraadt in geen enkel opzicht dat het voor hem voor een groot deel herhalings oefening is. Maar door erover te pra ten lééft hij er even in; New Babyion is voor hem de enige cultuur. Vraag: Die is er nu ook niet. Hoe is het te leven met een toekomstpro ject dat geen aanknopingspunten in het heden heeft. Constant: „Verlangen is het lot van de kunstenaar, het leeft los van de realisering. New Babylon is de visie van een kunstenaar op de wereld en als verlangen is het zo oud als de we reld, noem het 't aards paradijs. Maar voor het eerst in de historie hééft het een concrete basis, nu kan het om dat de arbeid opgeheven kan worden. Als vrijkomende arbeidskracht onver koopbaar wordt betekent dat de on dergang van het kapitalistische princi pe. Je merkt het nu al: de mensen zijn er intuïtief bang voor, ze zien het als een bedreiging van hun bestaan. Angst voor de automatic. Men ver wacht sociale conflicten en natuurlijk zal er in de eerste fase klassestrijd zijn. Nu vechten ze in Amerika tegen de uitbreiding van de automatic, zoals in Engeland rond 1800 de Luddieten de stoomweefgetouwen stuk sloegen". „En dat New Babyion geen aankno pingspunten heeft, dat valt wel mee. Het heeft een reuze weerklank. De provo's willen Amsterdam de eerste sector van New Babyion maken." Vraag: „Het lijkt er tegenwoordig wel op of het oorlog is, je bent goed of je bent fout. Het doet er minder toe waar het genuanceerde gelijk ligt, dan aan welke kant je staat. Is er een criterium dat verder gaat dan terreur en contra-terreur? Constant: „Het criterium nu is de oorlog in Vietnam. Tijdens de oorlog was het Mofs of anti-Mofs, maar dat geldt nu niet meer. Zo schuiven de criteria op". Vraag: Wat staat New Babyion het meest in de weg? Constant: „De hele sociale structuur die gebaseerd is op de wet: gij zult werken in het zweet uws aanschijns. Let maar op hoe er op de provo's weer gereageerd wordt met: stuur ze naar werkkampen. Het is de moraal van het nut, de fictie dat de mens nuttig moet zijn, dat de aard een tra nendal is weet je wel, een tranendal is de aarde. Iedere autoriteit heeft die moraal: onze burgers moeten onder geschikt aan het grote geheel hun rol spelen in het grote raderwerk. Norbert Wiener heeft in World News Report (Wiener, vorig jaar overleden, is een der grondleggers der cybernetica; red.) geschreven dat alle nuttige taken van de mens beter, sneller en nuttiger door machines gedaan kunnen worden. Hij schreef: als de mens geen nieuwe taak op aarde vindt wordt hij de dupe van de mechanisering. Maar ik zou het willen omdraaien: de mens heeft altijd die andere taak gehad, maar door de strijd om het bestaan is die taak ge frustreerd gebleven. Nu pas kan de vrije teugel gegeven worden aan de creatieve drang, maar dat wordt weer streefd door de utilitaristische maat schappij. Mar het spel, de ludieke maatschappij, is de enige redding". Vraag: Denk je niet dat de ludie ke provo's na verloop van tijd en kinderen-krijgen toch in de utilita ristische maatschappij onderdak zul len zoeken? Constant: „Provo's zijn de opstand van de jeugd. Als er uitvallen, komen er anderen om het over te nemen. Ik ben tegen terreur en contra-terreur. Tegen terreur, naar mijn aard. Maar als de Vietcong met vreedzame mid delen zouden werken werden ze onder de voet gelopen. Je moét wel. Denk maar aan de TRES-zaak en de Claus affaire. Ik vind het cynisch om te den ken dat iedere mens in principe ge aard is om de ander naar de keel te vliegen. Er zijn trouwens veel mensen die bereid zijn er slechter van te wor den door zich voor anderen te offeren en voor recht te strijden. Maar als we taak van een deel van de mensheid, maar als zoiets als tandenpoetsen en nagels schoonmaken. Maar dit zijn processen die heel lang duren. Onze be haring verdween ook niet meteen toen het vuur uitgevonden werd. Vuur was een decisieve factor in het menselijk bestaan. Automatic ook. De auto niet, die verdwijnt". Vraag: De neiging van provo's om vaag te zijn en niet goed uit te druk ken wat hen beweegt, hangt dat