Schitterend spelend Hongaars team bezorgde Brazilië bittere uren rs team uren DAG DER VERRASSINGEN Nieuwenhuyzen naar Haarlem, Pirovano en v.Wooning bij RCH Noord-Korea opmerkelijk op dreef tegen falend Chili Uruguay's coach Viera: „de mooiste finale voor mij is Engeland - Uruguay" De verrassendste uitslag van toernooi om de wereldbeker assendste van toernooi vereldbeker mmmr: De stand in de poules ZONDER PELE IS BRAZILIË BRAZILIË NIET Engels publiek was „Hongaars" ZWITSERS WAREN TAAI Contractspelers van Telstar, EDO RCH, Haarlem ZATERDAG 16 JULI 1966 9 BRAZILIË HONGARIJE Ss Drie Telstar-spelers op valreep vertrokken "fc Geen Pele Thuiswedstrijd Doelpuntenmakers Tevreden In het gips Steeds heftiger "fc Geen stieren 3^% NOORD-KOREA CHILI flUK uu URUGUAY FRANKRIJK ZWITSERLAND SPANJE iW^WWWWWMWWWMMIWWWWW/WWVWAAA/WWWWWWWWWHMWWWWWWWWWI (Van een speciale verslaggever) „Avante Brasil'Het spandoek hing triest in het verlaten Goodisonpark van Liverpool. Geen Braziliaanse supporter had er zich over bekommerd. Het mocht wat: „Vooruit Brazilië". Het scheen in de troosteloze regen een ontluisterd symbool van Brazilië's grootheid. Brazilië werd niet moeizaam verslagen. Brazilië werd veelal overspeeld en slechts aan een zwak mo ment van Kenneth Dagnall was het te danken dat de nederlaag tegen Hon garije tot 31 beperkt bleef. Een glaszuiver doelpunt van Janos Farkas, een kwartier voor het einde gescoord, keurde de Britse toparbiter af wegens buitenspel. Een onbegrijpelijke waarnemingsfout, want de Vasas-voor- waarts had zeker een meter „over" op het moment waarop hij zijn schot loste. f>' UVWWIAAA/VUWVWWWWUWWtAIWWWUWWWVWUVWUVVW Groep A: 1. Uruguay ....2 1 1 0 3 2—1 2. Engeland 1 0 1 0 1 00 3. Mexico 10 10 1 1—1 4. Frankrijk 2 0 111 23 Vandaag speelt Mexico tegen Engeland. Groep B: 1. W.Duitsland 1 1 0 0 2 5—0 2. Argentinië ..1 1 0 0 2 21 3. Spanje 2 1 0 1 2 3—3 4. Zwitserland 2 0 0 2 0 17 Vandaag speelt Argentinië tegen West- Duitsland. Groep C: 1. Portugal 1 1 0 0 2 3—1 2. Hongarije 2 1 0 1 2 44 3. Brazilië 2 1 0 1 2 33 4. Bulgarije 1 0 0 1 0 02 Vandaag speelt Portugal tegen Bul garije. Groep D: 1. Rusland 1 1 0 0 2 3—0 2. Italië 1 1 0 0 2 2—0 3. Chili 2 0 1 1 1 1—3 4. Noord-Korea 2 0 111 14 Vandaag speelt Italië tegen Rusland. De Zwitserse doelman Elsener moet capituleren voor de aanstormend Peiro (Spanje). Vrijdag was de dag der verrassingen in de strijd om de Coupe Jules Rimet. Hongarije, tweede tijdens de wereldtitelstrijd van 1954, betoverde de Braziliaanse voetballers tot gewone stervelingen en er bleef niet veel over van het team dat tweemaal achtereen de titel had gewonnen. Met 31 (11), dezelfde uitslag waar mee de Hongaren twee dagen tevoren van Portugal verloren hadden, kwamen zij bijzonder sterk terug en in Boedapest mag men nu weer hopen tot de laatste vier te komen. In het kamp van de Brazilianen staat men ineens voor het feit dat de Portugezen in het middelpunt van de belangstelling zijn komen te staan, aangezien Hongarije tegen Bulgarije wel eens een bijzonder gemakkelijke tegenstander kan krijgen en de zege aan Braziliaanse of Portugese zijde van het allergrootste belang wordt voor de kwartfinales. Uruguay heeft de leiding veroverd in groep A door een 21 zege over Frankrijk en het staat vrijwel vast dat het de laatste acht heeft bereikt, aangezien Mexico de laatste tegenstander is. Spanje is nog niet afgeslagen. Het won moeizaam doch verdiend van Zwitserland, maar misschien zal voor velen de uitslag 11 tussen Chili en Noord-Korea de grootste verrassing zijn geweest. Uruguay, West-Duits- land, Portugal en Rusland zijn de leiders in de poules. Italië en Rusland de enige teams die nog zonder verliespunt zijn. Heracles en FC Twente ruilden twee spelers. Drost gaat in de nieuwe compe titie voor FC Twente spelen, terwijl Roor- dink naar