Johnson vanavond voor de televisie over Vietnam Genève: toverwoord voor Vietnam r Bombay heeft nu te veel water vooral ook 's zorriers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, ballen gehakt, en die beroemde rookworst of vacuum verpakte Homburgers Agrigento door aardverschuiving verwoest Frank Sinatra weer getrouwd aehtergr Van dag tot dag man Wellicht belastingverhoging in VS. Protest van Japan tegen tweede Franse kernproef tel eg rammen WOENSDAG 20 JULI 1966 Wereldraad van kerken Veertien punten Vier punten van Hanoi Groot-Brittannië is op het ogenblik „de zieke man van Europa." De staat en het volk kunnen hun kosten niet meer dekken en zij verteren in snel tempo hun reser ves. Dit leidt er toe dat het vertrouwen in het pond sterling zo afneemt, dat men kan spreken van „een vlucht uit het pond''. Iedereen wil het kwijt. Het normale ge volg daarvan moet zijn, dat het een deel van zijn waarde verliest. Men voorspelt al een waardedaling van 15 percent. Om dit te verhinderen koopt de Engelse rege ring zelf grote hoeveelheden ponden op, tegen de volle prijs, maar daardoor ver liest zij nog meer van haar reserves. Premier Wilson stelt nu drastische be zuinigingen in uitzicht, hogere belastingen, strenge controle op de lonen, minder in voer en groter uitvoer, om de achterstand in te lopen. De oorzaak van de noodtoe stand is echter niet alleen, dat het volk „boven zijn stand" heeft geleefd. De Engelse staat poogt op internationaal ter rein een rol te spelen, waartoe hij niet meer in staat is. Het Britse Rijk is ver schrompeld, de landen van het Gemene best kosten veel aan financiële bijstand en militaire bescherming, terwijl zij het vroegere moederland steeds minder ople veren. De Britse begroting is opgelopen ,tot 90 miljard gulden en de eigen produc tie heeft zich niet voldoende uitgebreid, om dit te rechtvaardigen. Engeland doet zijn best nog gerekend te worden tot de mogendheden van de eerste rang, door zijn vloot, zijn militaire steun punten, zijn „wereldwijde" verplichtin gen. Maar hoe afhankelijk het is geworden van de steun van de Verenigde Staten! Hoe vreest het betrokken te worden in een geschil met Zuid-Afrika wegens de apartheid) waar het tien miljard gulden heeft belegd, waarvan het de opbrengst niet kan missen! Een economische boy cot van Zuid-Afrika zou allereerst Brits kapitaal treffen, en zo'n klap kan Groot- Brittannië nu helemaal niet hebben. Men vergete niet dat het in de laatste oorlog een vierde van zijn vermogen verloor! De „machtsposities" zijn dus verkeerd in hun tegendeel: op het terrein van de internationale politiek en de diplomatie heeft Engeland weinig speelruimte meer. Vandaar dat premier Wilson heeft aange kondigd, dat hij niet nalaten zal desnoods een aantal van die posities te liquideren. Bijvoorbeeld die „ten oosten van het Suezkanaal", waarvan al zo lang sprake is. Het zal pijnlijk zijn te zien, hoe andere mogendheden (zoals de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie) proberen Britse in vloedssferen over te nemen. Maar daar staat tegenover dat in de „derde wereld" (niet aan enig blok gebonden) de drang om onafhankelijk te blijven zeer krachtig is, en dat de tijd van het oude imperialis me toch voorbij is. Bovendien zijn er ook twee gunstige mogelijkheden. Ten eerste kan Engeland weer zoals Frankrijk économisch gezond worden en een internationaal fi nancieel centrum blijven. Ten tweede kan het politiek losser van Azië en Afrika dichter bij het Europese vasteland ko men, dus bij de Europese Economische Gemeenschap. Hoe sterker het is, hoe begeerder partner, en hoe meer conces sies de EEG aan de Engelsen zal willen doen om één grote Europese gemeen schappelijke markt te vormen. De landen van de Euromarkt zullen alles moeten doen om na de Britse sanering die kans te grijpen. Terwille van de toekomst van Europa. In Den Haag is een Chinese ingenieur om het leven gekomen, door een ongeluk of door zware mishandeling, en wellicht door gebrek aan medische verzorging. Dat leden