Schiphol vertrokken Daggeld op recordpeil lu ST HET WEER Amerikaanse ruimtevaarders vestigen nieuw hoogterecord Young en Collins waren op 762 kilometer van de aarde doorregen varkenslapjes* neem ze nu! Vluchtplan IJmuidense visserijrederij ontslaat zestig man Houston waakt over de Gemini-10 Uitgewezen Chinese zaakgelastigde van :kwmm; Moeilijkheden rond dood van ingenieur Uitspraak van het Internationale Hof ontmoet critiek Bij slecht weer komen er „regenprogrammaV' Verre visserij deed bedrijf de das om 51e JAARGANG NUMMER 217 DINSDAG 19 JULI 1966 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Antwoord vakcentrales vermogensaanwasdeling pagina 9 KRANT IN DEZE Weerrapporten 1, 2 Agenda^ van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Vakantiekinderkrant7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Kans op buien Aan het strand Zuidwest-Afrika R ui m tevoo r werpen Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham Extra middagtelevisie P. de Ruwe verlaat de omroepstichting R.T.N. Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 Y* I 1 T "fe* Y"\ 4° Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Ill III II 111 I VJlJN I II III Abonnement per week 85 cent, per kwartaal Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X X VA X X \A X %JL XXI» 11,05, franco per post 12,30 - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje ",sss?;S H DEN HAAG Rond de dood van de 42-jarige Chinese ingenieur, H.S.U. Tzu Js' Ai die zaterdag in Den Haag ernstig ge wond op straat is aangetroffen, zijn di plomatieke moeilijkheden ontstaan. De Chinese zaakgelastigde, die de aanzeg ging had gekregen dat hij voor vannacht half één Nederland moest hebben verlaten is vanmiddag om tien voor één met een toestel van Aeroflot naar Moskou vertrok ken. In de afgelopen nacht was hij ont boden op het ministerie van Buitenland se Zaken, waar mr. M. van der Stoel bij afwezigheid van minister Luns de zaakgelastigde officieel tot „persona non grata" verklaarde en hem aanzegde bin nen 24 uur uit ons land te vertrekken. De Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan, waarbinnen zich het stoffe lijk overschot van de ingenieur moet be vinden, wordt reeds sedert zaterdag door politie en B.V.D.-agenten bewaakt. Zij moeten voorkomen dat het lijk in het ge heim wordt weggevoerd. De grensposten en bewaking op de Nederlandse vliegvel den zijn door het ministerie van Justitie in hoogste staat van alarm gebracht Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Justitie maakten gis teravond bekend dat in de namiddag van zaterdag 16 juli een Chinees ingenieur, die hier te lande vertoefde voor een congres van technici, op straat gewond was aan- In het controlecentrum te Houston volgde men gisteren vol spanning de lancering van het Amerikaanse ruimtevoertuig Gemini-10. Door de zeer krappe geldmarkt is van daag het tarief voor daggeld met een half percent verhoogd tot vijf percent. Hiermee is het tarief op een recordhoog te aller tijden gekomen. Het vorige re cord dateert van 28 april j.L toen het steeg tot 4'lz percent. Telefoon 8166 DAMESKAPSALON Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Tamelijk warm weer met enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige, aan de wadden- kust aanvankelijk nog vrij krach tige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Rog veel bewolking, maar morgen krijgen opklaringen de overhand. Een matige oostenwind voert dan warmere lucht aan, waardoor de temperatuur kan oplopen tot 23 a 24 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Wat meer zomers met nog enige stijging van temperatuur. KAAP KENNEDY (Reuter, AP en AFP). John Young en Michael Col lins, de Amerikaanse ruimtevaarders in de Gemini-10 hebben vanochtend een nieuw hoogterecord in de ruimte