Washington scheut water doet in de voor Parijs NAVO-wijn zo Concessies om De Gaulle gunstig mogelijk te stemmen Gevechten op Midden-Ja va De zuivering in Joegoslavië Israel acht zich gerechtigd de Syriërs terug te slaan Laatste hand wordt gelegd aan Gemini-10 X Verrassende uitspraak van Internationale gerechtshof Indonesische tegenregering in Peking? r Van dag tot dag Brits protest tegen benoeming van Graf von Kielmansegg Tyfus breidt zich in Altenkirchen uit Sneeuw in Italië en de Pyreneeën Beperking van de VS-ontwikkelingshuip Zuidwest-Afrika houdt blank bestuur Als het maar oud is... IN PIKANTE SAUSEN amm DINSDAG 19 JULI 1966 Britse mode-ontwerper Greed verleden Concessies Weer bankoverval in voorstad van Brussel Muggen? Open vraag Vliegen? Onlusten in Cleveland en Jacksonville Motten? V er antwoording vers in blik verpqkt! Het Internationale Hof van Justitie heeft gisteren een uitspraak gedaan (overigens met slechts acht tegen zeven stemmen) die door de Zuidafrikaanse premier Ver woerd een grote overwinning voor zijn land is genoemd en die door „zwart Afrika" met verbijstering is ontvangen. Het Hof vindt geen termen aanwezig een klacht te behandelen wegens het feit, dat Zuid-Afrika de apartheid heeft ingevoerd in het „voogdijgebied" Zuidwest-Afrika. De apartheid houdt niet alleen in dat ne gers en blanken twee gescheiden gemeen schappen vormen, maar ook dat de eer sten (in Z.W.-Afrika 500.000) zonder poli tieke rechten te genieten worden overheerst door de laatsten (in dit geval 15.000). De meerderheid van het Hof heeft dit niet beschouwd als een reden voor een staat, om een aanklacht in te dienen tegen Zuid-Afrika. Het Internationale Hof mag alleen uit spraak doen in geschillen tussen staten. Twee Afrikaanse landen, Ethiopië en Li- berië, die ook leden waren van de vroe gere Volkenbond, hebben namens 36 Afri kaanse staten de kwestie aanhangig ge maakt. Het Hof heeft nu (onder andere) overwogen dat de twee aanklagers niet hebben aangetoond dat hun eigen belan gen zijn geschaad. Dus zou de rechteloos heid van negers in een bepaald land geen reden mogen zijn voor andere staten te spreken van een „geschil" met het des betreffende regime der blanken. Over de apartheid laat het Hof zich helemaal niet uit! Is dit niet in strijd met het Handvest van de Verenigde Naties? Dit Handvest verbiedt de leden der V.N- om onder scheid te maken tussen hun burgers naar ras, terwijl V.N.-leden „de eerbied moeten aanmoedigen voor menselijke rechten en fundamentele vrijheden". Wel is het waar dat dit Handvest inmenging verbiedt in binnenlandse aangelegenheden, maar al leen als door dat binnenlands beleid de internationale vrede en veiligheid niet worden bedreigd. Nu is het stellig zo dat de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika de vrede in Afrika bedreigt: elk jaar staat de kwestie op de agenda van de Algeme ne Vergadering der V.N. En het Hof is het hoogste rechtsorgaan van de V.N.! Maar het Hof behoefde niet te oordelen over een binnenlandse kwestie van Zuid- Afrika: het ging over het voogdijgebied Zuidwest-Afrika, een vroegere Duitse ko lonie, die in de eerste wereldoorlog is be zet door Zuidafrikaanse troepen. In 1920 heeft de Volkenbond aan Zuid-Afrika op gedragen, dit gebied te besturen ten gun ste van de (zwarte) bevolking en „haar welzijn op alle gebieden te bevorderen". Zuid-Afrika heeft er evenwel de apart heid ingevoerd, en het is schrijnend dat het Hof dit geen reden vindt om te spre ken van een „geschil" met Zuid-Afrika. Men weet dat na de tweede wereldoor log de Volkenbond is vervangen door de Verenigde Naties. Er bestaat echter geen enkele twijfel aan, dat de V.N. het toe zicht hebben verkregen over de afhanke