Terschelling heeft een nieuwe partijGemeenteplicht 1 I HOE IS HET ONTSTAAN? aarj srr kssk sf ïF ïïünS sa-1 ,cn8e""" -dr,nk- V, Maffia staat klaar om in Duitsland toe te slaan Geen huurbescherming bij ontbreken van goede trouw Stemmen genoeg voor twee raadszetels, maar slechts één kandidaat... „Dubbele Guus" Onderzoek naar de explosie in 1963 nog niet gereed Softbalselectie voor trip naar West-Duitsland DONDERDAG 21 JULI 1966 '4 A nti-burgemeester aste klant bij de rechter Dit woord: OPGERUIMD Dit woord: KIES POSITIEVEN uu ivoor ai\s± ir.i staat. hij is goed bij zijn hoofd> hij Kruitfabriek Muiden Kerkelijk nieuws Recht, wet en praktijk Ir. C. A. baron Bentinck Weinig hoop (Van onze correspondent) TERSCHELLING. Terschelling is thans het eiland van „Dubbele Guus", de heer Gustaaf A. van Dieren, een merkwaardige figuur, vaak in de contramine en steeds agerend tegen wantoestanden die volgens hem deze „parel der waddeneilanden" ontsieren. Hij is ook in de Friese hoofd stad niet onbekend, want hij wil vaak „moeilijke" dingen weten op de Provinciale Griffie. Daar laat hij zich niet afschepen met „Meneer is er niet Want dan zegt Guus, als hij telefonisch informeert of meneer er is: „Ik sta hier in de telefooncel tegenover en ik zie hem zitten. Ik kom er aan.„Dubbele Guus" dankt zijn nieuwe bijnaam aan het feit dat hij tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen genoeg stemmen op zich ver gaarde om twee raadszetels te bezetten. De heer Gustaaf A. van Dieren, sedert kort „Dubbele Guus". G. van Dieren, vader van acht kin deren, is boer, fruitkweker, zelfkazer, molenaar en econoom. Hij werd in 1909 in Amsterdam geboren en vestig de zich in 1938 op Terschelling, waar zijn moeder geboren werd. Hij kent de eilandbewoners door en door en zij kennen hem vooral als de 'felle tegen stander van Terschellings burgemees ter, de heer J. Okkinga, de vroegere gedeputeerde van Friesland. Guus is samen met zijn schoonzoon oprichter van een unieke partij in Ne derland: de „Staatkundige Vereniging Terschellinger Gemeenteplicht", kortweg Gemeenteplicht genoemd. „Wij kennen hier op het eiland allang burenplicht, maar gemeenteplicht moet er ook zijn, want de gemeente moet de dienares van de gemeenschap zijn", vindt Guus, die kans zag de antipa thieën tegen de huidige gezagsdragers in zijn nieuwe partij te bundelen. Geen Boerenpartij op Terschelling, maar wel Gemeenteplicht, een partij, die in sep tember, als de nieuwe raad wordt ge installeerd, een eenmansfractie zal heb ben. Op twee zetels was namelijk niet gerekend en daarom had men slechts één kandidaat gesteld: Guus van Die ren, die sindsdien „Dubbele Guus" wordt genoemd. „Bovendien hadden we geen geld om een verkiezingscampagne te beginnen," zegt Guus, die desondanks 454 stem men wist te vergaren, tweemaal zoveel als hij voor één zetel nodig gehad zou hebben. .Hij werd vóór de raadsverkiezingen aangevallen door een politieke tegen stander, die op Terschelling correspon dent is van een tweemaal per week verschijnend nieuwsblad. Daarin schreef deze correspondent nmelijk dat Guus tijdens de oorlog N.S.B.