Heracles komt. Zwolsche Boys heeft midvoor Sietze de Vries van het Utrechtse DOS overgeno men. Daarnaast kocht Zwolsche Boys twee spelers uit het amateurvoetbal: da voorhoedespeler Witzand van Vrooms- hoopse Boys en doelman De Vente van KHC. <>d v *1 NOAD heeft de 28-jarige linksbuiten Hein van Gastel aan DFC verkocht voor 28.000 gulden. Het Rotterdamse Sparta heeft de 21-jarige Willy Vroesch van Ro- da JC gecontracteerd. Verkocht werden Hans Hazebroek aan SW en Prinsen aan Heerenveen. Willem II heeft vijf amateurs aange kocht: B. v. d. Oever (van Heusden), Piet Mettes en A. Wijnen (van Valkens- waard), H. Jeumich (van Panningen) en W. Reijenen. Heracles heeft een groot aantal aanko pen gedaan. Van Saunders SC Colombo werd de 25-jarige Cylonees Sirizena, dia 35 maal in het nationale elftal van Cey lon uitkwam, gekocht. Verder werden ge contracteerd: Ben Morsink en Guus Hoe- venberg (eigen kweek), Henny van Eg- dom (van Elinkwijk), Hans Stapper (van Blauw Wit) en de amateurs Kuyken (van Terloo) en Volmer (van Vosta). Verkocht werden ten slotte Bob Westra (aan Elink wijk) en Sietze Veen (aan GVAV). MUWUVVVI/VVVVVVVWVVWWVVMfWVVVVWWWVVVVVVUV Stil, bijna zwijgzaam hebben de vijf duizend Zuidamerikaanse supporters, die er de dure reis van Rio de Janeiro naar Engeland graag voor over hadden, omdat hun land toch voor de derde maal achter een wereldkampioen zou worden, de wed strijd gevolgd. Hun aanmoedigingen zou den overigens volkomen zinloos zijn ge weest, want het „neutrale" Goodisonpark was in de ban van de Magyaren. De geestdrift van het Hongaarse legioen sloeg over op de tienduizenden op de tri bunes. De regen werd vergeten, de neer- «laande fabriekswalm werd niet meer ge roken, slechts de verrichtingen van de elf dappere Hongaren hadden hun aan dacht. Het Zuidamerikaanse supportersleger scheen het reeds bij voorbaat aan te voe len: zonder Pele was Brazilië geen Bra zilië. Tot tien minuten voor het begin heeft het legioen hoop kunnen koesteren dat de sterspeler van Santos toch in actie zou komen. Toen klonk het vonnis uit de luidsprekers: geen Pele.Tostao zou hem vervangen. Het was een bericht dat eigenlijk alge meen verwacht werd.De blessure aan Pele's rechterknie was weliswaar niet van al te ernstige aard, doch het gevaar dat de verwonding ernstiger zou worden was bijzonder groot. Dokter Hilton Gos ling nam geen risico en adviseerde de op 25-jarige leeftijd al bijna legendarische voetballer uit de ploeg te laten. Het was een begrijpelijk besluit. Zelfs bij een nederlaag hadden de Brazilianen in de derde wedstrijd van volgende week tegen Portugal immers een herkansing. Een verergering van de blessure zou de spe ler voor het gehele verdere toernooi uit schakelen. En coach Vicente Feola en dokter Gosling wisten maar al te goed wat later op de dag ook de ontroostbare fans van de wereldkampioenen zouden begrijpen: zonder Pele bestaat er geen Brazalaans wonderteam Het werd met recht een „thuiswed strijd" voor de Hongaren. Zelden zal het flegmatiek hetende Engelse publiek zich zo hebben laten gaan voor 'n buitenland se ploeg als op deze sombere avond in Liverpool. Het weergaloze doelpunt waar voor Ferenc Bene, met twaalf doelpunten topscorer in het Olympisch toernooi van Tokio, al in de derde minuut zijn ploeg de leiding gaf, was een voorname oorzaak voor de ware Hongaafse stemming op Goodisonpark. Invaller Tostao mocht dan even later gelijkmaken, het kon de sfeer nauwelijks beïnvloeden. Steeds duidelijker werd het in deze aantrekkelijke wedstrijd: Brazilië had weinig kansen op de zege. Slechts een vervolg van het „drama van de doelman" zou Hongarije in grote moeilijkheden kunnen brengen. Maar al was ook reser vegoalie Joseph Gelei die de falende Szentmihaly verving, aanvankelijk verre van betrouwbaar, directe gevolgen had het onzekere optreden