Onzekerheid beheerst het Braziliaanse spelerskamp voor duel tegen Portugal ft Protest KNSB over toewijzen organisatie EK en WK in 1968 S Spanjaard Enrice Molina temperamentvol verliezer Jaarinkomen van Pele wordt geschat op 500.000 gulden Hollanders onbetwist op weg naar overwinning op Friezen SU pnsm EXTRA PREMIE Remise van Donner in het Piatigorski- schaaktoernooi Jo de Roo rapste op „Adelaarsbaan" Zuid-Afrika uit Daviscupstrijd Mmtm: Pittige show op eerste dag van 't Melkhuisje- toernooi Plaatsing Goede kansen voor stal Wagenaar op Duindigt Vierdaagse van Apeldoorn gestart DINSDAG 19 JULI 1966 11 Woorden Hard Waarschuwingen Stoere trainers wam Nog steeds Groot nadeel De zenuwenoorlog in het Brazi liaanse kamp heeft vandaag een hoogtepunt bereikt. Bij de samenstel ling van het team voor de wedstrijd van vanavond tegen Portugal hebben zich twee partijen geformeerd. De ene groep is voor de jonge spelers als Edu, Figelis, Brito en Parana, de an deren willen de „oudjes" in ere hou den. Zelfs de veelbewierookte leider Feola zwenkte als een roerloos schip op de golven. De ploeg die hij gister morgen bekend gaf, herriep hy 's avonds weer. Hy zei zelfs: „Het kan nog wel honderd maal veranderen. Pas vijf minuten voor het eerste fluit signaal zijn we helemaal zeker". Dan ook pas zal dr. Gossling, de arts van de ploeg kunnen beslissen of doelman nummer één: Gylmar Santos spelen kan, of dat de bijzonder zenuw achtige Manga gedwongen zal moeten worden, de plaats onder de lat in te nemen. Gylmars gezwollen knie was maandag al een heel stuk beter en de 36-jarige „dubbele kampioen" ver klaarde vol vertrouwen: „Ik geloof dat het wel weer zal gaan". Ook wan neer de verjongingstendens zich door zet, zal de gemiddelde leeftijd van het Braziliaanse team slechts weinig om laag gaan: van 27 naar 25 jaar. Vete ranen als de strateeg in de verdedi ging van 1958 Orlando Pecanha, zijd ook in dat geval er nog bij. Garrincha, Dj alma Santos en Bellini echter lopen de kans te worden uitgerangeerd. Het gaat om de volgende mogelijkheden: Gylmar (Manga), Fidelis (Dj alma Santos), Brito (Bellini), Orlando (Al tair) Paulo, Henrique-Gerson (Denil- son), Lima-Jair (Garrincha), Silva, Pele en Parana (Edu). In Wilmslow, het trainingskamp van de Portugezen, heerste een opgewekte stem ming. De beide overwinningen op Honga rije en Bulgarije hebben trainer Otto Gloria en zijn spelers veel zelfvertrouwen gegeven. „Met vier punten en 6-1 aan doelcijfers hebben wij een prachtige uit gangspositie voor het beslissende duel te gen de wereldkampioenen in Liverpool", verklaarde de steeds zeer vriendelijke Gloria. „We zijn vermetel genoeg om ook tegen Brazilië óp de aanval te spelen. Wie wil niet van een wereldkampioen winnen? Aan tydrekken zullen we ons itellig niet bezondigen". Gloria maakte reeds maandag de ver moedelijke opstelling van Portugal voor de ontmoeting tegen Brazilië bekend. Hij wil het elftal dat met 3-0 van Bulgarije Om de strijdlust nog wat aan te moe digen krijgen de Portugese spelers als zij van Brazilië winnen een extra-premie van 2500. De helft daarvan is voor de overwinning op zich de andere helft voor het bereiken van de kwartfinales. De Por tugezen hebben reeds tweemaal 1250 kunnen innen