c D Ruimte onderzoek moet de vrede dienen Russische journalisten aan het woord (II) GESPREK MET TWEE KOSMONAUTEN VOLLE MAAN ONDER SCHOl Joeri Gagarin Constantin Feoktistow Constantin Feoktistow Dhoofdredactie van onze bladen verzocht het Sovjet-nieuwsbureau Novosti/APN om een artikel over het ruimte-onderzoek, de ontwik keling van de ruimtevaart, het systeem van ruimte onderzoek en de praktische betekenis van het on derzoek van het heelal voor het leven van de mens op de aarde. Het nieuwsbureau neemt aan dat het voor de lezer interessant zal zijn om het standpunt van de ruimtevaarders zelf te vernemen. /yMÜ/ft plu! deri wee erla Zt huis Vooi van een nutt: latei niet' geva tabe heef: de k: ramt ingrt uit d gaan Da techi zaarr dan voor Ze op bi van van Land bega; zette van karw Met i lijks vak gesel deelt zelf di „Ik zegt de zv He cursi óf in de w een met veerc snoei zij. I opkn een verd' zieh derer gauw niet. in he repai dat h latier veilig Herh Gri hiern tie vi garar of sti de kli „W „Mij lijkt, dat wij met de laatste vraag kunnen beginnen. Het heeft geen zin te strijden om het prestige van de eersten te zijn geweest die het tijd perk van de ruimtevluchten van de mens hebben ingeluid. Dat is de dag van gisteren van de geschiedenis. Wij zijn er natuurlijk trots op dat het juist de Sowjet-mens, de Sowjet-weten- schap en de socialistische economie zijn geweest, die het ruimtevaarttijd perk hebben ingeluid. De Sowjet-Unie is het eerste land dat een kunstmatige aardsatelliet lan ceerde, mij viel het geluk ten deel met het ruimteschip Wostok als eerste bewoner van de aarde door het heelal te vliegen, de eerste vrouw die een ruimtevlucht maakte, was Valentina Nikolajewa-Teresjkowa, Alexej Leonow was de eerste, die het open heelal in ging en een zachte landing op de maan werd voor het eerst gemaakt door het ruimtestation Luna-9 van de Sovjet unie. Zo te zeggen: „commentaar over bodig." Maar het wezen van de zaak bestaat ook nog daarin dat te be ginnen met de „vader van de ruim tevaart", Constantin Eduardowitsj Tsiolkowski. de Sowjet-geleerden niet ter wille van de reclame en niet om de sensatie vele jaren lang zich bezighielden met het maken van raket ten en raketdragers, ruimteschepen en ruimtelaboratoria. Aan dit reuzenwerk lag en ligt de grote mensendroom ten grondslag, die reeds door Tsiolkowski onder woorden werd gebracht. Hij zei, dat de ontsluiting van het wereld ruim bergen graan en een zee van macht op zal leveren. Wij, die op het gebied van het ruimte-onderzoek wer ken, zijn ervan overtuigd dat het ook zo zal zijn, hoewel gezegd moet worden dat het heel jammer is, dat het woord „macht" sommigen het hoofd op hol brengt en zij niet de wijsheid kunnen opbrengen om de mogelijkheden die het ruimteonderzoek bieden, slechts tot welzijn van de mens te benutten. Onze houding is onveranderlijk en wij zullen ons er altijd aan houden: het heelal moet de vrede dienen! De humanist Tsiolkowski bedoelde, over „macht" sprekende, de macht van de mens over de natuur. Niet voor niets droomde hij van bergen graan voor de mensheid." „Wat nu de reclame betreft", ver volgde de kosmonaut, „het is onze ge woonte niet om aan de grote klok te hangen welke vluchten op het pro gram staan. Op het gebied van de ruimtevaart wordt een ernstig, soms riskant wetenschappelijk onderzoe kingswerk verricht. Wij bestuderen de een na de ander de problemen van het wereldruim, wij gaan van het minder ingewikkelde op het meer ge compliceerde over; daar kan men zich gemakkelijk van overtuigen aan de hand van de vluchten der Sowjet-kos- monauten in vijf jaar. Over de ontwikkeling van de ruimte vaart wil mijn collega, kandidaat in de techniek Constantin Feoktistow mis schien iets zeggen," zo besloot Joeri Gagarin. „Ik op mijn beurt wil proberen in het kort op een andere vraag te ant woorden, die ik als volgt zou willen formuleren: Hoe zijn mensen er toe gekomen om het heelal te gaan bestor men, zoals vijf jaar geleden door Joeri Gagarin daarmee een begin werd ge maakt? Zoals meestal waren de sprookjes vertellers en fantasten de geleerden en ingenieurs vóór. Reeds lang vóór de eerste vliegmachine opsteeg, had de volksverbeelding een „vliegend tapijt" geschapen. Honderd jaar voor de eer ste ruimteraket schreef Jules Verne romans over vluchten tussen de plane ten. Zoals Joeri Gagarin reeds zei, is de Russische geleerde Constantin Eduar dowitsj Tsiolkowski in de gehele we reld erkend als „de vader" van de huidige ruimtevaart. Nog tijdens zijn leven werd actief met de raketbouw begonnen. In Rusland