HET WEER Rigoreuze maatregelen Britse regering: Grootste aderlating sinds oorlog voor Groot-Brittannië Hf A Watersnood na noodweer Maastrichtse zusjes zijn terecht Collins' ruimtewandeling tot ruim kwartier bekort UST tótj N.V. Auto-Shop Haarlem In Zwitserland omgeslagen Veel bollenbedrijven lijden verliezen Minister George Brown kwam terug op zijn ontslagaanvraag Klacht tegen burgemeester Van Hall Wilsons zware gang naar het Parlement W Portier ontdekte hen in fabrieks- magazijn Fototoestel viel in de ruimte Èngeland-Argentinië wordt „ingeblikt" w m Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 219 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje 1MB Onderzoek LEI wijst uit: W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8 In de vishal en op zee6 Kennemer Kruimels7 Radio en tv 9 Kunst9 Topsy10 Feuilleton11 Vakantiekinderkrant11 Beeldverhalen11 Luidsprekers 12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand14 Sport 15, 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Morgen droog Aan het strand Betogers hadden bekeurd willen worden KOMPLETE UITRUSTINGEN Het woord is aan Voetballers N oord-K ore a niet op t.v.-scherm SWIEBERTJ E en BROMSNOR komen maandag 25 juli, half drie, in het Openluchttheater te Bloemendaal Alles voor uw Auto Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 21 JULI 1966 t j-WaPK*? x' g Een bus met zesendertig Nederland se toeristen raakte bij Bazel in Zwitserland van de weg en sloeg om. Twee inzittenden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, vijf anderen werden licht gewond Het Landbouw-Economiseh Instituut heeft in een onderzoek naar de rentabili teit in 1965 van zeventig: bollenkwekers- bedrijven in de bollenstreek (Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en \oordwy kerhout) voorlopig vastgesteld dat slechts 29 van deze zeventig bedrij ven een positief resultaat hebben behaald. Het gemiddelde netto-overschot van al le zeventig bedrijven was 1100. Verlies werd geleden op de bedrijven met meer dan zestig percent tulpen, en wel gemid deld 4200. Het gemiddelde ondernemingsinkomen (netto-overschot, beloning handenarbeid ondernemer en rente geïnvesteerd kapi taal) was voor de zeventig bedrijven 14.000. Van de ondernemers had 35 per cent een inkomen van minder dan 10.000, tien percent een inkomen van meer dan 25 000. De grotere bedrijven bleken aanmerke lijk winstgevender te zijn dan de kleine. Het aantal bloembollenbedrijven in de onderzochte gemeenten was volgens de landbouwtelling 1963 ongeveer 1800. De steekproef bij zeventig bedrijven is ech ter gebaseerd op 660 bedrijven, namelijk die welke aan ten minste één man het hele jaar door werkgelegenheid verschaf fen en die niet zelf'aan handel doen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regenbuien, maar morgen van het noorden uit droog weer met mogelijk enkele opklaringen. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet ernaar uit dat er morgen geen regen meer zal vallen en dat af en toe de zon doorbreekt. De thermometer zal ongeveer 20 graden Celsius aanwijzen. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De invloed van een sterk hogedrukgebicd westelijk van Ierland neemt toe, waardoor wat beter weer verwacht mag worden. (Van onze correspondent) LONDEN. Om het zwakke pond te redden heeft de Britse regering gisteravond hard toegeslagen en de grootste financiële aderlating sinds de oorlog toegepast. Deflatie heeft het van expansie gewonnen. Dit heeft ge leid tot een protest van de temperamentvolle en impulsieve George Brown, minister van Economische Zaken en voor Europa en tweede man in de regering, die gisteren premier Wilsons problemen nog vergrootte door zijn ontslag aan te bieden. Brown, die tijdens de rede van de premier in het Lagerhuis demonstratief wegbleef, had al eerder laten nierken niet tevreden te zijn met Wilsons maatregelen. Hjj zou Engelands economische problemen selectiever willen benaderen. Gisteravond laat echter heeft de opstandige minister na een nieuw gesprek van anderhalf uur met premier Wilson ver klaard te zullen aanblijven. Hij zei het zijn plicht te achten om samen met zijn collega's te blijven strijden teneinde de politiek van de Labourpartij tot een succes te maken. Honderd Lagerhuisleden hadden er schriftelijk bij Brown op aangedrongen, zijn plaats in de regering niet op te geven. iVWVWVWWl/VWtfWVWVWWWWVVWWtfWVWWVWUVWWVVWt (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Twee