voor hun overwinningen op Hongarije en Bulgarije. De Argentijnse journalist Osvaldo Ar- dizzone heeft het record in het perscen trum bij deze wereldkampioenschappen voetbal gebroken. Hij had een verhaal van precies 20.246 woorden voor zijn week blad in Buenos Aires. Het telexen naar Zuid-Amerika duurde vijf uur en veertig minuten. Met de foto's die hij in zijn blad opneemt, vult de heer Ardizzone tweeëndertig pagina's. Het overseinen van zijn verhalen kostte het blad onge veer 3400.-. Drie Hongaarse spelers, Farkas, Meszo- ly en Sovari, die een kwartier te laat ver schenen op een bespreking van coach Lajos Baroti met de gehele ploeg, kregen hiervoor door Baroti een geldboete van 200 gulden opgelegd. „Wanneer wij ons doel: een plaats in de kwartfinales, wil len bereiken, dan moeten allen zich hier voor opofferen. Daarom kan ik geen uit zondering maken en moet hard zijn", al dus Baroti, die goede hoop heeft, dat zijn ploeg zal slagen. De drie gestraften had den na een autotocht met twee in Enge land wonende Hongaarse artiesten de tijd vergeten. Middenvoor Florian Albert daarentegen boekte winst. In het casino van Southport won Albert bijna honderd gulden. Baroti had de spelers toestem ming gegeven zich aan de roulette te verpozen. De strafcommissie bevestigde de waar schuwingen, die de scheidsrechters heb ben gegeven aan de volgende acht spe lers: Denilson (Brazilië), Kolev (Bulga rije), Murtaz Khurtsilava (Rusland), Si mon (Frankrijk), Beckenbauer (West- Duitsland), Eusebio (Portugal), Dermen- djiev (Bulgarije) en Sabo (Rusland). Bij herhaling zullen zwaardere sancties tegen hen genomen worden. De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Piatigorski beker in San ta Monica, Californië, remise gespeeld met de Duitser Unzicker. Wereldkam pioen Petrosjan (Rusl.) maakte remise met zijn landgenoot Spassky. De overige uitslagen waren: Reshevsky (Ver. St.)Fischer (V.S.) remise; Portisch (Hongarije)Najdorf (Arg.) remise; Ivkov (Joegosl.)-Larsen (Den.) afgebr. won op 2 plaatsen veranderen. Voor de op jaren gekomen Germano zal weer Baptis- ta en voor Festa de verdediger Morais worden opgesteld. Het team luidt: Perei- ra, Morais, Baptista, Lucas, Conceicao, Graca, Coluna, Augusto, Eusebio, Torres en Simoes. In groep 1 hebben de Mexicanen de ge ringste kansen. Zelfs een zege in de ont moeting van vandaag tegen Uruguay be hoeft niet tot gevolg te hebben dat de „urus" hun Mexicaanse tegenstanders voortijdig op de terugvlucht over de At lantische Oceaan moeten volgen. Alleen de Russen bereidden zich maandag in al le rust voor op de voortzetting van hun verblijf in Engeland. Zelfs een nederlaag in de laatste wedstrijd tegen Chili op woensdag in Sunderland kan hun intrede in de kwartfinales niet meer in gevaar brengen. De overige ploegen verborgen hun on zekerheid achter stoere beweringen. De Engelse trainer Alf Ramsey verkondigde waar nodig, dat niemand de Engelsen de beker zal kunnen ontnemen. De Duitse trainer Helmut Schön probeerde maandag zijn geknakte spelers bij te brengen, dat hun doelpuntloze gelijkspel tegen Argen tinië nog geen reden is „om van de on dergang van de wereld te spreken". De Spaanse trainer Jose Villalonga rekende op dezelfde dag niet zonder