lijke gebieden, die eerst onder controle stonden van de Volkenbond. En de V.N. hebben de taak der „voogden" nog veel nauwkeuriger omschreven in hoofdstuk XII van het Handvest. Deze beheerders moeten het bevoogde volk ontvoogden, het leiden naar onafhankelijkheid, zonder eni ge onderscheiding naar ras. Die opdracht is duidelijk: Zuid-Afrika moet de negers van Zuidwest-Afrika in staat stellen, naar hun „in vrijheid uitgedrukte wens", zich zelf te regeren. Maar alweer heeft het Hof, blind voor de geest en het verantwoordelijkheidsge voel van deze tijd, dit punt omzeild. Het laat de regeling van dit probleem over aan de organisatie der Verenigde Naties. En het gaat uit van de opdracht (het mandaat) van de Volkenbond, die in 1920 het „klachtrecht" in zulke zaken niet ken de en heel wat minder anti-kolonialistisch was dan het Handvest van de V.N. van 1945. Dit is des te vreemder, omdat in dit Handvest (dat dus het recht op zelf beschikking der volken bevat) het Inter nationale Hof van Justitie „het voornaam ste rechtsorgaan van de V.N." wordt ge noemd. Wat blijft er nu echter van dit recht over? De meerderheid van het Hof heeft, ter wijl zij zich in schijn beroept op juridi sche argumenten, een noodlottige politie ke uitspraak gedaan. Zij heeft geweigerd een juridische grondslag te verschaffen voor de eis, dat Zuid-Afrika de apartheid afschaft. Zij heeft de spanningen in Afri ka verhoogd, ten nadele van de interna tionale vrede en veiligheid. Zij heeft de onrust in Zuidwest-Afrika verscherpt. Zij heeft het vertrouwen van de gekleurde volken der aarde, dat hun recht zou wor den gedaan, ondermijnd. Het was een zwarte dag voor hen, die vertrouwden op de idealen van de Verenigde Naties. LONDEN (Reuter) -Charles Creed, een van de bekendste Britse mode-ont werpers, is het afgelopen weekeinde op 56-jarige leeftijd in Londen overleden. Hat is maandag bekendgemaakt. (Van onze correspondent) PARIJS Na een afwezigheid van ver schillende weken is de Amerikaanse am bassadeur, Bohlen, weer op zijn post in Parijs teruggekeerd. Diplomatieke krin gen in de Franse hoofdstad geloven dat op basis van de instructies, die Bohlen uit Washington heeft meegenomen, een overeenkomst tussen beide landen over Frankrijks toekomstige positie ten aan zien van de NAVO over de meeste ge schilpunten nu gemakkelijker te verwe zenlijken zal zijn. Het State Department zou, zo meent men in Parijs, toch maar liever eieren voor zijn dollars willen kie zen door van zijn aanvankelijke pogingen, De Gaulle tot een capitulatie te dwingen, af te zien. De Amerikanen zouden begrepen hebben dat, zolang De Gaulle het in Frankrijk alleen voor het zeggen heeft, het verstan diger is geen verdere obstakels op te wer pen. Volgens die opvatting wordt de op gave voor de Amerikanen, Frankrijk vóór april 1967 zo geruisloos mogelijk te verla ten om in geval van nood zo snel en zo vlot mogelijk weer terug te kunnen keren. In dat nieuwe raam van de Amerikaan se politiek zou Washington bereid zijn ver schillende concessies te doen. In de eer ste plaats zouden de onderhandelingen, volgens de eis van president De Gaulle, op bilaterale basis en niet in het kader van de NAVO worden gevoerd. Vervolgens zou de Amerikaanse regering al haar fi nanciële eisen moeten laten vallen. Aan vankelijk dacht Washington De Gaulle de pin op de neus te kunnen zetten door de schadeloosstelling van ongeveer één mil jard dollar te verlangen voor de diverse militaire installaties, die op Frans grond gebied voor de gemeenschappelijke verde diging zijn ingericht. De Franse regering had indertijd al nul op dat Amerikaanse rekwest gegeven. Als er dan toch over schadeloosstellingen ge sproken moest worden, dan zou Parijs van