gevestigd. Zij kwamen tot 762 kilo meter van de aarde, na de geslaagde ontsteking van de machtige Agena- LONDEN (AFP, AP en Reuter) De wereld heeft, over het algemeen, veront waardigd of teleurgesteld gereageerd op de meerderheidsbeslissing van het Inter nationale Gerechtshof in. Den Haag de klacht van Ethiopië en Liberia over het Zuidafrikaanse bestuur van het mandaat gebied Zuidwest-Afrika te verwerpen. De behandeling van de klacht heeft zes jaar geduurd. Tot nu toe zijn alleen de reacties in Zuid-Afrika zelf positief geweest. De Or ganisatie voor de Afrikaanse Eenheid ver gadert reeds vanmiddag om verdere stap pen in de kwestie te overwegen. De voor zitter van de VN-commissie tegen de apartheid, de Guinees Marof, vindt dat de uitspraak van het Hof bewijst dat de kwestie Zuidwest-Afrika niet met redelij ke middelen kan worden opgelost. De Ethiopische ambassadeur in Was hington noemde de uitspraak „verbijste rend." De Londense Times wijst er van ochtend op dat de kern van de zaak is omzeild door het gebruik van een juridi sche spitsvondigheid. „Hiermee is de zaak niet afgedaan!" De Guardian spreekt van een slag in het gezicht van allen die strijden voor de zaak van de vrijheid in Zuid-Afrika. De uitspraak kwam tot stand dank zij de doorslaggevende stem van de presi dent Sir Percy Spender, aangezien de stemmen van de rechters staakten (ze ven tegen zeven). (Zie verder pagina 3). raket, waarmee zij kort tevoren een geslaagde koppeling in de ruimte tot stand hadden gebracht. De Verenigde Staten hebben hiermee de primeur dat een bemande ruimtecabine gebruik maakt van de stuwkracht van een andere satelliet om zich in de ruimte te verplaatsen. Het is echter niet hele maal zeker dat alle experimenten met de Gemini-10 kunnen worden uitge voerd. Na de geslaagde koppeling in de ruimte met de Agena 10-raket heeft het Amerikaanse ruimtevoer tuig nog maar 35 percent van de brandstofvoorraad in zijn tanks. Vanavond om tien minuten voor half acht Nederlandse tijd zou de Ge mini-10 tweemaal opnieuw vast- en los koppelen aan de Agena. Dit komt nu te vervallen. Experimenten met een andere raket, de Agena-8, die morgen zouden worden ondernomen, zullen vermoedelijk niel doorgaan. Overigens kwalificeerde het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, NASA, gisteravond kort de lancering van de Gemini-10 als „mooier dan alle voorgaande vluchten". Tijdens de eerste omwenteling rappor teerden John Young en Michael Collins dat zich twee grote voorwerpen op gelij ke hoogte naast hun cabine voortbewo gen. Het waren vermoedelijk kunstma nen. Later meldden zij dat de ruimtevoor- werpen uit het gezicht waren verdwenen. De technici in Houston hebben de hele nacht doorgewerkt om de tienduizenden dingen die fout kunnen gaan dubbel te controleren. Het aftellen voor de Atlas met de Agena en de Titan met de Ge mini-10 heeft men reeds op elkaar afge stemd. Wil zo'n ruimtekoppeling slagen dan moet het tijdstip van de lancering niet meer dan 35 seconden afwijken van het vastgestelde, wegens de positie van de Agena-8, een van beide doelwitten, die op een hoogte van 395 kilometer rond de aarde cirkelt. Dit ruimteschip heeft sinds een paar dagen na zijn lancering geen teken van Een Gemini-vluchtplan is tot in de minuten, vaak zelfs tot in de seconden, uitgewerkt. Maar in het geval zoals nu met de brandstofvoorziening van de Gemini-10 dat er iets mis is gegaan, wordt onmiddellijk geïmproviseerd. Het tekort aan brandstof heeft tot ge volg dat aanvullende koppelingen met de Agena-10-raket niet zullen door gaan. Voor het overige zouden de twee Amerikanen in de ruimte onder meer het volgende moeten doen: Vanavond 22.35 uur (Nederlandse tijd)Luik open, Collins, half naar bui ten hangend, neemt bijna een uur lang foto's. 23.30 uur luik dicht; 