Consequente mandekking de juiste tactiek van Schöns hechte formatie Opnieuw teleurstellend voetbal op Wembley Bulgarije miste stootkracht Pele vroeg pijnstillende injectie m Triest afscheid voor Chili SCHITTERENDE GOAL VAN EMMERICH EERSTE DOELPUNT VAN UWE SEELER De stand in de poules Lajos Baroti laat versterking komen Vragen Italiaanse parlementsleden over uitschakeling Wat doet Ramsey met Stiles? Ook drie goals van Bene en Hunt DONDERDAG 21 JULI 1966 15 SPANJE W. DUITSLAND Mexicanen naar huis Harder ENGELAND FRANKRIJK iSjszj Nummer vier TOESCHOUWERS HONGARIJE BULGARIJE CHILI RUSLAND Pele heeft om een pijnstillende injectie gevraagd toen hij ernstig geblesseerd raakte in de wedstrijd BraziliëPortugal. „Ik heb hem die geweigerd," aldus dok ter Hilton Gosling, de arts van de Bra ziliaanse ploeg. „Ik wilde hem geen pijn stillende injectie geven, omdat dit niet eerlijk tegenover de speler zou zijn ge weest. Een dergelijke injectie zou overi gens binnen de voorschriften van de FI FA zijn gevallen. Maar pijn is een zelf verdediging. Als je geen pijn voelt, dan weet je niet wat er kan gebeuren." Gosling zei, dat Pele zijn rechterknie heeft geblesseerd (een verrekte pees) en drie gekneusde ribben heeft opgelopen. Hij zal twee weken rust moeten houden. Bij zijn terugkeer in Brazilië zal Pele onderscheiden worden met de orde van Rio Branco. De onderscheiding is bedoeld om hem te danken voor de diensten, die hij de Braziliaanse sport bewezen heeft. 1 Sigi Held omhelst Emmerich na diens schitterende doelpunt uit een „onmogelijke" hoek. Na de achtste finales hebben Enge land, Uruguay, West Duitsland, Por tugal, Hongarije, Rusland en Noord Korea zich geplaatst voor de kwart finales, die zaterdag worden gespeeld. De standen in de vier groepen na de achtste finales luiden: groep a Engeland Uruguay Mexico Frankrijk groep b West Duitsland Argentinië Spanje Zwitserland groep c Portugal Hongarije Brazilië Bulgarije groep d Rusland Nrd. Korea Italië Chili 2 1 0 5 4—0 1 2 0 4 2—1 0 2 1 2 1—3 0 1 2 1 2—5 2 1 0 5 7—1 2 1 0 5 4—1 1 0 2 2 4—5 0 0 3 0 1—9 3 0 0 6 9—2 2 0 1 4 7—5 1 0 2 2 4—6 0 0 3 0 1—8 3 0 0 6 6—1 1 1 1 3 2—4 1 0 2 2 2—2 0 1 2 1 2—5 de kwartfinales gespeeld, zijn: Londen: Engeland-Argentinië Sheffield: West Duitsland-Uruguay Liverpool: Portugal-Noord Korea Sunderland: Rusland-Hongarije. Schnellinger (rechts) werkt weer een van de Spaanse aanvallen weg. Baroti,. trainer van Hongarije, heeft verklaard dat hij de back Kalman Ihasz uit Hongarije zal laten overkomen om de ploeg te versterken voor de kwartfinale. „De wedstrijd tegen Brazilië heeft een hoop van de spelers gevergd en onze spelers gaven tegen Bulgarije de indruk dat ze een beetje moe waren, vooral in de eerste twintig minuten, toen we wat onzeker leken." De 25-jarige Ihasz speelt voor Vasas uit Boedapest. Hij heeft reeds negenmaal in een Hongaars nationaal elftal gespeeld. Hij en drie anderen van de 22 geselec teerde Hongaren zijn in Boedapest achter gebleven, maar ze zijn blijven trainen. Baroti had dit zo besloten, omdat te veel van de 22 spelers wisten toch niet aan de beurt te zullen komen. Als eerste ploeg, die in het wereldtoer- nooi is uitgeschakeld, verliet woensdag Mexico Engeland. De Mexicanen vlogen naar Madrid, waar zij zouden overnach ten, om vandaar door te vliegen naar Mexico City. Dit haastige vertrek staat mede in verband met het feit, dat deze week de nieuwe competitie begint. Het volgende toernooi om de wereldtitel in 1970 zal in Mexico zijn. Wat de voetbalexperts in de gehele wereld verwacht hadden en vele mil joenen Duitse voetbalfans gehoopt hadden, is gebeurd, West-Duitsland, de wereldkampioen van 1954, heeft de kwartfinales bereikt. In een tot de laatste minuten fel doch aantrekkelijk duel in Birmingham hebben de Span jaarden, die vooral in het eerste half uur van de wedstrijd duidelijk in de meerderheid waren, getracht de vol gende ronde van het toernooi te he reiken. De nieuwe Spaanse voorhoede, waarin de „Italiaanse" Spanjaarden Suarez, Del Sol en Peiro ontbraken, heeft het de Duit se verdediging bijna voortdurend, hijzpiv der