zijn kant de rekening wel eens kun nen opstellen van het verlies aan akkers, bossen en natuurschoon, die aan de mili taire vliegvelden en andere objecten wa ren opgeofferd. Om te voorkomen dat ook LONDEN (Reuter) Een lid van de linkervleugel van de Britse Labour-partij, mevrouw Short, heeft maandag in het La gerhuis geprotesteerd tegen de benoeming van de Duitse generaal Johann Adolf graf von Kielmansegg tot bevelhebber voor de NAVO voor Centraal-Europa. Ze zei dat Kielmansegg een nazi ge weest is, en dat ze de bewijzen daarvoor heeft. „Vindt de regering het niet misse lijk dat zoveel hoge NAVO-functies door oud-nazi-officieren worden bezet? 't Is af schuwelijk dat Britse soldaten onder ge zag van deze mannen staan", zei ze. De minister voor Europese aangelegen heden, Thomson, antwoordde dat de gene raal volgens de normale NAVO-procedure is benoemd. Er zijn drie commandoposten verenigd en met het oog op de grote bij drage van West-Duitsland aan de NAVO- strijdkrachten in Centraal-Europa leek 'n Duitse bevelhebber de aangewezen man. KOBLENZ/Wuppertal (DPA) De ty- fus-epodemie in het Westduitse Altenkir chen breidt zich nog steeds uit. De ziek te schijnt in Wuppertal te zijn bedwon gen. In Altenkirchen, waar tot maandag 71 mensen met de ziekte besmet werden en 66 vermoedelijk zijn aangetast, wordt nog steeds naar de infectiehaard gezocht. Vermoed wordt dat de ziekte via levens middelen wordt overgebracht. Aan de be volking is verzocht melk en water niet on gekookt te drinken. TURIJN (AP) In de Italiaanse Alpen is maandag boven 1500 meter hoogte en kele uren sneeuw gevallen. De sneeuw volgde na zware regenbuien die zondag een einde maakten aan een hittegolf. Ook bij de grens tussen Spanje en de Pyreneeën heeft het maandag gesneeuwd. Op een aantal toppen ligt een laag sneeuw. De Envalira-pas is moeilijk begaanbaar door de sneeuw. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft maandag een amen dement goedgekeurd, waarin het verlenen van ontwikkelingshulp aan landen, waar van schepen of vliegtuigen goederen naar Noord-Vietnam vervoeren, wordt verboden. Het Huis van Afgevaardigden heeft zich vorige week eveneens voor dit amende ment uitgesproken. BRUSSEL Een nieuwe bankoverval in Brussel heeft maandagmiddag een buit opgeleverd van ongeveer 250.000 Bel gische frank, bijna 18.000. De overval werd gepleegd op een filiaal van de kre dietbank in Schaerbeek, een Brusselse randgemeente, door drie jonge mannen, waarschijnlijk Duitsers. Zij waren gewa pend met geweren en pistolen. De Brus selse politie trok onmiddellijk na de over val een kordon om Schaerbeek. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. f3.65- f 4.95 EEN ORGANON PRODUKT nog zou worden geëist dat de Amerika nen die Franse gebieden weer in hun vroe gere staat zouden terugbrengen, heeft Washington nu maar een punt achter de financiële discussies geplaatst. Het eerste doel van de Amerikaanse po litiek is nu geworden te vermijden dat die ex-NAVO-installaties inderdaad moeten worden onttakeld. Het onderhoud zou aan de Fransen kunnen worden toevertrouwd, zodat de militaire infrastructuur van de verdedigings-organisatie tenminste in stand kan blijven. Ook de kostbare en on ontbeerlijke olieleidingen over Frans grondgebied zouden in dat geval voor de NAVO bewaard kunnen blijven. Ondertussen blijft niettemin de funda mentele vraag nog onbeantwoord wan neer en hoe moet worden uitgemaakt, of er in Europa een acuut oorlogsgevaar be staat, waardoor Frankrijk zijn vroegere plaats in de NAVO-strategie weer zal moeten innemen. President De Gaulle heeft in dat verband tot dusver slechts gesproken van een directe aanval op een der NAVO-leden. De beslissing zou dan kunnen worden