van de Ferenc- Varos-doelman toch niet. Wel wordt het de vraag wie coach Lajos Baroti voor de ontmoeting van dinsdag als laatste kee per moet opstellen. Szentmihaly en Gelei imponeerden in het geheel niet en Geczi de derde en laatste kandidaat is uit zuinigheidsoverwegingen in Boedapest gebleven. Hongarije bleef het spel beheersen, wat wel blijkt uit de hoekschopverhouding van Het Noordkoreaanse voetbalteam, een krasse outsider in dit achtste toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zorgde vrijdagavond in Middlesborough voor een kleine sensatie. Chili, geen schim van de Ploeg, die in eigen land in 1962 het brons veroverde, werd volkomen verrast door net snelle en kwikzilverachtige spel van de kleine Aziaten. Weliswaar scoorde Marcos in de 26e minuut uit een penalty keihard langs de Noordkoreaanse goalie, teleurstellen bleven de Chilenen voortdu rend, die met 1-1 genoegen moesten ne men. De grootste kans van de wedstrijd werd door de Chileen Landa in de 65e mi nuut weggegeven toen hij vijf meter voor het Koreaanse doel naast schoot. De sensatie kwam pas in de 88e mi nuut, een sensatie die door de 13.000 de eerste helft, die 13-3 in het voordeel van de Europeanen was. Nadat Janos Farkas een ware droomkans had gemist, Het lijstje van doelpuntenmakers ziet er nu als volgt uit: Artime (Argen tinië), Augusto (Portugal), Becken- bauer (West-Duitsland)Bene (Honga rije), Holler (West-Duitsland), Malo- feev (Rusland) twee doelpunten. Ver volgens Amancio (Spanje), Bani- chewski (Rusland), Barison (Italië), Borja (Mexico), Bourgoing (Frank rijk), Cortes (Uruguay)Farkas (Hon garije), Garrincha (Brazilië), Hausser (Frankrijk)Held (West-Duitsland) Marcos (Chili), Mazzola (Italië), Mes- zoely (Hongarije), Pele (Brazilië), Pir- ri (Spanje), Quentin (Zwitserland) Rocha (Uruguay), Sanchis (Spanje), Seung Zin (Noord-Korea)Torres (Portugal) en Tostao (Brazilië) ieder één doelpunt. Brazilië is verslagen. Bene heeft een doelpunt gemaakt. De Zuidameri kanen lopen verbluft naar het mid den terug. Bij de Hongaren volop vreugde. Tevreden over het bijzonder faire ver loop van de wedstrijden zijn de scheids rechters in dit wereldtoemooi. „Tot dus ver is er geen speler van het veld ver wijderd en wij hopen dat het zo blijft". Slechts twee spelers kregen een waar schuwing. De tijdens de wedstrijd Italië-Chili ern stig geblesseerde Chileense aanvaller Ar mando Tobar zal niet in Engeland, maar bij zijn thuiskomst in Chili worden geope reerd. Voorlopig zal hij in het gips de wedstrijden kunnen bijwonen. toeschouwers in het Ayresome park van Middlesborough met een donderend ge juich werd begroet. Pak Seung Zin, de man die vooral in de tweede helft een groot aandeel heeft gehad in het aanvals- patroon van de Koreanen, schoot na twee mislukte pogingen raak. Met een droog schot van 16 meter afstand zorgde hij voor een grote verrassing in groep D. De Chilenen waren overdonderd. Zij hadden hun tegenstanders onderschat. In plaats van te overheersen speelden zij de bal te langzaam, grepen vaak te laat in, waardoor fouten in de defensie ontston den. Na de rust toen de Noordkoreanen het accent geheel op de aanval legden bleef er van de Chilenen niet veel meer over, vooral omdat de middenveldspelers Prieto en Marcos zich onder druk moes ten terugtrekken. bracht de man uit Boedapest het stadon tot groot enthousiasme door zeventien mi nuten na de rust een voorzet van Bene hard in te schieten: 2-1. Brazilië streed een verloren strijd, dat werd met elke minuut duidelijker. Zelfs de grote hardheid kon de wereldkampioe nen niet meer redden. Het duel riep her inneringen op aan het voetbalgevecht dat beide ploegen in 1954 in Bern leverden in de kwartfinales van het toernooi om de wereldbeker. Kenneth Dagnall hield de wedstrijd echter in de hand, al kon hij niet voorkomen