door F. Tsander, in Duitsland door H. Oberth en M. Val- Voordat de kosmonaut aan zijn tocht door de ruimte begint ontvangt hij nog enkele behartenswaardige instructies. Vandaag publiceren wij het tweede en laatste artikel uit Rus sische journalistieke bron, dat „DE RUIMTEVAART" tot onderwerp heeft. In ons vorige „ERBIJ" werd een Russische zienswijze over „TOE RISME" ten beste gegeven. Bijgaand artikel over de ruimtevaart behoeft nauwelijks enige toelichting, behalve de zeer algemene dat het ontsproten is aan een officieel „denkpatroon" en derhalve gelezen moet worden met enig begrip voor de nationaal-communistische denkwijze. Het is deze denkwijze die vooral in dit artikel hier en daar duidelijk om de hoek komt kijken met symptomen van de ideologisch opgevijzel de nationale trots. Het valt niet te ontkennen dat ten aanzien van de ruimtevaart in de wereld het nationale prestige een belangrijke rol speelt, maar het is wel duidelijk dat men in de Sovjet-Unie daar ook ideologische munt uit denkt te slaan. Dat maakt echter het artikel niet minder interessant als authentieke uiting. HOOFDREDACTIE wetenschap overbracht, waren de Sov- jet-geleerden, -ingenieurs en -construc teurs de eersten die de kosmonautica overbrachten van de theorie naar de praktijk. Op het ogenblik verkennen wij het heelal. En als wij van de voor uitzichten willen spreken, dan werkt zelfs een vluchtige en zeer approxima tieve opsomming van hetgeen te doen staat sterk op de verbeelding. Er moe ten middelen worden gevonden ter be scherming tegen de dodelijke zonne straling, de meteoorregens en vele an dere verschijnselen die de ruimte om de zon en de planeten tegen het bin nendringen van de mens „bescher men". Er moeten ruimteschepen ge maakt worden voor langjarige reizen naar de planeten van het zonnestelsel. Deze schepen moeten niet alleen van middelen voor het onderhouden van de verbinding over super-verre afstanden en van navigatiemiddelen, waarmee men zich in het wereldruim zal kun- liet, in de V. S. door R. H. Goddard. Maar Tsiolkowski was de auteur van ideeën, die hij als principieel uitvoer bare wetenschappelijke opgaven uit werkte. Hier een korte opsomming er van. Tsiolkowski stelde voor dat, als de eerste stap voor het ontsluiten van de interplanetaire ruimte, een kunstmati ge aardsatelliet zou worden gemaakt dat is gedaan. Hij stelde een raket met vloeiba re brandstof voor en bewees theore tisch de mogelijkheid van het berei ken van kosmische vliegsnelheden ook dat is tot stand gebracht. Hij opperde het idee van samen gestelde raketten voor het bereiken van die snelheden dit idee is ver wezenlijkt. Hij stelde een raketmotor voor, waarvan de wanden gekoeld zouden worden door de vloeibare brandstof, die naar de verbrandingskamer ge pompt wordt, en waarbij de raket be stuurd wordt met behulp van de mo tor en van roeren, die in de gas- stroom zijn geplaatst. Dat wordt op het ogenblik gedaan. Hij onderzocht de omstandighe den van de vlucht in de omgeving zonder aantrekkingskracht, bepaalde de stijgingshoek van de raket en be studeerde de omstandigheden in de dampkring voor het afremmen bij de daling. Al dat onderzoek is ten grondslag gelegd aan de zich ontwik kelende ruimtevaart. Naturlijk was Tsiolkowski de techni sche mogelijkheden van zijn tijd aan merkelijk vooruit. In zijn tijd waren er geen betrouwbare legeringen, er waren geen brandstoffen, die zijn ideeën uit voerbaar maakten, en er bestond zelfs niet de mogelijkheid om de baan van het schip maar enigszins nauwkeurig te berekenen. Daarom heeft Tsiolkowski geen deel kunnen nemen aan het in me taal belichamen van zijn ideeën in de vorm van spoetniks en ruimteschepen. Terwijl Tsiolkowski de ruimtevaart uit het gebied van de fantasie naar de nen oriënteren, voorzien zijn, maar men moet ook voorraden zuurstof, le vensmiddelen en water voor de beman ning aan boord hebben. Het voorzien in al die middelen is on mogelijk zonder de breedste ontwikke ling van de verschillende wetenschap pen, en wel in de eerste plaats van de cybernetica. De elektronische reken machines en de analysators moeten geperfectioneerd worden en er moet een „zonne-dienst" worden georganiseerd, dat wil zeggen een serie automatische spoetniks die om de zon cirkelen voor het stellen van prognoses over de ver schillende gevaren die van het hemel lichaam, dat ons overdag verlicht, uit gaan. Dit hemellichaam geeft het leven op de aarde, maar in het heelal kan het de bron van ongelukken en van het omkomen van mensen zijn. De kosmi sche biologie ruimtebiologie en de