Lichaam Chinees is vanmorgen in Den Haag verast NZH-Trailways Nieuwe busonderneming mikt op Amerikaanse toeristen UST Vanavond zweeft Collins naar de Agena-8 raket morris 30°/o korting Bij de sectie zijn veel inwendige kneuzingen geconstateerd HET WEER Fel protest van Peking Sollicitanten zijn spoorloos Onrust in negerwijk van Cleveland (VS) Bakkers-CAO goedgekeurd Mysterie in België Kleurenfoto's van aarde en sterren OOGJE WAGEN AAN DE MOOISTE OGEN Gezellig i[\ferftöl\ioi\$ 65.40 51e JAARGANG NUMMER 218 WOENSDAG 20 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Vietnam3 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving.4, 5 In de vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Vakantiekinderkrant7 Ferdinand8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11,13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Zwakke wind Aan het strand MHM Europese commissie heeft geen vertrouwen in Nederlandse loonpolitiek Het woord is aan LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN Afrikaanse actie voor Zuidwest-Afrika LAMSVACHTJASJES ZOMERMANTELS COLBERTS - PANTALONS Niet kijken IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald, aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije ^WWW^WWWMWWWWWUW>ArtAA/WW\/W\AAAAft/>AAA/WWWUW\AAftAA<WWWW>A/W»AAAftAAftAAAAA<\AAA>mAAA/W Danielle Denin, een Franse actrice, heeft de mooiste ogen die er van daag de dag aan de Cöte d'Azur te vinden zijn. Dat is althans de me ning van een jury, die aan vele schone kijkers vele oogjes waagde, alvorens tot deze uitspraak te ko men. En het oogt, mogen we wel zeggen, al blijft veel van Danielle verhuld. Een kniesoor die daar over valt. DEN HAAG. De sectie op het lijk van de 42-jarige Chinese in genieur Hoe Tsoe Tsai heeft nog geen definitief resultaat opgeleverd. De Chinees overleed zondagmiddag na uit het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag te zijn ontvoerd door personeel van de diplomatieke kanselarij van de Chinese volksrepubliek in ons land. Bij de sectie zijn ernstige inwendige kwetsuren op verscheidene plaatsen van het lichaam vastgesteld. Het wordt echter voorbarig geacht hieruit reeds een conclusie te trekken. De gerechtelijk deskundige, dr. J. Zelden- rust, die de sectie verrichtte, heeft het definitieve resultaat van zijn onder zoek nog niet bekendgemaakt. De in wendige kwetsuren zouden kunnen wijzen op de gevolgen van een aan rijding. De Haagse politie is echter niets van een dergelijke aanrijding bekend. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk een regen- of onweersbui. Vannacht hier en daar mist. Zwak ke veranderlijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag is het Sint Margriet en vol gens een diepgeworteld bijgeloof mag het dan niet regenen, anders blijft het zes weken nat. Maar al kan er plaatse lijk nog een onweersbui voorkomen, het weer wordt toch wat stabieler met opklaringen. Middagtemperatuur 22 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wat meer perioden met goed strandweer. Het stoffelijk overschot van de Chinese ingenieur is vanmorgen vrijgegeven en naar het crematorium Ockenburg over gebracht. De Chinezen hadden inmiddels toestemming gekregen voor de crematie. Slechts enkele leden van het legatieperso- neel mochten daarbij aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot van de in het gebouw van de Chinese legatie na een ontvoering uit het ziekenhuis overleden ingenieur Hsoe Tsoe Tsai was gisteravond in het nieuwe crematorium Ockenburgh door het hoofd van het arrondissements parket, mr. A. W. Rosingh, in beslag ge nomen. In opdracht van de Chinese lega tie had een Haagse begrafenisonderneming het lichaam 's avonds bij de legatie weg gehaald om