genomen door de beide presidenten, Johnson en De Gaulle. Generaal De Gaulle heeft de laatste tijd echter ook publiekelijk toespelingen ge maakt op de Vietnam-oorlog, waarvoor hij de Verenigde Staten steeds directer ver antwoordelijk stelt en die de ganse wereld vrede zou kunnen bedreigen. In die samen hang vraagt men zich in Parijs al af wat er gebeuren zal, indien de Russen in Europa een tweede psychologisch front zouden openen om de Amerikanen te be letten troepen van Europa naar Zuidoost- Azië over te brengen. In dat geval zal De Gaulle tussen twee hete vuren wor den geplaatst. Tegenover de voormalige NAVO-part- ners zou de Franse president zich dan verplicht kunnen voelen het gemeenschap pelijke front weer te sluiten. Maar gelijk tijdig zal hij de Russische bezorgdheid over de uitbreiding van de Vietnam-oorlog delen. 3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT DJAKARTA, (AP) Op Midden-Java zijn gevechten uitgebroken tussen politie ke en godsdienstige groeperingen. Er zijn doden en gewonden te betreuren. Er woeden straatgevechten in verschil lende steden. Bovendien worden er nach telijke overvallen gepleegd en worden er demonstraties gehouden. De gevechten woeden tussen de voor- en tegenstanders van president Soekarno. In de anders zo rustige stad Djokjakarta is het de laatste dagen op straat tot ge vechten gekomen tussen moslems en de actiefronten van de anti-Soekamo studen ten. CLEVELAND (OHIO) (Reuter) In de negerwijk van de Amerikaanse stad Cleveland zijn maandagavond onlusten uitgebroken. De politie moest optreden te gen schietende, brandstichtende en plun derende onruststokers. Een politieagent kreeg een schotwond. Drie politiemannen liepen verwondingen op. Ook in andere steden in de Verenigde Staten laaiden maandag rassenrellen op. De Newyorkse politie moest ploegen oproerpolitie naar de negerwijk Harlem dirigeren waar het maandagavond erg on rustig was. Er werden schoten gelost, maar er zijn geen berichten over slacht offers binnengekomen. In Jacksonville in Florida, eindigde een protestmars tegen de rassendiscriminatie bij het verschaffen van werkgelegenheid in een gevecht tussen negers en blanken. Er werden mensen gewond. Een winkel werd in brand gestoken en een groot aan tal ruiten sneuvelde. OMYL f3.65- f 4.95 EEN ORGANON PRODUKT BELGRADO (Reuter) Twee hoogge plaatste functionarissen van het Joegosla vische ministerie van Binnenlandse Zaken zijn ontslagen. Dit ontslag vormt kenne lijk een onderdeel van de zuivering van de staatsveiligheidsdiensten. De ontslage nen waren medewerkers van de minis ter van Binnenlandse Zaken Miskovic. (Van onze correspondent) JERUZALEM In Israel bestaat na de luchtaanval van donderdag op een Sy- risch industrieterrein een gespannen si tuatie. Men heeft een toenemende activi teit bij de Syrische luchtmacht vastge steld. Óp een forse tegenaanval wordt ech ter niet gerekend. Eerder zullen de Sy riërs doorgaan met hun speldeprikken in het grensgebied met Israel, een activi teit die de regering in Jeruzalem heeft gebracht tot de luchtaanval. Zou zo'n aanval onder normale omstan digheden pure agressie zijn geweest, het feit dat in zes maanden tijd het Israëli sche grondgebied 93 keer is beschoten en verschillende pogingen zijn gedaan om in stallaties voor watervoorziening te vernie len, is in Israëlische ogen een doorslag gevend en aanvaardbaar argument voor de aanval. De regering heeft zich herhaaldelijk tot het hoofd van de V.N.