Vakbeweging blijft bij standpunt Vermogens van kleine groep in ons land worden steeds groter Daarnaast stijgt aantal goedgeklede bezitlozen EMS wilde arbiters Premier Wilson spreekt morgen V erlies Davo van Ubbink- loopt tegen de negen miljoen „Interunie" belang bij verminderde Hoogovens mmm-igr- Vakbeweging wil spoedig antwoord Van der WERFF KUBREGHT COPA wil meer voor de melk NOB vraagt België vrijstelling van heffingen Akkoord CAO's textiel en de confectie Meer hypotheken in 2e kwartaal Overschot bij de spaarbanken Ook verkopen in Van Gelder Scheepvaartberichten Bra DINSDAG 19 JULI 1966 9 1BILLITON 2. A.S.W. In Haarlem Invloed Steun Druk Hogere produktie R9 1 i Sr t e u wn Gisteren op het Damrak Unïtas WALL STREETAfbrokkelende markt „De huidige ontwikkeling van de vermogensverhogingen trekt de so ciale structuur scheef: er ontstaat in steeds sterkere mate een betrekkelijk kleine groep, die zich ziet en wordt gezien als dragers en beheerders van het maatschappelijk kapitaal en de maatschappelijke orde". Dit is één van de conclusies in de vandaag ver schenen brochure van de drie vakcen trales „Kritiek en repliek". Zij geeft antwoord op de bezwaren, die zyn aangevoerd tegen het rapport Bezits vorming door vermogensaanwas- deling" van de vakcentrales. Die kleine groep is het die in letter lijke zin een „aandeel" in de maatschap pij hebben. Daarnaast ontstaat er de grote groep goed geklede bezitlozen, die geen eigendom van en geen inspraak op het beheer van de produktiemiddelen heeft. Zij blijven daardoor afzijdig staan. Bestaande tegenstellingen in onze maat schappij duren hierdoor onverminderd voort, terwijl nieuwe tegenstellingen op allerlei levensterreinen worden opgeroe pen. De samenstellers van de brochure zijn voorts van oordeel, dat zij die menen dat een aparte wettelijke regeling nodig is al vorens met vermogensaanwasdeling en in- vesteringsloon begonnen kan worden, ver geten dat de maatschappelijke ontwikke ling in veel gevallen haar eigen tempo heeft en dat het bereikte meestal pas in een later stadium in een wettelijke rege ling wordt vastgelegd. De Nederlandse vakbeweging streed bij voorbeeld gedurende een halve eeuw voor het verkrijgen van kortere werktijden voordat de werkgever deze zaak tot on derwerp van wetgeving maakte. Men moet bedenken, aldus de brochure, dat zelfs wanneer men in de toekomst zou komen tot een aparte wettelijke rege ling van vermogensaanwasdeling en in- vesteringsloon, deze niet veel meer kan zijn dan een raamwet, die voor zeer ver schillende situaties kan dienen. Zij zal daarom niet veel meer dan enkele alge mene regels kunnen inhouden. Het is ove rigens nog de vraag of een wettelijke re geling van vermogensaanwasdeling en ïh- vesteringsloon door de volksvertegen woordiging verplicht zou worden gestld. Er zijn diverse zaken het bedrijfsleven betreffende, die wel wettelijk geregeld, maar niet verplicht zijn. De instelling van een ondernemingsraad, een pensioenfonds of een spaarregeling, zijn hier voorbeel den van. In de brochure legt men er de nadruk op dat wanneer men de vermogensaan wasdeling van de praktische hoek uit be kijkt, blijkt dat niet alle werknemers aan zo'n regeling kunnen deelnemen. Hoewel Postbus446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222053' Beursoverzicht no. 405 De