Gedeeltelijke mobilisatie van N oord Vietnamese strijdkrachten Demonstranten verspreid met trucks van leger morris 30°/o korting m m UST Oe Thant waarschuwt Hanoi voor derde wereldoorlog HET WEER r+li Anderhalf jaar voor Belgische ram p-chauf f eu r Gestolen paneeltje van Brouwer onder haringtent teruggevonden Arrestatie in moordzaak Chicago Nieuwe tactiek Amsterdamse politie: Onwilligen met traangas uit auto gejaagd Argentijn voor één duel geschorst Prinses Christina gaat studeren in Groningen Jongens met gestolen auto's plunderden juweliersetalage Filiaalhoudster neergeslagen en beroofd i 155.40 Superslagerij De IJmond mÊÊÊÊÊ Veel bewolking Aan het strand Weigering Hulp gevraagd kostuums met vest min 40% 1 03.60 REGENKLEDING SUEDE - NAPPA JASJES CAMEL - TWEED JASSEN BLANKE HAMLAPPEN ƒ3.18 SUPER-MALSE PARDEBIEFSTUK 1.98 ■m Hit W: ÜÜI Im m mm Het woord is aan Buit f 1600 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 51e JAARGANG NUMMER 216 MAANDAG 18 JULI 196 6 Kantoo-: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije HANOI. SAIGON, NEW YORK (AFP, AP en Reuter). Noord-Viet- nam mobiliseert gedeeltelijk. Het be- vel daartoe is zondag gegeven door de 76-jarige president Ho tsji-Minh. Hij deed dat in een toespraak voor radio- Hanoi. De Noordvietnamese president riep zijn landgenoten op zich gereed te houden voor een totale oorlog tegen de Amerikanen. Hij zei dat zijn land hen zal blijven bestrijden „hoe lang de oorlog ook duurt". Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de regering van Noord-Vietnam gevraagd de gevangen ge nomen Amerikaanse vliegers niet als oor logsmisdadigers te berechten. Hij vreest dat daaruit een derde wereldoorlog zou kunnen ontstaan. In ieder geval zou zulk een proces leiden tot een aanzienlijke intensivering van de oorlog. De Verenigde Staten hebben Hanoi via bepaalde diplomatieke kanalen laten we ten dat een eventuele berechting van de Amerikaanse vliegers „een zeer ernstige situatie zou scheppen". In Washington verheelt men niet dat 'n executie van vliegers de Amerikaanse openbare mening president Johnson zou kunnen doen dwingen tegen N.-Vietnam een volledige vernietigingsoorlog te gaan voeren met alle conventionele wapens waarover het land beschikt. Ho tsji-Minh kondigt mobilisatie af. Senator Russel maakte zich tot tolk van een aantal leden van het Amerikaanse Congres, toen hij zei, dat de „mishande- AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gisteravond een nieuwe tactiek gebruikt tegen demonstranten die zonder toestemming te hebben gevraagd of ge kregen ageerden tegen het Amerikaanse W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Vakantiekinderkrant7 Sport 9-12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand14 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, vooral in het zuidoosten van het land. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Droog en wat meer zon bij een matige noordoostelijke wind. Ook iets war mer: 19 tot 20 graden. Zeewater H graden. Vooruitzichten: Wat meer zomers strandweer doordat een hogedrukge- bied boven Scandinavië met een noord oostelijke wind wat warmere lucht aan voert. ling van Amerikaanse krijgegevangenen door de regering van Noord-Vietnam zal leiden tot het gebruik van machtsmidde len die van uw land een woestenij zullen maken". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft zondag eveneens Hanoi gewaarschuwd. Hij zei te vens dat de landen die deel uitmaken van het Warschaupact „de grootste onvoor zichtigheid zouden begaan, wanneer zij zich in het conflict zouden mengen". Een poging van de Amerikaanse rege ring om Hanoi via de Egyptische regering een nota over de veiligheid van de gevan gen genomen vliegers te sturen, is mis lukt. De Noordvietnamese ambassadeur in Cairo heeft geweigerd de nota aan te nemen. Aan de gedeeltelijke mobilisatie van de Noordvietnamese strijdkrachten zou over leg met China zijn voorafgegaan. De Chinese minister-president, Tsjoe en-Lai, heeft het afgelopen weekeinde de Noord vietnamese ambassadeur in Peking, Tran toe-Binh, ontmoet. Daarna verklaarde Tsjoe dat zijn land de maatregelen van Hanoi steunt en bereid is „tot alle nood zakelijke stappen om Noord-Vietnam te steunen". De leider van de Poolse communisti sche partij, Gomoelka, heeft bekend ge maakt dat veel Polen bereid zijn als vrij willigers naar Vietnam te gaan om er tegen de Amerikanen te vechten. Enkele uren nadat het mobilisatiebevel was afgekondigd, deed het Vietnamese Vaderlandse Front een beroep op alle communistische organisaties in de wereld „vastberadener en doeltreffender tegen de Verenigde Staten te gaan optreden". Ook werd gevraagd om grotere materiële en morele steun voor de Vietcong en Noord-Vietnam. De Amerikaanse onderminister van De fensie, Cyrus Vance, heeft zondag voor de televisie gezegd dat de Noord-Vietna- mezen het afgelopen jaar hun strijdmacht in Zuid-Vietnam ongeveer verdubbeld hebben. Hij schatte het aantal Noord- Vietnamezen dat de grens is overgetrok ken op ongeveer 40.000. optreden in Vietnam. In legertrucks wer den ongeveer driehonderd deelnemers aan de door de actie-groep Vietnam geor ganiseerde stille protestmars naar afgele gen delen van de stad gebracht en daar vrijgelaten. Toen de politiebemanning van een van de legerwagens, waarmee de demonstranten werden weggevoerd, in het westelijk havengebied moeite had de demonstranten uit de auto te krijgen, maakte zij gebruik van traangas. De actie stond onder leiding van de eni ge van de drie „bekwame mannen", die niet met vakantie is, hoofdinspecteur Koppejan. Met een door een groot aan tal manschappen van de gemeentepolitie, rijkspolitie en marechaussee gevormde mobiele eenheid greep hij onmiddellijk in toen de betogers omstreeks half acht van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein vertrokken naar het Ameri kaanse consulaat aan het Museumplein, waar zij een doodkistje voor een Vietna mees kind af wilden geven. De demonstranten, die in de Nieuwe Amstelstraat op het trottoir gingen zitten en weigerden zich te verspreiden, werden snel opgepakt en afgevoerd. Onder hen be vond zich de zanger Boudewijn de Groot. Een oude dame, die mee demonstreerde, werd in verband met de afstand die zij 1 eventueel zou moeten lopen, hoewel zij dit met alle geweld wilde, niet meegeno- j men. De nieuwe verspreidingstaktiek, die in het buitenland reeds lang wordt toegepast bleek geen onverdeeld succes. Verschillen de van de afgevoerde deelnemers aan de stille protestmars kwamen liftend, per bus of per taxi snel weer terug in de binnenstad. Daar verzamelden zij zich omstreeks negen uur op het Museumplein. Een politieafzetting hield hen op een af stand van het Amerikaanse consulaat. Van het plein werden nog een aantal betogers in legerwagens weggevoerd. En kele charges, waarbij het voor de politie voldoende was de wapenstok te laten zien, leidden tot een verdere verspreiding van de demonstranten. Een deel van hen ging tenslotte naar het Vondelpark waar Bou dewijn de Groot optrad. Om ongeveer tien uur was de rust vrijwel geheel weer gekeerd. De actiegroep Vietnam stelt zich op het standpunt dat voor de stille protestmar sen die zij organiseert die van giste ren was de vierde geen vergunning aangevraagd hoeft te worden. Zij meent dat voor ordelijke betogingen die het ver keer niet hinderen geen vergunning nodig is. IksS 16' 98 stappen van de Dam Vijzelgracht 35 Amstelveen Plein 1960 import '^mu'^en Kennemerl. 