-er was geweest en van augustus 1942 tot januari 1944 wet houder op Terschelling. Het was de laatste krant die vóór de verkiezingen uitkwam, dus rectificeren was niet meer mogelijk De anti-actie hielp niet, want Guus kreeg het dubbele aantal stemmen dat hij nodig had. In het nummer van de krant dat na de verkiezingsuitslag verscheen, werd het bericht gerectificeerd. Guus was niet „fout" geweest en was nimmer lid van de N.SB. Hij werd op 1 augus tus 1942 op voordracht van de toenma lige Terschellinger burgemeester een goede Nederlander door de com missaris van de provincie tot wethou der benoemd, maar op 11 januari 1944 door dezelfde commissaris weer als wethouder ontslagen. Er was geen en kel luchtje aan Guus' wethouderschap, moest de krant erkennen. Guus is een felle tegenstander van burgemeester Ookkinga. Ruim twintig percent van alle stemmen wist Guus op zich te verenigen: genoeg voor twee zetels. In Terschelling wordt beweerd dat de 454ste stem van burgemeester Ok kinga afkomstig is. De burgervader zou zich hebben vergist en per onge luk op de eenmanslijst van Guus heb ben gestemd. Guus wil er iets aan gaan doen dat de eilandbewoners wat gemakkelijker de burgemeester of de wethouders te spreken kunnen krijgen. „De burger meester is vaak weg, maar de mensen willen zo'n burgemeester of een wet houder wel eens zien en met zo'n man praten. Geef ze die kans. Biedt ze een kop koffie aan in plaats van ze voor een loketje af te blaffen", meent Guus. Hij is er tegen dat burgemeester en wethouders proberen door registratie van vakantiegangers, toeristen en andere tijdelijke eilandbewoners, het inwoner tal zo hoog mogelijk op te voeren, waardoor hun jaarwedden kunnen wor den opgetrokken. Dat beweert Guus al thans. Guus verschijnt vrij regelmatig voor de rechter in Leeuwarden met proef- procesjes over de meest vreemde za ken die hij uitdenkt. „Ik heb weer een lekkere, principiële zaak", zegt hij dan. Hij is onder meer tegenstander van auto's op het eiland. „Er komen er steeds meer door die vakantiegan gers en daarmee verdwijnt de rust. Het komt nog zover dat wij voor onze rust allemaal in de zomermaanden het Deense eilandje Bornholm opzoeken," zegt Guus. Maar dat is van later zorg. Voor lopig verwacht iedereen dat de publie ke tribune in het gemeentehuis op Ter schelling te klein zal zijn als Guus in september, vergezeld van een grote schare supporters, zijn raadszetel zal gaan bezetten. Bijna dertien maanden neejl Angus Barbieri uit de Schotse stad Dundee nodig gehad om 135 pond af te val len. De radicale vermageringskuur onderging hij als lopend patiënt in een ziekenhuis. Nu kon er van An gus wel wat af. Hij woog zo'n dikke vierhonderd pond. toen hij met zijn kuur begon. Angus is een forse knaap, maar zulk een gewicht was hem toch wat te veel. Sinds een dag of wat eet Angus weer alles. Hij voelt zich nu veel beter en heeft zich vast voorgenomen het bij de maal tijden kalmpjes aan te doen. Het experiment van Angus heeft heel wat belangstelling getrokken. Hij krijgt nu vele brieven, uit alle delen van de wereld, waarin hem wordt gevraagd „het geheim" van zijn vermagering aan de schrijvers te onthullen. „Er is geen geheim", zegt Angus, „ik kan alleen maar zeggen: eet nooit te veel!" Het bijvoeglijk naamwoord kies be- Het Nederlands kent het woord op- AetK ^woord kiezen In geruimd in twee betekenissen. Men dig naamwoord kies dat: mogelijkheid. .."TnT: '«tang» bfMk.nde. Het kwam vooral voor in de verbinding zegt: opgeruimd staat netjes en: hij «oord. Uitgegeen moet «orden van ,"8, Y"" i j j i. woord is een bijvoeglijk naamwoord ïfllT wT opruimen dat fcieselijc gev0rmd, waarvan een sa- eigenljjk betekent: ruimte maken, menstellingj verkiesUjk, nog bestaat. ZZ n' n Weg mlme?' En aan kieselijc is wee? kies ontleend wegdoen, wegruimen door ergens orde in de betekenissen: hoge eisen