van de Chinese diplomatieke missie de man hebben ontvoerd, nadat hij ernstig was gewond, wekt de zwaar ste vermoedens. En terecht heeft de re gering daarom de Chinese zaakgelastig de uitgewezen. Men hoede er zich echter voor te gaan spreken van „Chinese wreedheid", alsof hier sprake was van een typische en on gunstige eigenschap van een bepaald volk. Misdrijven, misdaden en zelfs barbaarse mishandelingen zijn gepleegd door leden van alle volken op aarde, en stellig niet minder in Europa dan in Azië. Wat ons werelddeel aangaat ligt een zeer duiste re periode nog niet zo lang achter ons. Ook in Azië (men denke aan Indonesië) zijn wreedheden overal voorgekomen. En tallozen hebben daartegenover uitsteken de herinneringen aan hun contacten met Chinezen. Wat het gebeurde in Den Haag zo ern stig maakt is de achterdocht dat een mis drijf en misschien een politiek misdrijf moest worden gedekt door diplomatie ke onschendbaarheid. Zolang deze kwes tie niet is opgehelderd heeft de Chinese missie aan zich zelf te wijten dat dit wantrouwen gegrond wordt geacht. Maar daarvoor is dit diplomatieke voorrecht niet verleend. Een scherp protest was daarom op zijn plaats. *WWWWVWVWWWWVWWWWWVVVWVWVVVtfWWVVWVWm ^VWtAIVVWWWWWWVWinAIIIWWVUWIWIfWIfWMVWIMWWWWIflIIIWIl WASHINGTON (Reuter en AP). President Johnson van de Verenigde Staten zal vanavond om negen uur, Nederlandse tijd, een persconferentie geven, die door radio en televisie zal worden uitgezonden. Hij zal dan mededelingen doen over de oorlog in Vietnam. Gisteren zei de Amerikaan se president dat hij het Amerikaanse Congres om een belangrijk aanvullend bedrag voor de oorlog in Vietnam zal vragen wanneer deze volgend jaar juni nog niet is afgelopen. Hij waar schuwde dat de belastingen verhoogd zouden moeten worden, als de uit gaven voor niet-Vietnam-projecten niet tot het uiterste zouden worden beperkt. De Noordvietnamese ambassadeurs in Peking en Praag hebben verklaard dat de gevangen genomen Amerikaanse pilo ten oorlogsmisdadigers zijn en berecht zullen worden. Vooraanstaande leden van het Amerikaanse Congres hebben giste ren gewaarschuwd voor ernstige conse quenties, die een berechting van Ameri kaanse vliegers als oorlogsmisdadigers door Noord-Vietnam kan hebben. Everett Dirksen, leider van de republikeinse fractie zei dat de emoties in de Verenig de Staten hoog zullen oplaaien, als Hanoi het dreigement uitvoert: „Het Ameri kaanse volk zal dan tot het bittere einde de Noordvietnamezen willen vervolgen", aldus Dirksen. De aftredende secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Nederlan der dr. W. A. Visser 't Hooft, en het hoofd van de Commissie voor Internationale Zaken van de raad, dr. Frederick No- ledge, hebben in een telegram aan Noord,- Vietnam ervoor gepleit dat de gevangen genomen Amerikaanse piloten niet te recht zullen moeten staan. In een bood schap werd eraan herninerd dat de raad eerder in een telegram aan president Johnson uiting heeft gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de verheviging van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Drie Amerikaanse vliegtuigen zijn gis teren bij aanvallen op olietanks bij Ha noi neergehaald, aldus maakte de Ame rikaanse legerleiding vandaag bekend. BOMBAY (Reuter) De Indische mil joenenstad Bombay, waar vorige week als gevolg van langdurige droogte zo'n wa tergebrek heerste dat voorbereidingen werden getroffen voor massale evacuatie van de bevolking, heeft nu te lijden van overstromingen door zware regenval. Het werk in de haven moest dindag worden stilgelegd en de trein- en busdiensten waren volledig in de war. Vliegtuigen konden niet bij Bombay landen. Twee vliegtuigen werden neergescho ten door het luchtdoelgeschut, het derde werd neergehaald door een „Mig"-straal- jager. Volgens het Oostduitse persbureau ADN werden gisteren boven Noord-Viet nam tien Amerikaanse vliegtuigen neer geschoten. Daarbij is een aantal piloten gevangen genomen. TOKIO (Reuter en AP). Japan heeft er bij Frankrijk op aangedrongen