C.O.P.A., het samenwerkingsorgaan van de landbouworganisatie in de EEG- landen, heeft in een telegram aan de EEG-ministerraad en de Europese com missie ten sterkste aangedrongen op een gemeenschappelijke richtprijs voor de melk van ten minste 39 pfennig (pl.m. 35,2 cent) per kg. De Europese Commis sie heeft 38 pfennig (34,39 cent) voorge steld. De EEG-ministerraad en de com missie zullen, zoals bekend, donderdag en vrijdag weer trachten tot beslissingen te komen over een aantal belangrijke land- bouwkwesties, waaronder een gemeen schappelijke melkprijs die op 1 april 1968 moet ingaan. De huidige Nederlandse richtprijs voor melk bedraagt 33,5 cent Per kg. De Nederlandse organisatie van be roepsvervoerders over de weg, de NOB- Wegtransport, heeft in samenwerking met de Belgische zusterorganisatie, de Natio nale Belgische Federatie der baanvervoer- ders, de Belgische minister van Financiën schriftelijk om vrijstelling van de trans- Port-tax verzocht. Het verzoek is gevolgd op een desbe treffend verzoek, dat reeds in augustus '961 aan de toenmalige Belgische minis ter van financiën werd gedaan. Thans is in België een wettelijke bepaling af gekomen, waarbij wel vrijstelling wordt verleend aan de spoorwegen, de binnen vaart, de zeevaart en de luchtvaart, maar niet aan de beroepsgoederenvervoerders over de weg. De NOB-wegtransport acht dit in strijd met artikel vijf van het Bene- lux-verdrag, waarin is bepaald dat het dienstverkeer in de Beneluxlanden is vrij gesteld van iedere heffing van rechten be lastingen, retributies, heffingen of kosten van welke aard ook. De NOB-wegtrans- port zegt dat zelfs het transitoverkeer over de weg door België door deze onrecht matige en onbillijke regeling nog steeds wordt getroffen. er geen nauwkeurige cijfers beschikbaar zijn, heeft het Centraal Planbureau becij ferd dat minder dan de helft van de werknemers werkzaam is bij naamloze vennootschappen, de ondernemingsvorm waar vermogensaanwasdeling op de een voudigste wijze kan worden toegepast. Vandaar dat ook collectieve winstdeling en het investeringsfcon zijn aangewezen als de bezitsvormingsmethoden. En passant merken de samenstellers van de brochure op dat het niet verwon derlijk is, dat de Europese vakbeweging belangstelling toont voor het in ons land verschenen rapport en voor de methoden, die daarin worden aanbevolen. Alom zoekt de vakbeweging naar effectieve middelen om de vermogensongelijkheid te bestrijden. Wanneer de vakbeweging de plannen tot invoering van vermogensaanwasdeling en investeringsloon met enige garanties omgeven wil, is dat geen paternalisme, maar gezond economisch inzicht. Zij die over paternalisme en bevoogding willen praten, zouden hun emotionele utingen even goed kunnen richten tot vrijwel al le n.v.'s in Nderland, die winsten inhou den zonder enig voorafgaand overleg met de aandeelhouders. Het Centraal Planbureau heeft bere kend, dat wanneer de ondernemingen de kosten van vermogensaanwasdeling en in vesteringsloon volledig in de prijzen zou den doorberekenen, deze over een invoe ringsperiode van tien jaar met een ex tra 5 percent zouden stijgen. Wanneer men bedenkt dat deze prijzen in de afge lopen tien jaar in totaal met 40 percent zijn gestegen, is deze invloed gering. Zo'n volledige doorberekening hoeft echter niet plaats