stellend, te scheppen. Wanneer men het woord kieskeUrig, een zorgvuldig gevoel heb- gebruikt met betrekking tot de stem- bend v00r t betSamelij| fatsoen- ming waarin iemand verkeert, ver staat men er onder: iemands verdriet wegnemen, dus: iemand in een opge wekte stemming brengen. En dan gaat het voltooide deelwoord natuurlijk be tekenen: vrolijk, blijmoedig. lijk, gepast enz. Het woord positieven komt alleen voor in de zegswijze: hij is (goed) bij Dit 7t))nnrrt/V zl F zijn positieven, waaronder men ver- van gebrek aan begrip. Het woord is ontleend aan het Franse naif dat in de 18de eeuw, inzonderheid bij weer teruggaat op het Latijnse n a t i- Wolff en Deken, vindt men de vorm vus: door geboorte ontstaan, aange- positieve als zelfstandig naamwoord in boren, natuurlijk, oorspronkelijk. In de betekenis: gezonde, normale toe- het oudere Frans heeft naif ook nog stand der zinnen. Er is wel gedacht de betekenis van natif, dus: aange- aan het Franse woord positif dat boren. In het Nederlands komt die niet schijnt voor te komen in de betekenis: voor. Bij ons wordt naïef gebruikt bewijsmiddel bij een proces, maar dat in allerlei schakeringen van: zó als is wegens de betekenis niet aanneme- door de onvervalste natuur wordt inge- lijk. Eerder zal men moeten denken geven aan personen wier innerlijk niet aan: toestand van de geest waarin deze door berekening wordt beïnvloed. Van- zich van de werkelijkheid bewust is. daar de brede spreiding die loopt van Maar ook dat is een onbewezen stel kunsteloos tot begriploos. ling. Men weet het dus eigenlijk niet. (Vari onze correspondent) BONN. „De Maffia staat klaar om in Duitsland toe te slaan. De be ruchte Italiaanse misdadigers organi satie heeft haar eerste overvallen be raamd in Keulen en omgeving". Dit schrijft een politieman uit Wies- baden „Kriminal-Obermeister Richard Steince in zijn bij de uit geverij „Deutsche Polizei" versche nen boek: „Internationale bestrijding van de misdaad"De politie-man- auteur grondt zijn stelling op een aan tal door hem geïnterpreteerde feiten. In de eerste plaats wordt de Maffia op Sicilië steeds verder uitgedund, omdat vele Sicilianen als gastarbei ders naar Duitsland komen. Boven dien biedt de Bondsrepubliek met haar geliberaliseerd strafprocesrecht een redelijk veilig domicilie voor mis dadigers die in andere landen worden gezocht. Steince meent dat de politie de gang van zaken rond Keulen in het oog moet houden omdat de criminele politie daar een anonieme brief ontvangen heeft waarin wordt aangekondigd dat Maf fia in Duitsland zware misdaden zal be gaan. De Keulse politie zou volgens Op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) over de re cente ontploffing bij de kruitfabriek in Muiden heeft minister Den Uyl van Eco nomische Zaken onder meer geantwoord, dat het ministerie van Binnenlandse Za ken thans de hulpverlening bij rampen in vredestijd bestudeert en de vraag in hoeverre de organisatie Bescherming Be volking daarbij kan worden ingeschakeld. Voorts deelt de minister mee dat het justitiële onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in 1963 in Muiden nog steeds niet is afgesloten, daar de labora torium-onderzoekingen, die hiervoor nodig zijn, nog niet tot een conclusie hebben ge leid. Deze zeer tijdrovende onderzoekin gen omvatten proeven met verschillende soorten explosieven onder meer om het gedrag te bepalen bij langdurige opslag onder wisselende weersomstandigheden. Deskundigen hebben nagegaan of de