lastig gemaakt. Juist in de beginfase van de strijd tastten de nerveus begon nen Duitsers herhaaldelijk mis op de snelle Spaanse acties. Vooral de actieve Amancio moet in die periode een nacht merrie zijn geweest voor de Duitse ver dedigers, die hun tegenstanders door snel switchen steeds op andere plaatsen za gen opduiken. Alleen door een consequen te mandekking kon West-Duitsland het ge vaar enigszins in de hand houden. In de 23e minuut kregen de Spanjaarden ein delijk een verdiende beloning in de vorm van een doelpunt van Fuste die Tilkowski kansloos sloeg. Duitsland reageerde onmiddellijk. De snelle Sigi Held kreeg een fraaie kans op de gelijkmaker na een vrije trap van Seeler. De uitstekende Spaanse doelman Iribar redde echter. Daarna kregen de mannen van Helmut Schön, die individueel wellicht wat minder met technische ga ven uitgerust waren maar dit met een hecht teamverband compenseerden, wat meer vat op hun tegenstander. In de Duit se aanval klopte het nu ineens wel en Spanje moest even in de verdediging. In de 36e minuut brak Kramer door maar zijn schot belandde in het zijnet. Twee minuten later had Emmerich meer suc ces. De topscorer in de Bundesliga kreeg op de linker vleugel de bal even vrij en uit een moeilijke hoek schoot hij met het linkerbeen keihard in de rechterbo venhoek: 1—1. Kort voor rust was Becken- bauer dicht bij een treffer maar Iribar redde door uit te lopen. Na de hervatting kreeg het duel een wat harder karakter, vooral de Spanjaar den bezondigden zich nogal eens aan hard spel, hetgeen de goed leidende Braziliaan Marques niet ontging. Steeds opnieuw trachtten de Spanjaarden met flitsende acties tot succes te komen en na ruim een kwartier was Amancio dicht bij een De uitschakeling van Italië voor het toernooi om het wereldkampioenschap heeft een golf van verontwaardiging doen opstijgen. Veertien parlementariërs, va riërende van christen-democraten tot neo-fascisten, hebben de Italiaanse rege ring met drang verzocht de organisatie van het profvoetbal drastisch te reorga niseren na de nederlagen in Engeland. Acht afgevaardigden -van de christen democratische partij vroegen wat de re gering van plan was te gaan doen om tot een „waardiger en op een gezondere ba sis geschoeide reorganisatie van de popu lairste sport in Italië" te komen. Zij voe gen eraan toe dat de vernederende resul taten een golf van teleurstelling en bitter heid in het moederland had ontketend en de Italiaanse sport tegenover de buiten wereld in een pijnlijke situatie had ge bracht. Voorts moest er een einde worden gemaakt aan het betalen van astronomisch hoge bedragen voor spelers, die er meer op uit waren hun krachten tijdens het spel te sparen dan alles te geven wat zij hadden." treffer, doch de donkere Spaanse aanval ler werd door Höttges vakkundig gestopt. De strijd ging daarna lange tijd gelijk op met wisselende kansen. In het laatste kwartier hadden de Duitsers echter dui delijk het betere van het spel. Iribar moest verscheidene malen handelend op treden maar zes minuten voor tijd was hij kansloos toen aanvoerder Uwe Seeler zijn eerste treffer in het toernooi scoorde en Duitsland de zo fel begeerde winst, schonk. Engeland verwachtte een regen van doelpunten. Het werden er gisteravond, in het met ruim 92.000 toeschouwers ge vulde Wembley-stadion niet meer dan en kele druppels, die tezamen een druilerig regentje vormden. Engeland versloeg dan wel een heftig tegenstribbelend Frankrijk met 2-0, maar het kon toch geen ogenblik de zekerheid geven de toe komstige bezitters van de wereldbeker te zijn. Engeland-Frankrijk stelde teleur, zoals tot nu toe, alle wedstrijden in de „groep Londen" hebben gedaan. Natuurlijk vertelde Engelands manager Alf Ramsey na afloop dat hij tevreden was, omdat zijn team zich had geplaatst bij de laatste acht. Natuurlijk. En hij zei daarbij, dat hij van mening was, dat En geland beter had gespeeld dan in de twee voorgaande wedstrijden. Zeker is dit: nog geen enkele maal is Engelands verdedi ging op de proef gesteld. Engeland heeft aangevallen, geprobeerd te doelpunten. Tegen