te vinden en kan vooral vermeden Het College van Rijksbemiddelaars heeft een beslissing genomen met betrek king tot de Collectieve Arbeidsovereen komsten voor de textiel- en de confectie- industrie. Zoals reeds eerder werd bericht heeft het college ook overeenstemming weten te bereiken met partijen bij de CAO's voor de Nederlandse Spoorwe gen, de autobusdiensten, de bakkers en de landbouw. De achterstandsproblemen van de be drijfstakken, waarvan de aanwijzing van de regering eer, mogelijkheid tot inhaal open had gelaten voor 1966, zijn thans goeddeels opgelost- Ook voor de wens van de regering dat een deel van de ach- terstandinhaal naar een later tijdstip zal worden verschoven, heeft het college in overleg met de Stichting van de Arbeid en met partijen oplossingen weten de vinden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de voor de jaren 1966, 1967 en 1968 aan gegane C.A.O. voor de textielindustrie goedgekeurd op voorwaarde dat in de overeenkomst enkele wijzigingen worden aangebracht, waarover vorige week met de C.A.O.-partijen overleg is gepleegd. De wijzigingen betreffen een opschuiving van de data waarop voor het inlopen van achterstand telkens een deel van de zgn. loonstrook in de basisionen zal worden verwerkt en ook enige beperking van deze loonstrook. Het totale bedrag aan uitstaande hypo theken is in het tweede kwartaal van dit jaar met 3 miljoen gegroeid tot 2.576 miljoen. Doordat het eerste kwartaal een daling te zien gaf met ƒ4 miljoen leverde het eerste half jaar per saldo derhalve een teruggang op van 1 miljoen. De uitstaande pandbrieven en schuldbe kentenissen die in het eerste kwartaal nog met 16 miljoen toenamen, liepen in het tweede kwartaal met 1 miljoen terug tot 2.456 miljoen. Een en ander, zo blijkt uit gegevens van de Vereniging van Hypo theekbanken. worden wanneer de vermogensaanwas en het investeringsloon niet in geld, maar met behulp van waardepapieren worden voldaan, zo meent de vakbewegings-com- missie. De studie van het Centraal Planbureau heeft steun opgeleverd voor de juistheid van de plannen, zoals die in het vakbe wegingsrapport zijn neergelegd. De con clusie die uit het Centraal Planbureau rapport kan worden getrokken, is dat bij een gelidelijke invoering het aandeel, dat de lagere-inkomenstrekkers hebben van het nationale vermogen aanzienlijk kan toenemen, zonder dat hiervan een nade lige invloed zal uitgaan op de hoogte van andere economische grootheden, zoals prijzen en investeringen, aldus de bro chure van de drie vakcentrales. De EMS deelt mee, dat tijdens de gis termiddag tussen de Westlandsche Hypo theekbank en EMS gehouden bespreking voornamelijk aan de orde is geweest „het reeds lang bestaande geschil" omtrent het niet ter beschikking blijven van een groot gedeelte van de oorspronkelijke hoofdsom der hypothecaire lening ad ca. 72 miljoen gulden. Deze lening was behoudens perio dieke aflossingen door de EMS afgesloten tot 1973. Inmiddels is ca. 29 miljoen gul den afgelost, waarvan ca. 24 miljoen gul den voor nieuw in te brengen onderpand beschikbaar zou blijven. De EMS heeft voorgesteld het oude ge schilpunt, dat de oorzaak van de huidige gang van zaken vormt, aan arbiters voor te leggen. Op dit. voorstel heeft de WHB echter niet willen ingaan. LONDEN (AFP) Premier Wilson zal morgen in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de economische en finan ciële situatie in Engeland. Dit heeft de voorzitter van het Huis, Herbert Bowden, officieel meegedeeld. De moeilijkheden bij Ubbink-Davo n.v. hebben zwaar hun stempel ge drukt op het vandaag verschenen jaarverslag, nadat over de ongunstige gang van zaken* reeds diverse mede delingen zijn verstrekt. 