optimisme de verzamelde journalisten voor, dat zijn ploeg door een zege op Duitsland woens dag in Birmingham een ronde verder kan komen. Alleen de Italianen zijn voorzich tiger geworden. Hun trainer Edmundo Fabbri zal de opstelling van het team voor de ontmoeting tegen Noord Korea pas kort voor de wedstrijd bekendmaken. Er is echter reden om aan te nemen dat Rivera, die afwezig was bij de ontmoe ting met Rusland, zal meespelen. „Wij verslaan dinsdag Italië" kondigde echter gisteren de trainer van de Noordkoreanen aan en na de 1-1 van zijn ploeg tegen Chili en de nederlaag van de Italianen tegen Rusland, is het spottend gelach van de experts over deze zelfbewuste prog nose niet vrij van onzekerheid. De Zwit sers waren terughoudender: „een punt tegen Argentinië" verklaarde dr. Foni maandag, „dat zou een goede afsluiting zijn". De Westduitse voetbalploeg heeft zich al aardig aan de Engelse leef wijze weten aan te passen. Op de foto v.l.n.r. Schulz, Schnellinger, Briills en Tilkowski geheel in En gelse stijl. Waarom in 1968 weer Gotenburg en niet Nederland. Dat is de strekking van een protestbrief van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond aan de Interna tional Skating Union over het toewijzen van de organisatie van de wereld- en Euro pese kampioenschappen hardrijden in 1968. Kopieën van deze brief zijn tevens ver zonden aan de bestuursleden van de ISU, de leden van de commissies en de bij de internationale schaatsunie aangesloten bonden. In de brief wordt erop gewezen, dat van 1961 tot en met 1968 Gotenburg drie we reldkampioenschappen kreeg (1961, 1966 en 1968), alsmede twee Europese kampioen schappen (1963 en 1965). Ook Oslo kreeg in deze periode vijf internationale kam pioenschappen, t.w. de wereldkampioen schappen in 1965 en 1967 en de Europese kampioenschappen in 1962, 1964 en 1968. Daar tegenover staat één internationaal kampioenschap in Nederland: de Europese titelstrijd in 1966 te Deventer. De KNSB drukt in de brief zijn teleurstelling uit over het feit, dat wederom Gotenburg in 1968 de wereldkampioenschappen zal orga niseren, ofschoon hier bij de laatste kam pioenschappen lang niet alles klopte herinnerd wordt aan de fouten van de chef-tijdwaarnemer en de toestand van het ijs terwijl daarentegen de organisatie in Deventer perfect was en Nederland met Kees Verkerk en Ard Schenk aan de top van de wereld staat. „Dat Nederland voor 1968 wederom voor een internationaal kampioenschap is gepasseerd, sterkt ons in de gedachte, dat wij door de ISU als een onderontwikkeld schaatsland worden beschouwd", aldus de briefschrijvers, voorzitter H. Wesselo en secretaris H. Roos, die graag van de in ternationale schaatsleiders willen weten, waarom de Nederlandse kandidatuur voor de organisatie van de wereldkampioen schappen in 1968 is verworpen ten gunste van Gotenburg. De Tour de France-ploeg van Kees Pellenaars viel maandagavond op de Gooise wielerbaan „De Adelaar" in Hil versum een kleine huldiging ten deel. Ploegbaas Pellenaars en zijn favoriete finisher Gerben Karstens waren daarbij niet aanwezig. Karstens was contrac tueel gebonden aan een criterium in Denderleeuw (België) en heeft dat ook gewonnen. Van het eigenlijke wedstrijdprogram ma, zaterdag reeds