23.50 uur eten. WOENSDAG, 05.20 uur eten; 06.35 uur slapen; 14.20 uur ontwaken; 23.29 uur Collins verlaat de cabine aan een 15 meter lang touw, en gaat bij de Agena-8 zijn taak verrichten. DONDERDAG, 17.30 uur voorberei ding terugkeer naar aarde; 21.04 uur remraketten ohtstoken; 21.37 uur parachute uit in nabijheid van de „Guadalcanal" op 480 kilometer ten oosten van Kaap Kennedy. leven meer gegeven. Het is voorzien van een paneel dat sinds 16 maart micro meteorieten heeft opgevangen. Tijdens zijn zweeftocht buiten het ruimteschip zal Collins morgenavond proberen dit paneel mee te nemen en te vervangen door een tweede, dat op een volgende ruimtevlucht weer kan worden geborgen. Tevens zal Collins proberen een microfilm uit de Agena-8 te halen, waarop een brief staat afgedrukt die door twee functionarissen van de NASA is ondertekend. Op de vori ge ruimtevlucht had Scott dit zullen doen, maar deze kwam niet zover dat hij de cabine kon verlaten, omdat de Gemini-8 een noodlanding moest maken. getroffen voor het pand Prins Mauritslaan 17 in Den Haag. Dit huis is verhuurd aan de Chinese vertegenwoordiging in Neder land. De gewonde werd per ziekenauto door de GG en GD naar het Rode Kruiszieken- huis in Den Haag gebracht. Aan de hand van gemaakte röntgenfoto's werden een schedelbreuk en ernstig letsel aan de wer velkolom geconstateerd. De arts deelde dit mee aan een inmid dels gearriveerd lid van de staf van de Chinese vertegenwoordiging en verklaar de daarbij uitdrukkelijk dat opname in een ziekenhuis nodig en vervoer anders dan per brancard onverantwoord was. Terwijl het gesprek over opname in het Rode Kruis-ziekenhuis dan wel in een ander ziekenhuis werd voortgezet werd de gewonde buiten medeweten van de arts door een aantal andere Chinezen van de brancard gelicht en via de hoofdingang naar een aldaar gereed staande auto van de diplomatieke dienst gesjouwd. Later is gebleken dat de gewonde ver voerd is naar het bureau van de Chinese zaakgelastigde aan de Adriaan Goekoop laan. Dit perceel geniet exterritoriale be scherming en is derhalve niet toeganke lijk voor Nederlandse autoriteiten. De zaakgelastigde, Li En-Chio, is nog in de nacht van zaterdag op zondag op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden, waarbij hem opheldering werd verzocht en gewezen werd op de ernst van het ge beurde. Toen ondanks de ondernomen stappen de terugbrenging van de gewonde naar een ziekenhuis niet plaatsvond is gisteren de zaakgelastigde opnieuw op het ministe rie ontboden. Daarbij heeft hij medege deeld dat het slachtoffer in de namiddag van 17 juli op zijn kantoor was overleden. „De reeds bekende feiten zijn van zo danige aard dat zij de regering aanleiding hebben gegeven de zaakgelastigde perso na non grata te verklaren en hem te ver zoeken binnen 24 uur het land te verla ten," aldus de verklaring. Inmiddels is op vordering van de offi cier van justitie in Den Haag een gerech telijk vooronderzoek ingesteld. De diplomatieke kanselarij van de Chi nese Volksrepubliek in Den Haag heeft vanochtend desgevraagd gezegd „op dit ogenblik niets te kunnen mededelen" over het incident, waarbij zaterdagavond een levensgevaarlijke gewonde Chinese inge nieur uit het Rode Kruisziekenhuis werd weggehaald. Een groep van negen Chinese deskundi gen heeft de vorige week in Delft een internationaal congres voor lastechniek bijgewoond. Het was de enige groep des kundigen, die door de organisatie van het congres niet in hotels behoefde te worden ondergebracht. De Chinezen logeerden op de diploma tieke kanselarij. Zij hebben alleen het we tenschappelijke gedeelte van het congres bijgewoond en niet deelgenomen aan ex cursies die voor gister en vandaag op het programma stonden, namelijk een be zoek aan de Delta-werken, aan Philips in Eindhoven, de