hinderwetvergunning voor de springstof fenfabriek in Ouderkerk stipt wordt na geleefd en of er motieven zijn om aan deze vergunning nadere voorwaarden te verbinden. Geref. Kerken Beroepen te Tienhoven (U) J. Stolk, kand. te Utrecht; - te Heerjansdam K. D. Gerber, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Hengelo (O). Bedankt voor Amsterdam-West (vak. M. Wilschut) S. de Vries te Bennekom. Geref. Gemeenten Beroepen te Waardenbure L. Huisman t« Vlaardingen. WW""WWWWWWWWWVWWWW,'W'~>~V'~'~>~'"~'~'^^ -nnnnnnnnnnjijuuuuu.. Het huurbeschermings- recht is dwingend recht. Dit betekent, dat partijen bij overeenkomst het huurbe- schermingsrecht niet opzij kunnen zetten. Een in het huurcontract opgenomen clausule, waarbij de huur der zich verbindt het ge huurde na beëindiging van de huurovereenkomst te zullen ontruimen, is der halve waardeloos. Als de huurder in zo'n geval een beroep op huurbescherming doet, zal de verhuurder te recht kunnen zeggen, dat de huurder zijn belofte niet is nagekomen en niet te goeder trouw handelt. Maar dit zal de verhuurder niet baten. De aloude Ro meinse rechtsregel „pacta sunt servanda" overeen komsten moeten nageko men wordengeldt hier niet. Toch zijn er gevallen, waarin een beroep op huur bescherming door de rech ter wordt afgewezen we gens het ontbreken van goede trouw. Het is niet mogelijk hier een scherpe grens te trekken. Ter ori ëntatie zullen wij een be langrijke beslissing van de Hoge Raad trachten weer te geven. X woonde te Amstelveen en was directeur van een te Amsterdam gevestigde N.V. De N.V. had een stuk grond in erfpacht in Amsterdam. In overleg met X liet de N.V. op deze grond een wo ning bouwen ten einde deze door X als representatieve woning te doen gebruiken voor de ontvangst van be langrijke zakenrelaties. De bouwsom van deze woning bedroeg ruim 250.000. De N.V. en X sloten ver volgens voor drie jaren een arbeidsovereenkomst en een huurovei eenkomst, waarbij de woning als „directie woning" aan X werd ver huurd. In het huurcontract verklaarde X zich bereid de woning te allen tijde ter beschikking te zullen stel len voor noodzakelijke re presentatieve verplichtin gen. Voorts verbond X zich bij een eventuele voortijdi ge beëindiging van zijn dienstverband de woning uiterlijk binnen zes maan den te zullen ontruimen. NA ONGEVEER een jaar vonden tussen de N.V. en X besprekingen plaats over de beëindiging van de dienstbetrekking van X in verband met gewijzigde omstandigheden in het be drijf. Afgesproken werd, dat X uit zijn drie-jarig dienstverband zou worden ontslagen, zodra hij een an dere betrekking had kun nen krijgen. Na zijn ontslag zou hij het huis nog zes maanden mogen blijven be wonen. Een jaar later vond X een andere betrekking en werd hij op zijn verzoek door de N.V. ontslagen. Vol gens afspraak zou X de wo ning nu binnen zes maan den moeten ontruimen, maar op zijn verzoek werd deze termijn nog met drie maanden verlengd. Vervol gens deed X een beroep op huurbescherming, waarna de N.V. een ontruimings procedure tegen X aanhan gig maakte. De kantonrechter achtte het beroep op huurbescher ming van X in strijd met de goede trouw, waarbij hij het oog had op de volgende omstandigheden. X heeft zich enige malen bereid verklaard de woning na af loop van zijn dienstbetrek king te zullen ontruimen. Er is hier geen sprake van een huurder, die door ont ruiming niet in staat is zich een andere woning te verschaffen. X heeft een inkomen van ongeveer 30.000 per