afgelast, konden slechts enkele nummers afgewerkt wor den, omdat de regen opnieuw als spel breker optrad. Een race voor de Tour renners over dertig ronden werd met een volle ronde voorsprong gewonnen door Jo de Roo. De streekrijder Geurt Pos verving in dit treffen de afwezige Kar stens. De uitslag was: 1. J. de Roo in 8 min. en 12 sec.; 2. B. Maliepaard, 3. H. Nij- dam, 4. K. Haast, 5. J. v.d. Vleuten, 6. R. Wouters, 7. L. van Dongen, 8. H. Zil verberg, 9. H. Harings, 10. G. Pos. De Gerben Karstens heeft maandag in Den derleeuw een criterium over 80 km. ge wonnen. De uitslag was: 1. Karstens (Ned.) 1.54.00, 2. op 30 seconden Van Co- ningsloo (Belg), 3. Seis (Belg.), 4. Planc- kaert (Belg 5. Gimondi (It.). West-Duitsland heeft zich gisteren door een 3-2 zege op Zuid-Afrika geplaatst als de vertegenwoordiger van de Europese zone groep B in het interzonale tennistoer nooi van de Davis Cup. Dit vrij onver wachte resultaat kon hoofdzakelijk wor den geboekt door de viersetsoverwinning van Wilhelm Bungert zaterdag in de ope ningswedstrijd tegen Cliff Drysdale. Bun gert stelde maandag de zege veilig door in de voorlaatste partij met 12-10, 6-2, 6-3 te winnen van Keith Diepraam. Het af sluitende, maar onbelangrijk geworden enkelspel tussen Ingo Buding en Cliff Drysdale werd met 6-4, 7-9, 7-5, 6-0 ge wonnen door de Zuidafrikaan. (Van onze..correspondent Enrice Molina is een aanwinst voor de tenniswereld. De 19-jarige Span jaard mag dan niet van het kaliber zijn van zijn befaamde landgenoot Santana of zelfs maar van Neder lands tweede keus Just Barth, hij is een temperamentvol figuur, die van zyn partij een pittige show maakt. Hoofdschuddend, handenwringend, knielend, de armen hoog ten hemel en zijn ongetwijfeld goede moeder oproepend („mama mia") geeft hij uiting aan zijn ontzetting bij de mis slagen. Bij zijn pogingen, ver ge slagen ballen te bereiken, tuimelde De plaatsing voor Hilversum luidt: Herenenkelspel: 1. Hewitt (Austr.), 2. Okker (Ned.), 3. Lall (India), 4. Bar nes (Braz.), 5. Zuleta (Ec.), 6. Maud (Z.A.), 7. Ishiguro (Japan), 8. Olvera (Ec.). Damesenkelspel: 1. Annette van Zijl (Z.A.), 2. Trudy Groenman (Ned.), 3. Gail Sherriff (Austr.), 4. Pat Walkden (Rhod.), 5. Jill Blakman (Austr.), 6. Kathy Harter (V.S.), 7. Betty Stöve (Ned.), 8. Janine Lieffrig (Fr.). Pele, de Braziliaanse wonder-voet- baller, was tien jaar geleden nog een doodarme schoenmakersleerling. Thans is Pele miljonair, zelfs multi miljonair. Deze miljoenen heeft hij, binnen vijf jaar tijd, bijeengetrapt met voetballen. Pele een bijnaam, die „wonder" betekent en hem vroeger gegeven door straatvriendjes weet zelf niet precies hoe rijk hij is. Zijn huidige jaarinkomen kan worden ge schat op minstens 500.000 gulden. Het interesseert Edson Arantes do Nasci- mento (zijn eigenlijke naam) niet zo bijster, want hij is niet in de eerste plaats gaan voetballen met het oog merk om rijk te worden. Pele, die vroeger door zijn ouders Dico werd genoemd, is ondanks het vele geld, dat hem thans, niet alleen meer vanwege de voetballerij, van alle kanten toestroomt, een beschei den, verstandige jongeman gebleven. De „zwarte parel", die in oktober 26 wordt, is een man van karakter, an ders zou hij het, ondanks