sa men met een bewust streven naar ir rationalisme? Constant: „Er zijn er die zich heel goed kunnen uitdrukken. Bij de ande ren komt het misschien door een ge brek aan theoretische kennis. Er zijn zulke grote groepen onder de jeugd die alleen intuïtief een weg volgen. Daar door kunnen zij toch de juistheid van een theorie bewijzen die er op haar beurt weer haar uitbouw op kan base ren. Mijn contact met wetenschap? Vooral sociale geschiedenis, economie en sociologie. Vind je sociale weten schap eigenlijk geen contradictio in terminis? Ik vind wetenschap iets van exacte feiten. Daarom vind ik de ze vende faculteit geen wetenschappelijke faculteit. Die is semi-creatief, die men sen proberen iets te beïnvloeden. Vraag: Is het niet lastig om je over New Babyion uit te drukken in woorden die samenhangen met een maatschappelijke zijnsvorm waar New Babyion zich juist tégen richt? alleen onder politiegeleide mogen de monstreren tegen de oorlog, mét toe stemming van Van Hall, dan hebben we dat staat in „Provo" het ge voel dat we als gevangenen worden gelucht. De Provo's trekken in agen ten provocatie naar voren". Vraag: Wat is in New Babyion de zin van het leven, speelt liefde er een rol? Constant: „Ik begrijp de behoefte niet om ergens de zin van te willen weten. De vraag „geloof je in God" gaat ook uit van het gegeven. Kunst hoeft geen zin te hebben. Nuttige ar beid moet zin hebben. Die heeft 'n doel. Het positieve van kunst is dat er geen doel buiten zichzelf is, dat is juist het creatieve. Maar al die kunst met'di dactische doelen, verheerlijkende doe len Een creatieve handeling heeft ge endoel dan zichzelf, is een manifes tatie van het creatieve individu zelf. Creativiteit is verandering van al het bestaande. En de liefde in New Baby- Ion, ik denk als zij Spinoza: de ander ontzien om zelf ontzien te worden. Recht om goed behandeld te worden." Vraag: Is dat niet een utilitair principe? Constant: „De Sade gaat ervan uit, dat er een absolute heersersklasse is en een absolute slavenkaste. Als de heerser afziet van de absolute heer sersmogelijkheid is dat charitas. Maar een slaaf kan nooit charitas beoefenen ten opzichte van zijn meester zoals de meester dat kan ten opzichte van zijn slaaf. Ook in New Babylon is er con currentiestrijd: de sterkste persoonlijk heid, het creatievere, zal domineren over de zwakkere. Maar ik geloof dat ik daar aan toe moet voegen dat er slechts gradaties bestaan, het is nooit een absoluut domineren. Het domine ren zal relatief zijn, binnen het collec tieve besef, zoals in een huwelijk. Ma- linowski zegt ergens: het is cru om te zeggen maar zonder slavernij zou er geen enkele cultuur tot stand zijn geko men. Dat is waar. New Babylon is de eerste zonder." Vraag: Is New Babyion mythisch, is er een religieus denken achter? Constant: „Ik ben echt rationeel. New Babylon is één grote speelwereld, met alle condities, gegevens voor het spel, bevolkt door een mensheid die vrij is om te spelen èn in staat om te spelen. Religie, religie ik geloof dat anti-religieus ook al fout is. Ik ge loof wel in een hogere bestemdheid van de mens, maar hier, op aarde. Ik heb nooit veel gezien in de mystieke kan ten van het Zen-Boeddhisme. Creatief zijn is de hoogste vervulling van de mens. Dominerende individuen worden alleen een klasse als ze een gemeen schappelijk doel hebben. In New Ba byion zullen er gradaties zijn, Abstu- fungen, nooit een scheidingslijn. Ik zou een idealist zijn als ik zou geloven aan het volkomen gelijk zijn van de men sen. Maar in New Babyion leidt het verschil niet tot een sociale structuur waarin de een de ander uitbuit. Maar natuurlijk zullen niet alle mensen even intelligent of speelkrachtig zijn." Vraag: Is je optreden in Venetië niet in strijd met de New Babyion- gedachte? Constant: „Mijn werk in Venetië is een soort historisch overzicht. Ano niem blijven nu, zou betekenen je licht onder de korenmaat- steken. Nu krijgt het hele plan aandacht. Maar als ze zeggen dat 't mooie vormen zijn of een droomstad, dan vind ik