1965 en de eerste maanden van 1966 zijn voor het bedrijf desastreus geweest. Het jaar sluit met een verlies van f 6.7 min (v.j. winst f 128.000). Voorgesteld wordt hiervan f 1,9 min af te boeken van de algemene reserve, f 265.000 van de dividendreserve, en het restant ad f 4,5 min over te brengen op nieuwe rekening. Het dividend wordt weer gepasseerd. {Over 1963 werd 13 pet uitgekeerd). Als gevolg van de debacle bij DAVO zijn in 1965 en in begin 1966 behou dens een uitkering uit de boedel van DA VO, waarover thans nog niets is te zeg gen het aandelenkapitaal en de reser ves waarschijnlijk geheel yerloren gegaan. Zoals reeds gemeld, heeft de Nationale Investeringsbank N.V. een belangrijk kre diet verleend aan Ubbink-Giterij n.v. niet het recht een gedeelte van dit krediet tijdelijk om te zetten in cumulatief pre ferente aandelen. De hieruit vrijgekomen middelen zijn door de vennootschap ter be schikking gesteld van DAVO, in de ver wachting, dat het zou gelukken de situatie aldaar te redden. Een geconsolideerde balans, zo menen commissarissen, heeft thans geen zin, en wel door de déconfiture bij DAVO en Davothern enerzijds, en door de deelne ming van de Nationale Investeringsbank in Ubbink-Gieterij anderzijds. Wel werd het nuttig geoordeeld een balans per 15 juni 1966 toe te voegen waaruit een saldo De spaarresultaten, die bij de plaatse lijke spaarbanken in juni 1966 werden be reikt, wjjken slechts weinig af van die in juni '65. Tegenover inleggingen ad 312,4 min. stonden terugvragingen ad 285,6 min, zodat het inlegoverschot 26,8 min. bedroeg. Dit is 1 min. groter dan in juni 1965 toen 25,8 min. meer werd inge legd dan terugbetaald. In aanmerking nemende dat de opvra ging van spaargelden voor vakantiedoel einden door de vakantiespreiding dit jaar eerder haar invloed deed gelden, en voorts rekening houdend met het effect van de huidige hoge rentestand op de ka pitaalmarkt, kan geconstateerd worden, dat het sparen zich in juni op een zeer bevredigend niveau heeft gehandhaafd. In de eerste helft van dit jaar was het spaaroverschot 264,4 min. tegenover 238 min in het eerste halfjaar 1965. Het gezamenlijk inleggerstegoed van de spaar banken, die geregistreerd worden door de Nederlandse Spaarbankbond, bedroeg per ultimo juni 5.380,4 (v.j. 4.820) min. Het eerste interim-bericht over 1966 van N.V. Internationale Beleggings Unie „In terunie" vermeldt, dat het geplaatste ka pitaal per 15 juni is gestegen tot 131,66 min, tegen 130,72 min per ultimo 1965. Het vermogen daalde tot 425 min 469,5 min). De waarde per aandeel in clusief de kosten van afgifte verminderde tot 169,50 188,50). In maart werd het dividend over 1965 ad 9 in contanten per aandeel uitgekeerd, waarmee een be drag was gemoeid van circa 24 min. De aandelen „Interunie" worden thans be halve in Amsterdam op vijf buitenlandse beurzen officieel genoteerd. De terughoudendheid, die de directie in 1965 bij haar