deelnemers aan de door het actiecomité-Vietnam ge organiseerde stille protestmars, die zon dagavond in Amsterdam gehouden werd, hebben bij de officier van Justitie een klacht ingediend tegen het hoofd van de politie, burgemeester Van Hall. De de monstranten werden, zoals bekend is, door de politie in legerwagens naar plaat sen aan de rand van de stad overge bracht. De klagers, de heren G. van Beusekom en drs. F. de Vries, maken er bezwaar tegen dat de politie tegen niemand van de deelnemers proces-verbaal heeft opge maakt. De rechter kan hierdoor niet be slissen over het al of niet strafbaar zijn van de betogers, zeggen zij. Zij noemen net optreden van de politie een daad van willekeur, omdat volgens hen niet alle demonstranten weggevoerd werden en in het verleden drie soortgelijke marsen wel werden toegestaan. Tenslotte zeggen de klagers, dat het optreden van de politie het karakter had van een strafoplegging en dat de politie hiertoe wettelijk niet gerechtigd is. (Zoals wij gisteren meldden heeft de po litie zondagavond geen van de demon stranten geverbaliseerd omdat zij haar optreden als verspreiden beschouwt, en niet als aanhouden. De officier van Jus titie, mr. Hartsuiker, is het met deze op vatting niet eens.) voor alle maatschappijen en hogere zeevaartscholen Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM In totaal heeft Wilsons financiële wer velstorm de binnenlandse koopkracht met vijfhonderd miljoen pond verminderd, ter wijl op de overzeese uitgaven honderd vijftig miljoen pcnd zal worden bezuinigd, waarbij tenminste honderd miljoen pond voor rekening komt van Defensie. Labours linkervleugel heeft al gepro testeerd dat dit laatste niet genoeg is. Ook is de linkerzijde er tegen dat de re gering het aanvaardbaar acht, de thans zeer lage gemiddelde werkloosheid van 1,1 percent eventueel te laten stijgen tot 1,5 of 2 percent. Loonstop De meest ingrijpende maatregel is de afkondiging van een loon- en inkomens stop voor zes maanden, gevolgd door zes maanden van strenge restricties. Maat schappijen mogen hun dividenden gedu rende twaalf maanden niet verhogen. Voor dezelfde periode geldt een prijzen- stop, hoewel met uitzonderingen. Vennoot schappen moeten in detail beloningen en salarissen publiceren met vergelijkende cijfers van het vorige jaar. Wanneer er loonafspraken zijn gemaakt dienen deze met zes maanden te worden opgeschort. Afbetaling beperkt De overige deflatie-maatregelen waren oude bekenden benzine, wijn, bier en sterkedrank worden tien percent duur der, de aankoopbelasting die op honder den artikelen drukt wordt met tien per cent verhoogd, het kopen op afbetaling wordt bemoeilijkt. Voor een auto moet thans veertig percent contant worden ge stort en de afbetaling van de rest moet binnen twee jaar geschieden. Het toerisme wordt getroffen doordat men per persoon voorlopig niet meer dan voor vijftig pond aan buitenlands geld mag meenemen plus een extra bedrag voor auto of motorfiets. Om vakantiegan gers te verlokken in Engeland te blijven zal de modernisering van hotels door re geringsleningen worden bevorderd. (Zie verder pagina 13) Woensdag heeft Harold Wilson, de Britse premier, het Lagerhuis zijn versoberingsprogramma voorgelegd, een rigoureuze economische ingreep die onder and.ere tot doel heeft het internationale vertrouwen in het pond sterling te herstellen. Wilson verliet zijn ambtswoning, Downing Street 10. samen met zijn vrouw die een plaats kreeg op de publieke tribune. (Telefoto). Vooral in de Gelderse vallei onder vindt men nog de gevolgen van het noodweer van dinsdag. Tussen Barneveld en Otterloo staan nog véle wegen blank. En door de aan houdende regen stroomt er nog steeds water van de hoger gelegen Veluwse zandgronden naar de val lei, zodat de wateroverlast nog wel enige dagen zal voortduren. Be woners van huizen bij de Prins Bernhardtunnél in Hilversum zijn nog steeds bezig met het droog maken van hun gelijkvloerse ka mers, waarin het water na het nood weer van dinsdag ongeveer 30 oenti- meter hoog stond. Inayat Khan: Omdat de geest de lichamelijke gren zen niet erkent, is hij dezelfde in alle mensen. Drie kleine meisjes, waarnaar bijna heel Maastricht gisteren en vannacht ge zocht heeft, zijn terecht. De kinderen werden aangetroffen op een fabriekster rein op nauwelijks tweehonderd meter afstand van de ouderlijke woning. De drie zusjes uit het gezin Knipsael, de 5-jarige Anita, de 4-jarige Marijke en de 3-jarige Christina, waren