-vertegenwoordiging generaal Odd Bull, gewend. Deze is ver- JOHANNESBURG. Het ver- werpen van de klacht van Ethiopië en Liberia tegen Zuid-Afrika door het internationale gerechtshof is door de blanke Zuidafrikanen met blijdschap en opluchting vernomen. Bijna nie mand in Zuid-Afrika had verwacht dat de uitspraak in deze lang slepende zaak over het beheer van de voorma lige Duitse kolonie Zuidwest-Afrika gunstig voor Zuid-Afrika zou zijn. Premier Verwoerd zei in een radiore de dat de uitspraak van het internatio nale gerechtshof een overwinning voor zijn land betekent. Het belangrijkste hier bij is volgens hem dat de pogingen, het hof te gebruiken voor een drastische aan val op Zuid-Afrika in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben gefaald. De Ethiopische en Liberiaanse afgevaar digden bij de V.N. toonden zich verrast en teleurgesteld. In het algemeen laten de Afrikaanse V.N.-afgevaardigden duidelijk blijken dat zij zich niet zullen neerleggen bij de uitspraak die met acht tegen ze ven stemmen door het internationale hof van Justitie is gedaan, waarbij de eis van de zwarte Afrikaanse landen werd afge wezen om een einde te maken aan het blanke Zuidafrikaanse bewind over het diamantrijke Zuidwest-Afrika. De zaak is zes jaar bij het hof in be handeling geweest. De uitspraak van het Hof, welke gedaan werd in de rechtszaal van het Vredespaleis in Den Haag kwam als een verrassing, zowel voor de win naars als de verliezers. De beslissing van het hof komt er op neer, dat de eisende landen - Ethiopië en Liberia niet gerechtigd waren om een proces aan te spannen. Hun zaak werd dus verworpen zonder dat er een beslis sing werd genomen over hun beschuldi ging dat Zuid-Afrika een wanbeleid voert in het gebied van Zuidwest Afrika, dat zich sinds 1920 krachtens een oud man daat van de Volkenbond onder Zuidafri kaans bewind bevindt. Eén van de zeven rechters die afweken van de meerderheidsuitspraak was de Amerikaan Philip C. Jessup, een ander was dr. Wellington Koo, van Formosa. Afgevaardigden van de Zuidwestafri- kaanse organisatie „Swapo", die gisteren de zitting -van het Hof bijwoonden, richt ten zich na de uitspraak telegrafisch tot Secretaris-generaal Oe Thant van de VN Zij vroegen hem opheffing van het man daat te bewerkstelligen. De bevoegdheid van de V.N. in deze kwestie is in wezen de kern van de zaak. De Volkenbond heeft Zd.-Afrika indertijd verplicht jaarlijks verantwoording af te leggen over het bestuur van het mandaat gebied. Na de laatste wereldoorlog heeft de Zuidafrikaanse regering geweigerd te erkennen dat de organisatie van de Ver enigde Naties de rechten van de Volken bond had geërfd en sindsdien is dan ook geen verantwoording voor 't gevoerde be leid afgelegd. Het gebied is in feite bij Zuid-Afrika ingelijfd, hetgeen bij voor beeld tot gevolg heeft gehad dat ook Zuidwest Afrika de apartheidspolitiek kent. Technici van Kaap Kennedy treffen de laatste voorbereidingen voor de lancering van de Gemini-10. De twee Amerikaanse astronauten, John Young en Michael Collins, waren op dat moment al in de capsule, boven op de enorme Titan II-raket. DJAKARTA (Reuter) De voormalige Indonesische ambassadeurs in communis tisch China en Noord-Vietnam, Djawoto en Soekrisno, die wegens communistische sympathieën door de regering in Djakar ta zijn ontslagen, zijn van plan in Peking een Indonesische tegenregering te vor men. Volgens het Indonesische persbureau Antara, dat dit maandag meldde, krijgen de twee oud-ambassadeurs in de hoofd stad van communistisch China alle mede werking van de Chinese communisten. schillende keren naar Damascus gevlogen, maar is daar eenvoudig voor de mal ge houden. Alle beloften ten spijt duurden de Syrische acties voort. In oostelijk Galilea was niemand zijn leven meer zeker. Drie aanvallen in de afgelopen week hebben voor de Israeli's de emmer doen overlo pen. De politieke motieven van de recente Syrische activiteiten zijn niet duidelijk. Mogelijk