beleggingspolitiek heeft be tracht, bepaalde ook haar beleid in de eerste helft van 1966. Zij heeft echter in de portefeuille van „Interunie'' wel een aantal mutaties aangebracht waarbij fondsen in enige sectoren, waarvan de vooruitzichten minder gunstig leken, ge ruild werden tegen fondsen in sectoren met betere kansen- Daarnaast vonden binnen bepaalde sectoren ook enige ruilin gen plaats. Enkele van de voornaamste mutaties waren aan de koopzijde: 37.500 aandelen Etna 66.500 Heineken's Belegging en Beheer, ƒ50.000 Heineken's Bier, 40.000 Key en Kramer, 45.000 Wyers. Verkocht werden 125.000 Amstel Brouwerij, 100.000 Hoogovens, 85.000 Nijverdal- Ten Cate, 75.000, Lindeteves 70.000, Van Gelder ƒ70.000, V.M.F. 65.000, Rijn- Schelde, 40-000 Dikkers, 50.000 zes pet cum pref Calvé en 30.000 Calvé. Van het vermogen was in Nederland belegd 34,6 (25,6) pet. Hiervan 15,3 pet. (16,0) in internationals (AKU, Hoogovens Kon. Olie, Philips en Unilever) en 19,3 (19,6) pet. in de lokale fondsen. Verder 38,6 (35,4) pet. in de V.S. Onbelegd bleef 5,9 (10,3) pet. Ook in het Amerikaanse, Engelse en Canadese deel van de porte feuille vonden mutaties plaats. verlies blijkt van 2 min, waardoor het totale verlies oploopt tot 8,7 min. Het kapitaal is 4.833.000- Het gehele boekjaar heeft Davo onder zware liquiditeitsdruk gestaan. Langs ver schillende andere wegen is getracht uit de impasse te komen, maar de liquiditeits moeilijkheden werden ten slotte te groot. Samenvattend kan worden gezegd, dat de moeilijkheden en de risico's, verbonden aan een nieuw produkt, van een geheel andere constructie, in 'n andere markt, 'n dat te maken in een geheel nieuwe fabriek met een veel grotere produktie-capaciteit, blangrijk groter zijn geweest dan door de dire.ctie was voorzien. Davotherm NV is niet op gang kunnen komen, hoewel voor Davotherm-centra- leverwarmings-installaties grotebelang stelling bestond. Door de moeilijkheden bij DAVO werd Davotherm meegesleept in de val van DAVO. Op 8 juni werd surséance van betaling aangevraagd welke voorlopig is verleend. Ook Ubbink-Giterij nv stond onder gro te liquiditeitsdruk welke de resultaten in ongunstige zin heeft beïnvloed. Niettemin was de produktie 25 pet. hoger dan in 1964, waardoor de belangrijk hogere kos ten konden worden opgevangen en een be scheiden positief resultaat kon worden be reikt. In januari 1966 heeft de Nationle Inves teringsbank nv. een belangrijk crediet aan deze onderneming verstrekt en daarbij be dongen een gedeelte van dit krediet tijde lijk te mogen omzetten in 1 miljoen gul den cumulatief preferente aandelen. Ubbink Machinefabriek en Handelson derneming NV heeft eveneens de gevolgen van de liquiditeitsmoeilijkheden bij DAV ondervonden. De vennootschap heeft zich thans geheel geconcentreerd op kunststof fen. Ook in het eerste halfjaar 1966 kon een gunstige gang van zaken worden ge constateerd. Acteon 16 v. Durban n. Kaapstad. Acmaea 18 te Rotterdam. Alnitak 19 v. Port Said n. Djeddah. Amerskerk 18 v. Marseille n. Duinkerken. Amstelmeer 19 te Yokohama. Amstelstad 17 v. Tsingtao n. Moji. Andijk 19 te Hamburg. Attis 18 te St. Thomas. Batu 16 v. Honkong n. Singapore. Bengkalis 18 v. New York n. Ttripoli. Beninkust 19 te Takoradi. Blitar 18 v Antwerpen n. Amsterdam. Boissevain 19 te Lourenco Marques. Caltex Arnhem 