dat de harde attaques blessures ten gevolge hadden. De laatste hoop verdween in het Braziliaanse kamp, toen Altair een strafschop veroorzaakte door Ferenc Bene tegen de grond te wer ken. Meszoely was een te groot vakman om die kans om het treffen definitief te beslissen te missen. Steeds heftiger kwam het „neutrale" publiek in beroering. Elke Hongaarse actie werd geestdriftig gesteund en de 35.000 mensen op de tribunes schenen met overduidelijke blijken van afkeuring de Braziliaanse aanvallen tot staan te willen brengen. Zelfs moest hun landgenoot Kenneth Dagnall er aan geloven toen hij volkomen ten onrechte een treffer van de favoriete ploeg afkeurde. Groot was het enthousias me toen de Hongaar Meszoely, die een sleutelbeenblessure opliep op het veld terugkeerde. Ongekend lang duurde de ovatie die de toeschouwers brachten toen Kenneth Dag nall even later aankondigde dat de strijd nu werkelijk gestreden was. Frankrijk in de wedstrijd tegen Mexico niet verder gekomen dan een uit zichtloos gelijkspel was bijna de ver rassing geworden van het kwartet dat wordt aangeduid als de „groep Londen". Bijna. Want Uruguay, met Engeland ge doodverfd als de twee die uit deze groep de halve finales bereiken, bleef maar juist overeind. Met 2-1 kwamen de Uruguezen net met de hakken over de sloot. Coach Viera was het helemaal niet eens met de strafschop, die scheidsrechter Galba (Tsjechoslowakije) Frankrijk in de eerste helft toekende, toen de Bourgeoing flagrant onderuit werd gehaald. „Het ge beurde meer dan een meter buiten het strafschopgebied", zei de heer Viera, en hij schudde heftig het hoofd: „het was beslist geen strafschop". Meneer Viera heeft hogere aspiraties: „de mooiste fina le die ik me kan voorstellen is die tussen mijn land en Engeland". Het is mogelijk. Maar Uruguay zal dan toch heel anders moeten spelen dan gisteravond tegen de Fransen, die in hoog tempo over het veld van het White City-stadion raasden en er in slaagden de verdediging van de Zuid amerikanen, voor Engeland een onneem bare veste, volledig open te scheuren. Frankrijk had drie spelers vervangen. Het team, dat tegen Mexico zo heftig te leurstelde, kwam als een nieuwe forma tie op de grasmat. Gondet benutte feil loos de strafschop, die de heer Galba Frankrijk toekende in de 16de minuut, maar negen minuten later schoot linksbin nen Rocha Uruguay naast de Fransen (1-1). Er was nauwelijks verschil in kracht tussen beide ploegen, die kenne lijk geen van beide genoegen wilden ne men met een gelijkspel. De gelukkige werd Uruguay, dat in de 34ste minuut door rechtsbuiten Cortes op 2-1 kwam. Toen reeds sloot Uruguay weer zijn verdediging, al bleven nu de gaten waarnaar Engeland zo naarstig had ge zocht. Frankrijk vond deze openingen wel, al kwamen dan ook de aanvallers dat kleine beetje geluk tekort waarvan doelpunten dikwijls afhankelijk zijn. Uru guay kwam een ferme stap nader tot de halve finale: de Fransen kunnen hun kof fers vast gaan pakken voor de reis terug. Tot in de twaalfde minuut van de twee de helft slaagde Zwitserland er in zijn on verwachte 1-0 voorsprong tegen Spanje te handhaven, eerst toen wist de Spaanse verdediger Sanchis na een prachtige solo de gelijkmaker te scoren. De verbaasde Spanjaarden, die in de nu reeds kansloze Zwitsers onverwacht taaie tegenstanders vonden, konden na die gelijkmaker iets opgeluchter ademhalen en rechtsbuiten Amancio zorgde een kwartier voor tijd uiteindelijk voor de verdiende tweede Spaanse treffer (Van onze sportredactie) Op de slotavond van de transferperiode zijn er nog enkele „transacties" tot stand gekomen. Zo vertrokken bij Telstar nog drie spelers: doelman Piet Nieuwenhuy zen, die voor 3.000 overging naar Haar lem, en de spelers Jaap Pirovano en Bert van Wooning, die naar RCH werden ge transfereerd. Behalve Nieuwenhuyzen trok