planetologie moeten ontwikkeld wor den. En tot slot moeten er observato ria, kunstmatige planeten en heelalste- den geschapen worden: zij zullen de reizen door het wereldruim vergemak kelijken." „Het Sow jet-systeem voor het ruim te-onderzoek is hetzelfde als elk onder zoekingssysteem in elk laboratorium van een geleerde of in elk experimen teel-wetenschappelijk instituut. Alles wordt planmatig en consequent ge daan. Er worden informaties verza meld en daarna gaat men over tot een experiment. De gegevens van het eer ste experiment worden bestudeerd en daarna wordt een ander experiment voorbereid. Mijn ruimtevlucht vond plaats nadat met prototypen van de Wostok enkele reizen en behouden landingen waren gemaakt. Eerst werden dieren het heel al ingestuurd en het onderzoek naaj- hun toestand na de vlucht gaf een soort vrijbriefje: er kan gevlogen worden! En het was mijn taak niet om met de vluoht in een raket van groot vermo gen de wereld verstomd te doen staan, maar om na uitvoering van de op dracht naar de aarde terug te ke ren en aan allen te vertellen, wat ik gevoeld en wat ik gezien had, waarmee ik de tegen die tijd haast onweerlegba re waarheid „er kan in het heelal ge vlogen worden!" bevestigen moest. Sommige geleerden in het Westen zijn van mening, aldus Joeri Gagarin, dat het ruimte-onderzoek tot iedere prijs versneld moet worden, zelfs door het uitzenden van mensen naar ande re planeten zonder garantie voor hun terugkeer. Natuurlijk zouden er heel wat enthousiastelingen te vinden zijn, die terwille van de wetenschap hun le ven aan dat idee zouden willen geven. De sociale aard van onze samenleving, het wezen en de geest van ons so cialistisch stelsel hebben echter afkeer van avonturisme in de wetenschap. Wij kunnen ons niet veroorloven, dat een experiment wordt ondernomen, zonder dat maximaal voor de veiligheid van de mens is gezorgd. Niemand kan tegen toevallen behoed De eerste vrouw die een vlucht in de ruimte maakte was Valentina Nikola- jewa Teresjkowa. Dit is een foto van de maan, gemaakt door het Russische ruimteschip Luna-9 er- opgevangen door de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland. De eerste ruimteman was Joeri Gaga rin. Hij ging in april 1961 aan boord van de Wostok de ruimte in. worden. In de verschillende fases van het bedwingen van de natuur staan de mens gevaren te wachten. Een testpi loot riskeert ook elk ogenblik zijn le ven. Er is geen waterdichte garantie, dat een van de vele duizenden contac ten in de apparatuur van zo'n inge wikkeld mechanisme als een ruimte schip niet opeens los zal raken. Maar dat behoort, zoals ik reeds zei, tot het gebied van de toevalligheden. Maar bewust ondoordachte stappen zullen wij niet doen. Er zijn op het gebied van het onder zoek van het wereldruim verschillende richtingen. Dat zijn, behalve de be mande vluchten, baanvluchten om de aarde van ruimtelaboratoria en -sta tions en de lancering van inter-plane- taire raketten, die de omstandigheden van vluchten naar verre planeten moe ten verkennen. Maar welke richting voor het ruimte-onderzoek wij ook ne men, het kenmerk ervan is de conse quentheid. Dat is de grondslag van ons systeem." „Ik wil nog het een en ander toevoe gen aan hetgeen Joeri Gagarin gezegd heeft. Een heel sprekend voorbeeld is weer de bestorming van de maan. Eerst werd door een maanraket van de Sowjet-Unie een wimpel op onze wachter gedeponeerd, daarna werd de achterkant van de maan gefotografeerd. Na een aantal experimenten maakte de Luna-9 een zachte landing op het maanoppervlak en zond foto's ervan naar de aarde. Nu heeft de Kosmos-110 zich „genesteld" in de baan van spoet nik om de maan. Tot slot van deze causerie wil ik dan nog proberen mijn mening onder woor den te brengen over de laatst overge bleven vraag. In vele gebieden van de Vervolg op 17 Een verslaggever van APN verzocht de Sovjet kosmonauten Joeri Gagarin en Constantin Feoktis tow om hun mening te zeggen over deze kwesties. In haar verzoek had de hoofdredactie onderstreept, dat in de Westerse pers veel geschreven wordt dat de USSR en de VS op het gebied van het ruimte onderzoek in hoofdzaak strijden om het prestige de eersten te zijn, die het heelal ontsluiten, en zo doende zuiver politieke doeleinden nastreven. Het wordt wetiselijk geacht om ook uit te leggen waar om de Sovjet-Unie er niet naar streeft de vluchten van tevoren met veel lawaai en reclame aan te kon digen. Dit is de Luna-10, die foto s moet maken van het gehele maanoppervlak.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 14