zijn grote talent, waarschijnlijk ook nooit zo ver hebben geschopt. Sterallures zijn hem nog altijd vreemd. Hij onderwerpt zich bij voorbeeld als een vanzelfsprekend heid aan elke training en doet alle oefeningen die trainer Feola hem op draagt, ijverig mee, ook al is hij het niet altijd met hem eens. Pele weet en waarschijnlijk beter dan ooit nu hij zo fabelachtig rijk is, dat zelf discipline een eerste vereiste is. Het is duidelijk dat hij om het geld geen bal meer zou behoeven te trap pen, maar het voetbalspel heeft nog steeds zijn grote liefde. Het is voor hem ook. altijd spel gebleven. Pele maakt, evenals de meeste Braziliaan se spelers, altijd een ontspannen in druk, ook voor de belangrijkste wed strijden. Waarschijnlijk een van de geheimen van het Braziliaanse spel, dat speels, soms kwajongensachtig en simpel lijkt. Pele kan 'tijdens een wedstrijd een hele tijd niet noemenswaardig opval len, maar dan plotseling explodeert hij. In een flits is hij dan weg en nau welijks meer te stoppen. In de eerste wedstrijd van dit wereldkampioen schap, tegen Bulgarije heeft men dat kunnen zien bij het eerste doelpunt. Het was „slechts" een vrije schop, die Pele nam, maar het „muurtje" spelers, en de doelman hebben de bal, die als een raket van zijn voet kwam, nauwelijks kunnen zien. Zelfs het standbeen van Pele raakte maar even de grond, hetgeen trouwens een aan zijn opvallende eigenschappen is. Bij het nemen van deze vrije schop heeft men ook goed kunnen waarne men, dat Pele op „ouderwetse" en te genwoordig nogal versmade wijze „pun tert", d.w.z. de bal rechtstreeks met de punt van de schoen raakt. Pele is echter en natuurlijk terecht als hij dat zegt van mening, dat men op deze wijze niet alleen zeer hard kan schieten, maar dat de doelverdedigers dan ook de lijn van het schot moeilijk kunnen berekenen. Eén groot nadeel vindt Pele aan het voetballen verbonden, vooral als ster, namelijk het vele reizen en trekken en de grote belangstelling voor zijn per soon. Speciaal nu hij in het begin van dit jaar is getrouwd met het onder wijzeresje Rosemary dos Reis Cholby verfoeit hij het lange van huis zijn. Hij houdt van zijn land, van het strand en de Braziliaanse zon en het ligt dan ook niet voor de hand, dat Pele ooit voor een club buiten Brazilië zal gaan spelen. Er zijn zoals be kend reeds astronomische bedra gen voor hem geboden. Vorige week nog door de Italiaanse club Inter, maar Pele heeft geld genoeg om zijn hele leven verder te kunnen rentenie ren, hoewel hij dit niet zal doen. Bo vendien vindt Pele, dat hij te veel xeeft te danken aan zijn club F.C. San tos, om deze ooit de rug toe te keren. hij gisteren op de eerste dag van het Melkhuisje-toernooi in Hilversum tegen het muurtje en slipte kort daar na nogeens languit. Molina verloor zijn partij en tochhy was de sen satie. De eerste dag van het Melkhuisje-toer nooi, de befaamde internationale kam pioenschappen van Nederland, was de dag waarop het kaf van (iet koren wordt gescheiden. Dat gebeurde dan ook gisteren zonder pardon. Slechts, een enkele ver rassing mocht worden genoteerd. Piet van Eysden, de afgelopen maanden dui delijk in tenniskrachten afnemend, rolde nu ook van het Hilversumse voetstuk. Voor eigen publiek