jaar. Hij moet derhalve in staat worden geacht zonder veel moeite een passende woning te vinden. Aldus wees de kanton rechter de ontruimingsvor dering van de N.V. toe. Van dit vonnis kwam X ver geefs in beroep bij de recht bank. In cassatie voor de Hoge Raad wees X op het dwin gende karakter van de Huurwet. De bepalingen van de Huurwet kunnen niet buiten effect worden gesteld, zelfs niet door de huurder zelf. Het recht op huurbescherming bestaat krachtens de wet en daar van kan gebruik worden gemaakt, zo dikwijls het de huurder past en zijn be langen een beroep daarop noodzakelijk maken. Het huurbeschermingsrecht kan niet buiten werking worden gesteld door de gewezen huurder te betichten van gebrek aan goede trouw, aldus X DE HOGE RAAD over woog, dat inderdaad de mo gelijkheid om een beroep op huurbescherming af te we ren met de stelling, dat dit beroep onder de gegeven omstandigheden met de goede trouw strijdt, beperkt is door het dwingende ka rakter dat aan de bepalin gen van de Huurwet eigen is. Dit karakter hangt sa men met het door de wet gever nagestreefde doel: de bescherming van de belan gen van de huurder tegen de machtspositie, die de verhuurder zonder die wet zou hebben als gevolg van de heersende woning- schaarste. Die bescherming wordt zelfs geboden indien de huurder daarvan zou hebben afgezien bij het aangaan van de huurover eenkomst. De strekking van de Huurwet zou dan ook wor den miskend, indien een beroep op huurbescherming als in strijd met de goede trouw zou worden afge wezen op de enkele grond, dat de huurder had toege zegd zodanig beroep niet te zullen doen. Maar de stel ling, dat een beroep #p huurbescherming nimmer als in strijd met de goede trouw van de hand zou kunnen worden gewezen, is niet in overeenstemming met de bedoeling van de wetgever, zoals deze uit de parlementaire geschiedenis van de Huurwet blijkt. Naar aanleiding van vra gen over de toepasselijk heid van de huurbescher- mingsmaatregelen ten aan zien van tijdelijke huur, in het bijzonder van seizoen- huur van zomerhuisjes en huur van gemeubileerde woningen in de vakantie maanden, heeft de minister namelijk in de Memorie van Antwoord te kennen gegeven, dat het in derge lijke gevallen voor de hand lag, dat de rechter een be roep op huurbescherming passeert wegens het ont breken van de goede trouw. Hieraan voegde de minis ter nog toe: „Het spreekt vanzelf, dat de Huurwet al leen bescherming verleent aan bona fide huurders; het is onnodig zulks uitdrukke lijk in de wet neer te leg gen of anderszins in de wet enige bijzondere voorzienin gen in dit opzicht te tref fen". De wetgever heeft al dus de Hoge Raad aan genomen, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin de strekking van de Huur wet er zich niet tegen ver zet, dat een beroep op huur bescherming als in strijd met de goede trouw wordt afgewezen. Naast de gevallen, waar over de minister zich heeft uitgelaten, kunnen zich ook gevallen voordoen, waarin gedragingen of uitlatingen van de huurder tegenover de verhuurder in het bij zonder, wanneer zij zijn ge daan in de tijd, waarin het einde van de huur in zicht komt met een later be roep op huurbescherming zö onverenigbaar zijn en ook overigens de omstan digheden zö weinig beant woorden aan de veronder stellingen, waarvan de wet gever bij de regeling van de huurbescherming is uitge gaan, dat dit beroep als in strijd met de goede trouw ter zijde moet worden ge steld. Met deze motivering ver wierp de Hoge Raad het