18 te Malta. Caltex Rotterdam 20 te Port Said verw. Camerounkust 18 v. Freetown, 19 Da.kar verw Colytto 18 v. Huil n. Duluth. Dahomeykust pass. 18 Dakar n. Cassablanca. Deltadrecht 18 v. Norfolk n. Savona. Eenhoorn 18 v. Catania n. Djidjelli. Esso Amsterdam 19 v. Brega n, Halifax. Esso Den Haag 18 v. Brega n. Rotterdam. Gaasterkerk 20 te Adelaide verw. Giessenkerk 20 te Aden verw. Grootekerk 19 ten anker Ummsaid. Guineekust 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hollands Duin 18 v. Osaka n. Kaohsiung. Isis 18 v. Kingston n. Pto Cortez. Japara 18 v. Rostock n. Rotterdam. Karachi 19 te Agaba. Karakorum 18 v. Durban n. Lourenco Marques. Katsedijk 18 v. Rotterdam n. Thameshaven. Katwijk pass. 18 Gibraltar n. Uort Said. Kennia 18 te Pta Cardon. Kerkedijk 18 v. Hamburg n. Bremen. Kermania 18 v. Curagao n. Pta Cardon. Kinderdijk 18 v. Victoria n. Vancouver. Koratia 19 te Killingholme. Krebsia 18 v. Hamble n. Plymouth. Krypos 18 v. Rotterdam n. Stanlow. Liberiakust 19 te Dakar. Loosdrecht 18 v. Rotterdam n. Bremen. Maasdam 18 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Med. Sprinter 18 te Rotterdam. Minos 19 te Rotterdam. Naes Lion 18 v. Karachi n. Das Eiland. Nedereems 18 rede Bangkok. Neder Rhone 18 v. Singapore n. Manila. Neder Rijn 19 v. Beyrouth n. Barcelona. Neder Weser 18 v. Dar es Salaam n. Durban. Nestor 18 v. Benghazi n. Lattakia. Oranje Nassau 19 te Paramaribo. Oranjestad 19 v. Dominica n. Point a Pitre. Pericles 19 te Antwerpen. Prins Casimir 19 te Liverpool. Prins Frederik Willem 20 te Tripoli verw. Rondo 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Rotti 18 te Penang. Ruys 18 v. Hongkong n. Kobe. Schiekerk 18 v. Suez n. Singapore. Senegalkust 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Sepia 18 te Singapore. Serooskerk 18 te Suez. Slamat 18 rede Port Said. Spaarnekerk 19 v. Rotterdam. Stad Zwolle 18 ten anker Liverpool. Straat Futami 19 te Kaapstad. Straat Chatham 18 v. Singapore n. Mr' Straat van Diemen 19 te Mombassa. Straat Magelhaen 18 te Dakar. Tamara 18 v. Montevideo n. Bombay. Theron 18 v. Freeport n. New York. TJiliwong 19 te Manila verw. Ulysses 18 v. Salavery n. Pimentel. Van Spilbergen 18 v. Mombasa n. Mauritius. Walcheren 18 v. Rostock n. Brunsbuttél. Wonosari 18 te Genua verw. Zonnekerk 19 te Lissabon. W/ï+ m. m*_ ■m, ,k-v m V. 4 m •m- aonock io 44% Smmons r 1 W* $>moM U ,M W liinmPüt Wh m. 4-iu. 4OTti 1-jj* /T dn Hïyj S~ 1.46. IJ 'jiüWnWoi 5-M. 2 WiulM'hft 1 27% Jnw* Het geschil tussen de exploitatiemaat schappij Scheveningen en de Westland sche Hypotheekbank (W.H.B.) waarbij het hoofdzakelijk gaat om het incasseren der huren van de Scheveningse panden E.M.S. (de pier en hotel Palace), plus de gelden die voortvloeien van de lichtrecla mes van grote Nederlandse concerns, is gisteren ter beurze het gesprek van de dag geweest. De W.H.B. eist dat de gel den der huren alsmede de opbrengsten van de lichtreclamen thans aan deze bank moeten worden overgemaakt in plaats van aan de E.M.S. Hierdoor zou de E.M.S., volgens de beurs, krap in de liquide mid delen komen te zitten, hetgeen van invloed kan zijn op de aandelen. De aandelen E.M.S. werden vrijdagavond niet-officieel dalend verhandeld van 165 tot 150. In de morgen werd de handel in deze stukken, op verzoek van het beursbestuur, niet