om ver dere kernproeven in de Stille Oceaan af te gelasten. De Japanse protestnota is on middellijk na de tweede Franse kernproef van gisteren uitgegeven. Ook de jongste Franse kernproef werd genomen bij het afgelegen atol Moeroeroa, ongeveer 1.300 kilometer ten zuidoosten van Tahiti. Toen de paddestoelwolk zich boven zee verhief vlogen juist de astro nauten van de Gemini-10 hoog over het gebied. Ze waren tevoren gewaarschuwd niet naar de verblindende lichtflits te kijken. Het was de eerste maal dat de Fransen een kernbom door een vliegtuig lieten af werpen. De eerste kernproef van deze serie, op 2 juli jl., werd op de grond ge nomen. In augustus volgen nog twee Franse kernproeven met bommen van dezelfde grootte. Bij deze proeven zal president De Gaulle aanwezig zijn. (Vai^onze correspondent) ROME Op het eiland Sicilië heeft zich dinsdag een drama afgespeeld. Eén van de oudste en mooiste steden van het eiland is voor een groot deel plotseling verwoest. Men was er zich niet van be- Frank Sinatra, de vijftigjarige zingende Amerikaanse filmster, is dinsdag getrouwd. Zijn bruid is de 21-jarige actrice Mia Farrow. Frank vloog voor dit huwelijk, dat in Las Vegas werd gesloten, even uit Engeland naar de Ver enigde Staten. Frank Sinatra is reeds tweemaal gescheiden. Hij was eerder getrouwd met Nancy Barbato en Ava Gardner. wust, wat er eigenlijk gebeurde en wat de oorzaak kan zijn van die ramp. Het gaat om de stad Agrigento. Het oude Griekse Akragas, een plaats die reeds be stond in de zevende eeuw voor Christus en die door de grote dichter Pindaros werd bezongen als de mooiste stad der stervelingen. Ook thans nog is Agrigento, in het zuiden van het eiland gelegen, overrijk aan belangrijke monumenten. Men vindt er het best bewaarde complex van tien Griekse tempels dat op de we reld, buiten Athene, te vinden is. De tem pels schijnen geen gevaar te lopen. De grote aardverschuiving, die Agrigen to teisterde vond plaats in een gedeelte van de middeleeuwse stad, dat bijna vijf kilometer verwijderd is van de „vallei der tempels". Ongeveer een kwart van de stad schuift langzaam naar beneden. In de loop van dinsdag zijn verscheidene hoge flatgebouwen en ook heel wat oude huizen ingestort. Omdat de aardverschui ving zich niet snel voltrekt, is het aantal gewonden zeer gering, tot nu toe slechts drie. Een vierde gedeelte van de stad is door de bevolking ontruimd en de mensen zijn, met achterlating van hun meubels en andere bezittingen, gevlucht naar een stadsdeel, dat ongedeerd is gebleven. Grote schade heeft de domkerk gele den, een bouwwerk uit de dertiende eeuw. Er zijn brede scheuren ontstaan in de buitenmuren. Dfe kerk'is op zich zelf niet bijzonder mooi, maar in een aangrenzend gebouw is het bisschoppelijk museum on dergebracht. Ook dat gebouw is heel zwaar beschadigd. In het museum bevin den zich bijzonder belangrijke Griekse kunstwerken. Het bekendste daarvan is een heel grote marmeren sarcophaag met reliëf, die het verhaal van Phedra en Hippolytus uitbeelden. Het is één van de zeer wéinige Griekse beeldhouwwerken VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIAIVVVVVIAAfVIJVVVVtftAAfVVVVVVVVVVVtAfVVVVVVVViflflfVlfVlIVVVVVMVVVVVVVVVVVVIfVVVVVtfVIIVVVVtfVVlMVVVVVVVVlA/VVVVVVVVVA^ (Van onze redactie buitenland) Minister-president Harold Wilson van Groot-Brittannië heeft na lange uren van onderhandelen in Moskou geen kans gezien de Russische leiders te overreden opnieuw een conferentie in Genève (over Vietnam) bijeen te roepen. Ook India's eerste-minister, mevrouw Indira Gandhi, die eind vorige week trachtte van de Russen medewerking te verkrijgen voor een vredesgesprek over Vietnam, slaagde niet in haar poging. De leiders in het Kremlin stellen zich op het standpunt dat eerst de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam moeten ophouden. Intussen blijft het in steeds heviger mate Amerikaanse bommen op Noord-Vietnam, regenen, steeds dichter bij de hoofdstad Hanoi en de belangrijkste haven plaats Haiphong. Noord-Vietnam