Argentinië, in de kwart-finale, komt Engeland tegenover het zelfde pro bleem te staan als in de ontmoeting te gen Uruguay. Zeven of acht man in de defensie. Engeland mag zoeken naar een opening. Frankrijk is dus uitgeschakeld. Het is geen verrassing. De ploeg speelde weliswaar beter dan tot dusver, maar mist toch de briljant, die een ring doet schitteren. Frankrijk is niet meer dan een ploeg middelmatige Europese spelers. De drie jongens, die, toen de ploegen zich opstelden, probeerden zich met de na tionale Franse vlag naast hun spelers te scharen, heb ik na afloop niet meer ge zien. De vlag was opgerold, Frankrijk gaat naar huis. En toch: Engeland heeft, ondanks deze overwinning, ondanks het feit dat het, met een punt voorsprong op Uruguay als eerste eindigde in de Lon- dense groep, geen elftal, dat het sterkste ter wereld is. Neem een Jimmy Greaves, een Bobby Moore: het zijn namen die men ook in Engeland slechts met enig ontzag uitspreekt. Maar Greaves en Moore wa- Jimmy Greaves (links) in duel met de Fransman Simon. ren gisteravond niet meer dan figuran ten. Rechtsbuiten Ian Callaghan, die de plaats van Terry Paine innam, sprintte precies zes maal langs zijn verdedigers. Hij was een duidelijke versterking. En Hunt, in de eerste twee wedstrijden vrij wel kansloos, scoorde beide doelpunten. Hunt zal tegen Argentinië wederom wor den opgesteld. Maar wat doet manager Alf Ramsey met nummer vier: Nobby Stiles. De man, die, nimmer aflatend, over het veld draaft, schoppend naar alles wat be weegt? Het is, voor Engelands nationale voetbalelftal een aanfluiting, dat een der gelijke speler wordt opgesteld. Maar me neer Ramsey huldigt dit principe: in ieder elftal moet men een speler hebben, die hard speelt, die een verschrikking is voor zijn tegenstanders, al speelt hij technisch gezien, dan niet zo goed. Stiles is mijn man. Tekenend was ook gisteravond de wij ze waarop de 92.500 toeschouwers in Wem bley het eindsignaal van arbiter Arturo Yamasaki begroetten. Een schuchter ap plaus dat scheen uit te sterven, voordat het was ingezet, beloonde de Engelsen. Zelfs de supporters van Ramsey's moei zaam opgebouwde equipe konden de ge dachte aan een Pyrrhus overwinning ken nelijk niet van zich afzetten. De Engelsen hadden overigens alles mee in deze laatste ontmoeting van de eerste ronde. De Fransen zouden hen ten minste met 2-0 moeten verslaan om door te dringen tot de kwarteindstrijden. Ver der werd de roodharige Robert Herbin, een van Frankrijks sterkste troeven, al in de vijfde minuut geblesseerd. En.als de nood werkelijk aan de man zou komen konden de Engelsen rekenen op de steun van de ruim 90.000 landgenoten in het uitverkochte Wembleystadion. Ondanks het zwakke tegenspel van de Fransen duurde het tot de 40ste minuut, voordat het team van Bobby Moore de leiding kon nemen. Uit een voorzet van Ian Cal laghan, die voor het doel langs ging, schoot Roger Hunt uiterst scherp op gesteld beheerst in. Felle Franse pro testen volgden. Scheidsrechter Yamasaki noch grensrechter Karol Galba deelde de mening van de verontwaardigde mannen van Henri Guerin, die langdurig appel leerden voor buitenspel. Engeland bleef sterker. Veel verder dan een verrassend afstandschot van de naar voren getrokken Bernard Bosquier kwa men de Haantjes niet. Slechts voor de statistieken was nog van belang dat Roger Hunt een kwartier voor tijd, opnieuw op de rand van buitenspel, de stand op 2-0 bracht. De vier wedstrijden trokken woensdag avond in totaal 177.843 toeschouwers. De 24 wedstrijden in de achtste finales wer den door 979.412 voetballiefhebbers bijge woond. De wedstrijd EngelandFrankrijk in het Wembleystadion in Londen trok woensdagavond de meeste kijkers: 92.500. De ontmoeting ChiliRusland in het Ro ker park in Sunderland de minste: 16.027. Bulgarije dat op Old Trafford in Manchester voor een laatste theoreti sche kans speelde, heeft tegen Hon garije niets weggegeven. Toch waren de Bulgaren, die weliswaar goed voet bal spelen maar duidelijk stootkracht missen, alleen in de eerste helft van de wedstrijd tegen Hongarije gelijk waardige