zag hij geen kans de Italiaan Bartoni af te houden van de tweede ronde. In de tweede set (de eer ste ging voor hem met 6-3 verloren) kwam de Hilversummer met 5-2 voor. Hij werd niettemin naar een 6-3, 7-5 ne derlaag gespeeld. Ook Peter Scholz, even eens in vertrouwde omgeving, liet kansen voorbijgaan. Hij presteerde het tegen de BolSdaan Gorostiaga bij de stand 5-3 viermaal op matchpoint te komen. Peter Scholtz verloor desondanks: 1-6, 7-5, 6-4. Twintig Nederlanders kwamen deze mid dag in de heren-singles op de baan en 16 van hen bereikten de volgende ronde niet. Winnaars werden Fleury, Barth, Soeters en Van Gelder. Ookker, Hajer, Trapen- berg en Landwehr komen vandaag aan bod. De uitslagen van de eerste dag: Heren-enkelspel: Gorostiaga (Bol.) Scholtz (Ned.) 1-6, 7-5, 6-4, Russell (Jam.) Kaplan (Rhod.) 6-2, 6-1, Khodai (Iran) Ehrlich (Ned.) 6-3, 6-4, Fleury (Ned.) Bautista (Thailand) 6-1, 6-1, Menella (It.) Haks (Ned.) 6-4, 6-4, Venkatesan (In dia)Hartoch (Ned.) 6-1, 6-3, Bartoli (It.)Van Eysden (Ned.) 6-3, 7-5, Zuleta (Ec.)— De Kort (Ned.) 4-6, 6-2, 6-4, Wate- nabe (Japan)Lansdorp (Ned.) 6-1, 6-4, Van Gelder (Ned.)Soetarjo (Ind.) 6-3, 0-6, 6-4, Akbari (Iran)Grammatica (Thailand) 6-3, 6-2, Castigliano (It.) Kasten (Ned.) 6-1, 6-4, Barth (Ned.)Mo lina (Sp.) 6-0, 6-8, 6-3, Tym (VS)— Dwarshuis (Ned.) 6-1, 2-6, 9-7, Crealy (Austr.)Knol (Ned.) 6-1, 6-2, Soeters (Ned.)—Gilardelli (It.) 6-3, 2-6, 6-3, Bra vo (Ch.)Trapenberg (Cur.) 6-4, 6-2, Soe Ho (Ind.)A. van Slooten (Ned.) 4-6, 6-0, 6-4, Krog (Z.-A.)B. van Slooten (Ned.) 6-3, 4-6, 6-0, Hoogs (VS)Van de Weg (Ned.) 7-5, 6-3, Higgins (Austr.)Weyer- man (Ned.) 1-6, 6-4, 6-0. Dames-enkelspel, eerste ronde: Annet te van Zijl (Z.-A.)Koosje de Jong (Ned. 6-1, 6-1, Jill Blackman (Austr.)Judith Salome (Ned.) 6-1, 6-3, Ada Bakker (Ned.) —Alice Tym (V.-S.) 4-6, 6-2, 6-4), Gail Sherriff (Austr.-)R. Palacios (Col.) 7-5, 6-1, Pat Walkden (Rhod.)—Liem (Ind.) 6-4, 1-6, 6-1, J. Wilkinson (Z.-A.)Henny Horn-van Rijn (Ned.) 6-3, 6-1. „Mama mia", riep de Spaanse ten nisser Molina, toen hij in de laatste set van de wedstrijd tegen de Neder lander Barth voor de internationale tenniskampioenschappen te Hilver sum weer werd gepasseerd. De Spanjaard verloor met 61, 26 en 6—3. (Van onze paardensportmedewerker) Met honderd dravers op de dinsdagavond meeting op Hilversum is er weer keuze vol doende. Hoofdnummer is de Grote Prijs voor 6-jarigen, waarin de top van deze generatie op volle sterkte is vertegenwoordigd. Stal Wage naar heeft hierin met Bruno en Benno Kitty de beste papieren. HILVERSUM, dinsdag 19 juli, 6.30 uur: 1. Fakkeling-prijs, le afd. 1. Flossie, 2. Fletcher D, 3. Freya Hollandia, Outsider: Fama R.. 2.Witte Raaf-prijs: 1. Ethel Volann, 2. Erro II, 3. Eline Vere. Outsider: Emprit S. 3. Fakkeling-prijs, 2e afd. 1. Fan Pom B, 3. Furie O, 3. Futore R. Outsider: Frieda O. 4. Grote Prijs der 6-jarigen: 1. Bruno, 2. Bravour S, 3. Bento Kitty. Outsider: Blauwe Reiger S. 5. Valk-prUs: 1. Aristo Scotch, 2. Zus Hanover, 3. Art Erebus. Outsider: Anna Scotch. 