voortgezet. In de middag werd de hoek in E.M.S. niet opengemaakt doch er werd volstaan met één notering, zoals in dit fonds ge bruikelijk is, bij het sluiten van de markt. Een goede taxatiekoers was moeilijk te verkrijgen doch vast stond dat de koers beneden de officiële koers van vrijdag (167) zou komen te liggen. De stemming voor de internationale waarden was nauwelijks prijshoudend tot flauw. Dit laatste gold speciaal Unilever waarvan de koers, als gevolg van Ame rikaans aanbod, inzakte tot ca 85. De slotkoers van vrijdag van Unilever was 87.80. Philips opende veertig cent lager op 102.40 doch zakte later verder in tot 101.70. Kon. Olie daalde van 136.40 tot 136 waardoor dit fonds zeventig cent prijsgaf vergeleken met de voorgaande slotkoers. AKU gaf bijna drie punten prijs tot 331%. Hoogovens werd een punt je lager geadviseerd op 330. KLM deed weer eens van zich spreken. Dit aandeel werd in de morgenuren op 535 verhan deld tegen 517 als officiële koers van vrij dag. 's-Middags werden de stukken op 535 geadviseerd hetgeen een nieuw hoog terecord voor dit aandeel betekende. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 135.70 84.70 520 135.90 85.00 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Gelijk Hoger Lager 15 juli 372 134 (367o) 155 (41.8%) 83 (22.2°/o) 18 juli 17? 97 (26®/o) 177 (47.4»/o) 99 (26.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 135.50-136.20 Philips 101-101.30 Unilever 84.80-85 K.L.M. 142 Siot- koersen 18 juli Slot koers en 18 juli A.K.U. 332 Ford 985 gl 330 Van Gelder Zn. 105-/4 101.80 gl Gelderl. Tielens Unilever 85.10 Gist- en Sp.fabr. 420 Kon. Petroleum 135.80 Grasso 138 Amsterd. Rubber 70'A v. d. Grinten 844-/2 H.V.A 1247s Hagemeijer 93.50 96.80 Hatema 198 Holl.-Am, Lijn 101 Havenwerken 191 K.L.M 538 Heineken Bier 385-/4 K.N.S.M 86»/, Hoek's Machinef. 455 Kon. Paketvaart 184 Holec 215 Van Ommeren 181 Holl. Beton 275 Ned. Sch. Unie 131 37.10 5% Ned. 1964 8674 gl Internatio 239'/, 5V4% Ned. 1964-11 8772 Kempen-Begeer 115 53/«% Ned. 1965 92-/4 Key en Kramer 6% B.N.G. 1965 947, Kon. Ned. Papier 197»/2 5V4% Ned. G. U. 92 Kon. Zout-Ketjen 520 4'/2»/o A.K.U. 1037a 1 Koudijs 134 5%% Hoogovens 937s Leidsche Wol 3301 Alk. Bank Nederl. 2477a Lindeteves-J acob 13174 exd. Amro Bank 48.10 Meneba 300 Holl. Bank Unie I8OV2 Muller Co 308 Nat.-Nederlanden 485 Chem. F. Naarden 410 Ned. Midd.st. B. 84 Ned. Dagbl. Unie 184 b R.V.S 382 Ned. Kabelfabr. 288 202 Ned. Sch. Mij 74 Interunie 166 Van Nelle 240 78 Nijverd. Ten Cate 927, Ver. Bezit 102 Oranjeboom Bier 280-/4 434 gb Overz. Gas 83.00 Albert Hefjn 718 William Pont 203 Alg. Norit 180 Rott. Droogdok Amstel Brouwerij 346 Sch. Explo Mij 145-/4 Amsterd. Ballast 364 Scholten Foxhol 78.50 Amsterd. Droogd. 827, Schuttersveld 205 gl Bensdorp 421 Smit Transform. 2077, Van Berkel 1967, Spaarnestad 579 399 Stokvis Zn. 126 Blaauwhoed 347 Technische Unie 2701 Bredero 115 Texoprint 91 Brocades-Stheem 658 Thom. en Drijver 77.50 Bühr.-Tetterode 512 Ver. Glasfabr. 126 Bijenkorf 425-/4 Ver. Machinefa br. 1357, Centr. Suiker Mij 275 gl Vredest. Rubber 122 Curag. Handel Mij 148-/4 Wessanen 427 Elsevier 194 Wilt. Fijen.-B. 160-/4 390 b Wyers 450 273 Zwanenberg-Org. 169.50 15 juli 18 juli 15 juli 18 juli Atch. Topeka 327. 32'A Baltimore 34-A 3374 b Can. Pacific 59-/2 58 Illinois Cent. 797. 