transformatorenfabriek W. Smit en Co in Nijmegen en aan Kampen. De indruk van de politie is, dat de ge hele „operatie" is geleid door de tweede secretaris van de vertegenwoordiging van de Chinese volksrepubliek in ons land, Liao Ho-Shu. De politie heeft geen zekerheid, dat Tzu Ts'Ai is overleden. Men veronderstelt echter van wel. Het stoffelijk overschot bevindt zich vermoedelijk nog in het com plex aan de Adriaan Goedkooplaan. De politie, die sedert zaterdagavond be waking van het Chinese gebouwencom plex heeft ingesteld, heeft waargeno men dat in de tuin in een soort verbran dingsketel papieren werden verbrand. De NTS zal gedurende de vakantiewe ken, tot medio augustus, evenals het vo rig jaar bij aanhoudend slecht weer op alle middagen, met uitzondering van woensdag- en zaterdagmiddag z.g. „regen programma's" uitzenden. De program ma's zullen bestaan uit korte films, afle veringen uit serie-programma's, kinder en tienerprogramma's etc. De NTS vestigt er nadrukkelijk de aan dacht op, dat deze programma's alleen worden uitgezonden bij voortdurend slecht weer in het gehele land, dus niet wanneer het KNMI in De Bilt daags te voren „hier en daar een regenbui" verwacht. De NTS gaat hierbij af op de adviezen van het KNMI, die uiteraard volkomen vrijblijvend worden gegeven. Indien er uitzendingen plaats hebben wordt dit op de avond van de voorafgaande dag via het scherm bekend gemaakt. Ongeveer zestig werknemers in dienst van Rederij D. Joh. Krijger in IJmuiden hebben ontslag gekregen. De directie is hiertoe moeten overgaan omdat het haar door geldgebrek niet meer mogelijk is de zeevisserij voort te zetten. De vloot van de rederij, bestaande uit twee motor- en twee stoomtrawlers die tot de grootste vis sersvaartuigen van ons land behoren, is uit de vaart genomen. Rederij Krijger heeft de zeevisserij moe ten staken omdat vooral de verre visserij, waarop zij zich had gespecialiseerd, niet die vruchten heeft afgeworpen die men ervan had verwacht. Een belangrijke rol daarbij heeft ook het stopzetten van de rijkssubsidie voor deze visserij gespeeld. De vier grote trawlers van Rederij Krij ger die nu niet meer bemand zijn en in de IJmuidense vissershaven aan de wal liggen zijn de „Rotterdam" IJM 82, „Am sterdam" IJM 28, ,,'s Gravenhage" IJM 26 en „Utrecht" IJM 24. Van deze sche pen is de ,,'s Gravenhage" met 666 bruto- ton het grootste Nederlandse visserijvaar tuig. De trawlers zijn alle oorspronkelijk Duitse vissersschepen die bij New Found- land en IJsland opereerden. Rederij D. Joh. Krijger is begin 1956 met de zeevis serij begonnen. Het is nog niet bekend wat er verder met de trawlers gaat ge beuren. Het varend en walpersoneel van de rederij heeft zich bij zijn ontslag neer gelegd. Drie van de schepen van Rederij D. Joh. Krijger te IJmuiden die niet meer ter visvangst zullen uitvaren. Het zijn van links naar rechts de Rotterdam IJM 82, Amsterdam IJM 26 en 's-Gravenhage IJM 26. Om gezondheidsredenen De heer P. A. G. de Ruwe, gedelegeer de van het bestuur der Nationale Omroep stichting Radio en Televisie Nederland (R.T.N.) heeft wegens gezondheidsredenen met ingang van 15 juli jl. zijn functie neergelegd. Er is nog geen opvolger aangewezen. Dit vindt men bij de R.T.N. niet zo nodig omdat de heer De Ruwe een plan voor de voorbereiding van de programmapolitiek geheel heeft voltooid. De door de R.T.N. aangewezen functionarissen die een werk groep vormen, kunnen zich nu voorlopig met de uitwerking van dit plan bezighou den. Wel hoopt men bij de R.T.N. dat de heer De Ruwe, na zijn herstel (hij gaat voorlopig enkele maanden met vacantie) als adviseur bij de R.T.N. zal terugkomen. Matthewman Wij schrijven ondeugden toe aan de menselijke natuur, maar waarom de deugden niet?

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1