het naar het crematorium te brengen, waar een crematie volgens de Chinezen „zo spoedig mogelijk" moest plaatsvinden, ongeacht'de vraag of de no dige formaliteiten waren vervuld. Zonder dat de kist uit de auto is ge weest reed de rouwwagen na de beslag legging naar het hoofdbureau van politie, waar zes agenten het stoffelijk overschot naar binnen droegen. Kort na elf uur arriveerde de gerechte lijk geneeskundige, dr. Zeldenrust, die sectie verrichtte, welke ongeveer twee uur duurde. Bij het gebouw van de Chinese legatie had zich in de vooravond veel publiek verzameld. Om zes uur was er iets te zien: tweemaal poogden drie legatieleden met hun CD-auto hun extra-territoriale bodem te verlaten. Beide keren werden zij door de politie aangehouden met het verzoek hun paspoorten te tonen. Zij vol deden daaraan niet en de auto reed beide keren achterwaarts het hek weer in. Hoewel de Chinezen meedeelden dat zij van het ministerie van Buitenlandse Zaken de verzekering hadden gekregen dat zij toegang hadden tot de openbare weg, be lette de politie hun vertrek. Om kwart voor zeven echter maakte een auto met drie Chinese inzittenden opnieuw aanstal ten te vertrekken. Ditmaal liet de politie hen ongemoeid door. Met een BVD-auto er achter zette de chauffeur koers naar het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Plein. De Chinese diplomaten hebben daar een gesprek van een uur ge had met Nederlandse functionarissen, waarbij naar men mag aannemen van Nederlandse zijde is gewezen op het verlangen van de justitie om de leden van de delegatie die het lascongres in Delft hebben bijgewoond, te horen in ver band met het overlijden van Hsoe Tsoe Tsjai. Intussen zijn de problemen rond de Chinese legatie nog niet opgelost. In het gebouw aan de Goekooplaan verblijven namelijk nog steeds acht leden van de technische delegatie, die voor het Delftse congres naar Nederland kwamen. Zij blij ven voorlopig binnen en hoewel zij geen diplomatieke status bezitten, betekent hun verblijf in de legatie toch dat de justitie geen toegang heeft tot de mensen, die ten nauwste met de geheimzinnige dood van het negende lid van de afvaardiging te maken hebben gehad. Hun visum loopt binnenkort af, maar zolang zij binnen blijven zijn zij voor de politie niet te be naderen. De politie blijft dan ook steeds de legatie bewaken om te voorkomen dat de Chinezen onopgemerkt verdwijnen. Nie mand weet hoelang dit nog kan duren. CLEVELAND (AFP) Tweehonderd politiemannen patrouilleerden gisteravond door de negerwijk van de Amerikaanse stad Cleveland, waar maandagavond een 26-jarige vrouw bij onlusten werd gedood en zeven agenten verwondingen opliepen. Er werden 49 arrestaties verricht. Vier winkels gingen maandagavond in vlam men op. Op verzoek van de burgemeester van Cleveland heeft gouveneur Rhodes van de staat Ohio duizend man van de Na tionale Garde opgedragen zich naar Cle veland te begeven om nieuwe ordever storingen te voorkomen. De regering in Peking heeft gisteren ge protesteerd tegen de uitwijzing van haar zaakgelastigde in Den Haag, zo meldt het Chinese persbureau Hsinhoe vanochtend. De protestnota is overhandigd aan de Ne derlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, door de directeur van de afdeling Westeuropese zaken van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Hsieh Li. Deze protesteerde tegen de „schandelij ke en ongerechtvaardigde" verklaring tot persona non grata van de Chinese verte genwoordiger in Den Haag en tegen het bevel dat deze Nederland binnen 24 uur moest verlaten. De heer Hsieh Li legde er de nadruk op dat dit een „bijzonder ernstig incident was, door de Nederlandse regering opzet telijk op touw gezet om de betrekkingen tussen China en Nederland