78»/, N.Y. Centr 697. 69-/2 Pennsylvania 5374 52'/, 35-/2 357. 377. 3774 Allied Chem. 39 39 A.C.F. Ind 567. 56 5174 517. Am. Smelting 60% 607. Am T. and T. 567. 55a/» Am. Tobacco 347, 347, 89-/4 89 Beth. Steel 32-/4 327. Boeing 71-/4 707, 397, 39'/, City Bank 50-/4 50'/. Cons. Edison 367, 36'/. Dougl. Aircr. 64 637', Dup. de Nem. 194-/2 194-/4 Eastm. Kodak 134 134 Gen. Electr 1067, 10674 Gen. Motors 837, 83'/, Goodyear T. 57 57 Wall Street heeft de nieuwe week inge zet met afbrokkelende koersen in een zeer rustige stemming. Luchtlijnen waren hierbij wederom zwak, terwijl rubberfond sen weer te lijden hadden van scherpe winstnemingen. Zorg bestaat er nog steeds over de krap geld politiek van de Ame rikaanse regering. Verdeeld was de ten- Amer. Motors Int. Harvester Int Nickel Int T. and T. Kennecott Mont Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Mobil Oil Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M dens voor staalfondsen, auto's en ruimte vaartwaarden. Van de 1395 verhandeld# fondsen waren er 666 lager en 478 ho ger. De omzet beliep 5.12 miljoen sharef tegen 6.09 miljoen vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 888-41 (- 0.95); sporen 230.41 (- 0.83) en openba re nutsbedrijven 135.24 (4- 0.21). 10'/4 10»/, 44'/, 44»/, 91 917. 777. 77 37^ 37-A 35-/4 387, 5074 50-/. 377. 377. 377. 37'/, 55-/4 55-A 617, 617, 42% 43 33-/4 33»/. 717, 717, 35-/2 35^6 7274 72'/, 757. 757, 9'/. 87, 36-/2 36'/, 48-/2 48 437, 43'/, 53^ 53-/4 237, 23'/, 477, 477, 149-/4 145 Half mei hebben de drie vakcentralen in de Stichting van de Arbeid voorstellen ingediend voor het loonbeleid zoals dat het volgend jaar moet worden ingevoerd. Op dit moment hebben de werkgevers nog steeds niet geantwoord op deze voor stellen, iets dat de vakbeweging ernstig zorgen baart. Volgens „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands katholieke vakverbond zijn vakcentrales juist in een zeer vroeg sta dium met hun voorstellen gekomen om dat zij eindelijk eens afwillen van de tijd nood en het gespannen overleg in najaar of wintermaanden. Maar zij zijn bang door het uitblijven van een werkgevers- reactie, dat de geschiedenis van de laat ste jaren zich zal herhalen: er zullen in een wrevelige en gespannen sfeer in een jachtig tempo spijkers met koppen moe ten worden geslagen. Het moet volgens het N.K.V.-blad dui delijk zijn dat volgend jaar geen herha ling kan optreden van de gang van zaken in de loonpolitiek van dit jaar. Dat houdt in dat het College van Rijksbemidde laars volgens jaar niet die rol moet spe len die het dit jaar heeft toebedeeld ge kregen. Het toetsen van C.A.O.'s door het college zal eind van dit jaar weer tot de voorbije tijd moeten behoren. BUITENLANDS BANKPAPIER Engelse Pond 10.00—10.10; Amerikaanse dollar 3.58'/!—3.621/»; Canadese dollar 3.33'/i3.38'/i; Franse frank (100) 73.55—74.00; Belgische frank (100) 7.04'/i7.09'/i; Duitse mark (100) 90.2090.70 Zweedse kroon (100) 69.50—70.50; Zwitserse frank (100) 83.4583.95. Italiaanse lire (10.000) 57.50 59.50. Deense kroon (100) 51.70—52.70, Noorse kroon (100) 50.1051.10; Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07; Portugese escudo (100) 12.60— 12.75 en Spaanse peseta (100 gr. cp.) 5.96—6.11.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9