wenst de Syrische regering de Arabische wereld een lesje te geven in praktisch nationalisme, of misschien ook gaat het er Damascus vooral om de aan dacht af te leiden van de snel groeiende binnenlandse problemen. Er zou ook spra ke kunnen zijn van een Syrisch antwoord aan koning Hoessein van Jordanië, die zijn afkeuring heeft uitgesproken over ongeco ördineerde acties van één enkel land ter bevrijding van Palestina. Maar welke de motieven ook geweest mogeh zijn, Israel huldigt de opvatting dat niet kan worden verlangd dat het kalm blijft toekijken om leven en eigendommen van zijn burgers te beschermen. Het hoopt dat kracht zal overtuigen, waar de rede faalde. In Londen bij Sotheby zijn maandag 97 antieke politieknuppels geveild voor een bedrag van 4360. De partij werd aangeboden door een verzamelaar van dit soort artikelen en gekocht door par ticulieren en handelaars. Een aantal van de knuppels is gebruikt bij befaam de onlusten in de Britse geschiedenis, zoals de broodopstand in Torquay in 1860 en de politieke onlusten in april 1848 in Londen. Museum. Voor vakantiegangers is het goed te weten, dat Roemenië 'n uniek museum bezit, bestaande uit 223 oude boerenwo ningen, dorpskerken en andere gebouwe die uit alle delen van het land bijeen zijn gebracht als een openluchtmuseum. Onderzoek. Het democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Andreas, heeft voorgesteld dat het Con gres een onderzoek instelt naar het ka rakter van William O. Douglas, rech ter van het Opperste Gerechtshof, die vrijdag op 67-jarige leeftijd is getrouwd met een 23-jarige, Cathleen Heefernan. Het is Douglas' vierde huwelijk. Bedankje. De commandant van de in Ban doeng gelegerde Siliwangi-divisie, gene- raal-majoor Ibrahim Adjie, heeft in een radiorede herhaald, dat hij een benoe ming tot ambassadeur in Londen niet ambieert. De Indonesische regering zou echter de Britse regering al om goed keuring van de benoeming hebben ge vraagd. Kosten. De onlangs gehouden zitting van het voorlopig raadgevend Volkscongres van Indonesië heeft het land ongeveer 200.000 gulden gekost. De zitting heeft zestien dagen geduurd. Verkeer. Met ingang van 1 augustus wordt Rome's beroemde Via Veneto 's avonds voor alle motorvoertuigen gesloten. Dan zal deze grote verkeersweg in Rome al leen voor voetgangers toegankelijk zijn. Busramp. Een bus met studenten en hoog leraren, de meesten van de universiteit van Loja in Ecuador, is maandagavond van een bergweg gestort. Vijftien men sen zijn om het leven gekomen en vijf tien werden ernstig gewond. Gedrang. Zeventien mensen, onder wie vijf vrouwen en twee kinderen, zijn maandag doodgedrukt in het gedrang dat ontstond toen pelgrims op een jaar markt in Luchnow in India naar een schuilplaats renden toen plotseling een zware regenstorm losbarstte. Aardbevingen. Maandag is Tasjkent op nieuw door twee aardbevingen getroffen waardoor het aantal schokken sedert 26 april tot meer dan zeshonderd gestegen is. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. Laserstralen. De Japanse autofabriek Hi tachi Ltd heeft bekendgemaakt dat zij van plan is bij de ontwikkeling van nieuwe auto's gebruik te maken van La serstralen. Dit zal haar in staat stellen een nieuw ontwerp binnen één jaar in produktie te nemen. Met behulp van co ventionele middelen vergt dit ongeveer twee jaar. Dolk. Een dolk uit de tweede wereldoor log, gesigneerd door admiraal Dönitz, ging maandag op een veiling weg voor 1600 gulden. De inscriptie op de dolk is: „Dem tapferen U-Boots Kommandan ten". De datum was 9 mei 1944. De dolk werd gekocht door een Londense handelaar die zijn naam niet bekend ge maakt wilde zien.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3