Haarlem ook nog'de achttienjarige linksbuiten Fleur van VVZ (Zaandam) aan. Telstar zag in de laatste uren de komst van Peet Petersen (NAC) afketsen. Petersen gaat voor Volewijckers spelen. De Haagse eerste divisieclub Holland Sport heeft vier nieuwe spelers aangetrok ken: van ADO werden de 20-jarige Van Dullemen en de 25-jarige Theo Verlangen (beiden achterspelers) overgenomen, van SVV werd de 28-jarige back Th. Kleindijk gekocht en van DWS werd de 24-jarige Rob Roosendaal teruggekocht. De Willem Il-er Bartelink zal het ko mend seizoen niet voor PEC, maar voor De Graafschap gaan spelen. Bartelink had nl. al eerder een contract bij de club uit Doetinchem getekend. In de eerste dertig minuten van de wed strijd toonde Spanje zich technisch de be tere ploeg, die het sinds de nederlaag tegen West-Duitsland op zeven plaatsen veranderde Zwitserse team in de ver dediging drukte. Geheel onverwacht na men de Zwitsers in de 31e minuut dank zij Quentin de leiding en de verdedigings grendel bleek de gehele eerste helft voor de weinig overtuigende Spanjaarden, bij wie Suarez en Del Sol wederom niet in grote vorm staken, te sterk. Na de ge lijkmaker van Sanchis in de tweede helft brokkelde de Zwitserse muur echter lang zaam maar zeker af en lukte het de Span jaarden meer ruimte voor het Zwitserse doel te scheppen. (Van onze sportredacteur) De contractspelers van Telstar, EDO, RCH en Haarlem zijn (de nieuw aan geworven krachten zijn vetgedrukt): EDO: Rob Bosdijk, Ton Breeuwer, John Burke, Nico Disselköter, Gerrie Hup Ferrie Koek, Bert de Looze, Peter Maas Henk Oosterbaan, Frits v. d. Putten, Bert Slisser, Hans Spiers, Jos v. Zegge len, Henny v. d. Zon. De namen van v. d. Zon, v. d. Putten, Breeuwer en Koek zijn onder voorbehoud. Ze hebben om diverse redenen nog niet getekend. Haarlem: Dick Alberts, Anton den Boer, Witze Couperus, Jef van Duffelen, Pim Fleur, Arnold van Haaren, Piet Houben, Rob Koster, Piet Kroon, Piet Nieuwen- huizen, Piet Paternotte, Doby Peters, Gerrit Peijs, Jaap Poldervaart, Wim van Polanen, Louis Robert, Jan Smit, Tonny Smit, Beer Wentink, Gerard Worst. Maup Kruyer heeft nog niet ge tekend, omdat hij het contract van 1500 te laag vindt. Bruns heeft even min getekend. Men heeft niets meer van de Duitser vernomen. RCH: Rob Blokker, Henk Cornet, Chris Croes, Jan van Doesselaar, Jan Fransz, Gerard de Goede, Jan Hansen, Jan Ho- nout, Wim de Jong. Piet-Kees Keizer, Aad Koning, Johan Koppen, Ulrich Mas- lo, Chris Meyer, Paul v. d. Meeren, Las- lo Nanai, Jaap Pirovano, Gerard van Weerlee, Bert van Wooning. Hendrik- sen. Koers, Mussche, Euwes en Poerwo hebben nog niet getekend. Schuurman en Zijlstra blijven als amateur bij RCH spelen. Telstar: Gerrie Althof, Henny Althof Fred André, Ko Bakker, David Bielkus, Dick Bond, Kees Boontjes, Kees Bruyn- zeel, Jacq. Cleeren, Ger Clement, Paul van Egmond, Paul Egner, Henk Even- blij, Hans Galis, Kees Glas, Hans v. d. Gevel, Olaf Hendriksen, Leo Hol. Aad Jense, Theo van Kampen, Joop Koop man, Tjeerd Kort, Herman Seegers, Aad van Son, Heinz Stuy, Jan Swinkels, Rob de Vries, Kees Vos, Hassie van Wijk. Carlos en Liptak tekenden noe niet. Middenvoor Enrique Borja uit Mexico is eigenlijk tot het voetbal gekomen nadat hij als stierenvechter had gefaald. Zijn vader, een beroemde matador zei tegen zijn zoon nadat zij enkele keren in de arena geoefend had „ik zie het al, ga jij maar voetballen". Enrique Borja vatte dit letterlijk op en is nu een van de be langrijkste spelers van het Mexicaanse elftal. VOETBAL De Noordkoreanen hebben een onuitblusbaar optimisme. Zij blijven gelover dat zij zich kunnen plaatsen voor de halve finale. Het punt dat ze gister avond tegen Chili behaalden (1-1) was reden om een receptie te geven, die tot diep in de nacht duurde. A

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9