6. Panegaai-prijs, le afd. 1. Duinpieper S, 2, Adonis Silk B, 3. Eiko T. Outsider: Bea. 7. Papegaaiprijs, 2e afd. 1. Beautiful Star, 2, Crisante, 3. Dochter van Our Bonni. Outsideri Bram Williams. Ten einde de concurrentie van de wereldkam pioenschappen het hoofd te kunnen bieden is de aanvang van de woensdagmiddagmeeting op de renbaan Duindigt enige uren vervroegd en vastge.teld op 2.30 uur. DUINDIGT, woensdag 20 juli, 2.30 uur. Draverijen: 1. Don Carlos-prijs: I. Elvera, 2. Dione G, 3. Da- nelle H. Outsider: El Mac. 2. Prinsen-prijs: 1. Allouez II, 2. Dirk de V, 3. Chic Spencer. Outsider: Charles H. 3. Don Quichotte-prijs: 1. Dolf, 2. Donna Han- na, 3. Donna Silk B. Outsider: Cokkie van 's-Gravenhof. 5. Keizer-prijs: 1. Diogen. 2. Xenophon Scott, 3. Allegonda's Juweel. Outsider: Cyrano Silk. 6. Don Juan-prijs: 1. Carla, 2. Checkmate, 3. Dumas Z. Outsider: Bellamia. 9. Czarina-prijs: 1. Felix, 2. Flying Hollandia. 3. Fdying Miss. Outsider: Ferdinand Mac. 8. Paleis-prijs: 1. Aristo Scotch, 2. Zilo, 2. Zilvervos. Outsider: Anastasia Hanover. 10. Czaar-prijs: 1. Browny H, 2. CH van Rood en Noot, 3. Coma M. Outsider: Alpenraaf S. Na afloop van een défilé op het markt plein heeft jhr. J. J. G. Alting van Geu- sau, de voorzitter van de Nederlandse Wande] Sport Bond maandagavond de dertiende Vierdaagse van Apeldoorn offi cieel geopend. Het is voor de eerste maal dat dit evenement, wat de data be treft, niet samenvalt met de Vierdaagse van Nijmegen. In totaal hebben 1371 wandelaars voor de Apeldoomse vierdaag se ingeschreven. Zij zijn afkomstig uit negen landen. Vanmorgen vertrokken de deelnemers voor de eerste dag naar de noordoostelijke Veluwe-rand. De tochten over 30, 40 en 50 kilometer gaan naar Vaassen, Epe en Ernst, terwijl voor een deel het kroondomein in de route is opge nomen. De bijna 700 deelnemers aan de 46e Kaagweek zijn ook op de tweede wed strijddag onder ideale weersomstandig heden van start gegaan. Zowel in de och tend- als in de middaguren werden zei lers en organisatoren begunstigd door een ideale zeilwind. Ondanks het vlotte ver loop was er veel vertraging in de afwer king van het programma. Veel protesten bezorgden het duidelijk onderbezette team van Kaag-officials handenvol werk. Daarom werd het pas laat in de avond vóór de officiële uitslagen werden opge prikt. Maandag leek het er een moment op dat Alberda met een schitterende eerste plaats de eer van Friesland hoog zou zou houden. Vrijwel de hele wedstrijd zeilde hij op kop, maar in één van de laatste rakken zette de Hollander Bouw van Wijk zijn Friese rivaal aan de grond en slaagde hij erin de eerste plaats over te nemen. Ook de derde, vierde en vijfde plaats waren voor de Hollanders, die hierdoor dezelfde score boekten als zon dag en nu in totaal 66.2 punt hebben te gen Friesland 44. Een voorsprong die moeilijk zal zijn in te halen. In de Val kenklasse ging de overwinning opnieuw naar Rolf v. d. Baumen. De tweede plaats was voor Piet van Buren en de derde voor De Wilde. Deze werd later echter door de protestcommissie, waarin ook Rolf v.d. Baumen zitting heeft, uit gesloten wegens zijn bakboord-stuurboord protest met een schakel. Bij de Regenbo gen ging de eerste overwinning in de in dividuele Regenboogwedstrijd naar de Rotterdammer John Hofland, die het duel met de Fries Hannes Alberda schitterend in zijn voordeel besliste.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11