cassatieberoep van X. -iinnnnnnnnnn Steince al enige tijd in alarmtoestand zijn gebracht en daarbij een studie heb ben gemaakt van de criminele doopcelen van 62 leden van de Maffia, waarvan men weet dat ze in de Bondsrepubliek zijn of waren. De Kriminal-Obermeister uit Wiesbaden verwacht dat de Maffia in de buurt van Keulen zal beginnen met het opstellen van autovallen. De inzittenden worden dan van hun geld en kostbaar heden beroofd. Ook verwacht Steince overvallen op boerderijen, chantage op zakenmensen en ontvoeringen. Steince ziet verband tussen een moord in Wachtersbach in Hessen door Italia nen, een roofoverval in Offenbach door Sicilianen en een roofmoord in Frankfort door Maffia-leden. I)e schrijver van „Internationale be strijding van de misdaad" ziet voor zijn Duitse collega's weinig hoop dat zij aan georganiseerde Maffia-acties het hoofd zullen kunnen bieden. In de eerste plaats wordt doeltreffend optreden belemmerd door de bepaling in het nieuwe strafprocesrecht, die het on der meer slechts in een beperkt aantal gevallen de mogelijkheid geeft op te tre den, wanneer er sprake is van „een fei telijke samenhang tussen strafbare da den en georganiseerde daders". Boven dien staat volgens Steince de politie machteloos tegenover geheime organisa ties. Dit komt omdat er in de Bondsrepu bliek geen centrale instelling is die zich met het onderzoek van internationale misdaad bezighoudt en die tevens maat regelen kan nemen. Daarbij komt dat de ministers van Binnenlandse Zaken van de staten en de Bondsrepubliek pijnlijk nauwkeurig zijn in de afbakening van hun eigen rechtsgebied, waardoor de samen werking ernstige belemmerd wordt. De ze samenwerking zal echter pas komen wanneer het te laat is, zoals al zo dik wijls op het gebied van de bestrijding van de misdaad in Duitsland het geval is, zo meent de Kriminal-Obermeister. ZODRA HET BOEK van Steince in da Bondsrepubliek opzien begon te baren, werd er een cordon van geheimzinnig heid rond de auteur gelegd. Hij bleek voor niemand meer te spreken en een woordvoerder van de Wiesbadense politie liet op herhaaldelijk aandringen ten slotte weten: „De situatie is in feite heel anders. Wat Steince geschreven heeft is absoluut veranderd. Niets duidt erop dat de Maffia in de Bondsrepubliek grotere acties in de zin heeft". En hij voegde er aan toe: „Steince is overigens werkzaam in de afdeling vals geld". (Van onze softbalmedewerker) De NASB, die dit seizoen nog geen in ternationale wedstrijden heeft weten t« realiseren, zal mogelijk begin september met het Nederlands negental een bezoek aan West-Duitsland brengen. Ter voorbereiding voor deze trip heeft de technische commissie aan de hand van één selectiewedstrijd de navolgende trai ningsgroep vastgesteld, werpsters: Mary Gerrits (De Pinguins), Trudy Beelen (HHC), Ineke van der Veldt (DSS) en Joyce Crispijn (Voda SC), catchers: Ans Kroon (DSS), Maureen Hoyer (Vodo SC), binnenveld: Ludy Handgraaf (Onze Ge zellen), Toos van Gaaien (DSS), Dinie Zwaneveld (DSS), Pien Immer (HCK), Mia Vogel (Storks), Nel Toon (Terrasvo gels). buiten veld: Els Termeulen (HHC), Betty Veenstra (De Pinguins), Suze van Breukelen (EDO) en Marja van der Veldt (DSS). De training zal onder leiding staan van de heer Visser. Onduidelijk is de selectie van achter- vangster Maureen Hoyer, die dit seizoen nog pas enkele wedstrijden speelde, ge blesseerd is en op dit ogenblik in Amerika verblijft.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4