36 (effen donker OCQ grijs) thans Barteljorisstiaat Haarlem Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 9Amsterdam 500 gram 250 gram N. RES PLEIN 1945 no. 53 Een demonstrant in Amsterdam wordt naar een van de militaire wagens gesleept. Anatole France: Mooie vrouwen hebben het moeilijk; het valt niet mee mooi te zijn zonder kwaad te stichten. BRUSSEL (AFP) De 44-jarige chauf feur die op 25 mei in het Belgische plaats je Asse bij Brussel in beschonken toe stand met zijn vrachtwagen op een groep schoolkinderen inreed, van wie er tien de dood vonden en vier ernstig werden gewond, is zaterdag veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, en een boete van duizend Belgische frank, vijfenzeventig gulden. Bovendien werd hem een rijver bod voor de tijd van twee jaar opgelegd. Ook de proceskosten, 12.000 frank ne genhonderd gulden komen voor zijn rekening. De rechter hield bij zijn uit spraak rekening met de gunstige ante cedenten van de man. De caféhoudster die kort voor het on geluk de chauffeur nog had getapt, hoe wel deze al duidelijk dronken was, is veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk, een boete en slui ting van haar café voor drie maanden. De strafcommissie van de international® voetbalfederatie (FIFA) heeft in haar zit ting maandagmorgen in Londen de Ar gentijnse speler Jorge Albrecht, die in de tweede helft van de zaterdag in Bir mingham voor het wereldkampioenschap voetbal gespeelde wedstrijd Argentinië West-Duitsland door de Joegoslavische scheidsrechter Zecevic van het veld werd gestuurd, een schorsing voor één wed- strij opgelegd. Een rechercheur haalt het gestolen paneeltje van Adriaen Brouwer onder een haringtent vandaan. Prinses Christina zal zich in september laten inschrijven als studente in de peda gogie aan de rijksuniversiteit in Gronin gen. De prinses heeft bij de akademie „De Horst" in Driebergen cursussen ge volgd in sociologie, psychologie, cultuur geschiedenis, wijsbegeerte, creatief spel en beweging, als oriëntering om tot een definitieve keuze te kunnen komen. De prinses heeft nu besloten ter voortzetting van haar studie zich aan de rijksuniversi teit te Groningen voor te bereiden op de middelbare akte pedagogie. Zij zal gaan wonen ten huize van prof. dr. F. A. L. van Os. De Amersfoortse politie zoekt naar drie jongens, die in de nacht van zaterdag op zondag eerst in Breda twee auto's heb ben gestolen en later in Amersfoort bij een juwelier voor 1400 aan horloges en ringen, armbanden en broches uit de eta lage hebben gestolen. Zij hebben de ruit bij de juwelier met een trottoirtegel inge gooid. Even nadat de diefstal gepleegd .was kwam een politieauto de straat inrij den. Toen de jongens de politie zagen ga ven zij vol gas, reden met grote snelheid op de politieauto in en ontkwamen via het trottoir. De auto's zijn zondag in Soester- berg en Hamersveld teruggevonden. De jongens zijn nog spoorloos. DEN HAAG. Na een anoniem tele foontje aan de Haagsche Courant is zon dagavond een kostbaar paneeltje van de schilder Adriaen Brouwer ter waarde van ongeveer f 40.000 dat een dag eer der werd ontvreemd uit het Bredius Mu seum, teruggevonden onder een houten haringtent aan de Wijndaelerweg, df toe gangsweg tot de Camping Ockenburgh, nabij Den Haag. Het schilderstuk was licht beschadigd, er zaten enkele krasjes op. Deze spectaculaire diefstal moet zater dagmiddag om enkele minuten voor vijven de sluitingstijd van het museum aan de Haagse Prinsengracht hebben plaats gehad. De vermoedelijke dader heeft, naar men mag aannemen met het kostbare