dreigt als represaille Amerikaanse vliegers te executeren. De piloten zouden als oorlogsmisdadi gers worden behandeld, zoals destijds de politieke en militaire leiders van nazi-Duitsland. „De conventie van Ge nève van 1949, waarin krijgsgevange nen beschermd worden tegen mishan deling is niet geldig in deze strijd: wij zijn niet formeel in staat van oorlog met de Verenigde Staten", aldus Ha noi. Niets wijst erop dat de elkaar be strijdende partijen elkaar ook maar één stap nader komen. Maar als 'het gesprek over. een vrede in Vietnam op gang zou komen wat zullen dan de voorwaarden zijn van de partijen die betrokken zijn in de oorlog? Op 22 maart vorig jaar maakte het Centrale Comité van het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront (de Vietcong) als eerste vijf onderhan delingspunten bekend. Op 8 april in dat jaar volgde de regering van Noord-Vietnam met een verklaring bestaande uit vier basispunten. Eind december 1965 tenslotte pu bliceerden de Verenigde Staten veertien punten, die tot een oplos sing van de kwestie-Vietnam zou den kunnen leiden. Alle partijen in de oorlog verwijzen officieel naar de Geneefse conferentie van 1954, waaraan Cambodja, China, Frankrijk, Laos, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam deelnamen. Daarbij werd toen de Internationale Controlecommissie ingesteld be staande uit Canada, Polen en India die periodiek rapporten over de si tuatie zendt aan de twee voorzitters van de conferentie, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. De conferentie stelde een demarca tielijn vast, die niet-permanent zou zijn, en waarachter de elkaar bestrij dende partijen zich zouden terugtrek ken. Deze grens is inmiddels uitge groeid tot een de facto grens tussen Zuid- en Noord-Vietnam. Verkiezingen, die zouden moeten lei den tot hereniging van de twee ge scheiden delen van Vietnam, zouden twee jaar later, in 1956 gehouden wor den. In Zuid-Vietnam zijn ze steeds op de lange baan geschoven. Dit zijn de veertien punten die vol gens de Verenigde Staten kunnen lei den tot een vrede in Vietnam, de Ame rikaanse voorwaarden voor een ge sprek over vrede: 1. De Conferenties van Genève van 1954 en 1962 zouden de grondslag kunnen vormen voor een vrede in Vietnam. 2. De VS zouden een internationale conferentie over Zuidoost-Azië of enig deel daarvan welkom heten. 3. De VS zijn bereid te voldoen aan de eis van 17 neutrale staten om onvoorwaardelijke onderhandelin gen te beginnen. 4. De VS zijn bereid tot onbeperkte onderhandelingen. 5. Een wapenstilstand zou het eerste «w Premier Wilson zocht in Moskou een vredespijp voor de oorlog in Vietnam. besluit kunnen zijn van een confe rentie. 6. De door Noord-Vietnam geëiste „vier punten" zouden op de confe rentie met de voorstellen van de andere zijde ter tafel kunnen wor den gebracht. 7. De VS willen geen militaire steun punten in Zuidoost-Azië. 8. De VS willen geen permanente aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. 9. De VS eisen vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam. 10. De hereniging van Noord- en Zuid- Vietnam zou aan de vrije beslis sing van de inwoners van beide de len van het land moeten worden overgelaten. 11. Wat de VS betreft kunnen de sta ten van Zuidoost-Azië, als zij dat willen neutraal blijven. 12. De VS willen de economische en sociale ontwikkeling van Zuidoost- Azië metterdaad steunen. 13. De Vietcong kan desgewenst zijn wensen tijdens de conferentie ken baar maken. 14. De Amerikaanse bombardementen van Noord-Vietnam zouden beëin- dingd kunnen worden, als de rege ring in Hanoi duidelijk zou laten blijken dat overeenkomstige tegen prestaties zouden worden gedaan. De vier punten van Hanoi zijn: 1. Erkenning van de nationale rechten van het Vietnamese volk: recht op vrede, onafhankelijkheid, soevereini teit, eenheid en territoriale integri teit. Overeenkomstig het verdrag van Genève moet de Amerikaanse regering al zijn troepen uit Vietnam terugtrekken, de militaire bases ont mantelen, en de aanvallen op Noord- Vietnam staken. 