te ondermij nen, passend in de imperialistische anti- Chinese activiteit van de Verenigde Sta ten." De Nederlandse regering zal de vol ledige verantwoordelijkheid voor alle ernstige gevolgen van haar actie moeten dragen, zo deelde Hsieh Li de heer Jon gejans mede, aldus bericht het Chinese persbureau. Het college van rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. voor het bakkersbedrijf goed gekeurd. De nieuwe C.A.O., die een loop tijd heeft tot 1 april 1967, voorziet in een loonsverhoging van zeven percent, in gaande 1 januari 1966 en daarnaast een loonsverhoging van 5,5 a 6 percent die pas deze maand ingaat. In deze C.A.O. is ook een vijfdaagse werkweek opgeno men. De normale arbeidsduur van de werk nemers bedraagt nu 45 uur per week, verdeeld over vijf dagen, met uitzondering van drie weken waarin feestdagen val len. In de oude C.A.O. werd bepaald dat men niet meer dan achttien vijfdaagse werkweken had. Zoals bekend is is de vijfdaagse werkweek voor de bakkerij langdurig in discussie geweest. De nu goedgekeurde C.A.O. geeft ook een geheel nieuwe functie-opstelling aan. (Van een onzer verslaggevers) Eagle Tours is een nieuwe naam in het Europese toerisme en zij is ge baseerd op de samenwerking van een Nederlands en Amerikaans vervoers bedrijf. De plaats aan de Nederlandse kant wordt ingenomen door de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij te Haarlem, de partner is Eurotrans port S.A. te Luxemburg, een maat schappij waarachter Western Sales Ltd staat met Continental Trailways uit Texas als de belangrijkste aan deelhouder. Deze Amerikaanse maatschappij be hoort tot de grootste busondernemingen in de Nieuwe Wereld met vele sneldiensten, waaronder van-kust-tot-kustverbindingen. De NZHVM en Eurotransport hebben ge zamenlijk een nieuwe onderneming Eurotransport Nederland N.V. gesticht die onder de naam Eagle Tours zich voornamelijk op het toeristische vervoer en daaraan verwant zijnde activiteiten zal toeleggen. Het bedrijf, dat het volgend reisseizoen pas goed van start gaat, is ge huisvest bij de NZH in Haarlem en heeft een verkoopkantoor in Amsterdam. Eurotransport Nederland zal zowel ver voer voor anderen bij voorbeeld reis bureaus en organisatoren van toeristische reizen verrichten als eigen toerreizen, (Vervolg op pagina 4) Hap|i 'v De heer F. van Randwijk, een van de directeuren van Eagle, bij een toerbus. Deze bussen, waarvan er twintig zijn besteld, hebben 44 zitplaatsen, een air conditioningsysteem en een tweetalct zes-cilinder dieselmotor van 195 pk, die achterin de wagen is geplaatst. De Europese commissie vreest dat het loonbeleid in Nederland niet de resultaten zal opleveren die er van worden ver wacht. In haar driemaandelijkse rapport over de economische toestand in de Euro pese economische gemeenschap, dat van daag in Brussel is gepubliceerd, zegt de commissie, dat zolang de overspanning van de arbeidsmarkt in Nederland blijft bestaan ook grotere inspanningen op het gebied van de inkomenspolitiek geen vol doende resultaat hebben met betrekking tot het afremmen van de stijging van consumptie en kosten. Confucius: Laat u niet door mij overtuigen als gij mijn woorden niet begrijpt. Als gij mij begrijpt, overtuigt gij uzelf. BRUSSEL (AP) Ongeveer twintig Belgische jonge mensen hebben ongeveer een week geleden gesolliciteerd naar be trekkingen die in een Luxemburgse krant werden aangeboden en zijn sindsdien ver dwenen. Dat meldde de Belgische radio dinsdag. Interpol is ingeschakeld bij het zoeken naar de vermiste jongens en meis jes. Het mysterie begon toen de jongelui, tussen de zeventien en 21 jaar, sollici teerden op een advertentie waarin goed betaalde betrekkingen werden aangebo den. Zij werden uitgenodigd