Op de rede van Hampton vond het eerste gevecht plaats tussen twee gepantserde schepen DE DOOD VAN NELSON JAN EVERTSEN IN ACTIE HH ZATERDAG 16 JULI 1966 Erbij W 13 - u c-, v - v Dr. P. H. Schroder ZEESLAGEN IN WOORD EN BEELD DE WETENSCHAP der geschie denis put uit vele bronnen. Daar zijn in de eerste plaats de mededelingen en berichten, de tekeningen en schilderijen der tijd genoten, van hen dus die de feiten welke de geschiedenis wil bestu deren, aan den lijve hebben onder vonden, ze persoonlijk hebben be leefd. De geschiedschrijver heeft geleerd hun ervaringen als hoogst waardevol te beschouwen en ze te gelijkertijd argwanend te bezien. Want de omstandigheid dat iemand getuige is geweest van een voorval betekent geenszins dat het beeld dat hij getekend of geschreven er van geeft, objectief is. Men denke slechts aan getuigeverklaringen voor de rechtbank en aan de sterk verschillende interpretaties welke worden gegeven van één feit door mensen die allen te goeder trouw zijn. Pas wanneer men de gebeurte nissen van wat groter afstand kan bezien, is het mogelijk belangrijker zaken van minder belangrijke te scheiden; de emoties zijn verstild en de objectiviteit neemt toe. Dan kan een geschiedverhaal ontstaan, maar geschiedenis is dat nog niet. Een z i n r ij k e voorstelling van wat gebeurd is kan pas een volgend geslacht geven. Dat gaat de grote lijnen trekken en de samenhang begrijpen. Zo komt uiteindelijk het inzicht in wat in een vroegere periode van de menselijke ontwikkelingsgang heeft plaatsgevonden. Dan pas ontstaat het mozaïek der historie, waarm alles zijn plaats heeft gevonden. Natuurlijk is het onmogelijk het ge hele gigantische tafereel der geschie denis te overzien, laat staan het te be schrijven. Deelstudies zijn noodzakelijk en ook daarin is het aantal specialisa ties ontelbaar. Als onderdeel van de krijgsgeschiedenis heeft de Engelsman Oliver Warner thans een aantal be langrijke zeeslagen in de geschiedenis tot onderwerp van studie gekozen en Een fascinerend beeld van het Duitse slagschip Bismarck in volle actie tegen de Engelse slagkruiser Hood. Het was een van de laatste stuiptrekkingen van deze gevreesde oorlogsbodem. Na een felle jacht ging het schip op 27 mei 1941 ten onder. - - >7/ - X/ - f 7 de resultaten van zijn onderzoek zijn thans in Nederlandse bewerking gepu bliceerd door de uitgeversmaatschappij Elsevier. De forse afmetingen van het boek (29 x 32,5 cm.) maakten bijzon der fraaie illustraties mogelijk en het zal zeker in de eerste plaats daarom zijn dat velen het ter hand zullen nemen en het zullen bewonderen. Aan het bezit van tal van musea, o.a. het Rijksmuseum te Amsterdam en het Nederlands Historisch Scheepvaartmu seum zijn de prachtige afbeeldingen, waarvan de meeste in kleuren, ont leend. Natuurlijk ontbreken de namen De befaamde en geniale vlootvoogd Horatio Nelson werd bij de slag rond Kaap Trafalgar (1805) in het zicht van de overwinning door een kogel van een Franse schepschutter dodelijk getroffen. Hij stierf op zijn vlaggeschip Victory. van beroemde Nederlandse zeeschil ders als de Van de Velde's niet, maar evenmin die van andere groten op dit gebied. Het zeilschip immers heeft de eeuwen door tal van schilders geboeid en het is eigenlijk triest te zien hoe ongunstig het moderne oorlogschip bij het fregat afsteekt, even ongunstig als de fotografie bij het schilderij. Uit de vele zeeslagen der geschiede nis heeft de schrijver er 26 uitgekozen, te beginnen bij de slag bij Lepanto van 1571, waar Don Juan van Oostenrijk, die later landvoogd over de Nederlan den zou worden de Turken een zware nederlaag toebracht. Het boek eindigt met de slag in de golf van Leyte op de Filippijnen in 1944, waar de Ameri kanen een beslissende overwinning be vochten op de Japanse marine. Van de slagen in de tussenliggende kleine 400 jaar