dat een negatieve beoordeling, al weet ik niet goed wat positief en negatief is. Maar je mag mij niet zien als een Nieuw- Babyloniër, want dat bestaat nog niet. Je moet me zien als een socialistische arbeider die in het kapitalistische stelsel meebouwt aan het produktie-ap- paraat omdat hij er later zelf de vruchten van plukt. In Venetië heb ik de funeste invloed van de kunsthandel en het leugenachtige ervan weer ge merkt. Wezenlijk is nu het niét stre ven naar duurzaamheid, 't Einmalige, 't unieke en het besef dat wat we nu 99 99 maken morgen door iets anders ver vangen wordt. De kunsthandel probeert dat soort werk juist in strijd met zijn wezen wél te verduurzamen." Vraag: Wat is er tegen verduur zaming? Constant: „Het cultuurpatroon is so ciaal in ontbinding. Op de Biennale zie je hoe alle kunstenaars naar de uiter ste grenzen zoeken. Alles wat kunst nu is zou in een complexer geheel moeten maar dat is er niet en daarom slaan ze om in leegte, Geschmackspiele, 't klopt sociaal niet. 't Grote kader van Teilhard? Teilhard geeft me het gevoel dat het een mystificering is van het marxistische grondprincipe. Bij hem is 't voor mij te geabstraheerd, vergees telijkt en zalig en te weinig materieel aards. In die verduurzaming van kunst zit ook een deel eeuwigheidsverlangen. Maar er is een groot verschil tussen kunst en creativiteit. Kunst is zuiver in dividueel. Volksdans is geen kunst. Al le kindertekeningen zijn mooi, maar 't is geen individualistische cultuur. Kunst is zowel een individuele uiting als een duurzaam produkt. De zeld zaamheid van het kunstprodukt in een utilitaristische maatschappij leidt tot die drang tot verduurzaming. Als een kunstenaar werkt vanuit het idee iets duurzaams te maken, bouwt hij een stuk maatschappijstructuur méé. Een „happener" is individueel creatief, maar hij maakt geen kunst." Vraag: Zullen er in New Babyion ook mensen moeten werken? Constant: „Dat zullen er heel weinig zijn. Dat is het probleem van de rest- arbeid, zeer gekwalificeerde arbeid, maar die kan toch door ongeschoolden worden gedaan. Alle herhaalbare ar beid kan gemechaniseerd worden. Maar die rest-arbeid moet je niet zien als de Constant: „Ik heb een boek over New Babyion geschreven. Dat komt hoop ik binnenkort uit. Ik begin het boek met een hele vocabulaire van woordverklaring". „Alles wat ik doe staat in dienst van dat project. Als ik schilder illustreer ik New Babyion, als ik teken maak ik er schetsen van, en als ik schrijf gaat het daar over. Het is geen mythe, maar een echt plan, 't is technisch uitvoerbaar. Maar omdat 't nog in strijd is met de sociale ge gevenheden is 't een revolutionair plan, de eerste échte massacultuur". Vraag: Is die er dan nog niet? Constant: De kunstenaars hebben hun vrijheid alleen kunnen beleven door te parasiteren op een maatschappelijke bovenlaag, die de vrijheid op haar beurt ontleende aan macht. Nu door de industrialisering en de opkomst der massa de macht van de elite meer en meer raakt ondermijnd is ook de kunst beroofd van haar sociale basis. Daar om is de creativiteit van de kunste naar nu onverbrekelijk verbonden met het streven een nieuwe basis voor de vrijheid te vinden. Slechts de massa kan hem die verschaffen, de onder drukten der aarde zijn de natuurlijke bondgenoten van de kunstenaar gewor den. Een vrije samenleving, een crea tieve levensstijl, zijn voorwaarden ge worden voor het bestaan van kunst, überhaupt voor het voortbestaan van cultuur. Er is nu geen massacultuur, geen cultuur van de massa. Via aller lei communicatiemedia wordt er wel een gecreëerd vóór de massa, maar dat is een ingrijpen van bovenaf. Dat is geen communicatie in de ware zin van het woord". Vraag: Is New Babyion vergelijk baar met andere utopieën? Constant: „New Babylon is geen utopie maar technisch realiseerbaar. Constant Nieuwenhuys, geboren 21 juli 1920 in Amsterdam, heeft gestudeerd aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amster dam. In 1945 maakte hij zijn eer ste draadconstructies en experi mentele