voor een ge sprek naar een hotel in Luxemburg te komen. Daar werden zij door een man ontvangen. Zowel de jongelui als de man zijn verdwenen. Telefoon 8166 Zg DAMESKAPSALON KAAP KENNEDY (Reuter en AP). Vanavond om tien uur Nederland se tijd zal het Amerikaanse ruimte voertuig Gemini-10 een rendez-vous hebben met de Agena-8. Ongeveer een uur later zal Collins uit de Gemini- capsule komen en door de ruimte naar de Agena „zweven" om experimenten te doen. Hij zal tijdens zijn ruimte wandeling gebruik maken van een door benzine gedreven voortstuwings revolver. Het zal overigens een moei lijke opgave worden voor de Ameri kaanse astronauten om de Agena-8 op te sporen, omdat deze geen stroom voorziening op batterijen heeft, geen lichten en geen antwoord-radar, zoals de Agena-10. De Agena-10 waaraan de Gemini lange tijd gekoppeld was deed het uit stekend, aldus deelde de NASA, het Ame rikaanse bureau voor Lucht- en Ruimte vaart gisteren mee. Het bewijs is nu ge leverd .dat een bemand ruimteschip zich kan koppelen aan een tanker-satelliet en dat de motor en de brandstof van deze tanker gebruikt kunnen worden voor de voortstuwing. Gisteravond is Collins 386 kilometer bo ven de Atlantische Oceaan zwevend met zijn hoofd en bovenlijf buiten de Gemini geweest. Hij maakte foto's van de ster ren en van de aarde. Daaronder zijn vier kleurenfoto's, waaruit de geleerden van het Amerikaanse ruimtevaartproject de werkelijke kleuren in de ruimte hopen te NEW YORK (Reuter) De Afrikaanse afgevaardigden bij de VN hebben dinsdag de uitspraak van het Internationale Ge rechtshof in de zaak Zuidwest-Afrika „ongelooflijk" genoemd. Zij hebben een geheime spoedbij eenkomst gehouden om te overleggen hoe verder moet worden ge handeld. Ambassadeur Arkhurst van Ghana maakte later bekend dat de Afri kaanse groep een commissie van acht lan den heeft gevormd, die plannen moet be ramen ter ondersteuning van de zaak van het volk van Zuidwest-Afrika. Secretaris-generaal Oe Thant verklaar de dat afgezien van zijn persoonlijke me ning, het hem niet past een oordeel te geven over een besluit van een ander hoog V.N.-orgaan. Barteljorlsstraat - Haarlem Tel. 15552 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam kunnen opmaken. Collins fotografeerde on der meer het Zuiderkruis. Een schild, be stemd voor het registreren van micro- meteorieten, werd door de Amerikaanse astronaut mee naar binnen genomen. Col lins maakte een einde aan zijn taak toen zijn ogen en ook die van Young begonnen te steken en te tranen. Het luik van de Gemini-10 werd snel gesloten, waarna de luchtdruk in de cabine weer op normaal peil kon worden gebracht. De Gemini-10 astronauten kregen gis teravond het bevel gedurende enige tijd niet naar buiten te kijken. Dit om mo gelijke schade aan hun ogen ten gevolge van de Franse kemproef te voorkomen. De Franse autoriteiten hadden de Ver enigde Staten in kennis gesteld van de proef, die op een ogenblik werd geno men dat Young en Collins er geen nadeel van zouden ondervinden. De ruimtevaarders zouden een uur na de ontploffing over de Stille Oceaan ko men. Voor het geval dat de proef even zou worden uitgesteld keken de astronau ten echter voor alle zekerheid maar niet naar buiten. De Gemini vliegt te hoog om last te hebben van radio-activiteit van de kern proef. Kom toch eens gezellig en zonder verplichting bij ons kijken. U vindt er een grote sortering bankstellen, bergmeubels, salon tafels, ladekastjes lek- tuurbakken, enz. enz. Ruime keus vindt u bij eubelen BOOT (Giierstrciat\ 52-54-96/ G*G 98 stappen van de Dam Vijzelgracht 35 Amstelveen Plein 1960 IJmuiden Kennemerl. 36 Franse jassen 109.- min 40% 43.60 thans

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1