2. Totdat de vreedzame hereniging van Vietnam is verwezenlijkt, moeten zo lang Vietnam tijdelijk verdeeld is in twee zones, de Geneefse overeen komsten strict worden nageleefd, zonder de aanwezigheid van buiten landse troepen, enzovoort. 3. De binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam behoren geregeld te worden door het Zuidvietnamese volk zelf, in overeenstemming met het programma van het Zuidviet namese nationale Bevrijdingsfront, zonder enige buitenlandse inmen ging- 4. De vreedzame hereniging van Viet nam behoort in orde te worden ge bracht door het Vietnamese volk uit de beide zones, zonder enige buiten landse inmenging. De vijf punten van het Zuidvietname se Bevrijdingsfront zijn één grote aan val tegén de Verenigde Staten, die ge zien worden als de „gezworen vijan den van het Vietnamese volk". Samengevat komen deze punten neer op de verklaring dat de Vietcong niet zal rusten voordat de „imperialisten van de VS" het land zijn uitgedreven, waarbij alle vormen van hulp van „vrienden in de vijf werelddelen" in dank worden aanvaard. waarvan de kleur voor een deel nog be waard is. Antieke Griekse marmeren beel den en reliëfs werden steeds met stuc be kleed en daarna beschilderd. In de middag zijn troepen naar Agri gento vertrokken. Verder zijn er leger tenten gestuurd waarin reeds duizend mensen een voorlopig onderdak hebben gevonden- Ook zijn voedselvoorraden naar het bedreigde gebied gebracht. Een zes tal treinen is, tengevolge van de grond verschuiving geblokkeerd. Vanmorgen was alle treinverkeer naar en van de stad nog lamgelegd. President Saragat van Italië heeft hulp toegezegd. Het gemeen tebestuur van de stad is 25 miljoen lire toegezegd. Gisteravond werd meegedeeld dat volgens een eerste schatting, de scha de bijna twaalf miljoen gulden bedraagt. De vulcanologische dienst in Catania heeft bekendgemaakt, dat de aardver schuiving niet het gevolg kan zijn van een aardbeving en evenmin van enige werking van de Etna. Agrigento ligt op een rotsmassief waaronder zich een voor water ondoordringbare zware kleibodem bevindt. Men neemt aan dat de rotsen ten dele zijn afgeschoven van die kleilaag, die ongeveer tweehonderd meter beneden de stad ligt. Enkel. De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft zijn bezoek aan de Westduitse Bondsrepubliek afgelast in verband met een verwonding aan een enkel. Familiedrama. Een 26-jarige Deense boer heeft dinsdagochtend in Oersbjerg, bij Assens, zijn ouders en een jongere broer gedood en de boerderij in brand gestoken. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Overstromingen. Door overstromingen van de rivier Tola in Mongolië zijn 57 mensen om het leven gekomen. Enkele wijken van de hoofdstad Oelan Bator zijn zwaar beschadigd. Bevolking. Het statistische bureau van Polen heeft bekendgemaakt, dat het land thans 31,7 miljoen inwoners telt. Er zijn 16,3 miljoen vrouwen 900.000 meer dan mannen. Overleden. Anselmo Joaquin Maria kar dinaal Albareda. prefect van de Vati caanse bibliotheek, is op 74-jarige leef tijd in Barcelona overleden. Tornado. Een tornado heeft maandag avond in Bohemen dertig huizen met de grond gelijk gemaakt en er twaalf beschadigd. Vijf hectares bos werden geveld „alsof een bijl gebruikt werd". Acht mensen werden gewond. Bezoek. Koning Hoessein van Jordanië is met zijn echtgenote prinses Moena dins dag in Londen aangekomen. Sneeuw. Op de Col de Restefond-la-Bo- nette, tussen Barcelonefte en Nice in Frankrijk is dinsdag twintig centimeter sneeuw gevallen. Postzegel. Een ongeperforeerde rode post zegel van een penny die tussen 1865 en 1903 in Bermuda is uitgegeven, is op een Londense veiling voor 12.000 gulden verkocht. Tragedie. Een jong meisje, dat dinsdag morgen met hulp van haar buren de deur van haar huis in Bilbao (Spanje) forceerde, vond binnen de lijken van haar ouders en haar grootmoeder. Haar familieleden waren met een jachtgeweer doodgeschoten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3