schilderijen. Constant is van Cobra een der belangrijkste woordvoerders geweest en organisator van de ge zamenlijke internationale activitei ten. Hij woonde van 1950-'52 in Pa rijs en van 1952-1953 in Londen. Met Aldo van Eyck ontwikkelt hij een ruimtekleurexperiment dat in 1952 in het Stedelijk Museum van Amsterdam getoond wordt. Zijn manifest van het spatiaal-coloris- me wordt in 1953 gepubliceerd, een pleidooi voor een actieve niet functionele of decoratieve rol van de kleur in de architectuur, voor een samengaan van vorm en kleur als eenheid („kleur is niet an ders dan kleur van de vorm en vorm niet anders dan de vorm van de kleur"). Zijn eerste ruimte-ex perimenten dateren van 1953 (op de E 55 in Rotterdam het monument van de wederopbouw). Zijn experi menten in de ruimte zijn open, dy namische constructies, vervaardigd uit aluminium, ijzerdraad en plexi glas. In 1956 exposeert hij zijn construc ties in de Biennale van Venetië. Na in 1959 in Amsterdam zijn maquet tes te hebben geëxposeerd, houdt hij in 1961 een retrospectieve expo sitie in Bochum (Duitsland). New Babyion is opgebouwd uit'een aantal sectoren (20-25 ha) die zich on geveer zestien meter boven de grond bevinden, op elkaar aansluiten, zich in alle richtingen voortzetten en het landschap omsluiten; één totale we reldstad die de aarde als een net omspant. De bodem blijft vrij voor snelverkeer en landbouw, vrije na tuur en historische monumenten. De daken der sectoren dienen als vlieg veld en promenade. Alle sectoren hebben meerdere verdiepingen. De ruimten kunnen door het verplaat sen van mobiele elementen naar be hoefte veranderd worden. Elke sec tor heeft een of meer permanente woonhotels die evenals de binnen ruimten bestemd zijn voor indivi dueel gebruik; de rest is collectief. „New Babylon is één onmetelijk la byrint. Iedere ruimte is tijdelijk, al les is ontdekking, alles verandert, niets kan dienen ter oriëntatie. Daardoor wordt psychologisch een ruimte geschapen die vele malen groter is dan de werkelijke ruimte". „De grote non-stop happening die wij te verwachten hebben wanneer de creatieve potentie van de gehele mensheid eenmaal ontketend wordt, zal het aangezicht van de aarde net zo ingrijpend veranderen als de or ganisatie van de produktiearbeid dit gedaan heeft sinds het neo-lithicum. Het tijdperk van de homo-ludens ligt voor ons." „De mensheid als geheel leeft ver beneden de moge lijkheden die reëel voorhanden zijn. Hoe lang nog zal men dit accepte ren? De bestaande mogelijkheden zullen onherroepelijk benut worden, dat is slechts een kwestie van tijd." óegëvens vöor een deel ontleend aan Het Museumjournaal, nr. 5, 1965: „Sig nalement van Constant", door drs. H. van Haaren.) Plato's Staat, More's Utopia, Campa- nella's Zonnestaat hebben gemeen dat aan de eenling geen initiatief wordt gelaten. De rechteloosheid onder Hen ry VII en Henry VIII inspireerde More maar de vrijheid in zijn Utopia was niet groter. De levensvorm in deze uto pieën is gestold, geïmmobiliseerd en daarin schuilt het onwerkelijke, het utopische. New Babyion gaat uit van de levenssfeer. In tegenstelling tot het kunstwerk, dat zich van de realiteit verwijdert, moet men de sfeer opvatten als een tijdelijke variatie van de wer kelijkheid. De sfeer berust op het mo mentele, op het met zorg gekozen maar onherroepelijk voorbijgaande ogenblik. In de Nieuw Babylonische cultuur is het kortstondige, het voor bijgaan van de tijd, een essentiële factor. Men zou New Babyion het ab solute „Gesamtkunstwerk" kunnen noemen, de synthese van alle mense lijke activiteiten, de maatschappij als kunstwerk, de stad van de technische massamens, de mens uit het arbeidlo- ze tijdperk. Zoals een Duitse krant on langs boven een interview met me plaatste: Freizeit wird zur Lebenszeit". Vraag: Hoe waren de persreac ties op Venetië? Constant: „Heel goed, het viel me op hoeveel begrip er klaar blijkt te lig gen voor New Babyion. Vraag: Hoe ben je tot New Baby ion gekomen? Constant: „Ik was aanvankelijk schil der, toen ben ik gaan beeldhouwen. Daarbij maakte ik voor het eerst iets op schaal, iets dat dus groter gedacht wordt dan gemaakt. Zo heb ik in Alba in Italië een ontwerp voor een zigeu nerkamp gemaakt. De zigeuners wer den verdreven vanonder de oude be tonnen overkapping van de veemarkt. Ze zaten toen naast de rivier, de Fiume, daar zaten ze. 