tegenstanders. Door enkele omzettingen en de terug keer van Jakimov in de voorhoede had het Bulgaarse team wezenlijk aan kracht gewonnen en de aanval leek over meer stootkracht te beschikken. Toch waren de Bulgaren niet opgewassen tegen de gro tere technische kwaliteiten van Honga rije, dat lange tijd nodig had om de ze nuwen de baas te worden. Na een kwartier leek een sensatie in de lucht te hangen toen de briljante As- paruchov een fraaie solo ondernam waarin hij vele Hongaren, doelman Gelei incluis, omspeelde en zijn team aan een voorsprong hielp: 1-0. Na bijna een half uur kreeg Ja kimov een fraaie kans op een tweede Bulgaarse treffer maar Gelei bleek pa raat. De Hongaren kwamen er toen wat beter in maar het duurde toch nog tot kort voor de rust voor er doelpunten vie len. Aan de gelijkmaker kwam zelfs geen Hongaar te pas. Halfspeler Davidov, da nig in het nauw gebracht door enkele Hongaarse aanvallers, zag drie minuten voor tijd een terugspeelbal onbereikbaar voor doelman Simeonov in het doel ver dwijnen: 11. Twee minuten later had Hongarije de leiding toen Meszoly, die tegen Brazilië geblesseerd raakte aan de schouder maar nu weer uitstekend mee draaide, hard inschoot: 12. Na de pauze toen de Hongaren op een hogere versnelling overschakelden was het snel gedaan met de Bulgaren, die nu duidelijk de minderen bleken. In de 54e minuut kwam het overwicht van de Magyaren tot uitdrukking in een doelpunt van Bene, die een corner van Rakosi met het hoofd in het Bulgaarse doel sloeg. Daarna namen de mannen van Lajos Ba- rotti geen enkel risico meer. Zij bleven weliswaar in de aanval maar het accent werd toch vooral gelegd op het vasthou den van de voorsprong, want de Bulga ren bleven met snelle uitvallen via Aspa- ruchov en Jakimov voortdurend de aan dacht opeisen. Halverwege de tweede helft kwam het doel van Gelei nog even in gevaar bij een vrije schop van Kot- kov. De Hongaarse keeper verwerkte de bal echter tot corner. Tegen het trieste decor van een maar matig bezet Roker-park in Sunderland heeft Chili, dat vier jaar geleden in het toernooi om de Coupe Jules Rimet als derde eindigde, afscheid genomen van Engeland. Na wereldkampioen Brazilië, is ook de rol van deze tweede Zuidame- rikaanse vertegenwoordiger uitgespeeld. Chili, dat met 2-1 had moeten winnen om Noord Korea de weg naar de achtste finale te versperren, had tegen Rusland, dat liefst zeven nieuwe spelers een kans De Hongaar Ferenc Bene en de Brit Roger Hunt hebben zich onder de bes te schutters van het toernooi geschaard. Samen met de Argentijn Luis Artime en de Portugees Eusebio staan zij met elk drie treffers bovenaan de ranglijst. Voor twee doelpunten zorg den de volgende spelers: Eduard Ma- lofeev (Rusl.), Helmut Halier (Did), Franz Beckenbauer (Did), Jose Augus- to (Port.), Jose Torres (Port.). Ruben Marcos (Chili), Klaman Meszoly (Hong.) en Valery Porkujan (Rusl.). gaf, het grootste gedeelte van de wed strijd een meerderheid maar verloor zelf met 2-1. De Russen, die zich al geplaatst had den voor de volgende ronde, spanden zich duidelijk niet al te zeer in en toen zij na bijna een half uur spelen door de snelle Porkujan aan de leiding kwamen geloofden zij het helemaal wel. Chili kwam echter direct terug. Via Marcos kwamen de Zuidamerikanen weer op ge lijke voet: 1-1. Na de hervatting had Chili, dat het middenveld met de actieve Marcos en Prieto volledig beheerste, een zwaar over wicht dat echter niet tot de gewenste re sultaten leidde. In de stromende regen trokken de Zuidamerikanen steeds op nieuw ten aanval maar zij stuitten daar bij iedere keer weer op de hechte Russi sche defensie, die er zich uitsluitend toe bepaalde het strafschopgebied „schoon" te houden. Zeker vijf tot zes maal had Chili de kans op het winnende doelpunt maar steeds greep de uitstekende Kawa- zaschiwili, die de geblesseerde Yashin verving, op tijd in. Vijf minuten voor het einde werden de Chileense illusies wreed verstoord toen de snelle Porkujan bij een uitbraak doelman Oliveras met een boog- bal kansloos sloeg: 2-1.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15