schilderij verborgen onder zijn overjas, nog even met de concierge van het mu seum staan praten. Tien minuten later zag deze de lege lijst tegen een muur. Een half uur voor sluitingstijd waren er nog drie bezoekers in het museum, twee Duitsers en een Nederlander. De twee Duitsers bekeken nog even het bewuste schilderij en gingen vervolgens naar boven. De Nederlander, een man met een baard, bleef beneden in de galerij waar het schilderij, dat Brouwer in het midden van de 17e eeuw schilderde en dat een herbergscène voorstelt, hing. Tegen sluitingstijd ging de concierge naar boven om de Duitsers te waarschuwen dat het museum dicht ging. Toen moet de man Een filiaalhoudster van een drogisterij in Hoogvliet bij Rotterdam is vanmorgen in de kelder van haar woning neergesla gen en beroofd van een tas met 1600. De vrouw, de 37-jarige mej. T. Oosterhuis, liep een wond aan het achterhoofd op. Als iedere morgen ging mej. Oosterhuis omstreeks half negen naar de achterzijde van haar woning om haar fiets uit de kel der te halen. Terwijl zij in de kelder het slot vah haar fiets stond open te ma ken hoorde zij iemand de trap afkomen. Toen zij opkeek zag ze een jonge man met een nylonkous over het hoofd. Voor de filiaalhoudster iets kon zeggen kreeg ze met een stuk hout een klap op haar hoofd. De vrouw viel op de grond en moest haar tas loslaten. De onbeken de greep de tas, waarin het winkelgeld zat, rende de trap op en maakte zich uit de voeten. De politie heeft de dader nog niet kunnen achterhalen. Volgens mej. Oosterhuis was haar aanvaller 20 a 25 jaar oud. Hij had kortgeknipt haar en was gekleed in een lichte regenjas. Telefoon 8166 DAMESKAPSALON met de baard zijn slag hebben geslagen. Omdat hij nog even met de concierge had staan praten kon de politie direct be schikken over een vrij nauwkeurig sig nalement. Zondagavond kwam bij de Haagsche Courant een anoniem telefoontje binnen: een man met een lichte, beschaafde stem deelde mee, dat het gestolen schilderij onder een haringkraam nabij de Camping Ockenburgh lag. „Nou u vindt het wel. zei hij, waarna de verbinding werd ver broken. Korte tijd later werd het kostbar® paneel inderdaad aangetroffen op de aan gegeven plaats. De politie speurt inmid dels verder naar de dader. Het telefoon tje kwam kort na het televisiejournaal waarin een afbeelding van het ontvreem de schilderij werd getoond en het sig nalement werd vermeld, binnen. Richard A. Speck CHICAGO (AFP, AP en Reuter) De vermoedelijke moordenaar van de acht verpleegsters uit Chicago is gearresteerd. Het is de 25-jarige ongeschoolde arbeider Richard A. Speck. In een armelijk hotel in de stad probeerde hij zelfmoord te ple gen. Men vond hem bewusteloos en hevig bloedend in zijn kamer. De politie bracht hem naar een ziekenhuis. De arts die hem hielp ontdekte dat de patiënt die hij onder handen, had, de man was die verdacht werd van de moord op de verpleegsters. Toen dr. Leroy Smith de bloedende ar men van de man schoonmaakte, zag hij de getatoeërde woorden: „born to raise heil" (geboren om chaos te maken). Dr. Smith vroeg: „heet jij Speek?" „ja, zo heet ik", antwoordde de man. Oe tatoeëring behoorde tot het versprei de signalement van Speek. Er zijn 32 vingerafdrukken van hem gevonden in de woning waar de meisjes werden ver moord. De wonden van-Speek werden gehecht. Hij werd een paar uur later van het zie kenhuis overgebracht naar het hospitaal, dat bij de stadgevangenis hoort. Speek werd al gezocht, verdacht van moord op een barmeisje. Hij is al twee maal tot gevangenisstraffen veroordeeld, eenmaal voor het bedreigen van een vrouw met een slagersmes.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1