't Waren Pie- montesi, dat is een bepaalde stam. Dat is in 1956 geweest. Daardoor ben ik voor het eerst over New Babyion gaan denken. We zijn nomaden. We zijn pas in het Stenen Tijdperk seden- dair geworden. Toen we gingey produ ceren. Zigeuners staan wel 't dichtst bij New Babyion wat hun leven be treft, Als ze conservatief zijn is dat niet wezenlijk voor ze. Dat is afweer, om zich te kunnen handhaven. Het echte klassieke zigeunerdom is er bij na niet meer. Vorig jaar ging ik naar Tsjechoslowa- kije. Bij Domazlice stuurden ze me naar een klein dorpje omdat het daar prettig was. Dat dorpje heette je ge looft het nooit, Babyion. Maar ik ont dekte daar ook nog dat er de eerste arbeidersopstand tegen de feodale maatschappij had plaatsgehad. Eind veertiende eeuw had je er het Chilias- mel (Hussieten, Taborieten, Wederdo pers). Hus was immers hoogleraar in Praag. Ze verzamelden zich bij Praag op een berg die ze Tabor hadden genoemd. In Domazlice hebben ze de kruisvaarders verslagen. Ze hadden een strijdlied, die boeren, ze kwamen met hun wat wij goeiendags zouden noemen tevoorschijn en kardinaal Ce- sarini is in zijn ondergoed op een paard gevlucht. Hun symbool was de kelk. Je weet dat alleen priesters ook uit de kelk mochten drinken. Het brood de hostie, kregen de gelovigen. Een heel leger sloeg voor ze op de vlucht, zonder slag of stoot, voor dat boeren volk! Die wilden het duizendjarig rijk vestigen om een einde aan alle mi sère te maken, Christus zou het aards paradijs brengen. Chiliasten heetten ze, dat komt van het Griekse chilioi, dui zend. Een Duitse hoogleraar zei een» tegen me: „Sie sind ein Chiliast". Ja, die chiliastische artikelen van Tabor, tegen het zondige Babyion Praag. De stad moet weg en wij de bergen op. Babyion, de stad van zonde, Sion, het rijk Gods. New Babyion overbrugt, denk ik, die tegenstelling". Vraag: Waar ben je nu mee bezig? Constant: „Met een model op grote re schaal dan ooit tevoren van een sec tor van New Babyion. De schaal is één op honderd. En ik ga een film ma ken, New Babyion. Ik geloof dat door een film de mensen, die de theoretische achtergrond van New Babyion niet kunnen of willen kennen, er toch iets van kunnen beleven. Ik wil er sugges ties in doen, in beelden beschrijvingen geven van wat mogelijk is". Vraag: Houd je van pop-art? Constant: „Ik vind pop-art typisch Amerikaans, een equivalent van het Russische sociaal-realisme, een critiek- loos. 't Is het accepteren van de maat schappij. Het is zo typisch Amerikaans, het past hier niet". Vraag: Lees je veel? Constant: Ik lees nooit meer romans. Ik heb alle klassieken gelezen tussen mijn twintigste en dertigste jaar. Maar sinds een jaar of zes, zeven lees ik eigenlijk alleen nog maar Marx en Engels. Ik ben misschien een commu nist, misschien een anarchist. Ik weet 't eigenlijk niet. Marx zei al: ik ben geen marxist. De marxisten en leninis ten hebben Marx versmald. Marx heeft een veel ruimer wereldbeeld dan uit het marxisme blijkt, een groot kunste naar, een utopist ook nog ergens. En ik lees De Sade. Ik heb nu zijn Oeuvres complètes besteld, de losse deeltjes geef ik dan aan mijn zoon. Nee, ro mans lees ik niet veel meer. Alleen Oorlog en Vrede soms nog wel. 1) Het Chiliasme, van overwegend Joodse oorsprong, is het geloof aan een Duizendjarig Rijk der Heerlijkheid, door Christus na zijn zichtbare wederkomst op aarde te stichten. Het Chiliasme is nooit geheel verdwenen, In de Middeleeuwen kwam het weer bij diverse sekten boven (Hussieten, Taborieten, Wederdopers). Rome beschouwt het als een ketterij. In de tijd der Verlichting was er een samen hang tussen het Chiliasme en het oudere socialisme.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 12