zijn er verscheidene waarvan de namen bij ons,'Nederlanders; herinne ringen wakker roepen, herinneringen aan onze schooljaren, maar ook aan' wat wij zelf op afstand hebben mee beleefd. Daar is de strijd tegen de Ar mada, daar zijn de slag bij Duins en de Vierdaagse Zeeslag uit de geschiede nisboekjes, maar daar is ook de onder gang van de Duitse vice-admiraal graaf von Spee met de kruisers Scharn- horst en Gneisenau in de eerste wereld oorlog bij de Falklandeilanden, de on besliste strijd bij Jutland van 1916 en de befaamde jacht op de Bismarck van 1941. "T IET MINDER belangwekkend is het relaas van de slag bij Trafal gar, waar Nelson in 1805 aan Engeland de heerschappij ter zee verzekerde ge durende het verdere Napoleontische tijdvak en de beschrijving van de laat ste strijd die alleen door zeilschepen in de baai van Navarino werd gestreden. Daar versloeg een Engels-Frans-Rus sische vloot de Turken, maar de een heid en eensgezindheid der bondgeno ten was zó gering dat de Engelse bevel hebber er gedurende de slag op moest letten dat de Franse en Russische smaldelen niet in eikaars buurt kwa men en dat iedereen een rol kreeg „overeenkomstig de nationale waardig heid." Men zou zeggen: ondanks alle gruwelen en menselijke ellende is dit nog de periode van de romantiek, waar men bij de aanvang van het gevecht de volksliederen speelde en elkaar over en weer brieven zond met waarschu wingen en aantijgingen over schending van het volkerenrecht, voor het eerste schot gelost werd. Dan, omstreeks het midden van de 19e eeuw, om nauwkeuriger te zijn: tijdens de Amerikaanse burgeroor log van 1861-1865, treedt de grote ver andering in. Voor het eerst in de ge schiedenis bestrijden twee gepantserde stoomschepen elkaar. Het met ijzer be klede fregat de Merrimac van de zui delijke staten en het ijzeren scheepje de Monitor van de noordelijke bestook ten elkaar uren lang op de rede van Hampton, tot eindelijk het eerste de wijk nam. De betekenis van dit zeege vecht is dat toen terstond erkend werd dat het gepantserde schip het oorlogs schip van de toekomst was. Dat was in zekere zin de afsluiting van een pe riode die begonnen was in 1814 toen Fulton het eerste oorlogsstoomschip had gebouwd. Het betekende tevens het begin van een nieuwe periode, die der gepantserde gemotoriseerde oor logsschepen, der onderzeeërs en vlieg kampschepen van tegenwoordig. Natuurlijk zou een Nederlander, wan neer hij was geroepen een keuze te doen uit de menigte zeeslagen die de geschiedenis telt, de tocht naar Chat ham van 1667 hebben opgenomen op de lijst van zijn voorkeur en eveneens de dramatische zeeslag in de Javazee waar admiraal Doorman met de Ne derlandse vloot onderging. Deze beide beroemde gevechten vindt men in het boek niet. Daarentegen zijn er wel op genomen die ons minder belangrijk en minder belangwekkend toeschijnen, zoals de zeeslagen omstreeks 1780 in de Indische wateren, de slag bij Ko penhagen van 1801 en die bij Lissa in 1811. Maar natuurlijk was de keuze van de Engelsman niet alleen bepaald door het belang van de strijd maar ook door het feit dat Engeland er bij be trokken was. TA E VERZORGING van de tekst in de Nederlandse uitgave was toe vertrouwd aan vice-admiraal b.d. Jhr. H. A. van Foreest. Het komt de ter zake niet geschoolde recensent voor dat hij zich zeer bekwaam van zijn taak heeft gekweten. Toch blijven de uit zonderlijk mooie illustraties de hoofd zaak. Het zal in de eerste plaats daar om zijn dat velen het boek zullen wil len bezitten. Het eerste treffen tussen twee gepantserde schepen in de geschiedenis van de zeekrijg: de Monitor en de Merrimac in de Amerikaanse Burgeroorlog (1862). Jan Evertsen bij Duins (1639) in gevecht met het Spaanse vlaggeschip Santa Teresa van de Portugese admiraal Don Lope de Hoces.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13