woensdag morgen om tien uur op straat gaan spe len. Toen ze tegen etenstijd niet thuis kwamen en navraag bij buren en kennis sen geen resultaat opleverde, werd de politie gewaarschuwd, die o.m. per radio een verzoek om opsporing liet versprei den. Dertig politiemannen met vijf pa trouille-auto's zochten de stad af en ke ken in kerken, parken en speeltuinen. De brandweer zoog enkele diepe plassen leeg speurhonden snuffelden op fabrieksterrei nen en opslagplaatsen, alles zonder resul taat. Buren, vrienden en familieleden van de ongeruste ouders zochten mee, maar de zusjes bleven onvindbaar. Vanmorgen kwam aan de onzekerheid een einde. Toen de portier van een te gelfabriek omstreeks acht uur een ronde ging maken door de gebouwen, waarin deze week wegens de vakantie niet ge werkt wordt, trof hij de drie meisjes in een der magazijnen aan. Hij bracht ze direct naar de ouders, die het drietal in bed stopten. Als de kinderen uitgeslapen zijn, mogen zij vertellen hoe ze kans ge zien hebben het fabrieksmagazijn binnen te komen. ff KAAP KENNEDY (Reuter en AP). De helft van de tijd die oorspron kelijk was bedoeld, is Michael Collins buiten de Gemini-10 geweest. Zijn ruimtewandeling aan een vijftien meter lang koord eindigde na precies 28 minuten. De Amerikaanse astro naut was er op dat moment juist in geslaagd een paneel om micro-meteo rieten op te vangen van de Agena-8- raket te verwijderen. Een fototoestel waarmee Collins opnamen maakte van de aarde en de naast hem zwe vende Gemini en Agena-8, glipte uit zijn handen en verdween in de ruim te. De camera zweeft nu ergens in de ruimte. De leiding van het vluchteen- trum in Houston verkortte de ruimte wandeling om kostbare brandstof te sparen voor vanavond, om 21.04 uur Nederlandse tijd, wanneer de Gemini naar de aarde zal terugkeren. Collins is de vierde ruimtevaarder die buiten een ruimteschip is geweest. De Rus Aleksei Leonov had de primeur: hij was op 18 maart 1965 tien minuten, bui ten de Woskhod-II. Edward H. White „wandelde" in juli van hetzelfde jaar 21 minuten buiten de Gemini-4. Het record staat op naam van Eugene A. Ceman met twee uur en tien minuten buiten de Gemini-9, vorige maand. Ook deze wan deling werd voortijdig afgebroken toen Cernans „voorruit" bevroor. „Alles is daarbuiten in grote lijnen wel zoals was voorspeld", meldde Collins over zijn verblijf buiten de capsule. „Het duurt alleen erg lang voordat het lichaam in de juiste positie is gebracht. Dit is inderdaad een probleem. Bij het gaan naar de Agena merkte ik dat het ont breken van een handvat aan het ruimte pistool hinderlijk is. Ik kon er wel aan blijven hangen, maar ik kon niet naar de andere kant komen, waar ik heen wilde. De NTS brengt zaterdagmiddag om 14.45 uur via Nederland 1 de wedstrijd West-DuitslandU ruguay kwartfinale op het scherm. Dit is een live-uitzending, 's Avonds wordt om 18.30 uur via Neder land 2 „ingeblikt" de kwartfinale tussen Engeland en Argentinië uitgezonden. Het plan was om 's avonds de kwartfinale wedstrijd tussen de winnaar van groep C en de tweede geplaatste uit groep D op het scherm te brengen. Dat zou Noord- Korea tegen Portugal geweest zijn. Tenslotte kon ik het paneel van de Age na-8 te pakken krijgen." Toen Collins weer binnen was, kreeg Young opdracht om met de straalmotoren van de Agena weg te manoeuvreren. Young antwoordde: „ik weet niet eens meer waar het ding is". Even later meld den de twee astronauten: „Het slangen huis van de dierentuin is een zondags schoolfeestje vergeleken met de toestand hier". Zij doelden daarmee op de „navel streng" waarmee Collins aan het ruimte schip had vastgezeten en die door de capsule kronkelde. Tot kort voor het ogenblik waarop Col lins naar buiten ging was er met Houston overlegd over het brandstofgebrek van de Gemini 10 en de hoeveelheid brandstof die nog over is na het tweede rendez vous. Er was nog ongeveer tweemaal de minimaal benodigde hoeveelheid. Waarschijnlijk zouden vandaag echter enige experimenten van de Gemini-10 ko men te vervallen, om brandstof te sparen. Collins en Young landen vanavond, als al les volgens het schema zal verlopen, om zeven minuten over half tien op ruim vier honderd kilometer van Kaap Kennedy, in de Atlantische Oceaan. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar Horlofer-Juwelier 11 Tel It 51 Tel. 21101 aarlemH (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 Telefoon 8166 ^g DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1